Dagblad voor Schiedam en Omstreken. HOOG SPEL. 28ste Jaargang. Zaterdag 2 September 1905. No. 8295. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tiveemaal berekend. Ingezonden inededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Bevende huizen. Eene weduwe, kamer- verhuurster en pensionhoudster aan de Rotter- damsche straat te Scheveningen heeft zich tot den Haagschen gemeenteraad gewend, te kennen gevende, dat het door haar bewoond perceel voort durend bevingen ondervindt door de Electriciteits- Maatschappij te Scheveningen dat door de com missie van onderzoek geconstateerd is, dat in haar Perceel de bevingen het hevigst zijn dat adres sante dit seizoen groote schade heelt ondervonden door deze bevingen, daar hoegenaamd geene logeergasten haar perceel bewonen wildendat Hj door deze schade totaal geruïneerd is, daar zij door kamerverhuren geheel en 'al in haar onder houd moet voorzien weshalve zij verzoekt, »eene Schadevergoeding te mogen vorderen of, zoo dit "iet het geval mocht zijn, onbewoonbaarverklaring van het perceel." Vergaan. Men meldt ui.'t Den Haag: Schip- Per Taal van de SC TI 63 waagde het gister-avond hij eb de Scheveningsche haven in te zeilen, Uiaaj' werd teruggeslagen op de bazaltstorting aan het Zujider havenhoofd. De 'bemanning, bestaande "d't 9 perstonen, werd met moeite gered door op haling op het hoofd' met lijnen. De reddingsboot ging li n .zee, doch behoefde geen hulp te ver- 'cenen. De .schuit is u.iit elkaar geslagen en ,de lading 18 laat hading, vlertoren. Van de schuit lading lis niets meer te zien dan eenig wrak hout en wat drijvtende tonnen. De directeur der vfesohershaven en het haven- Personeel hebben de redding geleid. Réèdér van het verongelukte vaartuig iis de heer J. Ho ogen- raad. Automobilisten. Aan fi.'s D. wordt uit Santpoort gemeld Dinsdagavond tusschen elf uur en half twaalf Vverd in de nabijheid van het dorp door een automobiel, komende uit de ricnting Velsen' een teet een hit bespannen tweewielige wagen van den s'ager H. ten ondersteboven gereden. De automo biel nam echter van het ongeval geen notitie en ging er van door. Den volgenden ochtend werd op de plaats waar de aanrijding had plaats gehad, een hoed gevonden, Vvaarin zich een visitekaartje bevond met den fiaam van een bekende Haarlemsche gemeente- autoriteit. Men meent hierin een spoor gevonden te hebben de zaak is nu in onderzoek. M# ordaanslagteHillegom. Donderdag heeft een Italiaansche kermisreiziger,die 'n wrok had tegen den harmonicaspeler Roozen, op deze, terwijl hij in een café spelende was, drie schoten gelost. Het eene trof Roozen in den arm. het tweede d® vrouw van den kastelein in de onderbuik, Roman van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 8) - Neen, zeker ben ik niet kwaad op u- Ik hen integendeel heel blijl dat ge zijt gekomeU. Het is vfodkomen rechtvaardig dat ik u help, rih mijn ouders u zoo slecht, behandeld schij te hebben. Laat mijl even nadenken. Zij zag hem vb! spanning aan en ging dich- er bij. hem zitten. Vertel mij een®, fluisterde zij, waar ge denkt. Ik heb het. gevonden, riep hij, terwijl hij PPsltond en op de electrische bel drukte. .Het ls een uitmuntende gedachte. Hij scheen haar vraag niet te boo ren. Se!by stbnd op den drempel en Wolfen vtoeg hem SeCiby, staan de kamers van uwe vr.ouw nr-ig leeg? Ja, milord. Best, zet uw hoed op en trek uw jas aan. Ge moet deze dame er heen brengen. Zeer goed, mykird. zoodat er gevaar bestond voor hun leven en het derde een jong meisje in het been. De dader is gearresteerd. Omtrent dezen moordaanslag meldt de Opr Hrl. Lrt. nog het volgende Zekere Oustaaf Semenia, Italiaan van geboorte, wonende te Amsterdam aan den Zeedijk, was naar Ilillegom overgekomen om zich te wreken op zekeren Roozen, die er sedert eenigen tijd met zijn vrouw van door was gegaan. Het noodlot wilde dat Semenia Donderdag-avond te ongeveer 12 uur Roozen aantrof die de harmonica zat te bespelen in het café van den kastelein T. Schreuder in de Molenstraat. De twee aartsvijanden bespeurden elkaar en Seme nia haalde een geladen zesloopsrevolver te voor schijn en loste door het volk heen de zaal was stampvol menschen een schot op Roozen, met het gevolg, dat de laatste niet levensgevaarlijk werd gewond in den linkerarm. De verwoede menigte wierp zich op den wreed aard, doch vóórdat zij hem meester was, loste hij nog twee schoten in het wilde. Het tweede schot trof de 70 jarige wed. Schreu der, de moeder van den kastelein, welke dien avond wegens de kermisdrukte haar zoon een handje hielp, in den onderbuik, zoodat bloed en darmen haar het lichaam uitpuilden. Zij verkeerde gisteren in levensgevaar. De H.H. Sacramenten werden haar spoedig toegediend. Het derde schot trof het 16-jarig dochtertje van den heer C. Rusman in het been, doch niet levensge vaarlijk. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend door drs. J. H. der Weduwen en Hanrath. De moordenaar werd achter slot en grendel gebracht. De burgemeester stelde direct een voorloopig onderzoek in. Brandstichting en zelfmoord. Gis ter-middag, ongeveer half twaalf, werd te Amster dam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaan - den brand in het perceel Balthazar Florisstraat 29. Naar men mededeelt, is de oorzaak aan het volgende te wijten Op de tweede verdieping woonde zekere Mel- chers. De man leefde al sedert geruimen tijd met zijn vrouw in onmin en liep steeds met een ge laden revolver in de zak. Gister, toen zijn vrouw uit was om boodschappen te doen en Melchers met zijn 18-jarige dochter alleen thuis was, heeft hij zijn huisraad in brand gestoken en zich toen door een revolverschot van het leven beroofd. Spoedig sloegen de vlammen hoog uit en be reikten de derde verdieping. Het was voor de bewoners van deze étage onmogelijk langs de trap de straat te bereiken, zoodat zjj genoodzaakt waren door de branddeur naar het belendende huis te vluchten. De man had een som van f2000 in papier in huis, welke mede verbrand zijn, doch een porte feuille met diamanten, eveneens aanwezig, werd gelukkig teruggevonden. Haar reisgoed is zoek geraakt en komt waarschijnlijk niet vóór morgen. Zeg aan uwe Vnoiuiw - voor,al dat zij, alles moet doen, om (het de dame zoo aangenaam mogelijk te maken. Het meisje was doodsbleek geworden. Wol fen, die haar streng ibespiedde, was Verrast door de uitdrukking op haar gelaat. Ge zult juffrouw Sellhy eene heel geschik te Vroyw vinden. Alisi ik m.ag, kom ik morgen bij Ui en dan kunnen wij bespreken hoe ik li verder kan helpen. Ik hen heel blij' dat, gij bij mij' zijt gekomen. Zij wierp hem een woedenden blik toe. /Zij zag hem vtak (jn de ,oqgen en hij was ,blij toen Selby klopte. Ge behoeft, mij volstrekt.niet te danken, sprak hij, haar de hand drukkend. Het zal mij een groot genoegen zijn, u verder van dienslt te wezen. Hij bracht, haar naar 't rijtuig, terwijl Selby op jden bjok plaats, nam. Haar laatste blik Iwas vol teederheid, hare lippen beefden en izij klem de zijne hand in hare fijne vingertjes. Maar WioCiefn ging terug naar de kamer met het 'heer lijke gevoel van iemand, die zich handig uit een moeilijke positie had gered. Die openhartigheid, dacht hij', terwijl hij een pijp ontstak, was een bootje, een, heel klein Ibeetje overdreven. Met dien laats tn blik Het zij zich leelijk in de kaart zien. Ik zou wel eens willen weten, wat daar achter steekt De brandweer was, onder den kommandant Meijer, met veel materiaal spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de tweede en derde verdieping en de zolder geheel uitbrandden. Ongeveer 1 uur was men den brand reeds mees ter en kon het grootste gedeelte van de brand weer inrukken. De naastliggende huizen kregen veel waterschade. Een groot getal politie-agenten te paard en te voet handhaafden de orde. Draadlooze telegraphie. Het Nieuwsbl. v. Eed. betoogt nader, dat op dit oogenblik bij de draadlooze telegrafie niet de minste waarborg bestaat voor de handhaving van het telegram geheim. Elk leerling eener H. B S., die een beetje liefhebbert in natuurkunde - zoo schrijft het blad kan een inrichting maken, die hem hoog stens een paar gulden kost, en waarmee hij ge waar kon worden al wat in zijn nabijheid draadloos wordt weggeseind. En wie er een paar honderd pop voor over heeft, kan het ontvangen van draadlooze seinen, binnen een kring van honder den meters voor anderen absoluut onmogelijk maken. Het station voor draadlooze telegrafie aan den Overtoom te Amsterdam is gesloten, omdat de Engelsche regeering het afzenden van seinen uit Bloomfield naar Holland niet langer toeliet. Maar gedurende drie of vier dagen te voren werd aan den Overtoom toch reeds geen enkel verstaanbaar teeken ontvangen, omdat er voortdurend gestoord werd. En ofschoon er thans geen twijfel meer behoeft te bestaan, dat die storing van het Rijksstation voor draadlooze telegrafie te Scheveningen kwam, is het toch een feit, dat men aanvankelijk zóó weinig begreep, vanwaar zij kon komen, dat men bij ons kwam informeeren, ol wij ze misschien veroorzaakten. Waarmede ook van de zijde der ondernemers erkend werd, dat wij het zouden hebben kunnen doen, wat trouwens aan geen twijfel onderhevig is. Wij kunnen opvangen al wat op niet te verren afstand van ons draadloos wordt geseind, en wij kunnen, in onze omgeving, aan anderen het ont vangen van draadlooze seinen absoluut onmogelijk maken. Daarmede staat vast, dat draadlooze telegrafie, hoe mooi ook en hoe belangrijk als aanvulling, voor schepen en onbereikbare plaatsen, in de gewone practijk van het leven, voor het over brengen van handels- en particuliere telegrammen nog te eenenmale ongeschikt is, zoodat de pogin gen, die thans aangewend worden om een maatschappij te vormen tot exploitatie van stations voor draadlooze telegrafie, onvermijdelijk leiden tot teleurstelling voor de ondernemers ot teleurstelling voor de deelnemers. Ter bevestiging hiervan kunnen wij nog mede- deelen, dat de Köln. Ztg.. toen het Hbl. Marconi- telegrammen ontving, ernstig de vraag heeft overwogen, of zij ook van een dergelijke inrichting nut kon hebben, maar onmiddelijk de zaak als IV. Telgen elf ,ure ging Wolfen den volgenden morgen een ritje in het park doen in de ge heime hoop een der twee menschen le zién, die hem zooveel belangstelling inboezemden. Doch hierin werd hij teleurgesteld. Om twaalf ure ging hij naar huis terug en verwisselde zijn rijMeeding vöor een gewoon cosfcuum. Toen hij weer uitgtiing, 'Z.ag hij op een tafeltje in (den igang of er ook een brief of kaart voor hem was gekomen Hij h,ad ook nog niet bij1 mij kunnen zijn, dacht hij, terwijl hij langzaam langs Piceadily wandelde. Hij heeft niet -eens mijn adres ge- gevraagd, misscihien was hij zelfs niet van plan mij; te bezoeken. Toch zag hij, in zijne club gekomen, in het rek of er iets voor hem was en een: ge onbe langrijke briefjes, die hij daar vónd, scheurde hij met meer ongeduld in stukken, dan zij ver dienden. Niemand van zijn kennissen kende den naam „Sabin." Om een uur nam hij in een Vlaag van rusteloosheid, een rijtuig en reed naar de kamers van Hareourt. Deze was thuis en Densham wals bij: hem. Bij Wolfens binnenko men zagen de drie hoeren elkaar aan en begon nen tegelijk te lachen. Daar iis onze held, zei de Densham. Hij zal ons alles kunnen vertellen. Ik kwam om nieuws te hooren, niet onx afgedaan beschouwde, toen zij gewaar werd, dat de redactiën van andere bladen dan zeer wel in staat zouden zijn om haar telegrammen mede te lezen. Vroege winter. Uit Friesland wordt gemeld, dat in de zeekooien nu al een groot getal talingen en bijlstaarten gevangen worden, hetgeen in andere jaren eerst in het laatst der maand September ge schiedt. Velen zien hierin een kenteeken van een vroegtijdigen winter. Staking geëindigd. De werkstaking in het waterschap »Kerkenbovenveen" is geëindigd. Men is tot overeenstemming gekomen. Muur ingestort. Eenigen tijd geleden bemerkte de heer T. Sehoniger, "wonende in de Luttekestraat, te Zwolle, dat er een belangrijke scheur kwam in den rechterzij muur van zijn winkel. Toen men gistermorgen een onderzoek trachtte in te stellen, stortte plotseling de geheele muur omlaag. Gelukkig konden de werklieden zich bij tijds redden. Urk 321. Gistermiddag 4 uur werd door den Stoomhopper Maasmond V, schipper P. Petersen, te Ymuiden aangebracht hat lijk van den kneeht P. J. Barends, gediénd hebbende aan de ramp spoedige Urk 321, welke blazer bij den jongsten storm tusschen Zandvoort en Ymuiden is omge slagen. Van den schipper en diens neef Pasterkamp is nog geen spoor gevonden. Wraak. Naar men meldt, heeft men Donder-» dagnacht bij den burgemeester van Oudewater eenige ruiten ingeworpen, waarschijnlijk omdat door hem vergunning was geweigerd om de herbergen op den jaardag der Koningin langer dan tot 's avonds 11 uur het gewone sluitings uur open te houden. Door den drank. Men meldt uit Baren- drecht Na afloop der feestelijkheden alhier keerde A. C. v. d. J., een bekend koopman in afbraak enz., met zijn vrouw huiswaarts. Een poosje later ver liet v. d. J. echter zijn woning, doch keerde niet terug. Vrij dag-morgen werd zijn lijk op eenigen afstand van zijn woning gevonden, naast het café Stoomtram. De overledene maakte veel misbruik van sterken drank. De cholera in Duitse h land. Officieel wordt bekend gemaakt, dat van de zijde der over heid aanstonds alles gedaan is om de voorgekomen gevallen van cholera onschadeljk te maken. De met de overledenen in aanraking geweest zjnde Russische landverhuizers zijn, voor zoover zij niet reeds weder zijn vertrokken, in het quarantaine hospitaal te Groeden geïnterneerd. De strijd tegen de cholera kan tegenwoordig het te vértellen. Ik weet precies evenveel als gisteravond. M. Sabin heeft du,s nog niet zijn gevoe lens vhn dankbaarheid over ,u uitgestort? N|og niet. Ik geloof dat hij dat heelemaal niet zal doen. Hij vindt ongetwijfeld dat hij mij al genoeg heeft Ibedankt. Hij heeft mij niet eens mijn kaartje gevraagd en dat hij mij hot zijne gaf was alleen voor den vorm, want ier stond geen adres op. Maar hij wist uw naam, zoide Hareourt, dat heb ik opgemerkt. Ja, als hij dat wilde, kion hij mijjwel vinden. A'ls hij er erg op gesteld was, had hij nog wel een paar woordjes kunnen zeggen. Zijn eenig doel scheen te zijn, te vertrekken vóór er een, oploop kon ontstaan. Ik geloof niet dat hij' nu bepaald zal o.vlerloo pen van dankbaarheid, zei Hareourt, Daar schijnt hij volstrekt de man niet naar te zijn. Ik verlang zijn dank niet en wat de inan betreft, d:en zou ik liever nooit terugzien. En hebt gij hem gisteravond nog gevolgd? Hareourt en Diensham wisseldden een snel len blik. Wolfen had dit. kalm gevraagd maar blijk baar was hij daarvoor gekomen. Ja, zei Hareourt, wij tweeën. Het zijn zeker menschen van eenig gewicht. Zij zijn eerst naar het paleis van den Ryssischen ge zant, jirins Lobeuski, gegaan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5