Daqhlad voor Schiedam en Omstreken. Be Herstemming. EE OORLOG. 28ste Jaargang Zaterdag 12 Augustus 1905. No. 8278. EERSTE BLAD. Officieele Berichten. Volledige gemeente-cursus tot opleiding voor de Hoofdacte te Schiedam. ecne Onderwijzeres Algemeen Overzicht. De Vredesconferentie te Portsmouth. ®tet akten j en k. !ii«'doil V/ ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoomiummer 85. Postbus no. 30. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Voor de op a.s. Woensdag 16 Augustus te houden herstemming ter verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad in District III blijven wij teet den meesten aandrang aanbevelen den heer c. ra, aftredend lid van den Gemeenteraad. Het stembureau is geopend van 8 tot 5 ure. 2ij, die aan bovengenoemden cursus wenschen heel te nemen, worden verzocht zich vóór den Isten September a.s. bij den ondergeteekende schriftelijk aan te melden. Ieder deelnemer ver plicht zich tot de betaling van f25 per jaar. F. A. C. LECHNER, w. Voorzitter der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Schiedam, Augustus 1905. Aan de Openbare School G. te Schiedam (hoofd he heer J. v. D. HOUT) wordt gevraagd Aanvangsjaarwedde f 550voor de akte nuttige handwerken f25.— bij bezit of verkrijging van ?e hoofdakte f 100.verhooging voorts 4 drie- Jaarlijksche verhoogingen van f50.en bij het hezit der hoofdakte eventueel nog 3 driejaarlijksche verhoogingen van f50. Sollicitatiestukken in te zenden vóór 19 Augus- Us a.s. bij den Burgemeester. 12 Augustus. In de uitvoerige Reuter-telegrammen uit Ports mouth, in ons nummer van gister opgenomen, Werden de Japansche vredesvoorwaarden vermeld. Men dient echter groote voorzichtigheid ten °Pzichte van de juistheid dezer voorwaarden in acht te nemen, temeer wanneer men bedenkt, dat ®r zeer uitgebreide maatregelen zijn getroffen om he beraadslagingen der vredesonderhandelaa rs Seheim te doen bljjven. He groote Amerikaansche bladen en de meeste Correspondenten van de Engelsche bladen daar melden, dat ofschoon Komoera eergisteren, Witte hapans vredesvoorwaarden overhandigend, ze zeer Seinatigd noemde, zij den afstand van Sachalin, eon oorlogsschatting en overgave van de in Oost- Azië geïnterneerde Russische oorlogsschepen om- vuttten. De correspondent der Daily Telegraph herhaalt, dat de onderhandelingen zullen misluk ken, wanneer Japan dat werkelijk eischt. Rusland 2et dan een zuiver verdedigende oorlog voort, ten emhe Japan uit te putten. Na verloop van een jaar z°u Japan dan grootere kosten gemaakt hebben han de heele oorlogsschatting, die nu geëischt w°rdt, bedraagt. Er heerscht een periode van spanning in Ports mouth, in afwachting van het antwoord uit Pe tersburg op de vredes-voorstellen, dat Maandag ver- Wacht wordt. Naar men verneemt, zal het hoofdpunt van het antwoord van Witte zijn, dat hij de Japansche v°°rwaarden als basis voor de onderhandelingen aanneemt, uitgezonderd den afstand van Sachalin en he schadevergoeding. Witte heeft het antwoord van Rusland op de Japansche voorwaarden gereed gemaakt, waarvan de hoofdzaak reeds gemeld is. Indien het antwoord gistermiddag om 5 uur niet overhandigd was, zou dit op de conferentie van heden geschieden, die op half tien is bepaald. Men verwacht, dat Japan's antwoord feitelijk een ultimatum zal zijn en een onverminderlijk minimum zal bevatten van haar eischen, die Rus land aan kan nemen of verwerpen, en dat het weigeren zal om zich in te laten met het spelletje van geven en nemen, tenzij Japan's eischen in principe worden aangenomen. Terwijl Japan geen cijfer noemt voor schadevergoeding, weet men dat het de kosten van den oorlog tot op dit oogenblik schat op 650.000.000 dollars. Het voordeel van niet vooruit een vaste som te noemen is, dat het 't principe duidelijk maakt. De geldelijke ver goeding, die zij aannamen, bestaat uit de kosten van den oorlog, die, als deze voortduurt, een mil- lioen dollars per dag zullen bedragen. Op Sachalin. Nog 118 Russische officieren en manschappen hebben zich den 8sten dezer te Nivro, op Sachalin, overgegeven. Admiraal Kataoka meldtDe Japanners op Sa chalin hebben Donderdag te land en ter zee een gelijktijdigen aanval gedaan op de Russen, die een stelling bezet hielden 32 K. M. ten O. van Korsakofsk. Na een beschieting van twee uren gaven de Russen, ten getale van 123 man, zich over. RUSLAND. De correspondent der Standard te Moskou ver zekert, dat in de volgende week het congres van boeren ergens in een provinciestad bijeenkomt, ondanks het verbod van Trepof. Naar 't heet, heeft deze in het geheim de gouverneurs der pro vincies en de prefecten der steden aangeschreven om elk Boerencongres dat zich met politiek bezig houdt te verbieden en te beletten. Mocht zoo'n congres toch bijeen weten te komen, dan moet de politie de verspreiding van zijn besluiten en alle propagandageschriften verhinderen. De Standard verneemt uit PetersburgDe petroleuin-maatschappijen in den Kaukazus koopen wapenen aan tos zelfverdediging. De regeering heeft er verlof toe gegeven, alsook om een eigen militie te vormen. Tot nog toe had de regeering het geweigerd. Maar de aanzienlijke stijging in den petroleumprijs heeft haar tot andere gedachten gebracht. Naar verluidt, is de afkondiging van de grond wet uitgesteld. Het ontwerp is nog verder gewij zigd, o.a. worden voor het stemrecht de Joden met de andere burgers gelijkgesteld. DUITSCHLAND. Geheimzinnige geruchten. Uit München komen naar de ITamburgischer Correspondent meldt, geheimzinnige toespelingen en geruchten. Prins Heinrich van Pruisen, die Maandag ter bijwoning van de automobielweek in Munster aankwam, is Dinsdag-avond weer ver trokken naar Marktredwitz, in welks nabijheid zich het landgoed van zijn hofmaarshalk bevindt. De prins vond in München gewichtige diensttele- grammen en zal niet aan de automobielweek kunnen deelnemen. De beide automobielen van den prins zijn reeds weer uit München wegge bracht. Over dit plotselinge vertrek schrijft de Munche- ner Zeitung »Toen de prins was vertrokken, verliet hij in Hof weer den trein, van waar hij zich naar het kasteel Brand bij Marktredwitz begaf. Pessimisten beweren, dat plotseling de Engelsche crisis acuut geworden iskalmere menschen daarentegen beweren, dat de prins door den keizer is terug geroepen om het Engelsche eskader te begroeten. Weer anderen vertellen, dat de reis alleen dient tot tusschenkomst in de aangelegenheden van grootvorst Cyrill van Rusland, die bij den Tsaar in ongenade is gevallen en zich in een zieken- inrichting te München bevindt. Hij heeft echter aangekondigd, de Herkomer wedstrijden te zullen bijwonen Door de nauwe familiebetrekkingen tusschen hem en prins Heinrich gelooft men aan een be middelend optreden van den prins waarvoor echter niet pleit het feit dat de prins zijn intrek geno men heeft in het kasteel Brand. Waarschijnlijk is het, dat de prins, op verlan gen van hoogerhand, een misschien onaangename ontmoeting wil ontwijken." De speech van Keizer Wilhelm te Gnesen. Er is in geheel Europa, geen Vorst die zich zoo gaarne hoort spreken als de Diuitsche kei zer. Zijn speech te Gnesen, waarvan wij in een viorig nummer melding maakten, is er weer een geweest van belangrijke politieke bèteeke- nis. Het is niet de eerste keer, da;t hij: de Po len-politiek in een If edevoering handig heeft in gevlochten. In ,1902 liet hij' zich eveneens in verzoenenden geest uit. Thans heeft hij doen uitkomen, dat hij de houding der Polen niet toeschrijft aan. iboos .opzet, maar aan een dwaling, aan een verkeerd hegrijpen van d© politiek van Prujsen. I i De Duitsch bladen wijden natuurlijk allemaal artikelen aan de rede van den keizer, en ver zuimen niet, te wijzen, op den bezadigden, ver zoenenden geest, (lie er ujt spreekt. Maar toch ppi er verschillende bladen, die de uitwerking, welke de toespraak des keizers zal hebben, zeer pessimistisch beoordeelen, en dit pessimisme gronden .zij op de ervaring, bij een vórige gelegenheid opgedaan. Wat de keizer in. 1902 sprak, was zeker ook zeer tegemoetkomend, .zegt de Frankf. Ztg., pn het ziou, ook niet hebben nagelaten een in vloed ten goede uit te werken, wanneer maar de politiek van Pruisen, wat beter met 's keizers woord bad geharmonieerd. In zjjn jongste rede zeide de keizer o.a., dat het scheen, ,ailsiof Vele zijner „Poolsche onderda nen het uPg niet met zich zelf eens; zijn, of zij bescherming en recht vinden onder de vlag der Hohenzollerns, en ,of een rijk ontwikkelde phan- tasie, in yfereeniging met geschiedkundige her inneringen, menig geestdriftig gemoed tot ver keerde gevolgtrekkingen leidt." I De Frankf. Ztg. zegt daarvanMen kan gerust zeggen, dat het niet alleen den schijn daar van heeft, maar dat het werkelijk z'oo is; de Polen geloovten niet meer steun en recht te vinden, ,en daarom sluiten zij zich steeds krachtiger aaneen .tegen al wat Duitsch is, daar om wordt het Verzoenende element voortdurend kleiner. Met dit feit voor oogan, en erkennende, dat dit De puitschers schaadt, moet men om Ver betering te kunnen krijgen in den toestand, ook de oorzaken er van onbevooroordeeld nagaan. Met de gewone praatjes van ophitsing en zoo meer komt jnen niet Verder. Geen enkele pphitsing kan op den duur het gewenschte gevolg hebben, wanneer er niet een vruchtbare bodem is, waarin zij wortel kan schie ten, wanneer niet zij, die men wil ophit sen, door ,den toestand, waarin zij verkeeren, bereid zijn, pr een willig oor aail tie leenen, dat wil zeggen, ^amneer niet de fouten van ande ren het volk ontvankelijk hebben gemaakt voor ophitsende woorden. En ld at is door de heele Polen-politiek gedu rende de laatste tien jaren maar al te zeer ge beurd, vindt de Frankf. Ztg.-, aan haar vooral is de uitbreiding' der Polen-agitatie te- wijten. De keizer heeft in, zijn rede wel, gezegd, dat het katholieke geloof door hem werd geëerbie digd, maar dat is toch niet het Voornaamste, waarom de gtrijd gaatde Polen beklagen er zich niet pvter, dat zij belemmerd worden in de uitoefening van hun godsdienst, maar wel over de beletselen, (li© men hun moedertaal in den weg legt. En die belemmering krenkt hen te meer, waar ,zij ojok reeds is uitgestrekt tot den gbflsdienst en ytooral tot het godsdienst-onder wijs hunner jdmderen, dat niet in het Poolsch mag worden gegevbn. Dat men .eischt, dat in de scliolen grondig onderwijs gegeven wordt in het Duitsch, is heel natuurlijk, maar ,dat men het Voortbestaan der Poolische taal pllerlei moeilijkheden in den >vcg legt, is onrechtvaardig. Zoolang niet voor de tot nog toe gevoerde Polen-politiek een andere in de plaats komt, een politiek, gegrond op gelijkheid Van rech ten, zal de oostelijke provincie van Pruisen, in plaats te verduitschen, integendeel steeds meer vün Duitschland vervreemden, steeds meer zelf bewust Ptoolsch worden. Ook uit het achterlijke landeke Brunswijk is weder een onverdraagzaamheid te melden, welke tegen de goeden noot van een paar weken geleden jammerlijk opweegt. In Blankenburg mocht de kape laan, die anders uit Halberstadt een paar maal per maand de H. Mis kwam lezen, nu eindelijk ook metterwoon gevestigd zijn om regelmatig in de zielzorg te kunnen voorzien. Maar nu hetzelfde ook voor den 17 K. M. ver uit Schöppenstedt komende geestelijke te YVolfenbüttel door den Bisschop van Hildesheim werd aanvraagd, kreeg deze weer nul op het rekwestBij het toenemenen van het aantal zeer verspreid wonende katholieken (4313) en bediening der gevangenis, kan de pastoor van YVoltenbüUel onmogelijk langer in in de behoefte der pastoreering voorzien, daarom wilde de bisschop hem een vasten kapelaan toe voegen, die echter alle veertien dagen nog in Schöppenstedt den dienst zou blijven waarnemen. Maar de Regeering van Brunswija weigerue naar toestemming! Ambachtsheden, nuvocaien, ookters, fabrikanten mogen zich vestigen, maar zij willen alleen den katholieken priester nietDe Regee ring hoopt, dat juist door gebrek aan voorziening in de zielzorg, steeds meer katnolieken van hun geloot zullen afvallen, wat helaas ook zeer dik wijls het geval is. En dan zegt de Keizer nog »Deutschtum" beteekent vrijheid De Keizer heeft zichzelf benoemd tot chef van het regiment jagers te paard, dat te Posen in garnizoen ligtvan nu af aan zal het regiment daarom zijn naamleeken in het vaandel voeren. Voor den Katholieken-dag in Straatsburg hebben zich tot-nog-toe 33.000 deelnemers aange meld. Dit is het grootste aantal personen, dat ooit aan een Katholieken-dag heelt deelgenomen. ENGELAND. Het Parlement is, zooals wij reeds meldden, gis teren verdaagd. In de troonrede heet het De betrekkingen met de andere mogendheden blijven vriendschappelijk. Men staat op het punt, op aanstichting van pre sident Roosevelt, onderhandelingen te beginnen teneinde een einde te maken aan den betreurens- waardigen strijd, die in het Verre Oosten voort duurt. Het is mijn ernstigste hoop, dat zij tot een blij venden en voor weerskanten eervollen vrede mogen leiden. De scheiding tusschen Zweden en Noorwegen is, naar 't schijnt, aanstaande. Ik vertrouw, dat men tot een schikking zal kunnen komen die voor beide zijden aannemelijk is en mijn regeering in staat zal stellen, met Skandinavië dezelfde vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden als in het verleden. De troonrede maakt verder melding van Mace donië, Kreta en de grensbepaling in Barotseland. Betreffende Zuid-Afrika heet het Ik heb Transvaal vertegenwoordigende instel lingen verleend, die in werking gebracht zullen worden zoodra de maatregelen, die noodig zijn om verkiezingen te houden, afgeloopen kunnen zijn. Ik vertrouw, dat alle deelen der gemeenschap zich zullen vereenigen oor oe uitoefening van de groote mate van politieke macht, die hun aldus verleend is, voor den vooruitgang en het welvaren dér kolonie. De Lord-Mayor bood gister den Franschen onderofficieren en manschappen in Guildhall een lunch aan. Er was ook nu weer groot enthousiasme. De Koning bood admiraal Oaillard een lunch aan op Windsor. Fransche officieren, die Windsor bezochten, leg den een krans neder op het graf van koningin Victoria. Veertig Fransche officieren werden in de artillerieschool te Portsmouth onthaald, terwijl minister Balfour den Franschen admiraals en officieren in Downing Street een feestmaal aan bood. FRANKRIJK. Volgens de Gil Bias staat 't in politieke krin gen vast, dat koning Eduard na zijn kuur te Ma- rienbad nogmaals een bezoek aan president Lou- bet zal brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1