Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Vrijdag 2 Februari 1906. No. 8421. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Het Huwelijksgeschenk. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Tevens deelt hij mede, dat aan alle ambtenaren, collegiën corporatiën enz., des namiddags te 31/2 uren van dien dag ten Raadhuize de gelegenheid zal worden aangeboden, zich aan het nieuwe hoofd der gemeente te doen voorstellen. Schiedam, den 2den Februari 1906. De waarnemend Burgemeester van Schiedam, VISSER. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden op het verzoek van C. A. G. Deterding, om ver gunning tot oprichting eener fabriek tot het Vervaardigen van Acetyleengas en plaatsing van een gasmotor van 2 paardenkracht, in het pand staande aan den Noordvestsingel no. 91, kadaster sectie H no. 227 uithoofde van gevaar voor ontploffing en brand, afwijzend is beschikt. Schiedam, den Isten Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. '12, le lid der Drankwet, Ier openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoeken voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank lo. van J. A. DAALMEIJER, voor het pand Damlaan no. 101 2o. van J. II. MIDDEN, voor bet pand Lange Haven no. 114 3o. van J. Th. W1TBERG, voor het pand Hoofdstraat no. 109 Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking ls geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren inbrengen. Schiedam, 1 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.B. De Secretaris, V. SICKENGA. 2 Februari. RUSLAND. Volgens een bericht van een particulieren corres pondent is gister-avond om tien uur de stad Wola {Naar het Duit-sch.) door troepen bezet. Alle huizen werden doorzocht. Volgens een bericht uit Lodz van een particu lieren correspondent staat daar het voornaamste rijksmagazijn en de spiritusraffinaderij in vlammen. Verscheidene duizenden menschen hebben te Wla- diwostok deelgenomen aan het ter aarde bestellen van 22 soldaten, die bij de onlusten van den 23en Januari gedood zijn. In den optocht werden roode vlaggen medegevoerder viel echter niets bijzon ders voor. Om de bevolking gerust te stellen heeft het stadsbestuur zich tot den Tsaar gewend met het verzoek de soldaten die aan de gebeur tenissen van 12 December tot 28 Januari hebben deelgenomen, amnestie te verleenen. Generaal Artamonof is in plaats van generaal Models tot commandant van de vesting benoemd. BELGIë. Heit Hbl. v. Antw. meldt Verscheidene liberale bladen bojuden. formeel slaande, dat officteuse onderhandelingen voor oen verbond tusischen de Liberale Volkspartij en de Socialisten .gaajude zijn en "dat men zelfs tracht de christen-democraten in dê combinatie te halen. Verleden Zondag zouden de socialisten reéH-s dVer de zaak beraadslaagd hebben. 11) Tante Kuki was intusschen in den zevenden hemel, want zij was blijkbaar de heldin van den avond. De prins onderhield zich lang met haar en de kamerheer von Diestelcamp week niet van hare zijde. Deze had zich een nieuwe pruik ge kocht met kort haar, dat d la brosse opgemaakt was en die hem wel is waar niet jonger maakte, ^aar hem toch een knap uiterlijk, gaf. Het was °f hij door zijn «uiterlijk" Kathe een blijvend ver wijt wilde zijn, en haar toeroepen: Ziet ge nu wel, zoo'n kerel ben ikEn ge zijt dwaas genoeg geweest mij te versmaden. Na het souper, dat der goede vrouw Schnörc- kel alle eer aandeed, vond mijnheer von Diestel- camp gelegenheid, zonder dat de anderen het konden hooren, eenige woorden met zijn jonge gastvrouw te wisselen. Wilt ge wel zoo goed zijn mij een verklaring te geven. Eer wij hier heen gingen liet de prin ses mij roepen en verzocht mij in de vleiendste woorden haar een «grooten" dienst te bewijzen ZÜ zou dit zeer op prijs stellen. En weet ge nu FRANKRIJK. De Kerkvervolging. Donderdag-middag begon in 28 katholieke- ker ken le Parijs de inventarisatie der kerkgoederen. De gteefetel ijk head 'had reeds verleden Zondag den gelo-ovi'gen .aanbevolen bij deze gelegenheid in de kerk tegenwoordig te zijn, om op die wijze te protesteeren telgen het optreden vlan den Staat. Ook de Ratri-o tten'bond had circulaires: verspreid tot het houden van beloogingen. Van zijn kant had de prefect der Seine- eergiisterochtend de 20 burgemeesters der verschillende stadsdistricten hij zich ontboden, hun de instructies der Re geering medegedeeld en hun erop gewezen, dat hun tegenwoordigheid bij de inventarisatie nut tig zoude zijn; daardoor meende hij, zouden zij verzoenend werken en zij zouden er ook voor kunnen wake-n, dat d-e godsdienstige gevteelens van de igeloovigen niet werden beleedigd en do ige wetens Vrijheid werd geëerbiedigd (I). Mocht he't (desniettemin toch tot onlgereg-eldh-eden ko men, dan moesten zij en de ambtenaren der be lasting zich verwijderen en over het gebeurde rapport uitbrengen pap- den prefect.. In do Sint- Rochus-kerk, waar epn dichte menigte-, bijna ge heel bestaande uit personen y!an de aristocra tie en den gegoeden middenstand, bij-een was, kwiam het tot een woelige betoo-giing1. Terwijl in de sacris'tie door den pastoor een protestver- klaring werd Voorgelezen, hield de menigte de wacht aan de ingangen ien belette den regee- ring'sag-enten binnen te dringen. Van alle kan ten klonk het: „DievenI" „Terug 1" en men dreig de met stokken. De deuren werden Vervolgens van binnen getsloiten. De geloovigen hieven daar- wat dit was? Zij liet er mij de hand op geven, dagelijks, zoolang mevrouw de gravin uwe tante bij u logeert, uw huis te bezoeken, om deze ge zelschap te houden! Toen ik het waagde op te merken, dat gij daarvoor de aangewezen persoon waart, beweerde de prinses dat de gravin uwe tante een beetje «komiek" was, en zooals zij reeds zeide, ik begreep haar wel en deed haar daarmede een onschatbaren dienst. Ja, wat zal ik daarvan nu nog meer zeggen, vroeg Kathe lachend, want het denkbeeld van de prinses of eigenlijk van den prins scheen haar heerlijk en zeer doeltrelfend. Hm, liet mijnheer von Diestelcamp hooren, die trachtte een niesbui te onderdrukken, het valt toch niet te loochenen, dat de zaak mij nog ta melijk duister voorkomt. Primo, waarom kunt gij niet aan de gravin uwe tante de noodige afleiding bezorgen Omdat zij niet op mijn gezelschap gesteld is. Ik ben in baar oog veel te dom en veel te jong, vervolgde Kathe ter opheldering. Werkelijkriep mijnheer von Diestelcamp verwonderd. En waarom noemde de prinses uwe tante toch een komiek mensch Ik verwachtte een caricatuur van een oude vrijster te zullen ontmoeten, met een onhandelbaar humeur en vind nu een bejaarde dame, die er zeer voornaam en zeer bevallig uitziet, eeu gerijpt oordeel heeft en een veelzijdige levensbeschouwing bezit. Wat is daarin nu voor komieks te vinden Och, zeide Kathe weder, dat woord heeft de op geestelijke liederen aan pn hieven afwachten, wat er vérder .gebeuren zou. Na verloop van een uur keerden de ambtenaren terug, verge zeld van een sterke- politiemacht, die de keirk omsingelde. De menigte verliet nu door een zij deur liet Godshuis, doch ,schoolde- in de nabu rige straten samen, totdat de politieagenten haar kwamen verstrooien. In andere kerken weigerden de geestelijken de ambténaren der reg-eering toe te laten. Met het gevolg, dat de inventarisatie; in geien der 28 kerken kon plaats hebben. B 1 o e d i ge bo t s i n g te Pa r ij s. De be-ricliten, welke -ons: heden uit Parijs be reiken, doen zie®, dat de regeering in haar blin den haat tegte-n he-t catholiai-sm-e zich niet ont ziet hier en daar door haar laaghartig optreden bloedige scènes te ontlokken. Sten inspecteur van politie wilde gister te Pa rijs de door de wet op de scheiding vlan Kerk -en Staat voorgie-sohreven inventarisatie van de kerk St. Clotilde uitvoeren. Hij werd in de uit oefening van dit werk door een opeengepakte menigte \vlerbinderd, die- (hem met zoo'n geweld de frappen, der kerk afgooide-, dat hij Verschei den Verwondingen bekwam. De politie heeft fo-en van leer .getrokken, vele personen werden gewond en talrijke inhechtenis nemingen hadden plaats. De politieprefect, die om drie uur aankwam, begeleid door een com pagnie van tie republikeinlsche garde-, heeft na de weigering vlan de menigte om hem te laten doorgaan, aan d-e soldaten gelast de kerk bin nen te dringen. Een handgemeen ontstond tu.sschen de betoo- igiers'ien de gardes; van weerszijden vielen schoten. Verscheidene inhechtenisnemingen hadden plaats; één priester word gearresteerd. Verscheidene gar des -wérden gewond Nadat d-e gardes waren teruggeslagen werden de geweren aan r-oilten gezet, en liet de prefect de gardes ongewapend oprukken .om opnieuw te trachten in de kerk te komen. Verscheidene per stenen vuurden met (revolvers op de gardes, an deren wierpen met (allerlei projectielen. D-e prefect gelastte aan de Republiike-inscliel garde, helt bek van de kerk open te breken. De betoogers schopten en sloegen met stokken, de gardes antwoordden met kolfslagen. Het hek be zweek en er .ontstond -een onbeschrijfelijk tu mult. De laatste; betoogers werden buiten de 'kerk (geworpen. Er zijn talrijke- slachtoffers ge vallen; de gewonden werden in apotheken bin nengedragen. Na tot op het Voorplein van de- kerk te zijn doorgedrongen, beukten do gardes met kolfslagen de kerkdeuren open, waarachter de gieloovig-en barricades ,va® stoelen hadden -opgeworpen. De gard-es mpe-sten vöet voor voet het terrein ver overen, waarbij men hen met stoelen wierp. De prefect liet het ko-or omsingelen, de geweren bij den Voet, De kerk vertoont een treurig, schouw spel: de ruiten gebroken en alle stoelen ge broken. Verscheidene gardes hebben -een kapot geweer of hun geweer 4s hun afgenomen. Men nam ongeveer 150 personen gevangen, maar de meesten zullen niet worden vastgehouden. Vijf tig .agenten of gardes1 zijn gewond. In de Kamer. In ,de Kamer interpelleerde de afgevaardigde Fïllard pjvter de voorvallen bij gelegenheid van de inventarisatie der kerken. Bouvier antwoordde: We waren op tegenstand voorbereid. De manifestaties hebben een politiek doel. De wet zal echter gerespecteerd worden met alle middelen, die de overheid te barer beschik king heeft. Bij de hervatting van de zitting was de Ka mer nog altijd rumoerig. Ra mei zeide-, dat op hetzelfde oogenblifc dat men over gelijkheid spreekt, men te S.aiinte- Clio-tilde een charge uit voert op de menigte. Hij verweet de regeering de wet te hebben Verkracht, en een moordaan slag te hebben gepleegd. Bouvier protesteerde tegen deze woorden en dreigde de vergaderzaal te verlaten, wanneer ze niet. worden ingetrok ken. De geheele linkerzijde applau-diseerde staan de en e-ischte dat Ramel tot de orde zou wor den geroepen. Doum-er gaf haar voldoening. Ra mel herhaald© het wOprd „moordaanslag", maar erd opnieuw tot d© orde geroepen. De dis cussies werden gesloten. Acht moties om tot le orde Van den dag -over te gaan werden in gediend. Met een mofi© Van Grosdidi-er kon Rou- v'ior zich vereenigen. Deze motie fuidde-, om tot le orde van den dag over te gaan en dat de .vainer op de regeering vertrouwt om '3e wet te handhaven. Ze we rit aangenomen met 348 tegen "166 stemmen. Vervolgens werd de zitting op geheven. prinses alleen gebruikt om... om zekere eigen aardigheden aan te duiden, die tante ver toont in haren omgang met hare naaste bloedverwanten en in het bijzonder met aange trouwde nichten. Nu zijn echter aangetrouwde nichten ook menschen, ziet ge, die een afkeer hebben van elke tanteachtige overheersching 1 Maar tante is onze logee en daarom moeten wij boven alles «den vrede trachtte te bewaren" en hoe nfleer afleiding en verstrooiing tante nu heeft, des te gemakkelijker valt het ons, in dit opzicht onzen plicht te betrachten, wanneer gij, mijn beste mijn heer von Diestelcamp, ons hierin de behulpzame hand zou willen bieden, dan zouden wij u onuit sprekelijk dankbaar zijn 1 Mijnheer von Diestelcamp nieste. Wat zijt ge toch welsprekend, zeide hij met vochtige oogen, niet van ontroering, maar door het niezen. Toen de prins en de prinses kort daarop afscheid namen, fluisterde de prins zijn bondgenoote toe Ik had gelijk, en gij natuurlijk ook 1 Tante Kuki laat het zich niet uit het hoofd praten, dat mijnheer uw gemaal zijn ontslag uit den dienst moet nemen. Zij heeft mij, en gelijk ik hoorde, ook onzen goeden kamerheer, lang en breed uit eengezet, dat zedelijke verplichtingen niet moch ten achterstaan bij uiterlijke voordeelen en we- reldsche verzoekingen. Ik deed wat ik kon, maar zonder eenig resultaat I Natuurlijk bij tante Kuki kan men zich buiten adem praten, zonder dat er iets hoegenaamd SPANJE, De conferentie te Algeciras. In een officieele- zitting heeft het congres on gewijzigd het reglement vloer de belastingen aan genomen. De Marokkanen wierpen vele bezwa ren op en zeiden, dat zij he-t ontwerp aan hun. régeering zouden voorleggen. Aan de behande ling Van de invoerrechten is men nog niet be gonnen. Een ambtelijk communiqué vermeldt, dat de conferentie gelooft niet te moeten aannemen de Marokkaansche voorstellen, betreffende belasting op post, telegraaf en telefoon. De eerstvolgende vergadering zal Zaterdag gehouden worden. De Parijsche correspondent van het Berliner lageblatt bestrijdt het bericht uit Londen, volgens hetwelk aan Zwitserland of Holland de hervorming de? politie in Marokko zal worden toevertrouwd, en vermoedt, dat Marokko zijn eigen politie zal behouden, maar dat aan Frankrijk zal worden toegestaan, instructeurs aan te stellen. ITALIë. In de Kamer zeide Fortis, bij de voortzetting der beraadslaging over de verklaringen van de regeering, dat hij de opdracht tot het vormen van een kabinet moest aannemen, daar de Kamer, den modus vivendi met Spanje verwerpende, te kennen helpt. Die is nu eenmaal standvastig 1 zeide K&the verachtelijk. En zij beproefde nu op het gemoed van haar man te werken, nadat tante Kuki zich met eenige schimpscheuten op Kathe dien avond ter ruste had begeven. Maar de duivel van het bezit had hem reeds geheel tot zijn slaaf gemaakt, en hij nad honderden weerleggingen voor ieder van Kathe's bezwaren. Hij lachte om het denkbeeld, dat tante Kuki Kathe op de door deze geschetste wqze behandelen zouhij beweerde, dat hg er dan toch ook nog was, om hiervoor een stokje te •heken, en buitendien was Kathe geen karakter >m zich zoo maar klakkeloos te laten onderdiuk- ,ien. En daarin had hij weer gelijk. Om kort te 'aan, toen Kathe zich eindelijk doodmoe en wanhopend ter ruste begaf, was zij niets gevorderd, Den anderen morgen verscheen tante Kuki zeer ontdaan, en zeer slecht geluimd aan het ontbijt en bekende eindelijk, na herhaald en dringend vraaen dat het in hare kamer «spookte. Z:j had den ganscben nacht geen oog dicht gedaan, om dat een onzichtbare hand voortdurend met erwten herp. Het had lang geduurd eer zij er toe kon 'esluiten licht aan te steken om te ontdekken -an waar dat spookachtige en zenuwachtig-makende reruisch toch kwam; zij had eindelijk Lisette ge nepen, maar niets kuunen ontdekken wat men ils natuurlijke oorzaak er van kon beschouwen, n daarom moest men wel aannemen dat het in lat vertrek «spookte." (W<^ De "WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de nieuwbenoemde Burgemeester, de heer Dr. M. A. BRANTS, in eene op Dinsdagden 6den Februari o.s., des namiddags ten 2 uur te houden Buiten gewone Zitting van den Gemeenteraad, als hoofd der gemeente zal worden geïnstalleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1