I Staten-Geiler aal. Binnenland. fjStads- en Gewestelijk Nieuws. mijdelijke aanwijzingen zijn van aanstaande be roeringen en rampen. Reeds gedurende vele jaren ontstonden er con flicten tusschen de verschillende ideën en belangen, nationale, sociale en godsdienstige schermutselin gen, dech in 1905 is als 't ware de werklijkheid in al haar schaamteloosheid en afschuw te voor schijn getreden. Men heeft het ongeloovige sophisme der vaderlandlooze intellectueelen en de cynische ontkenningen der afvalligen van God in hevigheid zien toenemen en vooral in het openbaarin de Kamers en in de gerechtszalen hooren verkon digen. God en VaderlandAlles wat het menschelijk en maatschappelijk wezen verheft, vergroot en idealiseert, werd ongestraft beleedigd en belasterd. Wat men nog niet aanschouwde, zelfs niet in de treurigste dagen der geschiedenis, de heiligschen- nende verachting van God en het Vaderland, werd als de hoogste uitdrukking van vooruitgang ver klaard, en als de overwinning der zuivere rede, van alle nationale vooroordeelen bevrijd, uitge kreten de vrije gedachte in opstand tegen elk godsdienstig geloof. Het nieuwbegonnen jaar zal dus van de goed- gezinden, vooral van de Katholieken buitengewone toewijding, wilskracht, beleid en opofferingen tot behoud van hun godsdienst en tot heil van Frank rijk vragen. Moge God hen sterken in hunne werken en zegenen in hunne beproevingen, hen met raad en daad bijstaan, opdat zij de naderende weldaden eener herwonnen vrijheid, der nationale overleveringen in eere hersteld, en van den gods dienst geëerd en het Vaderland bemind, weldra mogen aanschouwen! Dat is onze hartewensch. In de laatste dagen van December werd het proces gevoerd tegen de 28 beschuldigden die het beruchte affiche onderteekend hadden, waarin door deze anti-militaristen de soldaten tot dienstweige ring en ingeval van werkstaking tot moord op hun 'aanvoerders, de officieren, openlijk werden aangezet. Op enkele na werden allen, met den beruchten professor Hervé aan het hoofd, van vier jaren tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze schuldigverklaring door de jury heeft een gunstigen indruk gemaakt, terwijl de zwakke leiding van den president P'abre en de weinig indrukmakende rede van den advocaat- generaal Seligman, in dit proces ook de daden, de geest, zelfs bij het gerechtshof, treurig bebben doen uitkomen. Hoe had hier de advocaat-generaal een zeldzaam voorkomende gelegenheid om een requisitoir uit te spreken, dat hem beroemd had kunnen maken en waarvan de echo's tot verre buiten Parijs zouden weerklonken hebben 1 De bedroevende onthullingen welke in dit proces gedurende zes zittingen aan den dag kwamen, hebben helaas maar al te duidelijk bewezen wat die verderfelijke antipatriottische propaganda reeds veel kwaad veroorzaakte en wat bij een zeker getal personen het idéé en het gevoel van vader land geworden is. De oorsprong van deze ongelukkige richting in de geesten is in Frankryk in de nieuwe school wetten van 1881 te vinden. De openbare scholen moesten toen, kosteloos, verplichtend en laïek worden. Het onderwijs, dat tot dusverre «zedelijk en godsdienstig" moest zyn, werd van toen af *ze- oelijk en burgerlijk". Hiermede werd elke positieve godsdienst uit de school gehouden. «Maar bewaart ten minste, riep Jules Simon in «den Senaat uit «de notie van God, van den jSchepper in uw scholen", en bij deze gelegen heid hield hij een zijner schitterendste redevoe ringen waarin hij aantoonde, datide notie van God een der eerste, noodzakelijkste, overal aangenomen, eeuwige ideeën is, welke niet aan 't wankelen kan gebracht worden, zelfs niet door de pogingen van 't genie. Het was na deze rede dat de hertog deBroglie zeide, de welsprekendheid nooit zulk een hoogte bereikt had. Nog een jaar won Jules Simon de partij doch in 1882 werd verboden, in de school over God te spreken. Van toen af werd zelfs de naam van God uit de boeken der lagere scholen geschrapt. En het is in die gelaïcieerde scholen dat het vaderlandsch gevoel is gaan verminderen en het langzaam aan miskend bespot en belasterd( wordt. De plichten jegens God en jegens het Vader land zijn altijd naast elkaar gesteld geworden, bij het onderwijs der jeugd vooral was het evenals in de wetten het frontispice van hetgeen men ging opbouwen. Onder de onderwijzers van 1882 waren er zeker die het vaderlandsche gevoel wil de opwakkeren, doch tegelijk werd de school, zooals de graaf de Mun vroeger zoo juist gezegd heeft, de monumentale antithése der Kerk en de schoolmeester de levende antithése van den pastoor zjj wilden altaar tegen altaar oprichten. «Indien de antipatriotische beweging blijft toene- «men, schreeft de heer Lanson, professor aan de Sor- bonne, in de Revue Bleue van September, dan «val er niet aan te twijfelen, de tijd weldra komen «zal, dat het idee van Vaderland het lot van het aidée van God, eerst feitelijk en vervolgens in de «verordeningen, zal gaan volgen. Welk eene «bekentenis De sectarissen wisten wel wat zij deden toen zij in de school het onderwijs der plichten jegens God verboden. De liefde tot het vaderland werd hierdoor in haar wortel getroffen en hier ziet men deze twee gelooven door den zelfden haat achtervolgd, omdat de beide ideeën van godsdienst en vaderlandsliefde overal, doch vooral in Frankrijk altijd zamen hebben gegaan. «Frankrijk, zegt Brunetière, een beroemd devies naschrijvende, werd juit een acte van geloof op een slagveld geboren" en met het deze ideeën te ontnemen, zal men Frankrijk zedelijk dooden. Wat wij de laatste maanden in de Nederlandsche dagbladen over het optreden der openbare lagere onderwijzers lazen, bewijst wel dat er ook onder de leden dezer corporatie eene republikeinsche, socialistische geest begint te heerschen, welke natuurlijk in een revolutionnaire moet eindigen. Een sehoolmeester, die zelf het gezag niet meer verdraagt, kan het toch moeielijk van zijn leerlingen eischen en wat is een school zonder gezag Of moet het ook daar den weg van hier op, waar een gedeelte van het gezag door de schoolmeesters, niet over de kinderen, doch over de burgers wordt uitgeoefend In veel departementen is dit reeds het geval en zijn zij daar dirigeerende verkiezings agenten van het bloc geworden. Belangrijke verkiezingen zijn hier op handen. Eerst een gedeeltelijke vernieuwing van den Senaat en den 16den dezer de verkiezing van een nieuwen president der Republiek, in eene veree- nigde zitting van den Senaat en de Kamer in het paleis te Versailles. Twee candidaten slechts, de heeren Faillieres, de president van den Senaat, en Doumer, de president der Kamer, gelooven wjj staan tegenover elkaar. De eerste, oorspronkelijk conservateur, gematigd van temperament, radicaal uit belang «n blocard uit berekening, is noch bewondering noch sympathie waard. De heer Doumer, die een boek gaat uitgeven, Le livre de mes fils, en daarin wat president Roosevelt wilf navolgen, heeft daarentegen een wil en zijn eigen ideeën, welke het bloc niet aanstaan en wat zijn candidatuur gevaar doet loopen. Hij is eene bedreiging omdat hij een persoonlijkheid is en zijn verkiezing zoude een beteekenis hebben. Doch, zooals al zijn voorgangers, zal hij het slachtoffer der instellingen worden; hij zal geen recht hebben vrij te handelen noch te denken. Onder zulke conditiën doet de keuze welke vallen zal, voor Frank rij k's heil al bitter weinig af. Fidelius. EERSTE KAMER. Avondiitting van Maandag 8 Jan. Geopend 's avonds 8J uur. Voorzitter: de heer J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oije. Na opening der vergadering wordt de nieuw benoemde commies-griffier der Kamer, jhr. mr. Wittert van Hoogland,door den griffier binnengeleid. Nadat jhr. Wittert van Hoogland daarop in handen van den Voorzitter de vereisehte eeden heeft afgelegd, wordt hij door dezen geluk gewenscht met zijne benoeming. Mededeeling wordt voorts gedaan van eenige ingekomen missives. Onder meer wordt voorgelezen het volgende van den minister van waterstaat, handel en nijverheid ingekomen en aan den Voorzitter gericht schrijven «Bij dezen heb ik de eer U.H.W.G. mede te deelen dat het Harer Majesteit de Koningin heeft behaagd mij een goedgunstige beschikking toe te zeggen op een door mij tot Hoogst-Dezelve gericht verzoek om mij, met stilstand van jaar wedde,een buitenlandsch verlof te willen verleenen, hetwelk niet vroeger dan met 1 Maart e.k. zal ingaan en niet langer dan ten hoogste 5 maanden zal duren. «Reeds bij de aanvaarding van de portefeuille van waterstaat, handel en nijverheid rustte krach tens overeenkomst op mij de verplichting my in het voorjaar van 1906 naar Valparaiso te begeven, ten einde der Chileensche regeering van advies te dienen inzake de gunning en de uitvoering van door my ontworpen havenwerken. «Hoewel ik in de gegeven omstandigheid bereid zou zijn geweest van deze reis af te zien, is zulks evenwel onmogelijk gebleken en kon zelfs een uitstel, langer dan tot genoemd tijdstip met het oog op het groote belang der zaak voor de regee ring van Chili, blijkens onlangs door mij ontvangen bericht niet worden toegestaan. «Ook met het oog op de behandeling in de Eerste Kamer der Staten-Generaal van het wets ontwerp tot vaststelling van het IXe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1906, heb ik gemeend reeds thans aan U.H.W.G. van het bovenstaande mededeeling te moeten doen." Dit schrijven wordt aangenomen voor kennis geving. De Voorzitter deelt mede dat de sectie be sloten heeft Dinsdagochtend te 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen aangegeven op den gedrukten, aan de leden rond gedeelde staat. De Voorzitter deelt voorts mede voornemens te zijn a. s. Donderdagmiddag ten IJ uur in open bare vergadering te behandelen het Vestigings verdrag met Duitschland. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Donderdag half twee. Offlcieele berichten. By Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, H. van Enter Cz., lid van den kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Zwolle. Van het Hof. H. M. de Koningin en, Z. K. H. de Prins zul len den 16n dezer het „Casino-bal" in „Hotel den Ouden Doelen" met hunne hoogte tegenwoor digheid vtereeren. Hengelsport. Bij de adressen der Vereenigiing tpit bevorde ring van den vischstand in Nederland, een dér vele bonden en vereenigingen, die het henge len als spiert beoefenen, wordt nu binnen en kele dagen pok een adres: iaan de leden der Tweede Kamer gtericht door handelaren in hen- gelspo-rtaxlikeleu, in .verschillende steden en dot pen jdjes lands, waajin zij rhede opkomen tegen het niet handhaven van alinea 4 van art. 2 der vaisscherijwet van t1857, waardoor de tot nog toe bestaan hebbende .vrijheid yah het viisschen met den hengel .Vervallen wordt ve-ridlaapd. De bepalingen van het wetsontwerp (zoo wordt in het adres gezegd) zullen den dood der hen gelsport en ondermijning, zoo niet ondergang der handelszaken V;an adressanten tengevolge hebben. Adressanten vragen, da|t, wanneer onverhoopt het ontwerp gewijzigd tot wet mocht worden verklaard, pjlsdan tenminste een overgangstijd perk van 5 jaren worde bepaald, waarin zij hun vtaorraden hengelsport-artikelen kunnen oprui men en naar een ander middel van bestaan kun nen uitzien. Ddit adres' js thans reeds door ongeveer 400 handelaren in hengelsport-artikelen onderteekend en binnen enkele dagen worden nog een paar honderd onderteekeningten ingewacht. Middenstand. Het Dagelijkisch Bestuur van den Bond yan Vereenigingen van den Handeldrijvenden en In- dusitrieëlen Middenstand, dat bij minister Vee- gens pp audiëntie is geweest, heeft heel wat belangrijke punten met dezen besproken; een uit- vtoerig verslag van dat gesprek werd ons toege zonden. - O.a. ïs de vVensohetlijkheid bepleit van een bijzondere afdeeling voor den Middenstand aan een der ministeries. Het denkbeeld van de op richting van zoodanige afdeeling was echter vol- ;gens den minister van zoo verre strekking, dat het hem niet mogelijk was hier eenige toezegging te doen. Dopr den minister whs bij de Staatsbegroo ting den, heer Aalberse medegedeeld, dat hij ge negen was den noodigen sitepn te vterleenen tot het houden eener enquête naar den toestand van den Middenstand, doch dat daaraan zou moe ten voorafgaan het overleggen van een behoor lijk plan, terwijl eene zoo talrijke commissie als de Staatscommissie vpor den handeldrijvenden en industrieelen Middenstand daarvoor minder geschikt was. Van zelf kwam dus nu ter sprake het houden van deze enquête, alsmede de ar beid vian de Staatscommissie. Bij het hoofdbestuur was n.l. geklaagd, als zou de Staatscommissie niet beantwoorden aan de verwachtingen, terwijl zij gebruikt wordt als kapstok om alle vraagstukken aan op te han gen. Het Bondsbcstuur verwacht daarom alleen heil van een officieel© pnquête. De minister Verklaarde, d,a,t hij reeds in Sep tember 1.1. aan het bureau der Staatscommissie gevraagd had, hein een plan voor zulk een en quête pver te leggen, en hierop nog steeds wach itende was. in principe was de minister ech ter vioor eene officieel© enquête-, en zou gaarne te zijner tijd do betreffende voorstellen daar- voor doen. 1 Hierna kwam o. a. ter sprake het houden van een Middenstandstentponstellinig in 1907. Daar deze tentoonstelling niet bedoelt iets te zijn als die- van w-ege de Maatschappij van Nij verheid in hetzelfde jaar te houden, kon de mi nister zijn instemming betuigen met de htem mede gedeelde voorloopig-e plannen en toonde zich ge negen een flinke subsidie Voor te stellen, wan neer hem behoorlijk uitgewerkte plannen kon den worden voorgelegd. Ook de oprichting Van Kamers, die speciaal de belangten -van den kleinhandel zouden be hartigen werd ter sprake gebracht. De Minister Verklaarde veel er vopr te gevoelen, hetzij zelf standig of als afzonderlijke afdeelingen van be staande Kamers, in gemeenten waar zij noodig geacht worden, en van dit gevoelen ter gelege ner tijd te zullen dpen blijken. De Minister deelde pok nog mede, op een Vraag van het Dag-elij'ksch bestuur, dat de vraag stukken vak- en handelsonderwijs en leerlingstel sel, onderwerpen, waren, welkte- bij de Voorbe reiding van de regeling van het vakonderwijs, die de minister Van Binnenlandsche Zaken heeft ter hand genomen, ongetwijfeld ernstig zouden worden overwogen, ook me-t het oog op de be hoeften Van den. Middenstand. Aangaande de invriering van een algemeen gel dende wettelijke- tijdsjbtepaling, betreurde Z.Exc. bet, dat deze niet reeds met 1 Mei 1906 kon plaats hebben, daar het gebleken is, dat er een wet noodig is, diei dit onderwerp regelt. Deze zaak behoort niet speciaal tot zijn bemoeiingen, doch de minister meende wtel tJei kunnen mede- deelen, dat de regeeiing zou trachten het daarheen te leiden, dat met 1 Mei 1907 de Midden-Euro- peesche tijd ingevoerd kon worden. Tweede Kamer. In de vergadering van de Huishoudelijke Commissie van Zaterdag 6 Jan. is besloten, dat de Tweede Kamer op 13 Feb. zal byeenkomen. Tot 20 Feb. d.a.v. zal zij werken in de afdeelingen om vanaf dien datum hare werkzaamheden in openbare vergadering voort te zetten. Jhr. Roëll. De voorzitter [van de Tweede Kamer, jhr. |Mr- J. Roëll, heeft zich met mevrouw Roëll, gister middag ten 4 u. 20 min. per Staatsspoor naar Italië begeven, alwaar zij in het belang der ge zondheid van Mevrouw Roëll tot omstreeks de helft van Februari denken te verblyven. Gouverneur Idenburg. De Gouverneur van Suriname, oud-minister Idenburg, heeft een circulaire uitgevaardigd, waar in hij de ambtenaren met klem aanspoort tot een eerbare levenswijze. Celebes. De correspondent van de N..R- Crt. seinde gister Kapitein De Gruyter nam met 29 marechaussees een benting in Sawietto, bezet door 300 vijanden. Gesneuveld De Gruyter. De vijand liet 33 dooden, waaronder 3 hoofden, en 40 gewonden achter. De Katholieke Staatspartij. Gisteravond heeft de heer Jac. P. van Term, hoofdredacteur van De Gelderlanderin een ver gadering van de Roomsch-Katholieke Debating club «St. Maarten" te Utrecht de stelling, die hij in twee redevoeringen te Rotterdam en in een vlugschrift «Is de Katholieke Staatspartij in Nederland eene religieuse party uiteengezet en toegelicht had, nmldat ze zulks niet is, doch een zuiver staatkundig karakter draagt en als zoodanig dus onafhankelijk is van het kerkelijk gezag, nader verdedigd tegen de daarop door De Tijd gevoerde critieken. - - - - - - Algemeen kiesrecht. Het Partijbestuur der S. D. A. P. doet in Het Tolk een oproep „aan de arbeiders van Ne derland" pm te blijven strijden voor algemeen kiesrecht en zich te scharen „rondom de Vaan der internationale sociaal-democratie." De-zen zomer zal vermoedelijk weder een natio nale kiesrechtbetoog-ing te Amsterdam plaats hebben. Personalia. Te 's-Gravenhage i s gister in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer dr. G. J, vanWieringben Rorski, een 'zeer geacht pn bekend geneeskun dige, die, Vroeger officier ,van gezondheid, zich, na zijn Vestiging als burger-geneeskundige in een uitgebreide praktijk mpcht Verheugen. Dr. van Wieringhen Borski, die indertijd ook geneesheer was Van wijlen Prins Alexander, heeft zich op menig gebied zeer verdienstelijk gemaakt -en met al zijn krachten geijverd aan de ver heffing van den medisChen stand. Ongelukken. Te Loosduinen werd Zondag een meisje door de automobiel van baron T. v. S. uit den Haag overreden. Het ééne onderbeen was erg verwond en andere lichaamsdeelen gekwetst. Het kind werd naar het Haagsche gasthuis vervoerd. Gistermiddag is tusschen den Bremer en Hummelo het 40-jarig zoontje van Hulshof al spelende onder de stoomtram Zutphen—Emmerik geraakt. Het kind werd onmiddellijk gedood. Het lijkje was zwaar verminkt. Men meldt uit Nieuwediep: De vischschuit Helder 25 is in de Noordzee verongelukt. Het vaartuig is onderstboven by Eierland aangespoeld. De drie opvarenden zyn zeker verdronken. De nieuwe burgemeester. Naar wij van gezaghebbende zyde vernemen, zal het Kon.' Besluit, houdende de benoeming van een nieuwen burgemeester dezer gemeente, binnen eenige dagen in de Staatscourant verschynen. - Bevolking. Loop der bevolking gedurende het jaar. Op 34 December 4904 bestond de bevolking der gemeente uit 13555 14735 28290 Zy onderging in 4905: vermeerdering door M. V. T. o.geboorte. 460 453 943 b. vestiging in de gemeente 4229 1484 2440 4689 4634 3323 en vermindering door: M. V. T. o. sterfte 225 203 428 b. vertrek uit de gemeente 967 990 4957 4492 4493 2335 Zoodat het aantal inwoners is vermeerderd met 497 444 938 Op 34 December 4905 bestond derhalve de bevolking uit 44052 15476 29228 I j f r B y z o n d e r h e]d,e n betreffende den loop der bevolking gedurende het jaar. In de gemeente werden geboren M. V. T. Wettig 454 456 940 Onwettig10 2 42 Totaal der geboorten 464 458 922 Hier geb. en eld. woonachtig 40 5 45 454 453 907 Eld. geb. en hier woonachtig 6 6 Levenloos aangegeven wettig 460 40 453 943 42 22 i t 4-.il j Mannen. Vrouwen. Totaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2