Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Zaterdag 14 Octoberll905. No. 8331 EERSTE BLAD. Ofücieele Berichten. Algemeen Overzicht. Het Delcassé-incident. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1 lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven kennis, dat bij de op 12 dezer plaats gehad hebbende UITLOTING van 8 Aandeelen, ieder groot f1000.van de eerste Serie ad f 1,500,000— der3 pCt. Geldleening ten laste dier Gemeente, groot f 3,000,000.ter aflossing zijn aangewezen de Aandeelen Nos. 200, 201, 516, 797, 807, 1034, 1174 en 1451, Welken allen 31 December a s. aflosbaar, betaalbaar zijn gesteld ten Kantore van den GEMEENTE ONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING te Amsterdam en bij de Firma OPPENHE1M VAN TILL, te 's-Gravenhage. Schiedam, den 14en October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 14 October. Be Figaro zegt dat het aanbod v,a.n hulp niet gedaan werd in den nauwkeurigen viorm ais om- Stehnevtem. Evenwei, voor het uitbreken der Ma- rolkko-criistis is de Engefcche regiering driemaal hr aanraking gebvieeislt met onze diplomatie, om te jweiten of Frankrijk bereid was eèn definitief verdrag van bondgenootschap te slujitem. Uit verkleefdheid jegens Rusland ongetwijfeld, dat to.en in oorlog was met een bondgenoot van Engeland, wiedes Frankrijk het aanbod af, maar, toen 'bet Fransdh-Duitsch geschil een scherp ka rakter aannam, was het die Frapische diplomatie, die zelf op de zaak terugkwam. Cambon bekwam van lord Lansdowne de mon- uedfiinlge verzekering dait, in geval van oorlog, En geland Frankrijk zöu terzij staan en Cambon ver wittigde IMeasisé dat, in geval van casus-belli, En geland zijne beloften schriftelijk zou herhalen. Lord Lansdowne vteiririaarde omstreeks 15 Juni verscheidene vrienden dat, in geval van Franisoh-Duitschen oorlog, de tusschenkomst van Enigeland geen twijfel kon lijden- Duiitschlahd1 werd midden Mei van deze stap pen ingelicht d'oor den Duitsdion gezant te Lon den. Keiizier Wliilhelm aarzelde over wat hij1 zou doèn, town hij op 29 Mei 'het nieuws vernam van de totale Verplettering der Russische vloot in de Strajat Van Tsteiesjinm 'tls toien dat bij besloot, een rechten slag aan de Franseh - Engels che conventie toe tè brèngèn dat hij aan de Italiaansehe regeèning dè pofta s'tnurde, die eigenlijk geen ultimatum aan Marok ko was, doch rechtstreeksch de Engelsch-Fran- Sc,he overeenkomst in zake bracht, wièr sluiting1 een „casus belli" werd gehete ten. 't Was een «ultimatum", niet rechtstreeks aan Frankrijk ge.- ^tumd, met etejne deur opengelaten Vbor den vrede. De Italiaanse lie regeering stuurde dè nota naar Darijs op 4 Juniop 5 Juni werd het aftreden Win Delcassé beslotenop 6 Juni had de histo rische ministerraad plaats, in welken Delcassé collega's trachtte te overtuigèn en hun de stellige vterbintenis van Engeland deed kennen. Bouvier antwoordde dat hij' het telegram vian Da'rrère had, den loortog als onvermijdelijk afschil derend, indien Frankrijk zijn politiek doordreef. Ik W'eiger, besloot Rouvier, deze verantwoordelijk- E'èid op mij te laden. Dij stemming stond Delcassé alleen; al de qm- dene ministers stoten zich aan bij RouVier. In de Humanité zelg|t Jaurès dat Frankrijk aan de wereld en aan Duiitisichland geen grooter bè- ^vijls zijner vredelitovendheiid kon geven, dan door het verloochenen der poliitiiek van Delcassé, die l011B recht naar den oorlog Voerde. De leden van het bureel en dé commissarissen „Loiguie des Patrio-tos", eergisterenavond verga derd, hebben eene dagorde ge'stèmd, hunne vreug de uitdrukkend over heit verzet van de ontzaglijke "Eerderheid der Framstohen tegen iedere Fransch- Dniltsche O vteireenkomst. De dagorde zet, de geineèntéraadB'leden, dié deel Eiken Van de „I.iguo", aan. naar Londen te gaan, om de giejvteetens; bekend te maken, dié beide naties bieizie'len. De Daily Chronicle volhardt in zijne overtui ging, dat Engeland nooit de belofte gedaan heeft, dopr de Matin aan 'tlidht gebracht en zou (niet meer over het incident gesproken hebben zonder de t.usschenkomsl van Jaurès. Wij hebben niet veel genegenheid voor ons in dtocrediet gevallen gouvernement zegt het blad maai' wij kunnen eene Engelsobe regeering niet tot zulke Macjhiavefetisohe ontwerpen in staat achten. Indien Engeland eene verklaring moet afleggen, dan ito het die, dat er teem van ide fabels van de Matin geen woord waar is. f De Standard zielglt, dat dtei EngeüischeU zich niet isitqren aan d en toon, plotseling door de Duji.tscjhe pens gehouden. Prins toon Bütow weeit heel goed, dat Frankrijk noodt Üe hulp: aan Engeland heeft gevraagd, nooh Engeland rijine hulp aan Frank rijk aangeboden, in de Maroikko-criisis. De Duitslch© pers Vraagt ons nu, eene historie te togtems'tralffen, die Le Matin zonder toelating van Delcassé aap 't licht bracht en vopr welke Detoa|slsé alle verantwoordelijkheid van zlich af werpt. Wel ie Vvaar hebben we nu i&te 'bevestiging vah Jatirèsj doch sedert wanneer i,s deiztei gelast, de politiek der Frajnstehe regeering te Vertolken? Wij weten dat onze regeering Vertrouwelijk vriendschappelijke verzekeringen aan den Dui't- isc'hen gezant heeft Verschaftmeer eiscben kan men niet. De Daily Chronicle, de Standard en de Daily Graphic 'laken die Matin met zijne onthullingen, die Veel kwaad [gedaan hebben aan de Ireeds ge- Spannen Ibictrekkingen tusseben Engeland en Duiitecbland en evenmin de Engelsch-Fransche v'riendtschap hebben gediend. De Daily News acht eveneens: 'zulke onthullin gen gevaarlijk- voor den vrede en acht ©en verkla ring van lord Lansdowne absoluut nood.ig. Reuter is in staat, officieel mede te doelen, dat betreffende de jiofngste sensationeele onthul lingen in de Framsche pers, Duitschland door Engeland is ingelicht, dat de Vraag Drier hulp door Engeland aan Frajnlkrijik nooit dis: gerezen, en dat Frankrijk nopit hulp heeft gevraagd, en Eng'ei- lapd in geen gev'al hulp heeft aangeboden. Bij najVraag in Britsvhe regeeringskringen werd Rieuf er medegedeeld, dat de regeering Van deze kwestie geen mededeelingen zou ,geven(l) RUSLAND. Onder de gemeentebeambten te Moskou is een stuk in omloop, waarin zij worden aangespoord, wegens de dubbelzinnige houding van het gemeente bestuur en den burgemeester, zich gezamenlijk bij de werkstaking aan te sluiten. De zetters uit de drukkerij der Roeski Listok en Moskofski Listok hebben het werk onder militaire bescherming hervat. De stakers, die hun het her vatten wilden beletten, zijn uiteengedreven. Mili tairen bewaken de electrische centrale, al de ge bouwen van de Maatschappij voor stadsverlichting. ZWEDEN en NOORWEGEN. Reuter steint u(it Stockholm Beide Kamers van den Rijksdag hebben heden avond vergaderd. De regeering heeft toen twee webontwerpen ingediend betreffende opheffing Van de Rijfcsakte van den ka;n;t van Zweden, in dezen zin, da:t de rq'geering Noorwegten iafelbenjvlan Zweden gescheiden staat erkent, onder voorwaar- dte, dat aan de zbiogtenaa'mde Karlstader overeen komst- de vom vau een beslist verdrag Verleend pp dit naar algemeen internationaal gebruik onder- teekend worde. Voorts regelt het ontwerp de opheffing van de tihamsi geldige bepalingen om trent het unieteekeu in de Zweedstebe vlag. Volgens den Koipenhaagschen correspondent van de Times heeft de candidatjuur VaU [prins Ka- rel van Denemarken voor den Noorsdhen troon weer meer kans. (Renter Seint uit Stockholm De bieidte Raimers hebben het riegeeringsvoorstel tot goedkeuring der overeenkomst van Karlstad aangenomen. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijsclien correspondent.) Parijs, 14 October 1905. De Kamers, welke volgens het verlangen der leiders in het Bloc den 17de dezer hare werkzaam heden moesten hervatten, zullen meest op Maandag den 30sten dezer heropend worden, wat de meer derheid ontevreden stemde. Doch de president der Republiek, de heer Loubet, moet den 23sten dezer te Madrid, koning Alphonsus XIII, een tegenbezoek brengen, waarbij hij door zijn eersten minister, den heer Rouvier, zal vergezeld worden. Daar dit nu het laatste buitenlandsch reisje wel zal zijn, wat de heer Loubet, op kosten van zijn bemind volk, als hoofd van Frankrijk zal maken, moeten 's Lands zaken maar wat wachten, wat met het gewone devies»les affaires avant tout" wel wat in tegenspraak komt. En toch, dachten wij, was het wel tijd geworden, dat de natie en de Kamers van enkele voorvallen, welke gedurende de vacantiedagen plaats grepen, wat meer te weten kwamen. De onbescheiden Matin, heeft eenige onthullingen gedaan over de crisis welke Frankrijk in de laatste maanden doormaakte. Een weinig scrupuleuse journalist komt nu eindelijk een scène verhalen, welke in den ministerraad van 6 Juni j.l. voorviel en waarin over het lot van Frankrijk beslist werd. Wat de ex-minister Delcassé geregeld had zonder zich met de opinie van het land te bemoeien of zelfs de inzichten zijner collega's in te winnen, werd door Rouvier bestreden en in een geheel andere richting geleid. Hiervan wist het Land noch het Parlement iets. Na afloop van den ministerraad, gaf een gehaaste beambte de gewone mededeelingen aan de wachtende en nieuwsgierige journalisten. »De ministers hielden zich met de loopende zaken bezig". Er was een onder prefect benoemd eenen staker-brandstichter was gratie geschonken en een pastoor was zijn bezoldiging ontnomen. Van het overige hoorde men niets en dat wasde bedreiging van Duitschland, de tusschenkomst van Engeland, het beroep van den heer Delcassé op Frankrijks waardigheid, zijn weigering om naar de Marokko-conferentie te gaan. De door Rouvier voorgestelde oplossing van oorlog of capitulatie en ten slotte de onder werping aan Duitschland en het ontslag van den minister. Van dit kleine drama, hoorde men niets dan alleen dat Rouvier de plaats van Delcassé ging innemen. Nu men het leest, vraagt een ieder zich af, hoe het mogelijk is, dat onder een regime waarin, naar men beweert, het volk regeert en het parlement alles beheerscht, het van een Delcassé of Rouvier afhangt, om naar hun fantaisiën of eene goede of slechte digestie, in het geheim, de toekomst en het lot van Frankrijk te regelen. Volgens de Matin en ook andere bladen, zooals de Temps enz., zoude de Marokko-kwestie, welke men Jthans door de aanstaande Conferentie op minzame wijze geregeld acht, Rouvier woorden van eene buitengewone beteekenis hebben doen spreken. Zijn hoofdargument, om de richting welke Delcassé aan de buitenlandsche politiek gegeven had, te wijzigen, moet geweest zijn: Wij zijn niet klaar Het was dus niet bepaald om staatkundige redenen, bijvoorbeeld, dat hij de alliantie met Engeland afkeurde of dat hij Duitschland weigerde uit te dagen of ook niet uit smaak voor oorlog of vrede of wel wijsgeerige, of diplomatieke rede nen, dat hij Delcassé afviel en verving, doch omdat Frankrijk niet klaar was. Toen Rouvier deze weinig fiere woorden gesproken had, moet Delcassé geantwoord hebben»Niet klaar 1" zoo dit de waarheid is, dan kon men de Republiek geen grooter beleediging aandoen. En dat is zoo. Delcassé heeft het zelf erkend door zijn ontslag te nemen, ten einde Frankrijk een oorlog te besparen waarvoor het, na dertig jaar van vrede in Republiek geweest te zijn, niet klaar was. 't Was voldoende drie jaren lang het Kabinet Combes met zijn minister van oorlog André en zijn nog beruchter minister van marine Pelletan, Frankrijks belangen in handen te laten om het zoo mooie werk van herstel der militaire krachten, dat milliarden kostte, gecompromitteerd te zien. De eenige oorlog waarvoor de regeering en de meerderheid in de laatste jaren altijd klaar stonden, was die binnenlandsche strijd tegen den godsdienst, tegen de Christenen en vooral tegen de Katho lieken van Frankrijk gevoerd, waarvoor alle andere, ja soms de hoogste belangen verwaarloosd werden en waarvan het einde nog niet te zien is. Drie mannen van naam, die wel verdienen her dacht te worden, zijn in de laatste weken ten grave gedaald. Den 18de September ontsliep, omringd van zijn kinderen en kleinkinderen de 87-jarige Eugène Veuillot, de directeur van het dagblad V Univers, waaraan hij meer dan zestig jaren arbeidde, zonder ooit ontmoedigd te zijn of gewankeld tejhebben. Altijd voor zijn lessenaar was hij onvermoeid, steeds uit nieuwe bronnen puttende om den strijd, voor het zedelijk en stoffelijk leven van den haard, het vaderland en den godsdienst voort te zetten. De twee broeders Louis en Eugène Veuillot stichtten l' Univers en hebben hun geheel leven gewijd aan de verdediging van de leer en de vrijheid van het Catholicisme, welke zij met hun eeredienst voor het vaderland ineensmolten. De Univers levert ons een overzicht der ge schiedenis van de katholieke partij der laatste zestig jaren met haar ijver en tekortkomingen, met haar onwankelbaar dogma en tevens in de politiek wisselende waarheden en dwalingen. De Veuillots namen in princiep alle staatkundige vor men aan, omdat zij ze slechts als de werktuigen beschouwden, welke naar gelang zij in goede of slechte handen vallen of de programma's welke zij inspireeren, weldadig of noodlottig aan hun richting konden zijn. Naast zijn beroemden broeder Louis, die de machtigste en welsprekendste schrij ver van zyn eeuw was, streed. Eugene met min der glans doch met gelijke waarde. Na zijn toe gewijde medewerker te zijn geweest, werd hij zijn hooggeachte opvolger. Door het aangename van zijn omgang, zijn waardige levenswandel en de oprechtheid zijner overtuiging behoorde hy tot die menschen die het een genoegen is gekend te hebbenzelfs wanneer zoo schrijft een zijner tegenstanders hij u bestreed gevoelde men zekere fierheid door zulk een edel mensch van zoo'n groot talent en zoo'n vaste overtuiging besproken ot bestreden te zijn. De tweede groote doode die Frankrijk verloor was Savorgnan de Brazza, die den 3den October op officieele wijze werd ter aarde besteld. Deze Italiaan van geboorte was een buitengewone per soonlijkheid. Zeer jong kwam hij bij de Fransche marine, waarin hij spoedig officier werd. Eerst dezen rang bereikt hebbende, kon hij aan zijn lust om te reizen, vreemde landen te zien, te bestu- deeren en te zoeken, voldoen zoo werd hij de man die aan Frankrijk de zoo belangrijke Afrikaansche kolonie de Congo bezorgde. Ruim een maand ge leden was hij als hoofd eener enquête-commissie naar den Congo teruggekeerd om daar te trachten recht te maken wat krom was, toen de dood hem kwam overvallen en in dat verradelijke land, wat hij zelf ontdekt heeft en waar hij zoo vele jaren als gouverneur leefde, te stervenzijn plechtige uitvaart had alhier in de kerk van Sainte Clotilde plaats en zoo heeft zijn tweede Vaderland op waar dige wijze de conquistador" geëerd, wiens roem ook een deel van die van" Frankrijk geworden is. Op denzelfden dag stierf José Maria de Heredia, de fijne dichter der Fransche Academie. In 1842 van een Spaanschen vader en Fransche moe der te Santiago de Cuba geboren, ging hij op jeugdigen leeftijd naar Frankrijk, waar hij zijn stu diën maakte. In I860 verschenen zyn eerste ge- iichten in de Revue des Deux Moudes, de Temps enz. en op 20-jarigen leeftijd verwierf hij reeds de bewondering van Théophile Gautier, toen in de volheid van genie. Zijn beroemdst werk sTrophées" van eene vleklooze harmonie, opende hem de deu ren der Academie. In Hérédia verliest de Fran sche letterkunde een groot meester in den fijnen stijl van hoog allooi in het heerlijkst Fransch geschreven. Fidelius. JAPAN. Er i's ©en regeling getroffen om de acten van bekradbtiging van den vrede tusschen Rusland en Japan heden te Washington uit te wisselen. Wright, gouverneur van de Filippijnsche eilanden, heeft ontslag genomen naar verluidt omdat hy in de gegeven omstandigheden het bestuur niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1