Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ruemen, ook een biezoek brengen aan het Friesch Museum te LeeuwiaJrden. Met biet oog op het Koninklijk bezoek aan Botlowaixl zal ziic'h aldaar eene feestcommissie Vormen. Be N. Harl. Ct. schrijft: iNiaiar wij vorneimieai, kan bij het Koninklijk be- zoiek te Harlinjgen een grooitien toevloed van vreem delingen worden verwacht. Vair de eiiandon en Verschillende plaatsen in den Omtrok zullen pleiizierhoptten den steven naar onze Vedtie richlten. Be ispoor- en traint wejgiilaaibsohappije11 zullen et telijke extrai-treinon laten loopen teneinde de vete passagiers te kunnen vervoeren. Terwijl de vorstelijke gas/ten het zeetochtje met een daar toe door de gemeente te huren salonboot doen, zullen Vele pleizierb|o|otien hét vaartuig volgen. Van Nieuwedcep worden een aantal oorlogssche pen naar Tiiier igledirigeerd, van welke de équi page wel de nOodige levendigheid zal aanbrengen. Eenige torptedohooiten zullen Voor de orde tij dens het zeetochtje zorgdragen. Naar wij vernelmen zal het entrée der stad op keurige wijze worden versierd. Indien heit Weder wat meewerkt, belooft de 27ste Sept. voor onize stad een feéstdag te wor den, ^aopals nooit tel voren bleletefd. i 1 Audiënties. Be gewone audiënties van de ministers van Oorlog, van Waterstaat, van Marine en van Finan ciën zullen deze week niet plaats hebben. i I De minister van Justitie. Be minister van Justitie, mr. E. E. van Raalte, heeft voorloopig intrek genomen in een der pensions van de 's Gravenhaagsche Pension-Maatschappij, Sophialaan, te 's Gravenhage. Dr. A H. van Andel. f Te 's Gravenhage is overleden dr. A. H. van Andel, sedert 18S9 inspecteur voor het staats toezicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten. Vroeger was de overledene geneesheer directeur van het krankzinigengesticht te Zutfen, later van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik. Br. Van Andel was oprichter en eerelid van de Nederl. Vereeniging voor Psychiatrie en ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Kamerverkiezingen. Naar wij vernemen, is tusschen de drie christe lijke partijen te Rotterdam overeengekomen, dat in district I zal worden opgetreden met een antirevolutionairen en in district V met een roomsch-katholieken candidaat. RBe candidaat der r.-katholieken in dit district is naar wq vernemen, de heer Jac. P. van Term, hoofdredacteur van de Gelderlander. Rotterd Naar De Rotterdammer mededeelt, zal aan staanden Woensdag door geen der politieke par tijen een candidatenlijst voor de districten I en V van Rotterdam worden ingeleverd voor de vaca tures in de oude Tweede Kamer. Zeevisschers-Ongevallenwet. Volgens artikel 16 van het ontwerp zeevisschers- ongevallenwet 1905 zal het dagloon van de ver schillende, volgens dat ontwerp verzekerde personen bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. In verband daarmede worden door de regeering gegevens verzameld en is den betrokken burgemeesters een vragenlijst ter beantwoording toegezonden, niet alleen betrekking hebbende op het visschersbedrijf zelf, maar ook op de bedrijven van het vangen van schelp- of schaaldieren, het visschen van schelpen, het vangen en dooden van zeehonden, het inzamelen van wier, het opkoopen of afhalen van visch met een vaartuig, voor zoover die bedrijven worden uitgeoefend in open zee, op de Zuiderzee, langs de kusten van Friesland en Groningen en binnen- en buitengaats op de Zeeuwsche en Zuidhollandsche stroomen, benevens op de onderdeden, zooals vischpakken, kuipen, nettenboeten, zeilmaken, herstellen, optuigen, aftakelen van het vaartuig, enz. Ter vergelijking wordt o. m. de vraag gesteld hoeveel bedraagt het dag-, week- of jaarloon van een werkman, die niet werkzaam is in het zee- visschersbedrijf, doch wiens levensstandaard over eenkomt met dien van hem, wèl in het zeevis- schersbedrijf werkzaam. De begrooting ran Oorlog. Men bericht, dat de minister van Oorlog met den meesten ernst onderzoekt, op welke posten der begrooting aanzienlijke besparingen zijn aan te brengen. L-• - 1 De Zuiderzee. Het dagelijksch bestuur van deZuiderzee-vereeni- ging is de vorige week ter audiëntie geweest bij den nieuwen minister van Waterstaat. Spoorwegwerken. Naar de Haagsche medewerker van de Arnli. Ct. meldt, wordt nog deze week het verslag der Staatscommissie over uitbreiding der spoorweg werken te Amsterdam openbaar. »Het is over waard er kennis van te nemen en Amsterdam zal vooral beseffen welk een ernstige zaak hier voor zijn toekomst besproken wordt.". Het totaal-gene raal werd geraamd op 74 millioen. t_i -t _Lj ui De haven van Texel. Men schrijft uit Texel De heer W. Mets Tz. heeft er in den Raad der gemeente dringend op gewezen, dat de haven van Texel of vergroot, of vernieuwd behoort te worden, en als zijne meening te kennen gegeven, dut de regeering hierin hare medewerking zal verleenen. De liaven wordt meer en meer bezocht door grootere vaartuigen, als aken, veestoombooten enz. Hulde aan de Ruyter. Uit Vlissingen wordt' gemeld Door den Spaanschen schout-bij-nacht Don En rico Santaio en den etat-major van het Spaansclie oorlogsschip Princesa d' Asturias is gistermiddag plechtig een lauwerkrans gelegd aan den voet van het standbeeld van Michiel Adriaanszoon De Ruy ter. De Nederlandsche schout-bij-nacht Snethlage was bij dit huldebetoon tegenwoordig. Ongelukken. Men meldt uit De SteegZaterdag-middag geraakte in den IJsel een motorbootje, behoorende bij het boothuisjacht Annie van den heer J. H. Herpel, uit Brussel, dat hier reeds eenigen tijd voor anker ligt, midden op de rivier in brand, vermoedelijk door het vlam vatten van de benzine. De vlammen waren plotseling zoo hevig, dat aan blusschen niet te denken vieleen nat zeil, over het vuur geworpen, was terstond verteerd. De eigenaar en een matroos, die aan boord waren en niet konden zwemmen, verkeerden in een hache lijke positieer was 150 liter benzine aan boord, die zou kunnen ontploften. De heer H. wilde overboord springen, maar werd door den matroos tegengehouden, die onmiddellijk naar den oever had gestuurd. Na door de vlammen te zijn gegaan, sprongen zij dicht bij den wal in het water, wadende konden zij toen den oever bereiken. Beiden hadden brandwonden aan gelaat en handen gekregen. Het bootje brandde geheel uit en de romp zonk weldra. Verzekering dekt de schade. Te Streefkerk is de 17-jarige dochter van den veehouder J. C. V. nabij de ouderlijke woning van een waterstoep te water geraakt en jammer lijk verdronken. Te Scharendijke (Z.) geraakte een voor een geladen mestwagen gespannen span paarden op hol. Vrouw L. de J., die op zij van den wegliep, werd aangereden, viel en kreeg de wielen over het lichaam. Uit een geneeskundig onderzoek bleek, dat haar ruggegraat gebroken was en de inwendige kneuzingen van dien aard waren, dat haar toestand hopeloos is. Maandag-ochtend zag de machinist van den eersten trein van Hengelo naar Borne, nabij eerst genoemde plaats een man op de lijn liggen. Men vond het lijk. van een ouden man, dat later bleek van den landbouwer G. te zijn. Zondagavond is hij waarschijnlijk door den laatsten trein van Hengelo naar Almelo overreden. Op de sportplaats het Heidefeld, tusschen Bocholt en Dinxperlo, is Zondagmiddag bij den daar gehouden rijwielwedstrijd de wielrijder Ceuszen, uit Bocholt, van de renbaan gestort en voor dood weggedragen. Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin zal alhier nagenoeg op de gebruikelijke wijze gevierd worden. Nadat Woensdag-avond van 8^ tot 9 ure eene muziekuitvoering op de Groote Markt zal zijn gegeven, zal ten 9 ure de gebruikelijke taptoe aldaar plaats hebben. Donderdag-morgen 8 ure is er als gewoonlijk koraalmuziek van het bordes van het Stadhuis 's Namiddags 6 ure zal er in de Plantage eene muziekuitvoering worden gegeven, waarvan het program als volgt luidt 1. Marsch. 2. Ouverture Dichter und Bauer, v. Suppé. 3. Valse Interrompue, L. Montagne 4. Kaiserparade, R. Eilenberg. 5. Fantaisie, La fille du Regiment, Bellini. 6. Marsch. 7. Volksliederen. De gebruikelijke inspectie van de d.d. Schutterij zal niet plaats hebben. Te betreuren is 't zeker dat men geen aanlei ding heeft gevonden om, nu de Koningin een kroonjaar beleeft, van haren verjaardag iets meer te maken. Waar verwijlt toch de geest van initiatief, die vroeger den Prinsessedag tot zoo'n heerlijken feest dag wist te stempelen Heden-morgen kreeg P. J. Visser, wonende te Rotterdam, werkzaam zijnde in de rijwielfabriek van den heer Duyvis, aan de West molenstraat alhier, door het breken van een ketting een ijzeren gewicht op den rechtervoet, waardoor de groote teen gespleten werd en de andere teenen gekneusd werden. Na verbonden te zijn, is hij per rijtuig naar huis vervoerd. Bij het storten van water in de branderij van den heer Wouterlood aan de Nieuwe Haven had heden de 20-jarige L Rijntalder, wo nende in het Willemshofje, hit ongeluk een deel van de kokende vloeistof over het lijf te krijgen, waarbij hij aan armen en voeten brandwonden bekwam. Per rijtuig werd hij naar huis gebracht. Het Belgisch aviso Ville dAnvers i s heden-morgen vroeg van hier naar Vlissingen ver trokken, ter bijwoning van de feesten aldaar. UIT VLAARDINGEN. Naar ons wordt gemeld, zal het Kon. Echpaar zich direct van Vlis singen naar 't Loo begeven. De Kon. trein van den Hoek van Hol land, via Vlaardingen, r ij d t dus heden niet. UIT ROTTERDAM. Gister-middag waren bij de in aanbouw zijnde rolbascule brug over de Ruige Plaatsluis bij den Schiemond te Oud-Delftshaven een viertal werk lieden, in dienst van den aannemer C. de Groot Azn., op een stelling gaan staan in den brugkelder- Deze stelling was niet voor die mannen bestemd doch voor een monteur. Door bun gewicht ver schoof de stelling en stortten de vier werklieden van een hoogte van 6 meter in den kelder. Een der mannen klemde zich in zijn val vast aan een brugspant en bekwam daardoor geen letsel. De drie anderen bekwamen kwetsuren aan hoofd, armen en knieën. Nadat dr. Vuylsteke de eerste hulp had verleend werden zij per rijtuig naar hunne respectieve wo ningen gebracht te Ridderkerk, Alblasserdam en Oud-Delftshaven. De kneuzingen waren niet levensgevaarlijk. Een pijnlijk schouwspel. Gister-voor middag kon men te Dordrecht getuige zijn van een pijnlijk schouwspel. Een landbouwer te Har- dinxveld was Zaterdagavond tijdens het zware onweer ergens binnengevlucht om te schuilen, terwijl hij zijn voor een karretje gespannen hit buiten liet staan. Op een oogenblik schrikte dit dier van den bliksem, rukte zich los en stortte den dijk af, met het gevolg dat een der beenen geheel werd afgebroken. In plaats van het toen dadelijk af te maken, heeft men hem, woedend van pijn, in dien toestand laten liggen tot gister ochtend, om hem toen met samengebonden beenen, per stoomboot naar Dordrecht te vervoeren, waar hij vervolgens per as naar den paardenslachter werd gebracht. Pleiziervaart. De salonstoomschepen Prinses Victoria en Louise van de Hamburg- Amerika lijn, welke de voornaamste Europeescbe badplaatsen in pleiziervaart bezoeken, brengen resp, 3 en 4 September hun passagiers naar Rotterdam van waar dezen tot bezoek van Sche- veningen de reis per spoor zullen doen, waar zij de merkwaardigheden zullen bezichtigen en dooi1 »Het Zeebad" tot een bezoek aan het Kurhaio zijn uitgenoodigd. Een duur plaatsje. Zaterdag-middag wilde in Den Haag eene dame op liet Bezuiden- liout bij de v. d. Boschstraat in de tram gaan, doch er was geen plaats. Een heer verliet de tram, bood zijn zitplaats aan de dame en ging zelf achterop staan. Wellicht door het overstappen, is zijn brandende sigaar gevallen in de parasol dier dame. Aan den Schenkweg moest de tram lang wachten, omdat een wagen op de rails stond. Door den wind en den tocht aan den Schenkweg schijnt 't smeulende vuur in de parasol te zijn ontvlamd. Opeens riepen eenige stemmen Dame, uw parasol brandtEen groote vlam vertoonde zich en het wegwerpen van de parasol buiten de tram was het werk van een oogenblik. De con ducteur nam de brandende parasol en wierp die bij het politie-bureau in 't water. De dames sloegen zich tegen de rokken om vonken te ver wijderen en gelukkig dat dit goed gedaan werd, want toen de dame de tram verliet, was een groot gat in de japon gebrand. Ware het niet bijtijds geloofd, dan had de dunne zomerjapon spoedig geheel in brand gestaan, wat zeer ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Zonnebloemen. Dezer dagen werd als eene bijzonderheid melding gemaakt van zonnebloemen van buitengewone afmeting. Naar aanleiding daarvan deelt men mede, dat op een buiten in de onmiddellijke nabijheid van Den Haag zonnebloemen voorkomen, welke eene lengte van M. 4.15 tot 4.25 hebben bereikt, echter nog niet geheel uitge groeid zijn. Van een der bloemen bedraagt de afstand tusschen de punten der bloembladen 36J c. M. Werktuigen voor redding? Men schrijft uit Katwijk aan-Zee aan het L. D. Zaterdag-middag had alhier aan het strand de beproeving plaats van de reddingslijnen van de N. - en Z.-H. R.M., in tegenwoordigheid van een der bestuursleden en vele belangstellenden. Tusschen het afvuren van den eersten en twee den pijl verliep ongeveer een uur, en als we daarbij nog in het oog vatten, dat deze proef na tuurlijk onder de meest gunstige omstandigheden plaats had, dan vragen we ons niet zonder zorg af, hoe het gaan moet, wanneer dit plaats moet vinden bij nacht onder storm en regen, met heel wat minder kalme menschen. Wij twijfelen dan ook niet, of in een en ander zal ten spoedigste voorzien worden. Ëenslaiiginh Uii'S. Naar aanleiding van het bericht valt de' slang, drie door een der bewo ners aan de Spuistraat te Amsterdam gevangen is geworden, wordt aan de Echo bericht, dat deze afkomstig es Van ten bewoner aan dé Spui straat, naast, heit adres waar de slang gevangen is. Deze had die slang dn huis om hem aan Ar- tils ten geschenke te gev'en; dê zoon, één vaL renslgo-zel, had het beest voor dit. doèl médé- gehracht. De bewoner, een bejaard man, had het ongeluk de glaizen stolp stuk te stooten, waar door de slaing ontkomen is. Een waaghals. Maandag-morgen arresteer de de politie Zaandam een tweetal Maandaghou- dens, dié 'bilijikhaar in meer dan 24 uren geen bud hadden .gezien. Ziji maakten het in hun over- mioieid den burgers1 en den caféhouders wat al te taisitig en zloiuden daarom gelegenheid krijgen, wait nil te rusten. Op de wandelpier de volks naam voor den kaaimuur langs de Wilhelmina- siuiis gekomen, rukte een hunner zich plot seling los en dook o<vier de leuning in het ta melijk diepe sluiswater. Dialt gaf eene ailgemeene verwarring en .opschud ding Van alle kanten slnlelde men toe. De politie smeide wieg, om dreggen te hajlen en de sluis- knechts kwiaimien mot reddingboeien aanloopeii- Doch de drenkeling h,a|d die hulp niet noodig- Hij z'wom alls' een rot en maakte Voor het saain- gestroomde p;ujbiliiieik nog eenige buitèlingën in het 'water. Dalarop zwom hij rulsitig naar de ijzeren trap ten di.einiste de,r schippers, die hunne Vaartuigen wallen Verlaten, iklom er hij' op en werd onder daverend gejuich van het publiek nogmaals ge arresteerd. Brutale diefstal. Door de gemeentepolitie te Assen, wordt een onderzoek ingesteld naar een brutalen diefstal van boomen uit het Stadsbosch- Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur zijn nl. een aantal boomen (4 of 5) in het bosch omgehakt en in de stad verkocht. Drie personen worden hiervan verdacht en zijn door de politie in verhoor genomen Buikloop. Te Gieten en Rolde zijn gevallen van besmetelijke buikloop voorkomen, in laatstge noemde gemeente met doodelijken afloop. W a tersit and. Men, mjeldt uit Stadskanaal In ojnize veenkoloniën is het met den wat er - sitand maar slecht gesteld. Moest in het voor jaar het overtollige water veelal worden afge stroomd, thans iis de waterspiegel 0.40 onder peil- Voor den afvoer van turf, ligt het ge'heele ka- naai vol schepen, de schippers kunnen niet naar weraseh vooruitkomen en dikwijls wordt door hett gutwilslt over hunne beurt tot doorschutting in de Verlatenniet zelden, moeten de marèchaus- i' s pf de gemjeente-tpolliltie .handelend optreden om de ruzie makende .schippers, bijgestaan door de .zeer lastige scheep jagers, terecht te zetten, om zoodoende de verstoppingen weer los te krijgen. Hevige regen. Men meldt uit Oosterbeék Een hevige onweersbui woedde Za|terdag-avond boven on;s dorp, gepaard gaande met stortregens, en na dien tijd heeft 't hu a,l twee dagen bijna (onafgebroken geregend. Het moge onbegrijpelijk Voorkomen, dat wij hier, die 40 M. boven A. R- wonen, last vhn helt water hebben, toch is het zbp. De straten zijn herschapen in milde berg beken. In .onlangs vernieuwde bestratingen zijn groote gaten geslagen, izöodat men midden in de hoofdstraat eene waterval kan bewonderen met een VijVertje vol spelende knapen. Wat erger is, in eien geheele straalt zijn bijna huis aan huis de kelders en benpdehveivliepingen volgeloopen met wafer en slijb'. Zakkenroller .s,. Te Maastricht hebben zak kenrollers geducht huisgehouden. Van drie per sonen werden hup gouden horloge met ketting gerold. De kermis te Zaandam heeft wederom op de zakkenrollers aantrekkingskracht uitgeoefend. En zij hebben niet zonder succes gewerkt. Aan een hunner is het althans gelukt van zekeren D- machtig te worden een gouden horloge met ket ting en dito medaljon, ter gezamenlijke waarde van f160. Badhotel verkocht. Gister-middag werd in het Badhotel te Vlissingen door de Maatschap' pij tot Exploitatie van gronden aldaar bij opbod te koop aangeboden het Grand Hotel (Badhotel) thans in volle exploitatie met zijn meubelen en verderen inventaris, alsmede het aanhoorend ter rein, ter gezamenlijke oppervlakte van 7700 M"- Hoogste bieder was de heer J. G. Meyer, f 31.000' Maandag 4 September heeft de atmijning plaats. Hevige stortregens in het buiteü' land. Uit het buitenland komen berichten van ontzettende regenbuien. In Ierland heeft het van Donderdag-avond tot Zaterdag-ochtend 5 uur, aan een stuk door, gegoten. Er was toen 4 Eng. duite regen gevallen. In het lage gedeelte van Dub'10 traden de Dodder en Liflëry buiten hun oever» en verjoeg het water de menschen uit de beneden verdiepingen. De badplaats Broy liep ook vooi een gedeelte onder en de menschen moesten dooi in allerijl uit hun huizen in roeibootjes vluchten- In het lage gedeelte van het dorp stond 40 voet water. De oogst heeft veel geleden. Ook in Enge land is het boos weer geweest. In de Doug'a» baai konden de stoombooten Zaterdag tengevolge k.—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2