Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. scherpe en hatelijke wijze de autithese werd vooropgesteld, die door het vragen aan de vorige Regeenng om kleur te bekennen, door de libe ralen zelf was «geprovoceerd". En nog bedriege- 1 ijker was de leuze, omdat dezerzijds steeds de tegenstelling van «christenen" en »paganisten" als ongeoorloofd was voorgesteld. De kerkelijke hartstochten werden aangeblazen door het uitspelen van Rome en de Ned. Herv. Kerk. Verwarring en verstoring werd er in de wetgeving gebracht, omdat men den strijd onder valsche leuzen aanving tegen een coalitie, die juist tot het oogenblik was gekomen, waarop zij haar samenwerking kon omzetten in vruchtbaren arbeid. En dit zonder dat men zelf er een vruchtbaar program tegenover kon stellen. Ontbrak er alzoo een vruchtbaar programma by de liberalen, de nieuwe Regeering maakt het niet beter. De Arbeidswet werd ingetrokken om de zaak partieel te regelen, telkens wanneer de behoefte daartoe blijkt. Dat keurt spr., en met hem keuren dat ook de socialen af. Er is dus verwarring in den poli tikken toestand. Maar de Regeering wil verzoe ning. Zoo mogelijk verklaart spr. zich tot die verzoening bereid, maar hij heeft er nog weinig van bemerkt. De benoemingen bij de voogdijraden hebben bevreemding en ontstemming gewekt. Neen, wil men verzoening, dan moet die tot stana komen naar beginsel van recht en billijkheid. Dan moet de verzoening gevonden worden doordat de regeering en de linkerzijde lo haar onderwijs- politiek laten varen en 2o. op het gebied der be- lastingen geen politieken en feilen partijstrijd meer voeren. Op die wijze is de rechterzijde tot verzoening bereidanders zal zij de gelederen moeten sluiten. Na een breedvoerige bespreking van den finan- cieelen toestand, waarbij spr. becijfert dat dooreen accres van de middelen en door meevallers bij de uitgaven er geen tekort op den gewonen dienst zal ontstaan, bestrijdt spr. de heffing van opcenten, als niet noodig en niet gerechtvaardigd. Spr. wil niet beginnen met verhooging van de directe belastingen, en zeker niet met een verhooging van de Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Door een verhooging van de directe belastingen reeds nu snydt men den pas af voor een voor ziening van de gemeentefinancien, en dat acht spr. te bedenkelijker. Het ware voorzichtiger, die verhooging te bewaren tot de regeling van de gemeen te financiën aan de orde komt. Verder kri tiseert spr. samenstelling van de commissie tot revisie van de grondwet, niet aanvaardende het reeds herhaaldelijk gefaalde standpunt, dat niet op politieke kleur maar op bekwaamheid is gelet Spr. vraagt oi op de inzichten van antirevolutio nairen en sociaal-demokraten geen prijs werd gesteld, ren-aanzien van de taak, aan de commis sie opgedragen. Is dat nu verzoenend optreden? Daarna kritiseert spr. ook het mandaat der commissie. Het aansturen op een blanco-artikel acht spr. verkeerd. De gansche strijd over het kiesrecht zal meerdere verstoring in den socialen arbeid brengen. De antirevolutionaire partij is voorbands met voornemens zich in den gespannen strik te laten vangen. Zij zal te zijner tijd zich over het kiesrecht uitspreken, dat een organisch kiesrecht zal moeten zijn op reëelen grondslag. Een oppositie tegen alles in zal zij niet voerenmaar vertrouwen aan dit op zoo abnormale wijze tot standgekomen Kabinet zal zij eerst kunnen schen- ken, wanneer het meerdere waarborgen voor dat vertrouwen heeft gegeven. Vervolgens bestrijdt de heer v. d. B e r c h van Heemstede het opcentenstelsel, als ondeugdelijk en onrechtvaardig, en als te bezwa rend voor de economisch zwakken. De heer Troelstra zoekt de voornaamste rede voor den val van het Kabinet-Kuyper in een eigenschap van de calvinistische partij, die vooral sterk uitkwam in dr. Kuyper. De eigenschap van te zyn wantrouwend, uittartend en onverzoenlijk. Met die eigenschappen had hij wel het geloof maar een geloof zonder licht en liefde. Daardoor Jokte hjj tegenstand uit over de gansche linie, stelde hij zich voor als de redder der maatschapph van alle zedelijke euvelen, door de linkerzijde veroorzaakt. Een andere reden voor den val was dat door de feiten aan het licht was gekomen dat het bestaan van een christelijke politiek een onwaarheid is. De onwaarheid van die antithese drukte op ons volk, het was bly, er zich van te kunnen ontdoen. Een derde reden was, dat dr. Kuyper inging tegen den geest des tijds, ook in zijn onderwijspolitiek, die in strijd was met de realiteiten in zijn protectionistisch streven, dat de economische ontwikkeling in den weg stond En wat nu den tegenwoordigen toestand aangaat spr. oordeelde dat de val van het Kabinet-Kuyper ten goede kan komen aan een zuiverder en betere partij verdeeling, door samenvoeging van de demo- kiatische krachten, tegenover het conservatisme. Nu de nieuwe Regeering. De stembusstrijd van de liberalen kwalificeerde spr. als een concentratie van krachten op een nietszeggend program, en het nieuwe Kabinet vergeleek hy met een kasteel met halfsteenen muren, dat de bouwmeester zelf met durfde te betreden, bang als hy was dat de halve steenen op zijn arm hoofd zouden neerko men. En de bewoners van dat kasteel, rustige en hartstochtelooze mannen, stnurden dadelijk na het betrekken van de bouwvallige woning kaartjes naar alle richtingen, em met iedereen goede buren te blijven, (Gelach). De geheele verzoening be- schouwt spr. als een uiting van onmacht en ver legenheid. Voor de oplossing van de crisis zijn de sociaal- demokraten niet verantwoordelijkhun advies werd door de Koningin niet gevraagd. En dat acht spr. gelukkig, want het Kabinet gaat hun dus mets aan. Daarmee is dus gezegd, dat de sociaal-democraten geen Regeering steunen. Maar z\j zullen wèl haar daden steunen, wanneer deze liggen in de lijn van krachtigen socialen arbeid. Spr. zette daarna breedvoerig het standpunt zijner partij uiteen tegenover de andere partijen. Zonder verbeteringen zullen de sociaal-demokraten hun stem aan dit ontwerp onthouden. Scherp kritiseert spr. de kinderbescherming, waarbij voor kinderen van 12 jaren een elfurige arbeidsdag geoorloofd is. Ten-slotte stelt spr. opnieuw de volgende motie voor «De kamer, van oordeel, dat het la^er onderwijs kosteloos behoort te worden gegeven gaat over tot de orde van den dag." Spr. verklaart, dat zijn partij geen principieele bezwaren beeft tegen de tijdelijke voorziening door de 10-opcen ten heffing. Echter schetste lui verschillende nadeelen, verbonden aan opdrijving van de bedrijfs-belasting. Spr. eindigde met het standpunt zijner partij te schetsen in zake het kiesrecht-vraagstuk. Dinsdag 11 uur voortzetting. legen Dinsdag 41 uur heeft de voorzitter eenige kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oor log zal Donderdag niet plaats hebben. Zuid* Afrika. De heer F. M. Knobel, benoemd consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, zal te Rotterdam voor belanghebbenden te spreken zijn den 12en Decem ber e. k. en volgende dagen, tot en met den 16en d.a.v. dagelijks van 10—11 uren des voormiddags, en van 24 uren des namiddags, en wel in een lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Reederjjstraat 7 aldaar, terwijl hij op dezelfde uren te 's-Gravenhage zitting zal houden in een ver gaderzaal van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, en wel op 18 Dec. e.k. en volgende dagen, tot en met den 23en d.a.v. Borneo. Kapitein Stolk, civiel en militaire gezaghebber van Boven-Doesoen (Zuidoost-Borneo) werd, naar men verneemt, licht gewond. Omtrent den tocht van kapitein Stolk zijn bij het bericht van den moord van onder-luitenant Meezen reeds mededeelingen gedaan. der Verlof noodig te hebben, toch geen schade te Andervinden door de Loterijwet." Hij biedt zijn middel aan tejgon toezending van f 1.50. De loterijwet wordt in Friesland, nu, St. Ni- cofaate jn aantocht is, niet vriendelijk bespro ken. Winkeliers van kerkelijke richting begin nen nu, cadleaux uijt te iovten, wanneer men voor een bepaald bedrag bij hen koopt. Weer een staking? Het hoofdbestuur van den Bootwerkersbond ver spreidt de volgende circulaire »Het hoofdbestuur van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond ontving Donderdagavond tele grafisch bericht, dat in Duisburg aan den Rijn in Duitschland, onder de havenarbeiders, die de van Rotterdam en elders komende Rrjnschepen lossen, een staking is uitgebroken. De oorzaak is ons nog onbekend, maar dit neemt niet weg dat wy, die misschien binnen korten tijd de solidariteit der Duisburgers en Mannheimers en andere Duitsche kameraden in moeten roepen, hen thans zooveel mogelijk moeten helpen. De solidariteit die wij hebben te betoonen, be staat daarin, geen gehoor te geven aan de Duitsche werfagenten, die onder weg zijn om onderkruipers te werven. Speciaal worden de arbeiders der Rheinische en Westfalische Expedition hiervoor gewaarschuwd. We roepen de hulp in van alle georganiseerde en ongeorganiseerde havenarbeiders, om ons en de Duitsche kameraden in dezen zooveel mogelijk te steunen. Hoog de internationale solidariteit!" {Het Volk.) Postzegeltentoonstelling. SDe afdeeling Haarlem der Vereeniging van post zegelverzamelaars «Hollandia" heeft besloten, tegen een nader te bepalen tijdstip in 1906 een tentoon stelling van postzegels, enz, te houden, met Nederland en België als deelnemende landen. Natuurschoon te Laren. Men meldt uit Laren (Noord-Holland) Ons schoone dorp, beroemd allerwege om zijn schilderachtige bosschen en lanen, waar in den zomer tallooze vreemdelingen heenreizen, om van de heerljjke natuur te genieten, het veilige, heerlijke toevluchtsoord voor velen, die de bedompte stad een dagje willen ontvlieden, om in de frissche lucht verademing te zoeken, ons mooie, aardige plaatsje, dreigt een .groot gevaar: de speculatie- bouw, 't voor niets terugdeinzende vandalisme, dat het vele schoone, dat ons dorpje aanbiedt, schijnt te willen vernielen.... Het was dus geen wonder, dat er bij ons, voor namelijk van de zijde der hier wonende schilders, krachtig verzet tegen dit dreigende gevaar rees. En dus kwam bij den gemeenteraad alhier een adres in waarin op dezen speculatiebouw werd gewezen, en waarin tevens nadrukkelijk in het i ieht werd gesteld, dat deze bouw een zeer nadeeligen invloed op den bloei der gemeente kan uitoefenen. Veel zou reeds kunnen worden gedaan door instelling van een bouwverordening, rooilijn enz., terwijl tevens ter verbetering van dezen toestand een schoonheidscommissie, zooals te Amsterdam, zou dienen opgericht te worden. In een tweede adres nu verklaarde, namens vele schilders, de heer N. van Harpen zich bereid, de werking eener dergelijke schoonheids-commissie nader toe te lichten. Besloten werd, dit aanbod te aanvaarden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie lederen muilkorf, kinderpantofiël, vrouwenschort, stop van een melkbus, reticule, handvat van een rijwielstuur. Te bevragen aan de volgende adressen porte- monnaie met eenig geld bij Dulfer, Groote Markt 6portemonnaie met geld waaronder vreemde munten enz. bij v. d. Lee, Hagastnaat 4 rozen krans in étui bij Prein, Breestraat 62blousse bjj Proos Hoogendijk, Helenastraat 29portemonnaie met eenig geld en 3 vreemde munten bij Hozeman, Kreupelstraat 1sleutel bij J. Snijder, Villastraat 10; kwast van een wollen das bij Wed. v. d. Broek, Grofbaan 65portemonnaie met eenig geld bij Wed. Vrouwdeunt, Broersvest 165 boven kinderschort bij de Beste, Ged. Broersvest 32 jongensjas bij Schoenmakers, Singel 224kaart met hoedenspelden bij J. Verhaar Kortlandstraat 17. uitgeschreven door de vereeniging ter bevordering van het marktverkeer. Ongeveer een 70-tal nering doenden brachten met hunne étalage heel wat levendigheid langs de straat. Er werden 20 me dailles uitgereikt. KruisverbondMariavereeniging. De beide vereenigingen, welke onder dien naam den strijd tegen het drankmisbruik hebben aange bonden, hebben gisteren haar eigen vergaderlokaal in gebruik genomen. De voorzitter, de heer Schaafsma, de verga dering, welke in het middaguur gehouden werd, openend, deelde mede, dat eerst den zegen des Hemels over het eigen lokaal zou worden afge beden. De kerkelijke wijding werd daarna voltrok ken door den geestelijken adviseur, den weleerw- heer kap. Nieuwendijk, die daarna in een toepas selijk woord er op wees dat de moeilijkheden die aanvankelijk hier de oprichting van een afdee ling der beide vereenigingen in den weg stonden, waren overwonnen en reeds een beduidend aantal leden waren toegetreden. Staande de vergade ring werden nog tien nieuwe leden geïnstalleerd - Adv. eindigde met de beste wenschen voor den groei en bloei der beide afdeelingen uit te spreken. De voorzitter bracht daarna in eenige welge kozen woorden dank aan de eigenaresse van het gebouw, die geen moeite ontzien had om het voor de vergaderingen der afdeelingen geschikt te maken. Onderwijs. In den Raad van Beroep voor de dekenaten Schiedam en Delft is by herstemming tusschen de heeren C. J. Wouterlood alhier en mr. Kolkman te s-Gravenhage, eerstgenoemde door de onderwijzers gekozen. De Amerikaanse he kunstenaars hebben een beweging op touw gezet tegen het protectionisme, voor zoover het buitenlandsche schilderyen en beeldhouwwerken geldt, waarvan de invoer met een buitensporig invoerrecht is belast. De kunstenaars beweren, dat juist door dit hooge invoerrecht, het publiek in de meening verkeert, dat het werk der Amerikaansche schil ders en beeldhouwers minderwaardig en daarom beschermd moet worden tegen de buitenlandsche concurrentie. Het gevolg is natuurlijk, dat het publiek byna uitsluitend buitenlandsche kunst werken koopt en de Amerikaansche links laat liggen. Daarom vragen de Amerikaansche kunstenaars opheffing der bescherming. Tot onderwyzeraan de St. Jozef scholen is benoemd de heer Meekers van Am sterdam. De heer A. J. vanVelzen, rijks-vee arts, herdacht Zaterdag 1.1. onder vele blijken van waardeerende belangstelling, den dag, waarop hij voor 25 jaar van gemeentewege als keur meester van het vleesch optrad. B. en W. toonden de diensten, door den jubilaris in zijn nuttigen werkkring bewezen, op prijs te stellen door hem persoonlijk te komen gelukwenschen. Ook van andere zijden mocht de heer Van Velzen overtuigende bewijzen ontvangen, dat men de verdiensten van den eersten keurmeester van het vleesch naar waarde weet te schatten. R. K. Ziekenhuis. Uit de beste bron wordt vernomen, dat in het a.s. voorjaar zal begonnen woroen met den bouw van een R. K. Ziekenhuis aan de Prins Hendrik laan te Utrecht. De Loterijwet. Men schrijft aan de N. B. Ct Nu de Loiterijwet ook het toten om lekkers bij bakkers door de jeugd verbiedt, hebben de bakkers er in Friesland al iets op: gevonden. Zij laten niet ojn zakjes met lekkers loten, maar knippenVoor een bepaald bedrag mag men met een schaar uit een lange rij opgehangen zakjes met diversen inhoud er ééntje afknippen. tEen ,axxlïtsknndige'te HeerenVeen heeft een „eenvoudig, praktisch' middel uitgedacht om, zon der de wiet te overtreden of te ontduiken, zon- Jagen met den lichtbak. Hazen en konijnen, het zijn domme dierenOok de hazen aan de Amsterdamsche vaart. Loopt daar dan wild, zal men vragen Menige haas en konyn wandelen aan de Amsterdamsche vaart in de avondlucht. Ze komen uit de groene weiden, springen over sloeten en gaan zitten vlak naast de tramrails, ook wel tusschen de rails. Met wellust staren zy in de hel-schynende lichten der E. S. M. -wagens. Het licht houdt ze aan de plaats waar ze zitten als genageld. De motor slaat hen dood of indien zy aan den kant van de rails zitten, krygen zy van het voorste gedeelte van den wagen een tik, die hen buiten westen slaat. De betrekking van wagenvoeder en conducteur by de E. S. M. is nog zoo kwaad niet, vooral niet wanneer zy van een haasje houden (O. H. Ct.) Inbraak. In de gemeente Dantumadeel is men door het raam by zekeren De W. ingebroken De dief heeft, zonder dat iemand het bemerkte, de sleutels uit den broekzak van De W. gehaald de broek hing in de kamer, waar men sliep en daarmede de secretaire geopend. Hy nam daaruit een som gelds weg. De politie moet hem op 't spoor zijn. Hy wordt verdacht van meerdere inbraken in die buurt. Jachtwetovertreding. De gemeente veldwachter Vrieze te Diepenheim heeft proces - vei baal opgemaakt tegeneen lid van Provinciale Staten en twee gemeenteraadsleden wegens jacht wetovertreding. Etalage-wedstryd. 'Te Wijk-by-Duur- stede heeft een étalage-wedstrijd plaats gehad, De onderzeescho boot van 40 jaren geleden. In zijn werk over „Het leven in het geconfedereerde leger," dat kort geleden té Netw-York uitkwam, geeft de schrijver Arthur P. Fo,rd het Volgende, verhaal over dei Hundley, een -onderzo esche hoot, welike door de geconfede reerde marine ter recede van Charleston gebruikt werd tijdens den Amerikaanschen burgeroorlog. De Hundley weid jn het najaar van 1863 door II. L. Hundley te Mpbile gebracht. De boot was van ijzer, en 1.5 meter hol dus bijna cir- kelv|0|mn|g jn dwarsnedei, en was uitgerust met tiwie© winnen, waardoor zij in het water tot zin ken en tot rijzen kon worden gebracht. De be doeling van dén bouwer was, dat zij onder een vijandelijk -schip, zou doorduiiken, met een tor pedo op feljeep, welke tegen het schip zou wor den getrokken en dan tot .ontploffing gebracht, terwijl Hundley, of de Visch, zooals men haar hot ficihip hovenkwjata. Zij werd voortbewogen opk wed noemde, aan den anderen kant van dipor pen met de hand gedraaide schroef, en was uitgerust met watertanken, welke naar ver kiezing gevuld of geledigd konden waardoor het zanikten (of rijzen kon worden geregeld. Dte (eerste, proef mot de boot had plaats in de -baai van Mpbïila, <;n de boot dook met haar bemanning van zeven man goed onder, maar kwam piet meer boven, eln de geheele beman ning tstoerf tengevplgë van verstikking, daar men geen -Voorraad versche tucht aan boord had. Zopdra de boot gelicht wate, bracht men baar naar Charleston, en enkele dagten na de overneming van heit vaartuig door generaal Beau- i■f 'gard, gaf kiitcnant Payne Van het geconfede reerde leger zich vrijwillig op, om melt een be manning Van z-etei man een aanval te, doen op de geefdereefde vloot ter reede van Charleston Terwijl hij haar ,t|e Fort Johnson had opge- borgen en toebereidselen maakte- vöor den aan val, liep de bbo,t op een nacht, toen zij langs zijde Van de kade lag, vul door deininggolven- Vah teen pasteeerend stoomschip, waardoor de die 'zeis man der bemanning verdronken. Op dat oogenblik bevond luitenant Payne zich nabij een yopen mangat, en hij alleen ontsnapte. Niette genstaande de klaarblijkelijk slechte inrichting der bo,of, bodlen zich, nadat zij weder gelicht was, wedier 'ze-s man onder Playne aan. Maar precies een 'week later gebeurde er, terwijl de boot bij Flopt Sumter lag, een volkomen gelijkslachtig on geluk, en alleen Playne, en twee zijner mannen ontsnapten. H. L. Hundley, de bouwer del- boot te Mo bile, meende nu, dat d© belmanningen er geen slag van hadden om het vaartuig te behande len, ten kwam naar Charleston o-m te trachten bun te leeren dupe zij moeislten handelen. Luitenant Dtixon had vtensteheiden gteslaagde, pifoeven met de boot in de baai van Mobile gedaan, ten hij kwam nu ook, kreeg het com mando met teen bemanning vrijwilligers, en deed Sn de haven verscheiden geslaagde tochten. Maar (zeberen dlag bracht Hundley zelf de boot naar die Stono.-rivïer om de bemanning te oefe nen. Zy dook goed onder, maar kwam niet bo- vleh, 'en itpen men, de bioot we|er opvischte en zij aan de ojpjpervlaikte was', werd de geheel© bemanning, 'gestikt gevonden, zooals het géval was gteweest met de Vpirigei manschap-pten. (Nadat de boot naar Charleston was gebracht, werden verscheiden gejsflaagde proeven met haar gedaan, totdat zij onder het geconfedereerde schip Indian Chief trachtte door t© duiken. Zij raak te toen onklaar Van den ankerketting en zonk tot op den bodem, waar zij bleef totdat men haar kon lachten, by welke gelegenheid weder de gtebeefe bemanning hef leven liet. Nauwelijks was de boot gelicht of een aan tal manschappen Verzocht haar nog eens te mo gen bteipnoievten, en luitenant Dixon kreeg ver gunning haar te gebruiken vjoor een aanval op de Housatonic, een nieuwb kanonneerboot, doch o(nder beding, daf hij de boot slechts als op pervlak vaartuig zou gebruiken, waartoe zij be- wajplend1 werd met een partorpjedo, Gp den 17©n Februari 1864 ging .luitenant Di- xjon met een bemanning Van zes man door de 'kieken achter SulJiv-anealand o,p weg. De nacht w-aJs niet erg donker, en men kon de Housatonic gemakkelijk ten anker zien leggen, -onbewust van eenig gevaar. De Visch ging regelrecht op haar jpPo|oj aan, <en toen de torpedo ontplofte werd eten reusachtig gat in de zijde yaja het schijj Kis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2