Econ. en Ein. Mededeelingen. Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Beursbericht van Amsterdam. Vereeniging gegeven, op eigenaardige wijze deed kennen, trad gister-avond aldaar weder op met »De Dochter van den Jachtopzichter", tooneelspel in vijf bedrijven, naar het oorspronkelijk Fransch door A. L. van den Heuvel bewerkt. Deed de beoordeeling van enkele bladen ons reeds aan de strekking van dit stuk twijfelen, wij hebben gebruik makende van de ons geboden gelegenheid ons daarvan persoonlijk willen overtuigen. Wat ons in de vijf bedrijven van dit Fransch tooneelstuk werd gegeven, is inderdaad niet ge schikt geweest om onzen aanvankelijken twijfel weg te nemen. De ongelukkige vrouw, wier treurige levensgeschiedenis er het onderwerp van uitmaakt, biedt ons slechts het beeld van den diepen zondenval, de ongelukkige, die na treurige ervaring niet tot beter inzicht komt, maar steeds verder voortholt op den weg van zonde en schuld. Ontlast van de zorg voor hetgeen haar na haar levenriout den weg door het leven zou hebben bemoeilijkt, hadden wij in haar getypeerd kunnen zien de nijvere, arbeidzame vrouw, die in het geduldig dragen van het harde levenslot, den Weg en het middel ziet tot boete en berouw. Maar wij zien daarentegen in de slotbedrijven slechts terug eene hoogmoedige vrouw, die in en door de zonde leeft en zich beweegt. Wat had de christelijke kunst verondersteld dat zij dit onderwerp had willen behandelen ons hier een heel ander beeld kunnen malen Het moderne tooneel gaf ons slechts eene mondaine, die het voorwerp harer liefde het verwijt harer schuld tevens, terugziet onder omstandigheden, die haar bet schaamrood op de kaken moesten jagen. Immers dat zij verstooten werd door hare familie, kon haar niet tot verontschuldiging dienen men loochent onbeschaamd een der edelste uitingen van de christelijke cbaritas, als men ontkent, dat zij de gevallenen opbeurt en haar steunt op den berouwvoilen, doornigen levensweg. Zoo is doorloopend de geheele strekking van dit stuk niet hartverheffend, maar ter neer druk kend men zien slechts zonde en schuld, geen berouw en boete. Al komen dan ook in dit stuk niet zulke. laten wij maar zeggen ver gaande uitdrukkingen voor, als men zich bij de eerste (abonnemens)-voorstelling ter zelfde plaatse tegen over een fatsoenlijk publiek op de planken durfde veroorlooven, tocü kunnen wij dit tooneelspel niet voor een gemengd publiek geschikt aóhten. Het spel der artisten, dat over 't geheel viel te roemen, doet tot dit oordeel niets toe ot af. Wjj waren van het oude bestuur der Officieren- Vereeniging gewoon, dat de stukken met zorg Werden gekozen en gecensureerdhet nieuwe laat daarvan niets blijken. Waar ons reeds eenmaal iets werd gegeven dat besliste afkeuring verdiende, en ons nu weer wat werd vertoond, dat moeilijk te prijzen valt, zouden wij tot het besluit moeten komen, dat de tooneelvoorsteilingen in den Üffi- cierentuin over 't geheel niet door een gemengd publiek kunnen worden genoten. Mogen volgende voorstellingen dit besluit als nog te voorbarig doen achten I M. Vos. f 1e Oosterbeek is de schilderes M. Vos in den ouderdom van ruim 81 jaar overleden. Reeds meer vijf en dertig jaren bewoonde zij daar haar villa Grada, aan het Zweiersdal. Zij vierde er den 21en December 1904 haren tachtigsten verjaardag en mocht toen uit alle oorden des lands blijken van waardeering en belangstelling ondervinden. Haar woning was een waar »Kunstlerheim" en de begaafde schilderes had op gevorderden leeftijd bet penseel nog niet uit de hand gelegd. Onder bare stillevens zijn er voortreffelijke. He letterlievende vereeniging J. J. Cremer, te Haarlem, die den 2den April 1907 25 jaar zal hebben bestaan, heeft het plan, in den winter van 1906—07 een tooneelwedstrijd te houden in blij spelen van minstens drie bedrijven, waaraan door Noord- en Zuid-Nederlandsche rederijkerskamers en liefhebberijgezelschappen kan worden deelge nomen. llollandsche Hypotheekbank. Vergadering van pandbrief houders.) De door het bestuur van den Bond voor den Held- en Effectenhandel in de provincie uitge schreven vergadering van pandbriefhouders der Hollandsche Hypotheekbank heeft gistermiddag te Utrecht plaats gehad. De voorzitter, de heer D. F. Scheurleer, deel de in zijn openingswoord mede, dat het be stuur van den zooeven genoemden Bond deze vergadering belegd had, daar het van meening was, (dat de pandbriefhoudefs door samenwer king meer kunnen uitrichten dan elk pandbrief- bouder afzonderlijk, vooral als er voorstellen wor den gedaan tot reconstructie Van, de Bank, en z- i. die pandbriefhouder» eenige mannen van vertrouwen dienden te Benpemen om m aan raking met het bestuur vlan de Hollandsche Hy potheekbank te komen. Hij deelde vierder nog ede, dat in de, vóór deze vergadering, gehou den bijeenkomst Van aandeelhouders der Hol landsche Hypotheekbank, het bestuur van den Hond uitgenoodigd was een commissie Van ad vies te benoemen om zich op de hoogte van zaken te stellen en van, advies te dienen als er ten aanzien der Bank gewichtige besluiten genomen worden, i Hij gaf daarna aan de talrijk aanwezigen naar schatting, een 80- of 90-tal personen gelegenheid tot bespreking. Gevraagd werd pf 't bestuur zich reeds in verbinding gesteld had met de commissarissen der Holl. Hypotheekbank. Van. 't bestuur werd daarop geantwoord, dat er nog in dien, zin geen, stappen gedaan, waren, daar het bestuur van den. Bond 't beter vond dat dit geschiedt door vertrouwensmannen, der pandbriielhou.ders. Een. der aanwezigen, stelde de vraag, of de statuten der Bank den pandbriefhouders 't.recht geven om op te treden; zoo niet, dan, blijft 't welwillendheid alis commissarissen der Bank met een te, benoemen commissie van weg© de pand brief houders-, in (aanraking willen, treden. Dien aangaande werd van, bestuurszijde opgemerkt, dat 't welwillendheid van. commissarissen zoude zijn, en de commissie voorloopig alleen zou die nen om adviesi bei geven, om te hebben een lichaam, dat met 't bestuur van de Bank kan spreken. Voorgesteld werd door een ander, om het co mité van advies teerst te benoemen, nadat een, algemeene vergadering van aandeelhouders der Holl. Hypotheekbank heeft plaats gehad. Daar tegen werd van, .andere zijde opgekomen; volgens deze hebben de aandeelhouders- op de -algemeé- ne vergaderingen /alle gelegenheid hunne grie ven te luchten, voor de pandbriefhouders be staat die gelegenheid niet. Zeer natuurlijk werd 'tdan ook van, laatstgenoemd© zijde- gevonden, dat een comité benoemd wordt en werd 't een moreel© plicht van d-en, Bond geacht om op te komen voor de pbligatieihouders. N-oig werd de benoeming van, een, commissie- verdedigd, op grond van, d© wenschelijkheid dat dei pandbriefhouders een zekere controle zul len krijgen top de handelingen der Bank, en in' de hoop idat maatregelen zullen getroffen wor den, dat pandbrieven Holl. Hypotheekbank weer 1st© klasse papieren zullen worden. D<ï heer De Vries, van Rotterdam stelde zich de vraag of de belangen van aandeelhouders en van pandbriefhouders wel gelijk zijn. Hij ge looft dit niet, -en zou, 'took moreel onmogelijk achten dat commissarissen der Bank niets te maken zouden willen hebben met. een commis sie vanwege de pandbrief houders. De heer Van Oss uit Den Haag was van mee- ning, dat d© belangen van aandeelhouders en, van lobligatiehouders niet genoeg samen gaan. Aandeelhouders zijn, deelen in zekeren zin van 't lichaam der Bank, pandbriefhouders daaren tegen zijn sfchuldeischers der Bank. Z.i. is de zwendel al 5 jaren, lang gepleegd, hoe-wel com missarissen toezicht hadden dienen te houden. Hij vindt de commissie zooals die voorgesteld wordt, een slappe commissie en zou; die krach tiger wenschen. Z.i. moeten de commissionairs in effecten er niet bij gaan neerzitten, doch voor 't publiek optreden te-genover commissaris sen der Bank. i 1 Door 't bestuur wérd opgémerkt, dat in elk van (de twee comité's die van aandeelhou ders ien die van pandbriefhouders verschil lende personen zullen benoemd worden; wel zul len die twee comité's zoo noodig en gewenscht voeling met elkaar kunnen ho-uden. De leden der commissie van de pandbriefhouders zullen natuurlijk tegenover de commissarissen der Bank de belangen der obligatiehouders verdedigen, 't Bestuur vindt 'techter niet wenschelijk dade lijk een scherpe hVouding aan te nemen, z.i. is d-o-or een verzoenende houding wellicht meer, en gemakkelijker, voor obligatiehouders te be reiken. Daarna, werd door 't bestuur ©en motie voor gesteld, waarin de vergadering, met het oo-g op de bekend .geworden malversatiën aan de Holl. Hypotheekbank, den, w-ensch uitspreekt, dat de Biond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie er toe zal .-overgaan om, zoo mogelijk in samenwerking met de vereenigin- gen vioo-r den, Effectenhandel t-e Amsterdam en te Rotterdam, de oprichting van een comité van advies voor de pandbriefhouders Ie bevor deren Een 'der .aanwezigen w-ildè onderscheid ge maakt zien tusschen houders van goede pand brieven en houders van pandbrieven, waarvan de waarde twijfelachtig is; bovendien, vroeg deze of ,er reeds afgesproken is met d© Vereenigin gen voor den Effectenhandel te Amsterdam en te .Rotterdam. Het bestuur deelde- hierop mede, dat -het bedoelt houders van goede pandbrie ven, van gezonde pandbrieven, om dit woord maar pens t© gebruiken. Daar de Bond prijs stelt op goed© verstandhouding met de Ver- e-enigingen voor den Effectenhandel te Amster dam en te Rotterdam, heeft het bestuur aan genoemde vereenigingen gevraagd of zij even tueel zitting zouden willen nemen in een, co mité. De vereeniging te Amsterdam heeft daar op geantwoord, dat zij de zaak nog t© prema tuur achtte, terwijl, die te Rotterdam voorloopig een afwachtende houding wenschte aan te- ne men. Als d© motie aangenomen wordt, zal de Biond zijn Verzoek aan genoemde vereenigingen herhalen. De heer Van Oss vroeg, wat de toekomst zal zijn van de Holl. Hypotheekbank. Z.i. zal het aandeelenkapitaal weg zijn, maar niet all-een dat, doch ook de reserve en datgene wat commis sarissen nog beschikbaar zullen stellen. Naar zijne meening, zullen in geen jaren de pand brieven de (achting van het pubhek genieten. De voorzitter merkte hiertegen op, dat hem uit go,ede bron Verzekerd is, dat het reserve fonds d iet op zal zijn. 't Comité moet de zaak met een koel hoofd overwegen. Degene, die zop straks onderscheid gemaakt werisch Ie ;te zien, tusschen houders Van goede pandbrieven, en houders van pandbrieven, waar- vlan de waarde twijfelachtig is, wilde in, de mo tie opgenomen zien, dat bedoeld wordt dat de commissie zal dienen voor houders van goed-e pandbrieven, dan weten de pandbriefhouders, die wel bona fide zijn, doch die pandbrieven van twijfelachtige waarde hebben, dat zij een an deren weg voor advies moeten zoeken. Een ander wilde lezen „comité van bescher ming", hetgeen door het bestuur ontraden wordt; hierbij werd uit de Vergadering nog opgemerkt, dat, waar de Bank tpt nu; toe aan hare. ver plichtingen nog hee-ft voldaan, er geen sprake kan zijn, van een beschermingscomité. De motie werd daarna aangenomen met 2716 stemmen vóór en 12 blanco. Gestemd werd naar 't-aantal pandbrieven. Enkele personen had den bij de stemming de vergadering reeds ver laten. Besloten is dus, dat de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie-, zoo m-ogelijk in samenwerking met de Vereenigingen voor den Effectenhandel te Amsterdam en te- Rotterdam, de oprichting Van, een comité van advies vopr de pandbriefhouders zal bevorderen. Vergaderinq van aandeelhouders). Evten-eens uitgeschreven dopr het bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in. de pr-ovincio vond gistermiddag te Utrecht ook een vergadering van aandeelhouders der Hol landsche Hypotheekbank plaats. Naar men verneemt, werd d-e vergadering door een 50-tal personen bezocht, vertegenwoordigen de ongeveer 500 aandeelen. Ook daar werd een motie aangenomen, het bestuur van den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de provincie- ujtnoodigende, zoo moge-lijk (in samenwerking met de Vereenigin gen voor den Effectenhandel te Amsterdam en te Rotterdam, te bevorderen de oprichting van een comité van, advies voor de aandeelhouders. Naar de Dag. Beurscrt. verneemt, hebben eenige bij deze vennootschap geïnteresseerden het plan gevormd een commissie van advies te vormen, met (het doel het bestuur dezer Bank ter zijde te staan. Verschillende voorname fir ma's in den effectenhandel hebben reeds hun toestemming gegeven om in deze commissie zit ting te nemen en zo.odra een of twee buiten! den effectenhandel staande firma's eveneens zul len zijn toegetreden, zal deze commissie zich officieel constitueeren. 25 cent per regel. WELSPREKENDE GETUIGENIS. Indien deze verklaring U nog mocht doen twij felen en gij wilt zekerheid hebben, dan is het niet noodig voor U om Uw land te verlaten, zelf-s niet Uw stad. Het is geen langdradige ge schiedenis v;an iemand die ergens op een ver afgelegen, onbekende plaats, woont. Het is de -eerlijke verklaring van een inwoner van Schie dam ten voordeele van de bevolking dezer stad. Mejuffrouw G. van Os, wonende Singel 144, te Schiedam, zegt onsOnophoudelijk heb ik ge durende de laatste zes jaren aan, de nieren ge leden, wat zich openbaarde in een voortdurende onuitstaanbare pijn, in het smalle gedeelte van den rug en hevige steken in de zij. Ik had er idjrie maanden mee te bed gelegen en sedert geruimen tijd kon ik nie-t meer het minste werk verrichten, 's Nachts kon ik menigmaal niet sla pen van de pijn, en was ik steeds gedwongen op één zij te liggen. Mijn urine was. troebel en li-et neerslag achter en ik had veel last van opgezwollen voeten en enkels. Dikwijls had ik duizelingen en schemeringen voor de oogen. Ik was ze-er mismoedig, want alles tot nog toe tegen mijn ziekte aangewend, was, zonder re sultaat gebleven. Men maakte mij toen opmerk zaam op Foster's Rugpijn Nierenpillen waar mede zooveel menschen beter geworden, waren. Ik begon ze te gebruiken en het resultaat was even vlug als krachtig, want ik heb nu pas een doosje ingenomen, en toch heb ik reeds een groote verlichting bekomen. Ik ,zal gaarne deze pillen aan lijders reco-mmandeeren. Ik, ondengeteektende, verklaar dat het bovèn- Isitiaande waar dis en maclhltrg U, het publiek te maken ojp dike wijze die U goeddunkt. Zwelling der enkels, der voeten en der bëe- nen en blazen onder de oogen (waterzucht). Deze -gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed, dat doorgedrongen is tot in, het weefsel der huid en dat -eigenlijk had moeten worden uitgedre ven d-oor de filtreering, indien de nieren in goe den toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare menschen werd ons medege deeld dat dergelijke geVallien volkomen genezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierenpiillen geeft, dezelfde die- mej. van Os gehad heeft. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de Heeren Kappelhof H-ovingh, voor heen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of flO.vjojo.r zes doozen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9| tot 11| uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. Kappers-bediende. Letterzetter, (halfwas). Vuurwerkers, (gewoon bij stoom hamer te werken.) Voorslager. Modelmaker. Wagenmaker. Jongen voor rijwielvak. Ondermouter. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Druk kers. Letterzetter. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende Kantoor bediende. Jongens voor kantoor. Depóthouder. Reiziger. Bakker. Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Nachtwaker Stokers. Machi nist-stoker Bankwerker. Koperslager. Mouter. Gistzifter. Gistbewerker. Pakhuis knechts. Distillateursknechts. Loodgieter. Stucadoor. Schoenmaker. Opperman. Smidsleerling. Molenaar. Koetsier. Leer ling - machinist - bankwerker. Gediplomeerde boekhouders. Personen voor lichte werkzaamhe den. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Verver. Vrede-ten toonstelling. Naar ons wordt medegedeeld zal op 5 Februari a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht de vergadering worden gehouden, waarin de ontwerpstatuten zullen worden behan deld voor de te stichten Internationale Vereeni ging »Vrede-tentoonstelling". Men verzocht ons mede te deelen, dat de uit- noodigingen tot het bijwonen der vergadering, met afdruk der ontwerp-statuten, binnen enkele dagen worden verzonden aan hen, die zich als stichter opgaven. De lijst van stichters, die wy het laatst zagen, bevat ruim 400 namen, waaronder vele van eerste personen hier te lande. Hembrug aangevaren. Hedenmorgen te vijf uur, terwijl het stormde uit het zuidwesten, is de Hembrug aangevaren door de binnenkomende Suez boot Flora van de Maatschappij »Nederland". De remmingsw erken kregen niet onbelangrijke schade. Een vlet werd tusschen boot en remming in elkaar gedrukt. Schiedam. Geboren; 11 Jan. Cornelia, dochter van A. Dijkhoffz en J. P. T. van de Weghe, Vriendschap straat. Franciscus, zoon van J. F. Scheffer en H. T. van der Most, Broersveld. Overleden: 12 Jan. Jan Dirk van Drent, oud 3 weken, KI. Groenendal. 12. Adrianus Nico- laas Maagdenberg, oud 10 maanden, Raam. 12. Elisabeth Maria van Paassen, oud 2 weken, Munnikenbuurt. RIJNHOOGTE. Caub 13 Jan.4.09 M 0.28 M val Huningen 13 Jan.2.13 M 0.22 M v Kehl. 13 Jan.2.72 M0.17 M was Keulen. 13 Jan.: 5.62 M; 0.08 M Mannheim. 13 Jan.: 5.28 M; 0.87 M Ruhrort 13 Jan.: 5.26 M; 0.06 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Per Telefoon, 21/2 °/o Nederland Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal Turkjje C 7 0/0 China 4 0/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol My Moeara Enim Commo Schibaiff 6 o/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene 1, Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie Wisselkoersen te Rotterdam, 13 Jan. Per Telegraaf Londen kort f 12.09 Disc. 4 pCf Parjjs - 48121) 3 Antwerpen en Brus. - 48 4 Duitsche Ryksbankpl. - 59 07 6 13 Jan. 78 100»/, 65 170 396 108Vi 957, 491/, 39 Vi 8814 38i/i 27, 41/2 °/o 521/j' 105

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3