Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 1. 29ste Jaargang. Zaterdag 3 Februari 1906. No. 8422. Officieele Berichten. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis te Schiedam. Algemeen Overzicht. PAR1JSCRE KRONIEK. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau; BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regël. Voor herhaaldelijk adverteerea worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Personeele belasting No. 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1905, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 2den Februari 1906 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Februari 1906. De Burgemeester voornoemd VISSER, L.B. Zij, die van bovengemelde inrichting over het jaar* 1905 nog iets te vorderen hebben, worden dringend uitgenoodigd daarvan rekening in te zenden bij de adjunct-directrice vóór 13 dezer. De Commissie van administratie v/h Stads-Ziekenhuis W. A. BEUKERS, Voorzitter. W. A. VAN BOLDER Dz., Secr.-Penn. Schiedam, 3 Februari 1906. De historische raadzaal op het Binnenhof aan den Vijver, die -onz© hoogmogend en, der Eerste Kamer onderbrengt en ook de letten vhn Zuid- Hollands Staten gull© gastvrijheid biedt, was deze week getuige van het algemeen politiek debat, dat onze achtbare stenatoren bij de be handeling der Staajtsbegrooting plegen te houden. Het doelwit van dit parlementair steeikspel naar nieuwere zeden op deze historische plek te hou den, was natuurlijk het staatkundig knpeiiproduct dat. aan Borgetsijus heit leven dankt, maar dein naam des1 Vaders niet mag' dragen. Melt forsche hand en scherp oog' staken de fiere tomooaridders naar de ridderlijke tegen standers, die zoo menig kwetsbare plek te be dekken en te verweren hadden. Allereerst trad in 't krijt ridder HaVelaar, die na een korten stoot, die vrees voor kf.esre-chtstrijd en voorzich tigheid hij belasting-Voorstel ten weerklinken deed, bet véld aan collega Wioltjer overliet, die wai Scherper klanken deed hooren. Het Kabinet, uit politieke ongerechtagiheid geboren, w-aar eenheid| van begiiustel totaal ontbrak, had hier een geducht tegenstander te bekampen, 't Mocht zich metein met het Kabinet, dat hét land Van de wanörde redde en de antithese naaf z. d. met recht stel de, maar groot® verwachtingen had spr. van de huidige regeeringspersonen niet. Hij en zijne Vrienden zouden ze eerbiedigen als. de overheid ons naar Godsi bestel opgelegd. Bij dc beoor- deeling der voors.telljen, door dit ministerie in 'te dienen, zou als hoogste maatstaf gelden het waarachtig belang dés lands'. 'Nadat door den heer Van Löben Seis. een noodkreet gestaakt was ovler onze slecht ver zorgde defensie, reed in Volle wapenrusting het tornooi, binnetn ridder mr. Reekers, die zijne krachtige stoeten richtte op de zwakke plekken Van. den tegenstander-ridder. Hij had verwacht een parlementair ministerie uit al de fraction der linkerzijde samengesteld. In de plaats daar van kregen we een combinatie, die eigenlijk slechts een cabinet d' affaires mag heeten, een regeering zonder beginselen, die slechts wat kon „rondhuppelen" in de neutrale zone, mis'schien daar eVen buiten kan gaan, maar zich daarboven verheffen nooit. De formateur had jn het Kabinet niet mo gen ontbreken. Er moe-st eenheid .van richting zijn, en waar deze ontbreekt, hajd het vorige Kabinet even goed kunnen voltooien de laak, die het tegenwoordige ministerie toch zal moe ten afwerken. Herhaajlde misgrepen werden reeds door het richt,inglo.o-ze- ministerie gedaan: de Mid delenwet iis niet met een beroep op de ante cedenten te Verontschuldigen, het verlof aan mi nister Kraus, geheel zonder antecedent, het vraag stuk der Grondwetsherziening en de samenstel ling der Grondwetscommissie, mede niet met een beroep op de antecedenten te verdedigen. Waar aldus op het stalen pantser zulke he vige stooten werden toegebracht, mocht den rid der-tegenstander wel een oogenblik van verhaal worden geschonken. t Werd bezorgd door de hee r-en RegO.ut en Laan, die refep. het negende depar tement prezen en het ministerie doopten tot oen herzieningis'kabinet, dat vooral pp financieel ter rein zou hebben pal te staan. Na een korte pauze, waarin de heer Van den Biesén een schpone peroratie hield over de stel ling Amsterdam, waarin wij allien onze Konin!- ging'in met (Onze trouw zouden omringen, trad een geharnast geestverwjant van bet Kabinet in 't krijt, die de wapens' richtte tegen het. eigen bloed. Ridder Samuel Van Houten reed met sierlijken zwaai den cirkel rond. En toen hij het vizier lichtte en voor een wijl zijn goed, oud rond ge laat deed zien, steeg er uit de ministeriee-le rijen de wanhoopskreet: Et tu Brute. Allereerst richt te de Haagsche ridder, die zoo lang van uit „De Grondwet" opereerde, zijn stooten op den modernen kruisridder, die nog kort geleden in het traditiioneele Land toefde', op Kuyper, den reactionair op het beginsel van scheiding van Kerk en Staat, den man van de bekende onder wijspolitiek, den slechten administrator, die zich door particuliere informaliën liet beïnvloeden. Maar toen vielen de slagen op Borgesius, den man die buiten het Kabinet bleef, den „knoeier" die op de schoolwet van Mac'kay voortbouwde en als ,dier tweede vader werd. Kuyper en Bor gesius, „twee handen pp éen buik" lach niet lezer I werden samen gebeukt. De beide „plaaggeesten der .Drankwet" werden samen af gerost. En toen richtte de fiere „Grondwet"-ridder zijne stooten op den Kahinefsstrijder. Geen ki.es- wetpolitiek, geen grondspeculatie, ©mar Vrouwen- rechtpositie, eedv'raag-oplossing pn lijkverbran ding, dat waren de eiiscben die ridder Van Hou ten zijn tegenstander stelde. Van den man, die schreef o.Ver „God, pigondom en familie" was zeker wel niet anders te wachten. Onmeedoogen- loos richtte dps deze ridder zijne stooten op het reeds ,zo.o gedeukte ministerieel harnas. Na deze geduchte stooten mocht het fel be stookte ministerie ,wel penige Verademing genie ten. Zij werd gebioden door de heeren Van Nierpp, Stork en Willige, wier houding voor het Kabinet in 't algemeen veel welwillender mocht geacht worden. In 't algemeen verdedig de laatstbbdoelde, lid der „Blanket-commissie", den huidigen politieken toestand; hij Vond zelfs Voor het retireeren van mr. Borgesius wel dege lijk uitzonderingsomstandigheden aanwezig, ter wijl hij opkwam tegen de meening dat genoemde formateur den heer Kraus ter zijde- zou hebben gelaten, indien hij zelf in het Kabinet zitting- had genomen. Hef Kabinet Vond alzoo in de-n héér Willige, een trouw paladijn, alleszins waard -een plaats in de commissie- Van z-even in te nemen. Toen traden weer andere Vechtrid-ders in het opgewekt parlementair lom-ooi. Bij de Grond wetsherziening zal het Kabinet het hoofd stoo ten, Verzekerde de- beer 't Hooft; 't'heeft geen meerderheid en pleegit aldus zelfmoord aan eigen beginselen. Het vterl-of aan minister Kra-us ver leend, vond hij be-schamend en kwetsend voor ons nationaal eergevoel. Hij wraakte liet ant woord der regeering in deze zaak. Heeft ze geen politiek besef, d-a-t zij durft komen met het motief, minister Kran.s in de-n Vreemde voor deel zal kunne-n Verwierven v-oor handel en nij verheid? Durft minister Kraus. de p-olitieke ver antwoordelijkheid, die ook in zijn verlof blijft, dragen, wanneer -hij afwezig is? Gesteld er is ■een oorlog uitbrak pf, wat God behoede, der ri-oningin een pngeluk ovterkw,am, hoe- zou het dun m-et die vteiuntwo-OBctelijkhecd gesteld zijn 7 Een „mededrager der koninklijke macht" naar Buys' w-oord, gaat in Vreemden loondienst! Dat i& i-e-ts ongehoordsHet Kabinet durft toc'h niet te méenen, jd!,at de Koningin, hoewel onderricht, dit, goed yönd en de- ministers ook. Dat zou ee-n groote miskenning zijn van het beginsel der koninklijke onschendbaarheid. Nadat de heer .Van Leeuwen op de pijnlijke won-deple-kken een pleistertje gelegd had door een vleiend complimentje, voor dit ministerie, dat hij met genoegen ,aan de- regceringstatfel zag, dikte jhr. Van der Does de Wdllehois de opmerkingen van collega 't Hooft nog wat. aan, door vooral te wraken ,de- grondwetsherziening, waartoe geen noodzakelijkheid bestaat en een kiesrecht-uitbrei ding, di-e n-og niet n-oodig is. Daarna trachtte de: minister van Financiën ein delijk de felle .stooten der tegenstanders te pa rt-eren. Hij ontkende beslist dat de vrijzinnigen zich m-et de socialisten zouden hebben verbon den, maar erkende ppode, dat het ministerie- geen vast aaneengesloten meerderheid had. Toch hoop te hij zulk pen meerderheid Vo-or zijne voorstel len te zullen vinden. Verzoenend, maar positief vrijzinnig dat zal het standpunt zijn. De Lager Onderwijswet zal loyaal- worden uitgevoerd, om dat het beginsel der continuïteit hoog staat Voor -de retgeering. Ov-er de zaak-Krans deelde de Minister nie-t veel nieuws mede-. Nieit als minister, maar als hoo-gleeraar had hij indertijd de verbintenis aan gegaan en ,,ina. rijp bte-raad" was besl-oten hem toch de portefeuille pp te- dragen. Aan het eind van zijn uitvoerig- verweer werd door de-n Minister niet onduidelijk de Kabinets- kwe-stie -op den Voorgrond gesteld. Met kracht protesteerde hij tegen het beslist optreden van den heer 'tHooft, De-ze had gezegd: de regee ring heeft geen politiek besef. Welnu, de minister verklaarde hier beslist, dat mocht de meerder heid der Kamer ook zoo denken, de regeering zou wéten wat haar te doen stond. Een ministerieele crisis werd hier dus voor waardelijk in uitzicht gesteld. Blijkt -ook al uit het slot Van dit politiek debat, dat 'tnu althans nog zo-o'n Vaart niet z-a,l loope-n, erkend moet toph worden, dat het ministerie tegenover de be sliste houding van de meerderheid der Eerste, en straks wellicht der Tweede Kamer, zwak staat én verrassingen niet zijn uitgesloten. V-oor de kiezers- dos een wenk te m-eer om -ook in dit schijnbaar kalm verloopen-d jaar hun kruit droog te houden. Maar ook voor allen, die -op ©enigen titel op het kiesrecht meenen te kunnen aanspraak maken, een afdoende rei den, om zich dat recht tijdig en behoorlijk langs den bekenden weg te v-erzekeren. Blijvé niemand tot de hier gerechtigden bchoorend, ditmaal ach ter, opdat ons kiezerskorps vöor alle mogelijke gebeurtenissen dit jaar voltallig en strijdvaardig moge zijn! 3 Februari. FRANKRIJK. De Kerkvervolging. Nieuwe botsingen. Ook gister hebben te Parijs bij de kerk St. Pierre Gros Caillou, in de rue St. Dominique, nieuwer betoogingen plaats gehad. De prefect, vergezeld van republikeinsche garde, politiedienaren en tamboers van de garde, liet driemaal sommeeren voor de kerk St. Pierre Gros Caillou en gelastte daarna de pompiers met. bijl slagen de deur te openen. Revolverschoten werden uit de kerk afgevuurdde gardes slechtten ver scheidene barricades van stoelen. De prefect gelastte vervolgens de brandspuiten te doen aanrukken en de kerk vanaf het dak onder water te zetten. Allerlei projectielen vlogen door de lucht. Tal rijke betoogers werden gekwetst. De republikem- garde te paard veegde met de blanke sabel de Maillartstraat schoon. Ondanks allerhande projectielen en revolver schoten brachten de pompiers verscheidene spuiten in werking, waarvan ze de stralen op de belegerden richtten. Een brandweerman, omvergeworpen door een houten balk, viel van een ladder en br ik een been. Alle deuren, die weerstand boien, werden met bijlslagen geopend. Een later telegram meldt Tienduizend personen waren verzameld om de kerk, waarin de gardes municipaux begonnen binnen te dringen. De gevangengenomen betoogers trokken voorbij, druipende van het water, met gescheurde kleederen en bebloed gelaat. De ver tegenwoordiger van den fiscus ging ten slotte binnende boedelbeschrijving nam een aanvang na een protest van den pastooreenige minuten waren ermede gemoeid. Een groot aantal personen is in hechtenis genomen of gewond. De rust was om kwart voor zes hersteld. Onder de personen die tijdens de gevechten dezer dagen aangehouden werden, zijn na ondervraging in hechtenis gebleven graal Henri de ia Roche foucauld, burggraat Guy, de Roche foucauld, Jean de ia Chevalerie, graat Marie de Bourbon enz. enz. Zij zullen vervolgd worden wegens mishande ling en beleediging van de vertegenwoordigers der openbare macht. (Van onzen Parijschen correspondent Parijs, 20 Januari2 Februari 1906. Het reglement van administratie, betrellende artikel 3 der wet van scheiding tusschen oe Ker ken en den Staat, op de inventarisatie der Ker kelijke goederen uetrekkmg beobende, wordt sedert den I9den dezer, in al de katholieke kerken, pastorieën, seminaria enz., van geueel Frankrijk, meestal onder protest der geesteiyxe doolden, in toepassing gebracut. De noogbegaatde pastoor der parochie van Saint Vincem, de Paul hoorden wij Zondag jl. den geloovigen verwittigen, dat bet- bezoek der regeeruigsainotenaren, met het ïnven- tarisseeren der kerken enz. belast, binnen eenige dagen in de kern van Saint Vincent de Paul te wachten was. In krachtige, waardige en goedgekozen bewoor dingen, waarbij hij nooit den noodigen takt mist, deed hij aan de zeer talrijk opgekomen geloovigen al het onrechtvaardige, grievende en voor de waardige kerkmeesters zelfs beleedigende, wat in die inventaris voor hen gelegen is, uitkomen. Zoo de Staat niets meer met God en de Kerk te maken wil hebben en dit niet meer heeft, wat komt hij dan opnemen, in onze kerken dringen en een werk verrichten wat alleen rechtens bij overlijden, in failliete boedels ot bjj dieven veroor loofd is Zoo zijn in de kapel der H. Maagd acht prachtige schilderijen van den bekenden en onlangs overleden meester Bouquereau, door de parochia nen aan de kerk geschonken. Deze kunstwerken zullen nu geïnventariseerd worden en dus aan den Staat gaan behooren, welke zoolang de regeering het goed vind, ze wel voor onbepaalde tijd, maar altijd voorloopig, in de kerk zal willen laten. De parochianen, met het vooruitzicht eerstdaags op zulk een nieuwerwetsche wijze bestolen te worden, konden moeilijk een kreet van protest bedwingen. Het is toch ook al te sterk en zoo gaat het in duizenden kerken en in sommigen nog erger. In het reglement van inventarisatie staat voor geschreven »De agenten zullen aan de priesters »die bij de opname tegenwoordig zijn, verzoeken de »de tabernakels te openen". Tegenover de kreet van verontwaardiging door dezen zin opgewekt, heeft de regeering zich moeten terugtrekken. De zin blijft evenwel en toont in haar volle be- eekenis het karakter der Scheidingswetten. De heer Öienvenu Martin, de minister van eeredienst, is als protestant zeker een ijverig lezer van den Bijbel en weet dus wel wut een tabernakel is. Buitendien souden vele Israëlieten, zijn vrienden, het hem kun- len zeggen. Hij zoude dan vernemen dat gedurende le vlucht uit Egypte deze naam aan de tent, welke sot heiligdom diende, gegeven werd. Later werd -n den Tempel van Jerusalem die plaa s zoo genoemd welke in het achtergedeelte gelegen was en waar de Ark des Verbonds bewaard werd. Een kostbare voile scheidde het in twee deelen, het eene van twintig ellebogen, het Heilige" genaamd en het andere van tien ellebogen het Heilig der Heiligen" geheeten, waarin de Ark des Verbonds resloten was. Alleen de hoogepriester mocht er ;ens per jaar tot navieren. Elke heiligschennende overtreding van dit verbod werd met den dood gestraft. Het feest der Tabernakels werd met de xrootste plechtigheid ieder jaar, in de maand i taart, gevierd en wei den 5den dag van de Thisri. je-lurende dezen dag leefde het volk onder tenten evenals de Hebreëers in de woestijn. Dit alle?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1