Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Nog bevestigde de heer V an den Bergh 's ministers aandacht op het punt der loonen van het hospitaal-personeel in Den Helder, waarna de heer Hugenholtz er voor pleitte om aan f schepelingen, die den dienst hebben verlaten zon der eene uitkeering te ontvangen uit het londs van dek- en onderofficieren en minderen, niette genstaande zij daarin hadden moeten bijdragen, alsnog eenige uitkeering toe te kennen. Verder vroeg de heer Verhey of de minister zoolang de pensioenregeling voor weduwen en wezen van minderen nog op zich laat wachten, wil steunen de vereenigingen, die zich het lot dier personen aantrekken. De Marine-begrooting werd daarna aangenomen met 57 tegen 6 stemmen. Tegen de begrooting stemmen de heeren Scha per, Hugenholtz, Troelstra, Tak, Ter Laan en van der Zwaag. Bij de voortzetting over de beraadslaging der begrooting van B i n n e n 1 a n ds c h e Zaken, (afd. Volksgezondheid en Huisvesting), beaamde de minister van Binnenland- sche Zaken, wat de heer Tak zeide over de wenschelijkheid van raadpleging van den minister van Financiën over de saciianne-kwestie en van bestrijding van de cholera, zoodra dit gevaar ook maar uit de verte dreigt. Beireiïende de woning wet erkende de minster, dat deze na 5 jaren nog niet de resultaten heeft opgeleverd, die men ver wachtte. Deze wet was de openbare meening wat vooruit, vandaar dat de gemeentebesturen eerst langzamerhand de wet tot haar recht gaan bren gen. De minister bracht hulde aan de gezond heidscommissies, die zeer veel actie ontwikkelen. Hoe de vorige regeering tegenover de wet stond, is van minder belang. Veel belangrijker is de vraag, hoe deze regeering er tegenover staat. De minister zal zooveel mogelijk de goede uitvoering bevorderen, voorts zich thans slechts stellende op het standpunt van de bestaande wet en het vigeerend korr besluit, ver klaarde de minister, dat de gemeente- bestu ren bij de onbewoonbaarverklaring rekening moeten houden met de aanwezigheid van an dere woningen. Het is niet altijd wenschelijk tegelijkertijd op groote schaal tot onbewoon- baarverklanng over te gaan. Des te meer reden is er echter voor de regeering om het particulier initiatie! te steunen. Wat de kwestie betrelt van toelating der vereenigingen, die woningen verhu ren beneden den te bedingen prijs, meent de mi nister, dat het kon. besluit dien eisch geen oogen- blik stelt voor toelating. Maar iets anders is het, zoodra het de subsidieenng betreft. In theorie moet de regeering er op letten ot de vereenigin gen uitsluitend de volksinrichting ten doel hebben, maar in de praktijk moet aan de kwestie niet te groote beteekeuis worden gehecht, omdat de wet bedoeld de minder bedeelden te helpen. Een coö peratieve vereemging kan niet worden toegelaten en nog minder voor subsidieenng in aanmerking komen. Als het tot een weigering der woningwet mocht komen, zal de minister ook dit punt over wegen. Den heer De Klerk, die toestanden schet ste, langs de rivieren bestaande, welke verbetering behoeven, verwees de minister naar de gemeente, besturen die er met hun bouwverordening in moe ten voorzien. Verlenging van den termijn voor de vaststelling der bouwverordening door de gemeen tebesturen acht de minister alleen oorbaar, indien deze absoluut noodzakelijk blijkt. De heer Goeman Borgesius acht beden kelijk de toegeeflijkheid van aen minister, waar deze, wat de on be woon baar verklaring betreft, aanneemt, dat men rekening moet houden met de omstandigheden enz., daar deze toegeeflijkheid de gemeentebesturen een prikkel zou kunnen ontnemen. "Wat den verlengingstermijn boven bedoeldaangaat hoopte spr., dat de verantwoordelijkheid van den minister op dit punt niet te groot zal zijn. Hij had liever gezien dat de minister met een wetje ware gekomen. De heer ïreub betreurde het dat de kwestie te veel naar het terrein der theorie is overgebracht en bestreed de bewering Van den heer Pierson (zich beroepende op John. Burns.) Dat lage huren leidsa*tot lage loonen. De heer Pierson, zeide dat 't hem niet te doen is om de theorie, om een formulie, maar om een kerngezonde practijk der woningwet. De alge- meene beraadslagingen over deze aldeeling zijn gesloten. Heden voortzetting. Offleieöle berichten. Bij Kon. Be&l. is Henri Louis Boogaert, te Velp, gemeente R'heden, met al zijne wettige zoo man- lelijke als vrouwelijke afstammelingen in, den Nederlandschen adel verheven, met de praedi- caten van jonkheer en jonkvrouw. Bij Kon. Bes!, is bevorderd tot officier in (de Orde van Oranje-Nassau, de heer C. D. Tilenius Kruythoff, rentmeester Van het Kroon-domein in heit rentambt Culenborg. De temps over onze staatkunde. De staatkunde van Nederland besprekende zegt de TempsEr is alle reden te gelooven, dat de Nederlandsche diplomatie getrouw zal blij ven aan de beginselen van onafhankelijkheid, die zoo lang gehuldigd zijn, en dat zij zal aarzelen, zich door anderen op sleeptouw te laten nemen; zij zal de gevaren overwegen van een politiek, die dr. Kuyper Voor den geest stond, een politiek, waarvan het nuttelooze bezoek van een Neder- landsch smaldeel aan Tandzjer een leelijke uiting blijkt geweest te zijn. Nederland en België- De directeur van de Petit Bleu deelt in dat blad mede dat een groep van Belgische parle mentsleden van alle partijen in Januari een groep Nederlandscihe Kamerleden za,l uitnoodigen, om het voor en tegen van eenige vraagstukken van internationaal nut te overwegen, welke de be ginselkwesties niet raken en ook geen aanlei ding kunnen geven tot bedenkingen van inter nationaal recht, namelijk: verlaging van het post en telegraaf tariefVerlaging van het postpaket tarief; een spoorwegoyereenkomst; uitvoerbaar- stelling van vonjnissen die in een van beide lan den zijn uitgesproken; eenheid in de bepalin gen der arbeidswetgeving en:z. Indien men pp een of meer punten tot overeenstemming moqht komen, is het plan, om oen gemengde commissie tot uitwerking van het program van, een inter parlementaire conferentie in te stellen. Tegelijkertijd zal Van particuliere zijde, zoo mo gelijk door middel van een Hollandisqh-Belgische liga, in woord en geschrifte propaganda gemaakt Worden voor een verdedigend en economisch ver bond. Grafmonument van dr. Schaepman. De Romeinsch© correspondent van het Cen trum schrijft: Zooals men weet, -is door mgr. den Aarts bisschop van Uitrecht aan onzen landgenoot te Rome Pier Pander onlangs de opdracht vterleend tof het ontwerpen Van een nieuwe buste voor het grafmonument van .wijlein dr. Schaepman. Het medaillon, waarin deze buste' prijkt, is in klei gemodelleerd en thans gereed. De frappan te gelijkenis kan niet genoeg worden geroemd. Met de uitvoering in marmer wordt eerstdaags begonnen. Ook zal in de terecht gelaakte en tourage van het medaillon een en ander worden verbeterd. De kunstenaar hoopt, dat het gan- sche werk klaar en ter plaatse kan zijn op 2 Maart a.;s., dr. Sohaepmans geboortedag. iEen nadere beschrijving zal dan zoo spoedig mogelijk volgen. Trein 4 u. 14 m. Het Haagscihe correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van de met ingang van Maan dag 11. in de dienstregeling van den trein, welke te 4 uur 14 min. des namiddags uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, gebrachte wijziging, welke wijziging blijkens berichten in onderschei dene dagbladen zoozeer de aandacht heeft ge trokken, zijn ons vanwege het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid de volgende inlichtingen verstrekt. Door een van de leden der: Tweede Kamer is!, mede uit naam van de overige in of hij Haarlem woonachtige Kamerleden, tot den mi nister van W., H. en N. het verzoek gericht, den bedoelden trein te Haarlem te doen stop pen. Dit verzoek is, zooals te doen gebruikelijk is, in handen gesteld vaji den Raad van toe zicht op de spoorwegdiensten om advies. Daar op heeft dit college bericht, dat tot voor kor ten tijd een sneltrein pit Den Haag naar Haar lem vertrok te 4 u. 4 min. des' namiddags. Ter wille van de vervroeging, van den Piarijschen trein no. 38 is die treih vroeger gesteld moeten worden, waardoor de bruikbaarheid voor Kamer leden, die na afloop van de vergadering (om streeks vier uur of later) huiswaarts koeren, is te loor gegaan. Het verzoek om trein 38 te Haarlem te doen stoppen, kwam dan ook aan genoemd college zoo rationeel Voor, dat het, niettegenstaande de door de Holl. IJz. Spoorw.-Mij. tegen den maat regel opgegeven bezwaren, in overweging gaf: lo. te bepalen, dat van Maandag 11 December af die trein te Haarlem zal stoppen, doch alleen tot het uitlaten van reizigers; 2o. voor de noodige aankondiging' ten behoeve van] toet publiek te doen zorgen. Door den minister van W., H. en N. is daarop overeenkomstig dit advies beslist. Naar gemeld wordt, had da heer Hugenholtz, als die het geweest is die tot den minister het verzoek richtte om den trein van 4.14 te Haar lem te laten stoppen, daaj-vbor geen opdracht Van de andere. Kamerleden die te Haarlem wo nen. Die laats ten hebben het wel eens geuit, dat zij het aangenaam zouden vinden, als de trein van 4.14 te Haarlem stopte', doch hel verzoek daartoe deden zij niet, omdat zij oordeelden geen gebruik te mogen maken van hun Kamerlidmaat schap om particuliere wenschen bevredigd te krijgen. Nog een machtig heer. 'Onder bovenstaand opschrift lezen wij het vol gende in de Standaard Deze week vertelde de N. Ct, van een mach tig Kamerlid, voor wien een exprestrein te Haar lem stil staat; in de Malcassaarsche Ct. v'an 28 October wordt het volgende omtrent het Kamer lid Van Kol verhaald: Verleden week, na de vlucht van den vorst van Goa, werd hij het doorzoeken van het Ko ninklijk verblijf gevonden een portret van onzen Sarenissiimus, igroot formaat, waarop de Hoog mogend© was afgebeeld, staande in Vol or naat van lid van de Tiweede Kamer der Staten- Generaal cum cuppa et spada, met steek en degen, een figuur om voor te knielen, om tot koning uit te roepen. Je, begrijpt je de Verba zing (der ontdekkers. Daar hing de democraat in de receptiekamer van een vorstelijk paleis; daar stond de een- voudpredikende Puritein te poseeren, in de kleedij der ijdelheid, de anti-militair met de hand aan een wapen, stelselmatig door hem en de zijnen verfoeid, den rok bestikt met 't goud dat aan de gemeenschap was ontroofd. Heit was geen snapshot; het was een heusch portret, waarvoor expresselijke geposeerd was. De schrijver spreekt er zijn verbazing over uit, dat een socialistisch Kamerlid dus in ambts kostuum - dat deze hoeren in Nederland niet gebruiken zich zoo laat photogr.afeeren©n, Verhaald wordt, dat, toen de vorst van Goa jn moeilijkheid kwam met ons gouvernement hij een. telegram om hujlp zond aan den heer Van Kol; welk telegram niet doorgezonden zou, zijn. Men beleeft toch vreemde dingen, zegt de Standaard ten slotte; en dat hij lieden die al tijd nogal vrijmoedig zijn in hu|n critiefc op an dere,r gedrag.. Rijksmiddelen. Toit en met November heeft de stand der Rijks middelen een zeer bevredigend aanzien behou den. Terwijl ©Ver 11 maanden j.s gerekend op een totaal van 134.7 millioen, isl er 139 mil- lioien ingekomen of ruim 3 millioen meer dan ©ver een gelijk tijdsverloop in 1904. Dit gupstige resultaat is verkregten, niettegenstaande de sui keraccijns 472 mille en het gedistilleerd 425 mil le achterbleef en het successierecht slechts 415 mille toenam. Jn het geheel bedroeg de vlottende schuld van het Rijk op 1 December f9.467.000 tegen f20.640.000 op 1 November jl. De positie is dus gedurende de maand November met ruim 11 millioen verbeterd. November is altijd een gunstige maand voor de schatkist, maar schijnt dit jaar toch buitengewoon gunstig te zijn ge weest. Het vorige jaar verbeterde de kasposiitie in die maand met ruim f 6 millioen, dus thans met c.a., vijf millioien meer. Het schuttersgilde van St. Joris. Zjooals bekend is, hadden de vijf overgeble ven schutters van St. Joris te Heusden, na eerst al de landerijen en het gilde gebouw Verkocht te hebben, ook de vaandels, zilvereh pennin gen, oorkonden, ehz. op ee,n veiling gebracht. Toen de inwoners Van Heusden er tegen hup stem Verhieven, dat ook dit laatste van, Beuisdens roemrijk verleden de stad werd uit gevoerd, werden bovengenoemde antiquiteiten te ruggekocht door de schutters en aan het rijk ten geschenke gegeven. Z. Exc. de minister van B'ininenlandsche Zaken heeft ze weder aan den riapd der gemeente Heusden aangeboden, met bestemming ze een, plaats te geven op een der zaj-en van het prach tig stadhuis. Donderdagavond hield de raad eene vergade ring en besloot het geschenk daiijkbaar te aan vaarden, |en zoo zullen eerlang deze historische preciosa weer in Heusden terugkomen, tot groote blijdschap ,der inwoners. Ongelukken. Uit Heiil'OO; w'ordt gemeldWoensdagavond passeerden eenige schoolkimderien een stuk land, waarop een blauwe reiger was neergestreken. Nadat eenige der scholieren bet .beest geplaagd hadden, trad de schooljongen D. de Jager op den langbeen toe, om hem te verjagen. Edoch, onze stel Hooper liet zich daardoor niet afschrik ken en istak zijn snavel pit, -met het noodlottig gevo'g, dat deze in het oog van den jongen terecht kwam. Schijnbaar nietig, achtte de on derwijzer Bujjise het toch geraden den genees heer alhier met 'bet geval in kennis te stel len, die adviseerde om den jongen zoo spoe dig mogelijk onder behandeling te stellen van. dr. Tuijll, te Alkmaar, wilde hij zijn oog nog behopden. Schiedamsche Gezondheidskolouie. Het zal de vele vrienden van de Schiedamsche Gezondheidskolonie zeker genoegen doen te ver nemen, dat gisteravond in eene gecombineerde vergadering van de besturen de Delftsche en Schie damsche vereeniging voor gezondheidskolonies be- sloten is voor gezamenlijke rekening een koloniehuis te stichten en wel in Voorthuizen, bij Barneveld, in de Veluwe. Men hoopt met de werkzaamheden zoo'n voortgang te kunnen maken, dat het gebouw nog in den nazomer van 1906 zal kunnen betrok ken worden. Een dreigbrief. In verband met den uitslag van den étalage wedstrijd heeft de heer H. de M. alhier, die voor dezen wedstrijd nogal geijverd heeft, een anonie- men brief ontvangen, waarin liij en zijn echtge- noote met moord worden bedreigd, indien de uit slag van dezen wedstrijd binnen 14 dagen niet is veranderd. Een ernstig onderzoek is reeds in vollen gang. Jubilee Van den Berg. De nachtportier J. van den Berg aan het sta tion der H. S. M. alhier herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaren bij de maatschappij in dienst trad. De 75-jarige nog krasse man vervult tot heden zijn dienst met den zelfden ijver waarmee hij die nu reeds een kwart eeuw heeft vervuld. Het hoofdbestuur der II. IJ. S. M. deed van zijne waardeerende belangstelling blijken o.a- door het aanbieden van het volgende eervolle getuig schrift in sierlijk schrift, vervat in nette lijst. »De Raad van Administratie biedt u z(jn geluk- wenschen aan met de viering van uw 25-jarig ambtsfeest en spreekt den wensch uit dat het u moge gegeven zijn, de maatschappij nog vele jaren met dezelfde trouw en ijver te dienen". Nadat de stationchef hem reeds zijne geluk- wenschen had aangeboden, werd »Jan" met zijn vrouw heden-morgen 11 ure op het plaats bureau ontboden, waarjmede het personeel, voor zoover de dienst het toeliet, te zamen kwam. Bij afwezigheid van den stationschei werd de jubi laris daar door den heer K. Uytenbroek, commies op het plaatsbureau, toegesproken. Met harte- 1 ij ken gelukwensch bood hij hem namens bijna het geheele personeel een geschenk aan, bestaande in een zestal stoelen, vefgezeld van een fraai album vermeldende de namen der gevers en een verplaatsbare datum-briefkaart. Nadat spr. met een slang leve Van den Berg" had besloten, be tuigde Jan zijn dank, hopend z(jj er, allen nog lang van getuige zouden zijn. In de woning van den jubilaris in de Stations straat werd daarna het aanwezige personeel ont vangen. In gezellig samenzijn werd daar nog menig hartig woordje aan Jan gewijd, die allen hoopten nog vele jaren in dienst te zien. Christelijke feestdagen. Door de Kamers van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen en voor de Bouwbedrijven is een circulaire verspreid, gericht aan hoofden en bestuurders van bedrijven. Daarin wordt het reeds vroeger niet zonder succes gedaan verzoek herhaald om den werklie den voor het gemis dat dezen moeten lijden door de ophanden zijnde christelijke feestdagen zoodanige tegemoetkoming te geven dat deze feestdagen, gewoonlijk met zorg, thans met vreugde kunnen worden tegemoet gezien. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat politie; sleu teltje, handschoen, mondharmonica in etui. Terug te bekomen aan de volgende adressen blauwe kous, W. van Eijk, Adrianastraat 5gou den lorgnet in zakje, wed. Koning, Lange Nieuw- straat 15112 (gang van Engering)rozenkrans met kruis en handzaag, P. Phillippa! Hoofdstraat 163: damesportem onnaie met eemg geld, W. van Riet, Hoogstraat 176portemonnaie met rozen krans A. Mak, Rott. dijk 607 damesbontje, W. Ruts, Dam 31polsmof, G. Noordijk, KI. Groenen dal 2120wollen omslagdoek P. IC. Noteboom, Raam 22agouden oorknop met steentje, L. Wessel, Buitenhavenweg 170knipmes P. Geul, Gr. Markt 41 bovenhuissleutel N. Rij bende. Nieuwe Sluis straat 8. In de gister-avond te Rotterdam gehouden vergadering van den Bond van distil lateurs is met algemeene stemmen het bestuurs voorstel, om den duur der vereeniging met 20 jaar te verlengen, aangenomen. BI ij keus achterstaande advert en tie zal de Schiedamsche YVinkeliers-Vereeniging op Maandag 18 December's avonds 8^ uur, in het Verkooplokaal alhier een leden-vergadering houden. Van morgen is door de politie aangehouden vrouw J. V., in het Alg. Politieblad gesignaleerd voor f3 boete, subs. 3 dagen hech tenis. Zij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan van haar straf. Gister-avond sloeg H. S., wonende alhier, nadat hij zijn vrouw van wien h(j ge scheiden leeft en die bij hare ouders inwoont, mishandeld had, bij die ouders een ruit stuk en vernielde de daarachter geplaatste bloempotten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Plaatselijk Comité voor Kath. Soc. Actie Schiedam. Op de vergadering van Donderdag 1.1. bleek bij sommigen een misverstand te bestaan over de beschermheeren en donateurs van de Kath. Soc. Actie. Het Comité wil dit gaarne oplossen. De taak der plaatselijke comité's is in de eerste plaats, zooveei mogelijk donateurs voor dit werk te werven. Deze gulden zijn echter niet bestemd voor de actie der pl. comité's. Immers, die hebben zooveel geld niet noodig, daar zij zijn samengesteld uit bestuursleden der aangesloten vereenigingen en deze vereenigingen voeren geheel zelfstandig hun eigen actie verder. Neen, die gelden z(jn bestemd voor de Kath. Actie als geheel, en gaan dus naar het Centr. bureau te Leiden tot vorming van een flink kapitaal, dat als voorzorgskas voor moeilijke t(jden kan dienen, en tot verwerving van eene flinke sociale bibliotheek, waarvan alle vereenigingen en alle sprekers de vruchten zullen kunnen plukken. Slechts een klein deel (25 blijft voor de noodzakelijke kosten der pl. comité's in de afdeeling achter. Niet juist is dus de meening van hen, die het steunen der plaatselijke comité's eene verbrokkeling achten. Al het geld heeft de zelfde bestemming. Het pl. com. is dus feitelijk slechts bemiddelaar. Wij wjjzen naar de advertentie in dit blad, waarin allen dringend wordt verzocht, de inschrij vingsbiljetten zoo spoedig mogelijk in te leveren bij den penningmeester, den heer Th. G. v. d. Burg Tuinlaan 102. Wij zijn overtuigd, dat velen zullen toetreden, doch zouden zoo gaarne een handje geholpen zijn. Het bestuur heeft toch reeds drukke bezigheden, en het is dus een wat al te zware taak, bij allen aan te kloppen. Ieder kan die taak een weinig verlichten, door zelf even bij den penningmeester aan te loopen. Ook zullen gaarne alle overige comité-leden de biljetten in ontvangst nemen. Hunne namen staan in de circulaire. Mocht iemand zijn inschrijvingsbiljet niet meer hebben, of er geen hebben ontvangen, dan stelt het comité gaarne een ander ter beschikking. Laat ons er aan denken, dat het ieders plicht is, de Kath. Soc. Actie zooveel mogelijk en ieder op zijne wijze te helpen en te steunen. Namens het pl. Comité, Th. J. H. MOUWENS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2