Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I 29ste Jaargang Zaterdag 13 Januari 1906. No. 8404 EERSTE BLAD. Vrede-tentoonstelling. Officieel® Berichten. ZEEMILITIE. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageJjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden 4uiterstj bil lijke overee nkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet hebbende op art. 138 der Militiewet 1901 Roepen bij deze op alle lotelingen der Nationale Militie, voor de lichtingen van 1905 en 1906, die in Maart dezes jaars bestemd zijn om te worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, om zich daarvoor vóór Februari aanstaande ter gemeente-Secretarie aan te melden of te doen opgeven. De bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, no. v 1 ^reau aangewezen beroepen zijn de Zeevarenden. A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardij schepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. Binnenschippers. B. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken-, tjalken en kleinere vaar tuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. C. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrij vers. Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voor- slagers). Electriciëns. Overige ambachten. ■D. Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden, (Scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of- knechts. Koks en koksmaat, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. FKoffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en Kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers Apothekersbedienden. B. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A, B en D ko men allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos. De personen genoemd onder C, komen aller eerst in aanmerking voor inlijving als zee milicien-stoker. De personen genoemd onder E komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen genoemd onder F komen in aanmerking voor inljjving als zeemilicien- hofmeester. De personen genoemd onder G komen in aanmerking voor inleving als zeemilicien- ziekenverpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor zee-milicien-matroos of -stoker al naar mate van het beroep dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uit oefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnooding voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt »De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitealandsche zeevaart toegelaten, zonder schrif telijke toestemming van wege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten- landsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aan geboden, doch, daarby niet hebben kunnen wor den aangenomen." Op aangiften na 1 Februari gedaan wordende kan niet worden gelet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Het, voorloopig Comité ter voorbereiding van de isjtichting eener Internationale Vereeniging' „Vrede-tentoonstelling", bestaande uit de: hoeren J. E. Scholten, Groningen, voorzitter, A. ten Bosch N.Jzn., Rotterdam, secretaris, K. H. H. van Ben- nekom, Den Haag, pennjngm., Mr. J, G. L. Nolsit Trenité, Rotterdam, H. de Jongh, Den Bosch, Mevr. C. C. van DorpPilgrim, Rotterdam, Mr. M. de Pinto, Den Haag en Jhr. 'Mr. A. van, Sasse van Ysselt, Den Bosch, heeft met ver schillende gezaghebbende personen hier te lan de vergaderd, om de plannen te; bespreken. Na rijp beraad ia het voorloopig Comité eenparig tot de meening gekomen, dat de inwijding van het Vredespaleis gemaakt mpet worden tot een, middelpunt van ac he in het belang van de Vre- desddeeën en dat dit kan geschieden, door in het jaar van de inwijding der Carnegie-sitichting eene tentoonstelling te houden, welke geheel of gedeeltelijk internationaal zal zijn. Dat verder op de tentoonstelling in de eerste plaats zal mpe-ten zijn een, Vredestempel, waarin de vooruitgang van de wapentechniek en de stij ging van de daarmede gepaard gaande oorlogs lasten, enz., kprtom de nadeelen van den oor log ten duidelijkste worden aangetoond. Daar moet op overtuigende wijze bewezen worden, dat ieder burger in Europa onder den toestand van den gewapendeu vrede en daaraan verbon den uilgaven zucht. Het Voorloopig Comité is van meening, dat de juiste |g rootte van dei tentoonstelling eerst be paald kan worden, nadat de Internationale Ver eeniging „Vrede-tentoonstelling" zal zijn gesticht en na eenigen tijd gebleken is, in welke mate zij belangstelling, zoowel hier te lande als in het buitenland, ondervindt. Ook kan eerst eeni gen tijd na de stichting der Vereeniging wor den bepaald, of de tentoonstelling behalve een Vredestempel alleen zal bevatten en Internatio nale Kunsttentoonstelling, wellicht met eene daar mee gepaard gaande Nederlandsche Nijverheids- tentoonstelling, of dat de belangstelling van dien aaid is, dat er eene Internationale Nijverheids-, Landbouw- en Kunsttentoonstelling aan verbon den kan .worden. Het Voorloopig Comité wil niet verhelen, dat ook de .meening is uitgesproken, dat de Ten toonstelling zal moeten zijn eene keuze-tentoon stelling; eene keuze-ten,toonstelling in dien zin, dat daar niets; zal worden geëxposeerd, hetwelk niet rechtstreeks met de vredesbeweging in ver band staat. j J j Het Voorloopig Comité wéét, dat er in Lüzern eene permanente .Vrede-tentoonsteiling bestaat: n.l. Het Kriegs- und Friedensmuseum van Jojhan von Blocb. j. In dit museum heeft men op een zéér klein gedeelte na, niets anders tentoongesteld dan oor logswerktuigen, statistieken over de trefkansen, reproducties van de veldslagen, diorama's, enz. Verder vindt men daar een statistiek der arbi trage-verdragen, benevens yredes-schilderijen en portretten van hen, die zich ter bevordering van de Vredesideeën verdienstelijk hebben gemaakt, A"erwege as sleeds de opmerking gemaakt, dat dit museum bij het publiek den indruk wek* mei l i zijn een vrede,s'museum, maar een oor logsmuseum. Nu er een nieuw gebouw gesticht In 1904 is in Nederland tot instandhouding en verbetering van leger en vloot uitgegeven f46.030.273, d. 1. 26.2 of meer dan '/f van onze totale jaarlijksche uitgaven. De rente van oorlogsleeningen en de uitgaven van militaire pen sioenen zijn hierbij niet opgeteld. Meerdere gegevens op dit gebied kan men vin den in de brochure: Wat willen de pacifisten Waartoe een Vrede-tentoonstelling. zal worden, lieeft de schenker van de daartoe noodige fondsen geëischt, dat het museum zal worden genoemd Musée de la Paix et des hor reurs de la Guerre en het Bestuur ivan dit Mu seum te, Lüzern overlegt nu met verschillende personen vian gezag op welke wijze de Vredes- afdeeling van dit Museum beter tot haar recht kan worden gebracht. Er dient opgemerkt te worden, dat de oplossing hiervoor nog niet ge vonden is. Indien onze Vredes-tentoonstelling niet zal be vatten eene expositie van landbouw, nijverheid en kunst, dan, zal zij dezelfde fout hebben als het Vredesmuseum te Lüzern en zullen wij eene tentoonstelling moeten organiseeren, die zelfs aan de Pacifisten niet voldoet, omdat de tegen stelling van oorlog en, vrede niet genoeg uit komt. Maar pok indien wij aan, de hand van de verbeteringen, die men nu te Lüzern be denkt, verbeteringen welke door ieder Pacifist noodig worden geacht, een verbeterd Vredesmu seum zouden kunnen ontwerpen, dan zou onze Vrede-tentoonstelling niets anders kunnen wor den dan een tijdelijke concurrent van de stich ting van Joh. von BJoch en het Voorloopig Co mité vreest, dat daarmede de inwijding van het Vredespaleis niet gemaajkt zou worden tot een middelpunt van actie in het belapg van de Vre-; desideeën. Het Voorloopig Comité vreest zelfs dat, het! scheppen van. een tijdelijken concurrent van het Vredesmuseum te Lüzern ons den steun van een aantal Pacifisten zou doen verliezen. Opgemerkt moet worden, dat indien zulk eene keuze-tentoonstelling gehoudpp zou worden, zij zeer waarschijnlijk niet za.l worden bezocht door personen, welke op dit oogenblik niet gelooven aan de juistheid van bot pacifistische streven. Ja, hoogst waarschijnlijk zal eene dergelijke ex positie alleen bezocht worden door hen, die te dier tijde toch in de omgeving van de plaats der tentoonstelling vertoeven en zal dus het be zoek zeer gering zijn in verhouding van hot bezoek, dat eene Vrede-tentoonstelling, waar ook nijverheid, landbouw en kunst geëxposeerd is, zal trekken. Want de bezoekers van eene der gelijke tentoonstelling zullen ook den Vredes tempel binnengaan en hierdoor za,l het pacifis tische streven onder de aandacht van zeer ve len worden gebracht. Het Voorloopig Comité is daardoor tot het be sluit gekomen, dat het houden, van eené zui vere keuze-tentoonstelling slechts voor een Ikein gedeelte méde zal werken teT bevordering van het hierboven .uiteengezette, doel der Vereeni ging- De nijverheid-, lapdbbuw- en kunst-tentoon-' stelling, welke den, Vredesteihpel omgeeft, zal' dus in diepst staan van het Pacifismë. Opge merkt zou kunnen worden, dat de Vredestempel uit den aard der zaak nu ook weer grooten- deels eene copie van het Vredesmuseum te Lü zern zal zijn. Doch zij zal in beduidender mate bezocht worden en, wanneer b.v. bepaald zal worden, dat de inhoud van onzen Vredestem pel, na afloop dier tentoonstelling', voor een groot deel zal dienen tot aanvulling van het Vredes museum te Lüzern, dan zal hoogstwaarschijn lijk de medewerking van de Lüzernsche stich ting verkregen kunnen worden bij de samen stelling van onzen tempej. Er wordt dus gesticht een Internationale Ver eeniging „Vrede,-tentoonstelling." De on tworp-'statuten voor een dergelijke ver- eenigin zijn reeds verzonden. De bedoeling is dat ie,der persoon bovten de 16 jaar lid kan zijn van die vereeniging door Betaling van fl.50 voor éénmaal. Door de aan vaarding van zijn lidmaatschap verklaart het lid tegenstander te zijn van een btoedigen strijd. Daar er weinig mënschen in de wereld te vin den zullen zijn, die durven zeggen, dat zij voor standers zijn van een bloedigen strijd en daar het bekend i s dat iedereen gaarne een vrede tus- j Schen de beschaafde, Volken verzekerd zou; zien, zullen zeer vele personen bereid worden ge vonden een steentje bij te dragen orb voor het publiek aanschopwelijk te rnakep welke nade$- len aan een oorlog zijn vérbonden; hun een geschiedkundig overzicht te geven van den voor- ui,tgang der wereld; hep aan te toonen dat uit die geschiedepis volgt dat op den duur een in ternationalen rechtstoestand zal ontstaan en dat het van groot belang is een spoedig tot stand komen van dien internationalen rechtstoestand te bevorderen. Zij die enthousiast zijn voor het denkbeeld kunnen naarmate hunne middelen het veroor loven lid-begunstiger en donateur worden. Lid begunstigers zijn zij, die minstens f 12.en hoogstens f 1500.voor eenmaal in de kas der vereeniging storten. Donateurs zijn zij die meer dan f 1500 bijdragen. Stichters zijn zij, die min stens f 25.— geven om de stichtings'kosten van de vereeniging te dragen. Overwogen zal worden welke gunsten, zooals geheel of gedeeltelijk gratis entrée, aan het lid maatschap enz. der Vereeniging verbonden kun nen worden. Er zullen zooveel mogelijk in ieder land ter wereld Nationale Comité's worden opgericht. Deze Cjomiité's werven leden in "hun land. Verschillende invloedrijke personen in het bui tenland h ebben zich repds bereid verklaard even tueel deze Nationale Comité's te stichten. De gelden, die op deze wijze in de kas der vereeniging zullen vloeien, dienen om den fi- nantieelen grondslag der tentoonstelling te vor men. De wijze waarop het geld bijeengebracht wordt ten behoeve van deze tentoonstelling, wijkt in hooge mate af van de manier, waarop andere tentoonstellingen dp noodige fondsen hebben verkregen. Gewoonlijk toch zijn oorspronkelijk eerst eehige menschen bij elkaar gekomen, die het wenschelijk hebben geacht eene tentoonstel ling te houden en die( daarop door een énorme winst in het vooruitzicht te stellen, hij ban kiers geld opgenomen hebben. Deze bankiers hebben bepaalde groote voordeelèn bedongen en daarop een zeker bedrag gefourneerd. Een zui ver finantieele speculatie heeft dan ook o.i. bij de wieg van elke tentoonstelling gestaan. De Vrede-tentoonstelling zal voor een gïoot deel betaald wordep door bet publiek vian ver schillende landen. Wellicht zijn er eenigé rijke personen in de wépeld te vinden, die het bè- noodigde garantie-kapitaal renteloos willen voor schieten, wellicht zulllen er velén zijn, die zich als donateur wènschen op te, geven. In ieder geval zal bij voldoende propaganda eén niet onaardig bedrag verzameld kunnen worden door het werven van leden. Immers éénmaal een bedrag van f 1.50 te betalen is haast voor iedereen mógelijk. Velen zulten gaarne dit' ge ringe bedrag offeren, omdat zij gevoelen dat zulk een kleine som, wél het' minste offer is, dat zij ku'nnen brengen Voor een humaniteits- beginsel, waarvan wel een ieder voorstander, moet zqn. i Anderen zullen lid worden, omdat zij op deze wijze hun steun willen verleenen aan het sla gen eenér onderneming die uit den aard der zaak ,in hooge mate de aandacht op ons land zal vestigen. j 1 13 Januari. RUSLAND. Na een stilstand van vier weken, tengevolge van de staking der post- en telegraaf beambten, is de telegraaf tusschen de steden van Trans- Kaukasië weder in werking, uitgezonderd in het gouvernement Koetais. De meeste leiders van de staking zijn gevangen genomen. Uit het Armenische seminarium is een bom onder een patrouille geworpen; 4 kozakken werden gewond en 1 Koerd gedood. Ook bij een huiszoeking in Didoebe, alwaar de aanwezigheid van een bommenfabriek vermoed werd, zijn bommen geworpen en is op de troepen geschoten. In beide gevallen zijn de huizen door artillerievuur in puin gelegd. Velen zijn gedood en gewond. Noworosisk is eergisteren bij het aanbreken van den dag door infanterie ingesloteneen groot aantal revolutionnaire particuliere personen zjjn in hechtenis genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1