~w Kunst en Letteren. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Beursbericht van Amsterdam. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. H andelsberichten. lijden voor eenige oogenblikken te vergeten; ver volgens met de kinderen, omdat de kinderen der drankzuchtigen veelal opgroeien zonder kennis van God en Zijn gebod en die arme lentebloesems aldus reeds in hun eersten bloeitijd ten onder gaan; om hen allen te redden, heeft het Kruisverbond recht van bestaan en behoort het door alle weidenkenden tot groei en bloei gebracht te worden. Ook in het belang van ons dierbaar vaderland behoort het Kruisverbond te worden gesteund. Om dit beweren te staven, haalde spr. aan het getui genis van den Duitschen katholieken rijksdag. atgevaardigde Giesbers en van den Belgischen minister-president Beernaert, die beiden getuigden van den noodlottigen invloed van het drankmis bruik voor de volkswelvaart, waar o. a. in België jaarlijks 20.000 sterfgevallen en 120.000 ziektege vallen tengevolge van drankzucht zijn te consta- teeren. Niemand minder dan onze geniale dr. Kuyper getuigde ook, dat de sterke drank ons volk te sterk wordt, ons volk door de drankzucht ten onder gaat, het alcoholgebruik van dien aard is, dat ons volk er onder lijdt. Daarom moet het Kruisverbond zijn als de Barmhartige Samaritaan, die zich ontfermt over de maatschappij, welke, door de drankzucht uitgeschud en verwond, aan den weg naar Jericho ter neder ligt. Daarom moeten wij niet stilzitten en thuis blijven, maar uitgaan uit onze tenten, om met alle kracht het edele doel van het Verbond na te streven wij moeten zijn als de edele christinne op den vuur toren aan de Schotsche kust, die door het angstig hulpgeschrei der schipbreukelingen uitgelokt, uit ging met de reddingsboot en het geluk had de Uoodlijdenden behouden in de haven te brengen. Ieder behoort op zijne wijze en in zijne omgeving dat voorbeeld van echte christelijke zelfopoffering ua te volgen. Het hulpgeschrei van honderdduizen den schipbreukelingen bereikt ons oor; laten wij er aan gevolg gevenstrijden wij voor de Welvaart, het geluk, den vrede en den gods dienstzin van talloozen rusten wij niet voor we uitgegaan zijn met de reddingsboot en zooveel mogelijk mannen vrouwen en kinderen in de veilige haven hebben gebracht. Redden wij zoovelen, die beel hun verder leven en hun geluk aan het Kruisverbond zullen te danken hebben, want het is zeker, dat er na de H. H. Sacramenten geen beter middel is om vrede en geluk in de huisge zinnen te brengen. Nadat de eminente spreker aldus onder applaus dat ook meermalen zijn rede onderbrak geëin digd had, deelde de voorzitter, de heer Nicolaas, mede, dat op verlangen van het bestuur, en niet minder van dr. Ariëns, na een oogenblik pauze gelegenheid zou gegeven worden den geachten spreker iets, bijv. ter opheldering, te vragen. Te vens zou er gelegenheid door het storten van een offertje in de collectebus de proganda te steunen. Van de aangeboden gelegenheid werd het eerst gebruik gemaakt door het bestuurslid Blommestein, die vroeg welke bewaren er voor de branders knechts bestaan om lid van het Kruisverbond te worden. De eerw. spreker antwoordde hierop, dat er volstrekt geen bezwaar voor hen bestaat, want zij moeten den drank wel fabriceeren, maar niet gebruiken, en spreker kan zich niet voorstellen, dat er een brander met het overvloedig gratis gebruik, zooals het hier in zwang is, gediend is. Nog werd door den heer Nicolaas gevraagd wat verband er bestaat tusschen drankbestrijding en vakorganisatie, waarop de eerw. spreker antwoord de, dat geen van beiden op zich zelf veel kan uitrichten, maar zij elkaar moeten steunen en samen het tweespan moeten vormen, dat den Wagen van de volkswelvaart trekt. De voorzitter, de heer Nicolaas, meende ten slotte in den geest van allen te handelen door dr. Ariëns dank te zeggen voor de schoone en nuttige lezing door hem gehouden. Hij hoopte, dat diens rede allen zou overtuigd hebben van het nut en de noodzakelijkheid van het Kruisverbond en velen zich als lid of donateur van het Verbond zeuden opgeven. Vooral de vrouwen wekte hij op zich aan te sluiten bij de Maria-vereeniging, die zich ten doel stelt het Kruisverbond in zijn strijd tegen het alcoholisme krachtig te steunen, beslui tend met den christelijken groetGeloofd zij Jeius Christus Nog werd door den Voorzitter medegedeeld, dat de afdeeling van het Kruisverbond en de Maria- Vereeniging hier reeds zoovele leden telt, dat de beide corporatiën niet meer, zooals tot hiertoe gezamenlijk, maar ieder afzonderlijk zullen verga deren. Door B. en W. wordt voorgesteld het verzoek van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaat schappij om hare lijn door te trekken tot het Tramhuisje aan de Koemarkt toe te staan. Wijl op de gemeente-begrooting voor 1906 onder volgn. 25 f 10.000 meer is uitgetrokken dan het vorig dienstjaar, welk bedrag berekend is naar eene heling, loopende op een naar de wet bepaal de wijze, van 50 tot 100 opcenten, stellen B. en W. voor, de in verband daarmede aangeboden ontwerp-verordening vast te stellen. beurt ook weer gevaar voor de omgeving opleve ren. Kunstmatig verwekt men dus eene epidemie onder de ratten. Voor andere dieren is het virus ongevaarlijk. De entingen geschieden aan het laboratorim van het openbaar slachthuis. Gisteren-namiddag kwart over 3 ure sprong de 78-jarige D. Schippers in de ver keerde richting aan den Rotterdamschen dijk uit de tram, waardoor hij viel en de treeplank van den volgenden wagen hem tegen het hoofd kwam en hij aan dat lichaamsdeel verwond werd. Door twee personen werd hij naar zijne woning aan den Rotterdamschen dijk gebracht. Van een stelling van inaanbouw zijnde panden aan het Wilhelminaplein viel gisteren-middag B. Zolinger, wonende Villa straat. Hjj bekwam daarbij een wond aan het been en twee aan het hoofd. Nadat hij voorloopig in de politiewacht aan de Hoofdstraat was verbonden, is hij naar huis gegaan. Gister-avond is aangehouden de Rotterdamsche poelier A. R., die in het bezit was van een hond, toebehoorende aan een schipper van een alhier liggende bom. De man verklaarde den hond van een hem on bekend persoon te hebben gekocht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Naderende winter. Alle toppen van het gebergte in Auvergne zijn met sneeuw bedekt. De koude is daar zeer hevig de thermometer daalde Zaterdag 7 graden beneden vriespunt. Te Parijs is een man, omstreeks 50 jaar oud, bevroren in de avenue du Bei-Air gevonden. Tijdens de over brenging naar het hospitaal overleed hij. Uit verschillende plaatsen in of nabij Frank rijk komen berichten over hevigen sneeuwval, Giste r-a vond half zeven viel door de gladheid op de Oranjebrug het paard gespannen voor een vrachtwagen van de firma Determann. Nadat het paard uitgespannen was, werd het met veel moeite weer op de been geholpen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Heden-morgen half zeven viel de zakkendrager P. J. Gudde, wonende Lange Nieuw- straat, door de gladheid uit het gangboord van een vaartuig in de Schie. Door de zakkendragers H. Verdoes en A. Bleeke werd hij weder op den kant geholpen. Te New York hebben eenige leden der effectenbeurs in hunne motorwagens draadloos- telegrafische apparaten laten aanbrengen, die het hun mogelijk zal maken, van het in de nabijheid van de beurs aanwezige station voor draadlooze telegrafie gedurende de ritten telegrammen te ontvangen. Het verkeer vindt gewoonlijk tot op 40 K.M. plaats, doch de golflengte van het station kan tot 90 K.M. klimmen. Oude Kinderprenten. In het Volkshuis te Leiden wordt deze week een tentoonstelling van oude kinderprenten gehou den. Het meerendeel dezer prenten dagteekent uit de 2de helft der 19de eeuw. Toch leeren zij ons ook hoe onze prenten er in de 16de en 17de eeuw hebben uitgezien, want een aantal zeer oude hout blokken zijn van den eenen prentdrukker op den anderen overgegaan. Van die oude houtsneden is een der fraaiste en opmerkelijkste de groote afbeelding van den kat ten- en rattenoorlog, die uit het midden der 16e eeuw dagteekent. Talrijk zijn onder de kinderpren ten de afbeeldingen van ambachten en bedrijven. De bijbelsche geschiedenis wordt ook dikwijls in beeld gebracht, doch de voorstelling is soms niet in overeenstemming met de verhalen. Het voor nemen bestaat in de volgende week een aantal Duitsche en Fransche prenten ten toon te stellen om het onderscheid met onze Nederlandsche te doen zien. 25 cent per regel. voor een bespeeking vast te stellen. Graaf Witte ontving de deputatie en verklaarde dat het verzoekschrift eischen bevatte die niet in de willigen zijnvele andere echter verdienden de aandacht. Een constitueerende vergadering acht graaf Witte thans onmogelijk het algemeene stemrecht zou, door de mogelijkheid om stemmen te koopen, overwicht geven aan de rijken, en is geen werkelijke behoefte voor de spoorwegambtenaren. Vrijheid van vereeniging en vrijheid der pers zullen spoedig worden toegestaan. Graaf Witte verklaarde, dat hij tegenstander is van iedere onderdrukking en van bloedvergieten, en een voor stander van de grootst mogelijke vrijheid. Maar hij kun niet zeggen hoe men de werkstaking zal beëin digen. Hij zal met minister Chilkof overleg plegen, en het mogelijke doen, doch de staking moet op vredelievende wijze worden beëindigd. De gestel de eischen moeten dan worden uitgewerkt. De vegadering koesterde geen twijfel aan de bereid- illigheid van Witte, doch besloot het resultaat van de bespreking met Chilkof af te wachten. SANTIAGO (Chili) 25 October. Laat in den nacht kwamen 3090 man troepen aan. De rust hersteld, maar de troepen bewaken nog steeds de straten. Het aantal dooden en gewenden is moeilijk te bepaleumen schat het op 60 dooden en 200 gewonden. UIT DELFT. De politie te Delft heeft aangehouden den boek houder H., werkzaam bij de fabriek van blikem- ballage en handel in gas- en 'sanitaire artikelen van den heer J. B. L. Genoemde H. wordt ver dacht zich op onrechtmatige wijze in het bezit te hebben gesteld van een bedrag van ruim f6000, door zich bij de kassiers S. Zn., waarbij de heer J. B. L. in rekening-courant stond, op bedriege- lijke wijze chèques te doen afgeven. Een toeval bracht de handelingen van H. aan 't licht, die doordien de firma L. een halfjaarlijksch uittreksel uit de rekening-courant verkreeg, gele genheid had vier maanden zijne slechte daden ver borgen te houden. De aangehoudene genoot een ruim salaris en had bovendien, als oud-Indisch militair, een betrekkelijk hoog pensioen hij is ridder der M. W. O. Een bedrag van f 2000 werd ten huize van H. in beslag genomen. Gemeentezaken. Door B. en W. wordt voorgesteld de subsidie aan de Bondsteekenschool »St. Jozef" tot f 500 te verhoogen. B. en W. stellen voor, ingevolge het aan den Raad gerichte verzoek van de Directeuren der Departementale bewaarscholen en het bestuur der Vereeniging tot bevordering van christelijk onder wijs de subsidie aan die instellingen te bepalen op f 1 per kind en f 200 voor den cursus ter oplei ding van bewaarschoolhóuderessen. In verband met het advies van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onder wijs, strekkend om den cursus voor opleiding voor de hoofdakte op te heffen wegens te weinige deel neming, stellen B. en W. voor, de op dit stuk vastge stelde verordeningen in te trekken en de commissie dank te zeggen voor hare bemoeingen, zij het ook, dat deze niet met succes zijn bekroond. De mist. Door den hevigen mist had gister morgen omstreeks elf uur op de Noord nabij Alblasserdam een aanvaring plaats tusschen de stoombooten Quakernaat van de reederij Fop Smit en Co., die naar Gorcum ging, en de Thor 7 van de stoombootreederij Arie Smit te Slikker veer, die van Geertruidenberg voer naar Rotterdam. De Quakernaat bekwam aan den kop van bak boordzijde belangrijke averij. Er ontstond een groot gat, terwijl de zitbanken van de kajuit der tweede klasse aan splinters vlogen. Vele passagiers liepen kleine verwondingen op, doch kwamen overigens met den schrik vrij. De passagiers stapten voor het grootste gedeelte op de Thor over, terwijl anderen per roeibootje naar Alblasserdam werden gebracht. Toen de Cornells de Wit van Fop Smit en Co., kort na de aanvaring passeerde, werd geënterd en konden de goederen overgeladen worden, terwijl de nog overgebleven passagiers van de Quakernaat op de Cornells de Wit overstapten om mede naar Dordrecht te retourneeren. Kapitein Van Rijk van de aangevaren boot verzekerde herhaaldelijk te hebben gefloten. Vele passagiers bevestigden dit en waren van meening, dat kapitein Blanken van de Thor niet voldoende waarschuwingssignalen had gegeven. De Quakernaat zat bij afzending van dit bericht vast op een rif en hoopt nog los te komen voordat het water vloeien gaat en het door de gemaakte opening de kajuit kan binnenstroomen. Tal van treinen ondervonden gister ten gevolge van den zwaren mist belangrijke vertra ging. De vertraging was dikwijls zoo belangrijk, dat extra treinen moesten worden ingelegd. Rattenbestrijding. Te Roermond worden op het oogenblik proeven worden genomen, om ratten te verdelgen door middel van het Virus van het instituut Pasteur. De levend gevangen ratten worden onderhuids ingespoten met het gift en weer losgelaten. Het gevolg der inspuiting is, dat de rat ziek wordt en binnen eenigen tijd sterft. In dien tusschen- tijd besmet ze tal van andere ratten, die op hare TE ROTTERDAM. Men heeft tylejel g(,sproken over hét géval van een onzer buren nalejuffrauw Koopman te, Rot terdam. Het dedd zilcjh zoo kort fin /onze nabijheid vopr, dat wij denken dat 'het U bjefang; zajl 6|u- boezemen. 1 j Mejuffrouw J. Koopman, Oudaenéta^t 32 te Rofterdiahi, meldt onJS: (Sedert drie jaren lééd ik aan heMg'e pijnen in de nieren, die hiettégeh- staande alle ziorjgien jannibielden. Ik was den gé- hoéten. diajg lam ©n af gen uit en het min ste werk in mijn huishouden viel mij reeds- zwaar. Mijn water was troebel! en 'ts [avonds waren inijm voeten en enkels op gezwollen. Ik wals ten e'iindte raad, wahft alle iin- gemomen geheidstmiddeién warén zonder baat gé btejven. Men maakt© mij toen opmerkzaiarn pp Foster's Rugjpijn Nieren Pülle-n die eèn uitstekend mtiddel Voor mijn 'fcwjaal zouden zijn. Ik -gebruikte ze dadelijk en de uitslag was (buiten alte vér- wachting. Na ze zorgVuficEg gedurende acht da gen te hebben ingtenptajen, w;ais mijn toestand! enorm vefèl 'béter. Mijn pijnen warén bijna beiefk Verdwenen pn dé urine nalm weer teen nor malle kleur aan; fk gevoelde ine wéér opgewekt en kon me feiber bewie|gten. Ik ga Inoig eénigën tijd vjoort Uw (piil/len fin te nemen ten Jbfen er van overtuigd dat Élk in een piaar dagen totaal genezen ben. Gaarne zajl ik eventueele lijders, omtrent Idle goede hoedanigheden van Uw uitstè kemdie pillen inlichten. Ik ondetrgéteiekendovèrklaar dat het bovën staande waar is -en mach tijg U (het publiek te maken o(p dike wijz© djile' U 'goed du;nkt. De kritieke pei-iodb. Dit tijdperk in hét léven eener Vrpulw brengt immer omstandigheden en dik wijls gfecompliceeride omstandigheden mét zich mede. De natuurlijke krachten verminde ren én de afscheiding gelschiedt niet zoo goed als voor been, daar een gedeèltè dér af té voeren stoffen thiahs in het lichaam 'blijft. Het lis (pan jdat dei Fos ter's Rugpijn Nfcrleb. pillen '©ené bijzondere ge nezend© waarde bebbeu èn dat zij dé natuur behulpzaam ztfn ioim die doorgangen schoon te honden, terwijl zij hief gestel verlichten van dè onnedihhedlen, w©£toe zi'idh daarin opjgiehoopt hebbè-n. Verzeker U dat rnjeh U die échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, die'zelfdè dié Mejuffrouw Koopman jgtehad heielft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar hij 'die hoen©n KAPPELHOF &HOVINGH, voorheen Frans: Visser. Toezending geschiedt fran- cpi na ontvkngislt 'van pjostwisset a f 1.75 voor één of f 10.voor lz>els doozen. Schiedam. Gehuwd: 25 Oct. H, Prins, oud 33 jaar en M. Verbeek, oud 21 jaar. A. C. Verdijsseldonk, oud 20 jaar en P. Kloos, oud 21 jaar. Geboren: 22 Oct. Roelof Johannes, zoon van R. Lenten en M. H. Blomberg, Buitenhavenweg. 23. Willem, zoon van A. v. Vliet en J. Groe- neweg, Grolbaan. 24. Cornells Pieter, zoon van Kalkhoven en E. de Ruiter, Bakkersstraat. Overleden: 24 Oct. Maria van Dijk, oud 2 jaar en 1 maand, Lange Achterweg. RIJNHOOGTE. 25 Oct.2.70 M0.05 M 25 Oct.2.55 M0.05 M 25 Oct.2.76 M0.05 M 25 Oct.: 3.12 M; 0.11 M 25 Oct. 4.20 M; 0.13 M 25 Oct.: 2.69 M; 0.14 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Caub Huningen Kehl. Keulen Mannheim Ruhrort val a 25 Oct. Per Telefoon, 21/a °/o Nederland Zilver Metalliek 3 o/o Portugal 41/2 °/o Turkije C 7 0/0 China 4 0/0 Japan 5 o/q Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison. Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie lOOs/i 69& 49J4 9834 154 275 331 885/, 48i/, 132»/, 867, 37 1335/, Wisselkoersen te Rotterdam, 25 Oct. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 4 Parijs - 48.20 3 Antwerpen en Brus. - 47.97^ 3 Duitsche Rqksbankpl. - 59.15 5 pCt. Havencontroleurs. Uit Rotterdam meldt meu ons Teu dienste der twee havencontroleurs alhier is door den minister van Marine een stoombarkas gesteld, bewapend met 6 personen. PETERSBURG, 25 October. Het congres van gedelegeerden der spoorwegambtenaren zond deputaties met verzoekschriften, waarin hunne eischen waren geformuleerd, naar de ministers Chelkof en Witte. De eerste is nog niet te Petersburg teruggekeerdhem werd verzocht tijd en plaats BEURS VAN SCHIEDAM, 25 Oct. 1905. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 25 Oct. Moutwgni f9.per Hectoliter cont. zonder fast en zonder belasting. Nanetw de Commissie voor de ttoteering) D. F. W. PRINS.. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: _LJ j J Moutwijn: 9»/a- Jenever: f 13.50 Amst. proef f 15.— Prima Graanspiritus f g; k 16*/4. Spoeling: f 1.80. AMSTERDAM, 24 Oct. Rogge op lev. zonder noteering. ANTWERPEN, 24 Oct. Petroleum Amerik. vast; in loco fr. 19V2, per Oct. fr. 191/» Nov. fr. 193/„ Dec. fr. 20—, 3 eerste md. fr. 20 BERLIJN, 25 Oct. Spiritus in loco PARIJS, 24 Oct. Spiritus (slotkoers) flauw per 100 kilo per Oct. fr. 33.-- betaald, per Nov. fr. 31.25 a 31.50, per Nov./Dec. fr. 31.25 a 31.50, per 4 eerste md. fr. 31.75 a 32. per 4 md. van Mei fr. 32.25 a 32.50. HAMBURG, 24 Oct. Spiritus kalm; per Oct. mk. 18- Nov./ Dec. 18— (z.f.) NEW-YORK, 24 Oct. Mais, Western in loco 24 Oct. 6223 Oct. 61» 778/*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3