Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Zaterdag 12 Augustus 1905. No. 8278. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. b i 1 Telefoonnummer 85. Postbus no. 33. Bevende huizen. Volgens het Vad. is niet een commissie van gemeentewege belast ge weest met het onderzoek naar de oorzaak van bet beven der huizen te Scheveningen, maar is ^n een deskundige opgedragen rapport uit te brengen. Dit rapport komt tot de conclusie, dat de oor zaak van het beven schuilt bij de Electrische Centrale. Het zal gepubliceerd worden en in de Daagsche Raadsvergadering van Maandag a. s. aan de orde komen. In de schutsluis. Een Friesche corres pondent schrijft Hij was naar de landbouwtentoonstelling te Wol- vega geweest, zijn koeien waren bekroond en op zijn open sjees aanvaardde hij 's avonds opgewekt de terugreis. Zijn paard was mak, kende den stal en daarop vertrouwende ging de boer dutten. Het paardje had schijnbaar den stal vergeten, draafde hem voorbij, sloeg een zijweg in totdat bet niet meer kon. Voor zich de Schoterlandsche Conpagnonsvaart, links de schutsluis, rechts de sluis wachters woning. De boer wordt door het stappen wakker, meent dat hij thuis is, springt u't de sjees en komt met de leidsels in de hand in de schutsluis terecht. Door het trekken aan de de leidsels komt ook het gerij in de sluis. Het was één uur 's-nachts, geen mensch meer opeen benauwde positie voor den boer. Hij schreeuwt uit alle macht, er komt redding. Alles wordt op het droge gebracht en wonder boven Wonder, er mankeert niets aan. Enkel een bad genomen de boer was nu voorgoed wakker. Tegenspraak. De Arnh. Ct. zegt, dat haar van bevoegde zijde verzocht is, mee te deelen, dat Van een ernstige mishandeling van een idioot meisje te Heumen, na een daartoe ingesteld onder zoek niets is bekend geworden. Natuurverschijnselen. Het onweer, dat Woensdag-avond boven Arnhem woedde, ging ver gezeld van verschillende natuurverschijnselen. In het begin, toen de bui nog ten Z. O. van de stad hing, werd men eerst hoog aan de lucht een z g.n. vallende ster gewaar, die na een oogenblik ver dween. Ongeveer vijf minuten later werd in Z. O. richting, op ruim 20 gr. hoogte, een vuurbol zichbaar, die eerst ongveer 15 sec. onbeweeglijk in de lucht bleel hangen en toen tamelijk langzaam daalde, zich in zes deelen splitsend. Even daarna verscheen een tweede bol, die iets grooter was, nog langzamer daalde, daarna weer eenigen tjjd bleef hangen en toen uit elkaar barstte. Ten slotte zag men kort achter elkaar nog twee bollen, die wel kleiner waren, maar overigens zich als hun voorgangers gedroegen. Geen van alle vuurbollen scheen den grond te bereiken. Onweer. Te Asten (Nbr.) is Woensdagavond de bliksem geslagen in de boerenhuizing van A. D. te Vo3selen. De geheele woning met stal en schuur brandde af. Een koe en een varken kwa men in de vlammen om. Alles was verzekerd. In de gemeente Boekei trof de bliksem den zelfden avond de landbouwerswoning van Jan G. van den Elzen, op den Veerbroek, welke geheel in asch werd gelegd. De levende have, uitgeno men een jong mestkalf, kon men redden, zoomede bet huisraad en enkele landbouwvoorwerpen. De buizing was verzekerd. daarvan niet uitalles blijft achter de muren, de verpleegden kan men uit den aard der zaak niet hooren, maar toch dringen nu en dan klachten naar buiten door. En bij het groote vertrouwen dat het personeel van het gesticht moet genieten, mogen klachten bijv. over mishandeling niet voor komen. Zaterdag nu is in het gesticht doodslag gepleegd. Een patient wat lastig van aard, was uit de zaal gevlucht en werd achtervolgd door verplegers en bewakers. Hoe het nu precies gebeurd is, zal later, bij de behandeling der zaak voor de recht bank, wel worden uitgewezen. Maar de gevluchte patient is dood. Aan de eene zijde van het lichaam waren twee ribben gebrokenaan de andere zijde één de milt was gescheurd: Een inlandsch verpleger is gearresteerd en ver der zal ook tegen een Europeeschen verpleger een vervolging ingesteld worden. Het zal zaak zijn, deze perkara behoorlijk uit te pluizendit geval moge, wat wij hopen een uitzondering zijn, doch het had nimmer moge voorkomen, het wekt gerechtvaardigden twijfel aan de keuze van het verplegingspersoneel en vooral aan het toezicht. De omstandigheid dat de mishandeling van den verpleegde te twaalf uur 's middags zou hebben plaats gehad, terwijl de politie eerst 's avonds van het gebeurde kennis kreeg, werpt mede een vreemd licht op de zaak. Een streng onderzoek is ook daarom gewenscht. Be schilder ij endielstal te Middel burg. Eugène Nijst verdacht van den schilde rijendiefstal te Middelburg, bevind zich, volgens een mededeeling in het Algemeen Politieblad, vermoedelijk in gezelschap van de andere ver dachten, aan boord van het zeiljacht Ketje de Brussel. Eigenaar van dit jacht is Victor Nioul, die waarschijnlijk tot de bende in betrekking staat. Het jacht is het laatst te Amsterdam gezien. Doodslag lu het Bat. Nieuwsbl. lezen wij In het krankzinnigengesticht te Buitenzorg gebeu ren, naar het schijnt, vreemde zaken. Veel lekt Een be zoek bij de n koning van Boni. In het Bat. Nbl. lezten wij het Volgende: In ld en vroegen morgen lig t het stoomschip op de Oostkust van Boni, tegenover Badjowe, voor anker; de ondiepte: ztee noopt om tot 5 K.M. uit den wal te blijven. Het is eb, en wij willen wach ten tot elf uur in den voormiddag, om met den vloed naar wal te roeien. Maar de scheepskapi tein beduidt ons, dit wel .anders, hij wil vóór ne gen n.ur zijn sloep aan boord terug hebben, want al:s in het droge jaargetijde (Juni-Decem- (ber) de verraderlijke oostenwind (Beroeboe) komt, opzetten, gebeurt dit gewoonlijk na nege nen 's morgens en is men zijn levten niet meer zteker. Vlug onze bagage gepakt, een uur geroeid, een half uur bott over de enkels, in de modder en dan staan we in het armzalige visschersdorp Badjowè. De flink gewapende bevolking komt met ge paste nieuwsgierigheid pus bekijken. De haven meester geeft ons een plaatsje in zijn eenvou dige woning en schenkt het traditioneele kopje thee. i Renboden gaan paar den kraton, om den ko ning van, pnize komst te verwittigen, en na vele uren gewacht jte hebben, ko,mt een lid van den Rijksraad met /e enige opgetuigde paarden om ons t0; halen. Onze bagage wordt door de bevol king in heerendiemst gedragen, en zal van de geldelijke ihelooning, door ons aan een der la gere hoofden gegeven, wel nimmer iéts ontvan gen hebben.. In een onbewoond huis worden wij: onder ge bracht; van iversiterkingen geen spoor te zien. De hoofdplaats is een gewone ijle Indische kam pong, waaromheen de oude aarde wallen, die in het jaar 1860 niet geslecht zijn, liggen. Geen poort of deur verspert u den toegang, de ingangd wordt gevormd door coupures in den wal. Zijne koninklijke hoogheid Lapawawooi slaapt nog; hij' heeft den, vorigten nacht verscheidene opiumpijpen gerookt pn, staat eerst in den na middag op. In den Vooravond gebruikt hij zijn ontbijt en verleent des avonds te 10 uur audiën tie. Op dat uur zijn wij in gala naar de gesloten voorgalerij van 'skoninjgs woning gewandeld. Een eerewacht, nagenoeg in, Nederlandsch-In- dischc uniformen gekleed en met Beaumontge- weren bewapend, ptaait aan de bouwvallige trap, waarlangs wij met levensgevaar naar boven gaan,. In de op palen gebouwde houten voor galerij zitten fwee- tot driehonderd .mannen op den grond. Wij worden naar achteren geleid en nemen plaats aan pen lange gedekte .tafelDrie Voor historische lampjes doen wanhopige pogingen om het vertrek pen weinig te yeriichtén. We worden piet alleen goed ,opgonomeu door de op flen grond zittende .mannen, doch ook door tailooze pikzwarte prinsessenoogen, die do,or de naden van het .houten beschot ons onaf gebroken begluren. Eenige leden van den, Rijksraad stellen door middel v'an den tolk de gebruikelijke beleèfd- heidsvragen. Eensklaps dringt pen scherpe opiumlucht .tot ons door pn wij vernemen, dat Z. M. zijn laatste opfrisschertije gebruikt, alvorens te verschijnen. Kiort daarop worden wij aan hem voorgesteld en neemt hij plaats, aan het hoofd van de tafel. Het is pen prettig oude heer, met aangenaam uiterlijk, die ,uitsitekend Maleisch spreekt. Op het hoofd een paardenharen mutsje met gouden band, het naakte bovenlijf ten deele be dekt door een geel zijden baadje, een fijnbesne- den kop, grijs haar, ondeugende pogen en een groote gevatheid jn het geven yan antwoorden. In het gevlolg leelijke oude vrouwen, voorts twee slavinnetjes, jdiie met gekruiste .beenen op den grond plaats, nemen. Zij torsen een groot zilveren presenteerblad, waarop de verschoo ning v'an Zijne Majesteit. Ten slotte eenigé sla- Vinnetjes met .doosjes en potjes, waarin de be- noodigdheden voor piri-kauwen. i Dp koning onderhoudt zich rechtstreeks in het Maleisch met ons, onder welke bedrijven eenige inlandsche kaarsen pp tafel worden gebracht. De koning krijgt er twee en wij ieder een, en eVenals zulks bij' onze vroegere .huismoeders het geval pleegde ,te zijn, zijn .eenige bedienden bij voortduring beziig deze kaarsen te snuiten, waar bij ze hun vingertoppen zoolang ,in de vlam hopden, dat hun ongevoeligheid mijn grootste verbazing wekt. Daarna komt. de op per-ceremoniemees ter, ge volgd door pen tiental trawanten, die allen ge vlochten dekschalen dragen, binnen. Ieder krijgt een schotel .Voor zich en mij valt het voorrecht te beurt, pui onder het genot van een kop koffie een krachtig gesucreerd ki,p pen gehakt,je naar fau nen te .móeten werken. Die eerlijkheid gebièdt, om er ,bij te zeggen, dat mijn maat gelukkiger was, en de hand kon leggen op een koekje van inlandsch fabrikaat. Tegen elf uur vangt het concert aan, uitge roerd op eenige handtrommen, waarbij een oud man o,p .zeurige wijze iets, reciteert. Daarna ko men een .20-tal prinsen te .Voorschijn, met tot op den schouder ^afhangende lange haren, die op de maat. Idier handtrommen onder begeleiding yan door hen pelvten gezongen recitatief, keurige fi- guurdanscn uitvoeren. jVu eens zijn het zwaard dansen, dan .weder waaierdansen. Telkenmale komt, ,een nieuwe groep voor de tafel staan .dansen, doch, daar alles op elkaar gtelijkt, zijn wij zeer teVreden, .pa middernacht huiswaarts te kunnen keeren. Den Volgenden dag deed de koning ons een hertenjacht aanbieden, en óp den rit daarheen, zagen wij kudden half wilde paarden, die daar toe waren opgedreven, ons voorhij snellen. Hengsten, merries pn veulens, alles trok bij honderdtallen ons, oog voorbij, en zelfs Buffalo Bills, Weld West is niet in staat, zulk een prach tige Voorstelling yoor te tooveren. Het terrein van ide hertenjacht wa3 afgezet door smalle linten van palmbladeren, en, of schoon zij gemakkelijk met den vinger verbro ken kunnen wórden, zoo laat het hert zich hier door tegenhouden, .omdat het bevreesd is voor de wapperende finten. Zpowel de adel als, het mindere Volk neemt zonder Voorrang aan de jacht deelze zijn al len .op het fraaist uitgedost, zitten op het naakte paard en beschikken slechts over de korte werp lans en den lasso. Een oorverdoovend laiwaai, door de drijvers veroorzaakt, komt .uit de dalen op ons plateau af, waarover weldra een drietal herten heén- rent. In pdelen wedren gaan adel en Volk onder vroolijke kwinkslagen er, op af, lasseeren en ma ken 'hun prooi a,f. Ons worden 't hartje en de nieren als .lekkernij aangeboden, terwijl de neus vleugels aan jte jachthonden worden gegeven, tot verscherping vap hunnen reuk. Na afloop .van de jacht ontmoeten wij een op tocht vhn heidensche priesters, die in het fami lieleven van .den Bonter, ofschoon hij tot den. islapi is overgegaan, nog steeds een helangrqke rol spelen. Zij toch kennen de geheimen van bezweringsformulieren en overige gébruiken, die onafscheidelijk noodig zijn bij geboorte, huwe lijk of pterfgevjaL Deze priesters zijn zeer gemakkelijk te her kennen aan de bijzonder bleeke gelaatskleur, hooge vrouwenstemmen, het ontbreken van een kracht.igen pogopslag. Voorts gebruiken zij de parfumeriën der Bo- nische dames, (Me allesbehalve aangenaam zijn. Bij onzen .ujttocht uit Boni werden wij op zeer hoffelijke wijize uitgeleide gedagu door een honderdtal zwaar gewapende, bereden mannén, waarbij de koninklijke lans, welke versierd is met een reu,saphtigen paardenstaart, ons vooruit ging- Een ieder, fEe dezen staart tegenkomt, moet terzijde van .hei pad neerhurken, en een iegelijk, die dait niet doet, kan, Volgens het gewoonte recht, door 's konings zendeling met de lans worden neergestoken. Een Fransch oordeel over het Duit- sche leger. De lucht zit zoo vol krijgsrumoer, dat overal de legers en de vloten op den voorgrond komen. Wij gaven reeds een overzicht van een artikel van overste Gadke (Berliner Tageblatt,) over den toestand van de Russische en Japansche legerkorpsen in Oost-Azië, en van een redevoering van generaal Roberts over 't Engelsche leger. In het Augustus-nummer van de Revue Uni versale (Lausanne) is opgenomen een studie van majoor Emile Mayer, over het Duitsche leger. De jongste anti-miluairistiscae literatuur in Duitschland en in Frankrijk heeft onthuld, dat er aan beide zijden van de Vogezen een hevige crisis wordt doorgemaakt, en schrijver komt tot de conclusie, dat door een grappigen samenloop van omstandigheden het Duitscne leger op het Fransche is gaan gelijken, juist toen het laatste begonnen was het Duitsche systeem over te nemen. In Duitschland is het ingrijpen van den hooge- ren officier in de discipline en in den dagelij k- schen gang van zaken in het regiment en zelfs in de compagnie, meer en meer gewoonte geworden, waardoor de verantwoordelijkheid van de mindere officieren belangrijk verminderd is. De gevaren van dezen inval van bureaucratische methode zijn ontstaan door de voortdurende pogingen van Wil helm II, om zijn eigen denkbeelden omtrent de werking van de militaire machine ingang te doen vinden. De uitslag is, dat hij door te groote centralisatie het werk, dat zijn grootvader en Von Moltke tot stand brachten, bedorven heeft. Tegenovergesteld aan Von Moltke, die trachtte zijn generaals ge schikt te maken tot het nemen van initiatief, bootst Wilhelm II Napoleon na, die alle indivi dualiteit uit zjjn ondergeschikten wegjoeg. Het Duitsche leger is tegenwoordig in een toe stand van gestadige onrust. Wilhelm II hernieuwt voortdurend het kader, en laat oude en beproefde officieren door jongere lieden verdringen, waar door allerlei ambities geschapen worden, die niet altijd gerechtvaardigd zijn. Een Duitsche officier heeft schijver gezegd, dat de socialistische propaganda het leger tot den hoofdagent voor de verspreiding van revolutionnaire denkbeelden in Duitschland heeft gemaakt. De conservatieve geest van den boer wordt in het regiment in aanraking gebracht met de revo lutionnaire denkbeelden van de werklieden van de groote centra van industrie, en het resultaat is, i dat de boer geënt wordt met gedachten, welke zijn chefs onmogelijk kunnen tegengaan. Het offi- cierskorps is ten gevolge van de aanvallen op zijn leden samenhangend en eensgezind geworden, maar vormt terzelfdertijd eeu kaste, die geen voeling houdt met de natie. De jongste wetgevende maatregelen, die dienen om het traditioneele Pruisische automatisme te temperen, hebben menigmaal een conservatieve oppositie ontmoet. Het geloof in de voordeelen van parade-discip line, of de gestrengheid van de oude Pruische troepen, wordt niet langer vastgehouden door de nieuwe school in Duitschland en schr. denkt, dat de eerste sterke schok, op ernstige wederstand voldoende zou zijn, om wanorde in het Duitsche leger te verspreiden, zoo is de tegenwoordige ver deeldheid. tusschen de officieren. Is zulk een err*-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5