Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Vrijdag 24 November 1905. No. 8365.1 Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. KLAVER VAN VIER. Staten-Greneraal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage. ij ks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 5J. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven '15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan de Directie van de Maatschappij j.Oxygenium" en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding harer fabriek tot bereiding van zuurstof- en waterstofgas, staande aan den Buitenhavenweg no. 46, kadaster sectie L no. 1343, met een zuiggasmotor van 100 paardenkracht; 2o. aan C. J. Wouterlood en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zgner branderij staande aan de Warande no. 36, kadaster sectie M no. 388, met een stoomwaterketel met een verwar mingsoppervlak van 8 M2. Schiedam, den 23sten November 1905. Burqemeester en Wethouders voornoemd, VISSER L. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat, vermits het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van H. ii. Willeman om vergunning tot opriehting van een fabriek van matrassenhaur, in het pand staande aan de Lange Haven no. 39, kadaster sectie C no. 1055, nog niet geëindigd is, hun College besloten heeft de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den 23sten November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. SICKENGA. 24 November. RUSLAND. De Standard yterneemt uit Petersburg, dat de aanvallen van verlamming, waaraan Witte vroe ger geleden heeft, zich herhaald hebben. Dit maal bleef zijn linkerarm urenlang verlamd, waar aan bezwijmingen gepaard gingen. Zijn toestand beet zorgelijk. De correspondent der Daily Telegraph meldt er niets van, ofschoon hij zich met Witte be zighoudt. Hij feeïnt, dat Witte eergisteren een deel tv'an den dag te Tsarkoje Selo doorbracht. Hij Verkreeg de goedkeuring van den Tsaar voor de benoeming van Gerard tot landvoogd van Fin-land. Deze -benoeming behaagt, de Finnen. Naar 't heet, b^eeft Gerard gezegd een benoe ming te -zullen aannemen, ofschoon zij tegen zijn zin is. - f f I 'Later zat Witte een ministerraad vioor. Daar Een roman uit den t\jd van het Schrikbewind. M. BARSTOW. 17) Maar een brief vooral, geteekend Armand St.- Just, scheen hem bijzondere voldoening te ver schaffen. Aha! prevelde hij Armand St.-Just heult dus met de verradersNu, Marguerite Blakeney, denk ik dat ge mij wel helpen zult om den Klaver van Vier te vinden Chauvelin in den schouwburg. Het was een gala-avond in het Covent Garden Theater. Gluck's Orpheus werd opgevoerd. Het huis was stampvol. De ministers en 't gansche diplomaten korps waren tegenwoordig, en onder Jde aanwezigen ontbrak ook niet monsieur Chauvelin, die, als zaakgelastigde van het Fransche gouver nement, door de regeering van Zijne Majesteit George ontvangen was. Dat deze ontvangst zeer hartelijk was geweest, zou niemand hebben kun nen beweren. Maar de Engelsche regeering had tot dusver geen aanleiding kunnen vinden om met de bloedige vierschaar, die te Parijs den baas speelde, otficieel te breken; en bg gevolg had zij, waren perswetten in behandeling. Een -ontwerp komt Vermoedelijk heden gereed en zal dan over e-en dag of drie, vüer afgekondigd worden, ,a'ls de bekrachtiging van den Tsaar verkregen is. Ojok 'ligi/ !er een wetsontwerp ter waarborging van de ipérsjoonlijkë Vrijheid gereed. Het kerkelijk vraagstuk beho-ort tot de moei lijkste. Vete- geestelijken, o. a. bisschoppen, vin den dat een keizerlijk gezag, dat -op een grond wet berust, gelijkstaat met het bewind van den Abtóichniist. In 1906 zal er een gr-oote kerke lijke vergadering bijeenkomen, teneinde de Griek- isfch-e kerk in democratische richting te hervor men, -ofschoon de Synode heftig teg-en het plan is. Di-e vergadering zal -ook het voorstel overwe gen pm den J:uld|aanischen kalender te vervan gen dpo-r den Greg-oriiaanscben. De Times vernoem! uit Helsin-gforsDe strijd o,m den Senaat verbittert de Finnen. De reac- tójomaiire Linder blijft het struikelblok voor een hervprininig van -den Senaat. Linder kuipt daar, -zop 't heet, telgen. NOORWEGEN. Gister-middag zijn koning Haakon, de Koningin en de Kroonprins naar Kristiania vertrokken aan boord van het Koninklijke jacht Dannebrog dat door Deensche oorlogsschepen geëscorteerd wordt. DENEMARKEN. In het Deensche Landsting is het scheidsrech terlijke verdrag met Nederland ter sprake geko men. Een afgevaardigde had bezwaren. Evenals in het Russische verdrag had hij in het verdrag met Nederland de bepaling opgenomen willen hebben, dat men »bij gebreke van een andere overeen komst" naar het Haagsche Hof zou gaan. Ook vond hij eenige bepalingen onduidelijk geformu leerd. Het slot was, dat het Landsting besloot, het verdrag naar een commissie van negen leden te verzenden. DUITSCHLAND, De Norddeuische Allgemeine Zeitung bevat nadere mededeelingen over de ontworpen nieuwe rijksbelastingen op de binnenscheepvaart en het goederenvervoer te land. De verzwaarde zegelbelasting op vrachtbrieven wordt geschat 41 millioen mark op te zullen bren gen van de belasting op de plaatskaarten voor het personenvervoer met spoortrein of stoombooten in de binnenwateren wordt een opbrengst van 12 millioen verwacht van de nieuwe belasting op weelde-automobielen wordt een opbrengst van 3£ en van die op de kwitanties 16 millioen per jaar verwacht. De nog meer benoodigde inkomsten zullen door een rijkssuccessiebelasting gedekt moeten worden. ENGELAND. De Times en de Daily Telegraph, de hoofdor ganen der regeeringspartij, melden, dat Balfour van plan is af te treden, daar de unionistische hoe ongewillig ook, met den afgevaardigde van het Comité der Openbare veiligheid in aanraking moeten komen. Chauvelin zat in de loge van lord Grenville, en, met de onvermijdelijke snuifdoos in de hand. had hij gedurende het gansche eerste bedrijf zijn oogen niet afgewend van de loge tegenover hem, waar Marguerite Blakeney juist was binnengetreden, vergezeld van haren echtgenoot, schitterender en bekoorlijker dan ooit. Gelijk altijd, had haar ver schijnen algemeen opzien gewekt. Zij was immers de koningin der mode, evenals zij de koningin der schoonheid was. Aan gefluister en buigingen geen gebrek. Ook uit de koninklijke loge was een ge nadige groet gekomen. Chauvelin hield haar gestadig in 't oog, terwijl zij daar zat te luisteren naar de muziek, spelende met haren kostbaren waaier, hals en armen en coiffure flonkerend van heerlijke diamanten, het geschenk van den schatrijken echtgenoot, die lui en wijdbeens naast haar in den rooden fauteuil leunde. Marguerite was dol op muziek, en Orpheus verrukte haar. Zij was immers ook pas vijf-en- twintig, in den bloei'harer jeugd. Zij werd gevleid, gevierd, aangebeden door alles wat in Londen den toon aangaf. En twee dagen tevoren was de Mor ning Star teruggekeerd van Calais, met de tgding dat haar dierbare broeder veilig en wel daar aan gekomen was, dat hij aan haar dacht, en dat hij om harentwille voorzichtig zou zijn. Wat wonder dan, dat zij voor het oogenblik, onder de bekooring van Gluck's heerlijk muziek, partij hopeloos verdeeld is en het beroep, dat Balfour te Newcastle op de partij gedaan heeft om de geschillen bij te leggen, vruchteloos is gebleven. Een paar bladen betoogen, dat het oneindig beter zou zijn, zoo Balfour's kabinet aanstonds aftrad, want Balfour en Chamberlain kunnen als gewone leden der oppositie onder een liberaal ministerie veel vrijer en werkzamer samen optreden dan tegenwoordig. Sommige ministerieele bladen zgn van oordeel, dat Balfour misschien eerst zal altreden na een beroep op de stembus. Het kabinet komt heden bijeen. TURKÏJë. Er is een iradee afgekondigd, waarin het besluit van den ministerraad tegen het internationale financieele beheer in Macedonië wordt bekrachtigd. De drogman van het Engelsche gezantschap is eergisteren naar den Piraeus vertrokken om zich ter beschikking te stellen van den Engelschen vlootvoogd. Vice-admiraal Hoesni pasja is naar de Darda- nellen vertrokken. Naar het heet, brengt hij bevelen over naar den bevelhebber der forten voor het geval de internationale vloot zich vertoont. Dergelijke bevelen zgn er gezonden naar de gouverneurs van de eilanden in den Archipel. Te Weenen werd eergister nog beweerd dat de Sultan aan keizer Frans Jozef had laten ver zoeken, de vlootbeweging uit te stellen. Maar de keizer zou geantwoord hebben dat het uitstel onmogelijk was, nu de mogendheden met alge- meene stemmen besloten hadden onverwijld tot de lemoiiïtratie over te gaan. De Engelsche kruiser Lancaster, twee Fransche, twee Italiaansche en twee Oostenrijksch-Hongaar- scheoorlogsschepen zijn in den Piraeus aangekomen. De Zeit laat uitkomen dat geen oorlogsschip zich nog bij het betoogende eskader gevoegd heelt, dit ligt niet aan gebrek aan schepen, want de Stein en de Charlotte bevinden zich in de Grieksch- Italiaansche wateren. Klaarblijkelijk moet men de bijzonderheid dus opvatten als een poging van den Duitschen Keizer om den Sultan nog te sparen. De twee genoemde Duitsche schepen hebben wel is waar geen gevechtswaarde, maar niettemin zouden ze voor dit doel wel te gebruiken zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 November, Indische begrooting De replieken worden voortgezet, waarbij de heer de Waal Malefijt betoogt, dat een gedeelte der kosten voor de handhaving van de neutrali teit in den Russisch-Japanschen oorlog ten koste van Nederland moet komen, omdat het hier gold een belang voor den Nederlandschen handel en de Nederlandsche scheepvaart. Een betere voorbereiding voor den maatschap- pelijken werkkring, d. i. vakonderwijs, acht de heer Bos in de eerste plaats noodig voor de economische ontwikkeling van de inlandsche eens hare ontgoocheling vergat, eens niet dacht aan haren in rook vervlogen liefdedroom, noch aan de luie, goede nulliteit, die haar wel niet ge lukkig had kunnen maken, maar haar tenminste overladen had met al die weelderigheden, welke geld verschaffen kan Sir Percy was bij haar in de loge gebleven zoo lang hij het beleefdheidshalve niet laten kon. Maar na het eerste bedrijf reeds, toen een zwerm van bewonderaars zijn schitterende vrouw kwam complimenteeren, had hij zich uit de voeten ge maakt. Marguerite vroeg niet waar hij heen was. Zij had haar eigen hofhouding om haar heen, be staande uit de jeunesse dorée van Londen. En juist had zij die allen weggezonden, om alleen te zijn met Gluck. Daar stoorde haar in haar genot een bescheiden kloppen op de logedeur. Binnen, zeide zij ongeduldig, zonder om te zien naar den indringer. Chauvelin had zijn kans waargenomen, zoodra bij zag dat zij alleen was. en nu gleed hij zachtjes binnen en stond achter Marguerite's stoel. Een enkel woord, burgeres, fluisterde hij. Marguerite keerde zich om, half verschrikt en half wrevelig. Heere, man, ge doet mij schrikken, zeide zij met een glimlachje. Wat komt gij ongelegen Ik wil luisten naar Gluck. Ik kan nu niet praten. Maar voor mij is dit de eenige gelegenheid om u eens te spreken, antwoord le Gttauvalin kalm; en, zonder verlof te vragen, zette hij zich bevolking. En voorts het aanleggen van proefvel den, het aanstellen van wandelleeraren, en het houden van tentoonstellingen. Spr. beveelt den minister aan met een plan in dien geest te beginnen, zonder te wachten op de uitwerking van alle détails. In de soeialistische koloniale politiek ziet spr. geen gedragslijn, waarvan daden het gevolg zouden kunnen zijn. Ook het plan tot inkrimping „van ons bezit kan geen gedragslijn voor de toekomst zijn- De minister van Koloniën doet voor lezing van reeds vermelde telegram van den gouverneur-generaal. Daarna repliceert de heer T r o e 1 s t r a, die nog niet de overtuiging heeft gekregen, dat ver scheidene expedities niet ondernomen zijn uit zuiver kapitalistische motieven. Spr. dringt aan op overlegging van de circulaire van den minister Cremer, in zake de wenschelijkheid van goud exploratie bij expedities. In zijn dupliek blijft de minister van Koloniën weigeren, overlegging van de circu laire van den oud-minister Oremer, in zake de goudexploratie bij expedities, omdat 't hier geldt een correspondentie tusschen den minister en uen gouverneur-generaal. Om allen schijn weg te nemen, dat deze circulaire ten nadeele van den heer Cremer zou kunnen worden aangemerkt, deelt de minister mee, dat de heer Cremer hem telegrafisch dringend had verzocht, de circulaire, over te leggen. Het extract uit de circulaire aan de Kamer overgelegd, geeft trouwens den juisten inhoud weer. Spr. heeft aan den gouver neur-generaal verzocht zoo er al van gebruik sprake is het gebruik van »dum-dums" tegen te gaan. JjjDe algemeene beschouwingen werden gesloten. jjMet den gouverneur-generaal is over een reor ganisatie van de administratie in Indië, zoomede van de algemeene secretarie, in overleg getreden. Binnen eenige maanden zal verder de wijziging van het Drukpersreglernent zgn t,ot stand gebracht. De kwestie van de koelie-ordonnantie wordt door een rechterlijk ambtenaar onderzocht. In de zaak- Vierhout kon de Regeering niet ingrijpen. Of het Strafwetboek op het punt, dat het hier geldt, wijziging zal behoeven, heeft de minister van Justitie te beslissen. Overlegging van het rapport Rhemrev, in zake Deli, werd door den minister geweigerd. Bij het verder debat klaagde o. a. de heer van Deventer over de rechtspraak van de land raden, en de heer van Kol over misbruiken bjj de inning van belastingen. De minister beloofde onderzoek. Heden voortzetting. Officieele berichten. Bij Kon. Be8l. is aan den adjudant in buiten gewonen dienst van H.M. de Koningin, den vice- admiraal A. G. Ellis, met 1 December 1905, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag verleend uit den zeedienst, onder toe kenning van pensioen, met bijzondere dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 5050 's jaars voorts met ingang van gemelden datum bevor derd: tot vice-admiraal, de schout-bg-nacht J. Wentholt. op een stoel achter haar, zoodat hg haar in het oor kon fluisteren zonder anderen te storen en zonder in den donkeren achterhoek der loge te worden gezien. Dit is mijn eenige gelegenheid, herhaalde hij, toen zg hem met geen antwoord verwaardigde. Lady Blakeney is altgd zoo omringd zoo gevierd door haar hof, dat een oude vriend moeilijk gehoor kan vinden. Hernel, man, zeide zij, zoek dan een andere gelegenheid. Ik ga na de opera naar het bal og lord Grenville. Gij waarschijnlijk ook. Daar wil ik u wei vgf minuten geven... Aan drie minuten in deze loge heo ik ook al genoeg, antwoordde Chauvelin kalm. En ik ge loof dat gij verstandig zult doen met naar mij te luisteren, burgeres St.-Just. Onwillekeurig huiverde Marguerite. Chauvelin sprak doodbedaard. Maar in zijn oogen was iets indringerigs, iets valsch triomfankelijks dat haar een voorgevoel aanjoeg van gevaar.j Is dat een dreigement, burger vroeg zij. Neen, scboone dame, antwoordde hg galant. Enkel maar een schot in de lucht. Hg wachtte even, loerend als de kat op de muis. Toen zeide hij bedaard: Uw broeder, St. Just, verkeert in gevaar. (Wordt vervolodA DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1