Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, met in gang van 16 dezers Lo. bij: den grooten staf, tot inspecteur van heit militair onderwijs, Harer Majesteits adjudant in buiten'geWonen dienst, de generaal-majoor bij' den staf der infanterie F. H. A. Sabron, gou verneur der Koninklijke Militaire Academie; 2o, bij het wapen der infanterie, bij den staf Van het wapen, tot gouverneur der Koninklijke; Militaire Academie, de luitenant-kolonel van den generalen staf jhr. L. C. Van den'Brandeler, hoofd der lie afdeeiinlg van het departement van Oor log. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. Romijn Pzn., boek houder bij de firma Willem Kolkman, ijzerhandel te Dordrecht. Gouverneur Idenburg. De benoemde gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wenschen te spre ken, daartoe gelegenheid geven op Donderdag 19 en Vrijdag 20 October 1905, telkens van des voormiddags half elf uur tot des namiddags 1 uur, in het gebouw van het departement van Koloniën. Wijziging art. 342 B. W. Door den minister van Justitie werd eergisteren in particuliere audiëntie ontvangen eene deputatie van het comité tot ondersteuning van het aanhangig wetsontwerp- Loeff tot onderzoek naar het vaderschap (wijziging art. 342 B. W.). De deputatie, die de volgende vereenigingen vertegenwoordigdeNed. Vereeniging tegen de Prostitutie, R.-K. Vereen, tot Bescherming van jonge meisjes, Onderlinge Vrouwenbescherming, Ned. Vrouwenbond, Ned. Middern. Zend. Vereeniging en Patrimonium, bestond uit de dames mevr. Sanders-Huydecoper, mej. Léfèbure, mr. W. Hovy en J. N. van Munster. De deputatie verzocht van den minister te mogen vernemen welke zijne bedoelingen waren ten op zichte van het wetsontwerp-Loeff, zulks in verband met het voornemen van het comité om de bepa lingen van dat ontwerp in volksvergaderingen te populariseeren. De minister gaf te kennen, dat het in zijn voor nemen lag het ontwerp-Loefl, met terzijdestelling van zijn persoonlijke gevoelens op enkele onderdee- len, nagenoeg ongewijzigd ter behandeling voor te dragen. De deputatie had vervolgens gelegenheid haar eigen wenschen ten opzichte van het ontwerp uiteen te zetten, welke de minister toezegde in overweging te zullen nemen. (Hbl.) Evenredige vertegenwoordiging. De Arnh. Ct. meldt, dat de heeren mr. J. E. van Gilse en C. E. van Koetsveld in hun kwaliteit voorzitter en secretaris van de Nederlandsche Ver eeniging tot evenredige vertegenwoordiging tot H. M. de Koningin een verzoekschrift hebben gericht, waarin zij het volgende te kennen geven dat zij in het midden wenschen te laten of en in hoeverre herziening van de Grondwet wensche- lijk is, op welke vraag zij geen gelijkluidend ant woord zouden kunen geven dat zij evenwel doordrongen zijn van de wen- scheljjkheid dat, indien tot herziening dier wet wordt overgegaan, daaruit worde weggenomen al wat de invoering van een evenredigheidsstelsel ook maar eenigszins zou kunnen belemmeren redenen waarom zij zich wende» tot Hare Ma jesteit met het eerbiedig verzoek, dat hij bij het ontwerpen van wijzigingen in de Grondwet reke ning worde gehouden met de door hen aangeduide zienswijze. Kwantandistrieten. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint »De stafkapitein Bense werd belast met het civiel en militair bestuur over Kwantan hij ver trok daarheen met vier brigades marechaussée onder kapitein Berenschot." De Middenstand. In de Woensdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van »De Middenstand" zijn de gewij zigde statuten en het huishoudelijk reglement aangenomen. Tevens is besloten dat de vereeni ging niet meer als kiesvereeniging zal optreden, doch zich hoofdzakelijk zal bezig houden met de behartiging van de belangen van den midden stand. Schoolartsen. Gisteren werd in den Haagschen Raad het voor stel tot vaststelling vaneen verordening,regelende de instelling van schoolartsen, behandeld. Op dit voorstel waren eenige amendementen ingediend. Een voorstel van den heer Van der Kemp om een medicus-schoolhygienist aan te stellen op een nader te bepalen bezoldiging, wiens eerste werk zal zijn om een organisatie te ontwerpen, werd na breedvoerige discussie met 18 tegen 12 stem men aangenomen. Dieiistbodenbescherming. Eenige dames te Haarlem hebben besloten tot de stichting eener St. Martha-Vereeniging, welke zich ten doel zal stellende bescherming van R. K. dienstboden daar ter stede in betrekking, wier ouders elders woonachtig zijn. Zondagsrust voor verslaggevers. De redacties van de Opr. Haarl. Ct. de Nieuwe Haarl. Ct., liet Haarl. Dagblad, De Spaarnebode en Haarlem's Advertentieblad waren overeenge komen, om als regel van bijeenkomsten en tooneeluitvoeringen op Zondag geen verslagen meer te geven, teneinde het redactiepersoneel Zondagsrust te verzekeren. De heeren Joh. Enschedé en Zonen, uitgevers van de Opr. Haarl. Ct., berichtten daarop in hun blad, dat de mededeeling betreffende het niet geven van verslagen op Zondag buiten hun voor kennis was geschied. Voor zooverre zulks ons wenschelijk voorkomt, schreven de heeren Joh. Enschedé en Zoon, zal ook van bijeenkomsten enz. op Zondag, zooals tot dusverre, verslag gegeven worden. Thans deelen de redacties van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Haarlem's Dagblad, de Spaarnbode en het Haarl. Avertentieblad mede, dat zij met verbazing van deze aankondiging der firma Joh. Enschedé en Zonen kennis hebben genomen. Bovenbedoelde redacties vinden in de publica tie van de firma Enschedé geenerlei aanleiding om terug te komen op hun eenmaal genomen besluit. De Zondagsrust voor hunne verslaggevers blijft derhalve onveranderd gehandhaafd. Ned. Pomologische vereeniging. Met het oog op de cidertentoonstelling en het daaraan verbonden congres, is de agenda voor de algemeene vergadering van de Nederl. Pomolo- gische vereeniging, die op 2 November, 's morgens Ui uur, in een der zalen van Artis te Amsterdam zal worden gehouden, zeer sober gesteld. De heer M. A. Vink, fruithandelaar te Eist, die ge kozen was tot hoofdbestuurslid om het handels element in 't bestuur te vertegenwoordigen, heeft wegens drukke bezigheden bedankt, na slechts kort zitting te hebben gehad. De rapporten, door de drie Engelsche experts over de ciderbereiding uit te brengen, zullen in het Hollandsch worden vertaald en verkrijgbaar gesteld. Amstel-suikerruffinaderij. Naar het Hbl. van verschillende zijden ter oore kwam, zal de »Amstel-suikerraffinaderij", die dezer dagen door Hellingman's Bouwmaatschappij gekocht werd, niet aan haar bestemming worden onttrokken. De bedoeling zou zijn de fabriek geheel met nieuwe machinerieën naar de eischen des tijds in te richten. De nieuwe combinatie, die de exploitatie in handen zal nemen, zal, zoo werd ons verder verteld, het beheer opdragen aan de directie, die vroeger de zaken geleid heeft. Hoewel gisteravond een definitief besluit in den boven gegeven zin nog niet was gevallen, schijnt er alle kans te bestaan dat deze plannen eerst daags werkelijkheid worden. Het is, met name voor de tallooze werklieden der fabriek, die werk loos werden, te hopen dat onze zegslieden juist ingelicht zijn geweest. Legaten. Door wijlen den heer M. H. Fontein, onlangs te Harderwijk overleden, is bij testamentaire be schikking een vierde deel van zijn aanzienlijk ver mogen aan de Vrije Universteit vermaakt. Het Idiotengesticht »s'-Heerenloo" te Ermelo is bedacht met duizend gulden. Ongelukken. Eergistermiddag is de 30-jarige rangeerder J. B„ in dienst der staatsspoorwegen aan de Rijn haven N.Z. bij de Manchesterloods te Rotterdam, terwijl hij bezig was twee waggons aan elkander te haken, tusschen de buffers beklemd geraakt. De borstkas werd hem ingedrukt en de dood volgde onmiddellijk. Te Koewacht was de vrouw van den arbei der even uitgegaan. Twee harer kinderen waren in huis, waar een ketel met zeepsop op de kachel stond. Het oudste nam den ketel van de kachel en storte het warme zeepsop over haar driejarig broertje. Dit bekwam zulke brandwonden aan borst en buik dat het onder hevige pijnen aan de ge volgen is bezweken. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. pater A. J. Stierhout, kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven, tot rector der kerk O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans aan den Provenierssingel te Rotterdam benoemd, onze gemeente gaat verlaten. Sedert vier jaren hier werkzaam, heeft pater Stierhout zich doen kennen als een volijverig geestelijke, wien de belangen der parochianen, vooral ook de stoffelijke belangen der minvermo genden in St. Jans-parochie, nauw ter harte gaan. De algemeene achting en genegenheid die hem hier worden toegedragen, bleken het best bij zijn zilveren professieteest, dat hij het voor recht had hier te vieren. Velen, die den waardigen geestelijke zijn eer volle promotie van harte gunnen, zien hem dan ook met leedwezen vertrekken. Zij het hem gegeven op het zoo ruime arbeidsveld dat te Rotterdam voor zijn priesterlijken ijver geopend wordt, nog rijker vruchten te oogsten, dan hem hier gegeven was te vergaren De weleerw. pater Stierhout zal vervangen worden door den weleerw. pater (Pius) Van de Sande, thans kapelaan te Utrecht. Gisteren en heden zijn alhier aan gehouden een drietal personen in het Alg. Po litieblad gesignaleerd, de eerste J. D., verdacht van verduistering, de tweede F. K. en de derde C. IJ., die resp. tl boete of 2 dagen hechtenis en f3.— boete of 2 dagen hechtenis te goed hadden. De eerste is naar de politie te Rotterdam over gebracht, door wien hij gesignaleerd wasde tweede en derde betaalden de boete en werden daarna heengezonden. Heden-ochtend 10 ure is op de Koe markt het paard gespannen voor den vrachtwagen van G. Voogd, wonende Hoofdstraat, uitgegleden en gevallen. Met behulp van eenige burgers werd het dier weer op de been geholpen. Het bleek geen letsel te hebben bekomen. Geen goede ge wichten. Tegen ongeveer 400 winkeliers te Rotterdam is proces-verbaal op gemaakt wegens het in hunne winkels voorhanden hebben van maten en gewichten niet van het voorgeschreven ijkteeken voorzien. Al die gewichten werden in beslag genomen. Uit den dienst. Naar het Vad. verneemt, heeft de krijgsraad te 's-Gravenhage den militie-luite nant W. N. R., van hel regiment grenadiers en jagers, die voor!vluchtig was, doch na de inda ging zich weer heeft aangemeld, wegens desertie veroordeeld tot de straf van cassatie, met vér klaring, dat de veroordeelde is ontslagen uit den militairen dienst, met ontzetting van het kecht, o;m ooit weder biijj de gewapende macht te die nen. Wetsovertreding. De politie te Delfi heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. G.; sigarenfabrikant te Amsterdam, wegens het houden in zijne te Delft gevestigden winkel van eene loterij in strijd met de wet. Inbraak. Gister-nacht is bij den bierhuis- houdster J. K,, aan een Wassenaarschen Weg, te Katwijk aan den Rijn, ingebroken. Na het stuk duwen of uitrukken van een gedeelte ruit van een der glazen deuren van de gelagkamer, is men daar binnengekomen. Welke plannen men gehad heeft, is niet na te gaan, daar ten gevolge van het wakker worden der bewoners de inbreker(.s) onmiddellijk het hazenpad hebben gekozen. Niets wordt vermist. Bij mensehenheugenis heeft iets dergelijks in dit dorp nooit plaats gehad. Rembrandts huis. Het zal het volgend jaar, den 15den Juli, drie honderd jaar geleden zijn, dat Rembrandt werd geboren. Het feest zal gevierd worden in den tegen- woordigen tijd wordt er inderdaad naar gestreefd, dergelijke dagen niet ongemerkt voorbij te laten gaan, en zoo heeft zich een commissie gevormd die zorgen zal dat Amsterdam Rembrandts ge boortedag als een feestdag zal beschouwen. Maar wat zal de de gemeente doen Dat stond tot nog toe niet op het programma de stadskas laat nu eenmaal niet toe, dat de ge meente bij een dergelijke zaak de eerste viool speelt en het gevolg was geweest, dat de commis sie voor het Rambrantfeest het gemeentebestuur aanvankelijk ongemoeid had gelaten. Totdat naar wij ten minste vermoeden, een der commissieleden er aan herinnerde, dat Rembrandt te Amsterdam gewoond en gewerkt heeft en zijn huis nog altijd staat in de Jodenbreestraat. Een gedenksteen ontrukt dat wel aan de ver getelheid maar wie heeft in deze dagen nog tijd om gedenksteenen te bestudeeren Geen wonder dus, dat heel veel Amsterdammers inder daad niet zouden kunnen zeggen waar Rembrandt geleefd en gearbeid heeft. Maar de commissieleden wisten dat natuurlijk wel en toen er nogeens de aandacht op gevestigd werd, kwam een sympa- tiek denkbeeld bij hen op kan niet gezorgd wor den, dat Rembrandts-huis in stand blijft En zou dat de gemeente niet kunnen doen Er werd we weten het niet niet, doch ver moeden het gedebatteerd en geconfereerd en het eind van het lied was een voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad, in het Gemeenteblad van gister-avond opgenomen. Het huis waar eenmaal Rembrandt met Saskia van Uilenburg heeft gewoond, is thans eigendom van de heeren I. J. en E. J. Spits en de firma Wagenaar en Spits. Zij willen het wel verkoopen, maar omdat het voor de vrienden onzer kunstge schiedenis zekere beteekenis, heeft, willen zij daar toch ook wat aan verdienen. De materieele ver koopwaarde is getaxeerd op f35.000, de ideeele, artistieke waarde wordt op f 10.000 gewaardeerd hoe zou men die toch geschat hebben en dus vragen zij f45.000. Nu wil de Rembrandtcommissie de artistieke waarde betalen, mits de gemeente dan de rest er bij legt om het huis te koopen, en op zich neemt om het perceel met zijn bekenden ouden gevel te behoeden en te conserveeren in overleg met de bekende vereeniging sPiembrandt" tot behoud in Nederland van kunstschatten. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar en doen een voorstel in dien geest, omdat de huur van het perceel de rente wel zal dekken en de gemeente dus geen verlies zal lijden... (N. v. N Inbrekers. Topn de gebro®dèrs Wagenaar uit de Driehoekstraat te Amsterdam de Vurige week vloor die rechtbank aldaar terecht ptonden, bleek nat het requisitoir van den officier van justitie, dat de 'beklaagden, ongeacht den moord op de weduwe Oerlijn, nog onder ernstige Ver denking stonden, van een ander Bedrijf, destijds te Amsterdam geplielegd Naar men verneemt, werd hiermede bedoeld de belangrijke diefstal hij den 'heer M. Noadh in dé Amsltelsitraat, bij' (wïen, naar mejn' zich her inneren zal, eé]n groot aantal gouden en zilve ren voiorwerptem werd ontvreemd. Bij: een der ve'ie huisizloeMngèn in de woning der A ageniaans de poli,tie onderzocht léde ren dag één étage, om zoo nauwkeurig mogelijk te werk te gaan werdlen beleèningsbriefjes gevonden, waarop voorwerpen waren beleend, af komstig u|it den winkel van dein hefe'r Noaeh. Zoodoende kwam men op het goede spoor. Het onderzoek in deze zaak inoet reeds zóovèr ge vorderd zijn, dat vermoedelijk hinnehkort de beide broeders opniepw zullen wördèn gedag vaard. Naar we vernamen, is daarmede hun reke ning denkelijk nog niet afgëloope'n. Er staan nog genoteerd een rijwieldiefstal en eèn diefstal yan manufacturen, in welke zaken het onderzoek even eens nog gaande is. Nader meldt het H.blad, dat de ontdekking van de daders, die de inbraak bij' den 'héér INoach in de Amstelstraat pleegden, voor dezen winkelier nog dit Voordeel had, dat hierdoor geheel en ail werd weggenomen de verdenking die. aanvan kelijk bestond, als zou de inbraak den heer No aeh niet verrast hebben. Zioowfel politie als jus titie gaven, nadat da diefstal was aangegeven, va;n zulk een vermiopden 'blijk. Veel droeg hier toe zeker bij een rapp'ort van deskundigen, die het viopr onmogelijk verklaarden dat het nacht slot van den winkel des heeren Noach (een z.g. Fransch licht-veerslot) door miiddel van ioopers of valscbe sleutels was geopfend, op welik rap port de verzekeringsmaatschappij1 aanvankelijk Wettigende de stehadevérgoeding van pl.m. f9000 uit te keeren. Toien later bjleek, Üat ide dief stal werkelijk dopi' inbrekers Was gepleegd, werd dit bedrag uitbetaald. Voorts kwia'm aan het licht, dat Ue winkeldeur wel degelijk was ontsloten geworden met vaj- sche sleutels, diie zfeer waarschijnlijk werden na gemaakt op sloten, die d© gebroeders Wagenaar ontvreemdden in het magazijn van dien heer Ei genhui',g aan het Rjokigi, voor welke inbraak de daders onlangs terecht stonden. Bij' ben der huis zoekingen in de Driehoekstraat Vond men n.l. sleutels, d;ia volkomen pasten op het Franschè veersliot van dien beer Noach, en op feloten, bui- gom, aakt hij den heer Elslenburg. Bovendien bevatte de geheime bergplaats pn- der het Iu;ik in den vloer dier .woning (in jde Drie hoekstraat, vOorwerpeln, die de heer Noach on middellijk als zijn eigendom her'kendè, o.a. eeni ge ringen met diamanten. Als hoogstwaarschijnlijk mag dan ook worden aangenomen, dat de inbraak bjj den heer Elsenburg opzettenlijk geschiedde met het doel sloten te be machtigen, die den daders de gelegenheid zouden verschaffen om den diefstal in de Amstelstraat te plegen. De aanhouding van deze famillie blijkt hoe langer zoo meer eene van zeer groot belang ge weest te zijn. Arrestaties. Omtrent de arrestatie van twee vreemdelingen te Amsterdam meldt men nog: Nog een derde persoon, eèn Amsterdammer, :is .aangehouden, dis voortdurend in gezelschap van die twee vreemdelingen werd gezuen, en in het bezit was 'van pen valscih naamkaartje, waar door hij. de firma Hollenkamp aldaar oplichtte. Een dergelijk kaartje, ten name van lui.tènaint R., is ook gevonden in he|t bezit van een dér Vreemdelingen. E e n s c h e e p' s r a m: p. Een kustvaarder bracht een bezioefc aan de groote zandbanken Simons- zand en Bioschpiliaait, rechts en t,in,ks gelegen van de Lauwere. Op ibjeide zandbanken lag een groote partij strandhpiut, alleen bestaande uit battings, ter lengte van S030'. Het zijn dezelfde bat tings, diie elders op: 'de kusten achter Westernie- land; Wiarfum, Usquert enz. zijn aangespoeld. De letters zijn zoo onduidelijk, dat men het niet durft wagen ze op te geven. Zondagmorgen werd voor heit eerst van dit strandhout iets vernomen. Bij dit strandhout lliggen op Simonsizand eenige wrak- stokken van een uiteengeslagen sühip, dat hoogst waarschijnlijk in de huiten,gronden van de Lau- wers te pletter is geslagen. Zoo geweldig is jkle branding geiweesit dat de z'ware eiken hakken on der in heit stehip, waaraan de toast 'bevestigd is, ,in stukken waren geslagen. Welk schip hier ten opder .gegaan isj, blijkt nog biet. Geen naam bord i s gevonden. De ra's waren geel gevèrfd. Dit stukgeslagen schip was niet geladen toet dé 'battings, die er ojnbeen liggen, want flie kwa men daar eerst Ziondag. Het wrakstuk 'liggende bp de Wadden achter Westernieland, ruim eèn uur van den dijk, is verder oostwaarts gedreven. Dienstweigering te Arnhem. De zaak contra W., muzikant bij het 8e regiment infanterie is disciplinair afgehandeld. H u w e '1 ij k ,s 1 oi t e r ij. Een Neiw-Yorker, dié zich makelaar noemt, heeft in New-Yorkschc l>la- -. r. niii j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2