Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Pensioenen. De minister van Financiën maakt aan belang hebbenden bekend, dat gedurende de maanden October, November en December aanstaande, da gelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondisse menten, de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van de Nederlandsche Staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden, van het jaar 1905. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag-namiddag 19 dezer, om drie uur. Kamerleden. De heer Schaper deelt in de Volksstrijd, mede, dat hij besloten heeft zich metterwoon in Holland te vestigen, maar dat hij in ieder geval te Groningen blijft, totdat de aanhangige ernstige geschillen in den Groningschen gemeenteraad uitgevochten zijn. Uitvoerrecht op petroleum. Naar aan het Hbld. medegedeeld wordt, is op eene desbetreffende door het bestuur der Konink lijke Petroleum-Maatschappij tot de regeering ge richte vraag het antwoord ontvangen, dat het niet in het voornemen dezer regeering ligt de heffing van een uitvoerrecht op petroleum uit Nederlandsch- Indië voor te stellen. Onderscheidingen. Reuter seint uit Londen, onder dagteekening van 12 September Ter gelegenheid van koning Edward's bezoek aan Marienbad zijn de heeren E. J. B. H. M. Engeringli, chef van dienst der exploitatie, en A. G. A. Everts, chef van het mouvement van de Nederlandsche Staatsspoorweg-Mij., benoemd tot lid vierde klasse in de Royal Victoria orde. Christelijk nationaal onderwijs. De afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging hield gister-avond eene buitengewone algemeene vergadering, ter bespreking van de vraag, of het al dan niet wen- schelijk voorkomt, op den geboortedag van wijlen president Kruger eene nationale collecte te houden ten behoeven van het Christelijk Nationaal Onder wijs in Z.-Afrika. Nadat de voorzitter het stand punt van het bestuur in dezen had uiteengezet, werd na eenig debat, het voorstel, om de collecte te houden verworpen. Daarna werd aangenomen het voorstel van het bestuur, om tot het publiek een opwekking te richten in alle bladen, om het bestuur giften toe te zenden voor het Christelijk Nationaal Onderwas in Zuid-Afrika. De vergade ring werd daarna gesloten. Tegen duinverstuivingen. Opnieuw is een ,adres Van E. H. Pronk en C. de Graaf, te Scheveningen, ibiji den Haagsehen gemeenteraad ingekomen, houdende vèrzoèk om maatregelen tegen de toenemende duinverstui- vimg en 't weghalen dhr schelpen van 'f strand. „Verdrinken is der Hagenaars en ons voorland", zeggen de adressanten. „Ze laten bij millioenen ku|b. M. die schelpen Van het strand weghalen, die fijn ziouden slijten door den eeuwiigdurenden golfslag en met het zand Vastliggende duinen geven. Daarenboven wordt de inhoud van de schelpen ook vernietigd, die het voedsel van de vitschen bevatten, en dat nu op de schelpenhoo- pien hgtite rotten. „De vtesehen izijn pnet toeneming der schelp- vasscherij verdwenen, de betrekkelijk weinige vfeschen, die men nog vangt, bevatten in hun magen, het voedsel, afkomstig van schelpdieren. Dub is het geen wonder, dajt de schrobnetVis- scberij niets meer geeft, en allen op dé haring vangst loeren, die nu redelijk gaat, om de gekke verhoudingen in de economie in Duitschland, die de haring duur maken. Maar aüsj dat veran dert, worden wij een armen-kolonie, wat wij te dlanken hebben aan het inzicht van de elkaar bewonderende waitensitaatsingenieurs, die onze duinen laten vernielen en de visscherij uit roeien. „Wanneer zat de gemeenteraad van Dèn Haag besluiten, hierin verandering te brengén en ons van het stuiven te verlossen; of dien strandmuur door te trekken tot Katwijk, om daar door de kanalen van de waterleiding te bescher men. Geen stormpje of er spoelt Van 1 tot 5 M. duin wegdus het nadert steeds, zloodat we op. een moment zeewater in het duinwaterkanaal zullen hebben," Uitsluiting. Uit Amsterdam wordt gemeld Nadat gister-avond nog van 8 tot 12 uur met vertegenwoordigers van werkliedenorganisaties in de bouwvakken was geconfereerd, deelde het be stuur der Algemeene Patroonsvereeniging ons mede, dat het, in overleg met de commissie van advies (zijnde de representante der leden) heeft besloten het werk Van den aannemer Schut ge zamenlijk over te nemen. Met dit besluit wordt derhalve uitvoering gegeven aan artikel 18 van de statuten der Patroonsvereeniging, dat ieder lid de verplichting oplegt, ingeval bij1 een mede lid een joartueele staking uitbreekt, zooals thans bij het lid Schut, een deel der bij dat lid onder handen zijnde werkzaamheden uit te Voeren. Aan staanden Vrijdag-morgen te zes uur wordt eerst uitvoering gegeven aan het gisteren gènomèn bé- slüit, naar men mededeelde om de besturen der Valkvereenigingen gelegenheid te geven tot het nemen .van maatregelen, om een optreden van de .zijde der Patroonsvereeniging te voorkomen. Duidelijkheidshalve (zij hieraan (toegevoegd, dat bedoeld ^vord't een algemeene uitsluiting door de werkgevers, ingeval de werklieden, die nu door verschillende (aanneiriers to>t voltooiing van het gestaakte werk van den heer Schut zullen wor den aangewezen, mochten weigeren dé gogèven' orders (op te Volgen. Statutair moeten weiger achtige werklieden aanstonds worden ontslagen, terwijl dan in het belang eenier spoedige beëin diging .van de geschillen door de vereeniging eeri uitsluiting der bij hare leden in dienst zijnde werklieden kan worden' geproclameerd. Ter voor koming hiervan kunnen de organisaties nu haar invloed op de bouwvakarbeiders, doen gelden. „Petrus Canisius". De apologetische 'vereeniging „Petrus Canisius" houdt Dinsdag 26 September te Nijmegen eèn algemeene vergadering, voorafgegaan door séctie- bijeenkomsten Sectie A. zal o.at beraadslagen over: lo. voor stal om anti-'katholieke berichten in de nieuws bladen in die bladen zielve tegen tè sprekèn of te recti ficeeren2pi. voorstel om besproken of betwiste -onderwerpen kort in de bladen te be handelen; 3)0-. Voorstel tot bet uitgeven van zeer kleine populaire geschriften (z. g. n. tractaatjes), waarin de Voornaamste geloofswaarheden enz. worden uiteengezet of Verdedigd. In de ,aljgemeene vergadering zal prof. G. v. Noort spreken oVer „Traditie en Vooruitgang", kapelaan J. Ruyter over „Verspreiding onzer ge schriften." f Uoog bezoek. Per automobiel zijn uit Luik te Nijmegen aan gekomen de heer Dubief, de Fransche minister van koophandel, diens kabinetschef Bernard en de Parijsche automobielfabrikant Darracq, met zijn secretaris. Zij maken een tocht door Nederland Gister vertrokken zij naar Amsterdam. Ongelukken. Het zevenjarig zoontje van P. Peels, te Valkenswaard, dat op een in gang zijnd rijtuig wilde springen, kwam met zijn beide beenen in het wiel. Hij werd zoodanig gekwetst, dat hij gister aan de gevolgen is overleden. Te Spanbroek is eergisteren het vierjarig dochtertje van C. S. door een wagen overreden, tengevolge waarvan het kind is overleden. Te Maarn (Utr.) is de vrouw van A. B. overreden door een wagentje, waarmee haar ouders, die bij haar op bezoek geweest waren, wilden vertrekken. Het wiel ging haar over de borst, en de vrouw is, zonder tot bewustzijn ge komen te zijn, weldra overleden, een groot gezin achterlatende. Tusschen Esschen en Rozendaal is gister nacht de baanwachter M. Maas door een goede rentrein overreden. De man was terstond dood. De Gemeente-begrooting. {Slot). Inkomsten. Geraamd bedrag voor voor 1905. 1906. Kosten van bruggen en overzetveeren f 11395.- f 9240.— Onderhoud van pom pen en riolen - 3750.— - 4950.— Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. - 26150.— - 29650.— Onderhoud van klok ken, horlogiën, speel werken en dergelijke en jaarwedde van den klokkenist - 1450.— 750.— Kosten van de alge meene begraafplaats en kosten van begra ving - 1400.— - 1525.— Algemeene kosten van fabricage - 4150.— - 4350.- Dag en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder an dere posten te brengen - 5084.— - 5436.— Dag- en weekgelden ten behoeve van ge meenteinrichtingen in afzonderlijk beheer - 500.— - 1000.- Uitgaven voor den reinigingsdienst - 25424.05 - 27147.40 Jaarwedden der on derwijzers- 65000. - - 66650. - Vergoeding of tege moetkoming aan onder wijzers voor huishuur. - 1125.- - 1475.— Toelagen en bijdra gen tot opleiding van onderwijzers - 250.- Kosten van het her- halingsonderwijs - 2386.— - 2486.- Kosten van het instandhouden van schoollokalen enonder- wijzerswoningeu - 2690.— - 3030.— Kosten van aanschaf fen en onderhouden der schoolboeken, leer middelen en schoolbe- hoeftenf 3740. Kosten van verlich tingenvan verwarming en van het schoon houden der school lokalen- 4375. Kosten van beloo ningen en eereblijken - 1500. Kosten voor het Gymnasium - 23435. Belooning van doc toren, heelmeesters, vroedmeesters, vroed vrouwen enz. ...- 2450. Aan het Stadszie kenhuis - 10950. Aan het Burg. Armbestuur - 1000.— Kosten wegens uit oefening van contróle op de echtheid van den Schiedamschen jenever - 1000.— Kosten Gem. Arbeids beurs - 200. Kosten brandverze kering der gebouwen en de daarin geborgen goederen en gelds waarden - 550. Onderhoud en ad ministratie van bezit tingen, niet voor den publieken dienst ge bruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot ge deelte buiten de ge meente gelegen. - 3500. Renten en geld- leeningen- 63990. Aflossing van geld- leeningen- 11000. Pensioenen - 8836.— Wachtgelden. - 165. Onvoorziene uitga ven - 5890.01 Aflossing van tijde lijk ter voorziening van kasgeld opgenomen geld- 100000.— f 3750.- 4445.- 1400.- 23335.- 2400.- 12050.- 1150.- 740.- 250.- 650.- - 3170.— - 76945.— - 12000.— - 10828.— - 6129.99 - 200000.- Volksbadhuis. In de week van 3—9 Sept. 1905 werden genomen 230 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 35 regen 12 regen '143 school kinder»a 5ct22 CircusPaul Wilke. In een reusachtige tent van zeildoek, uitstekend door acethyleen-gas verlicht, gaf gister-avond voor een talrijk publiek de circus-Paul Wilke op het Exercitieterrein zijn eerste voorstelling. Het programma bestond uit 13 nummers, waarvan het grootste gedeelte uit het rijden en presenteeren der beste school- en vrijheidspaarden bestond. Zeer stoute kunststukjes verrichtten o.m. frl. Gertrude en de jockey-rijder William Walles. Onder de zeldzaam fraaie paarden dienen vooral genoemd te worden de door den heer H. Bauer gepresenteerde hengsten en de Arabische volbloed- hengst sMikado", in de hooge school bereden door den heer Otto Schumann. Twee clowns, Homann en Euler, zorgden gedurende de verschillende nummers voor de noodige afwisseling. Herhaaldelijk wisten zij door hun leuke stukjes het publiek in een onbedaarlijk lachen te doen uitbarsten. Verder trad op fraulein Martha Bellverte met drie gedresseerde beren, die verschillende acroba tische toeren uitvoerden. Een tand-athleet, mr. Richard, legde groote vaardigheid aan den dag met het tillen van verscheidene zware voorwerpen met zijn ijzersterk gebit. De vaart in den doods- ring". door de Intern. Renn. Comp., 2 kinderen en een heer, was, hoewel wij op dit gebied nog veel stoutere stukjes hebben gezien, toch zeer belang wekkend. De directeur, de heer Wilke, oogste een welver diend applaus met zijn ongeëvenaarde vrijheids dressuur. Het slotnummer van gister-avond »De Boeren- Post", gereden met 7 ongezadelde paarden, kan niet anders dan buitengewoon fraai genoemd worden. Wij kunnen onzen lezers ten zeerste aanbevelen, dezer dagen eens een- bezoek aan den circus Paul Wilke te brengen. Gister-avond 91/» uur werdde poli tie gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in het pand aan de Breedstraat, bewoond door S. Zonneveld. Toen de politie ter plaatse kwam, was de brand reeds gebluscht, die ontstaan was doordat op den zolder een petroleumstel, waarop een pan met kool stond, in brand was geraakt. Daar de bewoners niet thuis waren, verschafte K. Voogt, wonende aan de Zijlstraat, zich toegang en wierp het brandende stel op de plaats. H e t m e s. De polderjongen Steven Mulder, te Scheveningen, de vermoedelijke dader van de verwondingen aan den Scheveninger A. v. d. Toorn toegebracht, en die daarna zelf een verradelijken messteek bekwam, waarvan de dader nog niet bekend is, moet in zorgbarenden toestand ver- keeren, zoodat men voor zijn leven vreest. Het spoorwegongeluk te Purme- r e n d. De heer Clarion en echtgenoote, die, ten gevolge van 't spoorwegongeluk te Purmerend, nog in 't gasthuis aldaar, verpleegd worden, be vinden zich vrij wel. 't Zal echter nog wel eenigen tijd duren, eer ze dit gesticht volkomen hersteld zullen verlaten. Druk goederenvervoer. Men schrijft uit Stavoren Ongewoon druk is tegenwoordig het goederenvervoer uit Friesland via de Hollandsche lijn. In de afgeloopen week werden, naar wij ver nemen, door de stoomponten niet minder dan 765 waggons overgebracht. Alleen Vrijdag en Zaterdag vertrokken 14 geladen ponten van hier naar Enk huizen met vee van de Leeuwarder markt, maar in hoofdzaak met aardappelen, grootendeels be stemd voor België. Gemiddeld vervoert een pont 13 waggons tegelijk. Met de nieuwe week zet het al evenzeer druk in. Gistermorgen vertrok van hier een trein in de richting Leeuwarden, van 66 waggons, meest ledig. Zes geladen ponten gingen over naar Enk huizen. Een derde pont zou tegenwoordig geen overbodige weelde zijn. Zeldzame vlinder. Een vlinder, welke in zuidelijker landen thuis behoort, doch in Neder land vrij zeldzaam als »trekvogel" voorkomt, werd dezer dagen te Stavoren gevangen. Het is de doodshoofdvlinder (Acterontia Atropos), opvallend door zijn ongewone groote. Hij heeft een vlucht 100 a 130 mM., terwijl de lichaamslengte tot 55 mM. bedraagt. Twee eigenaardigheden hebben dezen vlinder een zekere beroemdheid verschaft. Op den rug draagt hij een okergele teekening, die veel gelijkt op een doodshoofd met twee gekruiste beenderen er onder en voorts kan deze vlinder (een unicum in de insectenwereld) een sterk piepend geluid maken, 't welk voornamelijk wordt voortgebracht als het dier verontrust wordt. W i ndhoioSl Te Kos'tverloren, onder den rook v!an Groningen heeft Zondag-middag een windhoos groote schade aangericht. Van Vijf in aanbouw zijnde woningen zijn de kappen opgenomen, over da straat geslingerd en neergekomen op de ge deeltelijk in aanbouw, gedeeltelijk gèrëed zijnde bjjhuiziingen v!an den heer Pietens, wélke daardoor voor een deel zijn ingestort, 'tIs er een ruïne, want door de afgerukte daken is ook schade Ver oorzaakt aan de andere omliggende woningen. Ontelbare pannen werden opgenomen en ëen eihd Ver neergosimakt. Persoonlijke ongelukkèn hadden gelukkig ruiet ptaiatsL De schade wordt geschat op f 1000. Valsche biljetten. Te Nieuweschans zijn valsche biljetten van 50 mark in omloop, die naar het schijnt langs fotografischen weg zijn verkre gen en daarna met een donkergroene kleur bijge werkt. De kleurstof laat at, wanneer de biljetten worden bevochtigd. Overigens is de uitvoering zóó dat ze van echte bijna niet zijn te onderscheiden Russische matrozen. Uit Dordrecht meldt menDrie Russische maitno(zen van de Car- bovia, die eergisteren hier van Riga met een loding ho,ut aankwam', hadden zich gedurende de reis zoo danig misdragen, dajt de kapitein het noodig oor deelde ze tijdens' de lossing v;an zijn schip te Verwijderen en 'hun daardoor te verhinderen kwa den inVlioed ite oefenen op het overige gédèèltè der bemanning. Gebruik makend van zijn recht, Melt hij de kwaadwilligen door de politie opbergen, die hun een plaatsje inruimde in een oud arrestan- teinlokaal van het stadhuis. Nauwelijks was dit in de stad bekend, pf er Verzamelde zich op het Stadhuisplein een groote menigte, die de getraliede vensltèrs, waarachter niets te zien was dan nïi en dan de schaduw viap. een wandelenden Rus, tot middernacht blééf aanstaren. Middelerwijl deden de ongelooflijks té Verhalen daar de ronde. Ook gisteren Ibleèf het den geheeilen dag druik op1 het plein Voor hét stadhuis. Vermoedelijk vertrekt het schip hedèn en dan worden de matrozen weer aan boord gelbracht lom naar Rusland te worden Vervoerd en lajldaarte wio|rden gestraft. Brutale aanranding. Zondag-avond om streeks half twaalf had in het Valkenberg te Breda eene allerlbru,taaiste aanranding plaats. Een heer te Gent \vponachti|g en te Breda tijdelijk gelogeerd, begaf zich omstreeks half twaalf van de Veemarkt lan'gis' de Catharinastraat doof Valkenberg in de richting station. Toen hij zich een Veertig passen in 't Valkenberg bèvond, dus de „Vaas" nog niet voorbij! gegaan, werd hij on verhoeds door een grooten sterken kérel bij keel gegrepen, zoodat hulpgeroep hem onmoge lijk was. Met de andere hand greep de kerel hem in den nek en trachtte hem zoodoende neer te huigen, terwijl hij VroegHebt ge geU op zak? Met moeite kon de vreemdeling antwoorden <lat zulks den aanrander niet aanging. l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2