h ^Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. TURKÏJë. De aanslag op den Sultan. Daar de in het bezit van den rechter van in structie zijnde correspondentie van een Belg, Jores genaamd, zeer bezwarende dingen aan den dag heeft gebracht met betrekking tot den aanslag op den Sultan, heeft de beklaagde al half en half be kend, Onder andere heeft hij gezegd, reeds elf jaar lang een diepen haat te hebben gekoesterd tegen de tyrannieke heerschappij van den Sultan. ZUID-AFRIKA. De Johannesburgsche correspondent van de Times meldt Er is een beweging aan den gang ten einde te trachten de drie politieke partgen, als vertegen woordigende de geheele blanke bevolking van Transvaal, te bewegen, tot de Engelsche regeering het verzoek te richten om het in werking treden van de grondwet twee of drie jaar uit te stellen. Het voorstel is zoo verbazingwekkend dat het nauwelijks noodig zou zijn er iets van te zeggen, indien het niet alreeds aan Lord Selborne ter over brenging aan Z. M. regeering was overgelegd. Het plan omvat het voorstel, dat de nieuwe raad zou bestaan uit 30 leden benoemd uit de progressieven, de verantwoordelijkenen het Volk, terwijl het tegen woordige ambtenaarselement, in tegenstelling met den Uitvoerenden Raad, zou verdwijnen. Als rede nen voor zulk een stap worden aangevoerd dat het eenige moeite zal kosten de voorzieningen van het octrooi met betrekking tot de afbakening van de kiesdistricten uit te voeren en, verder, dat de verkiezingen de rassenveete zullen aanwakkeren. Deze wonderlijke opvatting komt uit de verbon den partijen van het Volk en de verantwoorde lijken voort en men beproeft nu de instemming van de progressieven te verkrijgen. Dit laatste is echter, volgens den correspondent, niet waar schijnlijk. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne Het Australische gemeenebest heeft definitief de concessie-aanvrage van de Duitsche kabelmaatschap pij voor een kabelverbinding tusschen Duitsch en Engelsch Nieuw-Guinea en Queensland afgewezen. De openbaar gemaakte briefwisseling toont aan, dat Chamberlain en Lyttelton, als ministers van Koloniën, sterk tegen de concessie waren, zoowel om staatkundige redenen als om de belangen van de Engelsche kabelmaatschappij. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besluit is jhr. mr. W. M. van Weede, afgetr. min. van Buitenl. Zaken benoemd tot Hr. Ms. buitengew. gez. en gevolm. min. te Weenen en tot riddergrootkruis in de orde van Oranje- Nassau. Bij Kon. Besl. van 9fdezer is de luitenant ter zee 1ste klasse jhr. J. C. F. von Mühlen, geplaatst bij Hr. Ms. Militaire Huis, benoemd tot Hr. Ms. adjudant in gewonen dienst. Van de Koninklijke familie. Het Koninklijk echtpaar is voornemens in den loop van de maand October eenigen tijd op het kasteel Dobbin in Mecklenburg door te brengen. Koninginnedag. De 31 Augustus-feesten te Apeldoorn beloven dit jaar weder luisterrijk te worden, waartoe het nieuwe terrein (hetzelfde van de 11. gehouden gymnastiek-wedstrjjd) niet weinig zal bijdragen. Op het voorloopig programma komen behalve een optocht van alle schoolkinderen, volksspelen enz., ook wielerwedstrijden voor, die ongetwijfeld veel bijval zullen vinden. De Koninginnen en Prins Hendrik brengen ook dit jaar een bezoek aan het feestterrein. Militaire onderwijs-inrichtingen. Aan den minister van Oorlog is in overweging gegeven in den vervolge meer gebruik te maken van de onderwijskrachten aan gymmasia en hoogere burgerscholen voor het onderwijs aan leerlingen van militaire inrichtingen en zulks tot het verkrijgen van eene besparing op de militaire uitgaven. Schade aan terreinen. De minister van Oorlog heeft een commissie benoemd ter opname van schade, veroorzaakt door het betreden van terreinen tijdens de dit jaar te houden |groote manoeuvres, alsmede het bepalen van de wegens die schade uit te keeren vergoe dingen. H. R. Rookmaker. f Donderdag-nacht is te 's-Gravenhage overleden in den ouderdom van 50 jaar, de heer H. R. Rookmaker, oud-asistent-resident van Palembang. De overledene heeft veel over Indische toestanden geschreven en behaalde onlangs nog de goudt n medaille op een prijsvraag, uitgeschreven door de academie te Zurich, met een studie over Slibbe handeling. Prijsvraag Carnegie-stichting. Verschenen is het programma der prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur der Carnegie- Stichting voor het ontwerpen van het vredes paleis, bestemd voor het permanente Hof van Arbitrage met bibliotheek (bouwsom f 1,600,000). De jury bestaat uit den voorzitter van het be stuur der Carnegie-Stichting en de heerenTh. E. Collcutt, Londendr. P. I. H. Cuypers, Roer mond Geh. Ober-Hof-Baurat Ihne, Berlijn professor K. König, Weenen Nénot, lid van het Institut de France, Parijs professor W. R. Ware, Milton, Massachusetts. Door de aanvaarding van de opdracht hebben de leden der jury zich ten volle vereenigd met alle bepalingen van het programma der prijsvraag en van de mededinging geheel afgezien. Door de jury zal de voorkeur gegeven worden aan de ontwerpen, die het best aan de eischen van het programma beantwoorden en uit het oogpunt van kunst en constructie het meest uit munten. De volgende prijzen worden uitgeloofd een prijs van f 12,000, een prijs van f9000, een prijs van f 7000, een prijs van f 5000, twee prijzen van f 3000. Na bekendmaking van de uitspraak der jury worden alle ingekomen plannen gedurende een maand te 's-Gravenhage in het openbaar tentoon gesteld, terwijl het rapport der jury wordt open baar gemaakt en tijdens de tentoonstelling der plannen daarbij ter inzage gelegd. Ter bekoming van inlichtingen zullen de mede dingers zich kunnen wenden tot den heer D. E. C. Knuttel, architect te 's-Gravenhage, No. 16 Fluweelen Burgwal. Bezoek van het Engelsche eskader te IJmuiden. Ten gerieve van het te verwachten groote ver keer, die dagen, zal, naar het Hbld. verneemt, de H. S. M. van 16 tot 19 Aug. dagelijks acht extra-treinen in beide richtingen laten loopen. Door het verspreiden van een groot aantal strooi biljetten op de Engelsche vloot, zal ervoor gezorgd worden, dat onze gasten van de dienstregeling kennis dragen. Te hunnen behoeve liggen ook 'n honderdtal gidsen van Amsterdam en omstre ken gereed, die in het Engelsch alle bijzonder heden en bezienswaardigheden opsommen en van kaartjes en illustraties voorzien zijn. Vrijdag 18 Aug. zal de directeur-commandant der Marine te Amsterdam, schout-bij-nacht J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, de En gelsche vlagofficieren, commandeerende officieren en adjudanten vereenigen aan een diner in den huize Couturier, waarbij de marine-muziek uit Nieuwediep zich zal laten hooren. Dienzelfden dag zal een dertigtal der lagere Engelsche officieren worden uitgenoodigd, tot een uitstapje per rijtuig of automobiel naar Haarlem en omstreken, waarbij een tiental Hollandsche marine-officieren als geleiders dienst zullen doen. Het gezelschap zal van Velsen uit vertrekken, terwijl te Bloemendaal een déjeuner wordt aan geboden. Waarschijnlijk zullen de Engelsche gasten ook worden uitgenoodigd tot een bezoek aan Artis. Ook wordt nog gemeld, dat de vijf groote ge pantserde kruisers onder schout-bij-nacht George Neville niet komen, zoodat thans het eskader bestaan zal uit 10 slagschepen, 3 kruisers 2e en 3e klasse, een kruiser 3e klasse en 12 torpedo- bootvernielers. Nieuwe strafwetgeving. Naar wij .vernemen, zal. een commissie van rechtsgeleerden in .West-Indië Worden benoemd, om te onderzoeken Welke veranderingen noodig zijn. in onze 'herziene strafverordening en andere verordeningen, ten einde deze in overeenstemming te brengen met het hier in te vloeren, nieuw straf wetboek. (O. W.) Vrijzinnige Verkiezings- ictie. In de Christelijk Democraat wordt de volgende episode medegedeeld uit de jongste vrijzinnige verkiezings-campagne in het district Den Helder: «Toen verleden Maandagavond Staalman optrad te St. Maartensbrug, zijn wij daar getuigen geweest van een schandaal, dat in ons christelijk Nederland zeker nog nooit is gezien. »De groote zaal was barstend vol, terwijl voor alle deuren en vensters de menschen stonden opgepakt. «Vooraan zat in hoofdzaak het «edelste" deel der «vrijzinnigheid". Naast den Israëliet Van der Sluys uit Almelo, zat de moderne dominé van St. Maartensbrug, lid van het Centraal Bestuur der Liberalen. «De voorzitter, die de vergadering met een zeer kort woord opende, verzocht één oogenblik eerbied voor een kort gebed. «Aanstonds brak een helsch lawaai los uit het midden der vrijzinnigen. «Heeren en dames schreeuwden als bezetenen- «De voorzitter stond met gevouwen handen een paar minuten te wachten, en toen eindelijk het gebrul ophield, begon hij zijn gebed, waarvan hij slechts vier woorden kon uitspreken. «Midden in het gebed begon een duivelsch ka baal. «Alsof de Satan zelf in deze «vrijzinnige" man nen en vrouwen was gevaren, zoo huilden ze en tierden ze van woede en razernij. Dames zagen we, die van hunne stoelen opgesprongen en met de handen in de hoogte, den mond wijd open gespalkt, duivelinnen geleken. «Het was een vreeselijke aanblik. En te midden van dit God- en mensch- onteerend schandaal zat de moderne predikant van van Sint-Maartensbrug, lid van het Centraal be stuur der liberalen, zonder één woord van protest te spreken". Coöperatie. Door den Bondsraad van den Nederlandschen Coöperatieven Bond wordt een coöperatieve reis naar Engeland georganiseerd, met de bedoeling om in het vaderland zelf de coöperatie te gaan zien, wat de beweging tot stand heeft gebracht. De Bondsraad heeft zich hiertoe in betrekking gesteld met het bureau van den Internationalen Coöperatieven Bond. Daar Woolwich Arsenal Society, een der be roemdste coöperatieve vereenigingen, onder den rook van Londen ligt, is er aan gedacht die vereeniging in de eerste plaats te bezoeken. Bovendien zou een bezoek kunnen gebracht worden aan de Londensche productieve en consumtieve afdeelingen van de Coöperatieve Wholesale Society. De heer Gray, de algemeene secretaris van den Engelschen Coöperatieven Bond, heeft het voor nemen de Nederlandsche coöperators in Londen te ontvangen en rond te leiden. Bond van personeel der Electrische trams. Op Woensdag jl. had op het bureau van den Rotterdamschen Bestuurdersbond te Rotterdam een samenkomst plaats van de besturen der Vereeni ging van wagenbestuurders en conducteurs «Ons Belang" te Amsterdam, van de Vereeniging «Door Eendracht Sterk" van het personeel der Haagsche Tramweg-Maatschappij te Den Haag en die van de Vereeniging ran Rotterdamsche Tramwegperso neel «De Volharding" te Rotterdam, met het doel de mogelijkheid te bespreken van het oprichten van een landelijken bond van vereenigingen van personeel der electrische trams in Nederland. Na gehouden besprekingen bleek men algemeen overtuigd van de wenschelijklieid en de noodza kelijkheid om te ijveren voor wettelijke invoering van het tweeploegenstelsel. Een commissie van drie personen werd gekozen» welke andere vereenigingen in het electrische tram bedrijf zal uitnoodigen tot deelname, zal trachten de meening in te winnen van verschillende Kamer leden en zich verder zal belasten met de voorloo- pige werkzaamheden, om op later te bepalen datum over te gaan tot het oprichten van genoemden Bond. Als voorzitter van de commissie werd benoemd A. v. d. Plaat, Leeuwenhoekstraat 13, Den Haag tot secretaris II. P. Hermans, Boezemkade 49, Rotterdam, terwijl tot lid van bijstand werd ge kozen H. de Weert, Verbindingsstraat 9 te Am sterdam. Voorts werd besloten, dat elke nog toe te tre den vereeniging een lid van bijstand zal moeten aanwijzen. Tot volgende plaats van samenkomst werd Utrecht aanbevolen. De Noorderlijn. Naar men verneemt, hebben de concessionaris sen van den Westlandschen spoorweg, de z. g. Noorderlijn, de heeren J. G. van Wingerden, te Vlaardingen, en G. van Thiel de Vries, te Gorin- chem, reeds geruimen tijd geleden de richting dier lijn gewijzigd. De oude aanvrage Hoek van Holland langs Heenweg, gemeente's-Gravenzande, Naaldwijk, Hondsholredijk, Kwintsheul en Wate ringen blijft, terwijl volgens het nieuwe plan benoorden Wateringen de lijn zich in tweeën splits. Een gedeelte hiervan sluit zich voorbij Rijswijk bij de H. IJ. S. M. aan, terwijl het an dere gedeelte die aansluiting nabij Delft krijgt. De H. IJ. S. M. heeft dit project goedgekeurd. Historische optocht- Uit Maastricht wordt ons gemeld De hier op 13 en 15 Aug. te houden historische optocht belooft schitterend te zijn. In den stoet zal zich een groote praalwagen bevinden. Er is zes maanden aan de voorbereiding gewerkt. Ongelukken. Men meldt ons Hedenmorgen ten ongeveer uur werd in de Trekvliet, bij de Hoornbrug, te Rijswijk, drijven de gevonden het lijk van een net gekleed meisje, naar gissing 23 jaar oud. De kleeding bestond uit roode blouse, blauwen rok en knooplaarzen, ter wijl het aan den rechter arm een armband had. Men vermoedt, dat het meisje reeds eenigen tijd in het water heeft gelegen. Een jongetje in de buurtschap Wormen bij Apeldoorn wilde een vlieger, die in een populier verward was geraakt, losmakenhij klom daartoe in den boom, doch had het ongeluk er uit te vallen met het gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. PROGRAMMA van de Uitvoering door het muziekkorps der d.d. schutterij, morgen (Zondag)-middag i ure (bij gunstig weder) in de Plantage 4. Marsch. 2. Ouverture «Norma", Bellini. 3. Fantaisie Une corbeille de fleurs, Rodolphe. 4. Valse Interrompue, L. Montagne. 5. Wir spielen Soldat, R. Eilenberg. 6. Marsch. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 12 Augustus 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (halfwas.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Jongen voor Sigarenfabriek.— Loodgieter (bekwaam vakman). Slagersknecht. Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappersbediende. Een kantoorbediende (16 jaar). Jongens voor sorteeren van touwwerk. Vuur werkers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Modelmaker. Wagenmakers. Rijtuigschilder (voor vast werk, met ziekte en pensioenverz. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. —Timmermansjongen. Tuinmans knecht Drukkers.Kistenmakers, letterzetter Kistenmakersjongen. Winkelbediende —Kan toorbediende. Jongens voor kantoor. Reiziger- Depothouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier. Nachtwakér Stoker. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-sto ker.Machinist-bankwerker. Mouter. Branders knecht. Gistzifter. Gistbewerker. Dis tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie* ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipers vak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Baker. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie een rozenkrans, een hangslot, een zwarte ceintuur, een kinderzak met zakdoek en potloodje, een doos zeep, een leesboek. Terug te bevragen aan de volgende adressen een zilveren broche (zeeuwsche knoop) bij L. v. d. Toorn, Raam 24een voetbal bij J. Th. G. Dulfer, Groote Markt 1een groote witharige hond met halsband bij N. Kloosterman in een keet achter de Singelkerkstraat; een rijwielpomp b(j P. Blonk, Baan 42. Bijna verdronken. Heden-middag half drie is het achtjarig zoontje van de stadswerkman Muis, wonende aan de Raam, aan de Lange Haven, nabij de schutsluis, te water geraakt. Nadat de loswerkman N. Wijzenbroek en de heer Chr. Poortman, die zich te water bega ven, tevergeefs getracht hadden den drenkeling te vinden, werd deze door den brugwachter De Wit en eenige politie-agenten met een dreg op het droge gebracht. Nadat de bijna bewustelooze knaap bij den gist- baas Walbeek, in de Westmolenstraat, was binnen gebracht, werd hij daar door drie doktoren behan deld en werden de ouders met het ongeval in kennis gesteld. H e d e n-m orgen is aan de Hoofd- straat een eierenkoopman door een fietsrijder aan gereden, doordat beiden naar den zelfden kant uitweken. De eierenkoopman beliep door het breken zij ner eieren een schade van f2.50, die door den fietsrijder werd vergoed. Hedenmorgen II ure is aan de Hoofdstraat de circa 8-jarige Klepke, wonende aan de Helenastraat, in aanraking gekomen met het paard van een sleeperswagen en op den grond gevallen, waarbij hij den linkerpols brak. De knaap werd in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden. Op de aanbeve 1 i ng ter benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burger-Avondschool (voor den cursus 1905—1906), z(jn geplaatsta. In de Wis- Natuur- en Werktuigkunde de heer M. J. de Boer, alhier, b. in de Nederlandsche taal de heeren C. van Meurs en A. J. Dekker, alhier, c. in handteekenen de heeren J. P. F. Roder en W. Hardenberg, te Rotterdam. Door Burgemeester en Wethou ders is eervol ontslag verleend, met ingang van 11 Augustus, aan M. van den Bos, len sluiswach ter aan de Buitensluis, en zulks op grond van lichaamsgebreken en aan hem een pensioen ver leend van f380—, per jaar, ingaande op den dag van het verleende ontslag. Aan den eervol ontslagen bagger man bij de Gemeente-reiniging K. van den Bout, is, met ingang van 10 Augustus, een pensioen ver leend van f57.-— en een toelage van f185.te zamen per jaar f 242. Aan den met ingang van 1 Septem ber e.k. eervol ontslagen agent van politie N. Maagdenberg is een pensioen verleend van f87. per jaar. Zondag 20 Augustus hoop t de heer J. H. Wirxel den dag te herdenken waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar lid werd van het college Collectanten der St. Janskerk alhier. De heer Th. M. Van D(jk is benoemd tot lid-patroon der Commissie voor de Arbeids beurs en zulks in de plaats van den heer D. Ris, die zijn benoeming niet heeft aangenomen. UIT ROTTERDAM. Belangrijke koperdiefstal. Gisterenmiddag is men in de magazijnen van de Compagnie Mutuelle des Tramways te Rotter dam tot de ontdekking gekomen van een belang- iw» i A"=- C. L I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2