Binnenland. H: i ,D Stads- en Gewestelijk Nieuws. Be nieuwe Burgemeester. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. zij in het geringe voorschot dat. Rusland te Pa rijs heeft gekregen, het bewijs zien dat de Fran- schen de toekomst niet onbezorgd tegemoet zien en daarom hun eigen geldmiddelen thuis wil len houden, om zich zoo noodig tegen een, aan val van buiten af to kunnen verdedigen. ZUID-AFREKA. De Tribune verneemt van haren correspon dent te Pretoria: De Engelsche regeering heeft Selborne voorgesteld om den procureur-generaal Sir R. Solomon te benoemen tot Lawley's op volger als luitenant-gouverneur van Transvaal. Solomon zou de benoeming willen aannemen, mits de nieuwe Transvaalsche grondwet onver wijld wordt uitjgevoerd en het volk grooter aan deel krijgt in het wetgevende parlement. Intus- schen zou de Engelsche regeering geneigd zijn, het aantal leden van het volksparliement tot 50 te verhoogen,, ten einde de macht van de uit voerende regeering nog verder te besnoeien. Tan het Hof. H. D. H. de vorstin van Bentheim wordt heden middag tegen 4£ uur per SUatsspoortrein in de residentie verwacht, ten einde een achttal dagen ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder, hare zuster, te logeeren. Nederlandsch- üuitsch vestigingstractaat. Reuter seint uit Berlijn De Rijksdag heeft het vestigingstractaat tusschen het Duitsche rijk en Nederland, dat op 17 December 1904 te 's-Gravenhage is geteekend, in derde lezing aangenomen. Baron Gevers. De Duitsche Keizer heeft baron Gevers, den nieuwen Nederlandschen gezant, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven, in verhoor ontvangen. Gistermiddag is baron Gavers ook door de Kei zerin ontvangen. Het "[verlof van den minister van Waterstaat. De Telegraaf zegt, .dat met de kwestie van het verlof van. den minister Krans een beginsel gemoeid is. Een van Hr. Ms. raadslieden gaat ais onbezoldigd minister in ondergeschikten dienst bij een vreemde regeering en laat zijn werk aan het departement in den steek. Bovendien zal zijn plaatsvervanger mr. Veegens, jn zijn werk sterk worden belemmerd en de sociale wetge ving daardoor in haar voortgang belemmerd wor den. "Het is zoo goed als zeker, dat, als de kwestie in het Parlement wordt besproken, zij voor minister Kraus niet gunstig zal eindigten. En wat zal deze minister, zelfs al wordt de zaak niet in een der Kamers ter sprake ge bracht, na heit bijna volkomen eenstemmig on gunstig oordeel der pers, doen Naar de mee ning van de Tel. moet, als de ingenieur Kraus op 1 Maart zijn valies naar Chili pakt, ook de minister Kraus zijn valies pakken en zijn depar tement verlaten, opdat daar pen niejuwe func tionaris zijn taak ovememe. Grondwetsherziening. Na zich met de voorbereidende werkzaamheden te hebben beziggehouden, hield de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening gister hare eerste vergadering na hare installatie. Dr. Kuyper's candidaiuur voor de Eerste Kamer. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Gelderland kwam o.m. bovengenoemde candidatuur ter sprake. Volgens de Standaard ontstond hier over een belangrijke discussie. Na opheldering van de bestuurstafel vereenigde de vergadering zich met de houding en gevolgde taktiek der a.-r. Suteuleden. i»r. huyper. Van particuliere zijde wordt gemeld, dat dr. Ruyper in Jeruzalem begeleid is door dr. J. Ben- zinger, waarnemend viee-consul van Nederland te Jei uzalem. Naar men aan het U D. mededeelt, vertoeft de oud minister, dr. A. Kuyper, thans in Cairo. „De vergadering, kennis genomen hebbende van de jongste circulaire van den minister van, Marine aan de leden van den Bond; gehoord de discussie; wijst de in, bedoelde circulaire ver vatte beschuldiging, als zouden sommige per sonen, inzonderheid de redactie Van Het Anker, minder goed© bedoelingen zijn toe te schrijven en ials zouden .zij niet bevorderen een goeden, militairen dienst, met beslistheid van de hand; acht het echter onder de gegeven omstandighe den beter, zich niet tegen de waarschuwing van den minister te verzetten, 1. omdat het aan binden van een strijd, zooals voorheen, noch nuttig kan zijn, ,noch bevorderlijk aan de in wendige organisatie; 2. omdat, het voordeel van aanneming van het voorstel-Hoofdhestuur niet opweegt tegen, het nadeel Van een hernieuwden strijd3. omdat Het Anker heter aan zijn doel beantwoordt, in do tegenwoordige positie; overwegende dat het voorstel niet beslist nood zakelijk is vöor het publiceeren van de bonds- berichten; besluit het Voorstel van de agen da af te vloeren en gaat over tot de orde van den dag."- Kleermakers. In een» uit Groningen door 250 kleermakers gezellen, leden van drie vakvereenigingen, bezochte vergadering, is eene motie aangenomen, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over de wei gering der twaalf en gros confectiepatroons om met de gezellen te confereeren over eene nieuwe loonregeling, en deze patroons worden uitgenoo- digd tot eene nieuwe conferentie, de gevolgen eener tweede weigering voor rekening der patroons latende. Met de zes patroons van confectie- en maatzaken heeft eene conferentie over een nieuwe loonregeling plaats gehad, die gevolgd zal worden door een tweede. Zestig nieuwe leden traden tot de vakorgani satie toe. Schoenmakers. Te Assen worden door de schoenmakersgezellen pogingen tot loonsverhooging aangewend. Een eerste verzoek tot de patroons gericht heeft niet tot het doel geleid. Dertien gezellen hebben thans het werk gestaakt. Sigarenmakers. Op de sigarenfabriek der firma A. M. Hirsch en Co. te Tiel is een loongeschil uitgebroken, waarvan het gevolg is, dat gister de firma hare fabriek sloot en hare 11 werklieden thans zonder werk zijn. Het verschil liep over het verhoogen van zeker soort van werk van 13.50 op f 4 per 1000 sigaren. Hierbij waren drie personen betrok ken. De werklieden zijn voor het grootste deel reeds langen tijd (8 tot 23 jaar) in dienst der firma. De werklieden riepen de hulp in van het bestuur van den Tabaks- en Sigarenbewerkersbond, wiens voorzitter gisteravond een onderhoud met de firma bad. Kinderbescherming. In verband met de Kinderwetten werd in het vorige jaar te Breda door de St. Vincentius- vereeniging opgericht eene vereeniging Liefdewerk voor Kinderbescherming, wier statuten koninklijk werden goedgekeurd. In eene eergisteren te Roosendaal gehouden vergadering van alle St. Vincentius-vereenigingen van het diocees Breda werd na opgewekte besprekingen besloten uit de leden dier vereenigingen eene commissie te be noemen met de taak, te overwegen, zoodanige wijzigingen in de statuten en reglementen der vereeniging Liefdewerk voor Kinderbescherming aan te brengen, dat die vereeniging diocesaan zal kunnen werken. Dv, Nb.) Ongelukken. Zondag-avond zag de 82-jarige emeritus-predi kant v. D., wonende aan den Apeldoornschen weg te Arnhem, de tram niet aankomen, toen hij op den hoek van de Parkstraat en Eusebius- binnensingel de rails wilde oversteken. H[j kwam met de locomotief in aanraking en werd op straat gesmakt. M»t een lichte wonde boven het linker oog en klagende over pjjn in de zijde en heup, werd h\j ter verbinding naar het Diaconessenbui» aldaar overgebracht. Kath. Soc. Actie. In no. 4 der Mededeelingen van het Centraal- Bureau der Kath. Soc. Actie wordt een oproep gedaan om plaatselijke coinité's der K. S. A. op het platteland te stichten. In kleinere plaatsen kan men een comité van 5 tot 10 personen vor men. Indien één plaats te klein is, dan richtte men een comité op voor het geheele Dekenaat. Men kan dan uit iedere gemeente of parochie een at twee leden nemen. Het is van het grootste belang voor het doel dat de K. S. A. zich voorstelt, dat alem ten platte- lande comités worden opgericht. Matrozen boud. In de Zaterdag te Den Helder gehouden, alge meen© jaarvergadering van den Matrozenbond werd het bestuursvoorstel, om de bondsberich- ten voortaan weder in Het Anker te publicee ren, van de agenda gevoerd, naar aanleiding' van de door den minister van Marine tot de loden v,an den Bond gerichte circulaire. De volgende motie van de afdeeling Amster- tfam werd aangenomen: De Staatscourant van gister-avond bevat het Kon. Besluit, houdende de benoeming van den heer Dr. M. A. Brants, burgemeester van Zelhem, lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Schiedam, met ingang van 1 Februari. De benoeming van den heer Brants, die op het oogenblik de afgevaardigde in de Tweede Kamer is voor het kiesdistrict Ede, zal door Schiedam's ingezetenen zeker met vreugde worden begroet. In den heer Brants krjjgt onze gemeente, welke zoozeer behoefte heeft aan een energiek en werk zaam hoofd, iemand van veel talent en groote werkkracht. Lang heeft het dezen keer geduurd vóór Schie- lams nieuwe burgemeester werd benoemd f vanaf 1 November bleef de vacature onvervuld). Het was dan ook voor de regeering geen gemakkelijke taak onder het groot aantal sollicitanten een keuze te doen uit hen, wien het moeilijke burge meestersambt dezer stad in deze bizondere tijds omstandigheden met gerustheid kon worden toe vertrouwd. De regeering heeft bij deze benoeming terecht ingezien, dat óók de rechterzijde bekwame mannen telt, bij wie het burgemeesterschap van een plaats als Schiedam in goede handen is. Dr. Brants, die tot de anti-revolutionaire partij behoort, heeft zich in zijne onderscheidene functies vóór zijne benoeming tot burgemeester van Schie dam, in velerlei opzichten hoogst verdienstelijk gemaakt. Ieder onbevooroordeelde zal de keuze der regeering in deze zeker hoogelijk waardeeren. Omtrent den levensloop des heeren Brants kan het volgende worden gemeld: De heer Brants werd den llen Juni 1853 op den huize Wildenborch", onder Vorden, geboren. Te Utrecht studeerde hjj in de wis- en natuur kundige vakken en promoveerde den 22en Juni 1881, op eene natuur-historische dissertatie, tot doctor in de plant- en dierkunde. In October 1882 werd hij leeraar in de plant- en dierkunde aan het gymnasium en de H. B. S. te Zutphen, uit welken tijd zjjn strijd tegen het drankmisbruik dagteekent. Het is wel zeer eigenaardig, dat ditmaal aan het hoofd van Schiedam een man is gekomen de heer Brants is geheel-onthouder die steeds vooraan heeft gestaan en nog staat in de gelede ren der drankbestrijders. Het burgemeestersambt der gemeente Zelhem een plaats van c.a. 4000 zielen in Gelderland bekleedde de heer Brants sedert December 1895. De heer Brants is, behalve lid der Tweede Kamer voor het district Ede, waartoe hij 24 Feb. 1903 werd gekozen en welk mandaat in 1905 werd vernieuwd, vanaf October 1901 lid der Prov. Staten van Gelderland voor het district Doesburg. Volksbadhuia. In de week van 814 Jan. 1906 werden genomen 233 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 37 regen 14 regen 127 school 30 kinderzit 5ct6 Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor, aan de Ver eeniging «Volkshuisvesting" alhier een voorschot als bedoeld in art. 30 der Woningwet te verlee- nen van 5 maal het door hare aandeelhouders ge stort bedrag, doch hoogstens honderd duizend gulden, indien de Gemeente van het Rijk een gelijk voorschot als bedoeld in art. 33 der Wo ningwet ontvangt en vast te stellen de voorwaar den waaronder het wordt verleend en aanvaard, en daartoe te nemen, het besluit, dat in ontwerp b\j de stukken is gevoegd. B. en W. merken op, dat dit besluit de goed keuring van Ged. Staten behoeft, en het in de bedoeling ligt, wat betreft de storting van het voorschot deze te regelen in verband met de betalingstermijnen door de Vereeniging te voldoen. Naar aanleiding van het verzoek om subsidie voor de bewaarschool der Vereen, tot bev. van Christ, onderwjjs te Schiedam en de Departemen tale Bewaarscholen wordt door B. en W. den Raad voorgesteld voor de bijdragen in de kosten der scholen, bedoeld in art. 1 der Verordening (Gemeenteblad no. 21 van 1905) ten bedrage van f 1. per kind dat op 1 April 1906 de school zal be zoeken op hun verzoek voor het jaar 1906 te verleenen aan het Bestuur der Vereen t. b. van Christ, onderwijs alhier voor haar school aan de Broersvest en aan de Directeuren van Departem. bewaarscholen voor hun school aan de Leliestraat, voor deze evenwel onder voorwaarde, dat de privaten in goeden toestand worden gebracht doch geen subsidie te verleenen aan de school aan de Nienwstraat. Voorts stellen B. en W. voor aan Directeuren der Dep. bewaarscholen 1200. subsidie te ver leenen voor den door hen georganiseerden cursus voor de opleiding van bewaarschool-houderessen, op de begrooting van het loopende jaar uitge trokken. Uit den wagen van A. B., bode van Rotterdam op Schiedam, is de Zeevischmarkt te Rotterdam een pak vleeschwaren gestolen. UIT ROTTERDAM. Inbraak. Uit Rotterdam wordt ons gemeld, dat aldaar gisternacht door middel van valsche sleutels is ingebroken bij den horlogemaker P. J. H., Rujjs- kade 63. Vermist worden 26 horloges, waaronder een gouden dameshorloge. De daders zijn nog niet opgespoord. De moord te Berk el Zooals velen zioh nog zullen herinneren werd (voor ongeveer ze ven jaar de (rentenier Ripping, te Rerkel, ver moord ThanS zon 'hij pen familie aldaar van een bloedverwant uit Amerika ,een brief zijn ont vangen waarin de schrijver o.a. meedeelde dat hij .in Amerika in kennis gekomen is, met een persoon die het gouden horloge van den, vermoor den Ripping droeg De naam van den vermoorde stond er voluit in gegraveerd. Daar de schrijver den bewUsten persoon niet bij nam© kende, zou hij ook zijn portret gestuurd hebben, waaruit zou. gebleken zijn dat deze persoon te Berkel en ook met de levensomstandigheden vanwijlen Rip ping zeer goed bekend was. Reddingsboot. De proefneming met de inschuifbare en onzinkbare reddingsboot zal te Scheveningen plaats hebben op Vrijdag a.s., des voormiddags 11 uur, in de Visschershaven. Zij zal geleid worden door den uitvinder, kapitein Engel- hardt, van Kopenhagen. Lente? In 't Z.O. der provincie Groningen is de kievit reeds gezien. Een voorbode der lente De poging tot vergiftiging te Arn hem. Uit Arnhem meldt men: Mej. D., gebo ren S., onlangs in hechtenis genomen, verdacht van poging tot vergiftiging van haar echtgenoot, bevindt zich nog Steeds in voorarrest. Haar echtgenoot tracht haai' echter het leven in d© gevangenis izoo aangenaam mogelijk te maken. Op zijn kosten wordt haar b.v. extra-voedsel verschaft, terwijl hij ook een aparte cel voor haar heeft bekostigd. Omtrent deze zaak, die zeer veel opzien ver wekt, verneemt men nog het volgende: De beer D., die ingenieur is, is van goede familie. Hij is sedert jaren ziekelijk, lijdende gan rheumatiek, waarbij ,in den laabsten tijd een bijna volslagen blindheid js gekomen. De verdachte- is indertijd als huishoudster bij hem in dienst gekomen, doch spoedig is hij met haar getrouwd. In het begin was de verhouding goed, doch in de laatste jaren liet zij zijn verpleging nagenoeg geheel aan de dienstbode pver. De verdachte blijft njog steeds ontkennen het opzet gehad te hebben haar man te dooden. Het deskundig onderzoek is nog niet geëindigd. Tragisch. De vorige week overleed te Tiel in de volksbuurt het Bleekveld een man,wiens ljjk in de eenige bedstede der woning bleef liggen. Toen de kinderen voor de begrafenis hun vader nog eens wilden zien, bleek dat de ratten een groot deel van aangezicht en hals hadden weggeknaagd. Doodslag te Putte. Men schrijft uit Putte aan het D. v. N, Naar aanleiding van den op Zondag den 8sten dezer gepleegden doodslag op E. Teijsen, op de Nederlandsche en Belgische grens, meldt men ons nader, dat de bewuste Tijsen Zaterdag-avond aan de gevolgen is overleden, een weduwe met nog vier kleine kinderen nalatende. De moordaanslag te Maastricht. Zaterdagmiddag is op last van den fungeerenden commissaris van politie te Maastricht de dader van den moordaanslag op Barbara Dreessens naar het Huis van bewaring overgebracht. Naar wij vernemen, was de toestand van het slachtoffer gister-ochtend nog niet buiten gevaar. (L. K.) Electrise he lantaarns. In een vergade ring der afdeeling Zeeland der Nederlandsche Jagers is besloten, uit de kas der vereeniging een tiental electrische lantaarns aan te schallen, die zullen worden uitgereikt aan de rijksveldwachters, die in het jachtveld bljjken hebben gegeven bij het opsporen van wildstroopers, ook de belangen der jagers in het oog te houden. Ge va a rl ijk e spelden. De lange spelden, die de dames gewoon zijn in hare hoeden to dragen, iom deze voor afwaaien te beveiligen, hebben al heel wat kwaad gebrouwen. Niet al leen dat de draagster zelf dikwijls op gevoelige; wijze met de scherpe punt in aanraking komt, doch meermalen gebeurt het, dat bij een onver- hoedsche beweging een andere door deze spel den ernstig gewond wordt. Zoo heeft een paar dagen geleden, bij het yterlaten van een circus te Berlijn, een dergelijk voorval plaats gehad, dat ernstige gevolgen na zich heeft gesleept. Eene dame stond bij den uitgang te wachten toen plot seling teen andere dame, die vpor haar stond, zich omdraaide en, haar met den hoedenspeid, die ver over den rand van den, hoed uitstak, in het oog stiet, zoodat dit haar werd uitgesto ken. De dokter, die spoedig ter hulp werd ge roepen, kon slechts het verlies van het oog con- stateeren. Dan nog liever doodl Volgens den correspondent van de Berl. Lok. Am. zou presi dent Loubet aan zjjn vrienden, die er bij hem op aandrongen zjjn toestemming te verleenen om hem bjj hernieuwing candidaat voor het presidentschap te stellen, geantwoord hebben «Neen, neen, en nogmaals noen, dan nog liever dood!" Nieuwe stempelmachine. Door den minister van posterijen te Berljjn is dezer dagen een nieuwe stempelmachine van den Noorschen ingenieur Krag bezichtigd. De machine, die, zooals alle nieuwere stempelmachines electrisch gedreven wordt, werkt zóó snel, dat zjj in één minuut 1800 brieven kan stempelen of 108.000 brieven in een uur een enorm aantal, dat tot nu toe nog nooit op een postkantoor bereikt is 1 Werkloozen. Men heeft te Bristol een proef genomen om de werkeloozen wegen te laten aan leggen en verbeteren. De gemeente heeft daartoe f25.000 uitgetrokken. Uit Maasland wordt ons gemeld De zeereerw. heer A. H. Hammer, pastoor alhier, die ernstig ongesteld is geweest en gedurende zes j j I '1 I i - - - i 1 t i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2