UiyYerspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Indépendance Beige zegt: „De toestand, die in 't leven geroepen as door de Marokkaansche kwestie, is gevaarlijk verergerd. Zekere regee- rinigen 'hebben waarschuwingen ontvangen, wel ker duidelijkheid niets; ,te wenschen overlaat en de maatregelen in verscheiden hoofdsteden la ten niet toe zich illusies te maken ov'er het angstwekkend karakter van de tegenwoordige tijds- o i ustandigheden De Outlook geeft een artikel ov'er „Delcassé's rechtvaardiging„Heit Frankrijk van December" wordt daarin gezegd „ds' niet het Frank rijk van verleden Juni of Januari. De Repu bliek heeft zichzelf verloochend ter wille van den Vrede. Maar het werd Voor die edelmoedige illusie gestraft door Duitschland. Het ontwar ken was wreed, maar Volkomen. Delcassé had den vijand het wapen uit de hand willen slaan, maar volk noch Parlement lieten hem zijn gang gaan; het was een oogenbük van painiek. Del cassé had der Republiek onschatbare diensten bewezen en niemand betwistte dat; maar zijn tegenwoordigheid was de ooraak der crisis en zijn opoffering een gebiedende plicht geworden, „Delcassé was de eenige, of bijna de; eenige, die de waarheid doorzag. De vraag was, of Frankrijk baas in eigen huis zou blijven, en ,vrij zal zijn om zich vriendschappelijke rela ties te scheppen, .zonder zich Dujitsdhland's be dreigingen op den hals! te halen." ZUED-AFRIKA. De Transvaalsche mijneigenaars zijn woedeind Over het besluit van het kabinet-Bannemian tot bestrijding Van den Chineezetiinvoer in Afrika Zij ^preken van pen „aanslag, dien de Trans vaalsche bevolking niet zal dulden." De hee- ren zijn van plan weldra één beweging op touw te zetten om te beletten, dat de toekomstige Transvaalsche Volksvertegenwoordiging over den Chineezeninvoer uitspraak zal doen. Meh iweet, dat Campbell Bannerman zich dit heeft voor genomen. Wiaar in hét ontwerp pp een Volks vertegenwoordiging van het vorig Kabinet de mijn eigenaars op een meerderheid in de Volksver tegenwoordiging konden rekenen (de Regeering zou immers een deel der leden aanwijzen) meent men, dat de .tegenwoordige regeering Transvaal •werkelijk volkomen zelfbestuur ,wil geven; de Rjandlords zijn dus piet langer zeker vlaai een meerderheid, die den Chineezeninvoer overeen komstig haar belangen zal regelen. E»n Engelscha kruiser heeft de Engelsche vlag geheschen op de Ashmore-eilanden, ten zuiden van Timor. Deze kleine eilandengroep ligt ongeveer midden tusschen Rotti, bij Timor, en de kust vanNieuw- Holland. Te Marseille zijn twee Duitschers, Georges Wjolff en Louis Wdger, wegens spionnage gear resteerd. Sinds Augustus waren zij daar geves tigd en het ytel op, dat zij bij voorkeur met militairen omgingen. Er zijn ten jhuize van Wi- ger veel verdachte paperassen gevonden. Te Bel fort js een derde spion, pekere Kilian .uit Mül- hausen, gearresteerd, doch later vrijgelaten. Te Tokio is' een oud-soldaat in hechtenis genomen onder Verdenking, den minister-presi dent Katsoera naar 't leven te hebben gestaan. De man moet bekend hebben, bommen te heb ben vervaardigd; in zijn aanteekenhoekje had hij geschreven dat zijn besluit vaststond Katsoera uit den weg ,te ruimen. Hij acht Katsoera ver antwoordelijk voor den vrede, dien hij beschouw de als een smaad voor het land. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 23 December. Na aflegging van du belofte heeft de heer L e 1 y zitting genomen als lid van de Kamer voor Amsterdam II. Het nieuwe departement. Na een verklaring van minister Veegens is op diens verzoek besloten, de behandeling van het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen betreffende het nieuwe departement te schorsen, en de behandeling te bepalen op een dag na het Kerstrecès. Wet op de Middelen (met het voorstel tot heffing van 10 opcenten op de Vermogensbelasting.) Door den heer van Dedem is voorgesteld, de 10 opcenten op de Bedrijfs- en Vermogens belasting te schrappen. De heeren Troels tra en Schaper hebben een amendement voorgesteld om de 10 opcenten op de Bedrijfsbelasting te doen vervallen, en op de Vermogensbelasting, in plaats van 10, 20 opcenten te heffen. In de toelichting tot zijn amendement betoogt de heer van Dedem, dat de onmiddellijke versterking van de Middelen niet noodig is. In beginsel acht bij bovendien tot dekking van te korten het opcentenstelsel ondeugdelijk en ver werpelijk. De heer Troelstra verklaart, dat zijn partjj- genooten geen principieele bedenking hebben tegen het opcentênstelsel, ook niet tot dekking van een tijdelijk te-kort. Intusschen, waar de bedrijfs belasting eenzijdig drukt en daarbij de progressie slecht is geregeld, hebben de sociaal democraten gemeend, een amendement te moeten indienen, om alleen op de Vermogensbelasting opcenten te heffen tot een getal van 20. De uitkomst zal financieel gelijk, zelfs nog iets meer zijn. De heer T r e u b bestreed het bestaande sy steem van raming, dat ondeugdelijk en speculatief is, omdat steeds op meevallertjes wordt gerekend. Daarom gaf spr. in overweging, het opcenten- voorstel terug te nemen tot Februari, als wanneer de opbrengst over 1905 geheel bekend is. Maar als de minister de verantwoordelijkheid niet durft dragen, dan zullen spreker en zijn vrienden, hoe zeer zij er bezwaren tegen hebben, vóór het opcentenstelsel stemmen. Spreker bestreed het amendementTroelstra. Ook de heer B o 1 s i u s bestreed het opcenten stelsel, betoogende dat de minister in gebreke is gebleven, aan te toonen dat er een te-kort is, en wélk te-kort. De heer Piers on heeft als vele anderen ook bezwaren tegen een opcentenstelsel, maar hij heeft nog veel grooter bezwaar tegen een financieele politiek, die geen rekening houdt met de werke lijkheid. Die werkelijkheid is, dat de financieele toestand slecht en er een belangrijk te-kort is geraamd, ook in verband met de 2£ millioen, die noodig zullen zjjn voor de uitvoering der Lager- Onderwjjswet. Op de gronden, reeds door hem bij de Staats- begrooting aangevoerd, bestrijdt de heer Heems kerk het opcentenvoorstel. Spreker zou, waar men dan den dienst van 1905 kan overzien, geen be zwaar hebben tot uitstel tot Februari, te minder omdat hij nog formeel bezwaar heeft, dat dan tegelijkertijd kan worden weggenomen. De minister van Financiën betoogde dat wij niet te doen hebben met tekorten van tjjdeüjken maar van blij venden aard. En hjj con stateerde dan ook, dat algemeen belastingverster king noodzakelijk is geacht. De vraag is du» alleen, of belastingverhooging op dit oogenbük noodig is. De minister heeft bij de indiening van zijn voorstel niet uitsluitend gedacht aan het dienstjaar 1905, maar aan het feit, dat wij staan aan het begin van een reeks van jaren met stij gende te-korten, die niet door het accrès der middelen, maar door belastingversterking zullen moeten worden gedekt. Dat daarvoor opcenten zijn gekozen, is niets nieuws. Onder het Kabinet- Heemskerk werden 10, later 14 opcenten op het personeel geheven. Men zegt nu, dat alles uit de dir. belastingen wordt gehaald, maar de minister is wel degelijk van plan, ook meer te halen uit de indirecte belastingen, al blijft hij overtuigd, dat een beschermond tarief zal zijn in het nadeel van handel, nijverheid en scheepvaart. De minister herhaalt, dat de opcentenhef- fing een tijdelijke maatregel is, misschien slechts voor één jaar, maar hoogstens voor twee jaar. Het voorstel houdt niet het minste verband met de definitieve belastingplannen, die het volgend jaar de Kamer bekend zullen zijn. Het amendement —Van Dedem (schrapping van de opcenten) wordt verworpen met 49 tegen 44 stemmen. Vóór rechter-, tegen linkerzijde. Het amendTroelstra (schrappen 10 opcenten op Bedrijfs- en heffing van 20 opcenten alleen op vermogensbelasting) wordt eveneens verworpen met 85/8 stemmen. Daarna worden de voorge stelde opcentenheffing en de Wet op de Middelen goedgekeurd. Voorts worden zonder discussie en zonder stem ming goedgekeurd de verschillende aanhangige wetsontwerpen. Nadat de Kamer in comité was geweest tot regeling van den ambtenaarsdienst ter griffie, werd overgegaan tot de benoeming van een commies griffier. Bjj tweede stemming werden gekozen mr. J. G. Meilink, hoofdcommies ter prov. griffie te Zwolle met 55 van de 84 uitgebrachte stemmen. De heer Van der Vlugt stelt mede namens 5 andere leden, een motie voor, in 't belang van toetreding tot de Berner Conventie. Deze motie zal later worden behandeldd. £j*De Kamer gaat op reces. "Na terugkomst der Kamer zullen in de eerste plaats voor behandeling in aanmerking komen de welsontwerpen ArbeidscontractPersoneele belas ting Onderzoek Vaderschap en Indisch Regeerings- reglement (regeling van den rechtstoestand van de Inlandsche Christenen.) Kerstfeest aan 't Hut Was Zondagavond het Kerstfeest ten Hove ingewijd door in de hooge tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, Hr. Ms. Moeder en Z. K. H. den Prins, de dames en heeren verbonden aan het Koninklijk Huis, met hun kinderen, rondom den Kerstboom te vereenigen, die, geplaatst in het bruine kwartier, zijn schitterend licht uitstraalde op de prachtige en kostbare geschenken, welke de takken van het dennengroen droegen en later als Kerstgave aan de genoodigden werden uitge reikt, Maandagavond te 5 uur begaven H. M. en de Prins zich naar de Gothische zaal van het Paleis aan den Kneuterdijk, ten einde iets van de Kerstvreugde te brengen aan anderen. Daar werden de vorstelijke personen begroet door een schare jongens en meisjes tot zekeren leeftijd, kinderen van het dienstpersoneel der geheele Hofhouding aan wie H. M., zooals elk jaar, een Kerstviering bereidt. Een koor van dames uit de eerste kringen der residentie zong onder leiding van mevr. Hoeufft van Velzen, echtgenoote van den intendant der Koninklijke Paleizen, eenige Kerstliederen, naar woorden van dr. Kramer. H. M. en de Prins deelden zelf het speelgoed en andere geschenken van den Kerstboom aan de jeugd uit; de Koningin aan de meisjes; Z. K. H. aan de jongens. En toen het jolige volkje al die voorwerpen die een kind zoo gelukkig kunnen maken, uit de Koninklijke handen in ontvangst genomen had, werd de boom ontdaan van het suikergoed en andere lekkernijen en werden die versnaperingen onder hen verdeeld. En de boom, die de Koningin zelf had helpen tooien, stond daar nu kaal, maar zeker als een symbool der dankbaarheid en vreugde in de harten van zoovelen, ouderen en kinderen, gewekt jegens Haar, die hun weer deze herinnering aan het Kerstfeest bezorgde. Kinderwetten. Een jonden te. Amersfoort, die door zijn ouders «verlaten was en nu «foor de Maatschappij tot Opvoeding van Woezen in bet Huisgezin ver pleegd werd, zou onlangs door zijne ouders ge dwongen worden andermaal een zwervend le ven te gaan leiden. Op grond van de nieuwe Kinderwetten heeft de directeur der Maatschappij rich gewend tot den officier van justitie, die daarop gebruik ge maakt 'heeft van zijn recht om minderjarigen voor- ljoopig |aan de ouderlijke macht te onttrekken en aan den Voogdijraad toe te vertrouwen. Waar schijnlijk zal nu genoemde Maatschappij met de voogdij belaist «worden. Een subsidie-aanvrage. Eenige weken geleden werd een proef genomen met een Renardtrein van Haarlem naar Overveen en Bloemendaal, en daar die proef vrijwel heeft voldaan en dus het voornemen bestaat om zoo'n trein in exploitatie te brengen, verzoekt de onder nemer den Raad van Haarlem hem daarvoor een subsidie toe te kennen van f500. Ongelukkeu. Een droevig ongeval had te Zwartemeer (Dr.) plaats met het kind van J. van der W. Terwijl de ouders even weg waren, viel het in een pot met kokend water en vond aldus den dood. Te Broek in Waterland beeft het ruim een jaar oude dochtertje ran J. Groot een ketel heet water over bet lichaam gekregenbét meisje is na een hevig lijden gestorven. Gisteren-ochtend in de vroegte werd op de sipjoorlijn tusschen Gouda en Moordrecht gevonden bet lijk van een zekeren V. uit Moordrecht. Het hoofd was. Van den romp gescheiden. Rerabraudt-comitè. Heden werd alhier een plaatselijk Comité voor de Rembrandt-hulde opgericht. Het bestaat uit de heeren L. v. d. Broek, P. J. v. Harderwijk, J. A. Hingman, A. F. v. Lissa, T. H. J. Mouwens, J. v. Rhjjn en Dr. C. J. Vinkestein, en koos de heeren van Harderwijk en van Rhijn resp. tot voorzitter en secretaris-penningmeester. Het doel van het comité is de kunst van Rem brandt onder het volk te brengen en wel door het op ruime schaal verspreiden van een album, be vattende zes keurige reproducties (in kleur) naar Schilderijen van Rembrandt. Om den grooten schilder in zijn kunst hier meer bekend te maken besloot het comité o. a. zoo mogelijk een tentoonstelling van etsen enz. van Rembrandt te houden. Over dit en andere plannen zullen wjj ter zijner tjjd meer meedeelen. „Alberdingk Thym", De dilettantenclub »Alberdingk Thym", onder- atdeeling der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, gaf gister-avond de aangekondigde tooneelvoorstelling in de zaal der Officieren-Veree- niging, die tot in de gangpaden bezet was, zoo zelfs dat nog een aantal bezoekers, laat gekomen, geen plaats kon verkrijgen. Nadat het harmonie-orkest »St. Joannes", van Vlaardingen, met eenige opwekkende tonen de feestelijke uitvoering had ingezet, werd eerst gegeven Carranza, drama in 3 bedrijven, vrij naar het Duitsch bewerkt. Het stuk speelt in de Spaansche stad Grenada tusschen 1540 en 1550 en heeft tot onderwerp een dier bloedige veeten, zooais zjj ook in de zestiende eeuw tusschen adellijke famiüën geen zeldzaamheid waren. Carranza, een Spaansch edelman, wil den moord door Velasquez op zijn broeder onwillens gepleegd, wreken. Hjj heeft gezworen, dat het stoffelijk overschot zijns broeders niet zal worden ter aarde besteld voor zjju bloed aan den moordenaar gewroken is. Velasquez zucht reeds in de gevan genis. Hjj staat op het punt ter dood veroordeeld te worden. De wetten van Grenada laten slechts vrijspraak toe, als de beleedigde partij daarmede genoegen neemt. Maar Carranza, wel verre van daartoe mede te werken, eischt zjjn bloed en wel op de schandelijkste wijze op het schavot op het Marktplein vergoten. Tervergeefs wijst Giacomo, bediende van Carranza, op het onchristelijke van die wraakgedachte, en als Carranza verneemt, dat het gerucht loop, Velasquez uit de gevangenis is ontsnapt, tracht hij door een list van diens geestelijken vriend, den H. Joannes de Deo, vergevensgezindheid veinzend de schuilplaats van den ongelukkige te vernemen. Joannes de Deo, na eenig aarzelen aan de oprechtigheid van Carranza niet meer twijfelend, meent Velasquez den verzoeningsgezinde in de armen te moeten voeren. Hjj brengt Carranza in den kerker, waar Velasquez nog toeft en de beleedigde partij", de veinzerij voltooiend, zal aan den Staat de begenadiging van Velasquez gaan vragen. Groot is aller ontsteltenis, als men verneemt, dat Carranza, wel verre van gratie te verzoeken, de openbare terechtstelling van Velas quez heeft geëischt. Nog het smeeken van Velasquez zelf, die er op wijst, dat toch Carranza's broeder hem dwong den degen te trekken waarop hn ongelukkig inliep, noch de roerende bede van Joannes de Deo, die hem op den Gekruiste wijst, noch het aandringen van Carranza's neef, noch het smeeken van Velasquez' oom en broertje vermogen dat steenen hart te vermurwen. En als Carranza den gerechtsdienaar met den scherp rechter en de beulsknechten uit de gevangenis zendt, is 't slechts, omdat de terechtstelling in 't openbaar zal plaats hebben. Maar de vinger Gods toont zich ook in dit verschrikkelijk spel der menscheljjke hartstochten. Joannes de Deo komt opnieuw ten tooneele. Hij is nu niet meer de smeekende Godsdienaar, maar de vreeselijke aankondiger van de gerechtigheid van Hem, die slechts aan de barmhartigen de barmhartigheid heeft toegezegd. De Almachtige bezegelt als dat woord van zjjn dienaarHij toont wondere teekenen aan het kruisbeeld, waarvoor Carranza zich vertwijfelend nederwerpt. Carranza, door wroeging eindelijk verscheurd, bezwijkt voor de smeekbeden van bjjna allen die in dit drama optredenop het laatste oogenbük ijlt hij naar de gerechtsplaats, vraagt de genade van Velasquez en keert terug met hem, met wien hij zich nu aan God in den dienst der arme zieken gaat wijden. Immers Velasquez had in den kerker be loof), dat het als herwonnen leven niet meer aan hem, maar aan God zou behooren. Treffend werden de verschillende aangrijpende scènes in dit driebedrjjvig drama door de acteurs der dilettantenclub weergegeven. Vooral de ont zettende zielestrjjd van Carranza werd meesterlijk uitgebeeld door den heer v. A., wien natuurlijk de hoofdrol was toebedeeld. Als wij ons, voor zoo ver de andere acteurs betreft, van nadere aan duiding onthouden, is 't om hierbij geen onder scheid te maken. Immers, zoowel hij die de rol van Velasquez vervulde als de acteur, die Joan nes de Deo typeerde, en hij die als Carranza's be diende Giacomo optrad, was hier vrij goed. Maar ook de andere acteurs, die minder dankbare rollen te vervullen hadden, wisten tot het succes van het stuk goed mede te werken. Het overtalrjjk publiek toonde hun aller spel op prijs te stellen, vooral toen zjj, door Bengaalsch vuur belicht, zich nog eenmaal vertoonden. Een gewenschte afwisseling bij dit spannend spel was na de pauze het blijstukje De Bankroe tier of de ontvluchting in de wijnmand, kluchtspel met zang in éen bedrijf van Engel Afman. Het stukje werd vlug afgespeeld en had een enorm lach succes, vooral toen de bankroetier in de wijn mand de deur werd uitgedragen, terwijl zijn schuldeischers over den reeds verkochten boedel nog meenden te kunnen beschikken. >Alberdingk Thym" heeft getoond goede krach ten te bezitten. De Schiedamsche dillettantenclub, door het Vlaardingsche harmonieorkest, dat de tusschentjjden aangenaam vulde, gesteund, heeft ons een recht genoeglijken avond bezorgd. Moge zij er ons zoo nog meerdere dezen winter geven Volksbadhuis. In de week van 1824 Dec. 1905 werden genomen 277 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 51 regen 16 regen 157 school 21 kinder k 5ct 12 Den 28 dezer, 'savonds 6 ure, zal de nieuwe Liduina-school aan de Lange Haven plech tig ingezegend worden. Z a t e r d a g-a vond werd zekere T. D., wonende alhier, die den bezoekers in een herberg aan de Verbrande Erven last veroorzaakte, daaruit gezet en wel zoodanig dat hij tegen de ruiten van een tegenover liggenden winkel terecht kwam, waardoor twee ruiten met sponning en al braken. Daarna ging hij zijns weegs. Bij de politie isterug tebekomen een bruine gladharige werkhond met witten snoet (reu). Binnen 2X24 uren niet afgehaald, wordt de hond afgemaakt. Zondagavond werd door de politie aangehouden de 19 jarige J. N., wonende alhier, die aan de Broersvest van een woning een paar ruiten had stuk geslagen. Hij is gister-morgen na verhoor ontslagen. Giste r-m orgen ongeveer 11 '/4 uur geraakte de 40-jarige C. Verkerk, wonende in het Maashofje doordat hjj bjj het springen van de tram aan de Hoofdstraat viel, onder de tram. Doordat de koetsier onmiddellijk stopte, werd hij niet overreden. Met behulp van eenige burgers van onder de tram, die daartoe eenigszins moest opgelicht worden gehaald, bleek 't dat hij slechts |geringe wondjes aan het hoofd had bekomen. UIT ROTTERDAM. IndennachtVanZiaterdagop Zondag om 3 uur, ontwaakte de le stuurman Van het Stoomschip Düsseldorf ujt Bremen, cargadoors Wumbersie Zoon, liggende aan de Nassau- fcadc te Feyeifoord, doordat hij onraad hoorde op het achterschip. Naderfijj komende, zag hij twee mannen, die bozig waren een zwaren manilla-trote! in het writer aan de Koningshaven te laten zakken. Zonder aarzelen trad de stuurman, G. L. H., op de beide touwdieven toe én loste vijf revolver schoten a hout portant op hen. Een der kerels kreeg een kogel in den rug en een schamp schot aan het hoofd; de andere werd niet ge raakt. Het bleken twee matrozen der equipage Van de Düsseldorf zelf te zijn, die bezig wa ren den zwaren manilla-tros', ter lengte van 90 vaam, in het wafer te laten zakken, waar deze dan later vermoedelijk door gedienstige „helers" ujt woydt opgediend. A - - i i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2