::ij i\ü Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Minister Kraus. De minister van Waterstaat, de heer Kraus, is gisteren, Donderdag-avond, met den Parijschen trein te 9 uur in de residentie teruggekeerd. Gezant van Servië te 's-Gravenhage. Reuter seint uit Belgrado Ambtelijk wordt aangekondigd, dat Melitsjevitsj, gezant van Servië te Londen, ook als zoodanig te 's-Gravenhage is benoemd. Consulaat te Ramsgate. Aan den heer H. Blyth Hammond, vice-consul der Nederlanden te Ramsgate en Margrate, is, op zyn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige door hem bewezen diensten. De waarneming van het vice-consulaat is opge dragen aan den vice-consul te Dover, den heer E. A. Marsh. (St. Gt.) Christelijke Actie. Het populaire weekblaadje «De Christelijke Acneuat 3 cent per maand en 1 cent per nummer kost, ontving in 't atgeloopen jaar f 1-261.44, terwjjl de uitgaven bedroegen f 1228.73, zoodat er zoowaar een overschot was van f32.71. 't Verschijnt nu voortaan met een bijvoegsel, waarin Evangelie en Epistel der week met korte uitlegging benevens uitspanningslectuur worden opgenomen. R. K. Studenten. Uit de R. K. Studentenvereeniging »St. Augus- tinus" te Leiden heeft zich gevormd eene vacantie- commissie, die gaarne inlichtingen over studie zaken aan R. K. studenten zal verschaffen. De commissie bestaat uitDr. Th. M. Vlaming, pastoor te Haarlem; H. E. J. M. v. d. Velden, te LeidenM. M. v. Velzen, te Schiedam, en H. C. J. Groot, te s-Gravenhage. Kath. Soe. Actie. In de Zondag 1 Juli te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het diocesaan comité voor K. S. A. in het Oisuom Haarlem, werden tot toegevoegde comué-leuen gekozen de heerendr. C. A. L. Rademaker, mr. J. G. Schölvinck, mr. E. v. d. Bogaert, D. M. Lange te Amsterdam, mr. E. H. Regóut, luit. L. van der Steen te 's-Gravenhage, mr. P. J. Al. Aalberse te Leiden en B. J. Grobben, Dorilrecnt en mevrouw J. Burcksen Schiedamsche Singel 38 te Rotterdam, die allen hun benoeming aanvaardden. De laatste tevens als penningmees- teresse. Volkshuisvesting. By Kon. besluit is goedgevonden de vereeniging Maaiscuuppy tot verbetering der huisvesting van ininvei mogeudeu te Haarlem, gevestigd te Haarlem» toe te laten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. (St.ct.) _i Üuitsch-Nederlandsch postverbond. Ofschoon er, naar onze lezers weten, niet een Duitsch-Nederlandsch, maar een Duitsch-Engelsch- Belgisch-Nederlandsch postverdrag is gesloten, is toch ,het volgende, (dat de Parijsche correspondent van het llbl. schrijft, lezenswaard: „In de Petit Parisien, een dagblad dat een oplaag heeft van meer dan een millioien exem plaren, staat een .telegram uit Berlijn over het „Duitefch-Nederlandsch postverbond". Wij laten hier de vertaling ,van dat telegram volgen en herinneren er aan, dat de Berlijnsche correspon dent van de Petit Parisien, zooals algemeen be kend is en tijdens de Marokko-kwestie ten over vloede is gebleken, ,in zéér nauwe re&aties staat met het Pruisische Gouvernement: „„Zooals men weet, r— aldus het telegram, zijn Duitschland en Holland al sinds eenigen tijd in onderhandeling over (een bijzondere overéén komst betreffende de posterijen. Het gaat er nl. om, een Dujtsch-Hollandsch postverbond te sluiten (zooals dit al jaren bestaat tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije), ten-gevolge waarvan de postzendingen van Holland naar Duitschland vice versa belast zullen worden volgens het tarief voor binnenlandsche zendingen. .Tegelijkertijd zal het tarief van ,de telegraaf verlaagd worden. „„ik herinnjer me, dat, volgens betrouwbare mnchiingen, tijdens de discussies, die op de alge- meene vergaderingen van de kamers van koop handel zouden hebben plaats gevonden tusschen de minderheid, welke gunstig gestemd was voor een Duitsch-Hollandsch postverbond, en de meer derheid, die óf weifelde óf het plan afkeurde, men niet moet vergeten hebben te spréken over de oplossing van Holland in den machtigen Staat, die het tot (buurman heeft. „„Het zou me .niets verwonderen, als de zaak zich werkelijk zoo toegedragen (had- Na alle pan- germanistisch geratel over Duitsdhland's ;verove- ring van Holland, ,zou het niet vreemd schijnen. Maar die opslorping van Nederland door Duitsch land is eigenlijk nog maar een heel verre, zoo niet f onbereikbare droom, en (de groothandelaren van Amsterdam en Rotterdam schijnen langzamerhand te hebben begrepen, dat ©en postverbond „après toutniets met politiek te maken heeft. Holland heeft overigens al (sinds jaren een dergelijk vér- bond met België, en dit zonder iets van zijn pres- .-g./ ai verliezen. Het zal waarschijnlijk even zoo gaan als eenmaal het postverbond met Duitschland j^ee>end is. Dg tóeven zielen slechts met 5 cent behoeven gefrankeerd te worden, in plaats van met 10 of zelfs 121/2- Maar Holland zal Holland Wijven, d. ,w. z.een land, dat volkomen meester 'v,an zijn béstemming is, en dat wel on danks de grootsprekerijen van pnverbeterlijlke pangermanisten, die nooit een gelegenheid voorbij laten 'gaan om Duitschland bespottelijk en gehaat te maken.""- (Volgens de Deutsche Wochenzeitung is, naar men weet, geen verlaging tot 5, maar tot 10 ets. overeengekomen.) Geen afzonderlijke Kamers van Arbeid voor den Middenstand. Onder het opschrift «Het doodvonnis is geveld" schrijft de Middenstander: De begrafenis heeft nu nog slechts te volgen. En de handelsvereeniging «Rotterdam" mag er trotsch op zyn 't eerst de doodsklok te hebben geluid, terwijl zy aan den stervende uit medelijden een lang leven hiernamaals in de ministerieele cartons toewenscht. Toen minister Veegens enkele maanden geleden zijn reorganisatieplan voor de Kamers van Koop handel aan bedoelde colleges toezond, om haar advies over zyn concept te mogen vernemen, ver hief de handelsvereeniging «Rotterdam" of schoon een Kamer van Koophandel maar toch belanghebbende óók haar stem om luide te protesteeren tegen den in dit reorganisatieplan geopperden maatregel, om afzonderlijke Kamers voor den Middenstand op te richten, wat gelyk zou staan met het in den hoek dringen van de Middenstandsbelangen, die in het asyl van een minder soort college onder dak worden gebracht, terwijl er geen enkele natuurlijke staathuishoud kundige afscheidslyn met de belangen, die er nu in behartigd worden, is aan te geven. En onze vereeniging is niet blijven staan als een roepende in de woestijn. Haar stem is verhoord geworden. Slechts een viertal Kamers hebben zich voor het autocratische voorstel van den minister ver klaard, terwijl de tegenstanders met meervouden van 4 te tellen zyn. We hebben in elk nummer van ons blad onze lezers op de hoogte van den stand van voor- en tegenstanders gehouden en op 15 Juni was de verhouding als 4 tegen 16. Thans hebben zich ook de Kamers van Koop handel te Appingedam, Apeldoorn Haarlem en Den Haag tegen het tweekamerstelsel verklaard. Er zyn dus op 't oogenblik 20 tegenstanders van het plan van den heer Veegens en slechts..5 voorstanders. Het is dus niet twijfelachtig meer, hoe belang hebbenden over het tweekamer-stelsel denken. De minister heeft de zienswijze van de betrok ken colleges willen kennen. Welnu, ze hebben gesproken, in duidelijke taal zelfs. En Z.Ex. kan zich dan ook op de hoogte van de heerschende meening in tot oordeeien bevoegde kringen be schouwen. De beul verrichtte dus verder zyn werk. Draadlooze telegrafie. Naar het Vad. verneemt, ligt het in het voor nemen, in de maand Augustus aan boord van den politiekruiser Zeehond een station voor draad looze telegrafie op te richten, met een werkings sfeer van 200 K.M., en het plan bestaat, na te gaan in hoeverre dit station dienstbaar kan worden gemaakt ten dienste der belangen van de visschery, door het instellen van stormwaarschuwingsdienst, als tot het overbrengen van berichten van en naar de visschersvloot. Stenografische inrichting. Uit Den Haag meldt men De gemengde commissie voor de stenografie uit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft beslo ten aan den heer J. Boudewynse eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van directeur der stenografische inrichting, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de inrich ting bewezen, en te benoementot directeur der inrichting den heer D. W. P. Keuskamp, thans onder-directeurtot onder-directeur den heer G. J. D. C. Goedhart, thans stenograaftot steno graaf, den heer H. J. van den Berg, te 's-Graven hage, alles met ingang van den dag, volgende op dien, waarop de zitting der Staten generaal van 1905—1906 zal worden gesloten. Keuringsdienst. Volgens het ontwerp door B. en W. by de ge zondheidscommissie den 7den Mei 1.1. ingediend, zou, naar de N. Ct. meldt, voor het onderzoek der levensmiddelen een speciale dienst worden inge richt met een scheikundige aan het hoofd, aan wien in de eerste plaats zal worden opgedragen zich met de organisatie van den dienst onledig te houden. De haren te Bussum. De plannen tot het verbouwen der haven te Bussum behooren tot het verleden. De Raad be sloot in zjjne zitting van gisteren geen gebruik te maken van de bevoegdheid hem geschonken by art. 12 der overeenkomst met de Oud-Bussum Exploitatie-Maatschappij, nl. bevoegdheid tot het koopen van gronden dier maatschappij. De haven blijft dus waar zij thans is en dit zeer ten grieve van industrieelen en schippers. Tevens brengt dit besluit met zich de spoedige overbrugging der Bussummer vaart, waarbij de directe verbinding van het station Naarden Bussum met het landgoed Oud-Bussum tot stand komt. Lustige Ausliiader. Voor eenige dagen werd een zekere Robbenhuis, propagandist van den textielarbeidersbond, van uit Gronau over de grenzen gezet. De districts-voor- zitter van den internationalen Christelyken Tex tielarbeidersbond te Munster heeft nu naar aan leiding hierven een onderzoek ingesteld by den regeeringspresident aldaar, waarbij hem bleek, dat N. alleen uit Pruisen, niet uit Duitschland was gezet. Het Gronausche Weekblad, dat een onderzoek nstelde bij den burgemeester aldaar, vermeldt als motief van genoemden dignitaris«Nobbenhuis heeft het ons in meerdere opzichten lastig gemaakt". Naar het blad verzekert, zal het gebeurde een interpellatie ten gevolge hebben. Zuid-Afrika en Nederland. Het Bureau voor Handelsinlichtingen, directeur O. Kamerlingh Onnes, te Amsterdam, heeft aan handel en nijverheid in Nederland een circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op het ver leenen van steun aan de Kamer van Handelsin lichtingen te Johannesburg. «In Transvaal toonden Nederlanders en Oud- Nederlanders," aldus de circulaire, «nauwere zaken- aansluiting, zoowel onderling als ten opzichte van Nederland, op prys te stellen. In 1905 kwamen het Informatie-Bnreau te Pretoria en de Kamer van Handelsinlichtingen te Johannesburg tot stand. «Voor de eerste der beide instellingen worden de kosten bestreden door de daar ter plaatse sedert jaren gevestigde Nederlandsche Vereeniging. Wat de Kamer te Johannesburg betreft, is wel-is waar de Nederlandsche Vereeniging voorgegaan in het aanwyzen der geldmiddelen, doch reeds by den aanvang (inderdaad al reeds voor de stichting) werd beslist uitgesproken, dat van in standhouding der Kamer te Johannesburg alleen sprake zoude kunnen zyn, wanneer voor de kosten onmiddellyk de praktyk in Nederland mede opkwam. «Enkele landen hebben zoowel voor de bezol diging als de onkosten van dergeljjk werk de nationale regeering gespannen. Evenwel, de Ne derlandsche regeering, minder bedeeld met mid delen, doet dit nationale werk over de grenzen niet. Dus moeten particulieren het doen, of het moet blyven liggen; wat dan ook het geval is overal waar geen initiatief, dat tot handelen dringt, voorzit, of de belanghebbenden op verren atstand onvoldoende reageeren. «Om de Kamer van Handelsinlichtingen te Jo hannesburg uitsluitend uit eigen middelen in stand te houden, daartoe is de kring van Nederlanders in de goudstad niet in staat. «Aan Nederland de taak, om door steun aan de Kamer van Handelsinlicbtingen, een instellir.g levenskracht te verzekeren, die de vraagbaak zal zijn, waar op alle vragen van practisch belang Nederlandsche belanghebbenden een antwoord vinden. «Altijd de kat uit den boom te willen zien, gaat tegenover het buitenland niet op. Waren er geen gunstige uitzonderingen, het hernieuwde vertrouwen, en vernieuwde energie in overzeesche gewesten zoude ten opzichte van Nederland na tuurlijk zijn uitgebleven. Maar de uitzonderingen zyn te weinig talryk, zy laden op te enkele schou ders de taak, om het Nederlandsche aanzien op de overzeesche markten hoog te houden. «Met een jaarlyksche bijdrage van vyf-en-twin- tig gulden, door enkele honderden zakenmannen in Nederland, kan de Kamer te Johannesburg in stand blyven niet alleen, maar ook haar werkkring worden uitgebreid. Sterven stichtingen als deze in den vreemde af, uit gebrek aan Nederlandsche belangstelling, men bedenke wel, wat daarbij op het spel staat." De haven van Terneuzen. Minister Kraus zal na zijn terugkeer uit Chili eeu bezoek aan Terneuzen brengen, in verband met de voorziening in het gebrek aan voldoende los- en ligplaatsen in deze haven. /IV. Ct.) Door den heer K. J. van Erpecum i*> met ingang van 1 October a. s., wegens het verlaten dezer gemeente, ontslag genomen als administrateur der fondsen herkomstig van het Oude Mannenhuis. Door de politie is thans proces-ver- baal opgemaakt tegen M. J. G., alhier, den dader van de grafschennis op het R. K. kerkhof. Een auto getrokken door een paard. Men meldt uit den HaagTydens het drukke «tuf tuf'-verkeer in deze stad ter gelegenheid van de automobielfeesten, heeft de politie verschillende bestuurders van die voertuigen moeten waarschu wen, of, zoo dit niet hielp, moeten bekeuren, wegens sneller ryden dan 12 K.M. per uur. Naar aanleiding van dit gaat het volgende verhaaltje Een dezer wereldveroveraars, zooals het Kurhaus- vuurwerk deze snelrijders verheerlijkte, had een constructie, die 't deze machine onmogelijk maakte in beweging langzamer dan het politioneele maxi mum van 12 K.M. te rijden. Ten einde nu met de verordening en den Her mandad op goeden voet te blyyen, werd deze vier wielige minimum-snelheidslijder langs 's heeren straten getrokken door eenpaard. Kwartjesvinders te Scheveningen. Natuurlyk ontbreken de overal tegenwoordige kwartjesvinders ook bij de automobielfeesten in Scheveningen niet. Dinsdag-middag liepen we op den strandboule- vard tegen iemand aan. We mompelden pardon en zagen, dat we 'n vrij chic gekleed heer op de teenen hadden getrapt. Op hetzelfde oogenbük ech ter schoot een troepje agenten op dien heer aangevoerd door 'n rechercheur. «Houdt 'm in de gaten, jongens", riep deze. «Neem 'm goed op- Is de beruchte kwartjesvinder David Vet, uit Am sterdam". De agenten keken den «heer" eens ferm aan, die natuurlyk den geheelen verderen dag op de hielen werd gezeten. Het voorval ver oorzaakte onder het publiek nogal eenige beweging. (Tel) Een brutale oplichter, een Duitscher, heeft Woensdagavond te Winschoten zijn slag geslagen. Met een fiets, die later bleek te Zuidbroék te zijn gestolen, vervoegde de Duftschcr zich in het Fonger's rijwielenmagazijn van den heer R. A. ten Have, aan de Gedempte Venne, Al spoedig1 werd men (den koop klaar. De Duit scher 'zou een gebruikte -fiets ontvangen voor zijn eigen „Fahrrad" en 100 mark bijbetalen- Klinkende mupt had de kooper niet. De porte feuille werd daarom aangesproken en een bankbil jet van 100 ,m,ark voor den gesloten ruilkoop ge presenteerd. Terwijl de kooper nog in. het magazijn aanwe zig' was, ;ging de heer Ten Have het bankbiljej' inspecteeren, doch bemerkte, toen hij terugkwam, dat de kooper,- die de fiets even wilde „probi' ren," reeds was vertrokken en 't Duitsche bank biljet geen penning waarde had. 't Was een recla- mebiljet yoor een of onder merk sigaren. De politie, die met het geval in kennis werd gesteld, deed 'haar best den wegpeddelèndén Duit scher te snappen, helaastot heden zonder succes- We vernemen, dat de Duitsche politie van dit zaakje op de Koog-te is gebracht. Door regen geteisterd. .Gedurende de laatste ,24 uur had het .te Leeuwarden zo(o, hev.g geregend, dat het tentoonstellingsterrein in céU modderpoel js herschapen. De dakbedekkingen} van verscheidene gebouwen .waren tegen de hêvige regens niet bestand, zo.odat op verschillende plaat sen groote lekkages zijn pntstaan. Gisterochtend ,werd een (Spoedvergadering door het „Uitvoerend comité", belegd. Alle dakbedek kingen .worden thans (verbeterd pn gisternacht zou waarschijnlijk daaraan doorgewerkt worden. Het is een onaangename geschiedenis voor de exposanten, wijl reeds veel is uitgestald. Er is veel moeite jgfedaan ,voor het goed doen slagen der tentoonstelling, die ,veel belooft. C h e 1 i d o.n i u rn M a j u s. Hot Weekblad vo°'' Drogisten schrijftTot slot een mopje, ons welwil lend door één onzer .vrienden toegezonden: De nieuwe ^wetenschappelijke naam voor een automobiel is: „Chelidonium majus". Voor hen, die 't niet direct snappen, meiden wij, dat Chelidonium majus in 't Hollandscb is „Stinkende gauwe". Nu, dat een automobiel „gauw" gaat, zal niemand betwisten, evenmin am dat zoo'n „gauwe" aardig kan ^tinken' Daarom (is deze drogistennaam piet onaardig gevonden. i 1 Vergoeding aan een landweerman| Naar men uit Arnhem meldt, i6 aan een gezin, bestaande uit 3 personen, dat van f 11 per week moet rondkomen en dus niet overhouden kan, als landweervergoeding toegewezen 80 cent per dag f4.80. Huisgezinnen met 2 kinderen ontvin gen 20 cent meer per dag en zoo naar evenredig' Een droeve plechtigheid. Gisteren - morgen, omstreeks 12 uur, is op de algemeens begraafplaats te Apeldoorn het stoffelyk overschot van den door een noodlottig toeval om het leven gekomen cadet A. baron van Heeckeren van Brantsen- burg, onder algemeene deelneming ter aarde besteld' Rond de groeve hadden zich geschaard deputatie0 van het eerste regiment huzaren en de Kon. Mi' litaire Academie te Breda. Tal van officieren en cadetten waren aanwezig- Kolonel Braams, commandant van het eerste reg. huzaren, ritmeester Van Wyk, van de Md1' taire Academie en de cadet Boers, uit Apeldoorn» brachten in hartelyke woorden den overleden0 een afscheidsgroet. Zeer vele kransen, ook van de onderscheiden® korpsen, dekten de groeve. Een familielid dankte voor de bewezen eer. J Brandstichting. Woensdagnacht oin' streeks twee uur is in de asch gelegd de schunr van den landbouwer D., onder St. Kruis. Drie paarden met ve.ulens, vijf stieren en tien kalveren zijn met den Jandbouwinspan verbrand, evena's het gedorschen graan, hooi en gtroo. De overige paarden werden gered. Ook koeien, die in de weide wanen, bleven behouden- De knecht en de koewachter werden met moei (uit heil .brandende perceel gered. Alles is veI zekerd. L-...i i <-1 J J_ 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2