Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Arbeiderswoningen. Haar vriend. 28ste Jaargang Woensdag 23 Augustus 1905. No. 8286. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De Vredesconferentie te Portsmouth. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van '16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Het congres, der arbeiderswoningen, dat dezer dagen, te Luik werd geopend, viesibigt de aan- daeht o>p een, der misstanden, waaronder het Proletariaat gedrukt gaat, n,l. op de gebrekkige huisvesting der arbeiders in de groote steden. Heen, sociale kwestie is 'bijna Van zoo algemeen belang als die Van de verbetering der woning toestanden en wel wegens den blijVenden in vloed, uitgeoefend op het opkomend geslacht. Dat de volkswoningen in de groote agglomera ties wraakroepend ellendig zijn, is van algemee- n.e bekendheid, en eene 'wijziging ervan moet Noodzakelijk het jongere geslacht 'ten goede ko nten. Toch is reeds veel tin deze richting tot stand gebracht. In ops land fniet zooVeel als b.v. in Engeland en Üuitschland, en men kan er zich van, overtuigen in het meesterlijke werk van ür. Dammer: Handbuch der Arbeiter Wolfahrt (Stutt gart, Ferd. Enke), waarin de vro olijke en goed 'ngerichte arbeiderswoning vooropgezet wordt, als de basis Van 'de „Volkswelvaart"; doch, zijn V'ij nog niet zooVer gevorderd in de verbetering der (Volkshuisvesting als onze buren, de acti viteit in dit opzicht is' op dit oogenblik in den lande zeer groot. Ook in Schiedam wordt en is reeds het een «n, ander gedaan om verbeteringen in zake Volks huisvesting te verkrijgen. Het Vraaglstuk der arbeiderswoningen dagtee- kent niet van vandaag of gisteren; reeds een twintigtal jaren geleden heeft men er zich mee bezig gehouden. Interessant is het eens een Mik op het bui tenland te werpen. In België maakte! dn dien tijd de sympathie Vtoor den arbeider vrijwel den, indruk van on schuldig, ja, platonisch karakter te bezitten, zoo dat men mag Verklaren, dat de groote stoot in België gekomen is Van de doortastendheid van bet katholieke ministerie. Het aantal maatschappijen Voor goedkoope wo ningen beloopt daar te lande tegenwoordig, naar "dichtingen onlangs verschenen in het Arbei dersblad, 190. Er waren er maar 10 vóór de wct van 9 Augustus 1889 waarbij de Comité's de Patronage werden, ingesteld, alsook zekere fiscale Voordeden toegestaan. Deze maatregel beeft dan ook uitmuntend gewerkt, hetgeen blijkt nat het aantal maatschappijen, dat op het oogen blik werkzaam is. Vlaanderen Ibegint leerst thans de weldaden 1® begrijpen Van de door de wet aangeboden: voorrechten. De (schuld daarvan, ligt in werke lijkheid aan de Vlaamsche socialisten, die steeds de leer hebben Verkondigd, dat „eigendom dief stal'" is, en den weinig zelfstandigen arbeider, die maar al te graag de vterklaringen der socia- 58) „Zie", izedde John, „zij Versieren den hémel 'nvt banieren. 'Er is zteker een groote gebeur- bGind» ©lp handeln." Gisteren was het westen een zee geweest. Vandaag was het een stad, een geweldige grijze vn violette stad, met paleizen en versterkte torens en ontelbare spitsen en geveltoppen; en "der, daar, overal, waren de muren versierd 'net goud en rood, als: met neerhangende (ba njeren, „Hert. is Ven stad, die feest viert," zeide John. „Het ig dei stad, waar' de huwelijken gesloten worden. Er is er zeker een in het zicht. „Hoor!" 'zVidV zij, „haar viniger opstekende, „dar beginnen de nachtegalen." Maar haar opgeheven vingter bracht hem iets tv, binmien. „Hebt gij een ingewortelden afkeer van rin gen?" Vroeg hij. „Waamm „Ik zie, dat gij er geen enkelen draagt." „O, ik draaig er duikwijjls Vele. En dan weer beelt men «epe zin ei geen een aan te doen." listische leiders of misleiders als goede munt opneemt, Van de offioieele instelling af- keerig maakten. Op heden telt België zöowat een 30.0000 werk lieden en subalterne ambtenaars, die zich mo gen verheugen in het bezit eener kleine, doch goed ingerichte en, Vroolijke woning. 'Zeker, dat is nog niet genoeg, Vooral' wanneer men bedenkt dat België ongeveer twee millioen arbeiders telt, lop grond van deze cijfers mag dan ook worden Verklaard dat de instelling der werkmanswoningen zich nog maar in de aan- Vangsperiode .bevindt. Er zijn in Bel'gfië tegenwoordig 190 vennoot schappen, welke zich ten doel stellen het bou wen van arbeiderswoningen, en de spaarbank van den Staat, vergemakkelijkt hun werking. Zij 'behooren tot twee typen,: de credietinstellingen en de bouwmaatschappij. Het laatste type is niet zeer talrijk Vertegenlwoordigd, daar de arbei der Veelal verkiest geld te. leenen en daarna zelf zijne- woning te laten bouwen en in te dich ten in overeenstemming met zijne wenschen. Het is ook voorgekomen, in België even als in En geland, dat openbare adminiistratiën zich de zaak hebben aangetrokken. Bijna nergens hebben dezie bet doel bereikt: öf het tot stand gebrachte be viel niet, öf de huurprijs overschreed de draag kracht van de beurs der arbeiders. Sedert 1896 Vooral is men met kracht aan den arbeid getogen.. In 1903 beliepen de ka pitalen, Voorgeschoten door de Spaarkas aan de Maatschappij tot het houwen van arbeiderswonin gen ruim 53 millioen francs. De provincie He negouwen staat in deze beweging Vooraan niet eene som van 19 millioen, daarna de provincie Luik met 9 millioen, de provinciën Namen en Brabant elk, met 7 millioen. 'Uit de statistiek, blijkt, dat, gedurende de twaalf jaren na de afkondiging der wet, waarbij de Rijksspaarkas tot interventie gemachtigd werd, de door de arbeiders aangekochte woningen, eene waarde vertegenwoordigen van 64 millioen francs. Door het toekennen Van zekere fiskale voor rechten, werkt de Staat dezie beweging zeer in de hand. Als eene opoffering van, belang moet worden aangestipt, dat de arbeider, die eene zoogenaamde „arbeiderswoning" in eigendom ver werft, ontheven is van registratie- en overschriji- vinglsrechten, eVenals van de personeel© belas ting. Het zijn juist deze Voordeden, welke de ontwikkeling der arbeiderswoningen mogelijk heb ben gemaakt. Van 1890 'tot 1901 beliep de vermindering,, toegestaan door den Staat, met .betrekking tot den verkoop van onroerend goed, voor genoem de 64 millioen, de som vlan, 2.200.000 fr.voor de akten met betrekking tot de leening der ge dane Voorschotten, 447.000 fr. Wat de perso neele belasting betreft, bedraagt de opoffering gebracht door de Staatskas sedert 1895, onge- Veer 9 millioen. Zpoals men ziet, wordt, daar de onderneming »Ik heb een ring in mijn zAk, die, naar ik geloof, u toebehoort." „Waarlijk? Ik heb geen yan mijn ringen ge mist." „Hier ie hij," zieide John. Hij haalde het klein© oude vaalgroene étui te- voorschijn, dat hij Vain lady Blanchemain gekregen had, opende het en liet het zien. „Het is eten hijzonder mooie ring", zeide zij möt ihe wonde rende oogen. „Maiar hij is niiiert vAn mij." „I'k geloof toch vian wel", zeide zij. „Mag iik hem eens aan ujw Vinger prioheeren?" Zij stalk haar rechterhand uit. ,,'Neen uw linkerhand, als het u blieft", zeide hij- Hij boog .een knie voor haar, en toen zij haar fijne bianike hand hem gaf, hield hij die lajnger dn de zijne dan noodig was om den ring aan den Verltovingsvinger te. steken. „Ziedaar", zeide hij, „hij1 past alsof hij er Voor gemaakt was. Natuurlijk 'behoort hij u toe." Hij: hield nog altijd haar hand Vast, die warm en zacht als satijn was. Ik denk, dat hij die het Volgende oo.genh.lik aan zijn lippen had gedrukt. Maar zij trok haar terug. Zij bekeek de fonkelende robijn, die glin sterde als Vloeibaar Echt en glimlachte tegen haar eigen gedachten. „Maar ik zie niet in", zeide John, opstaande Jhoie iemand een prinses uit het huis von Zelt door zjtike indirecte, doch daarom niet min der doelmatige toelage, door den Staat ernstig gesteund. Wordt vervolgd.) 23 Augustus. Geen vrede? De correspondent Van d;e Matin verneemt van een minister, dat de Vrede onmogelijk is. De tusschenkomst van president Roosevelt kan de onderhandelingen eeniige uren Verlengen, maar men Verwacht, dat er niets djoor zal worden be reikt. Rusland gaat. den oorlog Voortzetten en een tweede spoorweg naar Omsk 'aanleggen, tenein de meer versterkingen naar Mantsjojerije te kun nen zenden. Volgens denzelfden berichtgever heeft presi dent Rooisevtelt niets voorgesteld. Hij bepaalde zich er bij1 zijn zienswijze mee 1e deelen. Wjtte heeft geen hopp op een goeden uit slag. 5, j Naai' Petit Journal u,ït St. Petersburg Verneemt, zegt. men te Pieterhof dat, sinds de laatste tuls- schenkomst Van Roosevelt, de vrede, onmoge lijk is glewoxden. Verscheidene bladen deelen een telegram mee uit St. Petersburg, meldend dat prins Chilkoff, minister Van Spoorwegen, gisteren-avond naar Mantsjoerijie is vtertrokken, om het vervoer der troepen in den komenden Veldtocht te regelen. In een lange beschrijving van den toestand komt de correspondent Van den Times te Ports mouth itot hetzelfde pessimistische besluit als de Fransche correspondent. Volgens hem heeft de toestand, hoegenaamd geen wijziging ondergaan door het feit van het bezoek van baron von Rosen aan den president. Niets. z,a;l zich Voordoen, niets kan zich voor doen, dat de Russen kan doen terugkomen op hun 'onwederroepelijk besluit, Van geen© scha deloosstelling aan Japan te betalen, Japan zal zijn eisch niet laten vallen; bijgevolg zal de con ferentie uiteengaan, zonder vrede en zonder t.rac- taat. De tegten gister-middag aangekondigde zitting van de vredesconferentie te Portsmouth is tot heden verdaagd. Als reden van deze verdaging wo,rdt opgegeven het niet gereed zijn van de pro tocollen. De ware reden van de verdaging is., naar ge meld wordt, deze, dat de heer Witte, nog defi nitieve lastgevingen uit Petersburg afwacht. Er zijn sterke aanwijzingten dat de Japanners zich heden bereid zullen verklaren af te zien van de eisehen in de artikelen tien en elf gesteld (dus die betreffende de overgave der geïnterneerde schepen en de beperking der Russische zeemacht ten huwelijk bo|n Vragen op ztes honderd pond in het jaar. Zij zal haar levtehiswijze Voor een goed deel mioeten Veranderen, dat iis zeker", zeide Maria Dolores. „Zij zotp ze geheel moeten Veranderen", zeide John. „Zeshonderd pond in het jaar is al piet Veiel voor een man; voor getrouwd© luii iig het niets. Zij' zóu moeten leven als d© Vroluiw van een kleinen burger. Zijl zou tweede klas moteten reizen en in hotels logeeren Van den Vierden rang. Zij; zotu haar kleedjes moeten keeren e n haar eigen hoieden opmaken. Zij zou geen kamenier kunpen houden. En dit alles' be'teekent, dat zij haar rang en stanjd Vaarwel zou moeten zeggen, dat zij. het gezel schap Van haar gelijken zou. moeten opgeven^ om in afzondering of onder minderen te ltev'en. Denkt gij niet, dat een man een monster van zelfzucht zou moeiten wezen om zoo iets te eisehen?" „'0 sommige mannen hebben een ont,zettend en zeer ver voterend gevoel van eer", zeide zij. „Zoudt gij denken, dat de prinses, wanneeh zij: dit alles wis.t, er o.oit over denken zou, prn toe te; Stemmen?" „Vrouwen, die liefhebben zijn zwak zij stemmen zoiowat in. alles toe", zeide zij', ter wijl haar donkere, oogen hem een, oogenblik toelachten. Waarom nam hij haar niet in zijn armen? Uitgestelde hoop maakt het hart ziek, maar in het Verre Oosten), maar men meent, dat zij niets zullen toegeven op de artikelen vijf en negen (betreffende dien afstand van Sachalin en de betaling Van een vergoeding der oorlogs kosten). RUSLAND. Dagelijks hebben te St. Peters burg en andere groote siteden arrestaties plaats van intellectu- eelen. Aan eenige leden vian den Bond van beroeps,- Vereenigingen werden dezer dagen onder kruis band uitnoodigingen tot een vergadering te Oedel- naja toegezonden. Dft gaf der politie aanlei ding daar Zondag met een groote macht te ver schijnen en de vergaderde leden, tien in aantal, te arresteeren. Bij, de gevangenen werden daar na huiszoekingen gedaan. De gearresteerde pro fessor Miljoekof had dienzelfden dag een vol strekt niet radicaal getint artikel o.ver de Rijks doema in de Syn Otetsjestwo gepubliceerd. Zijn vrpuw kreeg huisarrest. De oud-hoogleeraar Brandt, die ook in, hechtenis werd genomen, was vroeger inspecteur van het instituut voor den aanleg van wegen; een ander, Ullmann, is di recteur van het station voor electrische verlich ting te Petersburg. De overigen zijn meer of minder bekende ingenieurs en schrijvers. Er moeten tegelijkertijd nog een groot aantal andere personen gearresteerd zijn. De verontwaardiging der politie zal waarschijn lijk opgewekt zijn door den oproep die de Bond van Beroepsvereenigingen naar aanleiding van het keizerlijk manifest heeft verspreid en waarin het ontwerp voor de Rijksdoema een brutale uittarting van het Russische volk wordt genoemd en het be sluit wordt ter kennis gebracht om met alle kracht de democraten op te wekken tot bestrijding van de wet, een protestbeweging uit te tokken en den leden van een Bond de deelneming aan de verkiezingen voor de Doema te verbieden. De Poolsche socialisten bereiden als protest tegen het ontwerp op de Rijksdoema een alge- meene staking voor. Intusschen nemen de ongeregeldheden in Rusland, vooral in de Oostzee-provinciën, weer toe, zooals uit de in den laatsten tijd ontvangen telegrammen en berichten blijkt. Van bevrediging is dus voor- loopig nog geen sprake. Echt Russisch is het bericht uit Moskou, dat de gezamenlijke huiseige naars daar op last der politie naar aanleiding van de uitvaardiging van het keizerlijk manifest hun huizen moesten illumineeren. Teekenend ook voor de opvattingen in regee- ringskringen is een artikel in de door de regee ring gesubsidieerde te Moskou verschijnende Hoes- koje Djelo, waarin de raad wordt gegeven in het Taurispaleis, waar de leden van de Rijksdoema zullen bijeenkomen, een voldoend aantal kozakken gereed te houden om, zoo noodig, wederspannige afgevaardigden tot rede te brengen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Een telegram uit Christiania dd. 22 dezer meldt De Stoi tiling machtigde de regeering Zweden uitgestelde Vreugde geeft een bijzonder zoet ge not, zegt de Perzische, .dichter. „,Wel", zeide John. „Ik vind het heerlijk, dat zij zwak i.s, maar ik zal nooit van mijn vrouw zoo iets akeligs vragen. Een prinses en de toekomstige echtgenoote van een pair, die van zeshonderd pond in het jaar leeft 1 Het is on gehoord 1" Zij keek hem ongeloovig en verbaasd aan. „O Meent gij waarlijk, dat dat gij uw conditie intrekt?" „Als een minnaar van spaarzaamheid zal ik tegen overbodige verkwisting zijn", zeide John. „Maar als een onderdanig echtgenoot zal ik haar geheel vrij laten om te doen wat haar belieft." „Nu", zeide zij, ,ddt is een verrassing in derdaad." En zij keek paar het westen en scheen na te denken. John lachte geheimzinnig. „Denkt igij niet over mannen die hun eigen woorden weer intrekken en hun bezwaren plotseling weer in hun zak steken?" vroeg hij'. „Ik begrijp het niet", zeide zij verward. „Het is een igrap natuurlijk." „Ja er is een grap", zeide hij. „En dat is, dat ik tienmaal rijker hen, dan ik zeide." Zij ging achteruit en s taarde hem aan. f i. Wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1