Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Deenschen prins Karei. Mochten beide candida- turen falen dan zouden zij de republiek uitroepen. DUITSCHLAND. Naar 't heet, verwacht men Koning Eduard nu den 14en te Marienbad. Eerst zou hij den 12en komen. Dit uitstel brengt men in verband met het plan om keizer Wilhelm te ontmoeten. Maar zou 't niet kunnen wezen, omdat koning Eduard meer tijd wil hebben om de Fransche zeeofficieren, die heden in Engeland komen, te ontvangen ENGELAND. Zaterdag zijn de koning en de koningin, de prins van Wales en de hertog van Connaught op het koninklijk jacht naar Cowes scheep gegaan. Hedenmiddag worden de Fransche oorlogsschepen bij Spithead verwacht. Samen met de Engelsche gaat 't dan later naar Portsmouth. Woensdag houdt de koning vlootschouw over de Fransche schepen. De unionisten in het Engelsche Lagerhuis zeggen, dat de oppositie heden de regeering weer bij verrassing een nederlaag hoopt te bezorgen. Daarom zijn de partijgenooten aangeschreven om op hun post te wezen. De liberale bladen spotten met dit alarm. Balfour treedt toch niet af, al lijdt hij de nederlaag, waarom zouden de liberalen zich weer inspannen? vragen zij. De dreigende crisis in het katoenbedrijf van Lancashire is Vrijdag ingetreden. De arbeiders hebben de patroons kennis gegeven, dat zij den 19en dezer een algemeene werkstaking zullen beginnen, indien de patroons het loon niet met 5 pet verhoogen. Daarop hebben de patroons met een aanschrijving geantwoord, waarin zij de ge schiedenis van de crisis samenvatten en de eischen der werklui niet in te willigen noemen. De stand van zaken in Lancashire zou eerder een loons verlaging billeken, zeggen zij. De patroonsvereeni- ging in Bolton heeft inderdaad reeds tot een ver laging besloten. Verder heet 't, dat een algemeene werkstaking voor het katoenbedrijf over het ge heel niet ongunstig zou wezen, want een stilstand van eenigen duur zou het spel der Amerikaansche speculanten nadeelig kunnen wezen en de katoen markt weer gezond maken. CONGO. Volgens het Journal de Liège is majoor Lemaire, die door koning Leopold naar den Kongo- staat gezonden is, door Egyptisch Soedan in Egypte aangekomen, vanwaar hij binnenkort naar België vertrekt. De taak, hem opgedragen, is zoo 't heet volkomen gelukt, want hij heeft van de Engelsehen de belofte verkregen, dat zij tot aan den dood van koning Leopold het geheele gebied van Bar-el-Gasal aan den Kongostaat laten zullen. ZUID-AFRIKA. De Standaard verneemt uit Johannesburg De Engelsche werkliedenpartij heeft Botha gepolst over een verbond met het Volk maar de Boeren zijn ongezind zich te verbinden. Daarom beant woordde Botha de deputatie uit de werklieden partij ontwijkend. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Volgens de laatste berichten uit Duitsch Zuid- west-Afrika s taat 'tnu vast, dat Hendrik Wit- booi met een sterke krijgsmacht aan de Tsjeib staat, een rivier die tusschen de Hoedoep en Keksoep stroomt. Zoo is hij dan weer Versche nen in het gebied, waar de Dfuitschers hem met zooveel moeite uit verdreven hebben. Gen. von Trotha verzamelt nu troepen om hem daar aan te vallen. Eerst in de tweede helft der maand zullen die troepenbewegingen klaar zijn. Morenga zal intusschen door een kleinere troepenmacht in het oog gehouden worden. Naar 't heet, Ver trekken binnenkort weer 5000 man vers terkin, gen uit Duitschland. De Rijksdag heeft 'tgeld daarvoor niet bewilligd, maar de regeering zal eter waarschijnlijk op wagen en later de goed keuring van den Rijksdag vragen. Desnoods kan zij nog den Rijksdag in buitengewone zittinjg oproepen. Offlcieele berichten. Bjj Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. L. C J. Zuurdeeg, oudste firmant der firma Jan Zuurdeeg en Zoon, deken- fabrikante te Leiden, en is verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan J. Trouwee, oudste wever in dienst van gemelde firma. Van de Koninklijke familie. Zooals wij reeds vroeger meldden, was H. M. de Koningin sedert eenige weken des morgens geregeld in het Park van het Loo te vinden, op een groot doek eenige takken Rhododendrons schilderende. Hoe groot de warmte ook mocht zijn, dit werk moest af. 't Is dan ook gereed gekomen en thans gebleken voor H. M. de Koningin-Moeder bestemd te zijn geweest. Het schilderij heeft een lengte van ongeveer 1£ meter en heeft een eikenhouten lijst. De bloemen, die op grijzen achtergrond zijn ge- childerd, zijn meesterlijk afgewerkt en het ge heel droeg de kenmerken, dat H. M. de schilder kunst met vrucht beoefent. Koninklijke giften. H. M. de Koningin-Moeder heeft f60 doen toekomen aan het bestuur der maatschappij Zeebad Scheveningen voor het gezin van den verdronken badman Toet en aan den burgemeester der gemeente Koevorden f 100 ten behoeve van de kleine landbouwers, die bij den hagelslag van 6 Juni hun vruchten verloren. De Crisis. Naar men verneemt, is mr. Goeman Borgesius gister naar het Loo vertrokken, teneinde heden voormiddag door H. M. de Koningin te worden ontvangen. Men mag hierin de spoedige benoeming van het nieuwe ministerie zien. De portefeuille van Oorlog. Uit den Haag meldt men Wanneer het juist is, wat in de laatste dagen van verschillende zijden beweerd wordt, dat als minister van Oorlog zal optreden generaal-majoor Staal, dan wordt in het Kabinet een zwak element opgenomen. Bedoelde generaal staat n.l. bekend als nagenoeg kleurloos wat de brandende militaire vraagstukken betreft, doch met voorkeur voor het conservatisme. Minister Kuyper. Uit Den Haag wordt gemeld De minister van Binnenlandsche Zaken is Zaterdag-middag per Staatsspoor van 4 u. 20 naar Kissingen vertrokken, doch zal eerst nog een korte poos te Keulen verwijlen. Dr. Kuyper werd tot aan den trein uitgeleid door al zijne ambtge- nooten behalve door den minister van Financiën en dien van Koloniën, die uitstedig zijn of verhinderd waren. Wegens het vertrek van den minister van Bin nenlandsche Zaken naar het buitenland, is het voorzitterschap van den ministerraad voor nog verderen tijd van aanblijven van het tegenwoordige ministerie overgegaan op den minister van Oorlog, die alzoo de benoeming van één der a.s. nieuwe ministers zal hebben te contrasigneeren. 's Middags werd nog de gewone Ministerraad gehouden. Onderscheiding. Naar men uit Konstantinopel verneemt heeft het den sultan yan. Turkije behaagd onzen vroe- geren landgenoot, den |Oud-lui:tenant ter zee A. L. Sint-Yoost de Kruyff te Koinstantinopel de rozet tot de Keizerlijke Ottornarische Reddingsmedalje toe te kennen, wegens zijn »te rechter tijd tact- Vtol en zaakkundig optreden aan boord van een, stoomer der Sjirket-Haïree (de Boisporus Stoom bootmaatschappij) tijdens den wervtelstorm op den 29/11 Juni 1.1., waardoor dat vaartuig met zijn ruim driehonderd passagiers en opvarenden voor ondergang behoed is." De reddingsmedalje werd den heer de Kruyff reeds verleend in 1903 naar aanleiding van) een zwaren brand in den nacht varf ,3 September van dat jaar in den bazar van het dorp Bebek aan Id/en Midden-Bosporus. Het heeft den H. Vader behaagd te benoemen tot ridder in de orde van den H. Silvester den kuntsschilder Ant. van Wely te 's-Hertogenbosch. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote den heer Henri C. H. van Kol te Eindhoven. Boni. De correspondent van de Tel. te Batavia seinde gistermorgen De hoofden van Zuid-Boni boden hun onder werping aan. De gouverneur eischte de uitlevering van sieraden en wapens. De rotsvesting Pasempa werd verlaten bevonden. Veel volk komt zich onderwerpen. Zutphen. Na afloop der stemming op Dinsdag vergaderde, naar Het Volk meldt, onmiddellijk de afdeeling Zutphen der S. D. A. P. om haar houding bij de herstemming te bepalen. Na langdurige discussie werd, gelijk reeds ge meld, besloten den liberaal Lieftinck te steunen indien hij zich als voorstander van algemeen kies recht verklaarde, en met het blanco-artikel be doelde, invoering daarvan langs den korts moge lijken weg te verkrijgen. Van den heer Lieftinck kwam, zoo bericht Het Volk, het volgende antwoord in »Ik ben uit oogpunt van rechtvaardigheid voor stander van algemeen kiesrecht. Reeds gaf ik dat duidelijk te kennen waar ik optrad. Blanco-artikel acht ik daartoe den kortsten weg." (w. g.) Lief tinck. Naar aanleiding hiervan werd besloten den steun te verleenen. Hof van Arbitrage. De uitspraak van het schiedsgerecht van het Permanent Hof van Arbitrage in het geschil tus schen Frankrijk en Engeland betreffende het Sulta naat van Mascate, is bepaald op Dinsdag 8 dezer, des namiddags te 3 uur. Journalistiek. Directeur en commissarissen van Het Vaderland zijn met directeur en commissarissen van Land en Volk in beginsel overeengekomen, beide bladen tot één te maken. Zoodra definitieve beschikkingen zullen zijn ge troffen, betreffende de uitgaaf van een ochtendblad van Het Vaderland, zal Land en Volk geheel op houden te verschijnen. Ook L. en V. meldt de fusie der beide organen. Reeds Maandag verschijnt er geen avondblad van L. en V. meer. Engelsch eskader te IJmuiden. Men stelt zich te IJmuiden veel voor van het aanstaand bezoek van het Engelsch oorlogseskader wanneer het van zijn Oostzeetocht zal terug komen. Alle leverantiën voor het eskader zullen op last gedurende de drie dagen alleen mogen geschieden door winkeliers, leveranciers en handelaren, te IJmuiden woonachtig, en voor een goede uitvoering daartoe zijn reeds de noodige maatregelen geno men. Men rekent, en waarschijnlijk niet tevergeefs, op een druk vreemdelingenbezoek, aangezien het zeer zeker een zeldzamen aanblik zal geven een fiotille van 12 groote slagschepen, 5 kruisers en 22 a 23 groote torpedobooten, hetzij vóór, hetzij binnen de pieren te zien liggen of manoevreeren. Met extra-motordienst zal men trachten de be zoekers in de gelegenheid te stellen de slagsche pen op zee te bezichtigen. Het bezoek loopt van 16 tot en met 19 Augus tus en voor de liefhebbers van een Zondaguit stapje is het zeker te betreuren, dat het eskader niet den Zondag mee overblijft. Ongelukken. Toen bakker Loohuis te Hengelo Vrijdagnacht plm. 12 uur het raam der slaapkamer op de boven verdieping wilde sluiten, viel hij naar beneden. Met vreeselijke hoofd- en beenwonden en zeer waarschijnlijk ook inwendig gekneusd, werd hij opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk, Een milicien, die met groot verlof vertrok, raakte Vrijdagavond dronken op de rails van de stoomtram bij Beverwijk. Hem werden de beenen afgereden. De man in naar het gasthuis gebracht. Door de tram die Vrijdag-middag omstreeks 4 uur te Doetinchem aankwam, is nabij Silvoldt een vrouw overreden. Zij werd bij dr. Beyers binnengebracht, waar bleek dat haar een arm was afgereden. Verder had zij ernstige verwon dingen gekregen. De Raadsverkiezing. Ter aanbeveling van de candidatuur Klein wen schen heden-avond de heer T. A. Moerel uit Oudewater en verschillende heeren uit deze ge meente in het lokaal «Patrimonium" (Tuinlaan) een woord te spreken. Ieder, die zich nog den heer Moerel uit de dagen der Tweede Kamer-verkiezing herinnert, zal zeker dezen begaafden spreker nog eens willen hooren. Bij de te Gorinchem gehouden eind- examens H. B. School zijn o. rn. geslaagd C. M. Vreede en J. C. Zijlerveld van de H. B. S. alhier. Gistere n-o chtend is alhier aange houden H. v. d. B., reizend koopman, in het Alg. Politieblad gesignaleerd voor f3.boete, subs. 3 dagen hechtenis. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. UIT ROTTERDAM. Bij het laveeren is gistermiddag op de Kra- lingscheplas bij Rotterdam een zeilboot omgesla gen, waardoor een 16 jarig jongmensch, G. Vang, te water raakte en verdronk. De andere opvarende werd gered. Een fraaie regenboog. Een liefhebber astronoom vraagt de aandacht voor het merk waardige feit, dat de fraaie regenboog van Vrijdag avond zichtbaar bleef tot 7 u. 50, dat is 6 minuten na zonsondergang. Voor een waarnemer op het vrije veld is derhalve meer dan de halve cirkel zichtbaar geweestToch is 't bij eenig nadenken niets wonderlijksde waterdroppeltjes, waarin 't zonlicht gebroken wordt, werden hoog in de lucht nog lustig beschenen, en zelts behoeven ze volgens ruwe berekeningen niet eens een K.M. hoog gezweefd te hebben, om nog direct zonlicht te ontvangen. Maar de omstandigheden waren zeldzaam gunstig. Valsche bankbiljetten. Naar men van bevoegde zijde verneemt, zijn er in de laatste da gen een paar vervalschte bankbiljetten van f 10 voorgekomen. Het zijn biljetten, die door middel van de photographie zijn nagebootst, waardoor een bruin getinte afdruk is verkregen de nama ker heeft de blauwe partijen geheel uit de hand met waterverf nageteekend. De valschheid springt daarenboven dadelijk in het oog door de omstan digheid, dat de voorzijde een andere serie en nummer vertoont dan de achterzijde, (de beide voorgekomene biljetten droegen van voren Serie A. K. 53096 en van achteren Serie A. H. 4197), terwijl het watermerk geheel ontbreekt. De Schevingsche bevingen. Een er kend deskundige, die met de plaatselijke gesteld heid van den Scheveningschen bodem bekend is, deelt als zijn overtuiging mede, dat heel het. gebeef zijn oorzaak vindt in een gebrekkige fun deering van de machine in de electrische centrale van het «Zeebad". Deze machines zijn op de bovenliggende veenlaag van den bodem geplaatst, terwijl een behoorlijke fundeering een uitdieping tot de zandlaag had geëischt, om eerst dan na goed heien de machines te plaatsen. Dat is niet geschied, met liet gevolg dat de sterke elec trische stroomen de veenlaag, waarop de machines rusten, in trilling brengen, welke trillingen zich tot wijd in de omgeving voortzetten, sterker of zwakker naarmate de veenlaag zwaar is. Onze zegsman gevoelt zich door de verschijn selen in zijn overtuiging gesterkt. Niet dat der gelijke trillingen overal tot gelijke oorzaak zouden zijn terug te brengen, maar uit de Schevening- sche ervaringen blijkt vrij algemeen, dat de be vingen vroeg in den ochtend beginnen, overdag sterker worden, 's avonds 't sterkst en gedurende den nacht geheel of nagenoeg afwezig zijn. Die waarnemingen kloppen vrij zuiver op de hierboven meegedeelde onderstelling. In den vroegen ochtend immers heeft de Scheveningsche centrale slechts weinig stroom noodig, alleen voor het rangeeren der wagons (matige bevingen), overdag eischt het gewone tramverkeer veel stroom (sterke bevingen,) 's avonds is voor het ongewoon drukke vervoer de grootste stroomhoeveelheid noodig (sterkste be vingen), terwijl 's nachts de centrale bijna buiten werking is (geen of zeer lichte bevingen). Ten slotte wordt deze veronderstelling waar schijnlijk gemaakt door het feit, dat de klachten dit jaar het eerste van stroomverbruik voor de beide trolleylijnen ook voor het eerst ver nomen zijn. Men schrijft nog uit Scheveningen Om zich een denkbeeld te vormen van de uit breiding. die op dit oogenblik het beven der hui zen in de laatste weken heeft gekregen, laten wij hier de namen der straten volgen, waarin de be wuste perceelen zich bevinden. Het zijnHarsten- hoekweg, Rotterdamschestraat, Badhuisweg, Ka- naalweg, Seinpoststraat, Parkweg, Keizerstraat en Blankenburghstraat. In enkele van die straten, zooals de Kanaalweg en Rotterdamsche straat, zijn er verscheidene. Bedrogen verwachtingen. Te Water graafsmeer had een dienstmeisje verkeering met een werkman aan de gasfabriek. Ze zouden gauw gaan trouwen, en in afwachting daarvan had liet mei-je haar dienst reeds opgezegd en haar koffer, met een spaarduitje van f 180, dat ze pas van de spaarbank had gehaald, ten huize van haar ver loofde laten brengen. Maar dat bleek wat te vroeg- Toen ze eergistermiddag van een tochtje naar Unsterdam terugkwam, was de koffer geopend en 't spaarduitje weg, terwijl 't spoorloos verdwijnen van den vrijer de onderstelling wettigt, dat deze niet vreemd was aan 't geval. De politie doet onderzoek. Maar wat vermogen politie en justitie voor bedrogen verwachtingen Diefstal. Zaterdag-nacht is vermoedelijk door inklimming door een tuimelraam, en door open sluiting der brandkast, waarvan de sleutel aan wezig was, een bedrag van f 180 ontvreemd uit het kantoor der naamlooze vennootschap Amster- damsche motordienst aan het Stationsplein te Amsterdam. Woeker. De Echo deelt mede, dat zich in de Kerkstraat te Amsterdam een «voorschotbank" bevindt, die geld leent zonder borgen doch tegen een rente van.... twee-hondert-zestig procent, na melijk vijf cent van eiken gulden per week Bovendien moeten de «gelukkigen", die aldus uit tijdelijken geldnood worden geholpen, een con- tractje onderteekenen, waarbij zij afstand doen van hun inboedel ten voordeele der brave geld schieters, voor 't geval zij eens in gebreke mochten blijven bij de betaling van rente of aflossing. Een wet tegen den woeker kent ons land helaas niet. Kastekort Uit Assendelft schrijft men nog dat de tekorten in de kassen van den overleden polder-secretaris-penningmeester,tevens boekhouder van de vereeniging Het begrafenisfonds Landsman aanzienlijk blijken te zijn van den polder Assen delft is dat fonds f 5000 en f3300, doch in 't geheel meer dan 18 mille. Er heerscht ter plaat se algemeene verwondering, daar 's mans eenvou dige levenswijze nooit eenig vermoeden had ge geven. Oude munten. Te Hoorn werd bij 't graven van een put een potje met een groot aan tal geldstukken gevonden, dateerende uit het be gin en het midden der 15e eeuw (Bourgondische huis). Een 40 munten waren geheel onbeschadigd- Onderscheidene zijn van goud. Moord te Darp. Uit Meppel wordt gemeld, dat de arbeider S. uit de gemeente Steen wij ker- woid, door de marechaussee aangehouden als de vermoedelijke dader van den moord te Darp, (Ha- velte), weder vrij is gelaten, bij gebrek aan be wijs. Doodslag. Naar aanleiding der droe ve his torie, die zich in de Smeden te Zwolle afspeelde verneemt men nog dat de commissaris van politie Vrijdag met een inspecteur en een agent de ver wonden Stel en Bartels heeft gehoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2