Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. om geheel andere redenen. Thans weten we niet, welke politiek er gevoerd zal worden. De minister van Financiën heeft zich alleen op 1868 beroepen, om te doen uitkomen, dat de groote Staatsman Thorbecke, in zijn niet- optreden in het Kabinet, niets inconstitutioneels zag. Overigens herhaalt de minister dat het Kabi net een verzoenende houding wil aannemen, en de minister vraagt of dit gemakkelijker zou zijn geweest, als de heer Borgesius als minister ware opgetreden, die vóóraan in den strijd stond. Het ontwerp-adres van antwoord wordt daarna zonder stemming aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. Yan de Koninklijke familie. De familie Waldeck is gisteren van Soestdijk met den D-trein naar Duitschland vertrokken. De Koningin-Moeder nam afscheid op het bordes van het paleis. De burgemeester ontving de vertrek- kenden aan het station. Koninklijk bezoek aan Friesland. Het gevolg van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, bij Hun bezoek aan Friesland, zal zijn samengesteld uit de volgende dames en heeren De heeren baron Sirtema van Grorestins, groot meester baron Bentinck, opperstalmeesterLou don, kamerheer in gewonen dienstbaron van Heemstra (Veenklooster), kamerheer in buitenge wonen dienstgraaf Schimmelpenninck, adjudant baron van Heemstra, ordonnance-officierbarones van HardenbroekVan 's Heeraartsberg en Berg ambacht, geboren gravin Van Limburg Stirum, grootmeesteresJuckema van Burmania barones Rengers en jonkvrouw Van Haersma de With, beide hofdames, allen van het Huis van H. M., benevens den heer jhr. Vegelin van Claerbergen, directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. Van Geen, particulier secretaris van H. M. en jhr. Hooft Graafland, adjudant van Prins Hendrik. Verder de lectrice van H. M., mej. Van Overzee en verscheidene lagere officianten. cL"r.:2 teJ-s1 Prins Hendrik. Men meldt uit Den Haag Z. K; H. Prins Hendrik heeft gisteren in audiëntie ontvangen den gezant van Japan bij ons hof, den heer Mitsoehasji, die aan Z. K. H. heeft overhan digd het grootkruis der Chrysantenorde met een daarbij gevoegd eigenhandig schrijven van den keizer van Japan. De gezant was vergezeld door den secretaris van het Japansche gezantschap alhier en beide waren voor deze gelegenheid in gala tenue. Voorzitter van de Tweede Kamer. Bij Kon. besluit van heden is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd jhr. mr. J. Röell, lid van die Kamer. (Stct.) Intrekking van wetsontwerpen. Daartoe gemachtigd door de Koningin kondigt de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de intrekking aan van de volgende door het vorige kabinet ingediende wetsontwerpen tot instelling van landbouwradenomtrent bepalingen tot bescherming van den arbeid; tot verplicht stellen van ziekteverzekering; tot wijzi ging van de ongevallenwettot verplichte ouder- doms- en invaliditeitsverzekering. De minister van Binnenlandsche Zaken trekt de wetsontwerpen in tot wijziging der wet op besmettelijke ziekten (vaccine)tot wijziging van de gemeentewettot verplichte zekerheidstelling door gemeente-ambte naren wijziging van de begrooting voor binnen landsche zaken (voor de Centrale Middelbare Technische School)wijziging van de geneeskun dige wet en die op de bevoegdheden van arts, tandmeester, apotheker enz. en tot wijziging van de begrooting voor de landsdrukkerij (bezoldiging van het losse personeel.) Anti-revolutionaire Kamerclub. De antirevolutionaire leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich als antirevoluti onaire Kamerclub geconstitueerd. In de vergadering van Dinsdagavond werd als voorzitter der club aangewezen mr. Th. Heems kerk; als secretaris de heer A. S. Talma als tweede voorzitter de heer J. H. de WaalMalefijt als tweede secretaris mr. H. A. van de Velde, en als penningmeester jhr. mr. H. W. van Asch van Wjjck. Staten vergadering. De Staten van Zuidholland zullen in hunne najaars-vergadering, die aanvangt op Dinsdag 10 October, overgaan tot benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten ter vervanging van mr. Fock, die opgetreden is als minister van Koloniën. De tweede vredesconferentie. De New-York Sun deelt naar aanleiding van de berichten uit St. Petersburg over een tweede internationale vredesconferentie mede, dat deze waarschijnlijk niet vroeger dan over zes maanden kan plaats hebben. De Mogendheden moeten eerst nog overwegen met elkander welke onderwerpen behandeld zullen worden en waar de conferentie zal plaats hebben. Men gelooft, dat de Tsaar zich er toe zal bepa len met de aandacht der verschillende Siaten op de" wenschelijkheid van een tweede conferentie te vestigen ëïT dat het vervolgens de Nederlandsche Regeering zal wezen, die de Mogendheden zal uitnoodigen om te 's-Gravenhage bijeen te komen. Commies-griffier. Mr. dr. H. J. Romein, commies-griffier der Eerste Kamer, die benoemd is tot leeraar in de rechtskundige vakken aan de Hoogere Krijgs school, heeft van de Eerste Kamer toestemming verkregen die benoeming aan te nemen, met behoud van zijn functie als commies-griffier. Uit krijgstuchtelijk oogpunt. Aan den minister van Oorlog is eenigen tijd geleden een verzoekschrift ingediend, onderteekend door 39 officieren van de landweer van onder scheidene ï-angen. Naar aanleiding van dat collectief gedaan ver zoek heeft de minister den landweer- districtscom mandanten opgedragen de landweer officieren in hun district er op te wijzen, dat aan een zoodanig verzoek dat naar den vorm uit krijstuchtelijk oogpunt minder voegzaam is bezwaarlijk aan spraak op behandeling kan worden toegekend. De minister acht het dienstig die officieren hiermede in kennis te stellen, zoowel tot hunne leerine als om herhaling te voorkomen. (Ass. Cf.) Een les uit den vreemde. De reu'zehverkiezim'g in het district Essen hééft vloer de liberalen een treurig verloo'p gehad. Hun candïdaat dr. Niemeyer kreeg slechts 17.873 stem men -tegen de Centrumscandidaat Giesberts 35.478 en d:e sociaal-democraat 28.532 stemmen. De christelijk-sociale cand'idaiait, haalde maar oven 2000 ^temmen. De isbciaal-dbinocraiat ging sinds 1903 niet min- dier dan 5750 stemmen vóóruit, terwijl de na tionale partijen njet meer dan 750 wonnen. Het Centrum kreejg 350 stemmen meer. "VVj/e Ibïji d© herstemming de overwinning zal behalen de Cenitrumshian of de sociaal-de mocraat hangt af vhn de houding der libe ralen en aanverwante groepen. N|u its het, 'gelet op het verloop der jongst© Kamer-verkiézinjgen in ons Vaderland, merk waardig te constateeren, dat de Kölnische Zeitung, ten opzichte van het Centrum het op- posdtb-orgaan, hare paxtijgenoofen aanspoort om ter stembus te tijgen onder het paroolte gen het radicalisme, tegen den socialistischen candïdaat. Feitelijk bevordert het natiönaal-liberale blad derhalVe de keuze van den Centrumscandidaat, die ,het naar al'le waarschijnlijkheid ook wel ha len zal. Waaruit blijkt, dat een opgaan als de Köl nische, bij welks anti-clericalism© en anti-papis- m© die van de meeste onzer vrijzinnige bladen oVerigens verbleeken, het „rood©" gevaar nog bedenkelijker |al©ht dan het „clericale", en dat hoewel in 'Diudtechland de macht en de invloed Van het „Ultramontanisme" betrekkelijk zeer zeer groot en den Vrijzinnigen een voortdurèhdè etgenis zijn. O n z e libéralen zullen wellicht he tzelfdè ge vóelen zijn toegedaan, maar ze bezitten niet de zelfbeheersching van de Duifeche rèdactiè, die, als het npodiig is, aan den partij-haat h©t stilzwijgen weet op te leggen, {Tijd.) Pensioen en Verzekering. Binnen eenige dagen verschijnt bij den uitgever W. Boekhoven te Sommelsdijk een brochure geti teld«Pensioen voor allen en verzekering tegen invaliditeit en werkloosheid door graanrechten en restitutie" etc. etc., met berekeningen en bijlagen door J. Borst, oud-burgemeester van Delfzijl, te Hamburg. De Paradepas. Wie heeft beweerd, dat de paradepas is afge schaft schrijft het Haagsche blad Land en Volk. We hebben gisterochtend de grenadiers er zich nog heel cordaat van zien bedienen. Ze trokken langs het Paleis in het Noordeinde en nauwelijks kregen ze den witten gevel in het oog of de beenen werden opgetrokken, dan gestrekt prachtig! Al de oogen gingen links, met een hoorbaren ruk. De muren van het Paleis glommen van pleizier en enkele dienstmeisjes die op de tweede ver dieping aan het werk waren, namen de huldiging met gepaste vroolijkheid in ontvangst. Altijd galant toch, die grenadiers Legaten. Aan elk der twee musea van de Maatschappij van Nijverheid, in het Paviljoen te Haarlem, is door wijlen den heer J. W. Post een som ver maakt van vijfduizend gulden. Ongelukken. Een acht-jarige jongen geraakte gistervoormid dag met z\jn voet bekneld tusschen de ophaalbrug over de Brouwersgracht voor de Willemstraat te Amsterdam met het gevolg, dat zijn been tot aan den hiel totaal verbrijzeld werd. De jongen, Van der Heide genaamd en wonende Palmgracht 65, werd in het zittinglokaal voor den geneeskundigen dienst, in de Willemstraat voor- loopig verbonden en daarna naar het Binnengast huis vervoerd. Aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Friesland heeft gister-morgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Na ter reede schietoefeningen te hebben ge houden keerde het schip in de haven terug, waar bij het meren aan den wal, door een nog niet opgehelderde oorzaak, het stoomspil over den kop vloog. Door het wegspringende spil werden niet minder dan 9 der schepelingen, die zich in de nabijheid bevonden, gekwetst, waarvan 2 ernstig. Deze beiden zijn in het marinehospitaal opgenomen. Het zijn de lichtmatroos D. Quak, van Den Helder, wiens dijbeen is gebroken en de marinier W. Jongkindt, van Aalsmeer, met beenbreuk. Al de overige gewonden, die aan boord ver pleegd worden (waaronder een bootsman), moeten zich naar omstandigheden zeer wel bevinden. De schout-bij-nacht Wentholt bevond zich reeds gister-middag op de Friesland, tot het instellen van een voorloopig onderzoek. Gister is te Scheveningen binnengekomen, de bomschuit SCH 92, schipper Arie Roeleveld, met de treurige tijding, dat de dertienjarige scheepsjongen J. R. Zondag op de Noordzee is overboord geslagen en verdronken. Orpheus-concert. Door verschillende omstandigheden moest het concert, dat «Orpheus" gewoon is ter gelegenheid van den Koninginnedag in den Officierentuin te geven, tot gisteravond worden uitgesteld. Gelukkig mogen wij 't achten, dat dit uitstel het concert weinig of niet heeft geschaad. Wel was 't geen zomeravond in den tuin, waar de koelte, die de tweede helft van September pleegt te brengen, zich gevoelen deed, maar toch 't ging vrij wel men kon 't, beschut door overjas oftewel demisai- son, in den tuin vrij wel houden. Alleen de vet- glaasjes, die bij wijze van decoratieve verlichting met een paar giorno's waren aangebracht, hadden een zwaren strijd met den wind te voeren. Het vrij talrijk publiek van Tuin-en Orpheus-leden gat aan het geheel een recht gezellig en opwekkend aanzien en stempelde deze uitvoering tot een waren feestavond. Als gewoonlijk werd het concert met de Volkslie deren ingezet. Daarna bracht het Stafmuziekkorps der Rotterdamsche Schutterij een drietal nummers ten gehoore, zooals wij dat van dat uitmuntend korps gewoon zijn. Vooral de wijze waarop het korps het nummertje Strauss-muziek deed hooren, mocht ons bijzonder voldoen daaruit klonk ons de echte feesttoon, dien wij op dezen avond zoo gaarne zagen aangeheven. Nadat de Rotterdamsche Schutterij-muziek aldus het eerste deel van haar program had afgwerkt, aanvaarde «Orpheus" de niet al te dankbare taak. die een openlucht-concert in dit seizoen aan eene dergelijke vereeniging oplegt. Op voortreffelijke wijze heeft zij zich ook nu weer van die taak gekweten. Heerlijk klonk in den schoonen avondstond Verhulst's treilend Avondlied met zijne prachtige pianissimo's, die »0rpheus" zoo uitstekend tot haar recht bracht. Daarna deed zij ons hooren het mooi-naïve Sandmannchen, een wiegeliedje, zouden wij haast zeggen, zooals Sweelinck er in de zestiende eeuw voor de weinige getrouwen in Amstel's oude kerk ten gehoore liet brengen. Toen kregen wij te genieten het zinrijke Woud gedachten, waarin de muziek van Georg Rijken zoo treffend de gedachten van den dichter weer geeft. Onder de bezielende leiding van den com ponist kwam dit toonwerk over het geheel wel tot zijn recht. Waren de stemmen hier ook eenigs- zins minder vast, «het geheimvol rits'len door de blaad'ren," maakte bij het harmonisch windgesuis een treffenden indruk, die het geheele nummer ten goede kwam. Na de pauze gaf «Orpheus" ons eerst Storch's Sterrennacht, mede een zeer toepasselijk nummer. Vervolgens bracht zij ten gehoore het prachtige madrigaal uit de oe eeuw Insbruck, ich musz dich lassen. De heerlijke muziek van Jüngst konden wij bij de blijkbare toewijding van Orpheus' leden in volle waarde genietentreffend klonk het stil-weemoe- dige dat in dat verheven lied gelegen is. Ten slotte nog Neerlands MannenzangEen waardig besluit van Orpheus' veelomvattende taak was zeker deze echt nationale muziek van haren verdienstelijken oud-directeur. Voortreffelijk werd het gezongen, zooals wij het reeds zoovele malen van Schiedams mannenkoor mochten hooren. De Rotterdamsche Schutterij-muziek gaf nog een drietal nummers, waaruit ons over het geheel de juiste feesttoon tegenklonk. Vooral in Demers- semann's fantaisie espagnole {une fête a Aran- juez) bekoorde ons het opgewekte, vroolijke aan de Spaansche teesten zoo bijzonder eigen. Onder de opwekkende toonen van een marche finale scheidden de talrijke feestgenooten, wel vol daan over hetgeen hun op dezen schoonen avond geboden was. Een jubilee. Zondag hoopt de heer M. L. Honnerlage Grete den dag te herdenken, waarop hij vóór 30 jaar voorzitter van «Schiedams Mannenkoor Orpheus" werd. Zeker zal het den volijverigen voorzitter, onder wiens presidium «Orpheus" reeds zoovele lauwe ren heeft behaald, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Gister-avond nam uit baldadigheid een van een drietal jongens op de Hoogstraat van een daar loopend jongeheer diens parapluie af en na hem daarmede geslagen te hebben, sloeg hij het regenscherm stuk tegen den grond om het daarna weg te werpen. Daar de dader bekend is, zal een vervolgiDg tegen hem worden ingesteld. De K(aak Pa yenis -Her tz. Deor B. en Vf van Groningen wendetti in hun gister-middag ge houden vergadering in ,de mat Payens-Hertz ge hóórd de gasfitter Hertz en de voorzitter van de af deeling Gnqnjingen van d-en Bohd van gemeen tewerklieden, Groen, évènèèns werkzaam aan dé gasfabriek. Uit een onderhoud met deze beiden bleek de Pr. Gr. Ct., dat de beschuldigde van mishandeling te geneen directeur der gasfabriek in elk geval schro melijk is overdreven, zoo niet geheel is gefantaseerd. Deze overdrijving zou in hoofdzaak geschied zijn door toedoen van Groen, met het doel tegen den directeur der gasfabriek te ageeren. Met dit doel zou Groen een advies van dr. W. Schutter, dat de keelaandoening van Hertz uitslui tend een gevolg van een zenuwaandoening is, heb ben doen verzwijgen en slechts aan een tegenover gesteld advies van H. Huizenga (dat de keelaan doening een gevolg van dichtknijpen van de keel kan zijn) ruchtbaarheid hebben gegeven. De Pr. G. Ct. verneemt, dat den beiden verhoorden in de bedoelde vergadering is meegedeeld, dat zij voor ontslag zullen worden voorgedragen. i r Dreigende staking. Uit Deventer wordt ,ons gemeld, dat een staking dreigt op de cocos- weverij der firma De Haas en Vrijmoed. Deze firma moet voornemens zijn het loon op de Japan- matten te verminderen, waarmede de werklieden geen genoegen schijnen te nemen. Zij vergaderden gister om de vraag te bespreken, of zij Zaterdag al of niet het werk zullen neerleggen. Lage aanranding. Een lage aanranding had eergister-avond op den Waaldijk bij Tiel plaats. De hoogbejaarde koetsier v. Toor reed in een tilbury naar Ophemert, toen eensklaps zijn paard vastgegrepen en hem gevraagd werd om mede te rijden, hetgeen van Toor weigerde. De onbekende trok daarop zijn mes en stak ver scheiden keeren naar v. T., wiens kleeren aan de beenen werden stukgesneden en die bij het afweren van zijn aanvaller een steek in den arm kreeg. Br an id in een station. Terwijl de schade, dqor den Vorigen brand aangericht, nog niet eens geheel ia hersteld, het wérkyiolk is thans nog bezig in bet gedeelte dat vroeger afbrandde ontstond gistermiddag even .vóór half vijf op nieuw brand in het statten Maliebaan te Utrecht der H. IJ. S. M., vermoedelijk doordat een werk man in de z..g. lampenisten), waar de lampen worden opgeborgen' en schoongemaakt, een bran dende lucifer beeft laten viallèn in dè daar aan wezige poetelappen enz., welke voor het vur11 greltig voedsel boden. 'De vlammen sloegen on middellijk |Olver naar den zolder die zich daaJ- !bo!vl©n bevond. Het .poetehoek brandde geheel uit. De inhoud Van de 'goederenloods, die zich in de nabijheid heVindt, bleef gespaard. De zol der was geheel leeg, zqodat het Vuur daar niet Veel voedsel vond. Om 5 uur kon men zeggen, dat de brand ge- heel gebluscht was. Arbeiderswoningen. Te Beuningen is in eene vergadering van ingëzetenen in beginsel besloten tot de oprichting eener vereeniging, welke ten doel zal hebben het bouwen van gezonde, doelmatige arbeiderswoningen. Roodvonk. Te Kaatsheuvel heerscht een kwaadaardige roodvonk, die reeds zeven sterfge vallen heeft veroorzaakt in enkele dagen. De beide scholen zijn gesloten. Cholerine. In de grensstad Bocholt (Prui sisch regeeringsdistrict Munster zijn in de laatste dagen veel kinderen aan cholerine gestorven. Dat kan er mee door. In en bij Coblenz zijn eergisteren vier ongelukken met doodelijken afloop gebeurd Op den weg tusschen Boppard en Coblenz overreed een auto twee kinderen, waar van een onmiddellijk gedood en het andere doode- lijk gewond werd. In Coblenz zelf viel een mon teur van een ladder en bleef op de plaats dood- Een arbeider werd in de Urwitzstraat overreden door een bierwagen en bleef eveneens op de plaats dood. In Oberlahnstein bij Coblenz ontstond een gevecht tusschen eenige jonge mannen, waarbij een jongen van 17 jaar doodgeschoten werd, ter wijl twee andere ernstige wonden kregen. Alles op één dag, dat kan er dus mee door. Dynamietaanslag. Het HandelsblvCl11 Antwerpen meldtOp de groote baan van Bergeö naar Doornik houdt zekere Leery met zijne kin- kinderen een herberg. Zondagavond had 1 nauwelijks zijne herberg gesloten, toen twee ge weerschoten door zijne vensters gelost werden. Lecry riep zijne zonen en ging buiten zien w' er gaande was. Hij zag op den dorpel zijne woning een wiekje branden.* Denkende dat men een dynamietaanslag tegen de zijnen wilde plege0i 1 i l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2