Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. hlet geheele Vrijthof worden geïlluminêërd èn zal door de sociëteit Momuis een groot vuurwerk wor den afgestoken. Omtrent het bezoek door H. M. de Koningin- Moeder gisteren aan Arnhem gebracht, meldt de N. Arnh. Ct.Ten huize van den commissaris werd de lunch gebruikt. Na den lunch begaf H. M. de Koningin-Moeder en gevolg, vergezeld door Z. K. H. den Vorst van Waldeck-Pyrmont, H. K. H. de Vorstin van Waldeck-Pyrmont en den commissaris der Koningin en mevrouw Mol- lerus zich te voet naar de Groote Kerk, ter bezichtiging van het gebouw. De liooge gasten werden bij den ingang ontvangen door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente. Vervolgens bezichtigde H. M. het stadhuis aan de buitenzijde. Het hooge gezelschap wandelde daarop naar de woning van den commissaris terug en vertrok te circa half vier in de automobielen naar Soestdijk. Daarbij werd een omweg gemaakt en over den Velperbuitensingel, de Steenstraat, den Velperweg gereden en verder de Middachter allee bezocht. Van a tot z onjuist. Wij hebben dezer dagen den korten inhoud medegedeeld viain een geheim schrijven, door den minister van Oorlog gericht tot den inspec teur der infanterie, waarin dezen op vaderiijkè wijze enkele tvdor hem noodige en n,ulttigè din gen onder het oog werden gebracht. Kort daarop sprak het Haagsche correspondentie- bureau, op gezag „Van. zeer betrouwbare zijd©"' onze mededeel,ing tegen. D^t gèbeurt méér. Hét Haagsche Bureau is zelfs tuk op dergelijke tegenspraak vgn berichten, die niet van dit bu reau afkomstig zijn. Dat verhoogt den eigen aure ool van betrouwbaarheid. Uit den sjaldaltesken vorm van de tegenspraak is af te ledden, dat „de zeer betrpiuwbarè zijde" zeer direct bij de zaak betrokken isl, en dé publi ceering vain den inhoud der circulaire minder prettig vindt. Maar daarom moet de zeer „'betrouwbare zijde" niet zeggen, dat „onze offbétroipwbare zijde" „Van a tot z: heeft gelogen". Dat is niet vrien delijk tegenover onze „betrouwbare zijdè", dié mat veel moeite er in geslaagd is, achter dén inhoud v,an het geheim schrijlven te komeln. (Tei.) Staatsexploitatie ran spoorwegen De Standaard bespreekt in een driestar de in stelling van het nieuwe departement van Arbeid, Landbouw, Nijverheid en Handel en begroet het met ingenomenheid. Alleen begrijpt het blad niet, waarom het nieuwe departement al dadelijk zoo zeer belast wordt, dat nu reeds van overlading kan worden gesproken. De afdeeling Arbeid eischt, bij de toenemende werkzaamheden daaraan verbonden, zeer veel van de krachten van een minister. Wanneer dan nog daarbij gevoegd zijn andere omvangrijke afdeelingen, wordt alweer te zware last op de schouders van één bewindsman gelegd. Dit klemt te meer waar Waterstaat nu op on evenredige wijze wordt ontlast. Feitelijk blijven nu voor dat departement over Waterstaat en Spoorwegen. En deze laatste afdeeling is, door het bestaan van den Raad van Toezicht, niet van zoo bijzonder groot gewicht. Of zat bij de instelling van het nieuwe depar tement van Arbeid met onevenredige ontlasting van Waterstaat wellicht het denkbeeld voor, om te komen tot Staatsexploitatie van spoorwegen vraagt De Standaard. Zoo ja, dan wordt verklaarbaar, waarom van Waterstaat betrekkelijk zoo weinig is overgebleven. Immers, bij Staats-exploitatie zou vanzelf de af deeling Spoorwegen één van de belangrijkste af deelingen van al de departementen worden. Een weinig licht in deze o.i. duistere zaak ware zeker wel gewenscht. Öf zal de Troonrede, die een ware doos van Pandora schijnt te worden, dat licht verschaffen De Tariefwet. Aan De Tijd werd Zaterdag van betrouwbare zijde medegedeeld, dat in de Troonrede een ont werp tot herziening van de tariefwet zou worden aangekondigd. Wjj meenen met de meeste stellig heid te kunnen zeggen, dat onze collega verkeerd is ingelicht. Het bericht is onjuist. (H.) Verbod Nachtarbeid. Namens 't Ned. R. K. Vaksecretariaat voor Broodbakkers tenlz!. is aan den minister van Bui- tenloindséhe Zaken een adr«s verzonden, waarin adressaln'ten o.m. er op wijzen, dat jaren ach tereen geijverd werd voor afschaffing van den ba kkersnuoh tarbeidAlle particuliere pogingen zijn echter vruchteloos gebleven. Zonder wet telijke bepalingen is h. i. dait doel niet te be reiken. Afgemeen wordt naar wettelijk verbod verlangd. Om die reden verzloéken adressanten die regeeriing het wettelijk vérbod spoedig tot stand t© brengen. Vrije Universiteit. Naar De Nederlander verneemt, is van de f 100 000, die men wenscht bijeen te brengen voor de Vrije Universiteit, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, reeds meer dan t 60.000 bijeen gebracht. Domela Nieuwenhuis gearresteerd. Reuter seinde gister-avond uit Keulen De Kölnische Zeitung, meldt, dat de crimineele politie Zondagmiddag den leider der Nederlandsche revolutionaire sociaal-democraten Domela Nieuwen huis arresteerde, toen hij van plan was met den trein te vertrekken, die om 3 uur 23 van Ehren- breitenstein naar het zuiden gaat. De heer Nieuwenhuis wilde, naar hij zeide, zich naar Marburg begeven. Het overlijden van den milicien Toering. De Bond van miliciens en reservisten heeft, in zijn Zondag te Utrecht gehouden congres, een motie aangenomen van den volgenden inhoud »De Bond enz., kennisnemende van het treurig overlijden van wijlen den milicien Toering, te Utrecht en van het treurig ongeluk den dood tengevolge hebbende van wijlen den milicien Wortman en korporaal Hoos, in garnizoen te Gouda overkomen, van oordeel, dat de dood van deze mannen door het ontactisch optreden van hunne superieuren is veroorzaakt, dringt er bij Z. E. den minister van Oorlog op aan 1. dat de betrokken superieuren hun welverdiende straf niet zullen ontloopen2. dat door Z. E. den minister van Oorlog die maatregelen zullen worden geno men, welke waarborg geven, dat zulke treurige zaken in den vervolge niet weder kunnen gebeu ren, besluit deze motie te publiceeren en op te zenden aan Z. Exc. den minister van Oorlog, en gaat over tot de orde van den dag." K. K. Militairen-Vereeniging. Monseigneur CaJfer heeft .'benoemd tot lid van hat Centraal Beis';taur der R. K. Mil'itairen-Ver- eetnigiingen im zijn diocees, in pliaiats vafcij Mr. TravagTiruo, den heer F. van Stoenhardt Carré koilonteil-commaindanit in het 20/21slte district land weer te Haarlem. Zoodait het beisltuur thans is samengesteld uit de heerenDr. NnSjeniS, te Wes'twoudMr. Van Waterschoot y!an der Gracht, Mr. Reekers en den heer O. Allb:erdin|gk, te Amsterdam, bene vens kolonel Van Steenhard! Carré. De distributie der gelden, die in het diocèès Haftrlem Voor dé R. K. Miiitaaren-Vereenigingetn worden bijeengebracht, is aan het Centraal Be stuur door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid der Bisschop opgedragen. Zonder twijfel zat deze milde IbfeSchikking v'an Z. D. H. mét Gods; zegen vleet bijdragen tot bloei der bes'taatnde R. K. Miliitairen-Vereénigiin- jgën én tot oprichting viajn; nieuwe in gamizoeiis, waar die* allemJoodzalketijkste en zegenrijke in stellingen nog niet bestaan. Zondagsrust. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal op Woensdag 27 September hare algemeene vergadering houden te Dordrecht De agenda bevat o.a. een voorstel bedoelend van de regeering een wetsbepaling uit te lokken, dat geen wisselprotest op Zaterdag-middag mag geschie den en bij werkgevers en werklieden te onderzoeken of er bezwaar bestaat, de loonen vóór Zaterdag middag uit te betalenvoorstel om er op aan te dringen bij de regeering dat het internationaal goederenvervoer te water des Zondags zooveel mogelijk worde beperktvoorstel om Zondags postzegels in te voeren voor niet-bestelling op bedoelden dagvoorstel in zake Zondagsrust voor de winkelbedienden in het confectievakvoorstel in zakekaarten of bordjes voor winkeliers die 's Zondags niet verkoopen. De algemeene vergadering zal worden gevolgd door eene openbare vergadering des avonds te 8 uur, waarin als sprekers zullen optreden de heeren mr. A. J. M. J. van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer en A. J. A. Vermeer, predikant te 's-Gravenhage. De spreekbeurten zullen worden afgewisseld door muziek en zang. Handels- en kantoorbedienden. Door een vijftiental handels én kantoorbedien den wordt dézter da|gen een rondschrijven verzon den aan de handels- én kan too rbediénde n an Ne derland, in 't Ibijtijonder gericht aan de leden valn dien Nati'onalen Bond en aan allen van wie vterwia|cht kan worden, dat zij genegen zullen ziijh, zich bijeene Vakvereeniging aan te sluiten. Neultraoil inmat deizje ofganfatie worden. Een weer- slbamdskasomdérstenuingsfonds zal worden op gericht, vterzlekering tegen de geldelijke gevolgen vlan werkloosheid en ziekte laan het lidmaatschap wordien verbonden. der Gemeentebegrooting, welke wijziging hebben ondergaan. Inkomsten. Ongelukken. Te Veendam geraakten gister dé jonge werkman F. B. met de rechterhand tusschen de cylinders in de cartonfabriek Vrijheid. De hand werd geheel verbrijzeld. De Geineente-begrooting. (Vervolg.) De balans der gemeente Schiedam luidt Gewone Buitenwone Totaal Plaatsel. ink. f534410.62 f 350000— f 884410.62 Plaatse], uitg. -534410.62 - 350000— - 884410.62 Saldo nihil. nihil. nihil. De schuld der gemeente Schiedam zal op 1 Januari 1906 bedragen f2023000. W*j laten thans volgen de verschillende posten Geraamd bedrag. 1905. 1906. >>De 753.52 600— 4709— 10612.47* 25050— 359707.10 832— - 14705.72 1278.52 800— 410— 9612.47* 26250— 41287.10 1004— - 22806.92* - 23003.21* Batig saldo der ge wone ontvangsten en uitgaven volgens de laatst vastgestelde re kening voor zoover daaraan niet reeds be stemming is gegeven, f 40413.87* f 38350.71 Huur of pacht van landerijen- 15221.79 Tienden, cijnzen en en erfpacht - Verkoop van oude materialen en andere roerende goederen. - Rente van kapitalen. - Heffing voor het ge bruik van openbare gronden en wateren. - Schoolgelden - De gasfabriek Het pakhuis Nederlanden" 40 Opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen 10 Opcenten op de hoofdsom der belas ting op de ongebouwde eigendommen - 100 Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel - Hoofdelijke omslag - Uitkeering van het Rijk, overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Meil897(SfM.no.l56) - Vergoeding van het Rijk, krachtens art. 45, sub. 1, der wet op het Lager Onderwijs. - 19027.92 - 41474.58* Bijdrage van het Rijk in de kosten van het herhalings-onder- wijs, overeenkomstig art. 45óis der wet op het L. O Bijdrage van het Rijk voor het Gymna sium Bijdrage voor bijzon dere doeleinden door Rijk, Provincie, instel lingen of personen verstrekt Ontvangsten openb. zwemplaats Tijdelijke geldlee- ning ter voorziening in de behoefte van kasgeld 603.55 16394.49* 88000— 603.38 26634.69 107000— 8564529* - 65055.78* 375— 576— 9937,50 - 10017.50 8310.38 200.- 9262.38 300.- 100.000 - 200.000 Uitgaven. Jaarwedden van de ambtenaren en bedien den der Gem. Secreta rie, den congierge en de bodenf Druk- en bindwerk - Kosten voor het Ar chief - Kosten wegens het plaatsen vanadverten- tiën in de dagbladen - Kosten voor hulde blijken aan verdien stelijke ambtenaren of bedienden- Kosten van kiezers lijsten en van het uit oefenen der kiesver- richtingen- Jaarwedden ambte naren plaatselijke be lastingen (toezicht en invordering)- Voorgedragen wordt o.m. een bedrag van f 900.voor het aan stellen vaneencontro leur der Gemeente belastingen.De controle zal zich uitstrekken over de inkomsten belasting, de school gelden, de precario en de aangiften ten be hoeve van het bevol kingsregister in ver band met art. 9 der Woningwet. Vergoeding aan het Rijk van 2* °/a van het onzuiver bedrag der grond- en perso- neele belasting ten be hoeve der gemeente geheven, voor zoover de opcenten betreft Belooning der schat ters en herschatters Geraamd bedrag voor 1905. 11100— 3100— Geraamd bedrag voor 1906. f 11775.- - 3500.- 600— 400— 100— 1000— 6175.- 650.- 450— 200.- 900.- 7000— 26425— - 26575.— 995.12* - 1016.03 6650.- 1740— 260— 3400— 1580.- 6725.- 1680— 500.- 3200. 1630. van de huurwaarde der localiteiten voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank- 200— - 150. Jaarwedde van den commissaris van po litie- 2800— - 3000.— Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters Onkosten voor de nacht- en stille wach ten Kosten van wacht- gebouwen en bureaux der politie, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen Onderhoud van brandweerkazernen en brandspuithuizen Kosten der schutterij Kosten van het slachthuis en van keuring van slachtvee en vleesch Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende artikelen be grepen en van de bouwpolitie - 7030.- 9142. [Voorgedragen wordt een post van f 1800. voor de benoeming van een inspecteur voor de Bouwpolitie, in af wachting van de rege ling, die omtrent zijn bezoldiging zal worden voorgesteld.] Onderhoud van stra ten en pleinen, wegen en voetpaden - 28400.- 31100. [De volgende straten komen in aanmerking voor verbetering Nieuwe Haven van Oranjebrug tot Wil lemsbrug Wester kade, keistraat tus schen Nassaustraat en GroenelaanWillems kade, Groenelaan tot SpuikanaalVisscher- straatWillemskade, Spuistraat tot N. HavenHoofdstraat, van pakhuis Java tot BuitensluisHootd- straat aanleggen van trottoirs; Lange Nieuw- straat en Tuinlaan keistraat verbreeden en trottoir maken Mauritsstraat, Nassau straat, Schoolstraat en Hagastraat en Voor havenkade, langs Kaarsenfabriek.] Onderhoud van mark ten, beurzen en hallen - 400.- 500. (Wordt vervolgd.) Het Duitsche oorlogsschip Zieten, dat hier lag aan de Maaskade, eerste steiger, is heden-middag 4 ure van hier naar IJmuiden ver trokken. Het circus— Wilke is heden te dezer stede aangekomen. De tent is opgeslagen op het Exercitieterrein. Heden-avond 8 uur heett de eerste voorstelling plaats. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte Redactie, Ongetwijfeld zullen vele stadgenooten met leed wezen vernomen hebben of vernemen, dat de zusters alhier (nadere aanduiding zal wel over bodig zijn) aan lijdenden voortaan geen raad of hulp meer mogen bieden. Waar de officieele wetenschap dikwijls zonder het lancet te gebruiken geen raad wist, wisten de zusters vaak met een simpel doosje zalf het ge- wenschte resultaat te bewerken. Mjj althans is één zeer sprekend voorbeeld daarvan bekend. Hoewel ik veel eerbied heb voor geleerdheid en allerminst allerlei kwakzalverij in bescherming zou willen nemen, doet het mij toch innig leed, dat voortaan vooral menig arme, die buiten machte is een professor te gaan consulteeren, niet nrmer profiteeren kan van de onbaatzuchtige, liefderijke en vaak doeltreffende hulp der zusters. Wellicht zie ik verkeerd, maar het wil mij voor komen, dat te gestreng optreden in zake het hulp zoeken bij de niet-officieele wetenschap tegen pUn o-f letsel iets hardvochtigs heeft. Waar reed» zooveel jaren honderden lijdende stadgenooten van allerlei stand en religie genezing ronden door eenvoudige, gratis verstrekte middelen, had, naai mijn bescheiden meening, de bevoegde macht 1(1 dit geval maar een oogje moeten toedoen, reke" ning houdende èn met de ervaring, dat de medicu» van professie dikwijls faalt of machteloos staat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2