Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aan het departement van koloniën telegrapisch bericht zendt, om ten behoeve van mededeelingen aan familiebetrekkingen, zoo spoedig mogelijk de namen van gesneuvelde en gewonde Europeesche militairen hier te lande te kennen. Het telegram hield dus meer in dan gebruikelijk en werd daar om niet in zijn geheel gepubliceerd. Daar echter gebleken is dat het bericht, zooals het gepubliceerd is tot onjuiste opvatting van het gebeurde aanleiding heeft gegeven, wordt thans het telegram woordelijk medegedeeld. Het luidde ïBij eene nachtelijke overvalling van het bivouak en daarop gevolgden klewangaanval op eene patroulle in Boven-Bakongan sneuvelden luitenant J. J. Donner, sergeant van Soest, nr. 47663, fuseliersnrHoltjer, no. 54284, Porte, nr. 55642 en Lenteman, nr' 52421, ziekenverpleger Koppenhagen, nr. 54192, zestien inlandsche minderen en twee dwangarbeiders. Gewond werden zes inlandsche minderen, waarvan twee overleden en een dwangarbeider. Onzerzijds zijn vijftien geweren verloren. De vijand liet 22 dooden en een voorlader in onze handen. Licht gewond werd de fuselier Omolee, nr. 50303. Naam en stamboeknommer worden hier niet ingevuld, omdat de naaste familiebetrekkingen nog niet gevonden zijn. Locale telefoonnetten. Naar men verneemt, bestaat het plan om voor de bediening van de lokale, door het rijk aan te leggen telefoonnetten gebruik te maken van meis jes, in de plaats zelf woonachtig. Zij zullen op daggeld worden werkzaam gesteld. Friesch Christelijk-historische kiezersbond. De Friesch Christelijk-historische kiezersbond houdt 14 September te Utrecht een vergadering ter bespreking van de nationale organisatie en uitbreiding van den Bond. Alg. Ned. Werkliedenverbond. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal in het begin der maand October een landdag houden te Delft. Aan de orde zullen daar o. a. worden gebracht de arbeiderspensionneering en de ongevallen-verzekering voor den landbouw. Electrisck Tramwegnet. Men meldt uit Den Haag De kosten van aanleg van het geheele electrische tramwegnet, zooals dit thans is vastgesteld, wor den geraamd op f 4,100,000. Daarvan is bereids een bedrag van f 1,350,597 toegestaan. Er wordt thans nog f2,749,402 aangevraagd op de loopende begrooting. Werkstaking. De staking aan het in aanbouw zijnde klooster aan de Beeklaan in Den Haag duurt nog steeds voort. Was eerst de eisch der arbeiders uitbetaling van het loon van den gedwongen verzuimdag, een R. K. feestdag, thans eisschen zij ook betaling der dagen dat de staking duurde, althans tot Zaterdag 1.1. Maandag of Dinsdag zal waarschijnlijk een bespre king worden gehouden, teneinde te trachten tot een vergelijk te komen. In den omtrek van het werk is alles even rustig, slechts de posten en een tweetal politieagenten ziet men heen en weer drentelen, terwijl eenige zinkwerkers, voor zoover zij konden, nog hun werk afmaakten. Van toegeven was echter Zaterdag-middag van beide zijden nog geen sprake. Het Volk.) Zaak-Hogerliuis Op 28 September, bij de invrijheidstelling van den laatste der drie gebroeders Hogerhuis, wordt te Leeuwarden in de zalen van Visser door een comité van vrij-socialistische vereenigingen uit verschillende steden van het land een openbare vergadering gehouden, waar vermoedelijk Domela Nieuwenhuis, Luitjes, v. d. Zwaag en ds. Scher- merhorn zullen spreken. (Het V.) Handels- en Kantoorbedienden. De afdeeling Utrecht van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, heef zich met een algemeen adres tot patroons in Utrecht gewend, ter verkrijging van minstens een week vacantie, met behoud van salaris, voor Handels- en Kantoorbedienden. Bossche Katholiekendag. Het kleine nijvere stadje Helmond was Zondag 1.1. in feestdos ter eere van den Diocesanen Katho liekendag, die duizenden uit het bisdom 's-Her- togenbosch en ook velen uit andere diocezen te zamen bracht. Hoog wapperden de vlaggen en banieren o.a. een vlag van de Hanze, eerst 's och tends door dr. Nouwens gewijd, met het zinrijk devies: Deerlijk in handel, christelijk in wandel". Nadat de deelnemers aan dezen Katholiekendag op den Paralelweg tot stoet gevormd waren, trok ken ze naar de mooie St. Lambertuskerk, waar een stille H. Mis door Z. D. Hw. mgr. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch, werd opge- gedragen, die door allen met stichtende godsvrucht werd bijgewoond. Van daar gingen de deelnemers onder hunne banier en muziek naar de vergaderlokalen dei- secties om den eigenlijken arbeid te beginnen. Van practischen zin getuigde het, dat op alle secties nl. Drankbestrijding, Boerenstand, Werk lieden, Onderwijs, Werkgevers, Middenstand, het zelfde onderwerp werd behandeld, nl. de R. K. Patronaten. Daarover ging het, van verschillend standpunt bezien. Algemeen kwam men tot het besluit dat patronaten zoowel in de steden als op het platteland hoog noodig zijn, dat zij een krachtig [propagandamiddel zijn in den strijd tegen het drankmisbruik en een geschikte ge legenheid om de jonge lieden op den noodigen leeftijd te doen treden in de katholieke vakorga nisatie. De R. K. Werklieden-vereenigingen wer den uitgenoodigd de patronaten krachtig te steu nen en de oprichting te bevorderen. Na afloop der sectie-vergaderingen was te ruim half vijf het grootste deel der deelnemers ver- eenigd in de zaal van de R, K. Werklieden-ver- eeniging, terwijl inmiddels in twee andere zalen feestvergaderingen plaats hadden. Na het binnen komen van Z. D. Hw. mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch, en mgr. C. van de Ven, bisschop van Natchi-toches (Amerika) zong een koor het dTu es Petrus" en bracht de voor zitter van het uitvoerend comité, de heer C. de Louw, in welsprekende woorden een betuiging van hulde en trouw aan het wereldlijk gezag en spoorde allen aan de hand te slaan aan hetgeen dien dag bepaald was. Daarna was het woord aan den eerw. pater Vullings, die betoogde, dat deze Katholiekendag, vooral op een punt, dat der patronaten, duidelijk heid had gebracht. Mgr. van de Ven sprak daarna het slotwoord eindigend als volgtBesluiten wij met den zegen Gods af te smeeken over het werk, dan zal de Maatschappij weer God liefhebben en met God zal zij triomfeeren". Na dit bisschoppelijk woord gaf mgr. aan de geknielde menigte den bisschoppelijken zegen en was de vijfde Bossche Katholiekendag voorbij. Ongelukken. Te Amsterdam is weder eene dienstbode bij het glazenlappen van de hoogte eener 2e verdieping op straat gevallen en heeft het met den dood moeten bekoopen. Zaterdagmorgen werd door den koetsier B., uit Noorden, een zieke man vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Te Koudekerk aangekomen, werd in een loge ment iets gebruikt en werd het paard het bit uit den mond genomen. De koetsier en de medegeleider hadden het rijtuig verlaten, toen het paard op hol ging. De koetsier trachtte het dier te grijpen, doch viel en kreeg het rijtuig over het hoofd, waardoor hij ernstig gekwetst werd. Het paard holde door en werd eindelijk onder Leiderdorp gegrepen; het bleek evenwel, dat het rijtuig ledig was. Bij onderzoek werd de zieke, die uit het rijtuig is gevallen of gesprongen, in bewustelooze toe stand in Achthovenerwijk aan den weg liggende gevonden. Hij werd in een ander rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Frederik Romkes stevende welgemoed met zijn vaartuig UK 93 Zaterdag-middag ongeveer twee uur op de haven van Urk aan. Immers, hij zou binnen enkele minuten Dthuis" zijn en niet meer of minder dan met zijn beminde N. Nentjes zich naar het gemeentehuis begeven om huwelijksaangifte te doen. Doch helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Kort voor de haven krijgt de 30-jarige jongeling een klap van de zeilschoot, waardoor hij over boord valt en jammerlijk in de golven omkomt. Bijna terstond was hij in de diepte verdwenen. Hem pogen te redden was haast onbegonnen werk. Men poogde zoo mogelijke door visschen met de korre zijn lijk weer te vinden, doch ook dit mocht niet gelukken. Moge ook dit ongeval een wenk zijn voor onze visschers om zich zooveel mogelijk te verzekeren tegen verdrinken, door alle hulpmiddelen, maar in de eerste plaats zwemgordels of reddingsboeien, aan dek aanwezig te hebben. Gister-middag 1 uur had op het terrein der fabriek DFeyenoord" te Rotterdam, een ernstig ongeluk plaats. Waarschijnlijk doordat de machinst hem niet had opgemerkt, geraakte de 34-jarige ijzerwerker Jan A. Kranendonk, wonende te IJsel- monde, onder een achteruitrijdende locomotief, met het droevig gevolg, dat hem beide beenen onder de knie werden afgereden. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Kort daarop werd tot amputatie van beide beenen overgegaan. De koopman W., te Driewegen onder Neu zen, nam Zaterdag zijn bijna vijfjarig zoontje mede bij het vervoer van paardenvoeder. In het terug- keeren is het knaapje van den last gevallen het kwam op het hoofd terecht; 's nachts is het kind aan hersenschudding overleden. PROGRAMMA van het Concert door het korps stafmuzikanten der Rotter- damsche Schutterij.Donder dag-avond in de Officieren-Vereeniging. Eerste Afdeeling. 1. Bersaglièrre-marsch, R. Eilenberg. 2. Ouverture »La Dame Blanche", F. Boieldieu. 3 Ma Premièrre. Valse, P. Mascagni. 4. Fantaisie uit »Zauberflüte", W. A. Mozart. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture »Di Ballo", A. Sullivan. 6. Rhapsodie No. 4, Fr. Lisst. 7. Aubade Prin- tanièrre, P. Lacombe. 8. Fantasie uit »Faust" arr F. Dunkier, Ch. Gounod. 9. Mit Schwert Uns Lanze. Marsch. II. Starke. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 25 Augustus des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Yolksbadhuis. In de week van 44—20 Augustus 4905 werden genomen 229 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 23 regen d 46 regen 138 school kinder d a 5ct 23 Gezonken vaartuig. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat op 13 dezer, in de Nieuwe Maas, ongeveer 150 meter beneden kilometerraai CXLIX, op ongeveer 40 meter uit den rechteroever, onder de gemeente Schiedam, des voormiddags 6 uur ongeveer, is gezonken een walenpont, genaamd Francois, groot 154 scheepston, geladen met ongebluschte kalk en gevoerd wordende door R. Bovens, te Luik dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 Stsbl. no. 451) het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 5 dagen na heden van rijkswege zal worden opgeruimd. Staatscourant no. 196 bevat dewijzi- gingen in de statuten van de naamlooze vennoot schap »Schiedamsche Alcoholfabriek" alhier. Onze oud-stadgenoot, de we 1- eerw. heer Th. J. Zoetmulder S. Jzn, kapelaan te Amsterdam, (H. Willibrordus buiten de Veste) is door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Oude-Schild (Texel). H e d e n-m orgen reed op den Korten Dam een jongen, fietsende, doordat hij geen stuur kon houden, tegen een mand met eieren van een koopman uit Spijkenisse, zoodat een aantal eieren braken en kneusden. De man beliep een schade van f 3.50, die ver moedelijk zal worden vergoed. Gister-namiddag omstreeks ze sure ontstond brand op den zolder boven de huiskamer bij den winkelier A. J. F. Heussen, Hoogstraat 71 alhier, vermoedelijk door dat een van de zoons, die er hadden gezeten, een niet geheel gedoofden lucifer, had weggeworpen en die in papier of oud goed was terechtgekomen. De brand werd met emmers water door de huisgenooten en een burger geblusclit. UIT VLAARDINGEN. Het t e 1 e g r a a f r a d i c a a 1 is toege kend aan den klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse, J. W. du Celliee Muller te Vlaardin- gen (telegraafkantoor.) Een curiositeit. In het Insectarium van Artis te Amsterdam bevinden zich drie poppen van den Aegeus-page, een prachtige dagvlinder uit Australië. Dagvlinders uit de tropen zijn hoogst moeilijk levend naar Europa over te brengenDe aegeus-page is dus wel een aanwinst voor het Insectarium. De vlinders komen waarschijnlijk in deze of in het begin van de volgende maand uit de poppen. Een zonderlinge geschiedenis. Het N. v. d. D. vermeldt het volgende Een dame uit Amsterdam maakte Donderdag avond met hare vier kinderen, 3 tot 7 jaren oud, een rijtoer langs den Tolhuisweg naar Buiksloot. Op den Hoogendijk werd vóór het huis van een alleenwonend heer stilgehouden. Fluks werden de kleinen uit het rijtuig gezet, men belde aan bij genoemden heer, enin vliegende vaart nam de koetsier met de dame den terugtocht aan naar Amsterdam. De man wenschte zicht echter niet met de kinderen te bemoeien en deed terstond aangifte bij de politie, verklarende, dat 't wel zijne vrouw was, maar dat de kinderen hem niet toebehoor den. Terstond werd nu naar het Tolhuis getele- phoneerd, om het rijtuig niet op de Tolhuisboot toe te laten en alzoo te beletten, naar Amsterdam te gaan. Tegen wil en dank moest de dame nu naar Buiksloot terugkeeren, waar zij, na verhoor voor den burgemeester, genoodzaakt werd haar kroost weer in het rijtuig te nemen. Onder politiegeleide werd de familie thans naar hare woonplaats te Amsterdam teruggetrans- porteerd. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is in de winkelkast van den heer Blom, winkelier in goud en zilver, Weesperstraat 11, te Amsterdam door middel van een centerboor een gat geboord. Met een haak heeft men toen eenige zilveren en gouden voorwerpen door de ruit weten te werken en gestolen. Voor ongeveer plm. f500 aan voor werpen is ontvreemd. De heer Blom was verze kerd tegen inbraak bij de Maatschappij Rotterdam Amsterdam, firma Tetterode. Ernstige mish and e 1 i ng. Zaterdag avond, ongevtefer half tien, ontmoette Gregorius D., cein berucht individu, ajaji het Gedempte Zui- dcrdiicfp te Gnonfimigen, de dochter vain zekeren ArenzLs, ipa de PmiseiisLranjt, met wie hij eenigen tijd verkeering had gehad, doch die verdere be trekkingen mef hem had afgielbroken. Op dezen aiVionid zocht D. weer toenadering tot haar, doch zij, wiilde niiet meer 'vajn hem weten en spoedde zich naar de niiat te best bekend staande slaap stee va,n Stoppelman, op 't Schoolholm. D. wendde daarheen nu ook zijn schreden en Vtond daar aan de deiujr staan een zekeren J. d. H., die nfielt jiormaial meer wals. Onder de woorden: „Zoo, hiisit don heer boas vlan 't hoes", gaf 'hij, v. W. eieln mujiLpeer. Ondertus.sehen wa ren eienige ptersionen, in de slaapstee „gelogeerd" ten tooneele verschenen en probeerden de beide tegenstanders te scheiden, wat hun dan ook ge lukte. Dioch een oogenbliik laiter ging v. W. on verwachts op D. af en gaf hem met een mes een diepte sintede dn de linkerborst, éven boven het hart. De gekwetste werd daarop naar het pólifabupeialu gebracht en daar vterbonden door dr. Tijmsitra, die D. per brancard naar het aca demisch ziekenhuis liet brengen. De dader werd kort daarop gearresteerd en iis, ter beschikking v!ah de justitie gesteld. Kiekendieven. Iemand te Ossenzijl (N. W. Overijsel, in 't bezit van drie jonge keikendieven, daar algemeen bekend onder den naam Dglee" heeft twee daarvan aan Artis te Amsterdam ten geschenke gegeven. Deze roofvogels, tot het ge slacht der valken behoorende, in volwassen staat met eene vlucht van circa 1 M., zijn door hunne brutale aanvallen op de nesten van broedende vogels, enz. een ware schrik voor de vogelwereld. Gevaarlijke inbrekers. Te Hijken, gem. Beilen, is ingebroken bij den arbeider Koop Leun- ge. De man was zelf niet tehuis hij vertoeft in Duitschland. De inbreker, die zijn aangezicht pik zwart had gemaakt, sleurde de vrouw bij de haren van het bed en wierp haar de deur uit. Daarna nam hij mee wat van zijne gading was, als eenig geld, een zilveren oorijzer met gouden stiften, een broche, gouden bellen, enz. De politie heeft de zaak in handen. Ernstige mishandeling. Zekere D. in de Reetholstenstraat te Arnhem heeft Zaterdag avond zijne vrouw op een ernstige wijze mishan deld. Zij had een diepe wonde in de muis van de hand en beide polsen waren nagenoeg afgesneden. De vrouw vluchtte naar een politiewachtpost, waar spoedige heelkundige hulp doodbloeding voorkwam. De dader is gearresteerd. Bloedvergiftiging. De werkman A. H., uit Hall, die lijdende aan bloedvergiftiging tenge- volgen van het open scheren van een puisje, naar het Diaconnessenhuis te Arnhem werd vervoerd, is aldaar overleden. Kerkdiefstal. In de kerk te Bocholtz (L.) heeft men een beeld van de H. Maagd van eenige sieraden beroofd. Nootlottige vechtpartij. Uit Osch wordt dd. 21 Augustus geschreven Thans zijn we weer in de kermisperiode, waarin de flesch geducht wordt aangesproken, 't geen tot baldadigheden en ruzie aanleiding geeft. En zoo heeft men thans weer een treurig inci dent te vermelden. Gisteren werd Chr. Brands een zoodanige steek wonde in de borst toegebracht, dat hij in ernstig levensgevaar verkeert. De dader, zekere Suit Berchem, is aange houden en werd gister-morgen met den verslagene geconfronteerd. Smokkelen. Door de grenscommiezen in de inspectie Bergen-op-Zoom zyn weder 7 partijen suiker benaderd, die men frauduleus trachtte in te voeren. V a 1 s c h geld. Te Hulst is een valsch gouden tientje in betaling aangeboden. Het stukje was gedeeltelijk van lood vervaardigd en by na geheel waardeloos. Bier cijfers voor Duitschland. In 1903 was het totale bierverbruik in Duitschland iets hooger dan in 1902in Beieren en Wurtem- berg is het nog steeds dalende. Onderstaande cijfers (ontleend aan Vierteljahrh z. Stat. d. Deut- schen Reichs, 1904) geven een overzicht van het verloop der biercijfersBrouwbelastinggebied 1900 106.0 L., 1901 104.8 L., 1902 96.7 L., 1903 97.7 L.,Beieren: 1900 246.1 L., 1901 244.8 L., 1902 234.1 L., 1903 231.9 L.Wurtemberg 1900 179.6 L., 1901 184.2 L., 1902 172.4 L., 1903 168.9 L.; Baden: 1900 161.2 L., 1901 158.4 L., 1902 156.1 L., 1903 157.2 L., Elzas-Lotharingen 1900 83.1 L., 1901 82.7 L., 1902 83.4 L 1903 88.1 L.; Duitsche rijk: 1900 125.1 L., 1901124.1 L., 1902 116.0 L.; 1903 116.5 L. Tot 1902 volgde men de gewoonte voor eiken ILL. mout 2.2 II L. bier te berekenen. De erva ring heeft echter geleerd, dat door de verbeterde techniek het mogelijk is geworden uit eiken H.L. mout 2.45 ILL. bier te bereiden. De teruggang in het verbruik in Beieren ver toont zich vooral in München. Terwijl men vol gens de nieuwe berekeningswijze daar omstreeks 1885 ongeveer 500 L. per hoofd dronk, komt het nu op 315 L. in 1902 was het 339 L. trots de daling nog enorm hoog dus 1 Gelukkig Engeland! Te Clerkenwel, in Londen, is een man beboet, omdat hy hondea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2