Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. voldoening" geeft in de zaak van Boe-Mzian.^De Fransche pers toonde in de laatste dagen juist weer veel ongeduld ten aanzien der Marokkaan- sche moeilijkheden. De tijd van het ultimatum was om en het antwoord uitgebleven. Op het uitzenden van een expeditie werd sterk aange drongen »Duitschland kon daar niets op tegen hebben". Zelfs Jaurès gaf toe, dat de expeditie noodig werd. Het incident van Boe-Mzian hoeft nu althans niet te wachten op de conferentie. Koninklijk bezoek aan Friesland. Uit Stavoren schrijft men Van vertrouwbare zijde vernemen we, dat H.M. en de Prins de reis van Enkhuizen, naar hier zullen maken met de reserveboot Friesland. Deze boot wordt hier verwacht Maandag '25 September circa 12 uur, des middags. Het Koninklijk Echtpaar wordt ontvangen door den commisaris der Koningin die daartoe in den morgen hier uit Leeuwarden zal aankomen. De schoolkinderen uit Stavoren zullen in de nabij heid van de aanlegplaats der boot worden opgesteld om een heilgroet te zingen. Vermoedelijk zal de Stavorensche visschersvloot in de haven ter begroeting aanwezig zijn. Koning Eduard. De extra-trein, waarmede koning Eduard VII te Vlissingen van Marienbad zal aankomen, wordt hedennamiddag precies 4 uur 1 min., G. T, daar verwacht. liet 9de Departement. Het Haagsche Correspondentie-Bureau meldde gisteravond, dat het koninklijk besluit, waarbij mr. Veegens wordt benoemd tot minister van het nieuwe negende departement, gister-avond in de Staatscourant zou zijn te wachten. De Staatscourant van gisteren meldde evenwel van deze benoeming nog niets. Kamerverkiezingen Rotterdam. Bij de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in district I (vacature-mr. D. Fock) werden uitge" bracht 5750 geldige stemmen. De heer S. van den Bergh Jr. (lib.) verkreeg 1899, mr. D. P. D. Fabius (a.-r.) 2331, de heer H. Spiekman (s.-d.) 1520 stemmen, zoodat er een herstemming is tusschen de heeren S. VAN DEN BERG Jr. en Mr. D. P. D. FABIUS. Bij de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in district V, (vacature mr. E. E. van Raalte) werden uitgebracht 3G93 geldige stemmen. De heerP. R. M es (lib.^) verkreeg 1827, de heer W. P. G. Hels- dingen (s.-d.) 494, de heer Jac. P. van Term (r.-k.) 1372 stemmen, zoodat er een herstemming is tusschen de heeren P. R. MEES en JAC. P. v. TERM. [Arnhem. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid in de Tweede Kamer (vacature mr. P. Rink) 5017 geldige stemmen, Daarvan verkreeg de heer K. Eland (lib.) 2198, de heer P. Helsdingen 960 en mr. S. de Vries Czn. (a.-r.) 1859 stemmen, zoodat er herstemming moet zijn tusschen de heeren K. ELAND en het visschen met den moordkuil uitging, met het gevolg dat aan H. M. de Koningin in Februari van dit jaar een adres tegen den moordkuil werd aangeboden met bijna 2000 handteekeningen, meest van visschers, uit 16 plaatsen aan de Zui derzee gelegen, heeft zich in hare jongste verga dering permanent verklaard onder den naam Commissie tot bestrijding van het uitmoorden der Zuiderzee. Tevens werd besloten zich met een adres te wenden tot den minister van Waterstaat, teneinde deze bewindsman te wijzen op het adres der 2000 en te verzoeken dat de minister zijne aandacht aan deze zaak moge wijden. Te gelegener tijd hoopt de commissie zich tot de Tweede Kamer te wenden om ook bij haar de belangen der visschers te bepleiten. Voorzitter en secretaris der commissie is de heer J. H. J. Klomp te Marken. Tegen de saccharine. De Vereeniging van beetworstelsuikerfabrikanten in Nederland heeft een adres gericht aan den minister van Financiën, waarin gewezen wordt op het sterk toenemend gebruik van sacharine in Engeland, waar de wettelijk gestonstateerde invoer van deze stof in ééne maand meer dan verdrievoudigd is. Tegenover de bewering van vroegere ministers van Financiën, dat het gevaar van surrogaat sacharine denkbeeldig is, daar de wettelijk gestonstateerde invoer zoo gering is, vraagt adressante, waarom de Nederlandsche fabrikant en consument niet, evenzeer als in Engeland, het zooveel goedkooper surrogaat zouden gebruiken, te eerder wijl de accijns der suiker in Engeland f5 per 100 kilo en in Nederland f 27 is. Naar het gevoelen van adressante is er slechts één middel om de gevaren voor de schatkist, de koloniën en de binnenlandsclie nijverheid at te wenden, nl. den invoer, den ver koop en het verbruik van de saccharine, die voor de gezondheid van den normalen mensch hoogst schadelijk is, anders dan voor medische doel einden, bij de wet te verbieden. Adressante vraagt den minister maatregelen te beramen tegen het door haar geschetste gevaar. die in deze zal handelen, een steunpunt voor haar optreden zal hebben. Het voorstel werd door de vergadering aanvaard. Aangenomen werd het voorstel der afdeeling Utrecht om bij de regeering stappen te doen, dat voor de gemeente-politiedienaren worde vastgesteld een minimum-traktement met periodieke verhoo gingen. Tot lid der commissie van beheer voor de stichting bedoeld in art. 2 der statuten weid benoemd de heer B. Koker, burgemeester te Krimpen a/d. IJssel, tot lid van het hoofdbestuur de heer G. Udo, hoofdagent van politie te Dor drecht (aftr.). Ongelukken. Te Gouda is een p. m. 70-jarig man door een wagen overreden en zóó ernstig aan borst en hoofd verwond, dat hij naar 't gasthuis moest worden vervoerd. Hij is daar reeds aan de beko men verwondingen overleden. In een van de plantsoengrachten te Gronin gen is eergisteren een jongetje van 2^ jaar ver dronken. Te Bellingwolde is gisteren het 10-jarig dochtertje van den landbouwer Stikker tusschen twee stroowagens van de tram geraakt en onmid dellijk gedood. Gisternamiddag geraakte het tweejarig zoontje van den slager R. aan de Iloogewoerd te Leiden in een kolk achter de slagerij. Hoewel het er spoedig werd uitgehaald, kon de onmiddellijk ont boden geneesheer slechts den dood canstateeren. Een betreurenswaardig ongeval, geheel door eigen schuld veroorzaakt, geschiedde te Utrecht op de helling, tijdens een proefrit van den Renardtrein der firma Frans Andriessens V. A. Hillen en Co. Een 9 jarig meisje, S., wonende op Rotsoord, wilde op het voorbalkon van den trein springen, die een zachten gang had, struikelde en geraakte onder den trein, waarvan de wielen haar over de borst gingen. Zij werd in een woning in de nabijheid binnengedragen, waar bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Mr. S. DE VRIES Czn. iïi,i Breda. Men deelt ons mede, dat het bericht, dezer dagen in de pers verspreid, als zouden de heeren mr. M. van Dam en A. v. d. Kallen verklaard hebben voor een Kamer-candidatuur in het district Breda niet in aanmerking te willen komen, ten eenenmale onjuist is, althans wat den heer Van Dam betreft. Er is dien heer tot dusver geen candidatuur aangeboden en dus kan er ook van een weigering geen sprake zijn. Ook den heer Van der Kallen is door de R. K. kiesvereeniging geen candidatuur geoffereerd. Zoolang de tegenwoordige afgevaardigde nog niet officieel zijn mandaat heeft neergelegd, zal de kiesvereniging ook geen stappen doen. Centr Atjeh. Blijkens een bij het departement van Koloniën gister ontvangen telegram van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, zijn bij nachte lijke aanvallen in de Gajoe Loeos op de bivouaks Penampakam en Paser, zoomede in twee daarop gevolgde patrouillegevechten gesneuveld 2 Euro- peesche sergeanten, 5 inlandsche fuseliers en 2 dwangarbeiders, terwijl gewond werden twee lui tenants, 14 inlandsche fuseliers en 2 dwangarbei ders en 1 geweer, model 95, verloren ging. De vijand liet 41 dooden, 1 achterlader, 12 voorladers en revolver liggen. De moordkuil. De commissie op het eiland Marken, van welke in het laatst vaD het vorig jaar de actie tege n Een prachtwerk. De heer N. van Es, gepensionneerd luitenant kolonel der rijdende artillerie te Arnhem, die ten behoeve van de Koninklijke Bibliotheek te s-Gra- venhage de eerste deelen van zijn werk Het historisch museum van het korps rijdende artil lerie", hetwelk een overzicht geeft van de ge schiedenis der rijdende artillerie van hare oprich ting af (in woord en beeld), aanbood, heeft thans het laatste deel van genoemd werk ten behoeve der Koninklijke Bibliotheek ten geschenke gegeven en wel het Xde deel (deel V III c) geheel geaquarel leerd), hetwelk een overzicht geeft van de geschie denis der rijdende artillerie, gedurende het tijdvak 1881 tot 21 Februari. Aan den schenker is de bijzondere dank der regeering voor dit prachtwerk betuigd. (Stct.) Een Riddering. De Katholieke Onderwijzer zegt over de riddering van den heer Ketelaar Herinneren wij ons goed, dan was 't o. m. de heer Ketelaar, die bij behandeling der begrootingen herhaaldelijk aandrong op afschaffing of inkrimping van den post voor ridderorden. Wij hoorden dan ook reeds verluiden, dat de heer K. hoffelijk maar beslist zijne onderscheiding zou weigeren. Leder voor schoenen. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor de tot herstellingen aan schoenen en laarzen ten laste van de uitrusting en reserverekening of van het rijk noodige halve zolen en achter lappen, geen andere mogen gebezigd worden, dan die, welke bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, aangeschaft en aan weerszijden gestempeld zijn. Het leder, waaruit de voorwerpen zijn gesneden, is geklopt of gewalst, zoodat die bewerking daar aan niet meer behoeft en ook niet mag geschieden Arbeiderswoningen. In de dorpen Jubbega en Hoornsterzwaag (Schoterland), bekend door hunne talrijke hutten, worden pogingen aangewend tot oprichting eener Vereeniging voor het stichten van arbeiderswoningen. Autoriteiten hebben hunne medewerking toegezegd. S o 1 d a a t -o n d e r w ij z er. Een soldaat voor een klasse te zien staan als onderwijzer, zal zeer zeker wel tot de zeldzaamheden behooren. Een onderwijzer, nog in 's lands dienst, gaf gisteren te Nieuwbeerta proefles in zijn soldatenpakje. Geen wonder, dar de leerlingen vreemd opkeken en velen hunner thuis kwamen met»'n soldaot het ons vanmiddag leert." Een wonderlijk mechaniek. Uit Friesland wordt geschrevenHet dorpje Suameer, bij Bergum, trekt tegenwoordig vele bezoekers, op een dag weieens een 100-tal, omdat in een logement, naast de kerk, een wonderlijk mecha niek, dat koning Salomo's eerste recht voorstelt, te zien is. De bekende geschiedenis wordt door •een zevental in hout uitgesneden poppetjes gespeeld, waarbij een kleine dynamo de beweegkracht levert. Spelen is het rechte woord, daar toch als het ware de poppen gewaarwordingen uitdrukken. Als het moment is gekomen, dat de scherprechter zijn zwaard "opheft, om het kind te klieven, dan schokt en schudt de ware moeder over haar ge- heele lichaam. Het kunststuk is circa 1 meter lang, drie kwart breed en een halven meter hoog en lijkt voor den leek een wirwar van assen, raadjes, staafjes, rails, wissels, katrollen, gewichten enz., waar men geen mouw aan te passen weet. De maker ervan is een jonge man van 23 jaar, Elzinga geheeten, die, na de ambachtsschool te Leeuwarden doorloopen te hebben, nog niets anders gedaan heet dan prak- kizeeren, uitdenken, uitvinden. Hij is thans weer aan een nieuwe uitvinding bezig, waarvan hij veel verwacht, ook voor de praktijk. Elzinga ontving de vereerende uitnoodiging Sa lomo's eerste recht op de, einde September te Leeuwarden te houden tentoonstelling, die ook door H. M. de Koningin wordt bezocht, in te zenden. Aan dit verzoek zal worden voldaan. E. is de zoon van een arme weduwe. Het circus Paul Wilke, dat thans te Leiden voorstellingen geeft, komt de volgende week hier op het Exercitieterrein aan de Damlaan eenige voorstellingen geven. De eerste voorstelling heeft plaats op Dinsdag 12 September. Wij ontvingen heden het verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het jaar 1904, door B. en W. dezer gemeente den Raad aangeboden. Gisteravond 10i/j ure is door den brigadier der rijksveldwacht aangehouden een minderjarige jongen, die van een haringlogger, waarmede hij ter haringvangst moest, was achter gebleven. Hij is hedenmorgen met zijne moeder, die hem hier kwam halen, medegegeven. Christ.-hist. partij. De Christ.-hist. partij hield gister te Amsterdam een huishoudelijke vergadering, die niet voor de pers toegankelijk was. Politie. DeNederlandsche politiebond hield gistermiddag te Nijmegen zijn 24e algemeene vergadering. Nadat verschillende verslagen waren uitgebracht, werd vastgesteld een reglement voor het beheer der in art. 2 van de bondsstatuten bedoelde stichting, welke ten dovel heeft hulp te verleenen aan politie mannen. leden van den bond, die door langdurige of ernstige ziekte ondersteuning behoeven. Op voorstel der afdeeling Limburg gesteund door het hoofdbestuur, werd besloten de regeering te verzoeken om verhooging van een rijkssubsidie. Aangenomen werd het voorstel der afdeeling Zuid-Holland om de bondsleden, die zulks verlan gen kosteloos te doen deelnemen aan het examen voor het politiediploma. De afdeeling Noord-Brabant stelde voor het hoofd bestuur op te dragen zich te wenden tot de mi nisters van Justitie en Binnenlandsche Zaken en tevens tot ieder lid der Tweede Kamer met het verzoek om te bevorderen, dat de ambtenaren van gemeente-politie worden opgenomen onder de burgelijke ambtenaren. Het hoofdbestuur adviseerde tot aanneming van dit voorstel opdat de commissie Sollicitanten. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er onder de sollicitanten vooi gemeente-architect te Papendrecht, op een salaris van f 100 'sjaars, een gegadigde was met het diploma als civiel-ingenieur der P.S. te Delft. Merkwaardige vondst. Eergisteren zijn in het Haagsche Bosch begraven in den grond gevonden twee zilveren groentenlepels, gewikkeld in een stuk courant. De stelen daarvan zijn be werkt. Deze lepels verkeeren nog in goeden staat en zjjn zeer waarschijnlijk gestolen. De nieuwe Loterijwet. Men schrijft uit Zaandam aan Het Volk: Volgens de nieuwe lo terijwet, waarbij alle kansspel is verboden, kreèg de heer B. Schoen, sigarenfabrikant te Zaan dam, die zijn sigaren verkoopt in twee winkels, waarvan een gevestigd te Zaandam en eèn tè Leiden, waar iedere kooper van een dubbeltje sigaren kans heeft op het winnen van een prijs aanzegging van de politie, dat zijn loterij geen voortgang mocht hebben. Dientengevolge kreèg het personeel, bij den heer Schoen werkzaam, Maandagmorgen aanzegging, dat zij a.s. Zaterdag over een week ontslagen zijn. Bij1 de ontsla genen zijn 8 gehuwden, waarvan vaders van igroote gezinnen. De meesten zijn 15 jaren bij denzelfden patroon werkzaam. De sigarenfabri kant Geerts, die op dezelfde wijze zijn sigaren aan den man brengt, is op het oogenblik nog doende over een aanvraag tot het houden èèner serieloterij. Ook daar zijn echter voorloopig 2 menschen ontslagen. Een strenge winter? Vroeger dan in an dere jaren komen op Texel de trékvogels terug. Tal van gevleugelde wintergasten, dse anders pas terugkeeren jn het begin van October, laten zich nu reeds zien, en er zijn er onder, die nog het fraaie zomerkleed dragen. Zoo kan men hier thans Goudkivieten zien in hun bruilofts pakje dat zich hier slechts bij hooge uitzondering vertoont. Zou die vroege terugkeer op een stren gen winter duiden? Moordaanslag. In den nacht van Donder dag op Vrijdag kwamen de zoon en de dochter van een landbouwer te Lombeek van een naburige kermis, die zij bij bloedverwanten hadden gevierd. In de keuken hunner woning gekomen, ging de zoon naar buiten, om een glas water te drinken, en gedurende dien tijd sloop een onbekende het vertrek binnen, waar het meisje zich bevond. Haar hulpgeroep joeg den indringer op de vlucht, doch hij verschool zich achter een graanmijt. De broeder en ook de dienstboden, die door het gerucht gewekt waren, zochten naar hem, terwijl het meisje op den deurdrempel stond. Eensklaps klonk een schothet meisje kreeg de lading in de borst, en stortte doodelijk gewond neer. De dader is, ondanks alle zoeken, onvindbaar gebleven. Een vreemd geval. Te Dinxperloo, zoo wordt van daar gemeld, doet zich het volgende vreemde géval op het gebied van den militairen dienstplicht voor. Voor eenige jaren werd de daar wonende weduwe Hengeveld met haré min derjarige kinderen als „lastige Auslander" uit Pruisen gewezenDe oudste zoon der weduvvé meldde zich op den bepaalden tijd voor de Holl. militie aan, doch lootte vrij. De jongen werd echter leelij'k verrast, toen hij van de Pruisische autoriteiten een aanschrijving kreeg zich voor do Pruis. militie in te lijven, omd.at hij in Prui sen geboren ,was en gewoond had. Hij beriep zich erop, dat hij Pruisen was uitgewezen en ia ons land aan zijn militieplicht had voldaan. Het mocht niet .baten, want de Pruisische autoriteiten blijven met klem op zijn inlijving aandringen* Een vergunningskwestie. Men schrijft' uit DiinksperlooDe gemeenteraad heeft zich Woensdag bezig .gehouden met de onzen lezers bekende tooneelkwestie in het feestgebouw. Op gevoerd was „Een Raadszitting te Nieuw-Ab- dera" bij een bruiloftspartij; de burgemees ter achtte zich beleedigd en de houder van het gebouw kon .van den burgemeester geen per missie meer krijgen, om na 10 uur partijen te doen geven, (of de dilettanten moesten vergiffe' nis vragen. Het Raadslid Jagerink verzocht den burgemeester om bedoelde beperking op te hef fen, want kan de houder van het gebouw helpen, dat eenige personen een grappig situkjè gespeeld hadden? Heeft men er wel ooit van gehoord, dat de houder van een gebouw, waar redevoeringen werden gehouden, met critiek op de ovèrhèi daarom officiéél werd benadeeld of dat hem de vergunning werd ontnomen? De wethouder Ovink had 'tdruk over de beleediging, die allt° rifeiten was aangedaan, en was van oordeel, da excuses vragen noodig was. Het voorstel om beperking op te heffen, werd met 6 tegen 1 sten1 verworpen. (Vadj Bedreiging met moord. Uit Vianen weid gisteren te Tie! gevankelijk binnengebracht een 19-jarig meisje, B. R. genaamd, die als lid v'a° een rondreizend gezelschap, waaraan door burgemeester van Vianen verlof tel zingpn e i-' -i - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2