Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. knecht, den 18-jarigen Evert Veldman, even bij hem aan het roer te komen, opdat hij de tros van achter de dolkast kon verwijderen. De knecht echter nam zelf een haak om dit te doen en ter wijl hij al trekkende bezig was, brak plotseling de roeikast af, waardoor de tros met kracht terug sprong, en de knecht, die hem nog achter den haak had, met zich sleepte. Van een achterge legen schip werd nog een reddingsboei uitge worpen, doch Veldman was blijkbaar te zeer 'ge schrokken hij pakte de boei niet en verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet weergevonden. De verdronkene is afkomstig van Zuidhorn. Gisber-middiaig is een 10-jarig zoontje van dein arbeider B. Dretniflh, te Pinisiterwold, ondier een vrachtwagen geraakt. Een der wielen ging het 'kind over het hoofd, dat gedeeltelijk werd verbrijzeld. Het knaapje wais onmiddellijk efen lijk. Door een onlgelukkig toeval geraakte gas ter-middag te. Smeek bij: het paissejeren van de tram, die 3.50 van daar vertrekt, een jongetje van den heer de V. tuissohen de inachinie en een afsluithek bekneld. -Een tie hulp gekomen geneesheer kon slechts djen dood constateeren. Te Oudbihoiorn is gisteren de 18-jarige schip persknecht H. Spies, .van Ttel, overhoord gesla gen en verdronken. Nationale Sehietwedstrijd. De Weerbaarheids-Vereeniging »Het Vaandel", den 4 Januari 1904 alhier opgericht, zal een na- tionalen schietwedstrijd met buks- en rijkscylinder geweer houden op hare schietbanen in de soci- teit »De Vriendschap" alhier op 17, 18,19, 21, 24 en 28 September a. s. De wedstrijd zal bestaan uit de volgende afdee- lingen afd. 1. korpswedstrijd kosteloos (25 scho ten) a. buks roode kaart, b. cylinder witte kaart afd. II vrije baanwedstrijd 25 cents per kaart 5 schoten, a. buks blauwe kaart, b. cylinder oranje- kaart; afd. III eerewedstrijd kosteloos 5 schoten a buks, b. cylinder. Voor de verschillende afdeelingen zijn door onderscheidene aanzienlijke personen in en buiten de gemeente prijzen beschikbaar gesteld. Zoo werd o. a. door den heer H. J. Versteeg, burgemeester dezer gemeente, een zilveren medaille als eerste prijs voor den korpswedstrijd aangeboden, terwijl door Schiedams afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, een zil veren lauwerkrans als eerste prijs voor a. buks in den eere-wedstrijd werd geschonken. Als le prijs voor b. cylinder in den eerewed- strijd werd door den heer G. Visser Bzn, com mandant der d. d. Schutterij, een zilveren sierbeker aai geboden. Dezer dagen is een ingezetene dezer gemeente de dupe geworden vermoedelijk van een oplichter. Een als heer gekleed persoon, zich voordoende als opzichter van een in aanbouw zijnde fabriek te Vlaardingen, zocht hier kost en inwoning, zeggende te Vlaardingen niet goed te kunnen slagen. Nadat hij hier met een ingezetene een over eenkomst had getroffen, heeft hij ongeveer een dag of acht van vrij logies geprofiteerd en is daarna spoorloos verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Heden-morgen ruim 11 ure is de 20-jarige T. J. Duimel, wonende aan de Kreu- peistraat, met een molenwagen van sde West" medegereden. Aan de Westvest van den wagen willende springen, is hij daarbij gevallen, waarbij een der wielen hem over een voet reed die ge kwetst werd. Per rijtuig is hij daarna naar het ziekenhuis gebracht. UIT VLAARDINGEN. Het oponthoud van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. den Prins op Dinsdag namid dag 29 dezer op het perron der H. IJ. S. M. alhier zal duren van 7.07 tot 7.10 uur (spoortijd). Voor het examen hoofdakte zijn gisteren te 's-Gravenhage geslaagd de heeren P. Gardenier en R. Baars, beiden van Vlaardingen. UIT ROTTERDAM. Glasblazers. Een vertegenwoordiger van glasfabrieken uit Milaan en Livorno vertoefde de vorige week in hotel St. Lucas op de Hoogstraat te Rotterdam, om Hollandsche glasblazers aan te werven en werkzaam te stellen in fabrieken te Livorno. Ver schillende glasblazers werden aangenomen en ter beschikking van ieder een voorschot van 200 mark gesteld. Als hoofd van deze werklieden stelde hij aan zekeren P. P., wien hij daarop van 17 Au gustus j.l. een bedrag van f600 overhandigde om te dienen als reisgeld van Keulen naar Lunio, eene Italiaansche grensplaats. De reis van Rotterdam naar Keulen per boot werd door den vertegenwoordiger zelf bekostigd. Ook gaf hij aan P. P. af een bedrag van 19 maal 200 mark, om de bedoelde voorschotten uit te be talen. Nadat het gezelschap glasblazers van Rot terdam vertrokken was, telegrafeerde P. P. uit Emmerik, dat men daar goed was aangekomen, d"di kort daarop ontving men van P. P. uit Dus- seldorf een nader telegram meldende dat de glas blazers niet verder reizen wilden, omdat zij ver nomen hadden dat te Livorno een werkstaking was uitgebroken onder de glasblazers. De troep spatte uiteen, twee kwamen er reeds te Zwijn- drecht terug, maar van P. P., die het geld onder zijne berusting had, is niets meer vernomen. De vertegenwoordiger der Italiaansche fabrieken riep de hulp der politie in om zijn geld terug te krijgen. Een slang in een huis. In een Amster- damsch woonhuis ondervindt men nog al eens last van ratten en muizen, maar niet alledaagsch is t wel, dat men plotseling in zijn huisitegenover een een vrij groote slang staat. Dat gebeurde ten huize van den tenorzanger II. Venverloo in de Spuistraat, te Amsterdam. Zijne huisjuffrouw ont dekte Zondagmorgen een vreemdsoortigen kop in een spleet onder den drempel in de gang. De juffrouw werd nieuwsgierig zij wilde graag weten hoe het geheele beest er wel zou uitzien. De melk boer, wiens raad gevraagd werd, achtte, geheel in zijn vak blijvende, 't beste een schoteltje melk en wat brood op een afstandje te zetten, dan zou liet dier wel, door honger gedreven, te voorschijn komen. Het boertje had 't bij 't rechte eind. Maandag morgen lag de juffrouw van half acht tot twaalf uur op de loer en zij zag het dier steeds nader komen. Een slang van drie vingers4dik en ruim een meter lang kroop op het schoteltje melk af. Toen het beest zich verkwikt had, trok de juffrouw een dikken handschoen aan en zij was zoo held haftig de slang beet te pakken en in een glazen stopflesch te huisvesten. Waar het dier vandaan kwam is haar een raadsel Het is misschien niet onmogelijk, dat het ontsnapt is uit een terrarium bij een der buren. Dat er slangen kunnen leven onder de huizen in de Spuistraat is toch haast niet te denken. Urk in rouw. Omtrent de ramp den blazer Urk 321 overkomen bericht men nog nader Door den hevigen wind sloeg de blazer om. De be manning bestond uit Pieter Pasterkamp, gehuwd, vader van vijf kinderen, waarvan de oudste slechts 8, de jongste een-en-een-half jaar telt, voorts Hendrik Pasterkamb, een jongeling van '18 jaar, oomzegger van de schipper, ongehuwd en Jan Barends, gehuwd en vader van 4 kinderen, waarvan de oudste 14 jaar telt. De vader van den jongeling, Hendrik Pasterkamp, verloor eveneens het leven óp de zee. Door de blazer Urk '115, Urk 33 en IJmuiden 16 werd getracht hulp te verleenen, doch de ver bolgen elementen gedoogden zulks niet. Alle opvarenden waren te Urk woonachtig zoodat, men kan begrijpen hoe groot aldaar de verslagenheid zal zijn. Dat voor de overblijvenden dit droevig ongeluk een onherstelbaar financieel verlies zal zijn, spreekt van zelf, waar men weet, dat al het hebben en houden van de meeste Urkers bestaat in hun schip. Nochthans twijfelen we niet of weldadige land- genooten zullen zich het lot der weduwe en weezen aantrekken. De Urk 321 was nog een zoo goed als nieuw schip, slechts zes jaar oud. Gedoode zeehonden. In het jaar 1904 werden over het geheele land gedood 608 vrouwelijke en 529 mannelijke zeehonden, waarvoor door de regeering aan premiën werd betaald f3146.50. Het grootste aantal werd gevangen door J. Visser te Oost-Magor, nl. 150 Van de 1137 zeehonden, die in het geheel werden gevangen, werden alleen in de provincie Zeeland 446 aangebracht of onge veer 40 pet. Zonnebloem. Te Delden, in den tuin van den heer Olthau0, groeit een zonnebloem ter hoogte van 325 c.M.de doorsnede der bloem bedraagt 35 c.M., die van den stengel '16 c.M. Aanvaring. Even boven Tiel zonk gister door een aanvaring het houten schip Eben Ilaëzer, schipper Moraal, geladen met 50,000 Waalsteenen. Oude munten. De timmerman M. van Leeu wen, te 's-Hertogenbosch, bezig zijnde met het af breken van het dak der woning van den smid V., aldaar, had het geluk een vondst te doen tusschen het dak en de zoldering. Het gevondene bestond voor het meerendeel uit oude munten, terwijl tevens voor een nog aanzien lijk bedrag aan gangbare munt werd gevonden. Hoe het geld daar terecht is gekomen, is nog niet opgelost. Een onaangenaam au,t,o m o bie lr eis- j e. Men schrijft aan. de N. C.De heer H. v. Tl., die mot zijn familie per automobiel ejan buiten- landsch uitstapje wilde maken, had aan de Duit sche (grenzen bij Nijime/gen eien minder aange name lonlmoeitdmg. Zoodra hij; de grenzen na derde, vertoonde zich een tolbeambte mét opge heven geweer en vrpfcg of er ook iets te deola- reeren viel. Daar hij niet vlug genoleg stilhield naar den zin van den tolbeambte, kreeg hij een standje, doch daarmede' lie-p dit af. Hij infor meerde verder bij den tolbfe,amb!té naar dé voor schriften, Üde bestonden in „langzaam rijden" en „uithalen". Speciaal vroeg hij nog of hij van zijn trompetsignaal gelbruiik mocht maken, wat door den tolbeambte bev'estigend wferd beant woord. Ter hoogte Van Kranenburg gekomen, stond midden op dein weig een persoon mlalt een wa gen, zoodat de (automobiel niet passeenen kon. Niettegenstaande de verschillende signalen ver- kjoo» de man niet uft den weg te gaan, doch daarente'g'en verscheen eén marechaussèé die hem aankondigde, dat hij1 30 mark boete had te be talen, omdat hij'op de trompet gebla zen had! Daar er ig'elén andere uitweg was'dan te betalen of gearresteerd' t» worden, wjerd de 30 Mark betaald en om een kwitantie gevraagd, die ten slotte nadat zij1 elerst op hooigea toon geweigjerd was, met Vetel moeite gegeven werd. Daarop werd doorgereden naar Kleef en de hulp van den Nederlandse hen consul ingeroepen. Aan ieïezen waisl niets Van dergelijke bepalingen bekend, doch hij1' adviisjeerde inlichtingen te vra gen bij; den Anisfalt te Kleef, onder wüens be heer de burigieimelesifjar Van Kranenburg stond. Nadat de zaak aan dezen was uiteengezet, bleek dat men hier -mot een poSitievterordening van dien burgiemjeesiter te dopn had. De Anstalt er kende echter dat de geëischtje boete Van 30 Mark te hoog was1, teirwijll! bij 'van het onhebbelijke op treden van den mareohaiuissee proctes-verbaal op maakte. Op da terugreis werd: een bezoek aan den burgemeester van Kranenburg gebracht, die 'hot. nu, melt een boete van leen rijksdaalder wil de afmaken, wat andermaal geweigerd wterd, a! reeds iop grond dat een Duitsch ambtenaar sprak Van edn bloéte in Hoüandsch geld. Inmiddels werd naar Holland teruggekeerd en werd nu gisteren, een brief Vlan dipn burgemeester ontvangen dalt hij dei zaak thans met een boete v'anj 3 (Mark zon afmaken. In iautwiOCrd hierop jis echter aan den Neder- landschen consul geschreven, dat ook dit aan bod niet weid geaccepteerd, daar dis heer H. V. H. 'zich hl deze vd&itrekit niet schuldig acht. Diefstal van een wissel van 750,000frs. Richard de Charon, 20 jaar oud, geboren te Keulen, scheepte zich in als stoker aan boord van een Transatlantische steamer. Te New-York nam hij een loterijbiljet en won 150,000 dollars, 't zij 750,000 fr. Hij kreeg een wissel voor die som en keerde naar Europa terug. Alvorens naar Keulen te gaan, bleef hij een paar dagen te Parijs en toen hij eergisteren zijn kaartje ging nemen aan het Noordstation, werd hij aangesproken door een Duitscher, die hem op een glaasje noodigde. De nieuwe vrienden kwamen van 'teen koffiehuis in het andere, tot in de rue d'Allemagne. Richard de Charon had het denkbeeld aangenomen van zijnen wissel aan te bieden in een bijhuis van de sSocièté Générale", rue de Flandre. Maar dron ken ?ijnde viel hij op eene bank in slaap. Toen hij wakker werd, was zijn nieuwe vriend weg met zijn wissel. De commissaris van politie verwittig de het Duitsche gezantschap, dat de Charon zal terugzenden naar zijn land en zal pogen de uitbetaling van den wissel te beletten. De adder in den trein. In een wagon derde klas van den passagierstrein op de lijn Pillgram— Jacobsdorff in Brandenburg, gebeurde dezer dagen iets, dat den reizigers de haren te berge deed reizen van schrik. Even nadat de trein van het station Briesen vertrokken was, bemerkte iemand in den wagon, dat zich achter de ver warmingsbuis iets bewoog. Het volgend oogenblik kroop een lange adder in het middelste gangetje van den wagon. De passagiers, waaronder ook vrouwen en kinderen, sloeg de schrik om 't hart en zij vluchtten in een hoek van den wagon. Een der aanwezige mannen vatte echter moed, hij hield zijn stok bij de slang en onmiddellijk ringde het dier zich omhoog. De man droeg met veel tegenwoordigheid van geest den stok naar een der coupéraampjes en wierp dezen met slang en al er uit. Groot was de dankbaarheid der overige passa giers en zij gaven daarvan 'n stoffelijk blijk door den moedigen medereiziger een nieuwen stok aan te bieden. Japansche bestellingen in Duitse fa- la n d. Naar een der Duitsche bladen meldt, heeft de Japansche regeering aan Duitsche fabrieken de levering opgedragen van twee millioen kilogram muntplaten. De enkele muntplaatjes hebben onge veer de grootte van een markhet materiaal dat men er voor gebruikt, is brons. Vergadering van den Ilaad der Gemeente Schiedam op Yrjjdag 25 Augustus 11)05, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter: de Burgemeester de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig 18 leden. Afwezigde heeren Gouka, Ris en Klein. De notulen van de vergadering van 17 Juli en 4 Aug. jl. worden goedgekeurd. Door den Voorzittter wordt mededeeling gedaan van de volgende Ingekomen stukken. Van den minister van Binnenlandsche Zaken missive, d.d. 12 Aug., houdende mededeeling, dat het Raadsbesluit, waarbij M. J. den Boer en C. Bethe tot tijdelijke leeraren aan het Gymnasium zijn benoemd, wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 17 Juli j.l., tot betaling van een som van f 1300.uit den post voor onvoor ziene uitgaven, dienst 1905. Kennisgeving. (ïj.Idem. missive, ten geleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten van 4 Augustus j I. tot: a. ruiling van grond met den heer H. Gabel; b. onderhandsche verhuring aan W. J. P Dom misse en H. Liezenveld van het huis Rroersveld no. 142 c. tot afstand van grond aan C. Kooper q.q., gelegen aan de Nassaustraat, en d. tot afstand van grond aan D. de Lange, gelegen aan de Nassaustraat. Al deze besluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Idem. missive, tengeleide van de door hen goedge keurde kohieren no. 1 en 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1905/6. Aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, afschrift van hun besluit, d.d. 10 Aug., waarbij aan den met ingang van 1 September e.k. eervol ontslagen agent van politie 3e klasse N. Maagdenberg een pensioen is verleend van f87.per jaar, in gaande 1 September a.s. Idem. aPcbrift van hun besluit d.d. 10 Augustus j.l., waarbij aan den met ingang van genoemden datum eervol ontslagen len sluiswachter aan de buitensluis, M. van den Bos, een pensioen is toe- eekend van f380.— per jaar, ingaande op dien datum. Idem. afschrift van hun besluit, dd. 10 Augustus jl., waarbij aan den met ingang van dien dag eervol ontslagen baggerman in dienst bij de gemeente-reiniging v. d. Bout een pensioen is verleend van f57.en een jaarlijksche toelage van f185.per jaar, met ingang van dien datum. Al deze besluiten worden voor kennisgeving aangenomen. De heer R i s komt ter vergadering. Idem. missive, houdende voorstel, dat de ge meente zich in rechten zal verzetten tegen een vordering door den Bond van Nederlandsche Onder wijzers inzake de verhooging van jaarwedde van den onderwijzer A. Kruis. Idem. missive, houdende voorstel dat de ge meente zich zal verweren tegen een eisch door de heeren Plateel en de Silva tegen haar ingesteld. Komt straks aan de orde. Van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs, missive, dd. 21 Augustus jl., ten geleide van het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente, over 1904. Aangenomen voor kennisgeving, zullende het verslag gevoegd worden als bijlage bij het verslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1904. Van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het christelijk onderwijs, adres dd. 27 Juli jl.» houdende verzoek aan die vereeniging, ten behoeve van de door haar opgerichte Bewaarschool, een subsidie uit de gemeentekas te willen verleenen. In handen gesteld van B. en W. om advies. - Van den heer C. Bethe, missive, dd. 11 Augustus jl., houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Van H. J. van der Noorda, missive, dd. 17 Augustus, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt en zich met 1 September e.k. ter beschikking stelt. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat de Raadscom missie, tot onderzoek van de erfpachtsvoorwaarden hier ter stede, thans is samengesteld uit de heeren v. d. Schalk, Ris en Smit. De heer Smit is door den Voorzitter aangewezen in de plaats van den heer Beukers, die zijn benoeming niet heeft aanvaard. Agenda. Eervol ontslag. Aan de orde is Adres van Mej. H. H. van Katwijk, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school G. Het gevraagd eervol ontslag wordt met ingang van 1 September verleend. Benoemingen. Alsnu is aan de orde Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Bur ger-Avondschool. De Raad benoemt voor de wis-, natuur- en werktuigkunde den heer M. J. de Boer alhier. Het sollicitatiestuk-Hazel hof. Alvorens overgegaan wordt tot de benoeming van een leeraar in de Ned. taal vraagt de heer V a n Westendorp het woord. De heer Van Westendorp zegt, dat hij bij het nalezen der stukken heeft gemist de sollicitatie van den heer tlazelhof, leeraar aan de HBS. Spr. heeft vernomen, dat de leden van de commissie onkundig waren van de sollicitatie van den heer Hazelhof. Ook ontbreekt op de lijst van sollicitanten voor de betrekking van leeraar in het handtee- kenen de naam van een sollicitant. Hij wensclite hieromtrent eenige ophelderingen. De heer HonnerlageGrete, wethouder van Onderwijs, zegt, dat het een en ander geschied is tijdens hij afwezig was. Uit een door hem ingesteld onderzoek is geble ken, dat het sollicitatie-stuk van den heer Hazel- hot wel degelijk bij de stukken is geweest, die naar de commissie en den inspecteur zijn gegaan. Dat er geen nota zou zijn genomen van die sol licitatie van den heer Hazelhof, kan niet worden geweten aan het ontbreken van den sollicitatie brief. De naam Hazelhof kwam echter niet voor op de lijst, die bij de stukken is gevoegd. Spr. meent echter, dat dit bijzaak is, en de stukken hoofdzaak. De heer Hazelhof heeft bovendien toen hij solliciteerde, te kennen gegeven, dat men zijn sollicitatie als niet gedaan moest beschouwen, indien hij niet op het drietal zou kunnen voor komen. De heer van Westendorp merkt nog op dat de lijst van sollicitanten verzonden is voor den datum waarop de sollicitatie moest sluiten. Er is in deze zaak een fout begaan en groote slordigheid aan den dag gelegd. Officieel wist de commissie niets van de sollicitatie Hazelhof. Spr. vraagtIs hier gehandeld, zooals er gehan deld moest worden? Hij stelt voorts voor, de aan beveling terug te zenden aan B. en W., teneinde door hen een nader advies te laten inwinnen bij de commissie van toezicht op het Middelbaar On derwijs en den inspecteur, met verzoek alsnog te willen letten op de sollicitatie van den heer Ha zelhof. De heer Honnerlage Grete deelt mede, dat er nog een tweede lijst naar den inspecteur is verzonden, waarop enkele sollicitanten zijn ge plaatst, die kort voor sluiting der sollicitatie had den gesolliciteerd. Hij erkent, dat ook op deze lijst de sollicitatie van den heer Hazelhof niet voorkomt. De heer Van Westendorp zegt, dat 2'J Juli des morgens de sollicitatie van den heer Ha zelhof is ingekomen, terwijl den 31en de gelegen heid tot aangifte werd gesloten. Het lijstje van sollicitanten acht spr. van groot belang. Hier 's iemand in zijn rechten te kort gedaan en daarom zou hij gaarne uitstel wenschen tot een volgende vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2