Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de 2de-luitenants H. J. Kuiper en W. A. van Oorschotlaatstgenoemde van de infanterie de Europeesche sergeant G. Götz (algemeen stamboek no. 40741) van het korps maréchaus see de Europeesche infanterist 1ste klasse E. Stettler (algemeen stamboek no. 46009) de Europeesche fuselier C. Schouten (algemeen stamboek no. 53047), en de Europeesche korperaal-zieken verpleger A. L. Velthoven (algemeen stamboek no. 27191). St.-Ct Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd aan mevrouw Wed. J. H. Athmér-Martens, te Tiel, te schenken het eerekruis «Pro Ecclesia et Pontifice". Audiëntie. De minister van Binnenlandsche zaken brengt in de Staatsct. ter kennis van belanghebbenden, dat hij, eiken Zaterdag, te beginnen met 26 Augustus 1905, des middags te 12 uren, aan het lokaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, allen zal ontvangen die hem over zaken van zijn Departement wenschen te spreken. De minister van Financiën geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag te 12 uur, aan het lokaal van het departement van Financiën, zullen worden ontvangen diegenen welke hem over zaken, het gezegde departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van Oorlog brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden, dat hij voor dege nen, die hem in zijne betrekking wenschen te spreken, audiëntie zal geven eiken Donderdag, des namiddags te halt twee uur, te beginnen Donderdag 24 Augustus a.s., in het gebouw van het departement van Oorlog. De audiëntiën van den minister van Koloniën zullen (te beginnen met 25 dezer) des Vrijdags, om 1 uur des namiddags, in het gebouw van het departement van Koloniën plaats hebben. lê. liü/jü r De Eogelsche vloot. Men meldt uit Haarlem van gister Het is vanochtend bij dooddringen, af op het station. Alles w i 1 naar IJmuiden en hoe men daar komt bijna fijn gedrukt in een goederenwagen desnoods, kad niemand wat schelen. Als men er maar komt. Dat is zoo al heel vroeg begonnen en duurt nu te elf uur nog door. De Engelsche officieren, die een toer doen door onze omstreken, zijn per trein tot Velsen en toen per auto of landauer naar Bloemendaal gekomen, waar op «Hartenlust" de lunch werd gebruikt. Daarna werd de toer voortgezet. Vanmiddag van 3—5 uur speelde, hun ter eere, de stafmuziek der Marine in «Trou moet Blijken's" buitensocieteit. lS8.1-- iüfoSL'st' 1 is^rs Uit Den Haag wordt nog gemeld De lunch, door den minister van Marine aan admiraal Wilson en diens officieren inhetPalace- Hótel te Schevenlngen aangeboden, droeg een zeer eenvoudig karakter. De admiraal dronk op de gezondheid van H. M. de Koningin en op de Nederlandsclie Marine, waarop de minister van Marine de aangename gevoelens der zeemacht vertolkte .over het vereerend bezoek van dit ge deelte der Engelsche vloot aan ons land. Zijnerzijds dankte de vlootvoogd hierop voor de hoogst aangename ontvangst die het eskader had ondervonden vanwege de Koningin en de Neder- landsche Marine. Tegen half drie begaven de Engelsche officie ren zich, begeleid door hun gezant, in rijtuigen naar het Hollandsche Spoorwegstation, alwaar een extra-trein gereed stond voor Het Loo, alwaar H. M. den officieren een gala-diner zou aanbieden. Met denzelfden trein vertrokken mede naar Het Loo de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Marine, de luitenant-generaal graaf Dumon- ceau, de grootmeester baron Sirtema van Gro- vestins, de vice-admiraals Ellis en Tadema, de schout-bij-nacht baron Sweerts en nog enkele vlag-officieren, mede aan het diner genoodigd, allen in groot kostuum of uniform. Op het perron woonden velen het vertrek van de officieren bij. De Engelsche officieren werden bij aankomst op Het Loo op het perron ontvangen door graaf Dumonceau en baron Sirtema van Grovestins en wandelden daarna naar het paleis. Op het bassecour speelde de Amersfoortsche stafmuziek de volksliederen. Er waren honderden belangstellenden voor het paleis. Om ruim 9 uur vertrokken de Engelsche offi cieren, uitgeleid door de hofdignitarissen, jhr. Van Geen en den intendant Van Steyn. Ook nu weer was een talrijk publiek aanwezig. Naar men verpeemt, vertrekt het Engelsch eskader Zaterdag-morgen tusschen 6 en 12 uur naar gelang het getij is, van IJmuiden. Secretaris van een Gezondheidscommissie. De kwestie, of de secretaris van een Gezond heids-commissie lid mag zijn van den Gemeente raad was te Yenlo aan de orde. Men leest nu in de Venloosche Courant Aangaande de in De Gemeentestem opgeworpen kwestie, of de secretaris eener Gezondheids-com missie valt onder artikel 23 sub g der Gemeen tewet, kunnen wij mededeelen, dat diengaande in het Tijdschrift voor Sociale Hygiene, als antwoord op dezelfde vraag, gezegd wordt het volgende «Bovenstaande vraag moet o. i. ontkennend be antwoord worden. Omdat iemand secretaris is eener door den Commissaris der Koningin benoem de commissie, aan welke uit de gemeentekas eene som wordt toegekend ter bestrijding van hare uit gaven, daarom is hij nog geen ambtenaar met het ontvangen en uitgeven der gelden van de ge meente belast". Dit antwoord, geteekend B. te H., wordt toe geschreven aan den mede-redacteur van dat Tijd schrift den oud-minister Borgesius, maker der Gezondheidswet. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat er in den lande meer raadsleden en burgemeesters be noemd zijn geworden tot secretaris eener Gezond heids-commissie, terwijl toch, volgens art. 62 Ge meentewet, ook de betrekking van burgemeester onvereenigbaar is met de betrekkingen, die met het lidmaatschap van den raad onvereenigbaar zijn. Ook zoude het vrij dwaas zijn eene Gezond heids-commissie, door den Staat ingesteld voor meerdere gemeenten, te beschouwen, als eene aan een Gemeentebestuur ondergeschikte administratie. Immers volgens art. 2 der Gezondheidswet staan de Gezondheidscommissies direct «onder onzen Minister van Binnenlandsche Zaken". Ten slotte geven wij als onze meening te ken nen, dat heeren Gedeputeerde Staten, nu door den Raad de geloofsbrieven zijn goedgekeurd en de burgemeester krachtens art. 33 Gemeentewet niet in verzet is gekomen, niet vrijwillig van art. 35 dier wet zullen gebruik maken en ambts halve omtrent de beslissing van den Raad uit spraak doen. Katholieke Sociale Actie. Centraal-Bureau. Tot ambtenaren op het Centraal-Bureau van de Katholieke Sociale Actie zijn benoemd: J. W. Ratte, Redacteur van Het Centrum, vroeger Voorzitter van de Afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond, en A. H. J. Engels, Voor zitter van den Bond van R. K. Werkliedenveree- nigingen in het Aartsbisdom Utrecht. Vermoedelijk zullen zij half September hunne werkzaamheden kunnen aanvangen. Het Centraal-Bureau zal gevestigd worden te Leiden, in het kapitale huis Oude Singel, 78. Daar er nog al eenige werkzaamheden in verricht moeten worden, zal de plechtige opening waar schijnlijk eerst in 't begin van October kunnen plaats hebben. Stichtingsfonds. Gelijk wij onlangs mededeelden, bedraagt het Stichtingsfonds thans bijna f 25.000. Het Stichtings-Comitè, dat deze som bijeenbracht, heeft er tevens voor gezorgd, dat deze gelden, ook in de toekomst niet zouden kunnen gebruikt wor den dan waarvoor ze werden gevraagd en gege ven. Voor dat het Comité ontbonden werd, stelde het daarom de Statuten vast voor eene tVereeni- ging tot bevordering van de Katholieke Sociale Actie in Nederlandwelke, na eerst de goedkeu ring van het Doorluchtig Epispocaat verworven te hebben, thans ook Koninklijk zijn goedgekeurd. Hierdoor heeft dus de Katholieke Sociale Actie een Centraal Lichaam gekregen, dat r e c h t s p e r- s o o n 1 ij kheid bezit. In de oprichtings-vergadering werden benoemd tot VoorzitterJhr. mr. O. van Nispen tot Seve- naer, tot Vice-Voorzittermr. H. J. W. Pelster, en tot Secretaris-Penningmeester Mr. P. J. M. Aal- berse. Zooals bij aandachtige lezing der Statuten dui delijk blijkt, is deze Vereeniging tot bevordering van de Katholieke Sociale Actie in Nederland", niets nieuws. Zij is niets anders dan de Centrale Ver gade ring, welke bestaat uit Adviseurs, Voor zitters en Secretarissen van de Diocesane Comité's van de Kath. Soc. Actie, benevens, den Algemee- nen Adviseur en den algemeenen Secretaris. De korte inhoud dezer Statuten is dezedat het beheer van de bijeengebrachte en bijeen te brengen gelden zal komen bij de Centrale Verga dering. Dit doet natuurlijk niets af aan de zelf standigheid der vijf Diocesane Comité's, die b o- v e n d i e n haar eigen Diocesane kas be houden. Deensch-Engelsch-Nederlandsche conferentie. De Deensche schrijver Carl Thalbitzer heeft aan een verslaggever van Politiken 't een en ander verteld van het Deensch-Engelsch-Nederlandsche samenzijn hier te lande. Over het algemeen vond Thalbitzer zulke bijeenkomsten uitstekend. Men leert elkaar beter verstaan en maakt kennis met een andere beschaving dan die van het eigen land. En hij was uit over de ontvangst hier. «Ik wil u meteen zeggen", lezen wij, »dat wij zoo goed be handeld zijn als geen vreemdeling ooit hier in Kopenhagen behandeld wordt." Verder heet 't «Wij hebben veel interessante voordrachten over bouwkunde en kunst gehoord. Een Amsterdamsche redacteur sprak den eenen dag over koloniën, een anderen dag (een ander) over de diamantslijperij, en ds. Hugenholtz hield een interessante rede over Spinoza." Het had hem bij het bezoek aan Alk maar getroffen, dat van den toren het Deensche volkslied werd gespeeld. Hij kon niet anders zeggen dan dat zij van de reis veel geleerd hadden. Werkstaking. Door de arbeiders een 70-tal werkzaam aan den bouw van het klooster aan de Beeklaan, te 's-Gravenhage, is eergister-morgen het werk neergelegd. Zij hadden n.l. Dinsdag wegens den katholieken feestdag moeten verzuimen en eischten uitbetaling van dien dag, wat werd geweigerd. Visitatie. Sedert de loggers van de haringvisscherij in de Scheveningsche haven binnenvallen, worden zij bij hare binnenkomst door de rijksambtenaren gevisi teerd, of zij geen aan belasting onderhevige goe deren aan boord hebben, als suiker, pepermunt enz. De heiersstaking. De aannemer Uitslager, te Amsterdam, die de onderhoudswerken der gemeente heeft aangenomen liet gisteren zijn voorman ontbieden en zegde hem aan, dat er gewerkt moest worden. De voorman antwoordde, dat hij weigerde te werken zoolang de staking duurt, aangezien hij niet wenscht onder politiegeleide van en naar het werk gebracht te worden. Successievelijk komen thans reeds, door het voortduren der heiersstaking, andere bouwvakar- arbeiders werkloos te worden. Tuchtschool te Haren. Men schrijft aan de Stand. In het schoon gelegen dorp Haren, een uur van de hoofdstad der prov. Groningen gelegen, is een groot en grootsch gebouw opgetrokken: de tuchtschool is geheel gereed. De bouw heeft, met inbegrip der meubileering, f 200.000 gekost. In deze inrichtinjg zullen 48 jongens geplaatst kunnen worden. In dit gebouw en de bijgebou wen, welke de vlolgende maand in gebruik ge- niomen worden, is alles solide en ruim ingericht. Men vindt op het groot© terrein de directeurs woning, het huis Voor den hoofdonderwijzer, een tuinmanswoning. Ih het hoofdgebouw is eene kamer Voor den geneesheer, een kamér voor den directeur, een appartement Voor den geestelijke, eene zaal Voor dei bibliotheek, 2 schoollokalen, 4 conversiafie- en eetzalen, werkplaatsen, èen keu ken, een badkamer, een lokaal voor het bergen van levensmiddelen, 8 vertrekken, alwaar des noodig jongend voor straf moeten zitten; vóór elk vertrek 'is een klelin tuintje ingericht; Voorts 2 cachotten, 48 slaapvertrekken, ziekenzalen, kan toren, zitkamers, magazijn voor kleedinigstukken. Het hoofdgebouw is drie verdiepingen hoog; de geheel© inrichting wordt met acotyleengas ver licht, terwijl alle gebouwen centraal verwarmd worden. Ongelukken. Gister-middag had te Schemda een droevig ongeval plaats. De scheepsjager H. Steenhuis stortte bij het vervoeren van turf van den wagen, met het noodlottig gevolg dat de raderen hem over de borst gingen en hij kort daarop is overleden. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. Te Helden is een 15-jarige knaap bij onge luk door een anderen jongen, die duiven wilde schieten, doodgeschoten. Dinsdag-avond omstreeks acht uur, had aan den rijksstraatweg te Lemmer een vreeselijk ongeluk plaats. De veehouder A. H., te Langelille, keerde met zijne vrouw, dochter, schoonzoon en een kindje van beide laatstgenoemden, per rijtuig van een bezoek te Haskerhorne huiswaarts. Op een twintig muniten afstands van Lemmer ging het paard op hol, het rijtuig werd met kracht tegen een der langs den weg staande boomen ge slagen, waardoor de kap verbrijzeld werd. Door den hevigen schok werd H. uit het rijtuig ge slingerd en bleef onmiddellijk dood zijne vrouw werd aan hoofd en schouder zwaar gekwetst, terwijl de drie anderen vrijwel met den schrik vrij kwamen. Het lijk van H. werd bij den vee houder Leistra binnengebracht, te wiens huize de overlevenden liefderijk werden opgenomen en ver pleegd. Het paard met het onderstel van het rijtuig werd later opgevangen. Men schrijft ujiit Brunssum aan de L. K. Zondag-namiddag ontstond door lammakerij eenigten twisit tusschen J. K. en J. P., alhier. J. K. nam dit zeer kwaad op ten sloeg J. P. met de hand in zijtn aangezicht, waarop P- zijn te genstander Van zich afsitiet, zioodat deze met den rug tegen een© tafel terecht kwam. P. werd dadelijk door M. Schr. en B. zoo Vastgegrepen, dat hij zich Verder niet meer kon wreken, en hiermede was1 de twist, waarmede slechts eén paar minuten gemoeid geweest waren, afge- loopen. K. liet zich hierop langs dte tafel afzak ken. De bijlzijnden meenden, dat het gekheid Van hem was, zOo weinig was hem gebeurd. Hij; kon evenwel piet meer opkomen, en in dezen toestand werd hijl huiswaarts gedragen en stierf 's anderdaags. Dokter de Wever, v,an Nulth, die hem 'teerst onderzocht had, had, zooals men zegt, niets aan hem kunnen vinden, bewijzende, dat hij het geringste mishandeld zou zijn geweest, en er wordt Verteld, dat hiji aan eene beroerte zou zijn geisitorvten. iDdnSdag heeft het parket van Maastricht de lijkschouwing gedaan en zal dit droevig onge luk dtoor de rechtbank en getuigen moeten op gehelderd wórden. De aanwezigen verklaren, dat P. niet met op'zet gehandeld heeft en dat deze twist zelfs 'kinderachtig wias. Toen de marechaussees van Schinveld, die zoo- als gewoonlijk, spoedig bij de hand waren, P. wil den arresteeren, had deze zich reeds ujt de Voe ten gemaakt. i. 1 i Te Gastel (N.-Br.) is de metselaar Van erkum, doordien hij misstapte, van een stelling gevallen en op een kalkbak terecht gekomen. Hij is kort daarop aan de gevolgen van zijn val be zweken. Heden-morgen werd door de po- litie uit Vlaardingen hier aangebracht een min derjarige jongen uit Amsterdam, die zwervende te Vlaardingen was aangetroffen. Hij is van hier overgebracht naar Amsterdam en aldaar aan de Amsterdamsche politie overge geven om bij zijne ouders te worden terugge bracht. De logger L. R. Koolemans Beijnen, schip- per J. A. Roeleveld, die gisteren bij het binnen komen aan den Hoek van Holland op een meer paal stootte en daarbij een gat in den boeg be kwam, werd, nadat het gat met zeildoek zooveel mogelijk was gedicht, naar hier gesleept. Het vaartuig is na lossing naar de scheepstim merwerf aan de Nieuwe Haven alhier overgebracht, om gerepareerd te worden. Ergerlijke mishandeling. Uit Zeven huizen wordt gemeld Twee heeren uit Rotterdam, die gisteren-avond van een tochtje per auto huiswaarts keerden, werden door eenige kerels lastig gevallen en erger lijk mishandeld. Met bloedende gezichten en ge scheurde jassen reden zij naar Zevenhuizen terug, waar een hunner die eenige messneden in het ge laat had opgeloopen, verbonden werd en onderdak werd gebracht. De ander reed met den gemeenteveldwachter de woestelingen achterop, met het gevolg dat tegen den dader, zekeren G. W., uit Nieuwerkerk a/d, IJsel, proces-verbaal werd opgemaakt. De aanleiding tot het geval moet hierin liggen, dat de automobilisten G. W., die een veulen aan den halster met zich voerde, van achterop moes ten passeeren. Hoewel zij dit met de meeste voor zichtigheid deden, maakte het veulen zich toch angstig en ontsnapte aan zijn geleider, die, daar over vertoornd zijn mes trok en de heeren aanviel. Inbraak. Na het sluiten van het kantoor van den ontvanger der directe belastingen, te Gorin- chem is daar eergisteravond, tusschen halfzes en halfzeven, ingebroken, Er wordt f1757 vermist- De politie heeft den geheelen avond verschillende personen in verhoor genomen, maar is tot heden niets op het spoor. Het onderzoek wordt voort gezet. Geen kleinigheid! De Haagschebrieven schrijver van de Midd. Ct, weet te vertellen, dat het dagblad Land en Volk in zijn kortstondig bestaan 70.000 gulden heeft gekost aan de aandeelhouders. Brutale oplichtster. Een brutale op- lichtster heeft blijkbaar te Katwijk aan Zee haar slag weten te slaan. Dezer dagen nam een Duitsche dame haar intrek in hotel du Rhiu. Zij deed allerlei inkoopen in verschillende winkels, o. a. kocht zij een horloge en eenige kleedingstukken zonder te betalen. Zelfs wist zij onder een voor wendsel van iemand een bedrag van f300 te leenen. Ook van den hotelhouder, den heer Van Leeuwen, leende zij eenig geld. Vervolgens is zij, zonder zelfs haar hotelrekening te voldoen, met stille trom verdwenen Achteraf bleek, dat zij, tijdens haar verblijf, een familiare houding aannam tegenover de kellners. De politie heeft de zaak in handen. Het Zeister Bosch. De eigenaresse van het Zeister Bosch heeft besloten, deze buitenge woon mooie wandelgelegenheid niet langer voor het publiek open te stellen. Vele pensionhouders zullen daardoor in volgende jaren belangrijke schade lijden, want met het bosch verdwijnt de grootste aantrekkelijkheid. Een kras oudje. Te Dinxperlo kon men Dinsdag het zeldzame feit waarnemendat de landbouwer F. Diersen, die den 25sten dezer 89 jaar oud wordt, nog ijverig met gras maaien bezig was. Bijen en Ooievaars. De ooievaars, die te Borger jaarlijks nestelen in een boom, staande in het groenland, vinden een gevaarlijken vijand in de b(jen van een der landbouwers de bijen vie len in het vorige jaar de jonge ooievaars zoo hevig aan, dat dezen met goede hulp nog in leven gebleven zijn, maar in dit jaar zijn de bijen zoo hevig opgetreden, dat de jonge ooievaars er voor bezweken zijn. De oorzaak van dien grooten ooie- vaarshaat bij de bijen is moeielijk te gissen. V erduis tering. Te Arnhem is aangehouden de 27-jarige glasschilder J. J. G., uit Venlo, die eenige weken geleden te De Steeg een rijwiel had geleend en niet had teruggebracht, terwijl hij te Dieren en Velp in verschillende logementen ver tering maakte, doch vergat te betalen, wanneei hij zich onder een of ander voorwendsel verwijderde- Na verhoor door den officier van justitie, is h'J weder op vrije voeten gesteld. Moord. Woensdag-namiddag is Henri \an Montfort, oud 25 jaren, wonende op Kloostersho onder de gemeente Maasniel, die op het veld aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2