Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Zaterdag 3 Maart 1906. 'No. 8446. EERSTE BLAD. Officieele Berichten. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: kostDl^iShïnt da|eJJks' uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en week 40 rpnt F m P6r rna.an ƒ1.35, per maand 45 cent en per Afzonderli'ikprnnCO Po3t d°°r geheel Nederland ƒ2.- per kwartaal. Aizonaerhjke nummers 2 cent. straat°^np^e^0nnWnde.nudafe!ijks aan8en°men aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 45 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uitersjt bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladenTen een Geïllustreerd Zondagsblad schouwer der stutten en rollagen 1,1 de branderijen, ^Vpry0 ,verko.r(|den is e®ne jaarwedde van f 100. ingeleve''d Schiedam, 3 Maart 1906. aniens Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, V. SICKENGA. Openbare Vergadering des Jefl,^ez°ndheids-commissie op Dinsdag 6Maart, «es nam. 3 uur, in het Archiefgebouw. GOUKA, voorzitter. ENDTZ, secretaris. RUSLAND. Het reglement op de Rij ksdo erna zal binnenkort verschenen. Het zal niet aan den raad van state voorge eg worden. Het nieuwe reglement bepaalt dat geen wet van kracht zal kunnen worden zon- Doema aCht,ging d°°r Raad Va" State en de De leden van den Raad van State zullen voorde deht benoemd worden en voor de helft gekozen oor de orthodoxe geestelijkheid, den adel, de emstwo s, de academie van wetenschappen, de niveisiteiten, den handel en de nijverheid. De iaa van State en de Doema zullen jaarlijks bij- ^n®®roePen worden by keizerlijk besluit. Beide se mgen zullen het recht hebben, voorstellen doen tot wijziging of afschaffing van be- aande wetten, en tot nieuwe wetten, behoudens grondwettelijke bepalingen. De Raad van State en int f.ma verkriisen het recht, ministers te terpelleeren over handelingen die niet in over- enstemming schijnen met de wet. De vergaderin gen van den Raad van State en van de Doema zuiien gewoonlijk openbaar zijn. Uit Tammerfors wordt gemeld De leden der arbeidersvereeniging hebben aan e politie overgeleverd eene vrouw, die medeplich tig moet zijn aan de plundering van de Russische staatsbank te Helsingfors en die in het huis de zer vereeniging in Tammerfors intrek had genomen. De vrouw, die zieh Emilie Kayl noemt, heeft verklaard uit Riga afkomstig te zijn en tot de socialistische partij te behooren. Dij twee lieden, die onder verdenking van medeplichtigheid aan de plundering, alhier in hechtenis genomen en naar Helsingfors gebracht zijn, werden 13.595 roebels en 9990 mark gevonden- DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung verneemt uit Berlijn, onder dagteekening van gister: Het bericht, door Reuter's bureau verspreid, at binnenkort een samenkomst van keizer Wilhelm met koning Eduard te verwachten zou zijn, heeft in elk geval nog bevestiging noodig. Tot dusver is over 's Keizers reisplannen slechts dit bekend dat waarschijnlijk in de tweede helft van April het bezoek van den koning van Spanje beantwoord zal worden. Naar hetgeen thans bekend is over de reis van koning Eduard naar Biarritz, schijnt een spoedige ontmoeting van de beide monarchen, 111 t byzonder in volle zee of in een haven, niet erg waarschijnlijk. BELGIS. De kamer heett gister het debat over den ongo geëindigd door de aanneming met 80 s emmen en 54 onthoudingen van de motie van eernaert, waarbij bepaald wordt dat zonder ver- IJl het onderzoek voortgezet moet worden van uet wetsontwerp van 1901, betreffende het bestuur er koloniale bezittingen van België en waarbij rouwen wordt uitgesproken in de hervormings- commissie» FRANKRIJK. In den loop van de behandeling der begrooting van oorlog in de Kamer, heett de minister van Oorlog, Entienne verklaard, dat Verdun gereed was eiken aanval te weerstaan. De bewapening is volledig, de opperbevelhebber is aangewezen, het leger is getrouw en vaderlandslievend. Entienne eindigde met het verzoek, de begrooting vlug aan te nemen. Een motie beantwoordende, heeft de minister van Justitie verklaard, dat de openbare beraad slaging het noodige licht zou ontsteken in zake de beschuldiging door kapitein Cuignet tegen generaal André ingebracht in verband met de Dreyiuszaak. Toen Auffray de eerlijkheid van Jaurès in ver denking bracht, schold deze laatste hem voor «walgelijken Jezuïet", hetgeen een hevige op schudding teweegbracht. Koning Alfonso zal morgen naar Parijs ver trekken, om een bezoek te brengen aan zijn ver loofde. De Koning blijft eenige dagen te Parijs. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 16 Februari—2 Maart 1906. De grootsche, krachtige, welsprekende encycliek van 11 Februari, waarin onze beminde Paus Pius X de Fransche wet van 9 December 1905, der Scheiding tusschen Kerk en den Staat, veroor deelt en verwerpt, heeft in de harten der Katho lieken van Frankrijk en zeker ook daarbuiten, niettegenstaande al de verwikkelingen, moeilijk heden, opofferingen en strijd welke deze veroor deeling onvermijdelijk ten gevolge moet hebben, een gevoel van verlichting en opbeuring verwekt, waarvan de gezegende uitwerking niet kan betwij feld worden. Deze uitspraak van den Paus was des te meer gewensckt, omdat enkele Katholieken hier deze pauselijke woorden wel noodig hadden, teneinde hen voor goed van die noodlottige, ziekelijke ver draagzaamheid, waardoor zij geleidelijk van al hunne rechten en vrijheden afstand deden, te genezen en uit dien dommel wakker te schudden, waardoor zij op weg waren vele goede Katholieken te misleiden en waarschijnlijk zelf onbetwist zich in de armen der op de loer liggende vijanden der Kerk van Rome, te werpen. De geheele tekst van het ontwerp van reglemen- tatie der openbare administratie der Scheidings- wet, waarvan de onwettige boedelbeschrijvingen een eerste staaltje waren, is nog niet bekend. De Echo de Paris publiceert echter eenige beschik kingen betreffende de vereenigingen vaneeredienst en daarvan is het karakter zeer streng. De com missie daarmede belast, legt met zulk onbetwist bare kwade trouw de bedoelingen der wetgevers uit en toont zich zoo veeleischend en gemeen, dat de gematigdsten, die het bestaan der vereenigingen van eeredienst mogelijk achten en de Katholieken beschuldigden de weldaden der vrijheid welke de bcheidmg hun schonk, te weigeren, zelf er door ontmoedigd moeten zijn. Zij zijn zelfs gedwongen te erkennen, dat de Katholieken gelijk hadden bij de eerste toepassing dezer wet weerstand te bieden, welke wet door hare brutale vormen en huichel achtige vrijheden het in alles er op toe legt hunne kerken te berooven, hun eeredienst te verhinde ren en hun geloof te verbieden. De liberalen en zekere geestelijken en getrouwe Katholieke maakte zich illusiën. De decreten over de inventarisatiën begonnen hen wat ongerust te maken, die over de vereenigingen van eeredienst brengen hen in vertwijfeling. «Maar dat is afschu welijk roepen zij, »de wet houdt niet in wat de reglementen willen voorschrijven; dat is geen vrijheid meer". Maar brave zielen, wat kon men anders ver wachten De dwaasheid dezer gematigden, die alles geloofden bestond daarin, dat zij niet gaan inzien wat de republiek hier langzaam aan geworden is. Het is geen gouvernementsvorm meer, doch een instrument van overheerscking in banden der anti- maatschappelijken en anti-geloovigen. De republiek, welke de rechten en vrijheden van allen heet te verze keren,is hier in handen van Jacobynen en Sectarissen gevallen, bij wien het dwaas zoude zijn te veron derstellen, dat toen zy tot de scheiding der ker ken en van den Staat besloten, zij er aan konden denken aan die kerken het recht te laten haren eeredienst in vrijheid uit te oefenen en haar leer te mogen onderrichten. Het is immers den eerendienst welke zij willen onmogelijk maken en de leer moet uitgeroeid worden. Hoe kon men nog veronderstellen dat zij de vrijheid aan hun tegenstanders zouden schenken die anders denken dan zij Daar zijn zij te ver in de praktijk voor gekomen. De vrijheid bestaat slechts voor hun zoo lang zy van dienst kan zijn in hun eigen zaken en belangen, doch wanneer diezelfde vrijheid hunne autoriteit kan benadeelen of zelfs een middel worden van controle of om hun arbi trair optreden te temperen, dan wordt zij dadelijk opgeheven en ter zijde gesteld. De reglementen moeten de wet voltooien, dat wisten zij, en daarom zijn de Katholieken wel gedwongen werkdadig weerstand te bieden, want hun rest geen ander middel om de Jacobijnen die niets dan de kracht en het geweld respecteeren en de sectarissen, tot alle laagheden in staat, wanneer zij zien dat men ze lijdzaam verdraagt, tot staan te brengen. Deze weerstand werd in de meeste kerken in Parijs en in de departementen moedig geboden en slaagden de agenten der regeering er dan eindelijk in de inventarisatien, of een schijn daarvan, te bewerkstelligen, dan was het altijd onder protest der pastoors en kerkbesturen en in zeer vele gevallen eerst na de kerken, sacristiën en brand kasten, op brutale wyze te hebben opengebroken en politie, brandweer en het leger voor dit heilig schendend werk gebruikt te hebben. De lijst der veroordeelde verdedigers dier kerken wordt met den dag langer en belangrijker. Zoo stond Maandag den 20ste hier voor de correction- neele 8ste Kamer terecht, wegens de verdediging der kerk van den Heiligen Thomas van Aquine, de 70-jarige generaal Récamier. Deze moedige grijsaard werd beschuldigd van beleediging en slagen den agenten aangedaan. Hij zoude onder anderen gezegd hebben «Ik ben commandeur van «het Legioen van Eer en ik vind dat wat gij daar «in uniform uitvoert meer dan ellendig is". Verder bekende hij alles wat men hem ten laste legde. »Ik heb er stevig op ingeslagen, zeide hij; «maar met mijn vuisten en niet met mijn wandel- »stok, want die had ik niet bij mij". «Ook heb sik gezegd: Men zal mijn kerk niet binnenkomen «dan over mijn lichaam". Ik heb mij bij mijn «parochianen aangesloten en zelf de leiding der «verdediging, geheel op mijn eigen initiatief, op «mij genomen. Doch de politie-agent Fabrice houdt vol dat de generaal met zijn stok geslagen heeft. Hier door ontstond een hevig incident. Een advocaat, die in zijn advocaatscostuum de zitting bijwoonde, mr. Leopold Bernard, fluisterde een zijner collega's een woord in het oor wat niemand en ook de aangesprokene niet gehoord schijnt te hebben. Doch de agent Fabrice snelt weer naar den pre sident en roept«Een advocaat en hij wijst mr. «Leopold Bernard aan, zeide toen ik voorbij ging «Lat is ook een verklaring welke geen veertig «stuivers waard is". Mr, Bernard erkent dit aan zijn collega, doch niet tot den agent gezegd te hebben. De substituut neemt een requisitor tegen den advocaat, die intusschen zich van zijn ambs- costuum heeft moeten ontdoen. Middelerwijl veroordeelde de rechtbank generaal Récamier tot zes maanden gevangenis, met uitstel. De advokaat Bernard komt nu als beschuldigde voor en wordt onmiddellijk veroordeeld, hoewel zijn collega verklaart niets gehoord te hebben. Hij verdedigt zich zelf. «Ilij wil geen veront- «schuldigingen maken. Mijn confrères kennen mijn «overtuiging. De tegenspraak in de getuigenis «van den agent hebben mij verontwaardigd. Ik «zal de verzachtende omstandigheden, welke ik «zoo vaak voor mijne cliënten gepleit heb, niet «voor mij zelf vragen. De Katholieken denken «evenals ik, en ik denk, dat er maar éen middel «bestaat om zich te verdedigen, het geweer «grijpen". Het oude hoofd der balie, mr. Albert Danet, komt zijn moedige collega ook nog bijstaan. «Hy is nog in die jaren, zegt hij, waarin de ziel «zoo gemakkelijk trilt en zoo gij al niet zijn vuur «kunt deelen, zult ;gij het toch zeker bewonderen. «Daarbij zult gij tusschen het woord van een «agent en dat van een advocaat, ons toch wel de «eer bewijzen, aan den laatsten crediet te schenken". De rechtbank bleef onhandelbaar en veroor deelde mr. Leopold Bernard, tot acht dagen ge vangenis, met uitstel eu fr. 200 boete. En dit is nu maar eea enkel staaltje hoe het bier toegaat. Hoewel Parijs zich hoe langer hoe minder vroo- lijk als vroeger kan toonen, toch was de Mardi- Gras dit jaar weder tamelijk dol en daar de zon voor eenige uren den donkeren sluier welke gedu rende maanden haar schitterend gelaat bedekte, had opgeheven, ging jong en oud er uit en naar de groote boulevards's avonds schier veranderde het tooneel en werd van een klucht op vele plaat sen een treurspel. Regimenten apaches uit de buitenwijken daalden naar dit voor hunne opera- tiën zoo geschikt terrein af, waar zij zich alles gingen veroorlooven, velen door maskers beschermd. Veertien honderd zeven en vijftig arrestatiën wer den er gedaan en een officier de Paix moet ver klaard hebben, dat men wel vijf a zesduizend mis dadigers had kunnen arresteeren, doch er was geen plaats om te bergen. Dat belooft wat voor Half Vasten. Fideuus. SPANJE. De conferentie te Algeciras. Volgens welingelichte kringen heeft Oostenrijk aan Duitschlahd gevraagd, of het aangenaam ge vonden zou worden, als de Oostenrijksche afgevaar digde te Algeciras een zoodanig voorstel inaiende, dat de Fransche en Duitsche zienswijzen tot elkaar gebrachtwerden. Het antwoord van Duitschland luidde vry ongunstig, daar het te verstaan gaf, dat het weigerde het overwicht van Frankrijk in Marokko te erkennen. dJ ITALIë. i Uit Rome wordt gemeld, dat de veertien nieuw- gewijde Fransche bisschoppen Zondagavond door kardinaal Merry del Val op een gala-diner werden ontvangen. Maandagochtend gaf de H. Vader een plechtige audiëntie voor de bij deze gelegenheid in Rome aanwezige Franschen, waarbij kardinaal Matthieu uit aller naam ook de nieuwe bis schoppen waren tegenwoordig een adres van hulde voorlas. Maandagavond had in de Fransche kerk van St Chiara een pontificiaal Lot plaats, waaronder mgr. Touchet, bisschop van Orleans, een indrukwekkende feestrede hield. Ten slotte gaven de veertien nieuwe bisschoppen gezamelijk hun plechtigen zegen aan de talrijke menigte, die vol geestdrift hen toejuichte. ZUID-AFRIKA. De Standard meldtDe regeering heeft afgezien van de benoeming van een koninklijke commissie voor Zuid-Afrika om de grondslagen van het kies recht voor Transvaal en Transoranje uil te werken en in plaats daarvan eene kleine raadgevende commissie die in Engeland blijft, benoemd. Zy zal gegevens vergaren, om de regeering voor te lichten. Aangainde de terugzending van de koelies moet de regeering besloten hebben dat de koelies die terug willen, drie maanden van te voren den dienst moeten opzeggen. Het loon dat de koelies in dat tydvak verdienen, zou ingehouden worden als bij drage in de kosten van terugzending onder de vroeger gemelde voorwaarden. Een bewering van het parlementslid Robertson, dat de inboorlingen in Natal door de de daar gevestigde blanken slecht behandeld worden, lokt .eel tegenspraak uit, o.a. van den agent generaal van Natal te Londen. De correspondent van de Tribune meldt uit KaapstadDe Afmaauders heuben Lord Milner's rede zonder verwoijuering, ja zelts met onverschil ligheid gelezen zy vmuen üaar zelts gunstiger voor de Boeren. De Eugelsche liüeralen zyn er over verontwaarüigd evenals de gemachtigde Boeren pari ij, die door Miiuer werd aangevallen. Ons Land komt waardig op tegen de bewering van Miiner dat du oiad altijd een vijand van de En- gelscheu is geweest. Het oiad zegt dat het slechts een zichzelf gelijk blijvend tegenstander van het Milnerisme is geweest, anders niet. AÜSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne Australië is by de Etigelsche regeering in verzet gekomen tegen het oplossen van de kwestie van de Nieuw-Hebriden tusschen Engeland en Frank rijk, zonder dat Australië in de zaak wordt gekend» roeBDPnGnnEfu-. EN WETH0UDEaS VAN SCHIEDAM, van sollicitanten naar de vacante betrekking K.. 1 .A_li _iH - - •- f 1 fj i i_j Li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1