Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. DUITSCHLAND. In zijne millioenenrede in het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft minister Rheinbaben ook een enkel woord gezegd over de huitenland- sche politiek, dat, hoewel kort, zeker in over leg met den rijkskanselier werd gesproken. Vol gens het ambtelijke verslag zeide hij: „Mijn ambt is (niet van dien aard dat ik mij over den politie- ken toestand van ons vaderland heb uit te laten; maar na de Troonrede en de beraadslagingen in den Rijksdag kunnen wij er toch geen van allen aan twijfelen dat de staatkundige hemel niet zonder wolken is." De Vorwarts spreekt beslist togen, dat de sociaal-democraten Zondag over acht dagen een optocht naar het koninklijk paleis zullen hou den, gelijk de Taglische Rundschau eergisteren beweerde. Het wachtwoord: Naar het paleis! is noch in dezen, noch in anderen vorm ge geven, zegt de; Vorwarts. De socialisten zullen zelf alles doen, opdat hun kiesrecht-protestver gaderingen in kalmte pn orde afloopen. Wan neer de overheid alles nalaat wat het wette lijk gewaarborgde recht van vergaderen zou, ver storen, zal ook het ordefeest op, het koninklijk paleis als gewoonlijk afloopen, en de tegenstan ders kunnen 'savtonds rustig gaan slapen in het bewustzijn zich onnoodig opgewonden te heb ben. i Ook andere bladen laten zich over het be richt van den optocht met twijfel uit. He;t Ta- geblatt gelooft evenmin, dat Bülow nu, reeds last gegeven 'heeft, dat politie en troepen dadelijk slaan, steken en sch(ie,ten moeten, wanneer de arbeiders tegen verkiezingen in drie klassen bo- toogen. Maar evenals ander burgerlijke bladen waarschuwt het hlad de arbeiders toch nadruk kelijk geen dwaasheden op straat uit te halen. Nader wordt uit Berlijn geseind Omtrent de bevelen tot het voorkomen van ommegangen in de straten op Zondag 21 dezer, zijn de volgende verdere bijzonderheden bekend geworden De afsluitingsmaatregelen wegens het ordefeest in de nabijheid van het paleis en van de straat Unter den Linden zullen strenger dan anders uitgevoerd worden. De geheele politiemacht van Berlijn en voorsteden, voor zooverre die ko ninklijk is, moet gereed staan op het eerste bevel uit te rukken. De troepen der garnizoenen Berlijn, Schöneberg en Chariottenburg zijn van af Zater- avond 9 uur in de kazernes geconsigneerdalle soldaten, die buiten de kazerne wonen, moeten zoolang in de kazernes hun intrek nemen. Van af Zondag-morgen vijt uur staan de troepen gereed om dadelijk uit te rukken en moeten van af 10 uur v.m. op de binnenplaatsen der kazernes ge heel gewapend en uitgeruet alsmede voorzien van scherpe patronen, gereed gehouden worden om uit te rukken. De militaire wachten worden ver sterkt en krijgen eveneens scherpe patronen. Ter bescherming van het paleis betrekken Zaterdag avond li compagnie de paleiswacht. In geval van nood houden het Alexanderregiment en het 2e garderegiment zich gereed om de straten in de nabjjheid van het paleis te zuiveren. Mochten de betoogers, die omstreeks 2 uur n.m. de vergade ringen zullen verlaten, geen gevolg geven aan de bevelen der politie en de betoogingsoptochten willen vormen, dan moet onmiddellijk militaire hulp ingeroepen worden. De politie moet zorg dragen, dat de vergaderlokalen zonder stoornis ontruimd worden en dat in de straten zich geene groepen kunnen vormen. Blijkt het bij het einde der vergaderingen, dat men de bedoeling heelt betoogingsoptochten te houden, dan heeft de politie in opdracht te zorgen, dat de betoogers onmiddellijk, en zoo dit onvermijdelijk is, met geweld uit el kander gedreven worden en dat zij den omtrek Van het paleis niet bereiken. Schieten de krachten der politie voor de 80 vergaderlokalen tekort, zoo moet ook hier reeds militaire hulp gerequireerd worden. Het Berliner Tageblatt publiceert de volgende bijzonderheden omtrent het schandaal van het verkoopen van wapens, waarvan onderofficieren beschuldigd zijn. De zaak is begonnen in Posen (Duitsch-Polen). Verscheidene onderolficieren, hoorende tot 5 regi menten infanterie, zjjn in die stad gearresteerd zij zijn beschuldigd patronen en geweren te hebben verkocht De huiszoekingen bij de beschuldigden hebben geleid tot het ontdekken van groote hoeveelheden wapens Men heeft ook een wapenhandelaar gearresteerd, die bekende dat hij de geweren kocht en weer verkocht, met de hulp van een anderen wapen handelaar, die onmiddellijk is aangehouden. Bij die laatste twee beschuldigden heeft men talrijke geweren model 1887 gevonden, benevens, tot groote ontsteltenis van de overheid, geweren van het model 1898, het nieuwste Duitsche geweer, welks constructie men geheim tracht te houden. De bij de wapenhandelaars in beslag genomen brieven toonen aan, dat deze diefstallen in het geheele Duitsche leger werden gepleegd, van de garnizoenen van Koningsberg tot die van Mün- chen en Metz. Het schqnt bewezen te zijn, dat het model '98 in Parijs en Rusland verkocht is. Nieuwe onder zoekingen hebben geleid tot een enquête in Berlijn, waar men andere diefstallen heeft ontdekt van geweren van oudere modellen als die van '73, '83 en '88, met de bijbehoorende patroneD. De verkoop van die oude modellen is steeds verboden de Duitsche regeering staat ze af tot een zeer geringen prijs - anderhalve markt per geweer met ÏOJO patronen aan vereenigingen van oudstrijders, maar met verbod ze te verkoopen. Men heeft veel van die oude geweren in handen der Russische opstandelingen gevonden. Het schijnt dat de wapenhandelaars de sluitplaten hersteld hebben, die de regeering had doen breken en als oud roest verkoopen. De zaak brengt groote opwinding teweeg, vooral wat betreft het geweer '98. Het onderzoek duurt voort. BELGIë. De Kamer heeft gister gestemd over het eerste artikel van het wetsontwerp betreffende de maritieme en militaire werken van Antwerpen. Het eerste gedeelte van. art, 1 is, zonder opmer kingen, in dezer voege aangenomen »Met het oog op de verbeteringen van den waterweg der Schelde stroomafwaarts van Antwerpen en de uitvoering van werken die er het gevolg- van zijn, met inbe grip van de verlegging van de bedding der rivier, de uitbreiding van maritieme inrichtingen en wat er bij behoort." Het tweede gedeelte van het artikel gewijzigd volgens het amendement-Ruzette, waarmede de regeering verklaard had in te stemmen, en han delend over de verlegging van het kanaal van de Maas naar de Schelde of de verlegging van de Schijns en over de inrichting van een deel van de ontworpen verdedigingswerken die te dier plaatse in plaats van de tegenwoordige omwalling zullen komen, werd verworpen met even vele stem men voor als tegen en 4 onthoudingen. Alvorens artikel 1 in behandeling te nemen.keurde de Kamer goed dat het militaire gedeelte der wet van het maritieme gedeelte zou gescheiden worden. ENGELAND. De verkiezingen zijn gister begonnen met het stellen van een groot aantal candidaten, over wie de kiezers in de eertvolgende dagen hun stem moeten uitbrengen. Gister zijn in vier gevallen drie liberalen en één unionist de candidaten gekozen verklaard, daar er geen tegencandidaten gesteld waren. De uitslag der verkiezingen te Ipswich is, dat de twee liberale candidaten gekozen zijn. De liberalen hebben dus een zetel gewonnen. FRANKRIJK. De Fransche minister van Marine, admiraal Thomson, heeft den vice-admiraal Gigon, comman dant van het noord-eskader, bevel gegeven om de kruisers Jauréguiberry en Henri IV geheel uit te rusten en te wapenen. Alle schepen van het noord-eskader worden gereed gemaakt, opdat zij zoo spoedig mogelijk zee kunnen kiezen. SPANJE. Met groote praal is gister-ochtend, in tegen woordigheid van het hof, de ministers, diplomaten, grandes, kardinalen enz., het huwelijk van de infante Maria Teresa met den infant Ferdinand, prins van Beieren, in de paleiskapel ingezegend. MAROKKO. Visconti-Venosta heeft te Parijs bezoek van Rouvier en later ook van den Duitschen gezant, prins Radolin, ontvangen. Met dezen laatste had hij een langdurig onderhoud. Visconti-Venosta heeft tegen een medewerker van de Echo de Paris gezegd: De wenschen van geheel Italië vergezellen mij naar Algeciras. De warmste wenschen van mijn land, mijn Koning en zijne regeering hebben alleen ten doel, op de conferentie te streven naar regeling van alle moeilijkheden en opheffing van de spanning, zoo dat een hechte vrede de uitkomst zal zijn. Ik ben overtuigd dat wij dat doel zullen bereiken. Trouw aan mijn opdracht en als vriend van Frankrijk en van den vrede, zal ik geen moeite ontzien, om aan de verwezenlijking van deze noodige taak mede te werken. Mijn vaste hoop is dat de uitkomst van onze beraadslagingen in overeenstemming zal zijn met de verwachtingen van mijn land. Dat zijn mijne oprechte gedachten en door die zal ik mij steeds laten leiden. De Berlijnsche correspondent van de New-York Herald zendt aan zyn blad het, in de gegeven omstandigheden, der aandacht waardige bericht, dat prins Bülow eergisterenavond naar Rome is vertrokken. Prins Bülow zeide, alvorens te vertrekken, tot den correspondent»Noch Z. M. de Keizer noch iemand anders in Duitschland droomt ervan ook maar den minsten dwang op Frankrijk te oefenen, ten koste van Frankrijk's nationale waardigheid op de conferentie. Er zullen daar noch overwin naars noch overwonnelingen zijn. Duitschland komt op voor gelijkheid van mededinging in den handel met Marokko, de open deur voor alle volken, en indien anderen dat beginsel aanvaarden, verwacht ik dat de conferentie een gelukkigen uitslag zal hebben. Duitschland zoekt geen voordeelen waarin niet allen gelijkelijk zouden deelen." Het ziet er naar uit, alsof de rijkskanselier op een hoogst belangrijke zending naar Rome is. Het Kon. Echtpaar. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik woonden gister-avond in den Kon. Schouwburg de opvoering bij van Shakespaere's blijspel Drie koningenavond of Wal gij wilt. Onze gezanten. Naar het N. v. d D. verneemt, is 't thans een feit, dat jbr. J. E. de Sturler, consul-generaal te Smyrna, benoemd is tot minister-resident te Teheran. Belasting op gedistilleerd. Staatscourant no. 10 bevat de wetten van den 30sten December 1905 tot afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der Gemeentewet, omtrent plaatselijke belasting ten behoeve der gemeenten Hellevoetsluis, Helder, Vlieland en Vlissingen. Daarbij wordt bepaald, dat, zoo noodig van 1 Januari "1906 tot 1 Januari 1909 belasting op gedistilleerd kan worden geheven voor Hellevoet- sluis ten hoogste f9, Helder f 15, Vlieland f 12.50 en Vlissingen f 17.50 per hectoliter ad 50 pc. sterkte. De Kinderwetten. Men meldt uit den Haag Dezer dagen is aan het ministerie van justitie overleg gepleegd tusschen de regeering en parti culiere vereenigingen, genegen om ter beschikking gestelde kinderen in hare gestichten op te nemen, over verschillende punten betreffende de verpleging van zulke kinderen, welke tot twjjfel of moeilijk heid aanleiding zouden kunnen geven. De samen- spreking, die verscheiden uren duurde, werd gehouden tusschen enkele vertegenwoordigers der regeering, o. a. den hoofddirecteur van het gevangeniswezen en van het rijks tucht- en opvoedingswezen, en den inspecteur van het rijks tucht- en opvoedingswezen, en bestuursleden en directeuren van die vereenigingen en gestichten, den president-directeur der Heldring-gestichten, den directeur van het doorgangshuis Hoenderloo, den penningmeester en den directeur van de Mar- tha-stichting. De minister van justitie verscheen een oogenblik in de vergadering om persoonlijk aan de vertegenwoordigers der vereenigingen zijne belangstelling te betuigen en alle tegemoetkoming toe te zeggen, die met inachtneming van de vastgestelde beginselen valt te verleenen. Invoerrechten voor Iudië. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het plan om tot eene algemeene herziening der invoer rechten voor Indië over te gaan. Indisch drukpersreglement. Naar men uit 's-Gravenhage meldt, bestaat bij de regeering het voornemen om eene wijziging van het drukpersreglement voor Indië tot stand te brengen. Y estigingstactaat. Reuter seint uit Berlijn De Rijksdag heeft het Duitsch-Nederlandsche vestigingstractaat van 17 December 1904 in eerste en tweede lezing aangenomen. De Tweede Vredesconferentie. De Daily Chronicle seint uit. Rome, dat er kans is, dat de Paus op het Tweede Haagsche vredescongres vertegenwoordigd zal zijn, nu, Ita lië zijn verzet prijs gegeven, en president Roo sevelt zijn steun toegezegd heeft. De correspon dent gelooft echter, dat Frankrijk en Duitschland tegen het verzoek van den Paus zijn. Nat. historische partij. De nationaal-historische partij hield gister te Utrecht eene algemeene vergadering, die echter voor de pers niet toegankelijk was. j Onderscheiding. Het heeft Z. H. Pius X behaagd de firma Wed. J. R. van Rossum te Utrecht te benoemen tot Pauselijk uitgever. .v Gemeentefiuanciën. In opdracht van het besluit van den gemeente raad hebben B. en W. van Zaandam een adres gericht tot H. M. de Koningin. Zij betoogen daarin, dat de maatstaf en het stelsel, volgens welke de gemeenten eene uitkeering genieten uit 's Rijks kas niet meer in overeenstemming zijn met de klimmende uitgaven ten laste der gemeenten voor de uitvoering van Rijkswetten, en dat de tegenwoordig bestaande financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, alsmede de wetge ving op net gebied van gemeentelijke belasting heffing, belemmerend werken op de richtige uitvoering van de gemeentelijke taak, ook op sociaal-politiek gebied. Oplossing van deze moeilijkheden is dus van urgenten aard te achten en met verlangen wordt uitgezien naar de resultaten van den arbeid der desbetreffende Staatscommissie. Burg. en Weth. eindigen met het verzoek, dat maatregelen worden genomen of bevorderd, waar door de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zal verbeteren. Spoor- en tramwegpersoneel. Het hoofdbestuur van het Ned. R. K. Secreta riaat van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael heeft aan de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel medegedeeld, dat het besloten heeft geen deel te nemen aan de gecombineerde bestuursvergadering op 14 Januari, waartoe het met de besturen van andere vereenigingen van spoorwegpersoneel door de genoemde Ned. Ver eeniging was uitgenoodigd, om gezamelijk de be langen van het spoorwegpersoneel te bepreken met het oog op de aanstaande behandeling daarvan in de Tweede Kamer. Deze afwijzing der uitnoodiging berust op de overweging, dat de actie van St. Raphaël reeds begonnen was, lang voordat de uitnoodiging werd ontvangen, en het werkprogram reeds in groote trekken was vastgesteld. Bij de overweging heeft buitendien gegolden het standpunt, hetwelk alle christelijke organisaties, naar het hoofdbestuur van St. Raphaël vernam, zouden innemen. Ongelukken. Gister-morgen is in de Houthaven te Amster dam binnengeloopen het stoomschip Farnsum dat in de Golf van Mexico door een orkaan werd overvallen, waarbij een gedeelte van de deklading overboord sloeg. Daarbij sprong een nagel van den stoomketel, zoodat twee stokers branwonden bekwa men een derde brak door de zware schommeling een been. Het schip heeft:; [op deze reis dus wel wederwaardigheden gehad. Gisterochtend kreeg te Vlissingen een werk man, werkzaam bij de Scheepbouw-Mij. De Schelde, een deel van een losgeraakten slijpsteen tegen het hoofd. Hij was onmiddellijk dood. Aan het station der »H. IJ. S. M." te 's-Graven- hage geraakte gister een man van 84 jaar, toen hij in den trein wilde stappen, tusschen het perron en den wagen, waardoor hij zeer ernstig aan het hoofd werd verwond. In de verbandkamer van het station werd h(j verbonden en daarna naar het Ziekenhuis vervoerd. Gemeenteraad. Door den heer P. C. M. Jansen is, naar wjj vernemen, ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. De heer P. C. M. Jansen heeft zitting voor district I (stembureau Raadhuis) en moest in 1909 aftreden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie sleutel en sleuteltje, pantalon-beschermer. lerug te bekomen aan de volgende adressen gouden ring, H. Marbus, Hendrinastraat 21R. K. kerkboekje. H. Plooi, Korte Singelstraat 6; bood- schappenzak, H. van Wieringen, sluiswachter Spui- kanaalglacé heerenhandschoen, A. Timmermans, Nassaustraat 21twee kinderijsmutsjes, J. F. Du- pont, Groote Markt 8knipmes, C. H. Smeets, Oosterstraat 54; kinderschortje, J. v. d. Kraan» Broersveld 135; kinderportemonnaie mer eenig geld, A. Sluiters, Visschersstraat 29gemerkte meelzak, J. T. Naring, Broersveld 144 damespa- rapluie, dames Wolsky, Korte Dam 4. Kamer vau Koophandel eu Fabriek en. Gisterenmiddag hield bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer mr. W. H. Jansen, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer mr. W. H. Jansen werd |tot voorzitter de heer J. H. Houtman tot voorzitter-plaats-ver vanger der Kamer herbenoemd. De heer D. F. W. Prins werd herbenoemd tot lid ,der commissie voor de Beurs, tevens commissie voor den graan handel. Tot leden der commissie voor het ontwer pen van het verslag der Kamer over het jaar 1905 werden benoemd de heeren J. II. Houtman, F. J. Smit en B. A. J. Wittkampf. De rekening en verantwoording der Kamer over 1905 werd vastgesteldjin.ontvangsten op f 815.05£, in uitgaven op f 555.27i en sluitende derhalve met een batig saldo van t 259.78. Er was o.a. ingekomen een afdruk van een adres d.d. November 1905, door de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel" gericht aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, waarin tot Zqne Exellentie het verzoek wordt gericht om te willen bevorderen, dat eene wet worde verkregen, waarbij sommige bepalingen vastgesteld worden omtrent het maken, enz. van kaas, met een begeleidende missive, houdende het verzoek om dat adres door een adres van adhaesie te willen steunen. Er werd besloten aan de strekking van het adres adhaesie te betuigen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij door geen der leden het woord werd verlangd, sloot de Voorzitter de vergadering. Legaten. Door wijlen den heer L. Amoureus zjjn de volgende legaten onder vruchtgebruik vermaakt f 1000 aan de Geref. Kerk; f 1000 aan deGeref. Diaconie-armen f lOOO aan het Geref. Weezen- fonds en f1000 aan het Suppletiefonds van de School voor Geref. onderwijs alhier. Wij vernemen, dat door de dilet- tantenclub sAlberdingk Thym, onderafdeeling der afd. Schiedam van den Ned. II. K. Volksbond, op Zondag 18 Februari weer een tooneel-uitvoering zal gegeven worden. Er zal worden opgevoerd sPierre de Galeiboef, of de onschuldig veroor deelde", drama in vijf bedrijven,van E. S. Culp, en »Een uurtje dokter", kluchtspel met zang in een bedrijf, van S. de Bruin. Andermaal heeft zich te Rotterdam een geval voorgedaan van meningitis cerebrospinalis epidemica. De lijdere», vrouw M. H. uit de Wjjde Broedersteeg, is daaraan overleden. S. O. V. .De Dochter van den Jachtopziener. Het Amsterdamsche tooneelgezelschap, dat zich in een paar voorstellingen reeds in de Officieren- i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2