Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bevattende dranken, die door distillatie verkregen zjjn en gebruikt worden als genotmiddel. Onder die omschrijving vallen zender twijfel brandewijn en jenever, getrokken van vruchten. Verkoop van vruchten op brandewijn of jenever is, wanneer het alcolhoudend vocht enkel aan de vruchten wordt toegevoegd, om deze te conser- veeren, zooals bij verkoop op flesschen, niet als verkoop van sterken drank te beschouwen (vonnis Rechtbank 's-Gravenhage d.d. 30 Mei 1892) maar, geschiedt de verkoop bij het glas, dan is de drank een hoofdbestanddeel van hetgeen verkocht wordt en valt deze verkoop onder de drankwet. Z. en O. Afdeeling van Borneo. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint Een bende Pasireezen viel in Barabeiuitge zonden patrouilles pradjoerits zijn gevluchtde controleur Knappert, die met de rest der prad joerits den vijand afwachtte, is gesneuveld. De majoor Schilham is derwaarts vertrokken. Het blad teekent hierbij aan Pasir is een rijkje op Oostkust van Borneo» residentie Z. en O. Afdeeling. Het grenst ten N. aan Koetei, ten W. aan de afdeelingen Amoentai en Martapoera, ten Z. aan de Tanah Boeboelanden en ten O. aan straat Makasser. Het rijkje werd in 1826 door het sultanbestuur van Bandjermasin aan het Ned.-Ind. gouvernement afgestaan. De eigenlijke Pasireezen zijn Maleiers, terwijl Boegi- neezen in de hoofdplaats en op verschillende plaatsen langs de rivier wonen. Pasir maakte tot voor kort een deel uit van de bestuursafdeeling Pasir en de Tanah-Boemboelanden, doch is sedert het laatst van het afgeloopen jaar tot een afzon derlijke afdeeling verheven en gesteld onder een controleur van het binnenlandsch bestuur. In de maand Juli 1905 begon het in Pasir onrustig te worden. In die maand werden op den recherchepost Talakai eenige schoten gelost door lieden, behoorende tot een bende onder zekeren Panglima Sentik. Tengevolge van dit vjjandig optieden heerschte er onrust in Tanah Grogot. Majoor H. N. A. Swart, civiel en militair resident, vertrok onmiddellijk na ontvangst van het bericht den 20en Juli 1905 derwaarts en onderhield den Sultan van Pasir, die weinig invloed schijnt te hebben, alsmede de landsgrooten en eenige leden van de oud-nationale ipartjj, ten ernstigste ovel1 hunne zwakke houding. Hun werd tevens aange zegd, dat er in het Pasirsche gepatrouilleerd zou worden. Ook werd 'later een militaire post te Tanak Grogot bezet. Het mocht echter niet baten de Sultan bleef een vijandelijke houding aannemen en Detoonde weinig medewerking in het opsporen van Panglima Sentik, alsmede in het aanleggen van den weg Tanah GrogotPakat Kwaroe. Sedert dien hebben voortdurend colonnes o. a. onder luitenant Kramers (thans commandant van Tanah Grogot), kapitien Dijkstra en uit Amoentai het meergenoemde rijkje doorloopen. Het ligt voor de hand, dat de bende van Panglima Sentik het in eigen land te benauwd heeft ge kregen en daarom een helaas blijkbaar goed ge lukten aanval op onze nederzetting Barabei heeft gedaan. Tot voor korten tijd was Barabei bezet door een luitenant en een vrjj sterk detachement. Den laatst«n tijd moest de controleur het aldaar stellen met een troep pradjoerits, een soort ge wapende politiedienaren, op wie, zooals nu weer gebleken is, in tijden van gevaar maar heel weinig te rekenen valt. Barabei ligt in de afdeeling Kendangen, zuid oostelijk van de afdeelingshoofdplaats Amoentai, tusschen deze laatste plaats en Kendangen. Zoowel te Amoentai als te Kendagen is een mobiele colonne aanwezig. Van die beide plaatsen zal dan ook on middellijk zijn uitgerukt. De gesneuvelde ambtenaar is de heer M. Knappert, controleur van de onderafdeeling Batang Alai en Laboean Amas (Barabei). Hulde aan den ambtenaar, die pal stond voor zjjn plicht, met een handjevol onbetrouwbare gewapende pseudo-soldaten den vjjand manmoedig afwachtte, en zijn plichtsbe trachting betaalde met zjjn leven. De majoor J. F. Schilham is commandant van het garnizoensbataljon van de Z. en O. afdeeling van Borneo. Rijkspostspaarbank. Naar men verneemt is de heer mr. Hk. G. F. C'hristmann, op zijn verzoek, door den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank met in gang van 1 Febr. e.k. eervol ontheven van de hem door dat college opgedragen functiën, wel ke verband hielden met het ontwerpen van een reglement betreffende de belegging van een ge deelte der beschikbare gelden van de Rijkspost spaarbank in pandbrieven van Nederlandsche hy potheekbanken en met andere werkzaamheden, daaruit voortvloeiende. 1 Mr. G. Th. L. baron van Geusau. Te Maastricht is overleden mr. G. Th. L. ba ron Yon Geusau, griffier der arr.-rechtbank al daar, meer bekend als genealoog, heraldicus en oudheidkundige. De Limb. Koerier zegt van den overledene Werkte hij in dit alles met groot© belang stelling en liefde, eerst recht geraakte mr. von Geusau in zijn element, wanneer hij zich wij den kon aan zijn lievelingsbezigheid, zijn cor respondentschap van het „Oeuvre de Saint Fran cois Regis S. J.", een correspondentschap door hem overgenomen indertijd van den heer De JBas en door hem m,et zeldzame animo voort gezetDit werkhet door het bezorgen van de noodige papieren, personen in staat stellen eenj Christelijk huwelijk aan te gaan, heeft in hem een der werkzaamste en ijverigste corresponden ten getroffen, een medewerker die een dag, waar op hij aan deze instelling niet eenigen tijd had gearbeid, oen verloren dag noemde. Aan hen, wier bewondering het, mocht wek ken, dat baron von Geusau, hoewel niet tot het katholicisme beboerend, zoo krachtig werkte in het belang van speciaal Rpomsche instellingen, worde ten slotte medegedeeld, dat zij, die hem meer van nabij kenden, wil wisten, hoe de overledene bij voortduring meer dan geiwon© be langstelling betoonde dn ons H. Geloof, hoe hij id,e verhevens!© plechtigheden, steeds getro.uw bijwoonde en inzonderheid de kapel der E.E. Broeders op de Brusselsche straat dikwerf ge tuige was van zijn eerbied en zijn gehechtheid aan ons heilig geloof. Herinneren we slechts even aan het hoogst waardeerend artikel, destijds ,van zijn hand ih ons blad verschenen, over de solemniteit van het Jubilee van O. L. V. Onbevlekt Ontvan gen, op zoo schitterende wijze in gezegde kapel gevierd. Zoo is het dan ook gekomen dat op zijn sterf bed mr. van Geusau het katholiek geloof om helsd heeft. Kleermakers. Omtrent de toonbeweging der kleermakers te Groningen meldt men van daitr Na de, vroeger gemelde, tweede weigering der confectiepatroons, om met de afgevaardigden der gezellen te conferee ren over de door dezen aan geboden loonlijst, hebben de gezellén gisteren avond opnieuw in 't St. Jozefsgebouw eene zeer druk bezochte, niet voor de pers toegankelijke vergadering gehouden. Aan 't eind der bijeen komst werd aan de verslaggevers medegedeeld, dat er een voorstel was gedaan, om te staken, do.ch dat dit voorstel niet in, stemming was ge bracht naar aanleiding van eene mededeeling door een der gezellen, gedaan uit naam van zijn patroon, die zou hebben verklaard, dat de patroons genegen waren eene samenspreking te houden met de afgevaardigden der gezellen, ech ter niet over de nieuwe loonlijst, zooals die door de gezellen was aangeboden. Naar men verneemt, kan deze samenspreking in 't laatst van deze week tegemoet worden ge zien en als de inlichtingen juist zijn, bestaat bij de patroons wel eenige neiging, om de loonen voor enkele artikelen te herzien. Geconstateerd zij n,og, dat na: de eerste Wei gering van de twaalf confectiepatroons, om met de gezellen te confereeren, de beweging alléén gericht is tegen de vijf firma's, die zij als de voornaams ten beschouwen. Onder die vijf is er échter eene firma, nog slechts efen paar maan den oud, terwijl er onder de zeven overigen zijn, die sedert eenige jaren met succes vrij groote1 zaken doen. Zooals de zaken n,u staan, schijnt eene werk staking onwaarschijnlijk Uitsluiting sigarenmakers te Tiel. In den stand der uitsluiting bij de firma M. Hirsch en Co. te Tiel is weldra verandering te verwachten. De heer H. E. Kraay, voorzitter van de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P., heeft pogingen aangewend om eenige personen aan te zoeken, ten einde als scheidsrechter in deze zaak te treden. Jos. Legge. De plannen voor de huldebetooging aan Jos. H. Legge te Bergen-op-Zoom beginnen meer te rijpen. De gedenksteen zal waarschijnlijk in den voorgevel van het gebouw der Militaire Vereeniging aldaar geplaatst worden. Van elders is reeds geldelijken steun toegezegd. Ongelukkeu. Zondag-avond te ongeveer 11 uur is de 30-jarige slagersknecht B., die per stoomtram van Arn hem naar Wageningen ging, bij Klingelbeek vanj het achterbalcon van het middelste rijtuig over reden. Meer dood dan levend werd hjj opgenomen en naar het St. Elisabethsgasthuis gebracht. Daar werd geconstateerd, dat het rechterbeen en de rechterarm zóó ernstig gewond zijn, dat de man, indien hij het leven er af brengt, die lichaiams- deelen zal moeten missen. Bij het installeeren van een hulpstoomwater- gemaal in een polder nabij Veendam, door helt personeel van de machinefabriek van den, heer J. ten Horn, aldaar, geraakte de heer Ten Hom eergisteravond laat onder den tonmolen. Zwaar gekneusd werd h\j naar huis vervoerd. Gister was zijn toestand tamelijk. Een der knechts brak zijn duim bij het geval. Gisteren viel te Veendam een tweejarig jongetje van een arbeider in den vuurhaard. Het lichaampje is vreeselijk verbrand. Het kind zal waarschijnlijk aan de gevolgen overlijden. Zondag-avond te 9 uur 30 is de Hollandsche loodssloep, na het afhalen der loodsen van den afhaalkotter, op de reede van Vlissingen omge slagen. Vier loodsen, die zich daarin bevonden, zijn geredeen sloeproeier, zekere S., en de loods L. zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. S. laat een vrouw en drie kinderen achter en L. eene vrouw en zes kinderen. De nieuwe burgemeester. Naar wij vernemen, zal in een buitengewone ver gadering van den Gemeenteraad, te houden op Maandag 5 Februari, de plechtige installatie plaats hebben van den nieuwen burgemeester, dr.Brants. Jeneveretiketten. Naar wij vernemen, is door den oud-burge meester, den heer H. J. Versteeg, aan het ge meentebestuur een schrijven gezonden, waarin hij verzoekt, na 31 Januari geen etiketten (welke dienen om de echtheid der Schiedamsche jenever aan te toonen en de handteekening dragen van den burgemeester) meer uit te geven, welke van z(jn handteekening zijn voorzien. i'i De branderijen. Naar wij vernemen, is de toestand, waarin de branderij-industrie zich thans bevindt, zeer ongun stig. Reeds sedert eenigen tjjd wordt met verlies ge werkt, daar de graanprijzen hoog en de prijs van den moutwijn laag is. De Brandersbond heeft reeds een vergadering uitgeschreven tegen Donderdag 25 Januari, des avonds 8 uur, in het gebouw der Spoelingvereeni- ■ging. Op de agenda staat«Bespreking maatrege len ter verbetering van den toestand der brande rijen". Volksbadhuis. In de week van 1521 Jan. 1906 werden genomen 220 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 35 regen 11 regen 121 school 30 kinder va 5ct5 Gemengd Koor. Naar aanleiding van de uitvoering morgen (Woensdag) avond door «Gemengd Koor" te geven, waarbij het oratorium sElias" van Mendelsohn Bartoldy zal worden uitgevoerd, zij omtrent de solisten nog het volgende medegedeeld Mejuffrouw Johanna van Linden van den Heu- vell, sopraan te 's-Gravenhage, begon hare studiën bij mevrouw Jaida, van de Rotterdamsche opera, verkreeg daarna haar diploma aan de Utrechtsche muziekschool, studeerde verder in Berlijn en later nog bij mevrouw Kaukowska te Darmstadt. Mejuffrouw Anna van Otterbeek Basliaanse, alt, eveneens te 's-Gravenhage, is een leerling geweest van Arnold Spoel aldaar en studeerde later te Berlijn. De heer F. H. van Duinen, bas, en Cb. W. F. de Vos, tenor, beiden te Amsterdam, behooren beiden tot de nieuwe nationale opera te Rotter- Controleur Knappert, f Zooals uit een particulier telegram gisteren door de N. R. Ct. van haren correspondent te Batavia ontvangen, blijkt, is bij een overval van een bende Pasireezen in Barabei (Borneo) onze oud-stadgenoot de controleur, de heer M. Knappert Azn gesneuveld. Dit is in korten tijd reeds de tweede Schiedam mer die zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. Mocht 't onlangs den sergeant F- Marks na volhardende pogingen gelukken den radja van Boni gevangen te nemen thans gaf de controleur Knappert van niet minder ernstig plichtbesef blijkhij bleef getrouw tot in den dood op den gevaarvollen post, die eer en plicht hem geboden in te nemen. Beheer F. B. M. B. Sc hiphorst] van hier legde gister te Amsterdam met gunstig gevolg het theoretisch geneeskundig examen af. Be inbraak te Bloemendaal. Het Rdbl. verneemt, dat een tweede verdachte in zake de inbraak te Bloemendaal is gearresteerd. De aangehoudene heet Jan Ceger. Hij ontkent omgang te hebben gehad met den gearresteerden de Vries, die volledig bekend heeft, doch een viertal bewo ners van Watergraafsmeer weten te verzekeren, dat ze beide mannen herhaaldelijk samen zagen. Djjk doorgestoken. Te Milwolda (Gr.)is de dijk van het Brouwersdiep over een ruimte van 4 M. weggeslagen. Groote stukken land zijn ondergeloopen. Te Wellinghuizen hebben waar schijnlijk kwaadwilligen den djjk van het Modder- meersdiep doorgestoken. Gelukkig werd het mis drijf spoedig ontdekt en kon daardoor erger worden voorkomen. Boor het drankmisbruik. Uit Olst wordt aan de Zw. Gt. gemeldHeden-morgen werd het gedeeltelijk verkoolde ljjk van den tapper L. te Hengforden alhier gevonden in diens tap kamer naast de kachel. Brankmisbruik is waar schijnlijk de oorzaak van dit ongeval. Boodgeschoten. Zondagnacht is den onbe- zoldigden jachopziener J. Horsthuis onder Hasselo, een half uur van Hengelo, door een onbekende strooper, met wien hij eerst een tijdlang worstelde, een doodelijk schot toegebracht. H. wist nog de naastbjjzjjnde woning te bereiken, waar hij ruim twee uur later stierf. Hij was getroffen in den buik. Ben dader kende hij niet. Nader meldt men: De wachtmeester der marechaussee te Hengelo vond eergisteren op de plaats waar Horsthuis werd doodgeschoten, een spekzak met wapen nummer. Bij onderzoek bleek die te hebben toe behoord aan G. T. W. te Wjjhe. Deze is daarop gearresteerd. Over de grenzen. In de grensplaats Bocholt zetten de Pruisische autoriteiten voordurend arm lastige Hollander over de grenzen. Deze week werd weer uitgewezen de groentehandelaar J. Venerius met vrouw en 7 kinderen. E e n m o e i 1 ij k geval. Dezer dagen stonden de kommiezen te Gennep voor een moeilijk ge val hij den slager B. Bij genoemden slager moest een koe benaderd worden en zooals. men, weet, gehc-urt idit, volgens de wet, door een loodje aan den staart te bevestigen. Maar lomgelukkiger wijze kwamen zij tot de treurige ervaring, dat het arme dier geen staart had; en de wet voorziet er, niet in, om het loodje op ©en andere plaats te bevestigen. Vandaar dat er niets anders op zat voor de heeren ambte naren dan, om hij de slachting tegenwoordig te zijn. (L. K.) Een ontploffing. Ten huize van den ser geant W., van het 2de regiment infanterie, wonende aan|den Hintthameruitgang te 's Hertogen bosch, had Zondagochtend een ontploffing van buskruit plaats, tengevolge waarvan hjj eenige brandwonden bekwam aan gezicht en handen, terwijl het dak van het gebouwtje eenige centi meters; werd opgelicht en de muren eenigszins waren gescheurd. W. is in het Ziekenhuis opgenomen. De ver wondingen zjjn niet ernstig. ('s Hert. Gt.) Vreemde historie. Zaterdag-nacht half twee zag de sergeant Bekkers te Breda, bij het doen van zjjn ronde in de kazerne, licht in de slachterij. Hrj ging met geladen geweer op onderzoek en werd aangegrepen. Bij de hierop gevolgde worste ling kreeg Bekkers een schot door den linkervoet en daarna schoot de inbreker met het opgeraapte geweer door de jas van Bekkers. De inbreker vluchtte daarna en wierp het geweer weg, waar mede Bekkers opnieuw schoot, zonder dat hjj weet of hjj den inbreker heeft geraakt. Bekkers is in 't hospitaal opgenomen en de justitie stelt een onderzoek in naar 't geval. Er is niets ontvreemd. Scheepsramp bij ,Wi 1 lemsdorp. Te Willemsdorp zijn, naar de D. Ct. meldt, in den, nacht van 18 ,op 19 dezer aangespoeld 35 ijze ren vaten, waarvan 10 gedeeltelijk gevuld met benzine of iets dergelijks, 6 balen blom, een loopplank, een houten kist, bevattende touwwerk en eenige gereedschappen, |een hondenhokje énj twee Jvandboomen. i De goederen zijn „afkomstig van de vrachtgoe- derenboot Brussel, varende ,van Brussel op Am sterdam. Een bij name nog onbekende schipper heeft op den bewusten avond ongeveer 8.30 uur om hulp hooren roepen. Door den hevigen, storm heeft deze 'zich echter niet naar de plek des on- heils kunnen begeven. Het schip meet 220 ton. Door enkele schippers aan het Bergsche Veer zijn gister nog 56 balen, bloem opgepikt. Bij twee personen, aldus meldt de D. Ct. ver der, zijn we (om inlichtingen geweest op Wil lemsdorp, bij den bakker de Korver en den ar beider bij den Rijkswaterstaat van den Berg. Bei den vertelden met zekerheid, dat er een schip is gezonken en .dat alle opvarenden, daarbij om het leven zijn gekomen. Ze wezen precies de plek aan, waar dat ongeluk heeft plaats gehad en ze konden dat doen, omdat V. d. Berg en, een zoon van de Korver ter plaatse met haken een, scheepsromp hebben gevoeld. Van den Berg heeft er gister voor den Rijkswaterstaat een boei bo- vën gelegd. Het schip is gezonken precies voor de Dordtsche Kil ,op het Hollandsch Diep. Het geworgde meisje. Onze lezers zullen zich herinneren, dat een dag na de vreeseljjke ver worging van de juffr. Gilberte Wilms, in de rue Grétry te Luik, reeds een tweetal individuen ge arresteerd werden, welke bekenden, doch verzeker den, dat de hoofddader een Zwitser, Leon Richard, was. Men zocht overal naar dezen derde, ja, zelfs was men een klopjacht begonnen in de verdachte kroegen van Brussel. Nu echter komt bericht in, dat de Parjjsche veiligheidspolitie Zaterdagmiddag dezen Leon Richard heeft gearresteerd in de Jardin du Luxembourg, aldaar. Hij is onmiddellijk achter slot en grendel gezet en zal uitgeleverd worden, zoodra aan de formaliteiten is voldaan. De manier, waarop men den kerel heeft te pakken gekregen, was zeer handig. Men heeft nl. 's raans woning, waarin zijn vrouw verbleef, te Somvilliers, in 't kanton Bern, Zwit serland, bawaakt. Op 15 Januari jl. ontving de vrouw een brief uit Parijs van haar man, waarin stond opgegeven, dat antwoord moest gezonden worden naar de Bar Americain te Parijs. Toen hjj daar den brief van zijne vrouw kwam halen, pakte de Parjjsche politie, die inmiddels natuurlijk op de hoogte gesteld was, den kerel terstond bij zjjn kraag. ZWjar© stormschade j,n Berlijn. De heftójge storm, die sedert eenige dagen in Der- I i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2