Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het wapen der vroegere provincie Holland, links het wapen tot 1795 gevoerd door gecommitteerde raden der Staten van Holland en Westfriesland in Westfriesland en het noorderkwartier. De aanleiding tot de wijziging is, dat Noord- en Zuidholland ook na 1840 hetzelfde wapen voeren, wat bij gebruikmaking van het provinciaal zegel of bij andere aanduiding der provincie door haar wapen geen onderscheid doet zien. Het nieuwe wapen zal zijn een samenvoeging van het wapen der vroegere provincie Holland en dat wat eeuwen lang werd gevoerd door gecommitteerden voor Westfriesland en het noorderkwartier. De veree- niging zal plaats hebben door, in heraldischen zin, rechts te plaatsen het wapen voor Holland en links het Westfriesche wapen. Keten in de Grienden. De correspondent van de D. Ct. te Sliedrecht schrijft: Nadat wij langen tijd niets meer gehoord hadden over de woningtoestanden in de grienden en dej enquête daarnaar ingesteld, zijn wij nu weer in de gelegenheid gesteld eenige bijzonderheden daar over mede te deelen, namelijk de indrukken, dié de heeren Heemskerk, lid der Tweede Kamér, én Pijl, lid der Provinciale Stalen, de hoofdinspecteur, de inspecteur der Domeinen e. a. op hunne be kende reis paar de keten in de grienden hebbéh opgedaan. Uit het verslag, dat door den afgevaardigde der christelijke werkliedenvereeniging, die dë réis hééft meegemaakt, werd piltgefcracht, ,valt te consta- teeren, „dat de heeren het méér dan treurig von den, dat de menschen in zulke plaatsen de heelé [week nacht en dag moeiten doorbrengen. Mr. Heemskerk maakte de opmerking, dat het moeilijk is verandering1 in den toestand te brengen, indien de landeigenaren er zelf niet voor bet vinden zijn. Alleen de hoofdinspecteur der domeinen kon ver klaren, dat waarschijnlijk op hunne eigendommen wel verbetering zal worden aangebracht." D|at de bekende beweging tot verbetering dér bestaande toestanden reeds gevolgen hééft, kan blijken pit heft .volgende, dat heden werd mede- igedeeld. Op de „Vierpolders", rentmeester de heer A. Prins Tz., te Sliedrecht, wordt een steenén keet gebouwd voor 8 personen en op „den Noor den eLs" voor rekening van den heer IJ. J. van .Wijngaarden, te Sliedrecht, ,een dubbel steenén- huis. Op de Domeinen valt ondanks de toezegging door den. 'hoofdinspecteur op de genoemde reis gedaan, nog geen .verbetering te bespeurén. 1 ua Propagandist van den Vrijz.-Dem. Bond. De Vrijzinnig-Democraat deelt mede, dat tot propagandist van den Vrijzinnig-Democratischen Bond benoemd is de heer H. Groenewout te Assen. Deze zal tevens het secretariaat van den Bond overnemen van den heer mr. Wilde, die als secre taris heeft bedankt. Veiling Baukatin ln 1907. De Nederlandsche Handel-Maatschappjj, daartoe gemachtigd door den minister van Koloniën, deelt mede, dat by de in te dienen Indische begrooting de in 1907 te veilen hoeveelheid Banka-tin ver moedelijk op niet meer dan 175,000 pikols zal worden geraamd. R. K. kantoorbedienden. De leden van de afdeeling Den Haag en om streken der Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden hebben een motie aangenomen, waarin zij te kennen geven, dat de in de aanschrijving van den Paus in zake arbeids- aangelegenheden vervatte conclusie omtrent alge- meen-christeljjke en bijzondere Roomsch-Katho- lieke Vakvereeniging de juiste is, waarom zy voor ons land de oprichting van afzonderlijke Roomsch- Katholieke vakvereenigingen gewenscht achten. Verder worden alle Roomsch-Katholieke kan toor- en handelsbedienden opgewekt tot vorming van een nationale vereeniging. Ongelukken. Zaterdag overleed te Vlissingen de rivierloods J. J. V. H. tengevolge van een steek door een insect aan boord van een veeboot, omstreeks 8 dagen geleden. De hand zwol opvermoedelijk had bloedvergiftiging plaats gehad. Te Oudega by Drachten ging een moeder spoelen in eene wijk. Zij viel in 't water. Alleen haar tweejarig kindje zag het en het jongske be gon dadelijk zoo erbarmelijk te schreien, dat dit de aandacht der buren trok. De moeder werd bewusteloos opgehaald, doch het gelukte het leven "weer op te wekken. Gister-ochtend geraakte te Waddingsveen het driejarig kind J. B. in een sloot. Hij werd wel spoedig op het droge gebracht, doch de inmiddels geroepen dr. Bruins Slot kon niet anders dan den dood constateeren. Het justitieel onderzoek ten Postkantore. Wij vernemen nader, dat het onderzoek door de justitie uit Rotterdam, op Vrijdag 29 Juni ten Postkantore, niet in verband staat met de ver missing van amgeteekende brieven, doch plaats had wegens diefstal van een postwissel, ten bedrage van f 45, geadresseerd aan de firma D. Co. aan de Raam alhier. De firma D. Co. verwachtte een postwissel van f 45. Toen de toezending uitbleef, informeerde genoemde firma bij haar afnemer. Deze berichtte, dat het bedrag reeds eenigen tijd geleden was afgezonden. Ten Postkantore werd daarop gevraagd of de postwissel niet was aangekomen. Men deelde daar mede dat het bedrag reeds was uitbetaald, en de postwissel in de postbox der firma had gelegen. De knecht, die op den dag dat de post wissel uit de box moet zjjn verdwenen, de brieven had afgehaald, werd ondervraagd, doch deze verklaarde dat hjj geen postwissel bij de brieven j had gevonden. De postwissel droeg ook een andere handteekening dan de knecht gewoonlijk plaatst. De knecht werd geconfronteerd met den be ambte, die het geld had uitbetaald, doch zonder resultaat. Men heeft toen de politie met het geval in kennis gesteld, die vervolgens de justitie van den diefstal verwittigde. Totnogtoe is de zaak onopgehelderd. De justitie heeft haar nog steeds in onderzoek, doch heeft tot dusver geen aanleiding gevonden iemand te arresteeren. De knecht en de ambtenaar, die het bedrag uitbetaalde, zijn Zaterdag-morgen te Rotterdam door de justitie verhoord. Men w\jst er ons vervolgens op, dat diefstal uit een postbox geen verwondering behoeft te wekken, daar tot vóór de postwissel was ontvreemd, het ijzeren hor achter de boxes zelden gesloten was. Thans is het steeds afgesloten. Opstijging van een luchtballon te Schiedam. Men meldt ons uit Rotterdam De luchtschipper Willem Pottum van Amster dam zal aanstaanden Donderdagmiddag te 4 uur in den tuin] der Officieren Vereeniging te Schie dam met zjjn ballon opstjjgen. De Kermis. De kermisvermakelijkheden hebben feitelijk gis teren reeds een .aanvang' genomen. Er heèrsohtë een ongewone gezellige drukte in de stad. Met het mooie zomersohe weder wilde ieder naar buiten en daarbij richtten zich in het middaguur de schreden wel het meest naar don Tuin, die als gêwoonlijk het groote aantrekkingsplint zoowel voor niet-leden als leden vormde. De Vlaardingerdijk was weder „bezaaid" met menschen, „buiten-leden", die althans van verre wilden getuige zijn van. de vermakelijkheden, die onder het schaduwrijk lommer van den Tuin zouden plaats hebben en boven het hoog geboomte te zien opgjaan de ballonnetjes, die straks in den verren omtrek gouden verkondigen, dat Schie dam Weder zijn traditioneel kermisfeest viert. In den Tuin begon 't langzamerhand gezellig te worden. -Zag het harmonie-orkest „St. Ambro sias", djat de .muziektent bezette aanvankelijk weinig publiek om ,de tent, langzamerhand kwa men toch de Tuinleden afzetten en bleek tén slofte de tujn vrij goed bezet. Om het groote gras perk, waar de benoodigdheden voor de ballon- reizen opgestapeld lagen, .schaarden zich in aller liefste, kleurrijke zomertoiletjes ,de kleiné kleutérs met. spanning het werk van het oplaten der ballons volgend, 't Ging niet erg voorspoedig; de eerste kreeg een scheur en miste dus de kracht het luchtruim in te gaan; een paar volgende bleven in de hoornen hangen en moesten eerst vrij ge maakt worden alvorens .de wijde wereld in te stevenen. Maar ten .slotte namen zij toch de reis aan, evenals die met de Schiedamsche en nationale wimpels en de Jedepoppen tot zelfs buiten den tujn nagestaard door fiet jonge volkje dat wel de kleine arenauien tot het dalen had willen Vol gen. De ouderen g'enolen jntusschen van de uit voering der Bondsmuzikanten, (die onder de bezie lend© leiding van hun directeur, den heer J. F. M. Smits, een ,wel gekozen program ten gehoore Grachten, waarvan, natuurlijk, ide prijsnummers van bet Leidsdie concours deel uitmaakten. 't ,W|as weer recht aangenaam en gezellig in Schiedams i welgelegen uitspanningsplaats. De fraaie tujn met de schoone lanen en vergezichten en de eigenaardige stoffage van een vrij verschèi- den publiek bood uitnemend gelegenheid er één uurtje aangenaam te verpoozen. S. T. M. Gedurende de maand Juni zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 26817 pas sagiers vervderd. Door B. en W. dezer gemeente is een schrijven aan den raad gericht, waarin zy mededeelen, dat over 1905 een zuivere winst met de gasfabriek is verkregen van f37398.13 Dit schrijven is aan den gemeenteraad voorgelegd. Zij doen daarin het voorstel om voortaan als winst aan de gemeente uit te keeren li/4 cent per M3 afgeleverd gas, wordt er meer winst ge maakt dan dit bedrag, dan wordt dit geboekt als extra reserve, waaruit, wanneer in een jaar eens geen l2/4 cent per M3 kon betaald worden, dit tekort dan uit die extra reserve gepast kan worden. Zoodra deze extra reserve f25000 bedraagt, zal het meerdere gebruikt worden voor amortisatie van kapitaal. Bij den Gemeenteraad is ingediend een reglement voor de commissie van administra tie en beheer over het stedelijk ziekenhuis. Door B. en W. wordt voorgesteld deze commissie te doen bestaan uit 3 leden, die de werkzaamheden onderling verdeelen en waarvan een om de 2 jaren aftreedt, doch dadelijk herkiesbaar is. De leden worden door den gemeenteraad benoemd uit, een dubbeltaljdoor de commissie voorgedragen de eerste voordracht wordt door B. en W. opge maakt. In de O. L. Vrouw Visitatiekerk heeft gisteren de weleerw. heer Soepnel, oudste kapelaan, bij afwezigheid van den zeereerw. pastoor, den parochianen gewezen op het zilveren priester feest, dat de zeereerw. heer pastoor Coppens 15 Augustus 1907 met zijn parochie hoopt te vieren. Bijdragen in eens of per week of per maand te verleenen worden gevraagd voor een geschenk der parochie aan den jubileerenden herder, dat zeker wel weer der kerk zal ten goede komen. De Schiedamsche processie naar Kevelaer zal dit jaar op Dinsdag 7 Augustus naar het beroemde genadeoord vertrekken. De datum is aldus bepaald om de overtollige drukte na midden Augustus in Kevelaer te ver mijden en toch de door velen gewenschte opwek king van andere processies niet te versmaden. Voorden wedstrjjd invoordrachten door de dilettantenclub »Alberdingk Thjjm", onder - afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, uitgeschreven, is door de propaginda- club «St. Paulus", onderafdeeling dierzelfde Bonds- afdeeling, een verguld zilveren medaille beschik baar gesteld. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is Gerrit Jurgens, wonende Hoofdstraat, op de Koe markt door een onbekend gebleven wielrijder overreden. De knaap werd aan den rechterpols gekwetst. In de apotheek van den heer A. Gouka, aan de Hoofdstraat, werd hijsverbonden. Zaterdagmiddag is J Rissema, wo nende Noordvest, op het Overschiesche plein door een hond van een kermisreiziger in zijn rechter hand gebeten. In een apotheek werd de wonde met carbol water gewasschen. De 10jarige W. Woensdregt sprong gister-namiddag 33/4 uur op den Rotterdamschen dijk op de stoomtram naar Rotterdam. Hij kwam daarbij in aanraking met een paal der electrische geleiding voor de electrische tram, tengevolge waarvan hij van de tram viel en een lichte her senschudding bekwam. Na eerst in een in de nabijheid gelegen woning te zijn gebracht, werd bij later per rijtuig naar de ouderlijke woning aan de Hoogstraat no. 36 vervoerd. DIT DELFT. Te Delft komt een pokkengeval voor. De lijder is met zijn gezin opgenomen in de barak voor besmettelijke ziekten. Diefstal. Van den diefstal van f1400 uit een gesloten kistje, ten nadeele van C. v. d. B. te Loosduinen, wordt, naar de D. Ct. meldt, een mi licien te Delft verdacht. De storm. Het pleizierjacht, dat Vrijdagavond met levensgevaar voor de pleiziervaarders de Sche- veningsche haven binnenliep, heet, gelijk nader is gebleken, Gulnare en niet Salverge. De eigenaar pryst zeer de goede behandeling, welke het gezelschap ontving aan de haven en el ders. Het gezelschap vertrok heden naar Londen. Naatje. Naar wij vernemen, zal het Een- drachtsbeeld op den Dam bezwijken voor de sinds jaren er tegen gevoerde oppositie, in den laatsten tijd gesteund door kennelijke ouderdomsgebreken. De Maagd zal door een bronzen statuette worden vervangen. Wat zal een volgend geslacht daar nu weer van zeggen (IV. v. d. D.) Een oplichter. Te Amsterdam is een man, die verdacht wordt eenige menschen te hebben opgelicht, door het aannemen van bestellingen ter vergrooting van portretten dan met mede- nemen van portet en dan met voorschot te ver dwijnen, in bewaring genomen. Club international de Bienfaisan- ce. Het speelhuis in de Vondelstraat te Amster dam weet aldus meldt de N. Ct. reclame te slaan uit zijn lotgevallen in de rechtszaal. Wij ontvingen een keurig gedrukte kaart, met een goud randje en van den volgenden inhoud Club International de Amsterdam, d.d. 29 Juni 1906 Bienfaisance Vondelstraat 67. (vignet). Mein Herr Approuvé par Décret royal du Der Vorstand des 28avril 190 i «Moniteur" «Club's Internatio- du 26 mai 1904, no. 121. nal de Bienfaisance" in Amstei'dam be- ehrt sich, hierdurch mitzuteilen das dor Cassati- onshof im Haag in seiner heutigen Urtheilsverkün- digung sich ganzlich zu Gunsten unseres Club's aussprach. Infolge dessen bleibt der Club das ganze Jahr geöffnet und functionirt so wie früher. DER VORSTAND. Académie de Billard. Het te Groningen verschijnende Nieuwsblad van het Noorden schrift o.a. Het gevaar, dat onze stad een zy het ook tijdelijke «académie de Billard" zou krijgen, waar men zijn zuur verdiende rijksdaalders zou kunnen verwedden ten voordeele van trekvogels, die men later niet meer ziet is door het optreden van onzen burgemeester gelukkig verijdeld. De directeur van het zaakje, een zekere heer Pim, uit Rotterdam, die gisteren met den «pro- fesseur de billard", Henry Wilden, nog hier ter stede vertoefde om den reeds geplaatsten inventa ris op te ruimen, had zóó zijn bekomst van den «wenk van hoogerhand", dat hij zelfs een voorstel om een lokaal zonder «vergunning" te huren, ver van zich wierp. Hij geloofde vast en zeker, dat er voor de deur een viertal politie-agenten zouden worden geplaatst om de namen van alle binnen- tredenden te noteeren, en dan was 't toch niets gedaan, zei hij. «Neen, in Groningen heb ihjzoo'n koudwaterbad gekregen, dat ik nooit weer ééne poging zal doen om zoo iets te beginnen." En dan komt daar nog by, dat hij ook finan cieel gestraft is. Aan de zes «professeurs", die hij geëngageerd had voor 14 dagen, heeft hij het respectabele bedrag van f 2400 moeten uitkeeren en de door hem gemaakte onkosten voor meubi lair, tribunes, plaatsen van biljarten e. d. zijn ook zoo goed als weg. Voor f240 heeft hij de nieuwe met leer bekleede banken nog aan den kastelein over kunnen doen, maar verdiend heeft hij daaraan gewis niet. I' LU Een m a a n-r egenboog. Vrijdagavond is te Laag-Keppel het vrij zeld zame verschijnsel van een maan-regenboog waar genomen. Omstreeks kwart voor elven zoo schrijft ons de heer G. J. Kolkman aldaar na het overdrijven van een onweersbui, was de lucht in 't westen opgeklaard, doch voor het overige zwaar bewolkt. Het regende nog, terwijl de maan in 't westen helder scheen. Nu vertoonde zich in 't oosten een heldere, bleekgele regenboog, die na eenige minuten langzaam in het wolkengrauw wegsmolt. De boog reikte tot ongeveer 30 gr- boven den horizont, terwijl de breedte ongeveer 3 gr. bedroeg. Fabriek stopgezet. Vrijdag te vier uur is de weverij van de naaml. vennootschap De Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij stop gezet. Dit werd in den loop der week bekend eu onder de talrijke werklieden heerscht door dit besluit gisting. Zaterdag werd de hoofddirecteur uit Amsterdam verwacht, met wien men hoopt een schikking te kunnen treffen. Zijn verlies gemerkt. De eigenaar van de in een spoortrein gevonden f3000 is bekend geworden. Het is een ingenieur uit Breda. Doodeljjke mishandeling. Uit Hel mond wordt aan de Abr. in dato 30 Juni: In het begin dezer week werd de vrouw van den vischhandelaar H. D. in de Heistraat zoo deerlijk door haar man mishandeld, dat zij Don derdagmorgen naar het gasthuis moest worden overgebracht, waar zij reeds denzelfden avond overleed. Gisteren arriveerde het parket uit Roer mond, de man werd toen met 'tlijk geconfron teerd. Een ontzaglijke menschenmassa bewoog zich in de Molenstraat, waardoor de ellendeling werd geleid, doch niet het minste trekje op zjjn gelaat verried eenige ontroering, evenmin als toen hij na de confrontatie, die slechts zeer kort duurde weer naar den amigo werd teruggevoerd. De huzaren te Venlo. Een der Limburg' sche correspondenten van de Telegraaf schrijft: Toen wij dezer dagen een onderzoek instelden haar de redenen, ,waarom in den laatsten 'L zoovele deserties voorkwamen, kregen wij zoovel te hoorlen, dat het ons niet onbelangrijk toeschijnt» de lezers van dit blad met het een en ander i11 kennis te Stellen. Een jaar of zes geleden werd het handgo^1 premie bjj indiensttreding voor het reg1' ment huzaren te Venlo, en Roermnd met f 10 Pet jaar verhoogd; bij een verbintenis voor 6 jarefl bedroeg dit dus f 180bij de andere bereden korp' sen bedraagt belt ,sl^cfiits f 120. De oorzaak hiervan jvas, dat het verloop &et huzaren zóó sterk was, dat het aantal vrrpv'*' ligers, dat bij ieder escadron 80 moet bedrage'1' vla'a'k 810 bedroeg. Het gevolg daarvan (was, dat de overblijvende manschappen pm de twee of drie dagen de wa°kj betrekken moesten, en tevens met hét onderhoU' van paarden en hamacjhemenfen van de afwezté" ruiters belast werden, zoodat het dikwijls èe beurde, dat een man] 4 5 paarden moest Ver zorgen en 3 A 4 haimachementen te poets®" kreeg van vrijen tijd kon natuurlijk geen spra'(C zijn. j Na de premie-verhooging kwamen er nog vrijwilligers opdagen. Maar van welk gehaUe Velen er van waren reeds door den krijg31'" veroordeeld vóór zjj bij de veld-escadrons yZ&eil ingedeeld. Diefstal, dronkenschap en insubordonnatie ren ,aan de orde van den dag1- De onderoffic'61'^ van het depót-escadron, dat te Haarlem gevest'® is, die belast waren met de opleiding dezer cru ten, noemden hen de weinige goeden 111 te na gesproken „het schuim der natie Het zou belangrijk zijn te weten, hoevele 'ie' vrijwilligers hun dienstverbinding volbracht ben of nog volbrengen. Men deelt ons mee, d$t het vporgekomou i&* I t f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2