Binnenland. zijn door Rusland niet verwachten torpedo-aan val op het ter buitenree van Port Arthur liggende Russische oorlogseskader in den nacht van 8 op 9 Februari 1904, waarbij verscheidene Russische oorlogsschepen werden beschadigd en waarna 't bombardement van Port Arthur van de zeezijde begon. Dank zij de toegeeflijkheid en de vredesgezind heid van Japan is de wereld dus verlost van den verschrikkelijken Oost-Aziatischen oorlog. Op schitterende wijze hebben de Japanners oorlog gevoerd en op bewonderenswaardige wijze thans geholpen om er een einde aan te maken, aldus tot het laatst bewijzend, dat zij niet alleen uit krijgkundig oogpunt de Russen den baas zijn, maar ook moreel en intellectueel boven de Russen staan. Door volledig af te zien van alle eischen betref fende oorlogsschatting of terugbetaling van afkoop som, hebben de Japanners inderdaad zich in zoo buitengewone mate inschikkelijk getoond, als maar weinig Westersche veroveraars zouden zijn. De dank der gansche beschaafde wereld is hun loon, doch een deel dezer erkentelijkheid gaat ook tot president Roosevelt, wiens naam ten eeuwi gen dage met het vredestractaat van Portsmouth zal verbonden blijven. Wanneer wij intuschen letten op den inhoud der in de laatste weken ontvangen telegrammen, dan zijn ook nu de voordeelen door Japan bedon gen, lang niet onbeteekenend. Korea toch geraakt volgens reeds op 14 en 12 Augustus ontvangen berichten, geheel buiten de machtsfeer van Rus land; daarentegen krijgt Japan overwegenden invloed in Korea; met andere woorden bij de geringe macht van den keizer van dit land, komt het geheel onder Japan's opperheerschappij. Daar enboven doet Rusland afstand van zijn rechten in Mantsjoerije, moet het zijn troepen uit dat land terugtrekken en den spoorweg ten zuiden van Char bin afstaan. Het beteekent, dat Japan, eigenlijk alles ver krijgt, waarom het een oorlog met Rusland be gonnen óf aanvaard heeft. Welke van die beide kwalificaties de juiste is, zal de latere geschied schrijver dienen uit te maken. Toekenning aan Japan van een overwegenden invloed in Korea, beteekent niets minder dan dat de Japansche Zee, een binnenzee van het rijk van den Mikado wordt. Dat beteekent, dat waarschijnlijk voor langen tijd tegen het streven van Rusland, om zijn macht tot aan de kusten van den grooten Oceaan uit te breiden, en een overwegenden invloed in 't Verre Oosten te verkrijgen, een dam is opge worpen. DUITSCHLAND. Onthullingen. De "Wiener Allgem. Zeitung brengt diplomatieke lOp-thuillingien over de betrekkingen tussc'hen Duitschland en Engeland. Als zij1 waar zijn, zou den zij een Verrassend, licht werpen op althans één puint, da|t tot dusver duister is geweest, na.- nielijk de Enlgelsch-Duitscbe oytereenkomst aan gaande Oost-Afrika. Keizer Wilhelm zou zich, volgens het Ween- séhe blad, beklaagd hebben dat het niet mogelijk is met Engeland samen te gaan, omdat Duitsch land telken male wanneer het eene schikking met Engelapd aanging, bedrogen is uitgekomen. Dit is het geval- geweest met Zanzibar en later met het geheime verdrag van 1898 betreffende Oost-Afrika. Toentertijd, zoo liuidt het verhaal, wist Enge land dat het de Roeren zou moeten bevechten en maakte het diplomatieke toebereidselen, om zjch van de onzijdigheid van de Euroeptesche mo gendheden te Verzekeren. Het slaagde èr in, Rus- taind's onzijdigheid te verkrijgen, en Duischland's onzijdigheid werd gewonnen door het geheime verdrag van 1898. Dit ging alsi volgt in zijn werk. Engeland gaf aan Duitschland te verstaan dat Portugal op het punt stond, om zijne Oost-Afri- kaansche bezittingen te verkoopen en stelde voor dat zoowel Duitschland als Engeland er een ge deelte van over zoiu nemen. De grenzen van die gedeelten werden in het verdrag omschreven. Terwijl hieroVer onderhandeld werd, vestigde En geland nadrukkelijk en vertrouwelijk de aan dacht Van DuifcoMand op de mogelijkheid van een oorlog met de Zuid-AJrikaansche Republiek en Vergéwitete het zich van-Duitschland's onzij digheid in dat geval. Duitschland was zeer vol daan over de schikking. ■Engeland Veroverde de twee republieken, én daarna gebeurde er iets, da't men niet verwacht had. Portugal trok, onder een nieuwe regeering, het aanbod om de koloniën te vterkoopen, in, het. geheime Verdrag verloor nu alle beteekenis en Duitschland werd voor zijine onzijdigheid met niemendal beloond- Aan het Duitsche hof was men daar sterk over ontstemd en de argwaan rees, dat Engeland, met zijn ovterwegenden invloed O.p Portugal, bewerkt had dat het aanbod was ingetrokken. Men ging het geheele verdrag als een klucht beschouwen waarvan Duitschland de dupe wa:s geworden. Sedert dién Ziop de Duitsche diplomatie En geland zijn gaan wantrouwen en zijn de betrek kingen tusschen koning Edward en zijn neef hoe langer hoe mieer gespannen geworden. Op Voorwaarde dene brok van Portugeesch Oost- Afxi'ka te krijgen, heeft Duitschland in gemonde twee Vrije republieken 1 aten inpalmen en eên wraakroepeinden oorlog laten voeren tegen een klein, slamVfeirwahf, heldhaftig volkIndien het verhaal van de Wiener Allgem. Ztg. waar is, dan heeft Dniltscliland. wanneer het door Enge land bedrogen werd, zijn welverdiend loon ge kregen. SPANJE. Koning Alfonso is te Madrid geweest om zich op de hoogte te stellen van de toebereidselen voor de ontvangst van president Loubet. Daarna vertrok hij weer naar Rio Frio. MAROKKO. Volgens de Petit Parisien wordt in regeerings- kringen te Parijs overwogen of het geen aanbe veling zou verdienen de conferentie over Marokko ten spoedigste bijeen te roepen en aan deze over te laten over de punten, die door de wisseling van nota's tusschen Parijs en Berlijn nog niet zijn afgedaan, te beslissen. Op de voornaamste punten zijn Frankrijk en Duitschland het eens, meent de Pet. Par,zoodat niets aan de onverwijlde bijeenkomst der conferentie in den weg staat. Het eenige be zwaar zou kunnen zijn de gevangenneming van den Franschen onderdaan uit Algerië, zoolang deze zaak tusschen den Sultan van Marokko en de Fransche regeering niet is opgelost. Het Machzen heeft den Franschen gezant te Fes, Taillandier, een nota ter hand gesteld in ver band met den gevangen genomen Algeriër Boe Mzian. Het Machzen betoogt daarin, dat het recht heeft in Marokko geboren of daar langen tijd woonachtige Muzelmansche Algerijen als Marok- kaansche onderdanen te beschouwen. Een later telegram meldt De sultan van Marokko heeft den Franschen gezant geantwoord, dat hij de invrijheidstelling van Boe Mzian weigert. CHINA. Een Chineesch gezantschap gaat een reis om de wereld maken teneinde den parlementairen regee- ringsvorm te bestudeeren. Het zal een maand in Japan blijven en over Amerika naar Europa reizen. De keizerin-weduwe is van plan met nieuw jaar een besluit uit te vaardigen om over twaalf jaar in China een parlement in te voeren. De Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft, blijkens een telegram uit Was hington, van den gezant der Vereenigde Staten te Peking bericht gekregen, dat de boycott-beweging in China aan 't afnemen is. De kooplieden te Sjanghai, die begonnen zijn, doen thans hun best om de zaken ongedaan te maken. Ofllcieele berichten. Bij Kon. Besl. is Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst, de pensionneerde luitenant- generaal der artillerie J. W. Bergansius, minister van Staat, te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van den Raad van State. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. C. Fanoy, commissaris van politie te Vlissingen, tevens commissaris van Rijkspolitie. Bij Kon. Besl. is jhr. rar. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester der gemeente Vlissin gen, bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Bij Kon. Besl. is benoemd tot commandeur» in de orde van Oranje-Nassau, de schout-bij-nacht J. C. Snethlageis bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de kapitein-luitenant ter zee G. C. D. baron van Hardenbroek van Ammer- stolis benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, de luitenant ter zee der 1ste klasse K. F. Sluysis verleendde gouden eeremedaille der orde van Oranje-Nassau aan den hoofdma chinist A. J. Crucqde zilveren eeremaille der orde van Oranje-Nassau aan den schipper H. de Boer; de bronzen eeremedaille der orde Van Oranje-Nassau aan den korporaal der mariniers T. van der Veer en den matroos der 1ste klasse C. de Ros. Bij Kon. Besl. zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier, de majoor H. Spruyt, van het 3de regiment infanterie en garnizoenscommandant te Vlissingen, en tot ridder, de officier van gezondheid der 1ste klasse P. A. Ziegeler, chef van het militair hospi taal aldaar. Bij Kon. Besl. is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend aan D. L. van der Zwaai, baas van de herstellings- werkplaatsen derStoomvaartmaatschappij «Zeeland," te Vlissingen. Bij Kon. Besl. is, met 16 September 1905, aan den vice-admiraal A. P. Tadama, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de goede en gewichtige diensten door hem aan dec lande bewezen. Koninklijk bezoek te Vlissingen. De komst van Koningin en Prins te Vlissingen had gisteren duizenden in het oude Zeeuwsche stadje bijeengebracht. Niet alleen uit tal van Zeeuw sche dorpen, maar uit het naburige Belgenland waren lalloozen ten feestgetij opgegaan naar De Ruiters stad, die zich voor deze gelegenheid in een passend feestgewaad had gehuld. Halfweg den Nieuwendijk was eene eerepoort opgericht door het loodspersoneel van het zesde district. Hier stonden 25 vereenigingen opgesteld met muziek en vaandels.. Bij de Ruiter's stand beeld rezen vlaggemasten met keurigen plauten- smuk omhoog. Een kleine overdekte estrade was voor het beeld aangebracht. De beide kanonnen op rolpaarden waren binnen het afsluithek op gesteld. Ter bestemder tijd kwam de extra-trein binnen- stoomen. De eerewacht van het garnizoen stond met de stafmuziek van het 3e regiment infanterie op het perron opgesteld. ZoodraKoningin en Prins den trein verlieten, speelde de muziek het Wil helmus in de oude toonzetting. Nadat aan H. M. de Koningin in de vorstelijke wachtkamer een bouquet was aangeboden door de echtgenoote van den burgemeester, werden de autoriteiten voorge steld, met wie het Vorstelijk Echtpaar zich eenige oogenblikken onderhield. Daarna reden Koningin en Prins onder de toejuichingen der tallooze me nigte ondanks den stortregen in open rijtuig naar de Rotonde ter inwijding van de daar opgestelde ka nonnen, die, zooals men weet, nu bijna drie eeuwen geleden in de straat van Messina zijn teruggevonden. Op de rotonde, waar al de autoriteiten met hunne dames en de zeeofficieren van de daar liggende schepen zich bevonden, liet de kapel van de Ned. marine het Wilhelmus hooren. H. M. nam met haar gemaal plaats op de estrade en met duide lijke stem sprak zij daarna eene rede uit, waarin zij de beteekenis der hulde met de beide vuur monden aan De Ruyter te brengen uiteenzette en tevens de plichtsbetrachting van het eskader, dat juist uit Indië teruggekeerd was, herdacht. Na de rede hieven alle officieren een driewerf hoera aan voor het vorstelijk echtpaar. Koningin en Prins onderhielden zich nog met eenige offi cieren en reden daarna terug naar het station, Op het perron overhandige de Koningin persoonlijk aan eenige autoriteiten onderscheidingen. In de vorstelijke wachtkamer ontving H. M. een bloem stuk van het dochtertje van den directeur der »Zeeland", ontving zij den Spaanschen gezant met den état-majoor van het Spaansche oorlogsschip en overhandigde zij aan den Spaanschen admiraal het grootkruis der Oranje-Nassauorde en aan den commandant het commandeurskruis. Door de hal begaven de vorstelijke personen zich vervolgens naar de ponton, waar de Utrecht gemeerd lagde koninklijke standaard werd in top geheschen en de op het voordek opgestelde muziek speelde het Wilhelmus. Na korte begroe ting van de oificieren trok het Koninklijk Echt paar zich terug in de longroom van de Utrecht die naar de reede voer. Fier stond de Koningin op de commandobrug, hare gracieuse figuur slank gehuld in een regen mantel. De barre buien slaan Haar het gezicht blozend; de heftige duikelwinden rollen aan en schieten uit tegen haar teêre gestalte. Maar de Vorstin heeft er lust in. Zij lacht en onderhoudt zich vroolijk met prins Hendrik, den schout-bij nacht en de officieren, die, het goud druipende, de steken verflenst, Haar omringen. Tjonge, tjonge, zeggen opgewonden de Jantjes, die rillen van de kou na de hitte in de Roode Zee, wat een kranigheid van een vrouw in zulk een vies weer. De muziek jaagt jolige marschen door het stormgebries heen. Op dek waadt men met de voeten door het regenwater en alles glimt in de grauwigheid. Maar met echten levenslust in de oogen laat Hare Majesteit den kruitdamp van de saluutschoten op zich aan waaien en lachend staat zij te buigen voor 't gejoel van de wiegende schepen der divisie, aan de ree, de Jantjes in touwen en raas bulderend hun hoezee over 't geklots van het water. Met de Hollanders zwaaien de Spanjolen hun mutsen en ook van hun boord klinkt het Wilhelmus. Nadat de schout-bij-nacht er in geslaagd was H. M. te overtuigen, dat het roekeloos zou zijn nu langs de kust te stoomen en vooral om binnen te vallen in Den Hoek, werd gestoomd langs de Java-divisie en de manoeuvres gevolgd door de op de Schelde gebouwde onderzeesche torpedoboot op de reede gehouden. Het nieuwe vaartuig ge droeg zich daarbij zeer zeewaardig. Het Koninklijk Echtpaar bleef tot 3 uur op de Utrecht, waar de lunch gebruikt werd, toen het schip aan den wal lag gemeerd. Daarna vertrok de extra trein weer naar het Loo. Als een bewijs van het volhardingsvermogen van Hare Majesteit om tot het laatste toe het vastgestelde program te volgen, wordt het vol gende gemeld Aan den divisie-commandant, schout-bij-nacht Snethlage, vroeg de Koningin «Als ik niet aan boord was, zoudt u dan met uw schepen naar buiten gaan Zoo ja, dan maak ik den tocht tot den Hoek van Holland mee". Dat was voor den commandant een moeilijke»vraag, maar rondweg antwoordde hij«Wanneer ik daartoe besliste orders had ontvangen van mijn chef, om er op een bepaalden tijd te wezen, zou ik het doen, zonder gevaar voor de schepen. Maar anders zou den wij zeker blijven liggen om het leven van de menschen niet noodeloos moeilijk en onaangenaam te maken." Trouwens, de loodsen aan den Hoek- van-Holland maakten bezwaar om'met die hooge zeeën het schip den Waterweg binnen te brengen. Daarop heeft de Koningin noode van haar aan vankelijk voornemen afgezien. Bij de lunch aan boord van de Utrecht sprak de schout bij-nacht de Hooge Gasten meteen kort woord toe, waarbij de immer meer sluitende band tusschen Vorstenhuis en marine het onderwerp was. H. M. bezichtigde vervolgens het geheele vaartuig- 't Ging op 4 uur aanloopen, het uur van ver trek der Koninklijke bezoekers. De omgeving van het 't station vulde zich weer met honderden bezoekers. Te 4 uur verschenen H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins uit de ontvangstsalon, om ziek naar den trein te begeven de burgemeester deed uitgeleide. De Koningin sprak dezen autoriteit nog eenige woorden toe en deelde mede, dat 150 gulden waren beschikbaar gesteld voor de politie. v Een enorm gejuich begeleide hare schreden en tot de trein uit 't gezicht was verdwenen, weer- klok hoezeegeroep. Toen kwam de zon door de wolken en goot gouden licht over de kletsnatte menigte. Daar bij het vertrek van II. M. de Koningin uit Vlissingen de weergesteldheid iets gunstiger was geworden, droeg zij haar adjudant in b. d., den vice admiraal Ellis en den adjudant jh. von Mülhen op, een bezoek af te leggen aan boord van het Spaansche oorlogsschip Princesa d' Asturias, Te zeven uur zijn de Utrecht, Noordbrabant en Gelderland, naar Nieuwediep vertrokken. Ongeveer kwart over zevenen volgde de Piet Hein. De Prin cesa d' Asturias blijft te Vlissingen tot 2 Sep tember. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van Hare hofdame freule v. d. Poll, bracht gisternamiddag een bezoek aan het Diaconessenhuis aan den Neu- weg te Hilversum. Ongeveer half vijf kwam H- M. per landauer uit Soestdijk. H. M. werd namen» het 'bestuur der inrichting ontvangen door mej- Faddel en door de directrice zuster Kuilman. H> M. werd in verschillende ziekenzalen rondgeleid, sprak de verpleegden vriendelijk toe, wien zij elk een ruikertje ovorhandigde, en gaf Hare tevreden heid over de inrichting te kennen. In de huis kamer van de inrichting zongen de zusters H.M- voor Haar vertrek een zegenbede toe. Na dit bezoek reed H. M. naar het herstellings' oord Heideheuvel van de Noordhoilandsche ver- eeniging Het Witte Kruis. Deze zoo heerlijk gele gen, ruim en geriefelijk gebouwde inrichting werd door H. M. eveneens in oogenschouw genomen en ook hier werden de verpleegden vriendelijk toe gesproken en betuigde de Vorstin Hare hooge tevredenheid. Het was inmiddels bij zes uur geworden, toen H. M. vertrok om naar Soestdijk te rijden. Koningin Emma werd door de menigte hartelijk toegejuicht. Koninginnedag. De trein waarmede a.s. Donderdag de genoodig- den ten paleize 't Loo daarheen reizen, vertrekt van de Residentie ten 3.50 n. m. en komt te 1 Loo ten 6.10 n. m. aan. De terugreis geschiedt ten 9.10 n. m., aankomst in Den Haag ten 11-97 n. m. (Alles Greenwichtijd). H M. de Koningin-Moeder komt morgen met den sneltrein van 12.18 te Apeldoorn aan. H. M- reist in een salonrijtuig der N. C. S. M. Uitleveringsverdrag. Op 26 Augustus is te Athene tusschen Neder land en Griekenland een verdrag gesloten tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Stsct Boni. Een Regeeringstelegram meldt Voorzieningen voor het landsbestuur van Boni zijn door den gouverneur van Celebes getroffen. Majoor J. L. C. Anten (van den staf) met stand plaats Watemponi, is voorloopig daarmede belast. De vorst is uitgeweken naar Seden-gring. Onze troepenmacht is te Pampanoea, vanwaar een aanvang van actie tegen wadjoe sopeng en Lamoeroe geschiedt. De bevolking is vredelievend. De bezetting van Pare-pare is opgerukt naar Masepe- De troepenmacht, die van Pare-pare is uitge rukt, ontmoette heftigen tegenstand en vermees terde verschillende stellingen. De vijand heef' dertig dooden en gewonden en veel wapens en voorraden achtergelaten. De troepen zijn door- gerukt naar Pabarassing. Onzerzijds gewond twee officieren, één Europeesch en acht Amboineesche mindere militairen. De zunk-Toeriiig. Men schrijtt uit 's-Gravenhage Op last van den minister van Oorlog wordt omtrent het geval, dnt zich te Utrecht heeft voorgedaan met het uit de ouderlijke woning naar het militair hospitaal over brengen van een zieken milicien, die kort daarna is overleden, door den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht een ernstige onder zoek ingesteld. Naar verluidt, ligt 't zoowel in de bedoeling van dien inspecteur als van den nieuwe minister, om op dergelijke gevallen het volle licht te laten schijnen en, zoo noodig, krasse maatregelen te nemen, om herhalingen te voorkomen. Monument B. L. Tijdens. Op initiatief van het bestuur der Vereeniging tot kanalisatie van Westerwolde (Gr.) heeft zich een commissie gevormd die zal trachten gelden in te zamelen voor een monument voor wijlen den heer B. L. Tijdens, in leven lid der Tweede Kamer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2