Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. fcou,Rjezan verlieten die machinisten dé loco motieven. Naar een loopewd gerucht vermeldt, zon op de lijn Moskou-Koersk de om half twaalf voormiddags van Moskou, vertrokken sneltrein het niet verder dan tot Kotdof, gouvernement T&m- bof, gebracht hebben. Het personeel van do RjezanOèraJ spoor weg heeft eergister het werk nedergelegd; het verkeer over die lijn Is gestaakt. Dè Stakers vér- langen vrijheid v,oor de pers en het woord én den achturigen werkdag. Uit Ttiflis wordt aan de Times jgèseindPrins Louis Napoleon is besloten zijn ambt van alge meen gouverneur van Erivan neer tè leggen. ZWEDEN. De Standard Verneemt uit Kopenhagen: Hét Deensch© kabinet is verdeeld over de candida- tuiir van prins Karei Voor den Noorschen troon. Ook in Zweden is er Verzet tegen. Daarom zal er vermoedelijk eenige vertraging komen. Eenfge Zv.cedsobe bladen zijn een anti-Deenschen veld- ineht begonnen. Zij verklaren dat Zweden aan Denemarken een fiskalem oorlog moet aandoen, bijaldien Karei Noorsch Koning wordt. ENGELAND. Trafalgar-fees ten. Zaterdag was het honderd jaar geleden dat de Britsche admiraal Nelson bij1 Trafalgar de Ver- eenigde Fransche en Spaans che Vloten versloèg. Deze gecomjbineerde zeemacht toestond ui 133 sché pen, van welk© er door de Engelschen niet mirt der dan 19 weiden veroverd. De slag van Tra falgar was Voor Napoleon een „Waterloo-ter-zeè"- en verzekerde aan Engeland de heerschappij ever den oceaan. Nelson werd in dezen zeeslag doo- delijk gewond en stierf op zijn admiraalschip. De Zaterdag werd in geheel Engeland gevierd als een nationale gedenkdag, doch een gevoel van kièsch- heid tegenover de Fransche bondgenoo ten van heden maakte tijat men 'zich te Londen en el ders in zijn betpogingen zeer matigde- Bij een banket is Zaterdagavond een telegram ontvangen van admiraal Togo, als volgt luiden de: „Bij gelegenheid van uw eeuwfeest tér èèrè van Ndson, moot ik onze steeds toenemende bewondering en vtereering voor den grooten 'ad miraal betuigen. Dit gevoel wondt sterker als wij ons herinneren dat onze, zeemacht opgebouwd is naar hef model Van de Engelsche." Uit de Engelscbe bladen blijkt, dat het plan van het Marinevertoond tot verfraaiing van het Trafaigar-plein te Londen, betrekking hééft op het oprichten van (blijvende monumenten, fontei nen, decoratieve lantarens enz. In haar antwoord zegt de regeering dat het verbond goed moet begrijpen „da,t zij géén dèel kan nemen aan de vorming van een commis sie om geld bijeen te brengen vóór (de uitvoèring van het plan, |en eVenmim kan goedkeuren dat er uit openbare middelen geld toé wordt bij gedragen." j Zoo neemt de entente cordialè al de gedach ten en gevoelens, van de Engelsche régeerinjg in beslag 1 1 'li' De feesten zijn eergistèr tè Londèn begonnèh met het hijschen van Union Jacks op het voet etuk van de bekende zuil op Trafalgar-square. Zaterdagmiddag werd door bisschop Welldon, ter wijl de vlaggen halfmast geheschen werdén, èen gebed opgezonden; Alexander .Watson zei Kip ling's 'Recessional op en ten slotte werd hét volkslied gezongen. Elders in de stad hadden andere feestelijkheden plaats, waaronder een feest maal in het Criterion en een concert in idè Al- bert Hall. Te Portsmouth is Zaterdagavond de Victory, Nelson's vlaggeschip, geïllumineerd. Een bizon- derheid ds daarbij, dat de electrische stroom jwèrd geleverd door de onderzeesché boot B 1, hét jongste schip der Engelsche zeemacht, om zoo doend© den band tusschen verleden en heden ue verzinnebeelden, be Victory vertoonde voorts deal geheeien dag Nelson's beroemd signaal„Eng land expects", enz. De masten waren mét lau werkransen getooid. Op de plaatsen aan boord, waar Neison gewond werd en waar hij stierf, zijn eveneens, kransen neergelegd. Lord Charlies Beresfoyd heeft te Maltha voor het Middellandische Zee-eskader èen dagorder uit- gevaardiigd, waarin hij bepaalde plechtigheden aan (boord heeft Voorgeschreven. In Canada, in Austra lië, in West-Indië, overal in het rijk is verder het eeuwfeest van den bèroèmdèn zèèslag Za terdag herdacht. land ,en Frankrijk door middel Van gelijke nota's den Maro'kkaanischen minister van Buitenland- sche Zaken de Diujtsch-Fransche plvtereénkomst vp-n 28 September (overhandigden. FRANKRIJK. De president der Fransche Republiek vertrok gister naar Madrid. Hij keert niet voor begin November naar Parijs terug. Onder de bagage behoort een Verzameling zilveren taièlgerèi, dat dienst zai doen bjj het den koning Van Portugal aan boord van een FranJsch oorlogsschip op de Taag aan te bieden gaLamaal. Acht Portugee- sche oorlogsschepen zullen den President bij zijn inscheping te Lissabon de eerbewijzen brengen. Lombet wond(t 1 November te Marseille verwacht. Rouvier gaat mee, maar keert vóór dè opening van de Fransche Kamer terug. MAROKKO. Het bureau van Wblff te Tangèr meldt, dat, j'ioljjetBu bericht uit Fez, dé gezanten Van Duitsch- JAPAN. TengevjoJge van die lessen in den oorlog mét Rusland ontvangen, zal Japan overgaan tot leger- uSthrejiding, waarvóór een omvangrijk plain is uit gewerkt. Het eerste gedèéltè ervan zal nog dit jaar in den Rijksdag worden gebracht. In Korea zuilen twee dilvfsies in garnizoen komen, waarovèr generaal Hasegaiwa heit bjevël zal voeren. Luite nant-generaal jOishSima is 'bevlordèrd tot generaal em belasit met het commando, in iMahtsjoerijd. In de kathedraal van Sinigaglia zal een groot bronzen standbeeld ter nagedachtenis van Z. H. Paus Pius IX worden opgericht. Het standbeeld, waarvan een jonge Spaansche beeldhouwer, An tonio Villar, de vervaardiger is, zal den Paus voor stellen met mozetta en stola, zijn linkerhand steu nend op een kolom, die de kolom van waarheid verbeeldt. Het hoofd is licht naar achteren ge bogen, de lippen z(jn een weinig geopend en de opgeheven rechterhand maakt de gestie, die het historische woord moet hebben vergezeld, op het voetstuk gegraveerd»Non possumus "(wij kunnen niet.j Roosevelt heeft te Atlanta een belangrijke rede gehouden. Hij viel de trusts heftig aan en hekelde de lage en oneerlijke handelingen van de geldmagnaten die weer aan den dag waren ge komen in het schandaal van de levensverzekerings maatschappijen te New-York. Roosevelt verklaarde dat er noodig straatscontróle op die maatschap pijen moest komen. Aan den anderen kant juich te spr. het toe dat in de Zuidelijke staten een bond van katoenplanters was gevormd tot behar tiging van de belangen van hun bedrijf. Roosevelt zegde hun staatssteun toe. Voorts erkende hij dat de anti-Amerikaansche boycott onder de Chinee- zen zeer schadelijk voor den Amerikaanschen han del gewerkt had. De president hoopte dat die boycott door verstandige tegemoetkomingen van de Unie opgeheven worden. Roosevelt is zelf voor stander van een wijziging van de Amerikaansche immigratiewet in deze voege dat alle Chineezen, behalve koeiles, vrij in deV.S.mogen binnenkomen. De premier van Canada ontkent een gerucht dat hjj ontslag zou willen nemen. Hij hoopt in tegendeel nog zes jaar aan te blijven, om nog als eerste-minister getuige te zijn van de voltooiing van den Grand Trunk Pacific-spoor. Uit Schwerin. Donderdag en Vrijdag hadden te Dobbin jachten plaats op groot en klein wild, waaraan de Prins der Nederlanden en zijne vorstelijke gasten deel namen. Vrijdag-avond was er concert ten Hove, waarbij Tilly Koenen medewerkte. Deze ontving de eere_ medaille voor Kunst en Wetenschap der huisorde van Oranje. Zaterdagmiddag vertrok het groothertogelijk paar. Het werd door Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik tot het station te Krakow begeleid. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en van Oorlog zullen Woensdag en Donderdag niet plaats hebben. Afscheidsdiner. Uit Den Haag wordt gemeld Aan het diner Vrijdag door den minister van Koloniën en mevrouw Fock in het ^Restaurant Royal" te 's-Gravenhage, aan den nieuwbenoemde n gouverneur van Suriname, den heer Idenburg en mevr. Idenburg aangeboden, in tegenwoordigheid van talrijke genoodigden, waartoe ook behoorde de minister van Marine, kapitein ter zee Cohen Stuart, heeft de gastheer na een hartelijken heil dronk op H. M. de Koningin een afscheidstoe spraak gehouden tot den weldra vertrekkenden landvoogd van Suriname. Indeeling van lotelingen der lichting 1906 bij de bereden korpsen. De minister van Oorlog brengt ter kennis van de lotelingen der lichting van 1906, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat z(j, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hunne keuze kunnen worden ingedeeld, indien zjj zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, minister, wenden. (St. Ct.) Onder deze bedragen waren begrepen als on roerende goederen A. Protestantsche en Israëlietische kerkgenoot schappen ruim 25 hectaren met een geldwaarde van f49.750. B. Roomsch-Katholiek kerkgenootschap der oud- Bisschoppelqke cleresieruim 62 hectaren met eene geldwaarde van f 85.205. „De Grondwet". In oud-liberale kringen gaat het gerucht waarvan wij, schrijft Land en Volk, onder voor behoud melding maken dat rar. S. van Houten het voornemen zou hebben om de leiding der kiesvereeniging »De Grondwet" te 's Gravenhage in andere handen over te geven. Indien dit gerucht juist blijkt, zegt het blad, dan kan de beteekenis voor het politieke Den Haag niet worden onderschat. De bekwame aan voerder der vrij-liberalen dn de residentie is als tegenstander niet de eerste de beste. En als te genstander der liberale, concentratie heeft hij in Juni jl. de door hem aangevoerde kiesvereeniging met eigen candidaten doen positie nemen, zelfs tegenover de Unie-liberalen, met wie hij zich ver want rekent. Het is bekend, dat in zijn eigen kring van geestverwanten deze gedragslijn verzet heeft gewekt en het vertrouwen in zijn leiding niet versterkt. Wat niet wegneemt, dat het ^Grondwet" moei lijk, zoo niet ondoenlijk zal vallen, mr. S. van Houten te vervangen door een politieke figuur van even groote beteekenis, door een even kundig als talentvol man, met zoo aangeboren leiders eigenschappen. Vredestentooustelling. Namens het voorloopig comité tot stichting van eene internationale Vereeniging «Vredestentoon stelling" hebben de heeren J. E. Scholten, indus trieel, lid der Eerste Kamer te Groningen, voor zitter A. ten Bosch, N.Jzn., ingenieur te Rotterdam secretaris en K. H. H. van Bennekom te 's-Gra venhage, penningmeester, een circulaire verspreid, waarin o.a. het volgende voorkomt »Het doel der opgerichte vereeniging zal zijn samen te werken met de reeds bestaande vrede- beweging en om o.m. door het houden van eene Wereld-vredestentoonstelling. een beroep te doen op de medewerking van de geheele beschaafde wereld en te bewerken, dat de oorlog door den onbloedigen str(jd worde vervangen. Deze tentoon stelling zal moeten gehouden worden in Nederland in het jaar der inwijding van het Vredespaleis (Carnegiestichting) »Het voorloopig comité bereidt de stichting dier Internationale Vereeniging voor. »Het is de bedoeling aan het hoofd ervan een internationaal algemeen bestuur te stellen, waar voor, in een binnen korten tijd bijeen te roepen vergadering van stichters, de Nederlandsche leden gekozen en de statuten vastgesteld zullen worden. Zij, die als medestichters wenschen toe te tre den, worden verzocht zich aan te melden bij een der leden van het voorloopig comité. tMede-stichters betalen een minimum bedrag van f 25 in eens. »De concept-statuten zullen hun tijdig vóór de vergadering worden toegezonden. De oproeping ter vergadering zal nader geschieden.". Onder verwijzing naar een bijgevoegde lijst deelen genoemde heeren mede, dat tal van belang stellenden als medestichters z(jn toegetreden, voorts dat vele gezaghebbende personen in het buitenland zich bereid verklaard hebben het doel te steunen, terwijl zij de hoop uitdrukken, dat binnen korten tijd velen, wien het doel sympa thiek is, dat voorbeeld zullen volgen. Makingen en schenkingen. Voor hen, die dagelijks met belangstelling uit de dagbladen kennis nemen van denweldadigheidszin van de Nederlanders, is het voorzeker niet van belang ontbloot, te ontwaren, dat in 1904, van regeeringswege, machtigingen tot aanvaarding van makingen en schenkingen werden verleend A. Aan besturen van Protestantsche en Is raël ietische kerkgenootschappen1. Van kerken en kerkelijke instellingen f 682.125 2. van ker kelijke instellingen van weldadigheid f805.403. B. Aan Roomsch-Katholiek kerkgenootschap en kerkgenootschap der Oud-Bisschoppelijke Cleresie 1. Van kerken en kerkelijke instellingen f503.827 2. van kerkelijke instellingen van weldadigheid f319.672. Het moderne Tooneel. Over een tooneelstuk, dat thans in een der schouwburgen van Amsterdam wordt opgevoerd, schrijft mej. A. de Savornin Lohman in de Telegraaf M.i. is een stuk als De Broeders van St. Ber- nardus (van Anton Ohorn, vertaling van Taco H. de Beer) niet alleen een weerzienwekkend iets, beschouwd van een geloovig standpunt-alléén, neen, ik vind het hinderlijk en plat tegenover elk religieus gevoel, om op die vulgaire wijze biddende, en over God en geloof sprekende perso nen te laten optreden. En ik kom er dan ook rond voor uit, dat ik me den ganschen avond heb geërgerd aan zulk een wansmakelijken draak, want ook uit een gewoon kunst oogpunt is dit tooneelspel een aaneenrijging van nonsens, alleen maar gebaseerd op 'n goedkoop afmaken, met de gruwelijkste gemeenplaatsen, van den R. K. goddienst, meer speciaal de kloosterorden I -- 't Was wezenlijk jammer van het goede spel, dat over het geheel allen lof verdient, dat de spelers zulk een jammerlijk stuk hadden te vertolken, waarvan men niets goeds kan zeggen, dat ver veelt van het begin tot het eindeHun veront schuldiging voor zulk een keuze is wellicht, dat zij met een publiek schijnen te moeten rekenen, zóó grof besnaard, dat het in jubelen uitbarst bij alles wat zwéémt zelfs naar een schimpscheut op den godsdienst, meer speciaal den Roomsch- Katholieken Ongelukken. Het bijna 13-jarig zoontje van de Wed. S. te Wierum is op de Dollard over boord geslagen en kon niet gered worden. Het ventje was het eenige zoontje en ter zee gegaan om zijne moeder haar taak te verlichten. Vrijdag-avond gebeurde er te Heerlen op de mijn Oranje-Nassau een vreeselijk ongeluk. Een 16-jarige jongeling, wonende in de Kolonie te Morgenster, had het ongeluk in de brikettenfa briek in een bassin te vallen. De machinerieën stonden onmiddellijk stil. Na een uur werd de ongelukkige jongeling met veel moeite als lijk uit het vuil gehaald. Op de Passerdergracht te Amsterdam is een Indisch officier, daar woonachtig, overleden ten gevolge van een meermalen voorkomende onvoor zichtigheid. Hij had n.l. een gaskachel laten branden in zijn afgesloten slaapvertrek. Men vond hem des ochtends geheel bewusteloos en hij is twee dagen later aan de gevolgen overleden. Twee vrouwelijke huisgenooten, die in een hooger gelegen vertrek sliepen, hebben eveneens gevaar geloopende eene is zelfs nog onder geneeskun dige behandeling. Men schrijft, d.d. 20 Oct., uit Loonopzand Martinus Bruurs uit de Moer zou gister-middag om 4 uur de strengen van het paard losmaken, waarmee de vader aan het ploegen was. Hij krijgt van het nog jonge dier een trap, slaat achterover en het paard, dat op den loop gaat, snijdt hem met den ploeg over het hoofd, zoodat de hersenen uitpuilden en zelfs op den akker spatten. Hij verkeert in levensgevaar. Glasblazers. Gisteren-middag ten halfeen ure vergaderde het Glasbewerkersgilde »St. Laurentius", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, in het Bondsgebouw. Na opening door den voorzitter, D. H. W. van Oorschot, en voorlezing der notulen, welke onge wijzigd werden goedgekeurd, werd door de ver gaderden hun leedwezen uitgesproken, dat nog geen antwoord was ingekomen van de directie der glasfabriek »De Schie" in zake het met lo November in te voeren boetestelsel wegens veel vuldig verzuim. Besloten werd deswege nogmaals een beleefd schrijven te richten aan voornoemde directie. Wegens tusschentijdsche verkiezing werd de heer Joh. J. Meeder alsnu tot bestuurslid (Commissaris van toezicht) gekozen. Besloten werd tot viering van het eerste jaar feest op Zondag 5 November e.k. Des morgens kerkelijk in de kerk van O. L. V. v. d. H. Rozen krans aan den Singel met een Algemeene H. Communie, waar de H.H. Missen van 6 en 40 uren voor de atdeeling »St. Laurentius" zullen worden opgedragendes avonds ten 8 ure met eene feestvergadering in het Bondsgebouw, toegankelijk voor alle katholieke glasbewerkers en hunne vrouwen, waarvoor als feestredenaar is uitgenoo- digd de weleerw. pater H. Ermann. Op die vergadering zal tevens een brochure worden uitgereikt. Mede werd besloten tot het verleenen van finantiëelen steun aan het Kalk- en Steenbewer- kersgilde »St. Marinus" te Amsterdam. Nadat door den voorzitter met nadruk was gewezen op het nuttige en leerzame van het bezoeken van den socialen cursus, en zoo krachtig mogelijk daartoe door hem was aangespoord, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. Kruisrerbond. Wij herinneren hier nog aan de openbare vergadering, welke zal gehouden worden op Dins dag 24 dezer, 's avonds ten 8 ure in de groote zaal der Schied. Officierenvereeniging en toegan kelijk is voor R. K. mannen en vrouwen. De naam van den alom bekenden priester, den onvermoeiden strijder dr. Alphons Ariëns, waarborgt een hoogst leerzamen en nuttigen avond, waar zijneerw. de welsprekende pleitbezorger zal zijn van een vereeniging, welke zich ten doel stelt het alcoholisme, het drankmisbruik, dat het gods dienstig, zedelijk en stoffelijk welzijn van het volk ondermijnt, krachtdadig te bestrijden. Van nacht is door een bewoner van de Polderstraat bij de politie aangifte gedaan, dat hij f30 aan bankpapier in een zakje vermiste, nadat hij in gezelschap van buren een vroolijken avond had doorgebracht. Heden-morgen werd het geld bij hem zelf ge vonden. Heden-morgen 10'/* ure had in de fabriek der flrma Smulders alhier de 44-jarige sjouwer C. A. Snell, in dienst der fabriek, bij het verplaatsen van staven ijzer het ongeluk eenige daarvan op het linkerbeen te krijgen, waardoor dat lichaamsdeel op twee plaatsen brak. Nadat hem door den arts Ris de eerste hulp was verleend, is hij per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht. H e d e n-m iddag omstreeks 4 uor had een dochtertje van den heer J. B. Vreden- bregt, wonende Overschieschestr. 138, het ongeluk aan den Singel al spelende over een emmer heet water te vallen, tengevolge waarvan een gedeelte van den inhoud over haar rug ging, waardoor het eenige brandwonden bekwam. In het café van N. Crama werd het meisje binnen gebracht, waai haar hulp werd verleend. Een paardenmiddel. Een bewoner van den Oppert te Rotterdam heeft een nieuw midde in practijk gebracht om zijne schuldenaars tot be taling te dwingen. Hjj heeft namelijk eenige jongen»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2