Binnenland. Staten-Geueraal. Gemengd Nieuws. JStads- en Gewestelijk Nieuws. van de samenwerking der partijen in de toekomst. De correspondent der Tribune te Pretoria seint, dat alle Engelschen op de samenkomst vasthielden aan een volksvertegenwoordiging op den grondslag van het aantal kiezers, terwijl de Boeren de bevolking als grondslag handhaafden. De Rand Daily Mail maakt zich bezorgd over de officieele mededeeling betreffende de samen komst. De Boeren zyn blijkbaar overtuigd, zegt het blad, dat de Engelsche liberalen hun alles zullen geven wat zij verlangen. De Daily Mail verneemt uit Natal, dat de strenge maatregelen van de regeering tegenover inboorlingen blijkbaar indruk op ze maakt. De oproerige naturellen betalen nu hun hoofdgeld goedschiks. De correspondent van de Tribune te Pietermaritzburg verzekert echter, dat juist die onderdanigheid de regeering bezorgd maakt. Zij denken, dat de inboorlingen zich maar inschik kelijk houden en een gunstiger tijd voor een welvoorbereiden opstand afwachten. Inmiddels staat de handel stil. De maatregelen van de regee ring kosten 4000 per dag. SERVIë. Het ontslag van het Kabinet is door de» koning aangenomen. CHINA. Uit China wordt bericht, dat de Russische minister aan China heeft voorgesteld het voorval te Nan-Chang (de moord op de missionarissen) bij het hof van Arbitrage te 's-Gravenhage aanhangig te maken. Rusland zou den heer Martens als raads man nemen. Het Fransche ministerie heeft een telegram ontvangen, meldende een hevigen strijd tegen de vreemdelingen in de provincie Antchnay. Een Amerikaan, uit Manila aangekomen, vertelt dat er koortsachtige oorlogstoerustingen worden gemaakt. Telkens voeren transportschepen krijgs voorraad aan. Er is nu al voldoende voor een legermacht van 50,000 man. Ook worden de forten met zwaar geschut bewapend. De handelsagent der Vereenigde Staten in Oost-Azië heeft de regeering te Washington gemeld, dat de Russische regeering streeft naar een krachtdadige ontwikkeling van Noord-Man- tsjoerye met Wladiwostok als voornaamste haven. JAPAN, De correspondent te Tokio der Daily Telegraph meldt dat de Japanners zich verbazen over de uit gezaghebbende bronnen komende telegrafische berichten uit Londen, volgens welke bankiershuizen te Londen zullen weigeren nog meer binnenlandsche leeningen van Japan, ondanks gunstige voorwaarden, te nemen. Zij vragen zich af welke redenen er voor deze weigering zyn, zijnde misschien het Marokko-geschil ot anders de overtuiging in de City, dat Japan te Londen genoeg geld heeft geleend. URUGUAY.' Een boodschap van president José Battle geeft een overzicht van den huldigen toestand. Er wordt in gezegd, dat de regeering geloof waardige berichten had ontvangen, volgens welke de revolutionaire elementen aan de grens van Rio Grande, behoorende tot de nationalistisch partij, zich gereed maakten om gewapenderhand het land te overstroomen, aldus de hoop koesterend een algemeen beweging in 't leven te roepen, dank zij de samenwerking van andere revolutionnaire elementen. Gedurende den nacht van Vrijdag ontving de regeering een telegram van het politieke hoofd Hanjose, waarin melding werd gemaakt van de alles omverwerpende ophitsingen van de revoluti onaire aanvoerders. De beweging zou 4 of 5 Maart moeten uitbarsten. De boodschap voegt hieraan toe, dat de regee ring tegenover deze leiten niet werkeloos mag blijven en eindigt met te verklaren, dat de ge nomen maatregelen binnen enkele dagen zullen worden medegedeeld. riet congres besloot, dat de boodschap openbaar gemaakt zal worden. Nadere berichten melden, dat de uitgave van het nationalistische blad Democratia is ge schorst. De nationalistische eigenaars zyn gearres teerd. Ruim 2UO andere arrestaties hebben plaats gehad. in den zin van volledige vergoeding van het te derven loon, doch in ieder geval een maximum vergoeding van f3 per dag. In dien geest stelt spr. mede namens zyn partijgenooten een amendement voor. Nadat de heer de Klerk met eenige opmer kingen instemming heeft betuigd, verdedigt de minister van Oorlog het ontwerp. Spr. moet het aangenomen criterium voor de uitkee- ring der schadeloosstelling handhaven. Vergoeding van loon zou te ver gaan. Ook met de ontheffiin- gen moet de minister voorzichtig zijn, wil hij de noodzakelijke oefeningen niet ondeugdelijk en krachteloos maken. In gevallen dat de landweer man voor het drijven van eigen zaken geheel on misbaar blijkt, zal echter ontheffing overwogen kunnen worden. In antwoord aan den heer Ter Laan verklaarde de minister van Binnen 1. Zaken on- noodig te achten een speciale bepaling, om land- weerplichtigen de gelegenheid te verzekeren het kiesrecht uit te oefenen. De minister gelooft niet, dat het zal voorkomen dat de algemeene verkie zingen zullen samenvallen met de landweeroefe ningen. Men weet gewoonlijk geruimen tijd voor uit wanneer er verkiezingen zyn. Het toekennen van schadeloosstelling aan bezol digden by de schutterij acht de minister een zedelijke plicht voor de gemeente. De Regeering zal overwegen" of deze zedelijke plicht in een wet- telyken plicht kan worden omgezet. Den heer Eland antwoord de minister van Oorlog, dat ook aan den landweerplich- tige, die voor straf onder de wapenen komt, de vergoeding zal worden verstrekt. Den heer van der Velde antwoordt hij nog, dat amb tenaren en beambten in 's Rijks dienst, tijdens hun dienst als landweerplichtigen hun traktement zullen behouden. Het^ameHdement-Ter Laan wordt verworpen met 55 tegen 6 stemmen en daarna het wetsont werp aangenomen. Arbeidscontract. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Arts, die zich verheugt over de overneming van het wetsontwerp-Loeft. Geeft het ontwerp veel verbeteringen, toch is z. i. noodig dat tegen inkorting van loon door middel van de zg. gedwongen winkelnering strenge strafrech te r 1 ij k e bepalingen worden getroffen. Evenzeer is noodig dat aan de vrouw het zelfstandig recht worde gegeven om te beschikken over het verdiende loon. Daarom verheugt spr. zich in de indiening van een desbetreffend amendement, gelijk hij zich verheugt over de opneming van het collectieve arbeidscontract in het ontwerp. De heer Plate verklaart zeer sympathiek te staan tegenover de bedoeling van het wets ontwerp, maar minder sympathiek tegenover de uitvoering daarvan. Het komt hem voor, dat te veel geregeld is »van boven af"dat alles te veel geregeld is met een doodende eenvormigheid. De directeur van de Nederlandsche Bank en een Rotterdamsch bootwerker zijn gelijkgesteld. Voor alsnog zal spr., wat het uitbrengen van zijn stem aangaat, een afwachtende houding aan nemen. De heer D r u c k e r erkent tegenover deze beschouwingen, dat beter dan deze algemeene regeling zou geweest zynafzonderlijke regelingen voor elke afzonderlijke groep van arbeiders. Maar hij acht zóó iets onuitvoerbaar. Ook de minister van Justitie verdedigt de algemeene regeling. jjt De heer Troelstra deelt mee, dat de ver tegenwoordiger van zijn fractie, de heer Tak, door de Amsterdamsche Raadszitting van heden verhin derd is, aan de algemeene beschouwingen deel te demen. Onder die omstandigheid stelt hij voor, de beraadslaging tot morgen te schorsen. "a, Na eenig debat wordt dit voorstel aangenomen met 43 tegen 25 stemmen, en aldus de vergade ring geschorst tot heden-ochtend. Kadaster-surnumerairs. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de thans in dienst zijnde surnumerairs van het kadaster uit- terlijk na zes jaren dienst als zoodanig of als adjunct-controleur, benoemd zullen worden tot controleur van het kadaster, mits zij voor dit ambt de noodige geschiktheid blijken te bezitten. Bezuiiiigiugscomniissie. Door den minister van Oorlog is eene Bezuinigings commissie benoemd, die zal hebben na te gaan, in hoeverre op den geneeskundigen dienst van de land macht bezuinigd kan worden. Deze commissie be staat uit de volgende heeren Dr. Philipsen, oud-inspecteur van den genees kundigen dienst, voorzitter dr. Carpentier, officier van Gezondheid le klasse, secretaris; Van Hussuir, oud-dirigeerend apotheker le klasse, dr. Quanjer, oud-dir. officier van gezondheid le klasse, dr. van Cleef, arts te 's-Gravenhage, en dr. Blooker, lid van de Tweede Kamer te Amsterdam. Geweren. Het plan van den minister van Oorlog osn de landweermannen het geweer mee naar huis te geven, is een feit geworden. Dezen zomer onder de wapenen komende, zullen zy bedoeld wapen meenemen. Voor onderhoud zal hun het benoo- digde vlas werk en geweervet worden meegegeven. De Wormerveersche gaskwestie. De quaestie aan de Wormerveersche gasfabriek schijnt aan het oordeel van de rechters onder worpen te zullen worden. Dezer dagen werden door den rechter van instructie by de Haarlem- sche rechtbank eenige personen in deze zaak gehoord. (H.Dghl.) Arbeiderswoningen. Te Hengelo (Overijsel) zullen door een bauw- maatschappij, indien de benoodigde grond te ver krijgen is, een honderdtal arbeiderswoningen ge bouwd worden. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin heeft gister-avond met Haar hooge tegenwoordigheid vereerd de uitvoering van de operette «Princes Zonneglans" in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra venhage, georganiseerd ten bate van de llaagsche tuberculoselijders. Hare Majesteit werd bij Haar komst ontvangen door de heeren J. C. Gijsberti Hodenpijl van Ho- denpijl, voorzitter, en W. Helius, secretaris van het regelingscomité en leider van de uitvoering, zoomede door mevrouw Helius..mevrouw L. Meisch- ke, mej, Boudewijnsche en jhr. mr. Beelaerts van Blokland, leden van genoemd comité. H. M. werd door dezelfde dames en heeren we der uitgeleide gedaan, toen zij bij de pauze de zaal verliet. Zij sprak herhaaldelijk Hare tevreden heid uit over de uitvoering en verklaarde het een groote voldoening te achten voor het comité dat de zaal geheel gevuld was. Een Coper-Mausoleum te Akkrum. Van de familie van wijlen den heer Cooper te Chicago is bericht ontvangen, dat op de stichting Coopersburg te Akkrum een mausoleum zal ver rijzen. De beeldhouwer Joh. Schroder te Amster dam, de van dr. Eeltje's monument te Grouw, heeft de opdracht daartoe ontvangen. De hoogte wordt ruim 9 meter, bij een lengte en breedte van 5 meter. Boven den ingang komen mogelijk de beeltenissen van win. den heer F. Cooper en zijn echtgenoote A. de Graaf. Op het koepelvor mige dak komt een urn en op de vier hoeken worden vier symbolische kinderbedden geplaatst, terwijl in het mausoleum een marnieren tombe echtpaar Cooper zal bevatten, 't welk uit Amerika zal worden overgebracht. Naar wij vernemen, zullen de kosten van dit grafmonument over de twintig duizend gulden bedragen. (IV. v. F.) «Nu weet ik het geheim: door toch vooral nooit te massregeln. Want dan werd het zéker een janboel. Een schipper is zoowel op de Nieuw- Amsterdam als op het sleepbootje Yloode keizer van zijn schip. En te water gaat een ieder de lieve vrijheid boven al. Wie daar gezaghebberig doet of beredderig, kan van tegenstribbelen en vierkant verzet verzekerd wezen. Zy laten zich niet commandeeren. «En omdat de havenmeester dit zelf zoo goed voelt, heeft hij die vrijheidstraditie ook aan zijn personeel te eerbiedigen gegeven. Onder den heer Vermeer, die onze haven als 't ware van kind af opgevoed heeft, kregen zij immers ook alles met het zoete lijntje gedaan, waar kabels van gezag gebroken zouden zijn. Want als je kapitein voor kapitein en iederen schipper de dingen maar vrien delijk vraagt en ze 't waarom duidelyk maakt, dan werken ze allemaal graag tot goede orde mee, en vooral wanneer dat ter wille van de Ko ningin mag wezen. «Dan zorgt een ieder voor zich, en de haven meester voor hen allen. Wat een ingewikkeld be stier eischt, en een onverstoorbaren tact." «Inmiddels werden twee havenbedienden, die daarvoor aangewezen zijn door hun rustig en toch doorzettend beleid, ieder op een der begeleidende sleepbooten ingedeeld, en zij kregen schriftelijk hun instructie om het Koninklijk jacht op 100 meter afstand te volgen, en te voorkomen dat er eenig schip tusschen de Columbus en hen in kwam. Mocht dit onverhoopt gebeuren dan moesten ze er naar toe stoomen, den kapitein praaien, en hem door wenken en wijzen tot de orde zien te brengen. Want met geweld kunnen dié politie- booten natuurlyk niets uitrichten. Doch de eige naars van de vaartuigen, die zich aan deze onbe scheidenheid schuldig mochten maken, krygen den volgenden dag een brief van den havenmeester, om ingelicht te worden over het gedrag van den gezagvoerder, en by een volgende gelegenheid worden zij nog eens uitdrukkelijk gewaarschuwd. Processen-verbaal te water brengen er nu eenmaal niet erg den schrik in." «Maar per slot is de tocht van het Koninklijk jacht door de volste Maandagsche volte van onze haven strikt volgens de tevoren getrokken lijn volbracht kunnen worden, zonder eenig oponthoud dank zij den tact waarmee de havenpolitie alle schippers tot medewerking opgewekt had. Nu was hun vrijheid geeerbiedigd. Want, ziet u.... commandeeren laten zy zich niet, en door nie mand Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht Van den Directeur van «Schiedam Vooruit" vernemen wy, dat in het pand aan de Noordvestsingel 91, voor de Kon. Maatschij. tot Expl. van Petr. Bronnen iu N«d.-inUie, gevestigd te 's-Gravenhage, onder directie van den heer W. C. Knoops, een laboratorium zal worden ingericht voor het onderzoeken van petroleum. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 7 Maart. Aan de orde is de behandeling van het wets ontwerp tot aanvulling van de Landweer wet (toekenning van schadeloosstelling aan kostwinners behoudens m de gevallen van ontheffing van den «ïenst.) De heer Duymaer van Twist, de alge meene beschouwingen openende, is dankbaar voor dit ontwerp. Wanneer echter als criterium voor de schadeloosstelling uitsluitend wordt aangenomen: armlastigheid, dan vreest spr., dat de betrokkenen er weinig aan zullen hebben. Voorts bepleit hy ontheffing van dienst voor de personen, die eigen zaken Ury ven, terwijl hy schadeloosstelling wenscht voor personen, die thans by de schutterijen be zoldigde betrekkingen bekleeden, en by opheffing der schuiteryen belangryk nadeel lyden. In het algemeen is de heer Ter Laan over de voorgestelde regeling der schadeloosstelling voldaan, en hij hoopt dat deze minister haar nu ook met krachteloos zal maken gelijk de vori ge minister van Oorlog heeft gedaan met het overeenkomstig artikel van de Militiewet. Intus- $£P?n bepieit spr. een ruimer schadeloosstelling De tweede Haagsche vredesconferentie. Wolfs Bureau seint Volgens een telegram uit Berlijn van de Kölni- sche Zeitung is het niet waarschijnlijk, dat j zooals het Haagsche blad De Avondpost meldt het voornemen de tweede Haagsche vredescon- j ferentie in den loop van aanstaanden zomer byeen j te roepen reeds vasten vorm heeft aangenomen. Nadat Amerika verleden jaar aan den Tsaar het initiatief tot byeenroeping had overgelaten, is er zekerlyk sprake geweest van een bijeenkomst in Augustus; sedert dien tijd hoorde men echter niets naders over de voorbereidende maatregelen voor de byeenroeping. Ongelukken. Dinsdag had te Staphorst een ernstig ongeluk plaats. De 68-jarige H. E. zat boven op eenj voer met takkenbossen. Daar de geleider een draai te kort nam, kantelde de wagen en de 68-jarige H. E. kwam in een sloot onder de takkenbossen te recht. Direct heeft men al het mogelyke gedaan om den ongelukkige er onder vandaan te halen. Nadat dit gelukt was, heeft men hem per as naar zijn woning vervoerd. Hij is echter gister-morgen aan de gevolgen overleden. De Russische emigrant, die Zondag-middag uit den trein is gevallen nabij Deventer is in het ziekenhuis te Twello overleden. De begrafenis heeft te Deventer plaats. De twee achtergebleven reizigers zullen na de teraardebestelling hun zoo droevig onderbroken reis naar Amerika vervolgen via Rotterdam. Men schrijft uit Raamsdonk dd. 6 Maart. Heden-middag kreeg het vierjarig zoontje van den landbouwer B. Buyks een slag van een paard die zóó hevig aankwam, dat het ventje ontzield ter aarde stortte. Heden-ochtend te ongeveer 10 uur werd te Amsterdam bij het terugzetten van trein 207 Staatsspoor een wisselpoetser overreden en on middellijk gedood. Gister-avond is door de politie een dronken tapper, die in zijn herberg zyn vrouw zoo mishandelde, dat zij moord schreeuwde, uit de tapperij gehaald en in verzekerde bewaring gesteld om te ontnuchteren. Gister-avond is door de politie uit Delft hier aangebracht een 13-jarige jongen, die aldaar zwervende was aangetroffen. Hij is hier aan de ouders overgegeven. Hier zijn tal van k i s t e n o p g e s 1 a- gen, die in de Maas zijn opgevischt en aan den kant waren aangespoeld. Minister Kraus. Minister Kraus is eergisteren aan boord van het stoomschip Panama van Vigo naar Zuid- Amerika vertrokken. Het Kamerlid Yan Kol. De heer Van Kol is wegens voortdurende onge steldheid verhinderd in de naaste weken de zit tingen der Tweede Kamer bij te wonen. De havenmeester. In de IV. R. Crt. kan men nu en dan onder de rubriek «Onder de menschen" zeer aardige beschry- vingen lezen van het dagelyksch maatschappelijk leven. Het is geen onbekendheid, dat de redacteur dezer rubriek de bekende schrijver M. J. Brusse is, die o.a. het werkje Van af- tot aanmonsteren schreef en wien een groote bekendheid met toe standen in onderscheidene scheepvaartbedrijven niet kan ontzegd worden. In verband met de kwestie van den havenmees ter hier ter stede vinden wij het niet van belang ontbloot eens onder de aandacht te brengen het geen hij over het optreden van den Rotterdamschen havenmeester en de onder-havenmeesters in het blad van gister-avond schryft, onder het opschrift «De voorbereiding van koninklijk bezoek aan onze haven". Wij nemen hieruit de volgende passages over «Wat deksel, hoe krijgt het havenbestier dat voor een Koninklijke vaart dan alles zoo verwon derlijk gemassregeld FRANS ROSIER. Men seint uit Utrecht Frans Rosier is gistermiddag met den trein van Utrecht naar Rotterdam vertrokken, onder geleide van vier rijksveldwachters uit Utrecht. Het vervoer geschiedde in een alzonderlyken derde klasse wag gon. Aan het station was nogal publiek. Gedurende het oponthoud van den trein verbleef de gevan gene in den bagagewagen. Uit Rotterdam seint men: Gisteravond werd met den trein van 5 uur 32 aan het Maasstion alhier gevankelijk uit Utrecht aangebracht Frans Rosier. Hij kwam onder geleide van vier rijksveldwach ters was zwaar geboeid met vier kettingen op den rug en twee over de borst. Aan het station stonden acht rijksveldwachters gereed om hem in ontvangst te nemen. Onder veel bekyks werd hy in den celwagen opgesloten en voorts overgebracht naar het Huis van Bewaring aan de Bergstraat. De directeur van het Huis van Bewaring, de heer Bor, die vroeger adjunct-directeur was van de gevangenis te Leeuwarden, kende hem persoon lijk. Aan diens speciale zorg is hy thans toevertrouwd. Naar wy vernemen, geschiedt zyn overbrenging naar Rotterdam op verzoek van den substiuut- officier van justitie te Rotterdam, mr. Mazel, in verband met de inbraak en den moordaanslag te Gouda. Wanneer voldoende bewijzen tegen Frans Rosier gevonden worden, zal hij zich voor dit feit buiten de 18 jaar gevangenisstraf die hij nog te onder gaan heeft, te verantwoorden hebben voor de rechtbank te Rotterdam. Men schryft uit Gouda Na de arrestatie van Rosier en het op hern ■i t I Op viel pilaren, liet otoffciyk overschot van hol

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2