ii I..1 nuill. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. worden toegevoegd, als de verzekeringsplichtigen geen particuliere kas vinden, waar zij dien plicht kunnen vervullen 2o. dat de indiening van een nieuw ontwerp- ziekteverzekering spoedig te wachten is. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur der Maatschappij een audiëntie gehad bij den minister, bg welke gelegenheid Z.E. heeft mede gedeeld, dat hij, hoewel kennis dragende van het indertijd door het hoofdbestuur aan zijn ambts voorganger uitgebracht geheim praeadvies, alsnog gaarne de meeningen en wenschen der afdeelingen van de Maatschappij betreffende de wettelijke regeling der ziekteverzekering zou vernemen, mits deze hem voor 1 April bereikten. In verband hiermede heeft het hoofdbestuur aan de afdeelingen een aantal vragen gesteld en hierbij praeadviezen gegeven. Thans is deze aangelegenheid zoover gevorderd, dat het eindrapport, samengesteld uit de rapporten der afdeelingen, gereed is en aan den minister afgezonden. Hoewel wg van dit eind-rapport reeds kennis namen, eerbiedigen wij den door het hoofdbestuur uitgesproken wensch om dit vooralsnog niet te publiceeren. Mr. Sybrandy. Mr. G. J. Sybrandy zal zich tot verder herstel zgner gezondheid binnenkort naar het eiland Wight begeven. Prof. v. d. Yiugt. Het Hbl. verneemt, dat prof. v. d. Vlugt zich tot herstel van gezondheid eenige maanden naar Montreux zal begeven. De afgevaardigde van Leiden is genoodzaakt eenigen tijd rust te nemen. Tarifleering bg brandverzekering. Ter aanvulling en verbetering van het bericht van het Bbld., zendt men aan dit blad de vol gende mededeeling omtrent de vergadering van brandassurantie-maatschappgen, welke Vrgdag te Amsterdam heeft plaats gehad Het was een vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Brandverzekeringop de agenda stonden voorstellen van het bestuur tot statuten wijziging, waarvan de strekking was, de groepsge wijze tarifleering volgens de statuten mogelgk te makentot dusver werd elk risico op zichzelf getarifieerd. Van Engelsche zijde waren voorstellen van verdere strekking ontvangen, die echter niet behandeld konden worden, daar zg eerst den vorigen dag ingekomen waren. Het nemen van een besluit werd daarom verdaagd en tevens werd bepaald dat tot 1 Juli geen nieuwe tarifieeringen in behandeling zullen genomen wordende be staande tarifieeringen blgven echter van kracht. Inmiddels zal het bestuur trachten een middel te vinden om ten opzichte van groepstarifieering de wenschen van de verschillende groepen van leden tot overeenstemming te brengen. i i it i LL.iL LI J L;ijj iüL&i Dreigend conflict. Men meldt uit den Haag Er heerscht alhier in de bouwvakken, in het bijzonder betreffende de metselaars en opperlieden een gespannen verhouding, waardoor er kans bestaat op een conflict. Naar men verneemt, is inzake dezen toestand door de Christ. Kalk- en Steenbewerkersvereeni- gingen bg de bouwkundige vereeniging »Onder- neming en Vrgheid" een voorstel ingediend om een betere regeling te verkrijgen in dit bedrgf, door het instellen van een vakraad. Kermissen. De raad der gemeente Blokker (N.-H.) heeft besloten de kermissen te Oosterblokker, Wester blokker en in de Bangert niet meer op Zondag te doen plaats hebben. Vakschool voor bakkers. Te Arnhem worden door een commissie van bakkerspatroons en -gezellen pogingen gedaan om een vakschool voor bakkers op te richten. Er bestaat reeds een vakschool voor kleermakers, welke uitstekend werkt. Ongelukken. Zaterdagavond ongeveer 10 uur viel een 19-jarige schippersknecht H. V., uit Rotterdam, die van een aan den Westervoortschen djjk te Arnhem liggend schip in een roeibootje wilde stappen, in de rivier. Hg werd door den sterken stroom mee gesleurd en verdronk. Hoog water. Toen wij gister-avond op het hoofd een kijkje gingen nemen, stonden we verbaasd over de ont zaglijke watermassa die daar stond. De kozijnen van de ramen der huizen waren gelijk met den waterspiegel. De schepen aan den kant gemeerd lagen oogenschjjnlijk midden in den stroom, waar boven de boomen treurig hun dorre takken uit staken. Het licht der lantaarns weerkaatste eigen aardig in den geweldigen stroom. Af en toe verscheen een bootje op het groote waterveld en bij wijlen zag men een hoofd uit de bovenopening der deuren kjjken over de stevige vloedplanken, waarmede de panden waren beveiligd. Bg het hooge water was gisteren verzuimd voor een gang aan de Hoofdstraat tusschen de panden van de heeren Van Eijk en Van der Pant een vloedplank te zetten, waardoor het gewassen water naar binnen drong. Met behulp der politie werd spoedig de vloed plank gezet, waardoor het gevaar geweken was. Dat onze buitensluisdeuren in zeer slechten toestand verkeeren, is gisteren een keer te meer bewezen. Bij het hooge water heeft men kunnen zien, dat zij lekken als een mandje. Te half vier was het water in de schutting of kolk nog laag en binnen een uur was het tot boven de kade gewassen. Bij zulk een vloed, wanneer er zooveel water naar binnenkomt, blijken de sluisdeuren werkelijk gevaar op te leveren. Het water had gisteren op 13 duim na den stand bereikt die bg den hoogsten vloed is waar genomen. Volksbadhuis. In de week van 5—11 Maart 1906 werden genomen 217 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 29 regen 12 regen 126 school 30 kinder 5ct5 De klerk der poster gen en telegra- fie A. A. Koene is met ingang van 16 April ver plaatst van het postkantoor te Schiedam naar het postkantoor te IJmuiden. De R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" zal aanst. Vrijdag, 's avonds 8 ure, eene algemeene vergadering houden in het Bonds- gebouw, o. a. met het oog op de aanstaande ver kiezing voor den Gemeenteraad in District I. Heden werd door de Rgksveld- wacht alhier in een logement aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam zekere M. B., die door het Kantonge recht alhier was veroordeeld tot het ondergaan eener hechtenis van 3 dagen. UIT ROTTERDAM. In de Slotlaan (Park Honingen) te Rotterdam werd voor eenige jaren onder den vriendelijken titel van sKinderhuis Welkom" door den gewezen heilsoldaat, den heer M. Vink, en diens echtgenoote, een inrichting gevestigd, waar behoeftige kinderen, die niet in een weeshuis kunnen geplaatst worden (zooals kinderen, welke door een sterfgeval als anderszins van een der ouders thuis moeilijk verzorgd kunnen worden) tegen een geringe vergoeding in kunnen worden opgenomen. Verschillende personen steunden deze inrichting met hunne liefdegaven en het aantal kinderen groeide tot een 50-tal aan. Althans na de oprichting liepen allerlei verdacht- makende geruehten omtrent deze inrichting, o.m. ook omdat door gemis van commissarissen, regenten of iets dergelijks elk toezicht op het financieel beheer of op de verzorging der kinderen gemist werd. Op bepaalde feiten werd toen echter niet gewezen en zoo werd die storm al spoedig bedaard. Sedert werd de inrichting in het openbaar met rust gelaten, tot nu een 14 dagen geleden, een artikel in een te Rotterdam verschijnend blad een ontzaglijken stroom ingezonden stukken uitlokte, het een al zwaarder beschuldigingen tegen den directeur en de directrice .van het »Kinderhuis Welkom" inhoudende dan het andere, en hoofd zakelijk daarop neerkomende, dat de kinderen er gebrek zouden lijden, zoowel aan voedsel, als ook aan verzorging. Hoofdzeer en dergelijke ziekten zouden er in erge mate heerschende kinderen vielen er in korten tijd sterk af en zagen er verhongerd uit, waarom verschillende inzenders verklaarden, hunne kinderen te hebben teruggenomen. Ook werd geklaagd, dat het schoon houden van het huis aan kinderen van 9 jaar wordt opge dragen terwijl mede verschillende andere grieven tegen de behandeling en lichamelijke verzorging der kinderen werden aangevoerd. Dit ging zelfs zoover, dat ook het hoofd der school, waar een aantal der kinderen school gaan, verschillende van die grieven bevestigde. Na zich aanvankelijk, mede in een ingezonden stuk, verdedigd te hebben, besloot de directeur tegen gister, Maandagavond, in de salon van den Doele een vergadering te belegen, waartoe behalve de leden en donateurs ook stedelijke autoriteiten, leden der rechtbanken en andere personen, ge- noodigd werden. Het doel van deze bijeenkomst was'een vol ledig explicatie te geven van het werk, als ook beantwoording der valsche beschuldigingen, terwjjl mede een oproeping zou gedaan worden tot het vormen van eene commissie van toezicht en onder zoek, opdat het werk in zgn geheel kan ge controleerd worden. Door de directrice werd een volledige beschrij ving der huishouding gegeven en door den directeur verantwoording der financiën gedaan. Bg het debat betoogde de heer Spiekman, dat de voorgestelde weg niet de goede was, maar dat een commissie uit erkende vereenigingen of een bestuur behoorde benoemd te worden, dat voort durende contróle houdt en waaraan directeur en directrice ondergeschikt zjjn. Dit bleek ook de zienswijze van anderen. De pertinente vraag of zg daartoe bereid waren werd bevestigend beantwoord, ook stemden beiden er in toe, dat de Vereeniging voor gemeente en volksbelangen zal verzocht worden, deze zaak verder te regelen. Daarna werd de vergadering gesloten. FRANS ROSIER. Men schrijft uit Delft Zondag 4 dezer zijn in een tuin van het gesticht Rehoboth alhier een broek en een vest gevonden. Zeer waarschijnlijk hebben deze kleedingstukken behoord aan Frans Rosier, die den dag tevoren in de Bagijnesteeg, in een der logementen aldaar is geweest en zich daar heeft verkleed, waarna hg zjjn oude kleeren over een muur in bedoelden tuin heeft geworpen. De winkelier de Groot, bij wien Rosier een nieuw kostuum kocht, erkent de gevonden kleedingstukken als soortgelijk in stof en kleur, als Rosier droeg, toen hg bij hem nieuwe kleeren kocht. Nog is eergisteren, aan de Brasserkade, een paar schoenen gevonden, dat vermoed wordt aan Frans toe te behooren, en dat gister ter onderzoek naar Gouda gezonden werd. Het pak kleeren, dat Zondag 4 dezer aan de Brasserkade gevonden werd, bevatte een hemd, een onderbroek en een dimiten-witten borstrok, op het laatste kleedingstuk was met eenigen goeden wil het merk van het rjjk te onderkennen R(ijks) K(rankzinnigengesticht). Van bloedvlekken op de kleeding kan moeilijk gesproken worden, wel van bruine vlekken, ont staan door onachtzaam gebruik van het haarkleur- middel. HOOG WATER. Gistermiddag bereikte te Rotterdam het water, opgezweept door den Noordwestewind, een aan zienlijke hoogte. Om half vijf begon het over de oevers te loopen en reeds om 5 uur stonden de meeste havens blank, en was het verkeer over de Blaak, Wijnhaven, Leuvehaven, Boompjes en tusschengelegen straten geheel gestremd. Het Maastation was niet meer te bereiken. Ook de electrische tram heeft een geruimen tijd haren dienst moeten staken. Het water bleef gestadig rgzen totdat het onge veer een kwartier vóór zeven uur den hoogsten stand, zijnde 3.62 M. -J- R. P., bereikt had. De schade, door het water aan pakhuizen en winkels en ook aan de bestrating toegebracht, is zeer aanzienlijk; op verscheiden plaatsen hebben groote verzakkingen plaats gehad. Met allerlei vervoermiddelen, zooals roeibootjes, handwagens, sleeperswagens enz., werden heeren en dames uit de overstroomde wijken naar drogere gedeelten der stad vervoerd. Bg den laatsten hoogen vloed, dien wij hier beleefden, in December 1904, bereikte de peilschaal 3.48 M. R. P. Om half acht gisteravond was liet water sterk gevallen en nam het verkeer weder zijn gewonen loop. Uit Rotterdam meldt men ons nader Met stoom-en handpompen, brandspuiten enz. was men heden den ganschen dag druk werkzaam om het water uit de vol geloopen kelders en pak huizen te pompen. Van gemeentewege begon men reeds in den vroegen morgen aan het herstellen der straten, die allerwege diepe gaten vertoonen door verzakking. Havenbootjes pompen de onder- geloopen brugkelders leeg. Door den storm van gisteren en heden-nacht is ook aan het telefoon- en telegraafnet veel schade veroorzaakt. Tgdens het hoogwater en den sneeuwstorm zgn gisteravond hier en daar personen te water geraakt doch weder gered. Het aan boei 24 liggende Engelsche s. Louisiana waar alleen kapitein en tweede stuurman aan boord waren, brak gisteren namiddag los en raakte op drift. Met behulp van enkele sleep bootjes en van het Duitsche oorlogschip Charlotte dat 2 officieren en 20 man ter assistentie zond, werd het schip opgepikt, in de Maashaven gebracht en aan paal 3 gemeerd. Aan het politiebureau in de Pauwensteeg hadden heden-nacht vele gezinnen onderdak, wier wonin gen aan de Zgl ondergeloopen waren. Uit Dordrecht Het geheele Grootekerkplein staat onder, het water stroomt de huizen binnen. De gang, het kantoor en de drukkerij van de D. C. zgn geïnundeerd, de snelpersen kunnen niet draaien. De drukkers loopen met bloote beenen tusschen de machines door, om papier enz. te bergen. Vóór het water geheel uit de drukkerij verwijderd is, kunnen de persen niet werken, want het vliegwiel van den motor kan niet door het water draaien. De veerdienst op Zwijndrecht is gistermiddag omstreeks zes uur gestaakt, die op Papendrecht wordt ongeregeld volgehouden. De passagiers wor den op de pont afgezet en door particulieren per schuit verder overgebracht. Op de rivier zgn door het stormweer drie groote Rijnaken van de ankers geslagen en tegen den wal van de Staart gedreven. Sleepbooten trachten, terwijl we dit schrjjven, hulp te verlee- nen, daar ze gevaarlijk zitten, als het water begint te vallen. De dienst van Fop Smit ondervond veel last daar de passagiers de stad niet konden inkomen. De dam, welke in de dokhaven is aangebracht, ten behoeve van het aanleggen van een nieuwen kaaimuur, is bezwekeneen heimachine en verdere gereedschappen zijn ondergestroomd. De schade is aanzienlijk. De peilschaal wees ongeveer zeven uur 3.25 M. A. P. Het water heeft tot aan de Groote Kerk gestaan tot de vloedstreep, tot welke het in 1825 steeg- Uit Gouda: Het water in den IJsel bereikte gisteravond bg harden wind en buiig weder een zeer hoogen stand. Intijds waren de lieden, belast met het ne men van maatregelen voor overstrooming, gewaar schuwd en men was er dus op voorbereid. De waterkeerende schotten moesten worden geplaatst en het water stond dan ook van dijk tot dijk. Het geheele dijkleger was in actie en koeriers reden at en aan. Alle tasschengelegen landergen liepen natuurlijk onder. De booten op Rotterdam konden laden noch losseneen huis, dat benedendijks staat, moest worden ontruimd. Te 7 uur teekende de peilschaal 2.50 M. boven A. P. en rees te 8 uur, toen de vloed haar hoogte had bereikt, tot 3.12 M. boven A. P. Van schut ten door de sluizen was natuurlgk geen sprake. Uit Schoonhoven De rivier de Lek is zoo buitengewoon gewassen, dat alles tot aan het veerhuis onder water staat en de schotbalken in de poort zgn aangebracht. Uit Brielle: Door den hoogen Noordwesterstorm opgezweept, bereikte gistermiddag het water weer een vrij aanzienlijke hoogte. Het Maarland en al de andere plaatsen bij de havens gelegen, stonden blank, en men voer er met roeibooten heen en weer om verschillende personen bg hun huis te brengen. Te half 5 stond het water tot dicht bg de Hoofd wacht, bleet ongeveer een uur op dezelfde hoogte, en begon toen te dalen. Dit punt wordt ook zelden gepasseerd. Als dit, zooals in 1894, het geval is, gaat de binnenstad er aan. Nu waren, hoe snel het water ook opkwam, alle maatregelen bijtijds genomen, zoodat er geen buitengewone ongevallen plaats hadden. Uit Hellevoetsluis Den 24en December 1892 was de waterstand 3.56 M. boven A., gister-namiddag 3.32 idem. Het verkeer was eenige oogenblikken gestremd, omdat het water ongekend plotseling rees. Door samen werking van alle autoriteiten, militaire en burger lijke, heeft er niets bjjzonders, wat althans op ongelukken leek, plaats gehad. Uit Hardinxveld Het water is tot zulk eeu hoogte gestegen, als sedert vele jaren niet heeft plaats gehad. De woningen buitendijks zgn overstroomd, waardoor groote schade is aangericht, terwgl de bewoners nog gedurende den ganschen zomer de nadeelige gevolgen daarvan zullen ondervinden. Velen kunnen hunne huizen slechts wadende of varende bereiken. Uit Zierikzee: Het water bereikte alhier tengevolge van den wind, d.e hevig uit het Noordwesten woei, eene verbazende, ongekende hoogte. Ouden van dagen herinneren zich niet een dergelijke stijging van het water te dezer stede ooit beleefd te hebben. Niet alleen dat de Nieuwe Haven en een deel van de Oude Haven blank stonden, maar het water wies zóó hoog, dat het over de vloedplanken, die de lager gelegen gedeelten van de stad tegen een eventueele overstrooming beschermen moeten, heenstroomde. In tal van huizen werd groote waterschade aangericht, terwgl tal van kelders zijn ondergeloopen, zoodat, toen het water viel, vele rappe handen bezig waren om.de volgeloopen kelders leeg te pompen. Het gerucht loopt dat er een begin van door braak van een djjk te Brouwershaven ontstaan is. Uit Rilland Gister-namiddag 5 uur zgn de Engelsche en Reigerbergsche polderdijken doorgebroken. Het water valt. Nader meldt men ons, dat de spoorwegdam bij Rilland door de overstroomingen groote schade heeft geleden. De treinen kunnen niet loopen, zoodat de treinenloop op de Zeeuwsche lijn ge staakt is. Volgens een telegram van heden, is de treinen loop hervat. Uit Oud-Vossemeer van gister: Een vreeseljjke watervloed teistert de zeedijken reeds zijn drie of vier polders ingeloopen. De beesten verdrinken. Men werkt met volle kracht aan de binnen dijken, om het dorp te beveiligen. De ongerust heid onder de bevolking is groot. Uit Vlissingen De watervloed is als eene groote ramp te beschouwen. De schade voor de gemeente en voor particulieren is zeer hoog. Te 8 uren gisteravond stonden nog tal van straten blank; roeibooten voeren er door om de menschen uit de fabrieken te halen. Op de R. K. school waren nog 30 kinderen die niet thuis gebracht konden worden. Nader bericht uit Vlissingen Nu het water gevallen is, was het tegen den avond mogelijk de ramp meer te overzien. In tal van laag gelegen gedeelten der stad stond gister avond het water nog een halven meter en hooger. Vooral het laagste gedeelte in het centrum der stad heeft geducht geleden en de schade is op geen duizenden na te taxeeren. Met brandspuiten en centrifugaalpompen is men nu bezig het water weg te pompen, terwgl natuurlgk overal alle handen in de weer zijn om het overtollige water weg te krijgen. Het water wies zoo snel, dat de tgd teneenen* -l..»' i i f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2