Stads- en Gewestelijk Nieuws. De feesten te Vlissingen. Bij aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik te Vlissingen .zal van het gar nizoen aldaar een eerewacht worden opgesteld, onder commando van den kapitein Van Munster. Tentoonstelling te Luik. Te Luik is de vraag besproken, ot er kans zou bestaan, dat H. M. de Koningin een bezoek aan de tentoonstelling zou brengen. Uit inlichtingen, dienaangaande ingewonnen, is gebleken, dat de mogelijkheid van zulk een bezoek afstuit op velerlei bezwaren. Kinderwetten. Het Weekblad van het Recht schrijft Wij hebben in onze korte beschouwing over het optreden van den nieuwen minister er op ge wezen, dat de verzekering van de invoering der Kinderwetten zijn eerste taak zou moeten worden. De door minister Loefï opgewekte verwachting de invoering met 1 September is onvervuld gebleven. Niet onwaarschijnlijk wenschte deze bewindsman, nadat zijne aanvrage tot ontslag in handen der Kroon was, niet meer over te gaan tot het groote aantal zeer belangrijke benoemin gen voor de invoering noodzakelijk, eene opvatting, waarvan de kieschheid mag worden gewaardeerd. Thans is dus de datum der invoering weer onzeker geworden, terwijl toch bekendheid met dien datum in het belang van velen is. Vooral ook de veree- nigingen en gestichten, zonder wier helpende hand de Kinderwetten niet zullen kunnen werken, moe ten weten, wanneer die hulp hun kan worden gevraagd. Wij achten het daarom dringend noodig, dat van wege het departement van Justitie om trent den thans te kiezen datum van invoering zoo spoedig mogelijk licht worde verschaft. Het lag juist in ons voornemen daarop aan te dringen, toen wij zooeven kennis namen van het met het zelfde doel geschreven stukje van mr. Rethaan Macaré in het Tijdschrift voor Armenzorg van jl. Zaterdag. Wij mogen er ons dus toe bepalen zyn verzoek bij den nieuwen minister ten krach tigste te ondersteunen. Een geheim schrijven. Men meldt uit 's-Gravenhage, dat de minister van Oorlog, Staal, tegelijk met den algemeene circulaire aan de legerautoriteiten, een afzonderlijk schrijven heeft gericht aan den inspecteur der infanterie, welk stuk echter niet voor openbaar making bestemd is. Het geschrijf en gewrijf onder de officieren van dit wapen in den laatsten t(jd moet aan bedoeld afzonderlijk schrijven niet vreemd zjjn. Arnhem. De candidaatstelling te Rotterdam van den vrijz dem. Mees in de plaats van den vrijz. dem. mr. Van Raalte heeft ten gevolge, dat de vrijz. dem. te Arnhem nu ook den heer Eland stellen, zoodat deze candidaat is van alle vrijzinnigen. De prysvraag voor het Vredespaleis- De Bouwwereld zegt in een artikel onder boven staand opschrift, dat het nu voor het Vredespa leis aangekochte hoekje van Zorgvliet te s-Gra venhage al even weinig als het vroeger aangewezen weiland van freule Van Bylandt geschikt is voor een aan de beteekenis van een «Vredespaleis" beantwoordende ontplooiing der architectuur. «Hierbij is niet slechts te denken aan het bouw werk in abstracto, voor zich beschouwd. Men heeft zich te stellen op hooger standpunt en te oordeelen naar het ruimer, meer omvattend be ginsel, dat zich in de laatste jaren opnieuw baan breekt, bouwwerk en omgeving in nieuw verband tot elkander brengend, opdat door de innige en harmonische samenwerking dier beide factoren een stemmingsvol geheel als het verhevenste en vol ledigste eindresultaat kan worden bereikt. Op het Malieveld, waar het gebouw had kun nen worden gedacht in verband met een als defi - nitief te beschouwen milieu van hoogst indruk wekkend, ja, plechtig karakter was een architec- tonisch-monumentaal ensemble van hooger orde te stichten geweest. Het Zorgvliet-terrein, eenerzijds reeds begrensd door een wijk van een twijfelach tige waarde, over eenige jaren ook anderzijds om sloten door een villapark, zelfs in aesthetisch op zicht ongunstig van vorm en situatie, slaat den ontwerper vleugellam." Het blad bespreekt dan het feit. dat het oor spronkelijke plan van het bestuur der Carnegie- stichting om een besloten prijsvraag uit te schrij ven, blijkens de uitnoodiging van enkele bouw meesters, toch niet geheel is verlaten—een be slissing die De Bouwwereld verkeerd acht. «Het ligt voor de hand, dat de uitnoodigingen zuilen worden gericht tot bouwmeesters van zekere vermaardheid, wier werk bij de jury instemming geniet. De manier van zulke bouwmeesters nu onderscheidt zich gemeenlijk door zekere vaste eigenaardigheden, die, als men maar zeker weet, dat het ingezonden werd aan een deskundig oog geheel onwillekeurig, maar met vrij groote zeker heid het geheim van den verzegelden naambrief kunnen ontsluieren. Het is nu zeer te vreezen, dat als van zelf op zulke inzendingen, waarvan men immers le mag aannemen, dat zij uiterlijk zeer wèl verzorgd zijn en 2e. priori mag gelooven, dat zij derjuryinhet gevlei komen, de aandacht bij de beoordeeling geconcenteerd wordt ten nadeele van de overige ontwerpen." Het blad wijst voorts op de moeilijkheid, ja, de onmogelijkheid, om in eenig land het tweetal bouwmeesters aan te wijzen, die als het ware bij uitstek en uitnemend de dragers zijn der bouw kunst van hun vaderland en meent, dat men zich nu bekend geworden is, dat voor ons land zijn uitgenoodigd de architecten Jan Springer en Ed. Cuypers, in bouwkundige kringen unaniem zal afvragen, waaraan de uitverkorenen hun voorkeur danken. Ook op het programma voor de prijsvraag heeft De Bouwwereld wel het een en ander af te dingen en zegt dan: «Wanneer wij de voorbereiding tot den bouw van het Vredespaleis nagaan, dan wint, na alles wat er over bekend is geworden, de meening veld dat de betrokken personen niet voor den omvang van hun taak berekend waren. Hoe lange beslui- loosheid en weifeling, wat gebrek aan voortva rendheid, hoe enge opvatting en bekrompen blik En het resultaat De berg gaat, naar wij vree zen, dat blijken zal, een muis baren." Én het artikel in het vakblad sluit met deze woorden «Zou des heeren A. W. Weissman's pessismisme ten slotte erin gelijk hebben, dat der architectuur geene monumenten meer gevraagd worden Het heeft er allen schijn van. Immers, kan overtuigender dan in dit geval geconstateerd worden in welke mate de hoogere ideëele beteekenis der bouwkunst thans onbegrepen ishare functie als monumentale vertolking van den tijdgeest en zijne roerselen in het vergeetboek geraakt en zij, die jaarduizenden achtereen geroe pen werd de mijlpalen op den weg der mensche- lijke beschaving te stichten, thans, als slachtoffer van nuchterder tijden, ter bevrediging van in hoofdzaak stoffelijke behoeften eene ondergeschikte rol speelt zijn dan toch moreel overtuigd van de schuld van beklaagde en deze zou bij ontslag dan nog recht op schadevergoeding hebben Het zou dus noodzakelijk zijn hier een regeling te treffen, die verhinderde dat het rechtsgevoel van het volk nog sterker beleedigd werd dan thans. Hierop werd bij 't vele geschrijf over deze zaak minder de aandacht gevestigden toch is ze van groot belang. Vooral tegenover het pu bliek moet men de zaak niet te eenvoudig voor stellen want mocht ze niet tot stand komen, dan denkt men zoo gauw aan onwil, waar veeleer groote moeielijkheden de oplossing verhinderen. In een woning achter de Van Osstraat in Den Haag geraakte gistermorgen een 5-jarig jon getje, dat, terwijl de moeder even afwezig was, met 'lucifers speelde, in brand. Deerlijk verbrand is het ventje per brancard naar het gemeentezie kenhuis gebracht. Er bestaat weinig hoop op behoud van zijn leven. Postzegels van f 10. Aan de postkantoren zijn sinds een paar weken frankeerzegels van tien gulden verkrijgbaar gesteld- Ze hebben de grootte van de postzegels van f I, dus anderhalf maal zoo lang als een postzegel van 5 ets., en ze zijn oranje gekleurd. Deze zegels worden hoofdzakelijk gebruikt voor regeerings- stukken in 't verkeer met de koloniën. Veel worden ze niet verkocht, in Den Haag tot nog toe maar één. Voor de meeste postzegelverzame laars zijn ze wat erg duur. Visscherij. De Vereeniging Het Friesche Visschersbelang, waarvan de leden allen beroepsvisschers zijn, heeft zich aangesloten bij de afdeeling zoutwatervissche- rij der Nederlandsche Heidemaatschappij. Visschers- belang sprak tevens de wenschelijkheid uit, de meren niet langer te verpachten, dat de vischacte recht geeft op visschen in rijkswater en dat voor het hengelen door personen boven de 16 jaren een acte van f 1 moet worden ingevoerd, terwijl deze hengelaars gebonden zullen zijn aan een bepaalde maa°t der visch. Nu wordt alles gevangen ook de kleinste soort, dat zeer schadelijk op den visch- stand werkt. Gunstige cijfers. Men zendt ons het volgende staatje Bisschoppelijk College te Roermond 4 Candida- ten, allen geslaagd. R. K. Gymnasium teRolduc, 13 cand., geslaagd 12 R. K. Gymnasium te Katwijk 10 candidaten, geslaagd 10. Canisius College te Nijmegen, 7 cand., geslaagd 7 R. K. Gymnasium te Amsterdam, 14 cand., ge slaagd 13. Dus van de 49 candidaten slaagden 46, of bijna 96 pet. Aan de verschillende openbare gymnasia slaag den van de 283 cand., 241, dat is 85 pet. (C.) Floralia-tentoonstelling. Zooals wij reeds voor eenigen tijd mededeelden, zal de vereeniging «Floralia" ditmaal hare jaar- lijksche tentoonstelling van gekweekte bloemen en planten houden op Woensdag 30 Aug., Donderdag 31 Aug. en Vrijdag 1 Sept. in de groote zaal van de Schied. Off.-Ver. De inzendingen in groep 1 worden verwacht op Dinsdag 29 Aug., 's nam. van 4 tot 7 uur, die m groep 2 Woensdag-morgen van 8—10 uren. De ingezonden plantjes in groep 1 moeten voorzien zijn van een label, waarop duidelijk het nummer van de kaart der inzenders vermeld staat. Aan de inzenders van groep 2 verzoekt het bestuur elke inzending van een verkorten naam te voorzien, b. v. iemand, die Jan Willem Kreuk niet heet, zet J. W. K. In groep I worden in iedere onder-afdeeling 7, in het geheel 28 prijzen uitgereikt. In groep H naar gelang van het aantal inzendingen. De inzendingen in groep I zullen bestaan uit geraniums, fuchsia's, colleus en begonia's, gekweekt van stekjes, door de vereeniging verstrektdie in groep 2 uit bouquetten, bloemen, bouquetten van in het wild groeiende planten, gedroogde bouquetten en zelf-gekweekte planten. De inzenders van plantjes hebben alleen Donderdag vrijen toegang op vertoon hunner kaarter». Het terughalen der plantjes zal moeten plaats hebben Vrijdag-namiddag tusschen 4—6 uren. De uitreiking der prijzen heeft plaats Zaterdag namiddag. Gaarne zou het bestuur aan die uitreiking nog eenige feestelijk karakter geven. De zaal en de tuin der Officieren-Vereeniging zullen in de tentoonstellingsdagen een recht fees- telijken aanblik bieden. Eenige versiering om de bloemperkjes en andere decoraties zullen een zeer aardig geheel vormen. Voorzeker mag op de dagen dat de tentoon stelling zal geopend zijn, druk bezoek verwacht worden: het belangwekkend geheel zal zeker alleszins de geringe moeite en kosten aan een gang naar de Off.-Ver. verbonden, loonen Bouwterrein. Naar wij vernemen, is het terrein waarop de ijzerpletterij van de firma Enthoven in den Haag met bijbehoorende fabrieken, woningen en sloppen zich bevindt, voor anderhalf millioen gulden aan een bouwcombinatie uit de hand verkocht. zachtjes. Ha,rcourt glimlachte veelzeggend en zondfcr hem verder een Iblik te Vferwaardigen stond Wol fen np, zeggend Gaat ge mee, Densham? Wij zijn de laatstbe n iDe kellner haalde hunne hoeden en jassen uit de kleerkamer en Harcourt zag kalm de tafellijsit Ibij den ingang door. Toevallig was ook de heer en dame opgestaan en tegelijker tijd bevonden zich allen bij de trap. Wolfen ging achteruit om hen te laten voorbij [gaan. De man leiunde op zijn stok |en legde zijne hand pp den &rm van het meisje. Daarna zag hijl Wmlfen aan en zeide Ge deedt toeter Voor te gaan, Mijnh|pr, ik kan helaas 'slechts langzaam vooruit. ■Doch Wolfen ging beleefd nog een stap ach teruit. De man dankte hem en met zijn efene hand op den schouder van het meisje, met dp ande re op Izijn stok .geleund Ihegon. hij1 de tra.p fif te gaan. Het meisje had' een witten kantten doek om hot hoofd geslagen, en toen zij Voorbijging, kreeg Wojfen een aUgempenen indruk van ruii- schende witte zijde, kant en tulle, terwijl zij boven aan de trap haar sloep ophield. De wittje rozen. hingen aan een, wit (Satijnen lint aan haar arm. De drie jonge mannen wachtten tot zij de trap af waren, Voor »zij zeEf naar heneden gin gen. Toen zeilde Harcourt fluisterend Schadeloosstelling; aan onschuldig veroordeelden Over dit punt schrijft «Maaslander" in het Ven- loosch Nieuwsblad Deze zaak is in zich zeer rechtvaardig daar in moet men misschien de reden zoeken van 't drukke geschrijf daarover. Ofschoon de zaak is niet zoo eenvoudig. 't Zou nu niet erg gecompliceerd zijn, wanneer men alleen schadevergoeding ging geven aan on schuldig veroordeeldendus aan de slachtoffers eener rechterlijke dwaling. Maar daarmee zijn we niet ver genoeg. Men moet evenzeer de schade loosstelling verkrijgbaar stellen voor hen, die on schuldig in voorloopige hechtenis zijn gesteld. En hierin schuilt een gevaar. Lang niet allen, die uit voorloopige hechtenis en van rechtsvervolging worden ontslagen, zijn daarom schuldig, 't Lijkt er niet op. Misschien nog geen tien percent. Dat zij niet veroordeeld worden, is niet altijd om hun onschuld, maar meestal omdat de gevorderde wettige en overtui gende bewijzen ontbreken. Rechters en publiek Glasblazersstaking Over de staking der glasblazers te Zwijndrecht schrijft men aan Het Volk Ruim 4 weken duurt nu al deze staking en nog steeds is er nog geen verandering te bespeu ren. Wel hebben enkelen getracht buitenlands werk te vinden, maar het meerendeel der stakers staat nog buiten de fabriek. De onderhandelingen hebben tot heden geen resultaat opgeleverd. Door het hoofdbestuur van den Nederland schen Glasblazersbond is een oproep om steun verzonden gericht aan alle arbeiders en in 't bijzonder aan de glasblazers. De Dordrechtsche Bestuurdersbond, waarbij de Zwijndrechtsche Glasblazers zijn aangesloten, heeft nu lijsten voor steun Verzonden aan alle bestuur dersbonden in ons land. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: Een zwart gladharigen werkhond, met wat aan den rechterpoot, teef. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een kinderzak (waarin zakdoek en portemon- naietje), J. van der Vlies, Nieuwstraat 5een paar dameshandschoenen, J. 't Hart, Rotterdamsche dijk 192; een portemonnaie met geld, G. Riet stap, Broersveld 79 een bundel stalen van matras- overtrekken, wed. Reuvekamp, Lange Kerkstraat 14; een portemonnaietje met eenig geld enz., bil J. F. W. Meijer, Lange Kerkstraat 36 een por temonnaie met eenig geld, J. Korpel, Maasstraa 20. Wegens uitbreiding van personeel is met ingang van 1 October benoemd tot onder wijzer aan de R. K. Jongensschool te Leiden, de heer Jagers, onderwijzer aan de St. Jozefsscholen alhier. Bij J. van Pelt aan het Broersve ld zijn dezer dagen door een meisje klompen °P eens anders naam gehaald. Een onderzoek wordt ingesteld. Zijn naam iisl zon ontnuchterend mogelijk- Hij heelt Saibin. Wilé heeft er ooit géhoord ivan oen Saibin? En toch met hij' er uit als! pen man van !bebetekenis. Bij (de uitgang was ejenrig oponthoud. Het regende lank en de dtoorgang was. etenpgszins gestreimd1. De drie lioertui (bileven op een af stamt. Densham deled alsof hij: druk Ibezig was een sigaretje aan te stekkien, Wolfen trok lang zaam zijn handschoenen aan- Hij' stond bijna op één rij patat het meisje. Hij kon door de dunne witte kant heen haar diamanten zien schitteren. Zij was schoon, dat leed geen twij fel. Maar er waren i(n Ronden 'zioovéel schoonè vrouwen die Wtolfen niet bewonderde. Dat meliisje was meer dan, schoon, zij was orgiineet- Haar tokken waren schitterend! (blond, haar wenkbrauwen fraai gewelfd en donker. Haar hoofd was Volmaakt gevormd de gelaats trekken warein piquant en tegelijkertijd bijna klas siek jeigedimaJiig. Zijl leek op en oud -F rans ch mintetnurportret. Helt gedrang werd ie,te minder, allen dèdèn ©enige passen naar voren en Wolfen, dié naar (buiten zag, bemerkte dat een man, die buiten naast den portier stond, eVen getrouw den ouden heer 'besp'iiedd|e, als hij het meisje. Hij wats lang en mager, waarschijnlijk in ge kleed costuum, want hoewel zijn ovterjas tot aan zijn kin. waisl dichtgeknoopt, had hij een boegen 'hoed op. Zijn handen waren Verbor gen in de zakken van zijn jais en zijn gelaat Ongelukken. Te Sneek is gisteren een jongen, die op de treeplank van de stoomtram was gaan zitten, toen de tram in beweging kwam, van de plank geslin gerd en met het hoofd tegen een muur terecht gekomen. Hij was terstond dood. Te Sas van Gent is een bootcommies tus schen een stoomboot en de sluismuur beklemd g e- raakt, waardoor de man werd plat gedrukt en onmiddellijk een lijk was. wals in de schaduw. Eensklaps echter stak hij zijn hoofd eeh klein eindje Verder naar vo ren. Wolfen schrikte en ziaig hem strak aan. Was het verbeelding of hield de man wlerke- lijk diets in zijn rechterhand, dat schitterde als zilver of steal? Er was iets in de hou ding Van den man dat' helm békend voorkwam. Snel zag Woffen naar dé, twee andeip man nén, doch geien huininér had tetsi bijzonders op gemerkt. Julils't pp dat pogenhliik kwam de portier, die Wolfen van (gezicht kende, naar voren en ripp de koetsier, die een teindje vérder in de straalt wachtte. Uw rijtuig, mylord, zeide hij1, terwijl hij eerbiedig iaan zijn pet tikte. Maar met buitenigiewione tegenwoordigheid van igeest antwoordde Wolfen Ik wacht iop een Vriend. Laat mijn koet een eindje pprijden. De man hoog en Wolfeii behoefde dte tweè menischen, Voor wile hij1 zooveel belangstiellmg igeVoeld©, niet te; verlaten. Bij hét hooren val. zijne stem had da oude heer plotsjeling opge zien. Voorovergebogen staarde hij den jongten man eenige oogenblikkien strak aan. Wolfen was verbaasd. Een coupé kwam voor ten de- man en het meiisjje traden Vooruit. Wolfen volg de hen iop jdcu Voet. Hij wist zélf niet \^aj hém er toe aandreef, maar hij geVojelde dat èr iets buitengewoons moest plaats hebben. Hét mejisje Mep snel ovér dje loopèr èn I Gister-namiddag is de vierjarig P. van der Knaap, wonende aan het Broersve 1 I aan de Lange Haven nabij de Havensteeg te wa ter geraakt. De knaap werd gered door den kastelein Voogd, die hem gekleed nasprong en ongedeer op het droge bracht. Op de Hoogstraat werd gistere" middag een elfjarig meisje door^een^fietsrqij^ ging het rijtuig binnen. Haar begeleider hte®^ éven istaan om den portier een fooitje te Ven en ging op zijn stok gedeund ever) tee naar de coupé. Zijn voet stond reeds op trede, toen hetgeen Wolfjen gevreesd had, t beurde,. Een donkere ges-telt i*slpron.g uit duister naar voren en greep hem biji dfa ke een voorwerp van zilver schitterde in hfet e trisoh licht. „.m. Zonder Wolfen zou de steg gevallen zijn. seimsnél greep hij den opgeheven arm in ZJ ijzéren vuist. De aangevallene zblf herkreèg middellijk zijn zeltbéheensching, hij gaf zijn m vuiler een ibeviigen slag met zijn wand'elsto De steg milste maar ging rakelings langs ïi slaap. Eensklaps rukte dte man zich los Verdween in het duister. Men snpldè he® maar vergeefs. Wolfen was hiji het rijtuig e. bleven, terwijl de portier en nog èenigen Jar£e maakten pp dén. man. Een zachte hand W' .- zijn schouder aan, het meisje was uit be- tuig gestapt en stond naast hem. Is iemand gewond? vroieg zij snel- Niemand. Het ite Voorbij. De man 13 komen. ins, iSiahin hukte eh slioeg wat asclh van z-iju Jgt Then nam hij een lucifer en stak een sl| je op. Zijn hand was! volkomen rustig; de zaak bad geen halve; minuut geduurd. (Wordt vervolgd cf 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2