Dagblad voor Schiedam en Omstreken. HOOG SPEL. 28ste Jaargang Donderdag 14 September 1905. No. 8305. Algemeen O ver zicht. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 14 September. RUSLAND. Het bericht v|ajn de Post ujt Peterisbutg, volgens hetwelk (de Tsjaiar itejgen het eind vlain- tfteze maand Wet zijn familie gerujmen tijd te Darmstadt zal diooihrengen, en dan een sjajnenko-ms-t hebben met "wiizer Wïl(hjQ>lm, iisi tjoit dusver njet officieus tegen gesproken. De Koerjer Warszawsky meldt, dat in de sterrenwacht en ih de Siosmow-astraat groote hoe- 'rcdlheden wapenis onltdetkjt izijn. Verscheiden per- sbnen zijn, in hechtenis genomen. Meh heeft hiér Vermoedelijk met een ig'ropt complot te doen. Over den ppsitand in den Kaukasus vinden Wij in de lnuten'andsche bladen nqg de v'olgende fe-ichten Ernstige ontetep worden gevreest bij de begra fenis vjan prins Aimlakhjquri, oud-gouverneur van %kpe. Hij: was met een bijzondere zending, in den Kankasus belast en was dopr de bevolking Pilgetneen gehaat. Uit Biaikoe wordt jaan de Times geseind, dat Socialistische re;viOjluftionairen een proclamatie heb ben verspreid, waiarin Izijj zejggen, dat de fabrieken W brand gestoken zullen worden, indien het werk hervat wiordt, vóór men voldoende waarborgen heeft. De toestand blijft kritiek. Die Londensche bladen pielden, dat de Tsaar Prins Louis Bonaparte heeft benoemd- tot gouver neur van den Kauk&sus, in plaats van prins Wi- groutzoff, die zijn ontslag heeft genomen. D-e nieuw© g-ouviem-eur isl door dm Ts;aar ontvangen, dip hem zeilf de te volgen gedragslijn hèeft voor geschreven, om de provincie te bevredigen. Dp prins Vertrekt heden naar Bakoe. Dp burgemeester en Verscheiden ledèn van den gemeenteraad te Tiffliiis hejbibên. hun anib't nèer- gólegd, ais protest, tegen de bloedigè ondèrdruk- hing der betooging Van 11 dezer in bet raad huis dioor d© troepen. Een deputatie van bóeren nit het district Sangte-soer heeft generaal Sjirin- hin verzocht, maatregelen te nemen tègèn dè in opstand geikomen Tataren, die de dorpen verwoes ten en de Vrio,uwem wegvoeren. In 't hijizonder Wordt yteVzielt aapigbteeikemd tegen dè politiehó- hrnhten, die zelf Tataren zijn en die door hun houding het herstel Van de rust onmogelijk ma- hen. De brahdistichtinlg en plundering in Baila- fchany en Bibheil'ibajt schijtnen nu igtediaan, het js Hfans rustig o,p dip plaatsen, maar te Bakoe duurt het techieten en brands lichten vloert. De Daily Mail Verneemtiriit BiakiopNiemand- ^ertrouwt den toestand, ofschoon de orde her steld heet. Duizenden bongerendè, wanhopige Werkloozen Vluchten de stad in en zoo vreest "Wen vioor nieuwe Moedige onlusten, tenzij afdoèn- n© maatregelen, genomen wórden. De zaken staan die winkels zijn gesloten en de welgêstel- •ten gaan heen. Dg Russische petiole u m - m a ais ch a pp ij-en te Lon den maken bekend, dat heit niet doenlijk is dè Roman van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 18) Is er iets met de gezondheid van den admi raal niet in orde? vroeg Wolfen, terwijl hij tegen- °ver haar plaats nam. De gravin zuchtte. p- Uw vaders gezondheid schijnt even goed als °9't, maar ik vrees dat hij geestelijk sterk achter uit gaat. Daarom heb ik u gevraagd hier te komen, Wolf. ,7- Het doet mij zoo'n verdriet, moeder. Vertel 01 ij alles. Hij drukte haar hartelijk de beide handen. En zij vertelde hem wat Blanche Merton hem reeds had medegedeeld. Dezen morgen heeft hij twee revolverschoten gelost, omdat hij dacht dat ze zijn manuscript Wilden stelen. Richardson, die had moeten waken en die niets had gezien, zag mij veelbeteekenend aatb maar zeide nietshet bloed liep langs zijn *°orhoofd. Even later kwam hij mij zeggen dat hij heenging, want dat uw vader op hem geschoten had, dat de kogel hem rakelings langs het hoofd wekólijbsbhe Opgaaf van d-e voortbrenging, loo- p-ende toit 11 deizer, mede te dèèlèn. Dè mècStè maken -echter bekend, da!t zij; gerus-tstellènder be richten hebben ontvangen, "met name d-e Bibi- Eybat-maatsidhaippijL Haar directeur seint, dat de eigendommen weinig 'hebben gelèden, omdat er igpen Armenislche be!z|ittingen in de buurt èrvlah 'lalgen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Baron Fejervary heeft ontslag genomen. Men zegt, dat keizer Frans Jozef binnenkort een leider der coalitie zal ontbieden, om zijn advies in te winnen voor de vorming van het kabinet. PORTUGAL. President Loubet heeft een uitnoodiging van den koning van Portugal, om zijn bezoek aan Spanje, in de volgende maand, tot Portugal uit te strekken, aangenomen. De President zal dan te Lissabon naar Bordeaux scheep gaan, en van daar naar Parijs terugreizen. SPANJE. Tijdens een oploop zijn in de verkiezingsdagen te Valencia 15 personen gekwetst. Er hadden 5 arrestaties plaats. ROEMENIë. Nu de Grieksche gezant met onbepaald verlof uit Boekarest vertrokken is, heeft de Boemeensche regeering haar gezant te Athene gelast, zijn post te verlaten. MAROKKO. Naar de National-Zeitung meldt, hecht de sultan van Marokko er veel waarde aan, dat de conferentie op Marokkaansch grondgebied gehou den wordt, omdat anders het volk wantrouwen zou koesteren tegen de besluiten der conferentie. De berichten over onveiligheid in den omtrek van Tandzjer worden overigens overdreven genoemd. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Figaro, zou Duitschland Algesiras aanvaarden als plaats van bijeenkomst voor de conferentie. ZUID-AFRIKA. De Natalsche regeering heeft bepaald, dat vreem delingen tien jaren in het Britsche rijk moeten gevestigd zijn geweest, om daar genaturaliseerd te kunnen worden. AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat Komoera aan typhus lijdt. Uit Hot Springs (Virginië) heeft men een specialiteit ontboden, Voor de werken aan het Panama-kanaal heeft de Amerikaansclie regeering in West-Indië 7500 negers aangeworven. Men zal dus voorshands geen Aziatische werkkrachten noodig hebben. JAPAN. Het is uitgelekt, aldus seint de Standard- correspondent te Sjanghai, dat maarschalk Jama- was gegaan en dat geen loon hoog genoeg was om zich daarvoor te laten doodschieten. Gelukkig dat hij Richardson niet heeft gedood. En de revolver vroeg Wolfen. Die heb ik in mijn kas weggesloten, maar hij kan er ieder oogenblik om vragen. En wat zegt Blatherwick van dit alles Het arme kleine kereltje is bijna even uit geput als ik. Ik vrees iederen dag dat hij ook zijn ontslag zal nemen. Wij betalen hem 500 p. st. per jaar, maar het moet ellendig werken voor her* zijn. Hij beeft als hij tegen uw vader spreekt. Wat moet hij doen Landkaarten teekenen, berekeningen maken en allerlei dingen overschrijven, en dat alies voor niet, want het is volkomen onzin. Zijt gij daar heel zeker van, moeder Heel zeker. Blatherwick brengt mij van tijd tot tijd vol wanhoop papieren, waarmee hij dagen lang is bezig geweest en waaruit niemand iets kan begrijpen. Als wij Denvers, den minister, eens verzochten hem een brief te schrijven, waarin hij hem voor- loopig aanraadde met het werk op te houden daar het te veel aandacht trekt, of zoo iets. Denvers zal ons dat niet weigeren, en hij en de admiraal zijn altijd beste vrienden geweest. Onmogelijk! Verleden week nog heeft Den vers hem een vriendelijk briefje geschreven, waarin hij hoopte dat uw vader vorderde met zijn werk en waarin hij hem vertelde hoe iedereen in het departement van oorlog vol belangstelling was om gata twaalf dagen in Mantsjoerije heeft vertoefd, om na te gaan welke kansen er waren dat de Japanners de Russen zouden kunnen verpletteren. Jamagata moet tot de slotsom zijn gekomen dat het onuitvoerlijk was, althans, binnenkortzijn besluit moet bij hebben gedragen tot het sluiten van den vrede. Uit Tokio wordt aan de Daily Telegraph geseind, dat de censuur slechts onvolledige berich ten heeft doorgelaten over de ramp met de Mikasa. Van de officieren zijn IK gewond en worden 5 vermist. Oranofski en Foekoesjima, de commissarissen voor den wapenstilstand, kwamen gisterochtend om 10 uur tesaam in het station Sjaho-toe, 16 K.M. ten noorden van Tsjantoe-foe. Het zal waarschijn lijk verscheiden dagen duren voordat de bijzonder heden van den wapenstilstand vastgesteld zijn. Mgr. O'Connel, bisschop van Maine, heeft bekend gemaakt, dat hij den 14en dezer naar Japan vertrekt, waar hij met eene bijzondere zen ding van den Paus is belast. Men denkt dat de bisschop den Keizer van Japan de gelukwenschen van den Paus moet overbrengen, voor de wijze waarop Japan concessies heeft gedaan, hem danken voor de welwillende belangstelling, die hij heeft aan den dag gelegd voor de Katholieken, en de hoop uitdrukken dat die belangstelling zal voortduren. Van de Koninklijke familie. Men meldt uit Soestdijk II. M. de Koningin wordt heden-middag om streeks half een per automobiel te Soestdijk ver wacht. Op uitnoodiging van H. M. de Koningin-Moeder gaf het fanfarecorps »Cressendo" van Bairn, direc teur de heer J. H. van Dapperen, gisteren van twaalf tot half twee een matinee in den tuin achter het Paleis. Bij het spelen van het laatste nummer verschenen II. M. de Koningin-Moeder en de familie Van Waldeck op het bordes. II. M. de Koningin-Moeder kwam den directeur en de leden persoonlijk bedanken voor het uitstekend geslaagde concert. De Koningin bij de manoeuvres. Omstreeks 8 uur reed gister-morgen de konink lijke trein het station Maastricht binnen. H. M. de Koningin, reeds om half vier van het Loo vertrokken, kwam de manoeuvres bijwonen. Op het perron bevonden zich alleen ter harer ont vangst de commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, jhr. Ruys de Beerenbrouok, de burgemeester, de heer P. C. H. Bauduin, de com mandant der schutterij, de heer J. Schoepkens, en verschillende spoorwegautoriteiten. Dadelijk na de begroeting begaf Hare Majesteit zich in een der gereedstaande hofrijtuigen. Zij zag er opge wekt uit en was gekleed in zwarte amazone, waarover een eenvoudige bruine mantel. Onder hartelijke hoera's, hoedgezwaai en zak- het te lezen. Bovendien zou uw vader heelemaal versuffen als hij niets te doen had. Hij leeft in voortdurenden angst dat Duchesne, di groote spion en avonturier, trachten zal zijn werk in handen te krijgen. Niemand mag het zien en hij is altijd door in onrust. Arme man zeide Wolfen zacht. En wat zegt Dr. Whitlett er van Zou hijbeter kunnen worden? Nooit. Dr. Whitlett zeide dat hij nooit meer zou herwinnen Wat hij heeft verloren. dat- hij steeds meer zou achteruit gaan. Gij zult uw vader aan tafel zien. Wat er ook gebeurt, zorgt dat ge nooit te laat zijt hij is nog steeds erg stipt. Aan tafel begroette zijn vader hem zoo hartelijk mogelijk en Wolfen was verrast hem uiterlijk zoo weinig veranderd te zien. Hij was met de meeste zorg gekleed en droeg eene orchidee in zijn knoops gat. Tijdens het diner sprak hij op de meest gewone wijze over allerlei gebeurtenissen in de groote wereld en beknorde Wolfen zelfs een beetje dat hij nog geen beroep had gekozen. Toen het dessert was rondgediend, stond hij op en zeide Het spijt mij dat ik u moet verlaten. Wolfen, maar ik heb nog een uur of drie, vier te schrijven en, werk als het mijne, vereischt een helder hoofd, dat begrijpt ge, ik zal dus geen wijn meer drinken Wolfen knikte zwijgend. Het ging hem aan het hart dien hoffelijken vriendelijken mm het slacht offer van eene inbeelding te zien. Wolfen bleef alleen. doekgewuit' begat de 'stoet zich aanstonds naar het terrein aan den Akenerstraatweg. De Prins, die reeds, als een echt soldaat, sedert den vroegen morgen in het veld is, komt zijne gemalin halverwege tegemoet rijden. Hij draagt de generaalsuniform, klein tenue, en is gezeten op een fraaien vosbles. Koningin Wilhelmina stijgt, bij de tenten ge- gekomen, evenzoo te paard. Sierlijk teekent zich haar slank, donker figuurtje af op den sierlijken roodschimmel. En dan begin de inspectie van de stellingen. Gevolgd door een schitterenden militairen stoet en groote troepen publiek op eer biedigen afstand, draaft het hooge gezelschap over de akkers heen in zuidelijke richting naar den kant van Opfel. Heel stil is het op de landen, de naaste groene heuvelen en gele korenvelden liggen in een fijn grijs waas verborgen, waaruit af en toe schoten knallen. Soms paren de ka nonnen daaraan hun metalen geluid. Naast de Koningin rijdt kapt. Vosmaer, van den generalen staf. Hij geeft inlichtingen over de positie van vriend en vijand. Maar ook de Prins blijkt goed op de hoogte te zijn. Om 10 uur arriveeren Koning en Prins op den Keerderberg om het eindtreffen mede te maken. Zij zijn inmid dels afgestapt, en aardig is het te zien, hoe Hare Majesteit vlug en zeker over de ruw gekluite velden heenstapt en terwijl het gevecht in vollen gang is," zoo maar uit de hand een sandwich ge bruikt. Nadat de trompetsignalen tot beëindiging van het gevecht waren gegeven, stegen Koningin en Prins weer te paard en was spoedig de vorste lijke stoet verdwenen. In de Koninklijke tent aan den Akener steen weg gebruikte het Vorstelijk echtpaar een kouden lunch. Daarna begon ten aanschouwe van duizen den toeschouwers, waartoe op het gereserveerde gedeelte de vreemde attachés en vele dames in keurige toiletten behoorden, het défilé van alle troepen. In het gouvernementsgebouw te Maastricht, waar de vorstelijke stoet tegen den middag aankwam, werd de lunch gebruikt. H. M. de Koningin, die den gansehen voormiddag de manoeuvres met de grootste aandacht gevolgd had, betuigde hier aan generaal-majoor Campbell, Maastrichtenaar, hare bijzondere tevredenheid over de houding der troepen en Zij verzocht hem dit wel aan het leger te willen kenbaar maken: Ook verschillende hoofd officieren, die bij de manoeuvres waren, werden door koningin Wilhelmina toegesproken. Na de lunch voerde de Maastrichter Staar, op het plein voor het gouvernementshotel, dicht door het geestdriftvolle publiek bezet, eenige nummers uit, en de Staar besloot met een »Lang zal Zjj leven", op z'n zuiver, onvervalscht Limburgsch. Rondom de Staar waren vele vereenigingen met mooie banieren geschaard. Koningin en Prins beloonden al die attenties. Weldra gingen de balkondeuren open en het vorstelijk echtpaar ver scheen op het balkon. Hare Majesteit was gekleed in een gris-perle costuum. Een lang aanhoudend hoera-geroep vervulde de lucht. Er werd geklopt, en op zijn sbinnen" trad Blatherwick de kamer in. Rooken, Blatherwick vroeg hij. Ga zitten en steek een sigaar op. Aarzelend stak Blatiierw ck zijne hand er naar uit. Hij durfde niet weigeren, maar hij verafschuw de sigaren. Hij was een kleine, jonge man met een goedig uiterlijk en kalme manieren. Hij droeg een zwaren bril eti leed aan chronische slechte spijsvertering. Ik ben zoo vrij geweest, lord Woifen, sprak Blatherwick, een brief mee te brengen, dien ik dezen morgen heb ontvangen. Ik vermoed, dat het een grap is en ik behoef u niet te zeggen, dat ik het ook als dusdanig zal beschouwen. Maar nu ge toch thuis zijt, hm.dacht ik, dat er geen kwaad in stak, indien ik het waagde u uwe meening te vragen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1