Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Bezoek van het Kon. Echtpaar aan Rotterdam en den Kinderdijk. vorengemelde commandeerende-officieren, vermits de beschikking op die verzoeken, in verband met vorenbedoelde aanschrijving, aan dezen is overge laten. Het request van adressant wordt, zooals het daar ligt, afgewezen, aangezien inwilliging niet zou zijn in het welbegrepen belang van de daarin bedoelde miliciens, hoofden van zaken, daar het zeer wel mogelijk is, dat de bestaande gelegenheid tot het bekomen van vrijstelling van eene oefening of gedeelte van eene oefening, dan wel van meening verlof b.v. op marktdagen, meer dienstig zal zijn aan hunne particuliere belangen, dan het vast stellen van bindende bepalingen omtrent het ver- leenen van het ten requeste bedoelde verlof. Openbare gezondheidsregeliog. Het elfde congres voor openbare gezondheidsre geling zal, naar het nl'ijds. v. Soc. Hyg." meldt, in September te Haarlem bijeenkomen. Aan de orde zullen o.a. worden gesteldDe afvoer van vuil ten plattenlande, en uitbreidings plannen der steden en de bestrijding der kwak zalverij. Bakkerij-tentoonstelling. Het uitvoerend comité van de Internationale Bakkerg-tentoonsteiling, in de maanden Juni en Juli 1906 te Amsterdam te houden, heeft in zijn laatst gehouden vergadering in privé een gouden, een verguld-zilveren, een zilveren en een bronzen medaille beschikbaar gesteld; terwijl het Hoofd bestuur van den Ned. Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond twee zilveren bekers als eerepryzen beschikbaar stelde voor bovengenoemde tentoon stelling. Ned. R, K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, wegens kerkelijke feestviering uitgesteld, werd gisteren in de groote zaal van «Musis" gehouden. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, de vergadering openend, deelde mede, dat sedert de vorige vergadering weer een aantal nieuwe leden tot de aideeiing waren toegetreden en wekte allen op steeds voor de uitbreiding van het ledental werkzaam te zijn. Sinds de vorige vergadering hebben hun zilveren bruiloft gevierd de leden J. Kloppers en A. Dries. Voorz. moest zich verontschuldigen, dat hy door overdrukke werkzaamheden eerst twee dagen later aan die jubilé's de noodige aandacht had gewijd. Verder maakte de voorzitter melding van de oprichting van de afd. Schiedam van de organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers en Landweer mannen. De afd. werkt flink en krachtig en het ledental breidt zich steeds uit, zoo zelfs dat reeds een weerstandskas is opgericht. Nu de afd. aldus is opgericht, is de taak der Bondsafdeeling geëin digd. Voorz. wekt intusschen alle Bondsleden, die in de termen vallen, op, zich; by bedoelde organisatie aan te sluiten. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat "er aan gedacht wordt, de sociale cursus voor dit jaar te doen eindigen, om die een volgend jaar met nieuwen yver weer te beginnen. Opwekkend tot propaganda voor het weduwen-steunfonds deelde de voorzitter mede, dat er steeds gelegenheid is zich in dat fonds te laten inschryven. Op de audiëntie, die de burgemeester bij zijn eerste verschynen in deze gemeente heeft gegeven, is ook een deputatie van het bestuur der Bonds afdeeling geweest en zeer welwillend ontvangen door burgemeester Brants, die de overtuiging heeft uitgesproken, dat hij zou kunnen rekenen op de mannen van orde, zooals wy zyn. In verband met «Patrimonium" heeft het bestuur der St. Jozefs-timmerlieden-vereemging een propa ganda-vergadering uitgeschreven, die uitstekend geslaagd is. In die vergadering is een commissie benoemd, die tot verbetering van den loonstandaard in verband met de pogingen van het afdeelings- bestuur zal werkzaam zyn. Ook ter verkryging van minimum-loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken van gemeentewerken blijft zy steeds werkzaam. De eerstvolgende maandvergadering zal 1 April aanst. worden gehouden. In die vergadering zal de periodieke bestuurskeuze plaats hebben, wyl de grootste helft van het bestuur moet aftreden. Hoewel de zitting hebbende leden herkiesbaar zyn, hebben de leden bet recht candidaten voor te stellen. Candidatenlysten onderteekend door tien verschillende Bondsleden kunnen by bet bestuur worden ingediend. Maar volgens het nieuwe gewyzigde reglement moet er zekerheid zyn, dat de voorgedragen candidaten bereid zyn, de be- stuursfunciiën te aanvaarden. Daartoe moet een scbntteiyke verklaring ten genoege van het bestuur worden ingediend. Uok voor den Cen- traieu Raad zullen de afgevaardigden moeten worden aangewezen. Teu sioue richtte de voorzitter nog een kort gemoedeiyk woord tot de vergadering. In de Volksbamer was een brochure aangekondigd over leciuur en propaganda. Propaganda dat is een plicüt van alle katholieke mannen. Niet genoeg is 't, dat zy hun strenge piicbt als Katholiek vervullen, neen zy moeten ook propaganda maken voor de katholieke beginselen, het katholieke vereenigingsleven. Nu worden er wel veel katho lieke geschriften in 't licht gegeven, maar'tis een feit dat die geschriften niet voldoende gelezen en verspreid worden. De bladen, brochuren en geschriften van katholieke zyde verspreid, moeten gelezen, bewaard en doorgegeven worden. Onze Moeder de H. Kerk geeft ons een voor beeld van die propaganda, o.a. door haren voor- beeldeloozen yver in de missiën, waar mannen en vrouwen krachtig hare beginselen verspreiden, zonder eenige andere belooning hier op aarde dan de voldoening van hun succes en de liefde van hen, wien zy de waarheid hebben gebracht, maar overigens slechts met schade, verdriet en last. Wyzeud op den volhardenden yver dier propa gandisten, wekt spr. allen op het werk der pro- ganda te steunen, o a. door de katholieke lectuur «iie geboden wordt, te nemen. Niet altijd toch kan de katholieke lectuur gratis worden gegeven waar door reclame moet zy ook legen betaling aan den man worden gebracht. Bevorderen wij dan die reclame. Zeer waar is toch het woordLectuur door propaganda, propaganda door lectuur en lec tuur naast propaganda. Aldus moeten wy onze beginselen uitbreiden, verspreiden. Vast staat 't toch, dat er te wenig gelezen wordt. Met ver wijzing o.a. naar de handelsreclame, die voor som mige geneesmiddelen gemaakt wordt, wyst spr. op de macht der reclame. Wijzend ook op het vlugschrift der kath. soc. actie in zaken de ge mengde huwelijken, wekt spr. allen op de lezing van dergelijke geschriften te bevorderen, ze te lezen, te bewaren en door te geven. Nog verwijzend naar het bekende woord van mgr. von Ketteler en het onsterfelijk woord van wijlen paus Leo XIII wekt spr. verder allen op, de slechte en zoogenaamde neutrale couranten en tijdschriften uit hunne huizen te weren en de goede te nemen, o.a. nog er aan herinnerend hoe de bedenkelijke reclame in de kunst reeds de op richting eener vereeniging «Voor eer en deugd noodzakelijk maakte en mededeelend, dat door de propagandaclub der Bondsafdeeling, bestaande uit 8 personen, in een jaar tijds reeds ruim 30.000 geschriften werden verspreid. In Petrus' Scheepje, waar de Paus kapitein, de bisschoppen officieren en de priesters matrozen zyn, moeten toch ook in den storm de passagiers hulp verleenen. Het bestuurslid, de heer Marrevee, beval nog een ander propagandamiddel aan: hij gaat geen koffiehuis binnen of hij vraagt naar een katholieke courant met de byvoeging dat hij heengaat als ze niet voorhanden is. De voorzitter wekte nog allen op die zich voor het propagandawerk beschikbaar stellen, zich bij den voorzitter der propaganda-club, den heer Breve, aan te melden en zelfs de jongens voor het propagandawerk af te richten. Er aan herinnerend dat uiterlyk op 19 Maart de candidatenlyst voor de bestuurskeuze op 1 April moet zijn ingediend, deede hij nog mede, dat voor die vergadering reeds een spreker is gevonden. Nadat bij de rondvraag nog een kwestie be treffende de practische uitvoering der Ongevallen wet was besproken, werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wyze gesloten. Wethouder Visser. 't Is heden 12i jaar geleden, dat de heer G. Visser Bzn. tot wethouder dezer gemeente werd benoemd. B. en W. met den gemeente-secretaris gingen hem heden ten zynenhuizecomplimenteeren. De ambtenaren ten stadhuize deden mede van hunne belangstelling blijken en schonken ook stoffelijke huldeblijken. Ook de commissie voor de gemeentewerken liet zich niet onbetuigd ten opzichte van den jubileerenden wethouder, die steeds in hoogste instantie het departement van gemeentewerken beheerde. Z a t e r d a g-m iddag is een o nbekend gebleven jongen in de Schie gevallen. Hy werd daaruit gered door den typograaf A. Kruit, wonende Oostsingel, die hem nog bijtijds kon grijpen. UIT KETHEL. De parochie van den H. Jacobus te Kethel mag zich sedert enkele dagen weer ver heugen in het bezit van een nieuwen herder. De zeereerw. heer L. J. Weve, tot dusver pastoor te Achthuizen, gem. Ooltgensplaat reeds voor het ontslagnemen van wijlen den zeereerw. heer W. C. Koevoets tot pastoor te Kethel benoemd kwam de vorige week in zijne nieuwe gemeente. Gister droeg hij voor 'teerst de Hoogmis in zyne nieuwe parochie op. Na het H. Evangelie richtte de nieuwe pastoor zich in een hartelijk woord tot zyne parochianen. Wijzend op het hoog gewicht der zending van den priester, wekte hij hen tot wien hij nu gezonden was op, die zending door wederkeerigen steun te doen slagen en tot het beoogde doel te leiden. Herder en geloovigen moesten als een verbond van liefde sluiten en door wederzydschen steun en gebed elkander schragen, opdat de kudde gevoerd worde tot den oppersten herder, waar zy haar heerlijk, onverganxelyk loon vinden zou. Met stichtende aandacht werd het eerste woord van den nieuwen herder gehoord. Dat hem vele gelukkige jaren in Kethels parochie zullen ge schonken worden, was zeker der geloovigen wensch. UIT MAASLAND. De afgebrande watermolen van den Oud-Kampspolder te Maasland zal door een water- macbine worden vervangen. De meerderheid van het bestuur was voor herbouw van een molen, doch de minderheid, gesteund door den heer Poortman, van Schiedam, won het pleit met ruim •200 tegen 40 stemmen. UIT ROTTERDAM. Onder geleidevan marechaussees zyn Zaterdag-morgen uit Vlissingen naar Rotter dam gebracht 26 Chineezen. Deze Chineezen, uit Kanton afkomstig, waren te Hongkong gemonsterd op een Duitsch schip en dezer dagen te Emden afgemonsterd. Van daar begaven zy zich onder geleide van de twee oudsten hunner To Tai en Chuo-lo-Wah, per spoor naar Vlissingen om zich naar Engeland te begeven. Aangezien zy niet in het bezit van voldoende geldmiddelen waren, wil de men hen daar, met het oog op de nieuwe vreemdelingenwet in Engeland, niet als passagiers aan boord nemen. Daarop zyn zij uit Vlissingen hierheen getransporteerd, waar men hen voorloopig naar het Huis van bewaring heelt overgebracht, in afwachting dat nader over hen beschikt zal worden. Inbraak te Gouda. Uit Gouda wordt gemeld: In een zeer stille buurt aan den buiten kant van Gouda, op den weg naar Waddingsveen, genaamd Onder de Boompjes, woont de 63-jarige weduwe Overgaauw, die daar met behulp van een meisje een winkel in kruidenierswaren enz. drijft. Zaterdagnacht werd daar door iemand inge broken. De man ging door de poort, die naast het huis langs loopt, en drukte aan de achterzijde een ruit in, waardoor hy de pen uit het raam kon nemen en daarna het raam opschoof, waardoor hy naar binnen ging. Hy stuitte hier weer voor een glazen deur, die gesloten was. Ook hiervan verbrijzelde hij een ruit en kon toen de knip van de deur doen, zoodat hij in den winkel kon komen en in de kamer waar de oude vrouw sliep. 't Schijnt, dat de oude vrouw door het leven is wakker geworden, ten minste het meisje, dat boven sliep, hoorde, eveneens wakker geworden, beneden spreken en kreunen. Zij durfde evenwel niet naar beneden gaan en hoorde nog wel gerucht, doch verder niets, tot zy ten slotte een geklop hoorde beneden haar. Zij waagde het toen naar beneden te gaan en vond de oude vrouw hevig verwond aan hoofd en hals en badende in haar bloed te bed liggen. Het meisje wekte nu onmid dellijk de buren (het was nog vroeg in den mor gen), waardoor dezen de politie waarschuwden, die onmiddellijk ter plaatse was. Uit het onderzoek en uit de verklaringen der oude vrouw, wier wonden niet levensgevaarlijk zijn, is gebleken, dat de inbreker de oude vrouw, toen ze gerucht wilde maken, aan hoofd en hals een vyftal verwondingen toebracht, waarna hy een zak met geld, inhoudende f 280, van het bed wegnam. Verder probeerde hij nog een kast te openen, doch dit gelukte hem niet. Hij nam de nog voor de hand liggende voorwerpen van waar de mede. Geheel op zijn gemak nuttigde hij toen een paar glazen boerenjongens met een aantal koekjes, 'twelk een en ander in den winkel in voorraad was en vertrok toen langs den zelfden weg als hij gekomen was. Het onderzoek is nog in vollen gang. De offi cier van justitie uit Rotterdam was Zaterdag middag reeds te Gouda om een onderzoek in loco in te stellen. De toestand van de oude vrouw, is van dien aard, dat ze ook het signalement van den dader heeft kunnen opgeven. Het was een baardeloos persoon van middelmatige lengte, hij droeg een blauwe trui en had een pet op. Alhoe wel de gegevens wel eenigszins vaag zijn, hoopt de politie den dader spoedig op het spoor te zijn. Het verlies van het geld is voor de weduwe een zware slag. Nog onlangs verloor ze een veel groo- ter bedrag bij een der fmancieele krachs in deze stad. De groeten van Erasmus. Een burge meester van een plattelandsgemeente ontbiedt den particulieren bode zijner gemeente en vraagt hein of hy Dinsdag naar Rotterdam gaat en een bood schap voor hem wil doen. Zeker burgemeester, heel graag. Doe dan eens het compliment aan Erasmus. Ofschoon heel boos, laat de bode dat niet blyken en gaat heen. Donderdagnacht te 2 uur belt hij bij den burgemeester. Nadat de meid iB opgestaan om te weten wie die rustverstoorder is, zegt de bode dat hij onmiddellijk den burge meester moet spreken. Wachten tot morgen ochtend, dat gaat niet, daarvoor is de zaak te ernstig. Als de burgemeester eindelyk beneden komt en vraagt wat er toch wel gebeurd is, zegt de bode«Burgemeester, u hebt compliment terug van Erasmus". (Hbl.) 8000 patronen vermist. De generaal- majoor, bevelhebber in de Iste militaire afdeeling heeft tot de voorzitters van al de te Delft be staande schietvereenigingen een schrijven gericht met het verzoekhem onverwyld toe te zenden het munitie-livret der vereeniging; hem daarby in te lichten omtrent de plaats waar de patronen worden bewaard en wie met de contróle over de munitie is belast en op welke wyze deze geoefend wordt. Men wil weten, dat een verschil van ongeveer 8000 patronen, tusschen het aantal dat aanwezig moet zijn en dat aanwezig is, tot dit schryven aan leiding gaf. Vergiftiging d0or lichtgas. Te Zaan dam is Zaterdagnacht een geval van vergiftiging door lichtgas voorgekomen. Man, vrouw en vyf kinderen verkeerden reeds onder den invloed daarvan toen de man nog juist by tyds ondekte wat er gaande was. Door de hoofdkraan dicht te draaien werd erger voorkomen. Vier kinderen waren doodsbe nauwd, een vijfde lag bewusteloos op den vloer. Oogenblikkelyk werd geneeskundige hulp inge roepen en hoewel de patiënten allen nog last heb ben van brakingen, mag hun toestand bevredigend heeten. Een 103-jarige. Te Nussbach in de Palts vierde een man die algemeen bekend is onder den naam van den ouden Wenz, Zaterdag zyn 103den verjaardag. De man is naar lichaam en geest buitengewoon kras. Verleden jaar is hij door een zwaren wagen overreden, maar dat ongeluk heeft niet de minste afbreuk aan zijn gezondheid gedaan. Scheepsrampen. Aftenposlen meldt uit DrontheimMen vreest hier dat van de ongeveer 1200 ter vischvangst by de Gioeslingerne-eilanden uitgetrokken visschers velen zijn omgekomen. Verschillende stoombooten zijn ter onderzoek uitgezonden. Een teruggekeerde stoomboot bracht een aantal geredden mede, en tevens de mede- deeling dat op zee vele booten, met de kiel naar boven, ronddreven. Een nieuwe ontplofbare stof. Een jong scheikundige aan een dynamietfabriek by Lauenburg heeft een ontplofbare stof uitgevonden, die even krachtig in hare uitwerking moet zijn als dynamiet, maar minder gevaarlijk in hare vervaardiging en gebruik. 100 man verdronken. Een telegram uit Victoria, aan het Central News, bericht, dat een stoomboot van de «Canadian Pacific Ralway", de Empress of India, het bericht medebracht, dat een Duitsche transportstoomer, die Russische troepen naar huis zou vervoeren, even buiten de haven van Wladiwostok op een dryvende mijn stootte. Een groot gat werd in de zyde van het schip geslagen en binnen een paar minuten zonk het. Meer dan honderd man verdronken. Storm in de Zuidzee. De stoomboot Mariposa brengt het bericht, dat op 7 en 8 Februari een hevige orkaan de Gezelschapseilanden heeft geteisterd. De hoofdplaats Tapeete op Thaiti, werd overstroomd 75 huizen werden verwoest ook het Amerikaansche consulaat en de Fransche regeeringsgebou wen Men vreest dat vele menschenlevens op andere eilanden verloren zyn gegaanook vreest men dat vele schipbreuken zyn voorgekomen. Aardewerk. Ten einde by het onderzoek van aardewerk met loodafgevend glazuur zooveel mogelijk eenheid van methode te verzekeren, heeft de Centrale Gezondheidsraad regelen vastgesteld voor dat onderzoek. De bedoeling is nu volgens deze methode het onderzoek in verschillende deelen des lands te doen voortzetten. (Van onzen specialen verslaggever.) Te Rotterdam. Heden brachten H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik weder een bezoek aan Rotterdam, alsmede aan den Kinderdyk. Ditmaal gold het bezoek de groote scheepswerven aan den Kinderdijk, Wilton's etablissement te Delftshaven en den nieuwen reuzenstoomer Nieuw- Amsterdam, van de Holland Amerika-lyn, die op het oogenblik te Rotterdam ligt. Heden-morgen om 9.27 uur (stadstyd) arriveerde het Kon. Echtpaar met den gewonen sneltrein, waarvan het eerste rytuig (een salon-wagen) voor H. M. de Koningin en den Prins was gereserveerd, aan het station D. P. te Rotterdam. De Hooge Bezoekers, die vergezeld waren van baronesse van Rurmania Rengers en Jonkvrouw van Haersma de With, hofdames, kolonel baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant van H. M., kapitein jhr. Van Such telen van de Haere, adjudant van Z. K. H., jhr. Van Geen, adjudant en parti culier secretaris, baron van Heemstra, ordannance- ofïïcier en den commissaris der Koningin, Mr. J. G. Patijn, werden verwelkomd door den burge meester, den heer F. B. s' Jacob, baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. en den hoofdcommissaris van politie, den heer W. Voormolen. De jongeheer Jan Tabingh Suermondt bood H. M. de Koningin een fraaie bouquet witte orchideeën aan. Op de perrons en buiten had zich eene groote menigte verzameld, die. zoodra snel in de gereed staande rijtuigen was plaats genomen, en de stoet onder den kap wegreed, in luide hoera's losbarstte en druk met hoeden en zakdoeken wuifden. De stoet was als volgt samengesteld een brigade bereden politie, daarna het rytuig van baron Sweerts en Jhr. van Geen, vervolgens dat van den burgemeester, waarachter het a la Daumont be spannen koninklijk rytuig en het rytuig met leden der hofhouding volgden. H. M. de Koningin was gekleed in een beige-kleurig costume met bonten mantel en licht-groenen hoed. De Prins droeg de uniform van vice-admiraal. Verscheidene vlaggen wapperden uit de huizen in de straten, waarlangs de stoet in snellen draf zich voortbewoog, en zwart stond de weg van menschen, die de Koninklijke Bezoekers toejuichten. Langs Stationsweg, Coolsingel, Boymansstraat, Leuvehaven Wz., Leuvebrug, Boompjes, Reedery- straat, Gedempte Glashaven, Regentessenbrug, Posthoornsteeg, Noordblaak, Beursplein, Gelder- schekade, Koningsbrug, langs de Oosterkade, ging het naar de Columbus, die by het Maasstation aanlag en waarmede de reis naar den Kinderdyk zou worden gemaakt. De watertocht. De Maas bood een prachtigen aanblik met hare witte schuimgolven, hare kleurig gepavoiceerde schepen en booten en al het druk beweeg en ge tier op het water, dat de rivier hier zoo interes sant maakt. Ilet was bij tienen, dat de Columbus koers zette naar den Kinderdyk, op eerbiedigen afstand door een lange rij van bootjes met belangstellenden gevolgd. Op de Columbus nam de commissaris der Ko ningin de honneurs waar. Zy werd gevolgd door twee bootjes met havenpolitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2