Staten-Generaal. Binnenland. hebben aanschouwd, toen de jonge reservisten naar hunne garnizoenen vertrokken en tot opstand tegen hun chefs werden aangezet en ten slotte zal deze beurs dan ophouden het toevluchtsoord der leiders van werkstakingen en andere revolu- tionnaire bewegingen te zijn. (Bravo's in het centrum en rechts. De volbloed socialist Marcel Sembat, den vorigen spreker beantwoordende, zeide, dat het anti patriotisme een pretext is. Wat men aan de Werkbeurs verwijt is, dat zij het proletariaat organiseert en de algemeene werkstaking voorbe reidt. De anti-militaristische affiches kwamen niet van de Algemeene Confederatie van den Arbeid, (protesten rechts) doch van eenvoudige burgers. Toen de regeering echter tegen de nationalisten te strijden had, was zij zeer gelukkig de hulp der syndicaten van de Werkbeurs te hebben en bjj het feest van den »Triomphe de la Republique" waren zjj bij een ofïicieelen brief uitgenoodigd en daarbjj was door den prefect van politie Lepine toegestaan, dat de syndicaten met hunne roode vlaggen mochten optreden, Waldeck Rousseau gaf daartoe eveneens zjjn goedkeuring. (Spottende bravo's rechts.) Ruim drie uren bleef deze hevige socialist- revolutionair aan het woord en geeselde de repu blikeinen van alle kleuren door hen te verwijten alles wat de socialisten thans doorvoeren vroeger, aan hun kiezers zelf beloofd te hebben en dikwerf in praktjjk te hebben gebracht. Je vredesmannen, zoo roept hij, willen de ontwapening en de legers afschaffen. Wij gebruiken daartoe het eenige practi- sche middel door de werklieden aan te raden overal den militairenjdienstte weigeren. In de zaak-Dreyfus heeft deze regeering zelf medegeholpen om het leger te bezwalken en toen was de hulp onzer socialistische syndicaats ook zeer welkom aan de republikeinen. En wat was de 4de September (toen Gambetta de republiek deed uitroepen) iets anders dan een anti-militaristische omwenteling (Hevige protesten links). Met de Republiek te vestigen hebt ge U zelf als vredesmannen aangediend. Zij die sterk willen zjjn en vechten zijn geen republikeinen. (Nieuwe protesten). Indien Frankrijk oorlogzuchtige gevoelens koestert, dan had het de Republiek niet moeten aannemen. (Rumoer)En zoo gaat Sembat voort zijn collega's te beschuldigen dat zij in hun daden als republikeinen niet logisch handelen, alles verkeerd besturen en voortdurend huichelen. De werkman, die zjjn levenlang zwoegen moet, heeft geen idee van een Vaderland, wat volgens Maurice Barres uit een vorm van den geest bestaat. Les malhcureux n'ont pas de patrie, zooals Saint-Just terecht gezegd heeft. Dezen en nog een lange reeks van aan- en uitvallen maakte de stemming der Kamerleden steeds onrustiger. De verwarring bereikte echter haar toppunt toen de socialisten en revolutionnairen, Sembat steunende, zich met de Russische opstande lingen solidair verklaarden en die verheerlijkten, den Tsaar beleedigden en alle vormen te buiten gingen. De rechterzijde eischte van den president dat de regeering deze beleedigingen niet onbeantwoord zoude laten en dat een der aanwezige ministers moest optreden. De heer Doumer zeide hierop dat de regeering op haar tijd zal antwoorden en hierna ging de Kamer onder hevig protest uiteen. Deze rede van Sembat klonk als een brutale en soms logische uitdaging aan de maatschappelijke orde gericht, als een oproeping ten strijde tegen de bestaande en hoogere beginselen tegen hetgeen men tot nu toe als de basis aannam waarop een ordelijke staat gebouwd is en dat de waarborgen de zekerheid voor alle burgers uitmaakt. Wij weten wel dat wat Sembat verkondigt, hoe brutaal hij het ook deed, niet veel meer bevatte dan wat wij gewoon zijn van deze sophisten, utopisten te hooren, doch wat hierbij bijzonder trof, waren de dikwerf zeer juiste en gegronde beschuldigingen welke hij zjjn repubhkeinsche confraters van links naar 't hoofd slingerde; met hen zeer logisch de inconsé kwentiën van hun leer onder de oogen te brengen. De republiek welke van af 1871 voortdurend meer naar links draaide, bewijst wel ten duide lijkst, dat deze regeeringsvorm in Frankrijk tot een noolottig uiterste moet voeren, waarvan de juiste vorm, hetzij een| nieuwe) omwenteling of een proef met het collectivisme nog moeieljjk te voorspellen is. Maatschappelijke orde, zedelijke orde, vaderlandsch ideaal, en godsdienst zijn hier woorden geworden, welke met de republikeinsche leer en overlevering niet overeen te brengen zijn. Sembat heeft deze woorden afgetakeld en de wer kelijkheid verscheen voor een oogenblik en deed nog vele schrikkenanderen deden zelfs alsof zij verontwaardigd waren.; |de huichelaars bedekten zich het) gelaat van verontwaardigingalleen de dwazen waren woedend. Een paar dagen later kwam de minister-presi dent Rouvier eindelijk, uit vrees van geïnterpel leerd te worden, verklaren, dat de regeering de leer en de proganda der antimilitaristen verwerpt. De taal hier in de Kamer gevoerd, zoude onze nationale onafhankelijkheid kunnen schaden, zeide hij. Doch er is nog meer. »Er zijn ook woor den gesproken welke onze internationale relatiën betreffen, welke ik moet releveeren". Hier schreeuw den de revolutionairen dat zjj met de Russische opstandelingen solidair z\jn. Weg,met de Kozakken Wie durft de woorden van Odessa goed te keuren, roept Sembat. Rouvier besloot met te verklaren, dat de regee ring overtuigd is de tolk van de overgroote meer derheid van het land te zijn, die trouw bljjlft aan de bevriende natie en bondgenoot in al de omstandigheden van haar nationaal leven, in de gebeurtenissen van haar binnenlandsche verschil len hebben wij niet te treden. (Zeer goed werd geroepen en men ging over tot orde van den dag. In den Senaat werd intusschen met een daar engekenden ijver of beter gezegd, gejaagdheid, de scheiding tusschen Kerk en Staat geënregistreerd- Geen woord werd er in die wet, welke vol rechte lijke dubbelzinnigheden en onmogelijkheden uit de Kamer werd ingezonden, veranderd, geen enkele correctie of verbetering is er in aangebracht. Niettegenstaande de krachtige verdediging der rech ten en vrijheden der Katholieken, door de aan voerders der rechterzijde en der liberale republi keinen op kranige wijze gevoerd, werd zij Woens dag den 6de dezer met 181 stemmen tegen 102 aangenomen en kan men er de afkondiging iede- ren dag van verwachten. De heer Loubet kan nu alvorens zijn welverdiende rust te gaan genieten en als bekroning van zijn zevenjarig bestuur, ook deze door niets gewettigde maatregelen tegen den godsdienst der Franschen met zijn hand bekrach tigen, zooals hij alles geteekend heeft, doch laat hij niet vergeten hij, dan het onomstootelijk bewijs zal leveren niet het hoofd van Frankrijk, doch slechts dat eener politieke partij te zijn geweest. Fidelius. TURKIJë. Men seint uf t jWberuen aan de Daily Telegraph dat d© Sultan .beeft toegegeven omdat hij wist dat, indien hij kippig bleef, de mogendheden een christen-gouvërneur over Macedonië zouden aan stellen. De internationale vloot blijft voorloopig te Mi- tylene. AMERIKA. De boycot van Amerikaansche goederen in Chi na schijnt eer erger dan minder të worden, maar do Amerikanen ts|chijnen vastbesloten hun wet ten tot .wering der Chiinoezen stipt te handha ven. Dit is opk op te maken uit een rapport van den Amerikaanschen minister van Koophan del, waarin deze zegt dat pfsehoon de handha ving en uitbreiding van den Amerikaanschen han del in China van belang i®, deze al te duur gekocht zo,u, .worden, mot afschaffing dor anti- Cihineesch© wetten. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 December. Aan rar. Romeyn wordt eervol ontslag verleend als commies-griffier, onder dankbetuiging. De nieuwe commies-griffier zal in een der vergade ringen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar worden benoemd. Hierna worden verschillende wetsont werpen z. h. s. aangenomen. De minister van Buiten 1. Zaken antwoordt op een vraag van den heer Water schoot v. d. Gracht, dat men af te wachten heeft, welke uitvoering de regeeringen van Duitschland en Zwitserland, aan de besluiten van de hier gehouden conferentie nopens het zalmtrak taat, zullen geven. De minister van Landbouw antwoordt, dat hij voornemens is een commissie te doen benoemen tot onderzoek van de middelen tot bevordering van den zalmrijkdom op onze rivieren, en of het gewenscbt is weer zalmen op de benedenrivieren uit te zetten. De conclusie der betreftende commissie wordt daarop z. h. s. aangenomen. Woensdag 27 December om 2 uur komt de Kamer weer bijeen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 December. Staatsbegrooting. De minister van Financiën gaat niet in op de wijze, waarop bij de stembus gestreden is, al keurt hij het gebruik van onwaardige mid delen af, en betreurt hij overmatige uitingen van vreugde over den uitslag. De beteekenis van den uitslag wenscht de Regeering echter niet onbe sproken te laten. De minister betoogt, dat omtrent de voorgeschiedenis van de vorming van dit Ka binet, als geheel behoorende tot het gebied van de Kroon, geen volledige meedeelingen kunnen gegeven worden. Spr. zet uiteen, dat de uitslag der verkiezingen het resultaat is geweest van het werken in gelijke richting van onderscheidene krachten, zonder eenige coalitie dan tusschen de vrijzinnig-democraten en de liberale unionisten, en betoogt dat de geschie denis geleerd heeft, dat een Kabinet, zonder dat de formateur daarin plaats neemt, 's lands belan gen even goed kan behartigen als wanneer de formeerder daarin wel zitting heeft. Spr. verdedigt daarna het zitting nemen van uitsluitend mannen van links in het Kabinet, en doet uitkomen dat geen agressieve politiek zal gevoerd worden. Er zal rekening worden gehouden met de rechten en vrijheden van anderen en het Kabinet zal wars zijn van alle uitsluitingen. Spr. hoopt, dat het dan deze Regeering zal gelukken, een meerderheid te vinden voor haar voorstellen. Zekerheid bestaat daaromtrent natuurlek bij dit Kabinet niet. Maar mochten de verwachtingen beschaamd worden, dan zal het Kabinet zich echter bewust z(jn, z'n plicht te hebben gedaan. De minister verdedigt voorts het intrekken van verschillende ontwerpen der vorige regeering, wat ook geschiedde bij de vroegere Kabinetswisseling. B(j benoemingen wordt niet op politieke richting, doch allereerst op geschiktheid en bekwaamheid gelet. Afschaffing der Staatsloterij is niet urgent, en deze loterij is buitendien een geheel andere, dan vele instellingen, die de volksspeelzucht op wekken. De gemeentelijke financiën zullen steeds op de warme belangstelling van deze Regeering kunnen rekenen. De daarvoor bestaande commissie zal spoedig worden aangevuld. Op bezuiniging heeft de Regeering het oog ge richt. In verband met de belangruke wenken van den heer Patijn omtrent commercieele boekhouding, heeft de minister reeds een bescheiden stap in die richting gedaan, door een speciaal ambtenaar van zjjn departement een onderzoek op te dragen bij de posterijen en telegrafie, waar reeds voor de telefoon zulk een boekhouding bestaat. Uitvoerig bestrijdt de minister de meening, dat de toestand van 's lands financiën op dit oogenblik nog geen versterking der geldmiddelen noodig maakt. Spr. verdedigt het Kabinet, dat het de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering slepende houdt. Hij vraagt met aandrang hetzelfde vertrouwen op dit punt, als de Kamer eertijds den minister Pier- son schonk. Algemeene tariefsverhooging is van dezen minister niet te wachten, omdat zij altijd protectionistisch werkt. De minister deelt verder mee, dat met kracht wordt, gewerkt aan een voorstel om tegen te gaan het toenemend gebruik en den invoer van saccha rine. Spr. betoogt nog, dat geen verband moet gelegd worden tusschen het voorstel tot heffing van opcenten op de Bedrijfs- en Vermogensbelas tingen, en 's ministers latere duurzame plannen tot belastinghervorming. Uitstel van dien tijdelij- ken maatregel is niet mogelijk. Met klem komt hij er tegen op, dat dit voorstel een partij-voor stel zou zijn. De minister van Landbouw zal voort gaan, de voetstappen van den minister Kuyper op sociaal gebied te drukken, ten-aanzien van het toezicht op het havenbedrijf te Rotterdam. Den overigen socialen arbeid van minister Kuyper noemt spr. minder gelukkig. Beantwoordende verschillende vragen omtrent arbeidstoestanden, kritiseert hij het rapport der sociaal-demokratische studie-club, dat aan eenzij digheid lijdt. De minister is overtuigd, dat de ar beidsduur voor volwassenen veel te lang is. Voor Regeeringstusschenkomst in dezen, ook ten-aan zien van nachtarbeid, is alle redenbetere be scherming van den kinderarbeid heeft 's ministers groote sympathie; ook de Zondagsrust zal niet uit zijn oog worden verloren. Zoodra de middelen beschikbaar zijn zal de ouderdom?- en invaliditeitsverzekering worden ingediendzij zullen tijdig worden ingediend, niet op het einde van de 4-jarige periode, zoodat de Kamer er tijdig over zal kunnen oordeelen. En zijn voorstellen zullen niet onvoldragen zijn. Bij de bewerking van de verplichte ziekte verzekering beweegt de minister zich in decentraliseerende richting. De minister zal bevorderen het verleenen van subsidiën aan ambachts-en nijverheidstentoonstel lingen. Hij zal het werkplan van de enquête commissie voor den handeldrij venden middenstand vaststellen, en daarna tot de enquête doen over gaan. De minister van Justitie betoogt, dat de door eenige sprekers gewraakte intrekking van de Strafwetnovelle geschied is uitsluitend wijl de deskundigen het tijdstip voor wijziging van ons strafrecht nog niet aangebroken achtten. Voorts komt de minister op tegen het verwijt van partij dige samenstelling der voogdijraden. De minister van Binnenlandsche Zaken betoogt, dat de rechtmatigheid, om het blanco-artikel op het Regeeringsprogramma te brengen, vrij algemeen erkend wordt, en hij be strijdt, dat de kiesrecht-grondslagen in de Grond wet geregeld moeten zijn. De stap, die nu voor gesteld wordt, is minder groot dan die in 1887 werd gedaan. Voorts verdedigt spr. de opdracht aan de Staatscommissie voor Grondwetsherziening gegeven. Wat 't blanco-artikel daarbij betreft, daaromtrent is de bedoeling en de door de Regee ring gewilde redactie voldoende bekend, zoodat de Regeering daaromtrent geen voorlichting behoeft. Maar dat sluit beslist geen beperking van het mandaat der commissie in. Bij de samenstelling van de commissie stond, zonder natuurlijk de politiek buiten te sluiten, op den voorgrond de deskundige geschiktheid van de leden. Als alle partijen er in vertegenwoordigd hadden moeten zijn, zou de commissie te uitgebreid geworden zijn en zou aan het kalm overleg afbreuk zijn gedaan. De minister van Oorlog verdedigt o. a. het cijfer van het oorlogsbudget. Of hij goedkoop zal zijn, weet hij nietmaar zuinigheid beloott hij. De stelling van Amsterdam moet ten spoe digste worden afgewerkt. De minister stuurt naar volksweerbaarheid, maar een volksleger zou thans niets dan een volksmassa zijn. Na een kort woord van den minister van Waterstaat omtrent het subsidieeren van openbare werken, vangen de replieken aan, waarbij de voorzitter dringend tot beperking aanmaant. De heer Kolkman houdt vol, dat de heer Borgesius, niet steunende op een meerderheid, geen Kabinetsformateur had mogen zijn. De heer Heemskerk bespreekt nog de kwes tie van den Utrechtschen burgemeester en hand-* haaft zjjne bezwaren omtrent de Kabinetsformatie waartegen geen deugdelijke argumenten zijn aan gevoerd. Maandag, Woensdag en Vrijdag van de volgende week wordt avondzitting gehouden. Avondzitting van Vrijdag 8 December. De replieken over de algemeene beschouwingen worden voortgezet in de eerste plaats door den heer Roessingh, die verklaarde door de verze keringen der regeering hoop te hebben op de toe komst in tegenstelling van den heer Kolkman, die zonder reden somber gestemd is. De heer Pastoors verheugt er zich over dat minister Veegens geen eenzijdig standpunt inneemt tenaanzien der sociale wetgeving. Hij vraagt of de burgerministers de zienswijze van den minister van oorlog omtrent de militaire uitgaven deelen, dit in verband met de bezuinigingsparagraaf in de troonrede. De heer T y d e m a n wenscht vrij te blijven in de waardeering die hij voor dr. Kuyper als staats man koestert; hij handhaaft de meening dat dr. Kuyper de antithese invoerde, toen hij sprak van de beide antithesische helften van het volk en keurde af dit scheidingmaken en het onderzoek naar de gevoelens van sollicitanten voor betrekkingen. Verder de Kabinetsformatie besprekend, zeide hjj, dat zijn partjjgenooten zich zeer welgemoed maar onafhankelijk gevoelen en zich niet eerst geroepen achten dit Kabinet omver te werpen. De heer Van den Berch van Heem stede bleef zich verzetten tegen de opcenten- heffing, waarvan de Regeering niet kon bewijzen zij tijdelijk zou zijn. De heer Troelstra besprak de verkiezings- praktjjken. Hij hield staande dat de heer Van den Bergh te Rotterdam opkomt tegen de organisatie zijner werklieden en handhaafde tegenover den heer Reyne het cijfer van 640.000 bedeelden. Zwijgen de democratische elementen ter rechterzijde niet, dan verwacht hij wel sociale vruchten aan den dorren boom dezer regeering. De sociaal democraten zijn niet verantwoordelijk voor deze regeering; hun stem zal afhangen van de daden van het Kabinet. Verder critiseerde hij de houding inzake de kiesrechtregeling, de samenstelling der Grondwetscommissie en verzocht staatspensionee- ting althans voor een deel der arbeiders in den geest van het Deensche stelsel te overwegen. Neemt het geheele Kabinet voor zijn rekening wat minister Staal over bezuiniging heeft gezegd De heer D r u c k e r concludeerde, dat het ver trouwen in minister De Meester door diens rede is versterkt. De verwachting is door hem en door den heer Veegens ten aanzien van de algemeene politiek van het Kabinet stellig niet verminderd. De spreker hoopte op het klinken van een anderen toon dan heden gevoerd in het antwoord op het voorloopig verslag der oorlogsbegrooting. Nadat de heer Schokking had vastgesteld, dat thans uiteraard de zelfstandigheid der rechtsche groepen grooter is, maar dat de innerlijke gemeen schap niet is verbroken, constateerde de heer T a 1 m a dat hij het eens was met den heer Loh- man, dat er in het systeem van minister Kuyper, ten aanzien van burgemeesterbenoemingen, wel iets verkeerds was. Op een vraag van den heer Tydeman, waarom hij det vroeger nooit had ge zegd, antwoordde spreker, dat het er niets toe deed, omdat dit stelsel niet bij andere benoemin gen werd toegepast. Hij ontkende voorts, dat de christen-democraten zich zouden hebbenjgeeffaceerd Zij wisten, dat dr. Kuyper met hun denkbeelden rekening hield. Spreker wilde de regeering steu nen tegenover den aandrang der sociaal-democra ten, met wie de linkerzijde in 's lands belang den band moet doorsnijden. De minister van Financiën bleef de oplosssing der crisis ais logisch gevolg van den uitslag der verkiezingen juist achten. De opcenten vraagt de minister voor één, hoogstens voor twee jaren, de Kamer blijft telken jare vrij. De minister van Oorlog zal de bezuini- gings-commissie uitstellen, doch voorzoover hij reeds zelf oordeelen kan, oordeelt hij zelf. Nadat ook nog de ministers van Justitie, Bin nenlandsche Zaken en Landbouw enkele opmer kingen hadden beantwoord, werd de algemeene beraadslaging en daarna de vergadering gesloten. De Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor Maandagochtend, 18 dezer van 't Loo naar de residentie terug te keeren. Schout-bij-nacht Snetlage. Den schout-bij-nacht Snetlage werd gister te 's-Gravenhage bij zijn vertrek als commandant der zeemacht in Ned.-Indië tot aan den trein uitge leide gedaan door den minister van Marine en ongeveer een 50-tal vlag-, hoofd- en andere officieren der Marine te 's-Gravenhage aanwezig. Hembrug. De minister van oorlog toont na zijn jongste bezoek aan de Hembrug veel belangstelling in den toestand der werklieden aan de artillerie-inrich tingen aldaar. Heeft Z.E. onlangs een onderzoek doen instellen naar de bestaande regeling en naar den arbeidstijd, thans worden van hoogerhand inlichtingen bij de burgemesters van Zaandam en omliggende gemeenten ingewonnen ten opzichte van de loonen der vaste gemeentewerklieden, ook van dezulken die geen eigenlijk ambacht verstaan, tevens aangaande hunne aanspraken op eigen pensioen en voor weduwen en weezen, op vrije ge neeskundige behandeling en op verlof. Een en ander geschiedt om tot eene vergelijking te kunnen geraking tusschen de verdiensten dezer werklieden en die, verbonden aan de munitiefabriek en verdere rijksinrichtingen aan de Hembrug. Ambtenaren aan de ministeries. Een der Haagsclie medewerkers van de Tel. meldt Sinds een tiental dagen loopt hier het gerucht onder de ambtenaren van de verschillende depar tementen, dat in een der jongste zittingen van den Ministerraad gesproken moet z(jn over het vervroegen van het beginuur van de werkzaam heden aan de ministeries. Het Kamerlid Bogaardt. De nieuwe afgevaardigde voor Breda vertrekt eenige dagen voor Kerstmis uit Ned.-Indië, en hoopt te Amsterdam bij zijn familie 20 Januari a. s. aan te komen. Het Kamerlid Van Heeckereu. Zooals bekend, heeft .de heer mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, verleden jaar bij de vernieuwing der Eerste Kamer, door de Zuid- Hollandsche Staten daarheen afgevaardigd, eerst deze week zitting genomen. Onder dagteekening van 6 Dec. 1905 was, zegt de Stand., door den heer Van Heeckeren bij den voorzitter der Kamer een schrijven gezonden, van den volgenden inhoud »Het zij mij vergund aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mjjne verontschuldigingen aan te bieden wegens de afwachtende houding, die ik tot dusverre gemeend heb ten aanzien van het mij toevertrouwde, hoogst vereerende mandaat der Provinciale Staten van Zuid-Holland te moeten aannemen. »Er zijn, tot mijn leedwezen, tusschen de Regeering en mij moeilijkheden gerezen van dien aard, dat ik gemeend heb mija eed niet te mogen afleggen en geen zitting in Uwe hooge Vergade ring te mogen nemen alvorens aan die moeilijk heden eene oplossing zou zijn gegeven. Hoewel die moeilijkheden nog niet uit den weg geruimd zjjn, wil ik, daar de gewenschte i i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2