Kamer Tan KoojMel ei FaSrieten. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. JAARVERSLAG In de week van 7—13 Mei 1906 werden genomen 279 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 46 regea 12 regen 156 zich als legeraanvoerder in den burgeroorlog tus- schen de noordelijke en zuidelijke staten der Unie. Van 18771881 was bij minister van Binnen- landsche Zaken in de Vereenigde Staten. Naar het Berliner Tageblatt meent, staat de aanstaande ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en tsaar Nicölaas in verhond meit het bezoek van dein Duitschen Keizer aan Wefenen-Schön- hrunn. De Rus!siseh-En$ie-lschte toenadering en de los- K%rc- positie van Italië in het Drievoudig verhond idoef een vferandexde Balkan-politiek vermoeden, zoodat de Vorsten samensp:mkingen nuttig achten. Ook gtw'pelt de Russische heerscher wellicht be hoefte m-ejt den Duitsdhen buurman. weder in een bétere vOrsftandihoudinig te komen. Volgens de Petit Parisien zal de Fransche re geering, bij de weder-bjjeenkomst van het parle ment, de middelen aanvragen om het leger te bewapenen met een nieuw geweer. van de Wij ontvingen het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over den toestand van nijverheid, handel en scheepvaart in het jaar 1905. Daaruit ontleenen wij het volgende Het algemeen overzicht luidt als volgt Hoewel het brandersbedrijf langzamerhand wel eenigszins in beteekenis voor onze gemeente achteruitgaat, zooals o.a. hieruit blijkt, dat er in 1905 weer 2 branderijen werden stil gezet en daardoor het aantal in werking zijnde branderijen van 135 verminderd werd tot 1331), valt er echter niet aan te twijfelen, dat het genoemde bedrijf nog steeds als het hoofdbedrijf onzer gemeente moet worden beschouwd. Om een oordeel te kun nen vellen over den toestand onzer stad, moet dus in de perste plaats het oog worden gevestigd op den toestand van het brandersbedrijf. Waar nu dat bedrijf, zooals iets verder zal worden uiteen gezet, in 1905 geen bevredigende uitkomsten opleverde, daar kan men natuurlijk moeilijk zeggen, dat de toestand der gemeente gunstig was. Hoe meer echter het brandersbedrijf aan beteekenis verliest, des te meer dient men bij een beoordeeling van den toestand onzer stad aan het geen niet tot dat bedrijf beboort zijn aandacht te wij den. En indien w(j hierop letten, geeft het afgeloopen jaar méér reden tot tevredenheid. Immers ook dit jaar bevestigde weer, dat de branderijen wèl ver minderen, maar dat zij ten minste door andere industrieën worden vervangen. Niet alleen toch werden er in 1905 wederom nieuwe zaken hier ge vestigd, maar daarenboven werd door een belang rijke firma grond aangekocht om hare zaken van elders naar hier te verplaatsen. Als gevolg dier vestiging van nieuwe industrieën in 1905 en in vorige jaren hield dan ook de waardevermeerdering der panden aan en bestond er tevens een groote vraag naar arbeiderswoningen, zoodat de straten aanleg voor woningbouw door de gemeente krachtig ter band werd genomen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat deze feiten de verwachting wettigen, dat, mocht misschien haar oude nijverheid geen bloei meer brengen aan onze gemeente, dit dan ten minste door nieuwe nijverheid gedaan zal worden. Vooral met het oog op de toekomst onzer stad zijn dus die feiten van groote beteekenis. Volksbadhuis. school 30 kinder a 5ct 14 Blijkens achterstaande adverten tie zal de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken Woensdag-namiddag en -avond in het Volkshuis eene openbare les geven. Verder vernemen wij, dat de mededeeiing van een ander blad als zou de Huishoudschool iu het verkochte lokaal »De Vriendschap" worden geves tigd minstens voorbarig moet worden geacht. Van de plannen met de huishoudschool staat alleen vast, dat zij niet in het Volkshuis kan blijven, wijl de lokalen aldaar niet meer aan het doel beantwoorden. Veel zal afhangen van de houding van den Raad, waar de Raadsleden door een bezoek aan bedoelde les zich van het nut der school met 't oog op de gevraagde subsidie zullen kunnen over tuigen. Gister-middag 5 ure is de 11-jarige H. van Harmeien, wonende Gedempte Baan-loot, met viscbjesvangen in de Scbie gevallen en daaruit gered door H. Z. Schikhof, 21 jaar, wonende Proveniershuis, die gekleed te water sprong Heden-morgen is aan de Nieuwe Haven vrouw Nijs, wonende aldaar, door een fiets rijder omvergereden, waarbij zij zich eenigszins heeft bezeerd. De schuld zou liggen bij de vrouw zelf, wijl zij op het bellen verkeerd uitweek. Heden-morgen is in bewaring ge steld als verdacht van diefstal van geld uit een timmermanswerkplaats een 15-jarige jongen, wo nende alhier. UIT ROTTERDAM. Zondagmorgen te ongeveer half 12 ontstond in R. K. kerk aan de Leeuwenstr. te Rotterdam een paniek, doordien een kalklaag ter lengte van 6 M. van het plafond omlaag stortte, wat een hevig gedruisch veroorzaakte, terwijl de kerk met een groote stofwolk werd gevuld. Op de beide gaande rijen stormden de kerkbezoekers de trappen af, wat zulk een schrik en ontsteltenis veroorzaakte, dat eenige dames flauw vielen. Gelukkig bedaarde de paniek spoedig, toen bleek dat er volstrekt geen gevaar dreigde. De moord te Dordrecht. Naar wij vér- nemen, blijft T., die zich in voorloopige hech tten is bë'vindjt in,' Verband met <len moord op zijn bboeder Johannes gepleegd, alle schuld aan die misdaad ontkennen, maar is niettemin een 'bevel tot voorloop'igie gevangenhouding tegen hem uitgevaardigd. D'it liajajtste is ook het igélvhl met de beide- spoorwegarbeiders D. en N. en den wisselwachter den B., die Zaterdajg1 ter beschikking Van d'eri officier van justitie te Dordrecht werden gesteld, beschuldigd vjan diefstal van goederen uit een gtesloten spoorwagen. i DordrCf.) "Vertraging in den treinenloop. Men meldt uit GoudaDoor een defect aan de spoorbrug over de Gouwe had gister de treinenloop ernstige vertraging. De trein van 10.48 vertrok met 1| uur en de andere treinen met successieve lijk minder oponthoud, tot tegen den avond, toen de brug weder hersteld was, alles weer geregeld was. Ook veroorzaakte het ongeval aan de brug (er was een kamrad of quadran gesprongen) groot ongerief aan de scheepvaart. Van tien uur gister ochtend tot zes uur gister-avond was de groote vaart gestremd. Woeker. De Arbeider vertelt het volgende staaltje van een woekeraar die volgens dat blad te Groningen zijn praktijken uitoefent Iemand had f300 van hem ter leen en weer zonder borgen. Daarvoor nam hij de som van. 45 gulden per jaar. Dit is een kleine 15 pet. Een ander had 900 gulden en betaalde als rente 7 gulden per week of goed 40 pet. Binnen twee- en-een-half jaar had de man z'n geld terug en had dan nog »recht" op »z(jn" geld. Verdwenen. Te Meppel is Zaterdagmor gen verdwenen eein 17 £i 18-jariig meisje, dal uitgenoodigd was- ter begrafenis te Staphorst van een milicien, die in het militaire hospitaal' te Amersfoort overleden is. Zij zou, met dezen mi licien verkeerimg' hebben, gehad en een krans hebben gezonden, die niét in ontvangst is ge nomen. Deze -weigering moet het meisje, naar verhaald wordt, zich zoo hebben aangetrokken, dat zij niefc $er begrafenis kwam en zich zou, hebben verwijderd in de richting naar Zwart sluis of WanneperVeen. Hoe helt zij-, men heeft haar nog niet gevonden; alleen haar hoed aan het jaagpad naar Zwarlbsliuie. De groote brand in de lederhal te Parijs. In geruimen tijd heeft te Parijs niet zulk een ontzaglijke brand gewoed als in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de groote lederhal, bij de rue de Santeuil. Het complex gebouwen dateert uit den tijd van Lodewijk XIV en werd in de buurt beschouwd als ware relieken van den »industrieelen" stijl van dien tijd. Elf handelaren in huiden en leder hadden hun bureaux en magazijnen op die kolossale opper vlakte, een hectare groot. Daar was ook opgesla gen hun voorraad huiden, gelooid leder, tonnen parafine, vet, oliën. De brand brak uit in de magazijnen van de heeren André Martin en Goldschmit en binnen enkele oogenblikken had hjj. gevoed door de licht-ontvlambare stoffen, een geweldigen omvang aangenomen. De gansche zuid-westelijke horizont van de hoofdstad was hel rood gekleurd. In den omtrek van de brandende huizenmassa liepen de bewoners van de oude, vervallen huisjes, rondom de lederhal, jammerend rond. Zij hadden hun woningen moeten verlaten, daar de gevels door de hitte krulden als kaartenpapier, en het vuur in een ommezien was overgeslagen. Honderden mannen en vrouwen loopen in hun nachtgewaad radeloos rond, kinderen aan de hand houdend. Op een gegeven oogenblik komt de bewaker van het anatomisch laboratorium, juist tegenover de lederhal gelegen, aan den dienstdoenden com missaris van politie vertellen, dat ongeveer 300 individuen de muren van dat gebouw zijn overge- klommen, en zich hebben meester gemaakt van de koperen buizen en kranen dienende om water aan te voeren boven de geprepareerde huiden.... De brandweermannen doen het onmogelijke om het vuur te stuiten. Ieder oogenblik storten muren in. Een moment vreesde men, dat er vonken zouden overwaaien naar de op 50 meter afstand gelegen centrale hospitaal bakkerij en dan ware de ramp niet te overzien geweest de gansche wijk ware een prooi der vlammen geworden. Eindelijk, na verbazende inspanning, gelukte het den brand te overmeesteren. Nog steeds houdt de brandweer de rookende puinhoopen onder water. Pokken. Men meldt uit GroningenVan de pokl(jders is nu ook de tweede Mormonenzendeling Gould overleden. Uit Hoogezand wordt gemeld Gister is te Martenshoek een geval van pokken geconstateerd. Te Wildervank is gistermorgen een geval van pokken geconstateerd bij de vrouw van den vrachtrijder Meijer. De patiënt kwam zelden elders^ zoodat van een bepaalde besmetting geen sprake kan zijn. De noodige voorzorgsmaatregelen worden door de besturen van Veendam en Wildervank. Onweer. Men schrijft uit Ter Neuzen Bij het onweder dat Zaterdagavond over deze streken woedde, werd de landbouwschuur van A. Westerbeke onder de gemeente Hoek door den bliksem getroffen en brandde af, met den gehee- len inhoud, waaronder 7 paarden, 12 koeien, 4 varkens en 100 kippen. Alleen 5 koeien die op de mestvaalt liepen, werden gered. Alles is, hoewel matig, verzekerd. Uit Belgie: Een hevig onweer heeft te Leuven onberekenbare schade aangericht. Het laaggelegen gedeelte der stad is overstroomder staat van 80 cM. tot 1.50 meter water in.de straten. Een muur van 80 meter lengte is ingestort, evenzoo de Tivoli- brug, waardoor de spoorverbinding met Luik ge heel verbroken is. Het gemeentebestuur vergadert voordurend. Blauwput en Kesseloo zijn eveneens overstroomd- Geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Een afdeeling van 3000 pelgrims, die zich op het oogenblik te Leuven bevinden, kan niet terug- keeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte heer JAN8EN. Wanneer de Redactie mij nog eenmaal 't woord wil geven dan zij 't alleen om tegenover Uw laat ste stuk 't volgende te stellen lo. dat door Uw beweren omtrent achterstel ling van Schiedamsche branderijen nog niets bewezen is 2o. Dat waar U zelf erkent, dat het etiket de qualiteit van de jenever niet kan waarborgen, de geheele etikettenzaak een misgeboorte is 3o. Dat ook zonder dat »in" een branderij wordt gemalen, pakhuis, mouterij, molen en bran derij zo° te rangschikken zjjn, dat van transpor teurs gebruik gemaakt kan worden 4o. Dat waar U mijn onkunde omtrent rook kanalen en vuren als zoo vaststaande beschouwt, niemand minder dan Prof. Aronstein in deze zaak aan mijn kant staat en ik me daarom over Uw verwijt van mijn onkunde niet zoo diep getroffen gevoel. Over het algemeen wordt door de branders te veel gewerkt zonder technologischen bijstand. Ik wil me niet als adviseur opdringen. Hebben H.H. branders een technoloog noodig, laten ze dan onder elkaar een wetenschappelijk man voor vast aanstellen om bun bedrijf beter in te richten. Mocht ge echter per se mijn bijstand willen hebben, richt dan een vereemging op als ik in mjjn vorig stuk aangaf en ik kom bij U. Verdere discussie behooren we nu te staken want een Ja en Neen, star volgehouden, heeft geen nut. Met een woord van dank aan de Redactie voor de mij verleende ruimte, Hoogachtend, O. v. N. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 15 Mei, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer Mr. M. A. Brants. Tegenwoordig: 16 leden. Afwezig de heeren Visser, van Westendorp, en v. d. Poel (met kennisgeving) en Ris. De notulen van de vergadering van 30 Maart worden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeiing van de volgende Ingekomen stukken. Mededeeiing van B. en W., dat b(j hun college is ingekomen van Ged. Staten dezer provincie, missive, ten geleide van een uittreksel uit den staat aangevende het bedrag der uitkeering aan de gemeenten in dit gewest, dat ingevolge de art. 1 tot en met 9bis der bij de wet van 3 Juni 1905 Stblno. 181) gewijzigde wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no 156) over elk der eerste drie kwartalen van 1906 zal worden uitgekeerd, zijnde f17252.voor deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. Idem. missive ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 9 Maart jl.. waar bij werd bekrachtigd den aankoop door B. en W. Ie van het perceel Rott. dijk no. 164 met 2 daar achter liggende perceelen voor f 67902e van het perceel Rott. djjk no. 166 voor f 1080. Kennisgeving. Idem. missive ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten, d.d. 30 Maart jl. Ie. tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1905, van een bedrag van f360. 2e. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven, dienst 1905, van een bedrag van f1480. 3e tot wijziging van de begrooting van inkom sten en uitgaven, dienst 1905, van een bedrag van 1100. Kennisgeving. Idem. missive ten geleide van het Raadsbesluit, d.d. 30 Maart, tot het doen opspuiten van een terrein met 10000 M3 zand voor den prijs van f0.50 per M8, alle kosten inbegrepen. Kennisgeving. Idem. missive ten geleide van het door hen goed gekeurde Raadsbesluit, d.d. 30 Maart jl., tot ver koop aan A. Timmermans van een stuk grond aan de Nassaustraat, hoek Mauritsstraat, tegen f8. per M2. Kennisgeving. Van B. en W. Procesverbaal van de door hen gedane opneming der boeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger op den 31 Maart jl. Kennisgeving. Idem. missive, houdende inzending van een reglement voor de commissie van voorlichting der plaatselijke directe belastiag naar het inkomen, zooals deze door hen den 29 Maart jl. is gewijzigd' tengevolge van het uitgevoerde kaartenstelsel ter controle der aanslagen in die belasting. Kennisgeving. Idem. missive, houdende mededeeiing dat door hen tot leden der commissie van voorlichting voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1906/7, z(jn benoemd de heeren: A. J. J. de Groot, J. vart der Hout, P. C. M- Jansen, C. M. Knoop, Th. Kudders, P. C. van der Pant jr., D. Ris, G. W. Snel en G. Montfoort- Van den heer P. C. M. Jansen is bericht inge komen dat door hem de benoeming niet wordt aangenomen. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van de bij hem inge komen rekening van den Reinigingsdienst van het jaar 1905, met de daarbij behoorende bescheiden. In handen gesteld van de Financieele commissie om onderzoek en advies. Idem. missive, tengeleide van het uitvoerend en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1905. Dit verslag zal worden gedrukt, aan de leden worden rondgedeeld en algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Idem. missive, houdende voorstel tot wijziging van art. 2 der verordening tot heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Idem. missive, ten geleide van de verslagen over 1905 van de Gasfabriek en van Drinkwaterleiding- Aangenomen voor kennisgeving. De verslagen zullen als bjjlagen worden opgenomen in het verslag omtrent den toestand der gemeente over 1905. .Idem. missive, houdende inzending van de bij hun College ontvangen rekening van het Stads ziekenhuis over 1905. In handen van de Financieele commissie om onderzoek en advies. Idem. ten geleide van de bq hun college ingeko men rekeningen over 1905 van de Gasfabriek en van de Drinkwaterleiding. In banden gesteld van de Financieele Commissie om onderzoek en advies. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat van den Wethouder van Financiën bq hun college is ingekomen een voorstel in zake de Financieele rege ling van Gemeentebedrijven alsmede een voorstel daaromtrent van de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding. Voorz. hoopt deze voorstellen binnen korten tijd bij den Raad ter tafel te brengen. Idem. missive,houdende mededeeiing dat de onder wijzer G. Bokhorst aan hun college bericht heeft gezonden, dat hij, niet in staat zjjnde zijn ambts plichten te vervullen, voorloopig geen aanspraak wenscht te maken op de verbooging z(jner jaar wedde ad. f50.wegens 12-jarigen dienst bij bet Lager Onderwijs. Kennisgeving. Van de Commissie voor de Gem. Arbeidsbeurs, missive, ten geleide van het verslag van de Ge meentelijke arbeidsbeurs over 1905. Aangenomen voor kennisgeving. Dit verslag zal evenals alle anderen, gevoegd worden bij het verslag omtrent den toestand der Gemeente over 1905. Van de Gezondheids-Commissie voor Schiedam, missive ten geleide van de rekening en verant woording over het jaar 1905 van die Commissie. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Van de directie van het Algemeen Handels- Entrepot, missive, houdende verzoek hen te mach tigen den heer K. T. Blomsma, Boekhouder-Se cretaris tevens penningmeester van dat Entrepót, een gratificatie te verleenen van f75.—, over het afgeloopen jaar. Goedgekeurd. Van de vereeniging »Schied. Vooruit", missive tengeleide van de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar 1905, alsmede een over zicht harer werkzaamheden. Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis mis sive tengeleide van de begrooting voor 1907 van die instelling met memorie van toelichting. In handen gesteld van de Financieele commissie om onderzoek en advies. Van A. van Wagtendonk, adres daarbij mede- deelende, dat hjj zijn benoeming tot onderwijzer aan school D aanneemt. Kennisgeving. Van de Directeuren van de Departementale be waarscholen, missive, houdende uitnoodiging tot bijwoning van de openbare les in de Alida-School op Woensdag 25 April j.l., des namiddags van 2—4 uur. Kennisgeving, zijnde hiervan reeds schriftelijk den leden mededeeiing gedaan. Van A. Timmermans, missive, houdende mede deeiing, dat hij de door hem aangevraagden groim aan de Nassaustraat tegen f8.per M2 aanneemt- Kennisgeving. Van F. van Herwaarden te Rotterdam adres, houdende verzoek hem, in afwijking van het vroeger genomen besluit, vergunning te verleenen om op het achterterrein van het Eendrachtsplei0 twee-en-twintig woningen te bouwen. Na eenig debat wordt, op voorstel van den heef G o u k a, besloten dit punt aan te houden tot »e volgende vergadering, opdat deze zaak alsnog eens degelijk kan worden onderzocht. Van de Gezondheids-Commissie missive,houdende haar advies op het door de Raadscommissie inzak® de oprichting van een openbaar slachthuis uitge' bracht rapport en voorstel. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen" vergadering. Van C. van Tol en van het Bestuur van Officieren-vereeniging adressen, waarbjj zij z'c. bezwaard gevoelen met den aanslag voor vergunningsrecht voor hunne inrichtingen. t Op beide verzoeken wordt afwijzend beS e„ Van de Commissie van voorbereiding voor e Ambachtschool adres, houdende verzoek baar crediet te verleenen van 1100.tot bestrjj 1 voor de te maken kosten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2