fieveil en VerMtn Omerate Goeleren, Burgerlijke Stand. Faillissementen. Scheepvaart. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Handelsberichten. Het weer was schitterend mooi. Hoe mooi is toch altijd weer de aanblik, dien de rivier hier voor de stad biedt. Aan de eene zijde de voorname Oosterkade, aan e andere Feijenoord, met zijn tal van fabrieken, van welke alle de Hollandsche en Oranje-vlag wapperden en vooruit het wijde gezicht over de Maas. De oude Plantage werd gepasseerd, waar het aasstrand, als wij het zoo noemen mogen, voor velen een prachtige gelegenheid had geboden, om van het voorbijvaren der Columbus getuige te zijn. Deze stoomde tusschen talrijke, gepavoiceerde schepen en schuiten, van welke het Konink Ük Echtpaar bij het passeeren met hartelijke oera s werd begroet, langs de oevers van onze mooie rivier. Ruime vergezichten aan alle zijdenover de abbelende golven, over het nog in lenteverwach- Hng liggende Hollandsche polderlandmolens schijnen van verre met hun bevlagde wieken te wenken onder een stralend blauwe lucht. Langs werven gaat het, waar zwaar gedreun van reusachtige hamers en het kletterend slaan van ijzer op ijzer klinkt. Links ligt het vriendelijk kerkje aan het Veer Kralingsche Veer, rechts verheft zich op de plaats, waar eens het kasteel der heeren Bichon van IJselmonde stond, een plompe watertoren. Verder gaat de tocht weer langs biezenland en age dijken, waar de menschen uit de dorpen staan te wuiven en waar van den kerktoren den vlag wappert tegen de lentelucht. Nieuwe werven vragen opmerkzaamheid werven met reusachtige scheepsrompen, roestige gevaarten waar mannen zitten te kloppen en te hameren en nu wachten om te zien naar de statige Columbus, 'e het Koninklijk Echtpaar aan boord heeft, om even te juichen met een petzwaai. Dan weer een Hollandsch landschap kerktorens rechts en links en achter den beschermenden dijk bet strak-rustige Huis ten Donck. Wat verder ziet men zich de Maas als het wa re splitsen, links de Lek, rechts de Noord de ek met hare rij van vriendelijke, rustige dorpen, stil-landelijk, de Noord met zijn lange rijen van werven, waar steeds de machines daveren en dreu- nen, waar duizenden aan den arbeid zijn aan het bouwen van groote vaartuigen, die door het luchte rivierwater moeten glijden, waar een groote schare stoere krachtmenschen zijn bestaan vindt. Hierheen zette de Columbus, gevolgd door enkele bootjes met rijks veld wacht, koers, want van deze industrie wenschten Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid een indruk te krijgen. En waar konden ze dit beter dan juist aan den Kinderdijk, waar [Nederland [zijn voornaamste werven heeft Het Koninklijk Echtpaar bezocht er vier. Allereerst die van de firma L. Smit Zoon, waarschijnlijk de oudste wel van Nederland en de akermat van vele werven van beteekenis in ons land. Aan het Bokkenhoofd was een eerepoort opge richt met veel groen en bloemen en een allee van taliaansche masten leidde naar het kantoor der firma. De Columbus kwam tegen elven by dit Bokken- °°fd aan, waar de Koninklijke Bezoekers ontvan gen ^werden] doorj den heer L. J. Smit, den mgenieur, den heer W. de Gelder, den burge meester van Nieuw-Lekkerland, den heer L. F- v- Vliet, wiens .dochtertje Hare Majesteit een bouquet aanbood. Degeleid door den heer L. J. Smit begaf zich nare Majesteit toen, met met Z. K. H., begeleid f en heer De Gelder, naar het kantoor der firma, waar in het, geheel in stijl ingerichte privé-kantoor *an den heer Smit, mevr. L. J. Smit en de heer Jan Smit V aan H. M. en Z. K. H. werden voor gesteld. Bij het oversteken van den djjk strooiden kinderen bloemen voor de voeten der Koninklijke Bezoekers. Na eenige oogenblikken toevens werd daarna een ommegang op de werf gemaakt, waarbij H. M. werd vergezeld door den heer L. L Smit, Z. K. H. door den heer Jan Smit V. Bij dezen ommegang werd een oogenblik ge toefd bij eene groote platen-wals, de pneumatische künkinrichting, de reuzenschaar, waarmede stalen Platen worden geknipt, bij de drie op stapel staande aggermolens, bij andere zware werktuigen om \izer en staal te bewerken, bjj een stoomjacht, dat °P stapel lag, by de helling met den zelf leeg- zuigenden kopper-zandzuiger Seahound. Op ver zoek van den heer Smit, drukte H. M. od een Sfcvï Pje' en lieP de Seahound Öogen- blikkelyk daarop van stapel. Verder werden bezichtigd de Salon-Rijnboot Schiller, die m aftimmering lag, en ging het langs de villa van den heer Jan Smit V, waarvan de Hollandsche en Oranjevlaggen woeien, naar de ketelmakerij. Alles was daar, evenals op alle andere werven, die het Koninklijk Echtpaar bezichtigde, in volle W'erking en overal was slechts weinig versiering, wat groene guirlandes etc., aangebracht, op uit- 1 rukkelyk verlangen van Hare Majesteit, die ge- roeeend had, dat werkplaats, werkplaats blijven moet. Na bezichtiging van de ketelmakerij werd eenige oogenbhkken getoefd bij de dwarshelling, waarop jie raderboot Emma van deNed.Stoomboot-Reederij ag, welke boot men bezig is te verlengen. Daarna eidde men het Koninklijk Bezoek naar deMachine- "V W'\ar de hoogst moderne, meest Amerik. aaiuche werktuigen, en drie ter plaatsing aan boord gereed staande stoommachines zeer de belang stelling wekten. Bij de grensscheiding der Machinefabriek Kin derdijk", voorheen Diepeveen, Leis en Smit, werd afscheid genomen. Daar stonden, achter de ook hier opgerichte eerepoort, de heeren F. H. Leis en Murk Leis Jr., en bood mej. Johanna Smit van Alblasserdam Hare Majesteit een bouquet aan. Het was Maandag den 26en Februari juist 50 jaar geleden, dat de werf werd opgericht. Van de oprichters is nog slechts één in leven, n.l. de heer Jan Smit Jzn., een 82-jarige, ridder in de orde van Oranje Nassau. In hoofdzaak legt de firma zich toe op het maken van scheepsmachines, de grootst mogelijke stoomketels, en vindt zij voor het grootste deel haar afnemers in het buitenland. Hier bezichtigden de Koningin en Haar Gemaal de draaierij en ijzergieterij, waar een zeer smaak volle tribune was opgericht, waarop men het Hoogbezoek verzocht plaats te nemen. Voor Hen, op den grond, lag een vorm, nog bedekt met papier. Toen men dezen volgoot en door de hitte het papier verbrandde, lag daar in het gloeiend ijzer het Nederlandsche wapen. Na de gieterij werden nog de smederij met den stoomhamer en de ketelmakerij met de hydrauli sche platen-flensmachine den klinkmachine bezich tigd. Voor deze laatste hing een ketel van 2122 ton gewicht, waarin in tegenwoordigheid der Hooge Gasten door de machine, die een kracht ontwikkelt van '100 amosfeeren druk, nagels gedrenen werden_ Langs de ketels, die bestemd zijn voor de Emma verlieten Koningin Wilhelmina en Haar Gemaal over een drijvende brug, die met groen en vlaggen kwistig was versierd, deze werf en voer de Co lumbus hen naar de werf van J. en K. Smit. Het werkvolk der vorige bracht Hun by het wegstoomen een afscheidsgroet, die minzaam werd beantwoord. Toen stoomde de Columbus het werfhaventje uit, naar de werf der heeren J. en K. Smit, waar zij aanlegde by het hoofd der stoombooten van Fop Smit. Een in een allee van groen en vlaggendoek her schapen toepad ging het langs, een klein stuk dijk over, waar honderden zich verdrongen om hier de Koningin en den Prins te kunnen zien, en zoo werd de werf bereikt, waar, onder een eerepoort, het Vorstelijk Bezoek ontvangen werd de beide 80-jarige firmanten, de heeren J. Smit Jzn. en C. Smit Jzn., en de overige firmanten de heeren Hendrik Smit en I rits Smit. Op de werf der heeren Smit lag de grootste sleepboot van Nederland, de Zwarte Lee, en Hare Majesteit en de Prins willigden gaarne het ver zoek in, dit schip te bezichtigen. Er was een statietrap gebauwd met keurige tapijten belegd, de leuningen met blauw velours bekleed, om het den Hoogen Gasten mogelijk te maken aan boord van het schip te komen, vanwaar men een heerlyk vergezicht had over het breede water en het polderland met de typisch Holland sche dorpjes daarachter. Er werd maar kort vertoefd aan boord van de Zwarte Zee en enkele oogenblikken later meerde de Columbus aan het hoofd der laatste vier te bezoeken werven, F, Kloos en Zonen's werkplaatsen. Op de derde werf had de burgemeester van Nieuw-Lekkerland, de heer Van Vliet, afscheid genomen, bij deze landingsplaats heette de burge meester van Alblasserdam, jhr. V. H. de Ville- neuve, het Koninklijk Echtpaar welkom. Daar hadden zich ook verzameld de commissa rissen der Vennootschap, de heeren F. Kloos en J. M. Prins Visser Pz. en de directeur, de heer B. Visser (zoon van den heer G. Visser Bzn. te Schiedam. Het dochtertje van den burgemeester bood een bouquet aan. De heer F. Kloos begeleidde Hare Majesteit, de heer Prins Visser den Prins, de heer Visser het gevolg. Op het terrein van deze fabriek viel allereerst te bewonderen een stapel van byna twee millioen kilo gereed yzer, bestemd voor het Westelijk Viaduct te Amsterdam. In de montage-hal vroeg de grootste draaibank van Nederland, die een middellyn van 7.5 meter heeft, de opmerkzaamheid. Verder het hydraulisch klinken, wat in deze fa briek voor het eerst in praktijk word gebracht» en als een staaltje van vlug werken toonde een der aanwezige werklieden hoe in een minumum van tijd 2540 nagels in een ligger kunnen ge dreven worden. Ook in deze fabriek waren allen als alle dagen aan den arbeid en was slechts een eenvoudige versiering van groen-guirlandes aangebracht. Langs de vlakwals in het bijgebouwtje werd toen de machineloods bezocht, met hare geweldige groote schaafbanken, haar multiplex-boormachines, waarmede 20 gaten tegelijk kunnen worden ge boord, hare groote electische ponsmachines, de platen kink-machine en toen ging het door de montage-hal weer terug naar de plek, waar de Columbus te wachten lag, die enkele oogenblikken later den terugtocht naar Rotterdam aanvaardde, onder hartelijk gejuich van de honderden op de werven en langs den oever. Er waren uitstekende voorzorgsmaatregelen genomen. Het Groene Kruis was er met drie reddings brigaden, twee op den wal en een op de rivier, met 5 doktoren en een pleegzuster, terwyl zich bij de reeds op de rivier kruisende, nog een drie- s Ld bontjes met rijksveldwacht hadden gevoegd. een van Het bezoek aan de Nieuw-Amsterdam. *~Na"~ een heerlijke vaart over de rivier weer, kwam de Columbus te ongeveer 2 uur aan de Wilhelminakade te Rotterdam, waar een bezoek werd gebrachr aan*Tet"daar liggende reusachtige stoomschip der H.-A.-Lijn, de Nieuw-Amsterdam. Aan het landingshoofd werden de Koningin en de Prins verwelkomd door den burgemeester, en voorts begaven de Hooge Gasten zich te voet naar het terrein der Holland-Amerika-Lijn, waartoe de openbare weg behoorlijk was afgezet en met tapijten bedekt. Honderden hadden zich daar opgesteld om de Koningin en den Prins te zien en te begroeten. Aan boord van de Nieuiv-Amsterdam werden de hooge bezoekers verwelkomd door direetie en commissarissen. Dit bezoek droeg een zeer intiem karakter en gold dan ook alleen voor H. M. en Z. K. H. blik te geven van de reuzenafmetingen dezen trans-Atlantischen stoomer, die 7 April zijn eerste reis naar New-York zal onderne men. Dit groote zeekasteel leverde, zooals het daar lag, geheel gepavoiseerd, een trotschen aan blik op. Overweldigend is de indruk, welke dit reuzenschip op de bezoekers maakt, terwyl men als 't ware bij iederen stap, welke men doet, we der nieuwe toepassingen ontmoet, welke men op andere schepen te vergeefs zal zoeken. Met de grootste belangstelling werd op dit reuzen-zeekasteel alles bezichtigd de schitterend ingerichte eetzalen, door de firma P. H. Mutters te Den Haag betimmerd, de rooksalons, de thee salons, de conversatiezaal, de Japansche Theasaloon, de promenadedekken, de salons in de tweede klasse, de eetzalen, het opperdek en de ruimte voor de derde-klasse-passagiers. Verder de hospi taalzalen, de ziekenzalen enz. Aan boord werd de lunch gebruikt en daarna begaf men zich weer naar de vColumbus"waar nu mede tegenwoordig waren de heeren wethou ders Hudig, Van Citters, de heeren Muller en Rombacb, de president der Kaner van Koophandel, de heer Plate, de directeur van Gemeentewerken, de heer G. J. de Jongh en de havenmeester en de heer L. J. H. Wiliinge. (Wordt vervolgd./ Kruisverbond. De maandelijkschen vergadering van het Kruis verbond was, als gewoonlijk, goed bezocht. Een Een veertiental nieuwe leden werd geïnstalleerd. Mededeeling werd gedaan dat door aftreding tus- schentijds van de heeren J. H. Frederiks en A. de Groot, in de volgende vergadering twee bestuurs leden gekozen moesten worden en dat gedurende 3 weken door de leden candidaten konden worden gesteld met dien verstande, dat elke candidaat- stelling door tien namen van leden moest zijn onderteekend. De penningmeester bracht het eerste halfjaar- lij ksch verslag uit, waaruit bleek dat tengevolge der eerste uitgaven voor Kruisverbond eu Maria- vereeniging, een nadeelig saldo van ruim f89. viel te boeken, Het verslag beloofde voor het volgende half jaar verbetering in den financieelen toestand. Een drietal leden zullen zich met het nazien van een en ander belasten. De zangvereeni- ging gaf met een paar nummers eenige afwisseling! Schiedam. Geboren: 3 Mrt. Lijntje, dochter van W. H. Plaisier en II. van der Wilt, Dirkje Meesterstraat. Johanna, dochter van L. van Dijk en P. Noo- men, Overschieschestraat. 4. Petrus Johannes, zoon van H. J. Eikenbroek en C. H. T. Kubis, Dirkje Meesterstraat. Arij, zoon van B- Solin- ger en P. J. Klein, Zijlstraat. 5. Aiida, dochter van J. van Wagtendonk en C. van Meurs, Broersveld. Overleden: 2 Mrt. Adriana Johanna Mar- tijntje Pronk, oud 25 jaar en 6 maanden, echtge noot van Marius Johannes van den Broek, Ploeg- straat. 3. Jozeph Hermanus Antonius Buurman oud 5 maanden, Nieuwe Haven. Tot tweeden stuurman bij de stoomvaartmaat schappij »Zeeland" is benoemd onze vroegere stad genoot, de heer W. J. Kruijer. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Geëindigd: L. Fousert Jr., koopman in huishoudelijke artikelen, te Viaardingen; en A. P. de Vette, koopman te Vlaardinger-Ambacht. Schiedam, 5 Maart. VertrokkenVilledAnvers, Belgisch aviso, naar de Noordzee. Mgr. G. W. Konings. 16 Maart a.s. zal het 12| jaar geleden zyn, dat mgr. G. W. Konings door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd is geworden tot geestelijk ad viseur van den Nederlandschen Roomsch Katholie ken Volksbond, afd. Amsterdam, en tevens in dezelfde functie van het Centraalbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Men is te Amsterdam voornemens dit jubilé zeer feestelijk te herdenken. MONTEVIDEO, 4 Maart. Daar de regeering bericht had gekregen, dat er pogingen gedaan zijn om de orde te verstoren, nam zij voorzorgs maatregelen. Er zijn onderzoekingen ingesteld in de politieke clubs der oppositie, de personen, die aangewezen werden als aanstichters der beweging, werden gevangen genomen er is een telegrafische censuur ingesteld. De maatregelen van voorzorg zullen twee dagen duren. In een boodschap aan het parlement legde de regeering de redenen bloot, die haar leidden tot deze maatregelen van voorzorg. De orde is in het land niet verstoord. DRONTHEIM, 4 Maart. Het ongeluk met de visschersvloot is blijkbaar niet zoo groot als eerst werd gevreesd. Vermist worden 34 man. te Schiedam. VerkochtZaterdag 3 Maart. Notaris H. B. E. Blaisse. Een WIndkorenmolen genaamd «Eendracht waarin 3 koppels steenen, aan de Broersvest, in veiling f2800. verkocht voor f2800. NotarisW. A. van Dolder Dz. Een Woning en erve met open grond, aan den Rotterdamschen dijk no. 166, in veiling f880. verkocht voor f1080. Een Huis en erve met open grond, aan de Hendrik Gabelstraat no. 48, in veiling f1640. verkocht voor f1640. Een perceeltje Open Grond, aan de Hendrik Gabelstraat nevens perceel II, in veiling f510.—, verkocht voor f 510. NotarisYV. J. A. Roldanus. I. Vier, elk afzonderlijk te veilen, Woningen en Erven, aan de Roosbeek, nrs. 3, 5', 53 en 55, 1. in veiling f265, 2. f260, 3. f 210, 4. f240, gecom bineerd verkocht voor f 1065. II. Vier panden en Erven, ingericht als werk plaats en bergplaats, in een gang uitkomende Achter de Teerstoof, in veiling nrs. 284, 280 en 288, f 100, verkocht voor f 110.— NotarisW. J. A. Roldanus, ten verzoeke van makelaar J. F. W. Meijer, I. Een Woonhuis en Erve, benevens daar achter gelegen straatje, aan uen Rotterdamschen dijk op den hoek van den Singel no. 104, in veiling 11»2Ü. II. Een Paardenstal, Schuur en Erve met daar voor gelegen open grond aan den Singel, in veiling f 1360. 1 en 2 gecombineerd verkocht voor f3200.; III. Een Pand (in gebruik geweest als wagen schuur) aan den Singel, in veiling t 2580, verkocht voor f3590. I. Een Pakhuispand Erve en Open Grond aan de Noordvest, in veiling f I860. II. Een Pakhuispand Erve en Open Grond nevens perceei 1, ia veiling 1980. Geeombineerd verkocht voor 13490. Wisselkoersen te Rotterdam, 5 Maart. Fet Telegraaf, Londen aort f 12.14 Disc. 4 pCt. Parys - 48.27£ 3 Antwerpen en Brus. - 48.12£ 4 Duitsche Ryksbankpl. - 59.12 j 5 BEURS VAN SCHIEDAM, 5 Maart 1906. Officieele noteering van de Commissie uit de. Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwyn: f8.per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor. de noteering :s I D. F, W, ERINS, Stemming: stil. Bond van Distillateurs Moutwyn: f 9. Jenever: f 13. Amst. proef f 141/». Prima Graanspiritus f 17i/a. Spoglings f 1.60. AMSTERDAM, 3 Maart. Rogge op lev. zonder noteermg. ANTWERPEN, 3 Maart, Petroleum. Amerik. kalm; m loco fr. 19Va, per Maart Ir. 191/», April tr. 198/*, Mei fx 20—, BERLIJN, 5 Maart. Spiritus m iocu PARIJS, 3 Maart. Spiritus (siotkoers) vast; per hectoliter per Maart fr. 38.75 a 39.-, per April tr. 38.75 betaald, per 4 md. van Mei tr. 38.50 a 38.75, per 4 laatste md. fr. 35.50 36.per 3 md. van Oct. fr. 35.betaald HAMBURG, 3 Maart. Spiritus flauwpei Maart oak. 16Mrt./ Apr. 157/s (z.t NEW-YORK, 3 Maart. Maïs. Wwai xp. toeo 3 Maart 471/ï2 Maart 471/, RuTTERDAM, 5 Maart. Op de "veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, veuiens, ezel, magere eu 292 vette rundei-en, 121 vette en graskalveren 3 nuchtere kalveren. 121 schapen of lammeren 341 varkens, biggen, 1 bokken of geiten. Dr prijzen van hei vee. besteed ter mariti van lieden, waren ais voigt: Vette runderen le kw. 70, 2e kw. 6o, 3e kw. 54 ct., ossen le kw. 68, 2e kw. 61, 3e kw. 50 ct., stieren le kw. 2e kw. 3e kw. ct. Kalveren le kw. 110, 2e kw. 90, oe kw. 80 ct., schapen le kw. 66 a 70, 2e kw. 60, 3e kw. 50 ct., lammeren le kw. a ct., niggen f af varkens le kw. 57, 2e kw., 54, "de kw. 52 ct., en licht soort 48 a 50 ct., nuchtere kalveren fa falles per kilo. Handel vlug. V I a Aanvoer 22340 steen blauw; Hollandsch - sieeu, Gromngsch 3700 steen; wit Zeeuwsch 2971. - - j til&l-LÖ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3