Troonrede: Binnenland. den Raad yan State vereenigen zich te 1 uur 'snam. mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, kort daarna in de vergaderzaal aangekomen, neemt plaats op den troon en houdt de volgende Mijne Heer en Het verheugt Mij weder te midden der Verte genwoordigers van het Nederlandsche Volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevre denheid. Omtrent land en tuinbouw luiden de berichten over het geheel genomen bevredigend, ondanks de schade, aan sommige gewassen door nadeelige weersinvloeden berokkend. Handel en Nijverheid blijven zich ontwikkelen. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens neemt toe. Intusschen laten, hier evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Hetzelfde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnen wateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eenige verbetering van den economischen toestand der Inlandsche bevolking op Java wijzen. In de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der leden van het voormalig Sultansgeslacht gebroken. De houding van sommige Inlandsche Vorsten in Zuid-Celebes heeft genoodzaakt tot een ge wapend optreden, dat aanvankelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en Landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijzemet dankbare waar deering gedenk Ik wat in verschillende deelen van den Indischen Archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan Ik eveneens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewensche vriendschappelijke karakter. De tijding der beëindiging van den oorlog in Oost- Azië werd door Mij met welgevallen vernomen. ||Op het gebied der wetgeving wordt Uwe mede werking gevraagd, zoowel voor reeds door de afge treden Ministers ontworpen, als voor nieuwe voor stellen. Het in werking treden der Kinderwetten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De aanhangige wetsontwerpen betreffende de arbeidsovereenkomst, de regeling van het bewijs in burgelij ke zaken en de administratieve recht spraak zullen veel van uw aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen, aaneene herziening van het in menig opzicht verouderde Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wetboek van Straf recht, waaronder de invoering der voorwaardelijke veroordeeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgs tucht. Wat het Onderwijs betreft, zal bevordering van den bloei en de ontwikkeling van het vakonder wijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de Armenwet wordt voor bereid. De gewijzigde Drankwet levert in hare toepassing moeielijkheden op, welke verandering van som mige harer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toeneming der uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekortduurzaam, ook ter bestrij ding van de te verwachten uitgaven voor het Lager Onderwijs en voor sociale hervormingen voor de tijdelijke versterking wordt U bij de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangebodenvoor de duurzame worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontworpen betreffen de vooroefening der jeugd, ten einde demogelijk heid te openen om op den duur, door eene ver korting van den diensttijd onder de wapenen te geraken tot verhooging van het militie-contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het ge- heele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging, op welke wijze eene voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling van Am sterdam zou worden voltooid binnen den kortsten tjjd, waarin zulks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot ver hooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen des Lands zal, naarmate de middelen dit toelaten, Uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzi gingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onderworpen regelingen van de verplichte ziekteverzekering in verband met wijziging der Ongevallenwet en van de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ringdeze laatste in te voeren zoodra de ver- eischte middelen beschikbaar zullen zijn. Behalve tot hen die in landbouwbedrijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal U worden -voorgesteld de ongevallenverzekering uit te brei den tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te voor komen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot geheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Nederlandsch-Indië maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermijdelijk. Bij de voor stellen daartoe zal echter in het oog worden ge houden dat de directe belastingen, voorzoover zij op de Inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strekkende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied groo- tere zelfstandigheid te verleenen. Tot vaststelling van eene Mijnwet voor Curapao zal Uwe medewerking worden gevraagd. Teneinde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, zal U eene herziening worden voorgesteld van de daar over handelende bepalingen der Grondwet. Vooraf wensch Ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekondigde voor nemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van Mijn Volk, zonder onderscheid van richting. Gewichtig is de taak, die U wacht. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Nederlandsche Volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." Hare Majesteit de Koningin, begeleid door Z. K. H. Prins Hendrik, en voorafgegaan door de com missie, verlaat na het uitspreken der rede de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. Van de Koninklijke familie. Aan de Vossische Ztg. wordt gemeld dat onze Koningin en Prins Hendrik van plan zijn, komende jaar eenigen tijd in de Eitel door te brengen. H. M. dé Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisteravond te 5 ,u. 15 min. .per Staatsspoor in de residentie aangekomen. Ter begroeting van de vorstelijke personen waren aan het station aan- weiz»ig de gouverneur ider residentie, généraal Van Ermol Scherer, die wethouder Mouten, vervan gende den burgemeester, en Hr. Ms. le-stalmees- ter (baron Benltinck. Hare Majesteit len de Prins onderhielden zich In teen gesloten galarijtuig werd naar het paleis gereden lahlgis teen dichte haag van menschen dn de Rijnstraat, die de Koningin en den Prins vierwelkoimden met een Keer hartelijk hoerageroep. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister-middag te vijf uur met Hr. Ms. gasten, den vorst en vorstin van Waldeck Pyrmont en gevolg, een bezoek aan den Larenschen kunsthandel in de Villa Mauve" te Laren. Ten einde alle ceremonieel te voorkomen, liet H. M. eerst te half vijf Haar komst aankondigen. Door den heer N. van Harpen ontvangen en rondgeleid, bezichtigde het hooge gezelschap de verzameling schilderijen, teekeningen en etsen van Larensche meesters, en lieten de hooge gasten zich over de Larensche schilders en hun arbeid inlichten. Vooral voor het werk van den heer E. v. d. Ven interesseerde zich de Koningin-Moeder, die tal van belangstellende vragen tot den heer Van Harpen richtte. H. M. kocht een ets van den heer Koetser, een van mej. Batelt en een van Toon de Jong. H. M. sprak herhaaldelijk Hare bewondering uit over het werk der Larensche schilders en wenschte by het vertrek van den heer Van Harpen veel succes met zijn onderneming ook in het belang van de Larensche schilders. Tegen 6 uur verlieten de hooge bezoekers onder dankbetuiging voor het genotene de ïVilla Mauve". De vorst en vorstin van Waldeck stelden veel belang in het batikwerk van Théo Neuhuys, vooral in diens bijzonder traaie aquarellen kast. Presidentskeuze. Gistermiddag en avond vergaderden verschillen de der partijclubs uit de leden der Tweede Kamer ten einde zich te verstaan omtrent de presidents keuze. De Ridderzaal. De groote Ridderzaal op het Binnenhol in Den Haag waarin H. M. de Koningin heden de zitting der Staten-Generaal opende, heeft door de ver plaatsing van den troon naar het achtereinde der zaal een geheel ander, veel schooner, rustiger en waardiger aanzien verkregen. Wanneer men thans de zaal binnentreedt, wordt Ket oog terstond getrokken naar het fond, den achtergrond van donkerrood fluweel, ter plaatse waar vroeger het kale muurvlak van den schouw den indruk stoorde en ziet men aanstonds, onder het hooge velum, den zetel verrijzen, waarop H. M. de Koningin voor het uitspreken der Troon rede plaats neemt, tusschen de beide kleinere troonzetels, bestemd voor H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins. De achterwand aan weerszijden van den troon is thans ook, evenals de zijwanden, bekleed met de fraaie, in rustige tinten gehouden, Deventer tapijten, die zooveel bijdragen tot de harmonieuse stemming van het geheel. Door de veranderde plaatsing van den troon heeft inderdaad de geheele zaal gewonnen. Men gelooft ook reden te hebben om te ver wachten dat door de verplaatsing van den troon de acoustiek veel verbeterd zal blijken, zoodat het ook in dit opzicht zal zijn toe te juichen dat thans de oorspronkelijke opvatting, ten aanzien van de plaatsing van den troon door de commissie voor de Grafelijke Zalen gehuldigd, is gevolgd. Behalve deze veranderingen in de Troonzaal aangebracht, is ook het complex der Grafelijke Zalen thans wederom nader tot zijn voltooiing gekomen, onder de deskundige leiding van den opzichter le klasse der Landsgebouwen, den heer M. C. Wente, met het hoofdtoezicht op de uit voering belast. De balzaal is thans voor de helft gereed. Een schouw is aangebracht aan de achterzijde tusschen twee vensters met in lood gezette ruitjes, voor welke vensters gegevens werden gevonden in den oorspronkelijken achterwand. Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft den vorst van Waldeck en Pyrmont het grootkruis verleend in de Huis orde van Oranje. Jhr. van Weede. Naar uit Weenen wordt gemeld, is het bericht van het Vad. onjuist en zal de Nederlandsche gezant Jhr. Mr. W. M. van Weede zijn post aldaar niet voor dien van Berlijn verwisselen. Djokja. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gister Sedert een week volksverloop naar Djokja on recht klagende bevolking land Kenajan. Resident benoem, de commissie conform landhuurreglement. Heden ook tweehonderd opgezetenen Moedja- moedjae samenscholing erf regent Kalasan. Ge rucht bevolking nog twee ondernemingen voor nemens staken. Kinderwetten. Naar men verneemt, is de oorzaak van de ver traging in de uitvoering der Kinderwetten gelegen in de omstandigheid, dat de nieuwe minister van Justitie, mr. Van Raalte, de voorbereidende maat regelen voor de uitvoering dier wetten op het departement getroffen door zijn ambtsvoorganger, mr. Loeff, zelfstandig heeft willen onderzoeken en beoordeelen, alvorens tot uitvoering over te gaan. De bedoelde vertraging blijkt dit yoordeel op te leveren, dat de particuliere vereenigingen van wier medewerking voor de goede werking der Kinder wetten zoo veel afhangt, thans gelegenheid hebben gekregen zich behoorlijk voor de taak die hen wacht voor te bereiden om met de regeering overleg te plegen omtrent de inrichting hunner gestichten, opdat deze voldoen aan de daarvoor gestelde eischen en voor toelating (onvoorwaardelijk of tijdelijk, onder voorwaarden binnen zekeren termijn hun inrichting te verbeteren) in aanmerking kunnen komen. Tal van vereenigingen toch bleken op het tijdstip, waarop aanvankelijk de Kinderwetten zouden zyn ingevoerd, niet gereed te zijn. Er bestaat nu grond voor de verwachting dat de wetten vóór het einde van dit jaar zullen kunnen worden inge voerd. Op audiëntie. Die minister van Binnerüandsche Zakeh, mr. Rink, heeft gjiistenmddag om drie uur aan zijn departement in audiëntie ontvangen het uitvoe rend comité yiafn het Nederlandseh Comité voor Algemeen Kiesrecht, ter ovérhahidliging van de Zondag, op de te Utrecht gehouden meeting voor a(t|gtemeen kiesrecht aangenomen mofje. Dé mo tie werd aan dep minister aangeboden door den voorzitter van het comité, den heer J. G. van Kuyikhof, idj© tevtems1 mei een kort woord de mo tie nader toelichtte. De heer Rink verzekerde dén ooimité-ledèn, dai het kiesrecht-onderwerp iziijin groote belangstèl- iiing hteeft eh dlajt hij! Van het bteizóek en yan de hij do motie nader gtegevén toelichting mede- d'etelihjg izai cteen aan zijn amhltgenooten. De minister gaf echter te kennén dat dit oogèn- blitk niet toeliet zich vórder omtrent dè plan nen der yegeening ujiit te 'latten, v|onraJ waar he den door de troonrede aan het gehèèlè Neder- Landsche volk zal worden bekend gemaakt, het geen ook in deze kwetste vian dè règéering is te verwachten. Hiermede was dè audiëntie gè- eindiigd. De verzonnen circulaire. Het is gebleken, dat de minister van Oorlog geen geheim schrijven aan den Inspecteur der. Infanterie heeft gericht betreflende den geest bij het hoofdwapen. Onze beide berichtgevers waren verkeerd ingelicht. Beiden berichtgevers, want dit is het eigenaardige in deze zaak, dat ons van twee, geheel verschillende zijden, het bestaan van een geheime aanschrijving werd ge meld. Wij hebben geen reden kunnen vinden, hen van opzettelijke misleiding te beschuldigen. Beiden waren geheel te goedertrouw en be doelden allermist den inspecteur op deze wijze seen hak te zetten". Wij betuigen generaal Snij ders ons leedwezen over het gebeurde en behoe ven niet te verzekeren, hoe onaangenaam het voor ons is, dat bij de ingelichten door ons bericht de gedachte kan zijn gewekt aan een deloyale be strijding onzerzijds. Een dergelijke wijze van strijden is, overbodig te zeggen, verre van ons. Wij hebben het den Inspecteur der Infanterie trouwens dikwijls genoeg regelrecht in het ge zicht gezegd, hoe wij over zijn opvattingen om trent discipline denken. (Tel.) Dienstsignalen. De minister van Oorlog heeft, op voorstel van Jen inspecteur der infanterie, een halfjaarlijksche proef bevolen ten aanzien van inkrimping der dienstsignalen. Daarbij zal van het denkbeeld worden uitgegaan, dat het blazen van signalen, den inwendigen dienst betreffende, zooveel mogelijk beperkt moet blijven tot die, welke aangeven, dat iets geschieden moet, hetwelk te voren niet is vastgesteld, als bijv. alarm, brand, appèl voor de gestraftenvoorts ook reveille. De inspecteur zegt»Het vele blazen in de kazerne werkt traagheid en laisser-aller in de hand. Het is ook niet noodig. Evenmin is het wenschelijk, om, ter vervanging van de signalen in de kazerne, de hoofdtijdstippen van het diensttableau met behulp van een bel te doen aangeven. Een paar klokken per compagnie zijn voldoende." Gedurende de proef worden niet meer geslagen op de trom water- en werkmarsch appèl voor de wachtparade, het strafpeloton, de recruten, de kerk, de theorie, het fourageeren, de zieken, de gestraften kamer- en officiers-appèlappèl voor de bataljons-adjudant, de kapiteins, de hoofdofficieren, de korporaals, de fouriers, de sergeanten, de sergeant-majoors en de adjudant-onderofficieren 'n het gelid vrij, licht op, licht temperen, aard appelschillen eten voor deofficieren, onder officieren, manschappen en wacht. Gedurende de proef worden de navolgende signalen voor den hoorn niet geblazen water- en werkmarschappèl voorde recruten, de kerk de theorie, het fourageeren, de bataljons-adjudanten, de kapiteins en de hoofdofficieren; in het gelid vrijaardappelschilleneten voor de wacht wijders gedetacheerden, rechter- en linkervleugel' schuinsrechts (rechts uit de flank), schuinslinks flinks uit de flank), langzaam (snel) vuren, ophouden met vuren en stormloop. Een viertal signalen doodenmarsch, eeremarsch, appèl voor de gestraften en de ban zijn op voorstel van den directeur der Kon. Mil. Kapel van het reg. grenadiers en jagers op vereenvoudigde melodieën gesteld. Hdbl Burgemeester Sweerts. Wethouder dr. Mouten verving gisteren weder den Burgemeester, wien een verlof van eene maand is verleend, bij de leiding van de Raadsvergadering te 's-Gravenhage. De waarn. voorzitter deelde mede, dat hij gisteren van de familie de meest gerust stellende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Burgemeester heeft ontvangen. Van deze mededeeling werd door den Raad met ingenomenheid kennis genomen. Diocesaan comité voor Kath. Sociale Actie- De Besturen der plaatselijke Comité's voor bovengenoemde actie in het Bisdom Haarlem, worden beleefd doch dringend uitgenoodigd ten spoedigste het juiste adres van voorzitter en secre taris te willen zenden aan den heer P. A. Nicolaas, Secretaris, Weteringstraat 30, Amsterdam. Zondag I October a. s., des namiddags 1 uur, zal te 's-Hage Zuidhollandsch Koffiehuis een noodzakelijke vergadering worden gehouden van bovengenoemd Comité, waar verwacht wordt, dat alle voorzitters en secretarissen zullen tegen woordig zyn. Protestmeeting der Zouaven. Te Haarlem werd door den Ned. Alg. Zouaven- biojnd Zondiajg de jaarlijkscihe protestmeeting gehouden. Een 300Jtal oud-zouavten namen aan dleize 'bijeenkomst deelt, die begonnen werd niet een H. Mis voor de overledene zouaven, waarna do vterwelkoming plaats had in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, waarboven de Neder- laindisfcho en Pauselijke Vlaggen wapperden. Dè groote zaal had een zeer feestelijk aanzien én h'J eienige Vaandels was een pracht van bloemèn aangebracht, waartuisschen de busten prijkten van Piu,s IX en X, en Leo, XIII. Te 11,45 had de H. Mis, plaats, waarin de militaire honneurs werden Verleend door één peteton Pauselijke ztmaven in uniform, wat tij- delnis do H. Consecratie toen de militaire eèr- bevvijzing vergezeld ging Idopx fanfaren, een groot- schein 'indruk maakte. De predikatie werd gehojuden door den hoog- ©erw. heer Janiaen, RomdsadViseurde H. kt'13 opgedragen door mgr. Paaps van LuJbbeek (Belgic), aalmoezenier der zouaven. Te 1.30 uur begon in het bondslokaai de pr°' telstvergaderiing. De heer Ang. W|iils van Dordrecht, vporzitteT, opende de vergadering met een wel- kojm aan zijn wapenmakkers op deze vergadering, welke protesteert tegen hét aangedane onrèchb het snood verraad en de politieke misdaad i'1 1870 gepleegd. Met een Leyè dè Koningin!' ea i J i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2