Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Te W'arschau. Tengevolge van de weigering van het hoofd der politie om zekere politieke gevangenen los te laten ontstond er een wanhopig gevecht tegenover het Stadhuis. De cavalerie chargeerde op de menigte, waardoor 16 personen gedood en 73 gewond zijn. Een tweede ontmoeting had plaats op het plein voor de Bank. De troepen gaven vuur op de menigte, waardoor 4 personen gedood en 30 gewond zjjn. Op de straat zijn gister grootsche betoogingen gehouden. De militaire macht is van de straten ingerukt. De politie heeft bevel gekregen de menigte niet te hinderen. De algemeene werk staking wordt voortgezet. Te Kazan. Maandag is het te Kazan tot een verschrikkelijke plundering en een bloedbad gekomen. De troepen en de politie schoten er in het wilde op los. Er waren vele gewonden, onder wie ook gymnasiasten. Des avond* werden de winkels door de troepen geplunderd. De politie veroerde geen vin. De commissaris van politie heeft zijn ontslag genomen. Er is een gerechtelijk onderzoek tegen hem inge steld en de kozakken en troepen zjjn uit de stad verwijderd. De gemeenteraad heeft een militie opgericht. De menigte nam de wapens uit het politiebureau weg en bracht die naar het stadhuis- Te Odessa. Volgens particuliere berichten uit Odessa hebben de onlusten eergisteren daar tot in den laten avond voortgeduurdin het bijzonder in de Dalnitzky- straat, waar 4 personen gedood en 92 zwaar ver wond zjjn. Tusschen studenten eenerzyds en de kozakken en politie anderzijds kwam het tot een formeel gevecht. Men vreest dat de onlusten te Odessa zich nog steeds meer zullen uitbreiden. De Odessasche correspondent van de Standard beschrijft in een gister-middag ontvangen tele grafisch bericht de grenzelooze regeeringloosheid, waaraan de stad ten prooi is. Duizenden, tot het uitvaagsel van de bevolking behoorende, trokken door de straten, plunderden de winkels, in de eerste plaats winkels, die door joden gehouden worden. Wie zich verzette schoten zij neer. Voortdurend klonk hun kreetWeg met het stadsbestuur, weg met de politie en de troepen. Een algemeen gevecht in de straten was er het gevolg van, waarbij honderd dooden moeten zijn gevallen. De goedgezinde burgers barricadeerden hunne huizen en vuurden van de balcons op de benden in de straten, maar zij konden evenmin het gepeupel baas worden als de met revolvers gewapende studenten. Generaal Kaulbars schijnt door de voorvallen geheel en al verbasterd en niet in staat iets tegen die gruwelen uit te richten. In Finland. Ritzau's bureau seint uit Tornea Gister-middag heeft zich bij Kamenski, hootd der gendarmerie, een uit 40 personen bestaande afvaardiging vervoegd, dat van hem afgifte der wapens van de gendarmen eischte. Na korte bespreking verklaarde die chef het daarmede eens te zijn, waarop alle wapens der gendarmes aan het gezantschap werden overgegevenDaarenboven kregen de gendarmen bevel binnen drie dagen de stad te verlaten. Op dezelfde wijze is met degen- darmen in Kemi gehandeld. Het aantal gendarmen in Tornea bedraagt 7, in Kemi 6. Gisteravond zjjn in Tornea vergaderingen ge houden. Uit Helsingfors seint Ritzau's bureau De Senaat heeft tot den Tsaar een verzoekschrit gericht, waarin herstelling der wettelijke toestan den, opheffing van de dictatuur, uit den wegrui ming van door het aanstellen van onbekwame beambten ontstane misstanden, opheffing van de censuur totdat de wet op de vrijheid van de druk pers tot stand zal zijn gekomen, en grondwettelijke wijziging van de weerplichtwet geëischt worden, daar anders in het land de rust niet gehandhaafd zal kunnen worden. Verder deelden de senatoren mede, dat zjj niet langer het vertrouwen van het Finsche volk be zaten, weshalve zij hun ontslag indienden. Het verzoekschrift was onderteekend door alle leden van den Senaat op één na, die zich ophetoogen- blik te Petersburg bevindt. De te Lübeck gevestigde Finsche reederij Klingström heeft uit Kotha een telegram ontvan gen, volgens hetwelk gister-middag om twaalf uur voor Finland de politieke algemeene werk staking is afgekondigd. De dienst der posterijen, dagbladen, telefoon en binnenlandsche telegraaf is stilgezet. De telegrafische gemeenschap met het buitenland over Helsingfors wordt voorloopig door de stakers toegelaten. ZWEDEN. Gis lervoormdda g is de zuivere Zvveedsché vlag geheschcn op hot paleis «n op hét gebouw van den Rijksdag. Voor bet paleis werden de Ko ning en de Kroonprins mjet levendige huldebe tuigingen begroet. D)e stad is met vlaggen ge tooid; uit het geboete land komen berichten bin nen over het feestelijk uitsteken vair vlaggen. DUITSCHLAND. Gistermiddag is de Koning Van Grieksjn'.and te Berlijn aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door den Kedïzer, alsmede den Kroon prins, verder door RceMhofen, Tirpitz en von Eineim, minsditers ivrin staat ep den Griekschen gezant. De Keizer begroette dén Koning aller hartelijkst. HH. MM. begavjen zich voorts mot gen bijzouderen trein naar h«et station Wild park, waar dé Koning «in het nieuwje paleis intrek nam. 1 1 Ter eerie vian den Koning van Griekenland is gisteravond een diner gehouden, waaraan dè Kei zer, de Keizerin, do Kroonprins', prins en prin ses Fried rich Leopold en andere prinsen, dé rijks kanseliers, de ministers, de Griekschè gezant enz. aanzaten. De Keizer dpoieg de Griekschè èn dè Koning dè> 'Duiiterihe inarineuniform. Aan tafel dronken de monarchen wieder'keènig èlkaars gè- zondheid. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung meldt, dat de rijkskanselier, bij de ontvangst van den Duitscihen gtediendajg' beboögd heeft, dat het duur- deir Worden Jvan biet vleefetóh hem grondwettelijk nieit het recht schonk maatregelen op tè hef fen of te beperken, die door dé landsregeèrih- geh tot afwering va n ziekten in den Buitschen vetesita.pte'1 genomen zijn. Of er werkelijk gebrék aan vee is, kunnen slechts grondige onderzoekin gen in het land uitmaken. Die onderzoekingen zijn bijna afgejoppen en zullen den grondslag vormen van de vterdere besluiten dèr Pruisische regeering. Hij gaf in Overweging, dat tot dien tijd de gemeentebesturen de zorg vbor hèt vér strekken van vlleesch zelf ter hand zoudèn né men. r OfScieele berichten. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot vertegen woordigers der regeering op het van 23 tot 27 Mei te Milaan te houden internationaal congres van instellingen van weldadigheidVV. Hovy, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdamdr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te RolducJ. F. L. Blankenberg, te Amsterdamdr. H. J. de Dompierre de Chaufepié, te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besl. zijn benoemd a. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. Th. Ruys, I. Pzn., inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectieb. tot officier in de orde van Oranje-Nassau, B. Dingemans, schoolopziener in het district Zutphen en mr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het districht Goes c. tot ridder in de orde van Oranje Nassau, P. M. J. Steyns, schoolopziener in het arrondissement Venlo. Bij Kon. Besl. is benoemd tot buitengewoon lid van den Centralen Gezondsheids raad dr. C. F. J. Blooker, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Amsterdam. Tan de Koninklijke familie. Naar de N. Ct. verneemt, heeft H. M. de Koningin den gep. generaal-majoor jhr. Laman Trip, adjudant i. b. d., opgedragen H. M. te vertegenwoordigen bij den intocht van het hertogelijk paar van Saksen Coburg en Gotha aldaar. Aan dien opperofficier is als adjudant toegevoegd de ordonnans-officier jhr. E. R. van der Wjjck. Prins Hendrik vertoeft op het oogenblik te Berl\jn. Gouverneur Idenburg. Gouverneur Idenburg vertrok gister met het s.s. Prins Willem 1 naar Suriname. Een groot aantal hooggeplaatste ambtenaren en vrienden deed hem uitgeleide. De minister van Koloniën was mede bij het vertrek tegenwoordig. Carnegie-stichting. De Weensche correspondent der N. R. Gt. schrijft De Oostenrijksche Ingenieurs- en architecten- vereeniging vindt het standpunt van het bestuur der Carnegiestichting om, buiten de algemeene mededinging voor het Vredespaleis, nog enkele archi;ecten uit te noodigen juist en correct en heeft daaraan hare goedkeuring gehecht. Aan die vereeniging was daarover uit Dan Haag hare meening gevraagd. I Art. 65 der Drankwet. Naar men verneemt, zal het wets-ontwerp tot wijziging van Artikel 65 van de Drankwet eerst daags de Tweede Kamér bereiken, terwijl' door de reigeering bp een spoèd'igè bèhandèlimg zal worden anagedrongen. Artikel 65 luidt aldus: 1. Verkoop van alcoholhoudende drank Rade ren djan sterken drank, en Van alcoholvrijen drank, in 'etene lokaliteit, als' bedoekt in art. 34, eersite lid, kan zonder verlof geschieden tot 1 Januari 1906. 2. Een verzoek om verlof voor dé voortzetting van dien verkoop na 31 Dtecemfoer 1905, wordt ingediend vóór 1 Januari 1905. Vóór 1 Novem ber 1905 wordt op het Verzoek schriftelijk be schikt. 3. Op Verzoeken, ingevolge het twèedè lid in gediend, is art. 36, twteede lid, niet Van toepas sing, voor zoover de verzoeker op 1 Januari 1904 het bedrijf uitoefende in de localitèit, waar- Voior bet verlof wordt gfevraagd. Het verlof wordt evénwel inge.trokkeln indien dè lokaliteit op 1 Januari 1916 niet voldoet aan de oisoheh, krachtens art. 35 gesteld, vobr zoover die eischèn golden op het tijdstip, waarop het verlof werd verleend. De staking in de bouwvakken. Op de werken van het Westelijk Viaduct te Amsterdam is eergister-ochtend een staking uitge broken, waarbij 350 man betrokken zijn. De voor naamste eischen der werklieden zijnvoor de perronwerken 25 cent in plaats van 23 centde caissonarbeiders wenschen onder gelijkmatige» druk te arbeiden en verlangen een gelijkmatig loon. De directie weigert tot nog toe de eischen in te willigen. Nader meldt men uit Amsterdam De staking van de arbeiders, werkzaam aan het nieuwe westelijk viaduct, is nog niet geëindigd. Een antwoord van de directie op de door de werklieden gestelde eischen is nog niet ingeko men. Ongelukken. Een der opzichters in de coöperatieve suiker fabriek te Sas vaji 'Gent krabd;e zich verleden wieck een puistje boyen den mond af. Zaterdav vertoonden zich daardoor verschijnselen van htoedvtergiftiiging, die thans een zeer ernstig ka rakter hebben aangenomen. Reeds werd door eten 'geneesheer op èen tweetal plaatsen gesne den, iom zoodoende het verder doorloopèn der giftstof te; beletten. De toestand van den on- gtetokkdge blijft echter zeer ernstig. Maandag kreeg de landbouwer P. Monfrans, te Barneveld, die zich in den stal achter zijn paard begaf, een trap van het dier, waardoor vier ribben gebroken werden. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Hulde aan burgemeester Versteeg. Aan den avond van den dag waarop burge meester Versteeg, na een werkzaamheid van circa 14 jaren, scheidde uit het ambt dat hij met zoo veel eer heeft bekleed, is hem namens Schiedams burgerij een welverdiende ovatie gebracht. Omstreeks 9 ure Dinsdag-avond boden de Groote Markt en de omliggende straten een ongewoon levendig schouwspel. In den rossen gloed der Ben- gaalsche verlichting en van de fakkels die bij de Schutterij-muziek werden gedragen, gaven de hoofden der talloozen die zich bij het Stadhuis en in de nabij gelegen straten verdrongen, een eigen- aardigen, fantastischen aanblik. Na het luiden der avondklok toog uit het politiebureau naar het tegenoverliggende Raadhuis een aantal heeren van allerlei rang en stand) gezindte en richting en vereenigde zich weldra in de Raadzaal, die, geheel ontruimd, tot receptie zaal was ingericht, terwijl de gloeikousjes aan de kroon vervangen waren door gaskaarsen en aan den wand een twaalftal kaarsen waren ontstoken. Namens allen richtte de heer J. VV. J. van Harwegen den Breems, oud-wethouder; dezer gemeente, het woord tot den Burgemeester, die hen ontving. In dit voor Schiedam ernstig uur, zoo getuigde hij, was hem uit den kring van een 30-tal Schiedamsche ingezetenen, door den eere president, dr. Vaillant, de vereerende taak opge dragen een korte afscheidsgroet te richten en een woord van erkentelijkheid te spreken tot den scheidenden burgemeester. Allereerst voor hem, tot wien deze afscheids groet gericht werd, moest het scheiden zwaar vallen uit een ambt, dat hij 35 jaren heeft bekleed en had lief gekregen, omdat volgens zijn eigen woorden de drager van dat ambt in die betrekking zooveel goeds kan doen. Ook voor Schiedam valt het zwaar te scheiden van den drager van een ambt, die zooveel goeds heeft gedaan voor de gemeente en weemoedig is zij gestemd, nu zij hèm ziet heengaan, die haar gelukkig en in vriendschap heeft bestuurd en wiens doel en streven het geweest is, hare belan gen te bevorderen en te komen tot hare weder- opheffing. Het resultaat is geweest dat de burge meester zag geboren worden, hetgeen tot den groei en den bloei der gemeente kan leiden en met volle recht eert Schiedam dan ook den man, die daartoe zooveel heeft bijgedragen Dat Schiedam is vooruitgegaan, dankt zjj vooral in hooge mate den burgemeester, die toegankelijk was voor iedereen zonder onderscheid van rang of stand, niet lettend op richting of gezindte) maar bereid was ieder te aanhooren en iedere vraag in ernstige overweging te nemendat wjjt zij vooral den man, die iedere bestuurshandeling toetste aan het algemeen belang, overtuigd dat de drager van het ambt zooveel goeds kan doen voor de gemeente waarvoor hij is aangesteld. Waar de burgemeester gesteund werd door het vertrouwen, de achting en de warme sympathie der burgerij in wier midden hij leefde en werkte en nu nog bljjft wonen, heeft hjj zich zijnerzijds geheel aan de gemeente gegeven, in een omgeving van zoo verschillende levensopvattingen en zoo uiteenloopende meeningen, vereenigend wat niet gescheiden behoefde te zjjnen waar hjj zal zeggen, dat hij slechts zijn plicht deed, mogen wij getuigen, dat hij met onwankelbaren moed, verstandig beleid en onkreukbare trouw allen heeft geleid. In hem eeren wij een eerlijk oprecht onpartijdig burgemeester, een goed nobel man, en waar wij hem met weemoed zien heengaan bij het beëindigen van zijn taak, mogen wij verzekeren, dat de burgerv ader zal blijven leven in de harten der burgerij nog lang nadat hy als burge meester zal zijn afgetreden. Dank brengen wij u zoo ongeveer besloot spr. voor al het goede door u verricht met den besten wensch dat het u en de uwen zal goed gaan en u nog tal van jaren gelukkig en tevreden moogt leven, en als straks de tonen der serenade tut n zullen zijn doorgedrongen, moge die dan gedragen worden door en bezieling geven aan de gedachte die ligt in de woorden«Vergeet mij niet" Lang zal hij leven Geestdriftvolle instemming vond deze uitroep bij alle aanwezigen. De Schutterij-muziek, voor het stadhuis opge steld, begeleidde ze met fanfares en ook uit de kringen van het volk gingen blijken van instemming op met de hulde den scheidenden burgemeester gebracht. De Burgemeester, dankend, verklaarde zich verrast door de wijze, waarop van hem afscheid werd genomen. Diep getroffen was hij door dat afscheidswoord en de instemming, die het mocht vinden. De laatste dagen en uren vallen hem toch zwaar en moeilijk en daarom vindt hij het heerlijk dat zoo velen tot hem zijn gekomen om hem dezen afscheidsgroet te brengen, Dank brengt hij daarom aan hen en aan heel de burgerij. Burgerij en burgemeester zijn toch aan elkaar gehecht. Nooit zal hij vergeten dien 10 Dec. 1894 en de wjjze waarop hij toen ontvan gen werd. Die welkomstgroet gaf hem den indruk welke moeilijke taak hjj zou te vervullen hebben en deed hem vragen wat van hem verwacht werd bij reeds zoo hooge symphathie. Doch hij schreef dit toejaan de omstandigheden, aan de somberheid die zoo lang over de stad had gehangenin den nieuwen burgemeester begroette men een nieuw tijdperkspr. begreep echter dat het zou zijn een tijdperk vol moeilijkheden en zeker had hij niet werkzaam kunnen zijn voor Schiedams welzijn, had niet geheel de burgerij en in het bijzonder het Dag. Bestuur hem gesterkt, geschraagd en moed gegeven Maar het bleek hem, dat de sympathie groeide en door de voortdurende sympathie van Schiedams burgers vond hij kracht om voort te schrijden op den weg van den Vooruitgang. Dank brengt hij aan allen, diemet hem hebben medegewerkt om den toestand te veranderen en eene verbetering te te bereiden, die komen moet. Al is nu ook voor hem deze levenstaak afgeloopen, anderen behooren voort tegaan op den ingeslagen weg Steunen zij zijn opvolger, als hij straks zal zijn hier gekomen. Velen hier zijn oud en zullen wellicht niet den hernieuwden bloei dezer gemeente beleven zij moeten het werk aan jongeren overdragen die jongeren moeten zij bezielen met de energie en de kracht groote zaken in het belang der gemeente te doen. Waar spr. allen een goed hart toedraagt, bidt hij God, dat het Schiedam en zijn inwoners voortdurend wel moge gaan, besluitend met een leve Schiedam I (Applaus, Fanfares.) Nu gevolg gevende aan de uitnoodiging om ge tuige te zijn van de serenade hem te brengen, verzoekt hij allen daarna weer in de Raadzaal terug te komen. Nadat de Burgemeester em de Commissieleden op het bordes van het Raadhuis de serenade ge volgd hadden, gegeven door de stafmuziek der d.d. Schutterij, die daarna nog een wandeling door de gemeente o.a. langs het huis vanjden burgemeester deed, kwamen zy allen in de Raadzaal terug. Daar bracht de Burgemeester als vertegenwoor diger der Kroon den eersten dronk uit op H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Vervolgens wijdde dr. Vaillant een dronk aan den Burgemeester bij het eind van diens belang rijke loopbaan. Als oud-gediende heeft hij heel wat gezien, het up and down en down and up dezer gemeente beleefd. Is nu in de laatste jaren deze ge meente merkbaar vooruitgegaan,dan wordt den schei denden burgemeester daarvoor grooten dankgebracht door de burgerij, maar dan huldigt spr. ook den man, die, bevorderend wat te bevorderen was, ook het onderwjjs krachtig heeft bevorderd. Sp r wenscht hem voldoening by [zijn werk en hoopt hij zich steeds de gemeente herinneren zal. De Burgemeester, allen dankend voor de groote eer hem bewezen, bracht daarna een dronk uit «op het welzijn van u en al de uwen". Daarna stelde dr. Vaillant, namens allen den heer Versteeg dankend en met de zijnen alle goeds wenschend, voor, niet meer van den kostbaren tjjd des burgemeesters te vergen, maar nu heen te gaan. Dinsdag-middag gaf burgemeester Versteeg aan de ambtenaren der gemeente gelegenheid van hem afscheid te nemen. Daartoe vereenigden zich 's middags 4 ure met de ambtenaren ten stad- huize en den gemeente-secretaris o.a. de ontvanger, de commissaris van politie, de directeur van gemeentewerken en die van de gasfabriek en drinkwaterleiding en de rector van het gymna sium, die allen door den Burgemeester op de meest welwillende wijze werden ontvangen. Namens hen allen voerde de commissaris van politie, de heer J. L. C. Wolfensperger, het woord. Hij bracht dank voor alles wat burgemeester Versteeg voor de ambtenaren geweest is en deelde hem mede, dat men hem als souvenir wenschte aan te bieden, een tegel voorstellende het stadhui») welke zal worden vervaardigd in de tabriek van de firma 't Hooft en Labouchére, te Delft, verge zeld van een oorkonde. De Burgemeester, hartelijk dank brengende voor de hem gebrachte hulde en daarbij dankbaar her denkende den steun dien hjj steeds van zyn amb tenaren heeft ondervonden, zeide het hem toege zegd aandenken gaarne te zullen aanvaarden al» een herinnering aan den aangenamen tyd hier met- de ambtenaren doorgebracht. Schied. Tramweg-Maatschappij. De Schiedamsche Tramweg-maatschappij ver voerde gedurende de maand October 27183 passagiers. - I 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2