Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. is, nadat de door Pruisen van de Nederlandsche regeering verlangde verklaring, dat hij toegelaten zou worden, ontvangen was. Inspect. Tan het mil. onderwijs. 'Kaar jnen meldt heeft gerieraal-majoor R. J. van JVf'Oock, inspecteur van het militair onder wijs;, ,het voornemen binnenkort pensioen aan te vragen. Groote Terzoendag. In de hoofdplaatsen van Noord-Brabant, 's-Her- togenbosch, Eindhoven en Breda, is de loting voor de nationale militie dit jaar bepaald op Maandag 9 October e. k., zijnde Groote Verzoendag voor de Israëlieten. Stappen worden gedaan, om te gemoet te komen aan het ernstig gewetensbezwaar der Israëlieten, en wijziging in den datum te verkrijgen. Gemeenteambtenaren. De redactie van het Weekblad voor den Neder" landschen Bond van gemeente-ambtenaren deelt in het jongste nummer mede, dat zjj de gevoelens van zeer vele leden der Tweede Kamer, van ver schillende politieke richting, voldoende meent te kennen, om met eenigen grond te mogen ver wachten, dat niet ijdel is hare hoop, dat de op nieuw ingediende motie-Drucker (opneming van de gemeente-ambtenaren onder de burgerlijke amb tenaren) spoedig in behandeling komt. Conserveeringsmiddelen in dranken. Door het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik is een commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den aard en het gehalte van de conserveeringsmiddelen, voorkomen de in hier te lande gebruikt wordende dranken als limonades e.d., welke door den handel aange kondigd of door het publiek beschouwd worden «alcoholvrije". Deze commissie bestaat uit de heeren: dr. Ch. H. Ali Cohen, hoofdinspecteur v. d. volksgezondheid te Utrecht ;dr. J. D. Filippo, direc teur-scheikundige van den keuringsdienst vaneet en drinkwaren te Leiden dr. A. Lam, scheikundige van den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdamdr. H. G. Ringeling, directeur v. d. gezondheidsdienst te Amsterdamdr. L. Th. Reicher, scheikundige v. d. gezondheidsdienst te Amsterdam, en L. P. Walburgh Schmidt, arts te Amsterdam. Ambtenaren tegenover het publiek. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de volgende dienstorder ter kennis van het personeel gebracht Herhaaldelijk blijkt bij het onderzoek van klachten, dat door sommige ambtenaren, bij de toepassing der voorschriften tegenover het publiek op weinig oordeelkundige wyze wordt te werk gegaan. Hoewel het de plicht der ambtenaren is, om ae voorschriften, waarvan hun de uitvoering is toevertrouwd, nauwkeurig en stipt op-te volgen, zoo behoort nochtans door een ruime opvatting van de bepalingen te worden zorg gedragen, dat het publiek niet noodeloos wordt bemoeilijkt of lastig gevallen. De ambtenaren mogen geen gelegénheid laten voorbijgaan, om, indien hun blijkt, dat het publiek niet voldoende bekend is met sommige bepalingen, op de meest welwillende en duidelijke w(jze daar omtrent inlichtingen te verschaffen. Daardoor zal meerdere samenwerking tusschen publiek en ambtenaren ontstaan, hetgeen de taak van de laatsten verlicht en waardoor veel geschrijf en omslag wordt voorkomen. Eenvormige en gelijkmatige toepassing der verschillende voorschriften behoort te worden bevorderd. Opvolging van het bovenstaande wordt dringend aanbevolen, ook om b\j voorduring den regel- matigen gang van den dienst te verzekeren en dezen steeds meer te doen beantwoorden aan de eischen van het verkeer. Ongelukken. Meit ide tram, die 'p avtojids te 7.55 (Gr.) van Jiouxe naar Smeek vertrekt, had Donderdagavond een tneiurig ongeluk plaats^ Even buiten Joure maakte een zekere Minne K., van Leeuwarden, die van de jaarmarkt te Joure terugkeerde, ruzie met medepassagiers, en wel zop erg, dat hij: met een mes begon te zwaaien. Medepassagiers wa ren O- m. de familie U. Van der Leij, van Oppen huizen, die van een bezoek bij familie te Lan- gozwaag terugkeerden. De 63-jarige vrouw van den heer v. d. Ledji met 'haar kleindochter van 5 jaar werd' het te angstig in den wagen, waarom zij en ook anderen een goed heenkomen zochten pp het balkon van den tramwagen. De conduc teur had het sein tut stoppen gegeven, toen eensklaps met angst werd vernomen, dat do vrouw yan den heer van der Leiji met hare kleindoch ter van het balkon onder de tram waren geval len. Het meisje werd ongedeerd onder de tram weggehaald, maar met de vrouw was het treu rig gesteld, zij was zwaar aan het hoofd gewond, uj, g^udenoorijzer was totaal Verbrijzeld, ter wijl het eene oor er bijna af was. ue politie van Joure was spoedig ter plaatse en legde de hand op K. Hij werd lu,it de tram verwijderd ,en maakte de reis natuurlijk niet ver der mede naar Snéek, waar zij per brancard weid vervoerd naar het S;t. Antonie-ziekenhuiis. Hier verleende dr. Bouma spoedig heelkundige hulp. De toestand van de bejaarde .vrouw is zorgA'ekkend. v (L. CL) De postbode M. te Rijssen kreeg op 't einde der vorige week een puistje aan zijn onderlip Daar hij zich tevens koortsig gevoelde, riep hij geneeskundige hulp in van dr. v. U. Deze consta teerde bloedvergiftiging. Niettegenstaande alle aangewende middelen overleed de ongelukkige patiënt reeds gister-avond na een zeer smartelijk lijden. De overledene was hier nog slechts betrek kelijk korten tijd in functie. PROGRAMMA van de Uitvoering door het muziekkorps der d.d. Schutterij, morgen (Zondag)-middag 1 ure (bij gunstig weder) in de Plantage te geven. 1. Unsere Garde Marsch, R. Forstèr. 2. Ouverture Droit du Seigneur, v. Weddinghem. 3. Sirenenzauber «Walzer", Waldteufel. 4. Potpourri Berliner Plaudereien, A. Kersten. 5. Die Wacbtparade Kommt, R. Eilenberg. 6. Marsch. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 3 October 1905, des namid dags ten 2 uur. Vaststelling notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming van personeel aan de Herha lingsscholen voor jongens en voor meisjes. 2. Benoeming van een lid en een plaatsvervan gend lid in de Commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Aan bevolen wordtvoor lid de heer W. A. J. Witt- kampf, voor plaatsverv. lid de heer M. Kranen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van gratificatiën voor het blusschen van brand. 4. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1905 (model A. B. en C.) 5. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling der gemeente-rekening dienst 1904 met rapport der Financieele Commissie. 6. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der begrooting van het St. Jacobs-Gasthuis voor 1906 met rapport der Financieele Commissie. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordeningen op het herhalingsschool voor jongens en die voor meisjes. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Algemeen en het Huishoudelijk Reglement voor het Vrjj-Entrepót alhier. 9. Adres van S. C. van Waalwijk van Doorn met verzoek om aanstelling tot makelaar; met advies voor B. en W. 10. Suppletoire begrooting voor het Stads ziekenhuis dienst 1905. 11. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den Secretaris-Penningmeester van het Stads-Ziekenhuis. 12. Voorstel van B. en W. nopens vaststelling van rooiing en peil en overneming door de gemeente van een straat uitkomende aan de Dwarsstraat. 13. Rapport van B. en W. houdende inlich tingen op het adres van het Bestuur van den H. Vincentius van Paulo betreffende straataanleg tusschen Warande en West-Frankelandsche laan. 14. Voorstel van B. en W. tot beschikking op het verzoek van de firma Van Deventer Co. c.s. betreffende de richting van de Spoorwegaansluiting aan de rivier de Maas. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gemeentezaken. Door de commissie van administratie van het Stads-Ziekenhuis is aan B. en W. voorgesteld de jaarwedde van den secretaris penningmeester van f200.op f300.te brengen. B. en W. stellen den Raad voor hierop gunstig te beschikken. Met terugzending van het van de Directie van het Vrij-Entrepót ontvangen in en hun handen gesteld schrijven, met ontwerp nieuw algemeen Reglement en ontwerp nieuw Huishoudelijk Regle ment voor dat Entrepót, stellen B. en W. den Raad voor gemelde ontwerpen goed te keuren. Het advies van de Kamer van Kooph. wordt tevens overgelegd. B. en W. brengen weder ter tafel het verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn om aangesteld te worden tot makelaar in assurantiën, hypotheken en beleeningen. De stukken, volgens art. 3 der verordening van 7 Maart 1899 (Gemeenteblad no. 3) voor een aanstelling tot makelaar gevorderd, zijn door den belanghebbende bij zijn verzoekschrift ingeleverd. De Kamer van Koophandel, wier advies, inge volge genoemd art. 3 vereischt, werd uitgebracht bij het hierbij ter inzage gelegd schrijven van 18 dezer no. 325, heeft tegen een aanstelling van den adressant tot makelaar in assurantiën en belee ningen geen bezwaardoch oppert bedenking tegen een aanstelling tot makelaar in hypotheken. Op grond van de artt. 62 en 64 van het Wet boek van Koophandel betwijfelt zij ol zulk een aanstelling wel met de wet in overeenstemming zou zjjn en of de mogelijkheid om makelaars in hypotheken aan te stellen door het wettelijk begrip van makelaar niet wordt buitengesloten. Waar B. en W. met het advies der Kamer van Koophandel kunnen vereenigen, stellen zij voor den heer S. C. van Waalwijk van Doorn aan te stellen tot makelaar in assurantiën en beleeningen In de vergadering van den Raad van 10 Januari 1905, kwam een adres in van industrieelen aan den Buitenhavenweg, waarin deze wijziging ver zochten van het plan der spoorwegaansluiting Ri vier de Maas met Station Schiedam, waarvoor een onteigeningswet was aangevraagd, en de stukken daartoe ter visie wartn gelegd, en welke wijziging zou moeten strekken de lijn te leggen niet door den polder Nieuw-Mathenesse, maar langs den Groenendijk. In het schrijven van B. en W. d.d. 30 Januari 11. aan den Raad gericht (Gedrukt verslag, bijlage no. VII), gaven zij te kennen ter voldoeding aan het voorschrift van art. 8 der onteigeningswet de onteigeningsstukken terug te zullen zenden onder bijvoeging van het advies over de door adressanten ingebrachte bezwaren. De strekking van dat advies werd door B. en W. aangegeven. De conclusie daarvan was, dat den Minister de verzekering zou worden gegeven, dat onverwijld een nauwkeurig en volledig onderzoek zou worden ingesteld. Den Raad werd toen voorgesteld het adres aan te houden in afwachting van den uitslag van het onderzoek, met welk voorstel den Raad zich ver een igde. Het bedoelde onderzoek heeft thans plaats gehad. Zoowel de Directeur der Gemeentewerken als de Raad van Administratie der Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij achten den door adres santen gewenschten weg verwerpelijk. De genoemde Raad deelt mede dat hij de voor keur geeft aan de oorspronkelijke richting, die korter is, een gunstiger loop heeft en minder be zwaar oplevert bij eventueele noordwaartsche uitbreiding van de projecteerde havenen dat verder het doel, dat men zich met de wijziging voorstelt, n.l. langs de fabrieken (die langs den Groenendijk gelegen zijn) te rijden, evengoed te bereiken is door de oorspronkelijke richting te behouden en een zijtak in noordelijke richting al te geven, waaruit het spoor, dat langs de Voor haven loopt. Overigens blijkt de opvatting, van B. en W ook in meergemeld schrijven aan den Raad neerge legd, dat n.l. de keuze van de eene of de andere richting slechts van belang zou zijn bij de aan wijzing der perceelen na de totstandkoming der onteigeningswet, terwijl die onteigeningswet haar loop zou kunnen hebben, omdat deze zich zou bepalen tot de hoofdpunten, de aansluiting van de Rivier de Maas aan het Station Schiedam, niet door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te worden gedeeld. Deze deelt B. en W onder dagteekening van 25 Augustus mede, dat de ter visie gelegen hebbende bescheiden niet kunnen dienen vooreen spoorweg van geheel andere richting, zoodat wordt de door adressanten gewenschte riehting goedgekeurd, een nieuwe tervisielegging noodig is. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor thans op het genoemde adres te beschikken en adressanten te berichten, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Door het onderwijzend personeel aan de scholen voor het gewoon herhalingsonderw(js voor jongens en voor meisjes is de wensch uitgedrukt, dat de regeling der schooltijden voor dat onderwijs meer in overeenstemming zouden gebracht worden met de schooltijden voor het gewoon lager onderwijs dan thans het geval is. Bij het gewoon lager onderwijs zijn de scholen des Woensdags te 12 uur gesloten, terwijl het herhalingsonderwijs op den avond van dien dag wordt gegeven en de Maandag-avond vrij gegeven wordt. Daar er geen reden bestaat de bestaande rege ling te behouden, stellen B. en W. voor aan den wensch der onderwijzers te voldoen. De ontwerpen tot wijziging der betrokken ver ordeningen worden den Raad hierbij ter vast stelling aangeboden. S. M. 0. Op een vergadering gisteravond door de wer kende leden in «Musis" gehouden, werd besloten het 40-jarig bestaan van S. M. Orpheus met een zangwedstrijd voor mannenkoren en gemengde koren te gedenken. Tot leden van het feestcomité werden, behalve de bestuursleden de heeren B. Jurgens, A. Lim- bach, J. A. v. d. Poel, L. Schefïers en M. v. d. Sluijs benoemd. De eerste vergadering om het feest voor te bereiden wordt gehouden Woensdag a.s. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het com. v. politieeen sleutel, een pluche pantoffel, een jongensjas en hemdje. Te bevragen aan de volgende adressenzak- portefeuille bij T. Bokhorst, L. Achterweg 71 J hectogramgewicht bij M. Weber, Polderstraat 7 gouden manchetknoop bij H. van Ravens, Visscher- straat 3damesparapluie bij J. Overdijk, Singel 184; ring met sleutels bij A. de Koning, Ver brande Erven 5dameskraag bij G. Vermeulen Lange Haven 8; kinderjurkje bij Witberg, Breed- straat 7passer b(j W. v. d. Brugge, Hoofdstraat 119bloedkoralen oorknopje bij W. F. Visscher, Hendrik Gabelstraat 42. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 30 September 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. Tuinmansknecht. Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappers bediende. Vuurwerkers, gewoon bij stoomhamer te werken.) Wagenmakers. Modelmaker. Voorslager. Dienstbode. Letterzetter (halfwas). Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Tuinmans knecht Drukkers. Kistenmakers. letterzet ter. Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kantoorbediende. Jongens voor kantoor. Depothouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Reiziger, Nachtwaker Stokers. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Mouter. Gist- zifter. Gistbewerker. Distillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koper slager. Leerling-metaalindustrie. Gediplomeer de boekhouders. Boekhinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. 25 cent per regel. ZIEKTEN DER HAGENAARS. Tijdelijke hulp van ouze buren. Onze Ibiuren te 's-Gravéuhage hebben door hunne .verklaringen bewezen dat de ergste blaas- en jiierz'iekten genezen, kunnen worden. Mejuffrouw E. Bovens, wonende Prinsengracht 252 te 's-Gravenhage zlegt pimsHet is nu reeds tien jaren dait ik niet (geweten heb wat het is, bevrijd te zijn van pijn. Al Üien tijd 'heb lik vieiel geleiden pari iheumatiek in de armen en hoofdpijn, iterwij'l daar de laaitslte jiaren nog bij kwam .een onophoudelijk lijden in de lenden en den rug. Deze ruigpijin wats soms zoo hevig dat ik genoodzaakt wais mijn werk neer te leggen. Ik had duiaeöingen en Schemeringen voor mijn oogen, (die menigmaal zoo hévig waren, dat ik ine moelsit vhsithoiuden om niet te vallen. Mijn urine |wa|s troebel eni liet een bezinksel na, Ge durig had ik een afgemat gteyóe'1 en 's morgens bij het opsttaan was ik nojg meer vermoeid dan den |pvd|nd te voren bij het naar bed gaan. Al tijd was ik tastefaos ,en hangerig en mijn eejtlust werd pet den dag minder. Alles had ik reeds aanjgewetid om beterschap te bekomen, doch alle medicijnen bleven zonder uitwerking. Een mij ner .kennissen vlestEgde mijn aandacht op Fos ter's .Rugpijn Nieranpülen, waarvan zooveel goeds gcizegd werd, dat ilk mé Voornam ze dadelijk1 te pnobelenen, en ik ben zeer blij1 U te kunnen zeggen :dat ifk mij daar buitengewoon goed mee oevo'iiden heb. Ik heb niet kunnen denken (dat er .iets bestond dat iemand op mijn leeftijd iik ben 74 jaar lniO|g 'weer zóó 'kon opknappen, want reeds na de eerste, dagen gevloeide iik me verlicht, de pijn in mijn rujg 'werd minder en mijn (eethplt wend bjeber, en tien dagen latèr was uk geheel geneSzen van mijn vroeger lijden. Het zal mij aangenaam zijn, indien U mijn herstel wilt publioeeren, opdat andere lijdenden hiervan nut mogen jtrekken. Hoop ,voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tpt 90 jaar zijn radicaal genezen vhn mier- en bl aas ziekten door Foster's Rugpijn Ni eren pellen. Dit geneesmiddel verlicht én gé- neesjt vplkomein Ide nieren yan oude, zoowel als van jopige lui. Hét ,ik een éénig en speciaal mid del Voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte. Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft, dezelfdé die mej. Boven® gehad heeft. Zij! zijn te; Schiedam verkrijgbaar bij die heeren KAPPELHOF HOVINGII, voor heen Franis Visser. Toezending geschiedt franco na, oritv'angst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.Voor zleisi doozen. Schietwedstrijd. De uitslag van den schietwedstrijd van de schietvereeniging «Het Vaandel" is als volgt I. Afd. A (Buks) Eerewedstrijd, 1. J. J. v. Meurs, Schiedam 92 p.; 2. J. v. Luipen, Maassluis 92 p. Bij loting viel de le prijs ten deel aan den heer J. JJ. v; Meurs Schiedam, alzoo de 2e prijs aan den heer J. v. Luipen Maassluis. Afd. B (Cylinder) I. Woldendorp, Rotterdam 56 p.2. A. Merks, Rotterdam 55. II. Afd. A (Buks) Vrije baanwedstrijd, Maximum 300 p. le prjjs H. Albers, Schiedam 289 p.2. J. v. Luipen, Maassluis 285 p.3. A. W orst Botterdam 285 p.4. C. de Wit, Schiedam 283 p. Afd. B (Cylinder) Max. 180 p. 1. A. Merks, Rotterdam 174 p.; 2. Goedkoop, Maassluis 173 p.; 3. M. Schaap, Schiedam 173 p.4. J. C. Jansen, Rotterdam 173 p. De uitslag van den korps wedstrijd bij het Na tionaal Schiet-Concours van de Weerbaarheids- Vereeniging «Het Vaandel" is als volgtKorps- wedstrijd afd. A buks, maximum 500 punten 1ste prijs, Vereeniging van onderofficieren, okrpo- raals en schutters der dd. schutterij te Delft met 456 punten2e prijs schietvereeniging «Onder Ons", te Vlissingen met 431 punten 3de prijs schietvereeniging «Recht naar 't Doel", Schiedam 410 punten; afd. B cilinder, maximum 300 punten le prijs, Rotterdamsche schietvereeniging «de Maasstad" Rotterdam 278 punten 2de prijs «de Zwarte Rooe" Dordrecht 25 i 3de prijs schiet- schietvereeniging «Prins Hendrik" Rotterdam 253 punten. De 3de prys afdeeling A (buks) viel eerst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2