Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws.^ 'i un Gemengd Nieuws. 28 Septemberdat het publiek nu geen ver trouwen meer stellende in zulke particuliere be sprekingen wilde weten wat er voorviel, om volgens zyn recht, te kunnen toejuichen of af keuren. In Frankrijk verlangt men geen geheim zinnigheid meer en geen beraadslagingen onder de roos. Men wil licht, en het oordeel van de heele wereld. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Tribune te Bloem fontein wijst er nog eens op, dat de geheele Zuid- Afrikaansche pers, op eene uitzondering na, af hangt van Reuter's Agentschap, dat partijdig voor den Rand gezind is. Dat blykt weer hieruit, dat de redevoering van Milner zeer uitvoerig overge seind en die van den lord-kanselier slechts in acht regels weergegeven is. AMERIKA. Het Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft het plan voor een scheepvaartkanaal tusschen het Eriemeer en de Ohio goedgekeurd. De maatschappij, die het kanaal zal graven, heeft een kapiiaai van zestig millioen dollar. De voor standers van het behoud van de Nigara-waterval komen krachtig tegen de onderneming op. CHINA. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den correspondent van de Daily Telegraph te Tokio verzekerd, dat er voor een nieuwe Bok serbeweging in China geen vrees behoeft te bestaan. Offlcieele berichten. By Kon. Besl. is mr. J. D. C. baron van Heec- keren van Keil, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Stockholm en te Chris- tiania, in dezelfde hoedanigheid benoemd bij het Koninklijk hof van Denemarken. Bij Kon. Besl. is aan Louise Riedel, te 's-Graven- hage, werkvrouw in het gebouw van het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie, toegekend de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons. Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft het Grootkruis der Huisorde van Oranje verleend aan den heer von Schloezer, gezant van den Duitschen Keizer bjj ons Hof. De benoeming werd, naar wy vernemen, den gezant uit naam van H. M. de Koningin persoonlijk medegedeeld door Z. K. H. Prins Hendrik op de feestreceptie ten huize van den gezant. De oud-minister dr. Kuyper op reis. De correspondent van de Tel. te Athene schrijft dd. 19 Feb. Na zorgvuldig Athene en omstreken te hebben in oogenschouw genomen, is dr. A. Kuyper weer met frisschen moed de provincie inge gaan na rnjj eerst zeer bereidwillig een on derhoud voor de Telegraaf te hebben toege staan. Aan stof voor een interview ontbrak het dan ook geenszins, alhoewel onze ex-minister beleefd verklaarde liever geen politiek in dit gesprek te willen mengen. De heer Kuyper verklaarde met zijn reis tot dusverre zeer ingenomen te zijn en vol belang stelling en bewondering voor wat hij had gezien hij gaf ons een beknopt overzicht van zijn reis. In Klein-Azië en het H. Land had dr. Kuyper te kampen met zware zand- en modderstonnen en was de reis met paard en met wagen, ook al te voet, als de wegen te slecht waren, dikwijls niet zonder gevaar. Van uit Jaffa moest der karavaan zelfs hulp tegemoet worden gezonden en hield Dr. Kuyper er z\jn intrede met zestien paarden. Egypte, Karthoum etc. werden afzonderlijk behandeld, doch dit zou ons te ver voeren om hier mede te deelen. Wel zjj geconstateerd, dat, wanneer dr. Kuyper zijn reisindrukken in boekvorm of in gezellige causerie ten beste zal geven, hij op een dankbaar en belangstellend auditorium recht zal hebben. Ook de ontvangst op zyn reis en de personen waarmede hij in aanraking was gekomen, roemde dr. Kuyper zeernu hier was dit niet minder. Al spoedig van het hotel »Royal", vanwege de drukte, naar 't hotel sGrand Bretagne" overge gaan, ontving onze ex-minister daar de meest verscheiden en talrijke invitaties van oud-collega's, buiiemandsche gezanten etc. Aan de Nederlandsche legatie werd een déjeu ner aangeboden en een diner ter eere van dr. Kuyper gegeven, waar o.a. aanzaten de Fransche gezant, de Turksche gezant, graat Bello, eerste gezantschapsecretaris aan de Duitsche legatie met hunne dames, alsook de Duitsche en Engelsche gezanten. Dr. Kuyper had, bij afwezigheid van koning George, een langdurige audiëntie by den kroon prins in diens paleis. Ook aan Buitenlandsche Zaken bracht onze premier geruimen tyd door. Diners etc. werden aangeboden door de Fransche en Duitsche legaties, een soirée door de Engelsche, Buitenlandsche Zaken eet. De Turksche gezant had het genoegen dr. Kuyper meermalen aan zyn tafel te gast te hebben. De Turksche ambassade kan er zich ep beroe men den besten kok in 't Oosten te hebben. Zou dit feit alleen voldoende geweest zijn, den heer Kuyper te bewegen zich zoo herhaaldelijk in zoo een milieu te begeven Mogelijk zijn er nog diepere oorzaken, »'s lands wijs, 's lands eer" en daar hier iedereen in 't Oosten ten minste den knevel laat groeien, heeft dr. Kuyper ook zoo'n aanhangsel van manlijke kracht gecultiveerd en prijkt zijn bovenlip met een welverzorgde, niet te groote snor. Musea en wat bezienswaardig was, heeft dr. Kuyper hier bezichtigd, zich overal voor interes seerend en menigen jongen gids vermoeiend. Het valt dan ook niet te loochenen, dat er weinige jongeren gevonden zullen worden, die de ver moeienissen van zulke reizen zoo goed zullen door staan met dezelfde opgewektheid en energie. Dr. Kuyper reist via Micene, Nauplia, Korinthe, Eathia, naar Patras, vanwaar uit Olympia nog bezocht wordt. Vervolgens naar Corfu. Verder heeft onze groote landgenoot, naar hij zeide, nog geen definitieve reisplannen. Krankzinnigenverpleging. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht, te bevorderen, dat tot plaatsing van een behoeftigen krankzinnige |in de kolonie te Gheel, of in een buitenlandsch krankzinnigengesticht, bij gebrek aan plaats in de laagste klasse van een Nederlandsch gesticht, slechts dan worde overgegaan, wanneer de familie daartegen geen bezwaar heeft, of wel in het eventueel door de verwanten gewenschte Nederlandsch gesticht geen plaats in een hoogere klasse is te bekomen. Vraag naar arbeiders. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt in de Staatsct. onder de aandacht van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van het consulaat der Nederlanden te Essen-Rhur, in het Beneden-Rijnsch-Westfaalsch industriegebied vraag naar arbeiders bestaat in het bouwvak en in de mijn- en ijzerindustrie. Tegenover stijgende loonen in deze takken van nijverheid staan evenwel steeds stijgende uitgaven voor levensonderhoud, hetgeen inzonderheid bij de beoordeeling der loontoestanden in het Rhurkolengebied niet mag worde» voorbij gezien. iangeteekende stukken. ~De directeur-generaal der posterijen en tele graphie maakt bekend, dat, met ingang van 16 Maart a. s., aangeteekende stukken, belast met een verrekenbedrag van ten hoogste f250 zijn toege laten in het verkeer met Nederlandsch Oost-Indië. Alg. Ned. Werkliedenverbond. In de op 15 en 16 April te Rotterdam te hou den algemeene vergadering van het Alg. Ned. Werkliedenverbond zullen een aantal voorstellen worden behandeld. Zjj betreffengeen aansluiting bjj het comité voor algemeen kiesrecht, doch zelfstandige propaganda; een onderzoek in zake werkloosheid-regeling als rijks- of gemeentezaak uitgaat van de Werkmansbode als weekblad de vraag of een lid tegelijk lid van een kiesvereeni- ging kan zijn wettelijke verplichting voor onder nemers om een verbandkist met verbandmiddelen beschikbaar te hebbenaandringen op de verbe tering van den Dordschen waterwegregee- ringssubsidie voor plattelands-ziekenhuizenaf scheiding van den Bond voor Staatspensionneering beschikbaar stellen tegen den kostenden prijs van vlugschriften over vak- en vereenigingswezen, coöperatie, verkiezingslectuur enz.aandringen op betere uitvoering der Woningwettegengaan van het gebruik van zandsteensoorten, welke zeer schadelijk zijn voor de gezondheid der werklieden, met de bewerking belast. De Velservoetbrug. De brug is weg, zij ligt op den wal en alleen de resten van palen, de peiler en wat due d'alven zijn nu nog over. Met het grootste gemak is het draaibare deel weggenomen. De firma Volkert en Bos heeft het eenvoudig tusschen een paar bokken gehangen en toen zijn die er mee weggevaren, een eindje den kant van Buitenhuizen op, waar zy hun last op den wal hebben neergevleid. Als het werk zoo fortuinlijk doorgaat er wordt nu 's nachts ook gearbeid is alles nog binnen de 100 dagen weg. I i Anti-coöperatie. Op initiatief van de Zwolsche anti-coöperatieve vereeniging heeft zich te Deventer een voorloopig comité gevormd, dat zieh ten doel stelt, een ver eeniging te stichten op den grondslag van de Zwolsche. Reeds hebben een 14-tal personen bij een eventueele oprichting hunne toetreding toe gezegd. Ongelukken. Eergister-namiddag waren te Leiden eenige kinderen op het statiensterrein van de tram Haarlem—Leiden bezig met het uitzoeken der sintels, toen de kleertjes van een tienjarig meisje in aanraking kwamen met nog niet uitgegloeide sintels, met het gevolg, dat de kleertjes vlam vatten en de kleine spoedig geheel in brand stond. Eenige mannen kwamen op het hulpgeschrei toe en bluschten de vlammen door het kind in het water te houden. Het meisje, dat ernstige brand wonden had gekregen, werd vervolgens naar het Akademisch ziekenhuis vervoerd. Een 4-jarig meisje, dat tijdens de afwezigheid van'de moeder in de Hillelaan te Rotterdam met lucifers speelde, geraakte in brand. Met ernstige brandwonden aan beenen, borst en gezicht werd het naar het ziekenhuis overgebracht, waar het gisteren is overleden. Woensdag-avond omstreek 10 uur viel het elfjarig zoontje van een schipper die met zijn schuit in de Linge te Gelclermalsen lag, te water en kwam jammerlijk om het leven. Door een van Kampen komenden trein is gister-middag op het station Zwolle de landbou wer W. van der C., wonende te Ede, aangereden en onmiddellijk gedood. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 9 Maart 1906, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Werf „Gusto". Heden-morgen is met goed gevolg van de werf »Gusto" alhier te water gelaten de stalen romp van een zeewaardigen emmerbaggermolen, welken de firma Smulders met een zeewaardigen hakken en profielzuiger, in aanbouw heeft voor Zuid- Amerika (voor Engelsche rekening). Deze baggermolen heeft een lengte van 41.50 M., is 7.80 M. breed en 3.30 M. hol. Hy is voorzien van eene triple expansie-machine van 350 I. P. K. en van twee ketels, van te zamen 120 M2 verwarmend oppervlak bij 12 atm. spanning, en ten slotte van de noodige stoomlieren voor het manoeuvreeren van het vaartuig en de bagger-inrichting. De baggermolen zal in staat zyn, tot op eene diepte van 11 meter 550 tons specie per uur op te baggeren, en in bakken te lossen. In het ruim zijn de noo dige hutten ingericht voor logies voor de beman ning. De verlichting op het dek, in de machine kamer, zoowel als in het ruim, is electrisch. Het vaartuig gaat onder eigen stoom naar de plaats van bestemming. Brandersbond. In de gister-avond gehouden vergadering van den Brandersbond bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie rapport uit. Op voorstel van die commissie besloot de vergadering het bestuur van den Brandersbond te machtigen zich tot de Regeering te wenden ter verkrijging van gunstiger wetgeving voor de graanstokerijen en werd mede op voorstel dier commissie een nieuwe commissie benoemd, ten einde een vasteren vorm te geven aan het plan, indertijd door den heer C. A. Beukers aan de hand gedaan. Giste r-a vond gaf een dame bij de politie alhier kennis van het verliezen van een gouden horloge met dito ketting. Door de eerlijkheid van de vindster, vrouw Jeup, wonende Grofbaan, kon zij gister-avond weer in het bezit van het vermiste gesteld worden. De vindster was kort na de dame die het ver lies leed, aan het bureau aangifte van het vinden komen doen. Behalve de reeds vermelde jubi- le's werden er gisteren nog twee andere gevierd. De heer J. Valkenburg en mejuffrouw M. van Rossen herdachten hunne 25 jarige werk zaamheid, eerstgenoemde aan school F., laatstbe doelde bij het openbaar onderwijs, als onderwij zeres in nuttige handwerken. Zij ontvingen beiden de gelukwenschen der schoolautoriteiten en ook bewijzen van aanhanke lijkheid van de zjjde hunner leerlingen. Beiden deelden mede, dat zij zich voorstelden hun leerlingen Zaterdag aanst. feestelijk te onthalen. UIT ROTTERDAM. Brand. Door onbekende oorzaak brak gister-avond om 9 uur brand uit op de scheepstimmerwerf »De Hoop", Nassauhaven no. 3, van M, J. Van Ingen voorheen Boogaars Co., welke werf hoofdzakelijk dient tot opslagplaats van scheepstimmermans gereedschap en droogdokmateriaal, 'n Groote houten loods, dienende tot berging en grenzende aan de bankwerkerij der Kon. brandspuitfabriek der firma A. Bikkers Zoon, stond in vollen gloed, waarop duizenden naar Feijenoord snelden. De brandweer, die met 4 stoomspuiten en een groot aantal sectiespuiten ter plaatse was, had vóór half elf het vuur gebluscht met een stoom spuit en 4 gewone spuiten, terwijl de firma Bik kers met hare eigen bluschmiddelen water gaf. Groote waterschade werd daar aangerichtin de bank werker^ en draaierij. De houten loods met inven taris, die verzekerd was voor f7500, werd groo- tendeels verwoest. Vanwege de R, K. Vereeniging tot bescherming van meisjes is gister-middag te Rotterdam geopend het Tehuis in den Oppert 66, nadat dit door den pastoor-deken, den hoogeerw. heer A. A. Verbeek, plechtig ingezegend was. Uit den doode herrezen. Uit een dorp in Noord-Holland vertrok, ongeveer tien jaren geleden, een ambachtsman naar Transvaal, zjjne vrouw en kinderen achterlatende. In de eerste jaren ging het hem daar goed. Geregeld 'zond hij, volgens zijne belofte, aan zyn gezin in Holland gelddoch allengs liet hy minder van zich hooren, totdat, in en na den oorlog in Zuid-Afrika, volstrekt niets meer van hem vernomen werd. Hij werd dood geacht door de wereld en eindelijk ook door zijne vrouw, die vóór ongeveer een jaar een nieuw huwelijk aanging. Dezer dagen echter ontving de predikant van dat Noord-Hollandsche dorp een brief van een ambtgenoot uit Transvaal, die hem mededeelde, dat tot zijne gemeente o.a. behoort de man, die in zijn vaderland sinds lang niet meer tot de levenden was gerekend. In dien brief werd, namens dezen man, dringend gevraagd om eenig bericht aangaande zijne vrouw en kinderen, naar wie hij met groot heimwee zegt te verlangen. De predikant heeft den uit Afrika ontvangen brief naar waarheid beantwoordt, met bijvoeging van het portret van twee lief opgegroeide oppas sende dochters, die de vader indertyd als kinderen had achtergelaten. (IV. v. d. D.) Badplaats op Terschelling. Naar men meldt, heeft zich te Midsland, op Terschel ling, eene voorloopige commissie gevormd, die komen moet tot het stichten van eene nVereeni- ging ter bevordering van het Vreemdelingenver keer". Hoofddoel is, van Midsland eene badplaats te maken, waarvoor het strand uitnemend geschikt is. Komt de vereeniging tot stand, dan zal er eerst een goede weg door het duin aangelegd en aan het strand een paviljoen of restauratie ge bouwd worden. Ontzettende toestanden; Men schryft ons Op de Surhuisterveenscheheide in Friesland waar legio hutten staan, is geen de minste gele genheid voor betamelijke uitspanningen. Men houdt er nu zoogenaamde danshuizen met vstille vergunningen" op na. Als men op Zondag-avond een bezoek op die heide brengt, hoort men in één of meer hutten vreesdij k gejoel en geschreeuw, zoowel van jongelingen als van meisjes, die onder de muziek van een krassende harmonica of oude viool dansen en daarbij niet weinig sterken drank gebruiken, zoodat de danshuishouder goede zaken maakt. Is de woeste danspartij in 't holst van de nacht algeloopen, dan worden bij het naar huis gaan allerhande baldadigheden gepleegd, die de rust der andere heidebewoners verstoren. Door de politie wordt moeite genoeg gedaan om de danshuishouders te verbaliseeren, maar tot nog toe is dit niet gelukt, want de danshuishouder houdt er een hond op na, die, zoodra hij mannen hoort aankomen, door zijn geblaf den danshuishouder waarschuwt. Komt dan de politie de hut binnen, dan zijn alle glaasjes verdwenen en is nergens meer sterke drank te vinden. (Stand.) De moordaanslag te Leeuwarden. Naar men meldt, gaat het met Akke Kobus, het meisje, waarop onlangs te Leeuwarden een laag hartige moordaanslag is gepleegd, niet best. Zij moet kunstmatig ademhalen, kan nog steeds niet spreken en de hoop op herstel wordt zeer gering. Een bangen dag hadden gisteren drie jonge mannen uit Zwaagwesteinde, die met een praam, geladen met mest, van Veenwoudsterwal naar hun dorp onderweg waren en het ongeluk hadden met hun vaartuig te zinken. Een paar uren stonden ze bijna tot aan den hals toe in het water, zich vastklemmende aan een boom, toen ze gelukkig nog bijtijds door een drietal visschers uit hun gevaarlijken toestand verlost werden. Justitieel onderzoek. Onze correspon- te Maren schrijft ons dd. 28 Februari Naar aanleiding van 't bericht van heden over het bezoek der justitie aan ons dorp, kan nader het volgende worden gemeld Bedoelde persoon A. v. S., een 36-jarige onge huwde vrouw, stierf vrij plotseling, Maandag jl. Bij de lijkschouwing meende dr. YViegersma uit Lith teekenen van vergiftiging te kunnen consta- teeren, waarschijnlijk veroorzaakt door 't gebruik van geneesmiddelen, verstrekt door onbevoegden. De uitslag der gerechtelijke schouwing, die heden plaats vond, is niet bekend. Verlof is gegeven tot begraven. ('s Iiert. Crt.) Gevaarlijke verwonding. Men schryft uit DongenDe vastenavonddagen hadden hier over het algemeen een kalm verloop en reeds koe sterden wij de stille hoop, dat zij zonder wanorde lijkheden zouden voorbijgaan. Deze hoop is ech ter teleurgesteld. Dinsdag-avond te ruim 10 uur, ontstond er ruzie in een koffiehuis in »de Oude Baan", waarna de twistenden door den herbergier op straat werden ge zet. Onmiddellijk werden toen klappen uitgedeeld, en ontving A. in 't G. een levensgevaarlijke wonde in den hals. Zyn linkeroor is letterlyk in tweeën gesneden en de snede loopt van het linker- tot aan het rechteroor; ze is zeer diep en schynt met een zeer scherp mes te zijn toegebracht. De ge wonde verloor veel bloed. Hy werd door een paar ooggetuigen naar dr. Van Dormond gebracht, ten wiens huize de gekwetste de laatste H. H. Sa cramenten werden toegediend. Na daarop te zijn verbonden, werd hy per rytuig huiswaarts gebracht. Woensdagmiddag was het levensgevaar nog niet geweken. De dader is bekend. De ruzie ontstond in de herberg en de verwon ding werd toegebracht bij de herberg. Commen taar overbodig. i I 1 I L .1 ;..l ii i i 1 i li l i i i J. i 4 ,..L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2