Provinciale Staten van Zuid-Holland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kechtzaken. Kantongerecht te Schiedam. N. E. Bogaert, thans kanselier te Stockholm, dan naar Bern wordt overgeplaatst. Laatstgenoemde heer is reeds te Bern werk zaam gesteld. Administratieve rechtspraak. Men meldt uit den Haag: De commissie van voorbereiding van de bij de Tweede Kamer aanhangige regeling der administra tieve rechtspraak is gister in vergadering bijeenge komen en zal ook de volgende dagen hare werk zaamheden voortzetten. Vuurwerk te 's-Gravenhagc. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wordt 2 Augustus het gebrui kelijke vuurwerk in de Maliebaan, te 's-Gravenhage afgestoken. Het groote stuk, dat, by de illuminatie, ter gelegenheid van Koningin Wilhelmina's verjaardag, in het Haagsche Bosch zal worden ontstoken, zal voorstellen een imitatie van het met den eersten prijs bekroonde ontwerp voor het Vredespaleis, naar de perspectief-teekening van Cordonnier. Li J LLL i J 1 i Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Majoor Lanzig heeft bij zijn optreden in het bergachtige binnenland van Pambaoeang tegen stand ontmoet van een bende, die zich achtereen steenen borstwering verschanst had. De vijand verloor by het daarop gevolgde gevecht 13 dooden, onder welke de raddraaiers in Mandhar. Het blad teekent hierbij aan In ons blad van 12 Juni hebben wy het regee- ringstelegram opgenomen, waarin gemeld werd, dat een aanval op de hoofdplaats Madjene en ver dere vjjandelykheden het zenden van troepen naar Mandhar noodig maakten. Den 18en Juni seinde onze correspondent te Batavia o.m., dat majoor middel in het byzonder." »Vriendelyke groeten aan de Kameradenik omhels je van ganscher harte." Uw oude Generaal, (w.g.) DE CHARETTE. Voor de aanstaande Protestmeeting zal het programma eerlang worden geplubliceerd. De timmerliedenstaking te Leiden. Op een paar bouwwerken is door de metselaars en opperlieden, die met geen timmerlieden wilden werken, de arbeid neergelegd. Gisteren staakten er reeds ongeveer 30 man. Spoorwegverbindingen voor Utrecht. Het rapport der staatscommissie inzake de spoorwegverbindingen voor Utrecht, strekt tot verplaatsing van de stations-inrichtingen te Utrecht, in Westelyke richting naar een terrein by het Kroeseland. De kosten worden geraamd op ruim 16 millioen gulden. Ordonnancen. Was er voor eenigen tijd ernstig sprake van, dat het eskadron ordannancen als zelfstandig zou worden opgeheven en de opleiding zou plaats hebben by de regimenten huzaren, thans is men geheel teruggekomen van dat denkbeeld. Het es kadron blijft intact. Het wordt beslist niet over geplaatst van Amersfoort naar Ededoch 't is niet onwaarschijnlijk, dat het naar Deventer wordt verlegd. Anti-Suikeraccijnsbond. Naar wij vernemen, ligt een nieuwe uitgave van den Anti-Suikeraccijnsbond ter perse, n.l eene brochure van den heer C. J. van Lookeren Champagne alhier, getiteld®Over voeding in het algemeen en over suiker als voedings- en genot- Lanzig met troepen derwaarts was gegaan, terwijl wy van onzen genoemden correspondent den25en Jum telegrafisch "de mededeeiing ontvingen, dat majoor Lanzig den 22en dier maand den tocht naar het binnenland met een atdeeiing van 150 man had aangevangen, na eerst een aanval op het strandbivak te hebben algeslagen. Tevens werd toen gemeld, dat de hoofden van Madjene en Pambaoeang gevlucht waren. Tnans kunnen wy hieraan toevoegen, dat aan vankelijk kapitein Lenshoek met de leiding van het gewapend optreden tegen Mandhar was belast. Deze otficier rukte den l3en Juni uit Majene op tegen Alloe (een vazalstaaltje van Mandhar), al waar de hooiden zich verzameld hadden. By Pa- rogo op een afstand van vyt uur gaans van Bala Nipa, stootte de troep op een bende van 600 man en zag zich genoodzaakt terug te trekken. »De colonne", zoo lezen wy in dit bericht, ïwerd met geweervuur thuis gebracht". Onder dit sthuis- breugen" verstaat men, dat de vyand ons voort durend op eerbiedigen afstand blyft volgen en dan door steeds vuren ons nog afbreuk tracht te doen. Na dezen terugtocht van de colonne-Lenshoek heelt majoor Lanzing de leiding overgenomen. Tevens werd nog eenige versterking gezonden, zoodat, volgens dit bericht, genoemde hoofdofficier over 190 bajonetten beschikte. Ten slotte de mededeeiing, dat Pambaoeang een der Mandbarsche rijkjes is, aan de W.kust van de golf van Mandhar gelegen. Het binnenland moet uit niet zeer hoog, maar woest bergland bestaan. Pambaoeang wordt bestuurd door een vorstin J. Latta genaamd. Uit den Haag meldt men Blijkens een van den gewestelijken militairen commandant te Makasser ontvangen telegram zyn by een lansaanval op het bivak te Witampone (Boni) op 15 dezer gesneuveld drie Europeesche militairen en gewond één Europeesch en één in- landsch militair, allen beneden den rang van offi cier. De vyand werd met achterlating van 51 dooden verdreven. i... Het Vredespaleis. Het bestuur der Carnegiestichting heeft te Duinkerken het stadhuis, gebouwd door Cordon- nier, in oogenschouw genomen. Omtrent uitvoe- ring van een der ontwerpen voor het Vredes- paleis is nog niets beslist. By het onderzoek van üe ontwerpen is door het bestuur aan enkele buiten de bekroonde ontwerpen nog zeer de aandacht geschonken. Een bekroning. Men zal zich herinneren, dat de maatschappy Zeebad Scheveuingen een inzending zond naar de Internationale tentoonstelling van Hygiëne te Weenen, onder welke de bekende decoratieve afoeelding van de badplaats. Thans is ter kennis van de maatschappij gebracht, dat het bad Sche- veningen voor die inzending bekroond is met de groote gouden Fortschrittsmedaille. Alg. Ned. Zouavenbond. Luitenant Wils ontving een brief!, van Generaal de Cnarette welke vertaald luidt als volgt Waarde vriend, »lk zou wel eens willen weten hoe het mogelijk ware aan zoo een vriendelijke uitnoodiging geen gevolg te geven. «Zonder een onmogelijkheid, die ik niet voorzie, kunt gy' alzoo op my rekenen dato 9 September te Nyrnegen. »Wy zullen op de gezondheid drinken van Pius X Paus-Koning, op ons regiment en op de dappeie Holiaadsche Zouaven. Het vlugschrift, dat in grooten getale verspreid en voor zeer lagen pry's verkrijgbaar gesteld zal worden, bedoeld in bevattelyken vorm een kort begrip te geven van eenige hoofdzaken op het gebied der voedingsleer, en meer speciaal het be lang te doen uitkomen voor de verbetering der volksvoeding bij eene verlaging van den suiker- accijns betrokken. Ned Rembrandt-feesten. Te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder met gevolg en verge zeld van den burgemeester heeft gisteren nog een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Oud Hollandsche kunst in de Doelestraat, waar zy door den heer Ant. M. Mensing werd ingelicht en alles nauwkeurig bezigde. Het bloemencorso in het Vondelpark trok vele belangstellenden. Vooral het troepje Noord-Hol- landsche boerensjeezen een bruiloft van het platteland met papieren rozen, was zeer aardig. Ook de geel en zwart gelakte mailcoach met kroon en guirlandes van donker roode klimrozen werd algemeen bewonderd. Een »batail de fleurs" werd niet gehoudenmen bepaalde zich tot rondryden. Het laatste nummer van het feestprogram was een concert op den Dam voor het nu gesloten paleis,waartoe een tweetal zangvereenigingen en een muziekkorps medewerkten. In de schildersbuurt was intusschen nog een huldebetooging aan den gang bestaande uit een lichtstoet samengesteld uit met lampions versierde fietsen en wagens met muzikanten, die mede veel bekyks had, alles ter eere van Rembrandt »die goeie fent", die, hoewel reeds lang dood, nog moest »leve". Te Delft. Gister-avond vond het slot plaats van de hulde te Delft aan Rembrandt gewijd. Van acht uur rot half tien werd op de Groote Markt muziek gemaakt bijna uitsluitend nationale liederen, het oude Wil helmus niet te vergeten. Daarna ving de vertooning aan van de reus achtig groote lichtbeelden. De straatverlichting was gebluscht en scherp teekenden zich de meest bekende doeken van Rembrandt op het witte oppervlak af. Telkens steeg uit de kolossale^men- schenmassa, die het schouwspel bywoonde, luide bjjval op. Het muziekkorps der d.d. schuttery bracht koraal-muziek ten gehoore. Voor de stede lijke autoriteiten en hunne dames was op de Markt eene omheinde ruimte gereserveerd. De wethouder Kipp, in zijne hoedanigheid van waarnemend burgemeester, sprak namens de gansche burgery een woord van warmen dank aan de commissie, die met zooveel belanglooze toewij ding heeft getracht de Delftsche bevolking nader te brengen tot Rernbrandts kunst in het byzon der en de Nederiandsche kunst in 't algemeen. Met een »leve de commissie" stemden velen in. Prof. A. W. M. Odé dankte namens de com missie voor de welwillende woorden. lyken afloop plaats. De I5-jarige schippersknecht J. Sch., van Appingedam, werd tengevolge van een rukwind door het zeil van het vaartuig, waarop hjj zich bevond, overboord geslagen en verdronk, ondanks de hulp, die onmiddellijk aanwezig was. -Uit Nieuwediep werd gisteravond geseind Bij de Texelsche Hors had heden een ernstig ongeluk plaats. Een in de davis hangende sloep van het artillerie-instructieschip Bellona is door het losschieten van een takel naar beneden ge vallen boven op een bemande vlet van de kanon neerboot Hefring, die er toevallig juist onder lag. De vlet werd ten deele versplinterd, terwyl van de zes inzittenden, de matroos eerste klasse Res- seler werd gedood en de matroos eerste klasse Leenmans zwaar gekwetst werd. Het stoflelijk overschot van den gedoode en de gekwetste zijn door de Hefring hier aangebracht. Gisteren (Dinsdag) middag had te Alkmaaar een ongeluk plaats by de brug over het water dat het Doedegat verbind met den Singel. Men is daar bezig met het leggen van buizen in den weg. Een hijschtoestel viel om en een der werk lieden, K. de Wit, kreeg het toestel op zyn hoofd. Spoedig waren er zusters uit het Ziekenhuis aanwezig en een dokter. De toestand van den getroffene was van dien aard, dat een der zusters vervoer per rijtuig naar zyn woning ontried. De man werd daarna per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Tydens afwezigheid van de moeder is E. D., een meisje van 9 maanden, in de ouderlyke wo ning aan de Lusthofstraat, te Rotterdam, in een emmer water gevallen en verdronken. Ongelukken. Te Assen is Maandagavond de arbeider Koker werkzaam by den brandstoffenhandelaar Gobel, aan de Vaart, waar hy van een wagen sprong, gevallen en daaronder geraakt. Deze reed over de geheele lengte van het lichaam over hem heen. Hy was onmiddellijk een lyk. Te Almkerk is de stoker-machinist van het stoomgemaal, M. Bos, bij het werken aan den schoorsteen, van een hoogte van 14 meter naar beneden gestort. Het kan als een wonder worden beschouwd, dat de man, behalve enkele onbeduide ontvellingen aan zijn handen, er overigens geen nadeel van schijnt ondervonden te hebben. Onder de gemeente Haren, op het Winschoter- diep had Maandagmorgen een ongeluk met doode- Vergadering van Dinsdag 16 Juli. Ingekomen is een adres van Delfland om de polderreglementsherziening van het hoogheem raadschap de Zwijndrechtsche waard, na bestem ming van het hoogtepunt aan te houden, opdat Delfland, op wien het later van toepassing wordt, gelegenheid hebbe het reglement te onderzoeken. Ged. Staten vonden geen aanleiding in te gaan op het verzoek, dat by de behandeling van het ontwerp-besluit nader kan worden overwogen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herbenoemd de heer A. W. Schippers met 41 stemmen tegen 28 op den heer De Bie. Aangenomen werd de aanv. regeling van de prov. subsidie in de kosten van de verpleging van arme krankzinnigen de provinciale rekening over 1904 met een batig saldo van 1116.161.36^ werd goed gekeurd en eveneens goedgekeurd de heffing van leges ter prov. griffie, nadat de commissie, inge licht door Ged. Staten, had terug genomen baar wensch om ook den prijs der provinciale kaart te bepalen. Daarna kwam aan de orde de subsidie-aanvrage voor de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam, met voorstel tot afwijzende beschikking. Over dit voorstel ontspon zich nog al eenige discussie. De heer Den Houter stelde namens verschil lende leden voor, voor 1907 f 500 subsidie te verleenen. Voor toelichting verwees spr. naar het betoog van den heer Gerrets en, dat deze vereeniging valt binnen de termen van subsidie, wijl zy vak onderwijs geeft, zij 'took op de eigenaardige wy ze zooals dat blinden moeten ontvangen. Na re- en dupliek werd het voorstel tot sub- sidieering met f500 met 41 tegen 35 stemmen verworpen en het verzoek afgewezen. Aan de orde was daarna'adres van de hoofd directie van het instituut voor Doofstommen te Groningen, met afwyzend voorstel. Aldus be sloten. In behandeling kwam daarna het voorstel tot tegemoetkoming met f400 voor een tweetal rei zen in het belang van den tuinbouw in het West- land naar Duitschland te ondernemen. Dit voorstel, van verschillende zijden bestreden werd verdedigd door den heer mr. v o n B r i e 1 S a s s e, rapporteur, die, hulde brengend aan den ruimen blik van »het Westland", wees op het belang om die vereeniging te steunen in hare po gingen om haar afzetgebied te verruimen, door de Westlandsche druiven meer in Duitschland bekend te maken. Na verdere verdediging door den heer Van der Velden en bestrijding ook door den Voorzitter, werd het voorstel verworpen met 40 tegen 25 stemmen. Aangenomen werden vervolgens de voorstellen tot verhooging met f 500 subsidie botercontröle-station aanvulling van het prov. reglement op de jacht en visscherij (toelating koepelnet als geoorloofd vischnet) nadere regelng van de jaarwedde f 650 tot f800 van den gaarder van het bolwerk te Gouda, id. (900- f 1200 brugwachter-opzichter aan de brug over de Oude Maas te Barendrecht. Met de nadere wyziging door Ged. Staten voorgesteld werd ook goedge keurd de overeenkomst met de Holl. Uz. Spoor wegmaatschappij omtrent het voorschot der prov. Aan de orde was nu het voorstel omtrent de Voltooiing van hetRyn-Schiekanaal door het graven van een nieuw kanaal en beweeg baar maken der bruggen over de Vliet onder Voorburg. Nadat dit voorstel op financieele gronden door de heeren Duynstee en Van Nispentot Sevenaer was bestreden, werd het verdedigd door den heer Visser, rapporteur, die het financieel bezwaar trachtte te. ontzenuwen. De heer P e r a verdedigde, de omlegging van het binnenwater met het oog op de belangen der stad Leiden, die gebleken is niet gebaat te zyn door de verbetering van voor 20 jaren. Nadat de heer Hoeken zich by het betoog- Vi-ser had aangesloten, wees de heer K r a p (Ged. Staten) ook op de noodzakelijkheid der omlegging» omdat bij uitbreiding der vaart groote sleeptreinen een eerste vereischte zijn en de vaart door Leiden daartoe geen gelegenheid biedt. De uitgaaf van 1 millioen zal nader geregeld worden. De heeren Hoogenboom en VanNispen stelden voor het kanaal te noemen Rembrandt- kanaal (gelach), de laatste omdat, denkende aan den grooten toovenaar van licht en duister, de financieele zyde hem nog steeds duister blijft. Na verdediging door den heer Van Andel volgde nog repliek van de heeren Duynstee, Visser en Krap, waarby de laatste uiteenzette hoe gering de fiinaneieele last voor dit werk zal zijn. Het voorstel tot het graven van een nieuw kanaal en het beweegbaar maken der bruggen, werd aangenomen met 59 tegen 17 stemmen. Tegen stemmen de heeren van Houwinge, Py'i Hoogendyk, van Dissel, de Vries Evers, Ruyscb, Vreeburg, Roodzant, v. Nispen, van Fisenne, v. Pallandt, v. Ruyven, Duynstee, Vingerling, van Galen en v. d. Berg. Punt 2 (onteigening voor het graven zoodra Leiden vry doorvaart verzekerd heeft) werd zonder stemming aangenomen. Na debat werd met groote meerderheid aange nomen de overeenkomst betreffende den bouw van de nieuwe spoorwegbrug over de Gouwe (vervan ging draai- door rolbasculebrug). De vergadering werd daarna geschorst tot heden-ochtend 11 ure. Door een 10-j arigen jongen is ken nis gegeven aan de politie, dat hy door een jongen van gelijken leeftyd met een brandende sigaar in den nek is geduwd, waardoor brandwonden ont stonden. H e d e n-m orgen is namens de Bell* Telefoonmaatschappij by de politie aangifte gedaan, dat van de yzeren telefoonpaal, die aan het Emma- plein gereed ligt, 20 bouten waren ontvreemd. 't Bleek by onderzoek dat de schuld lag bij spelende kinderen. De bouten zyn opgespoord en aan de eigenares teruggegeven. Bouwer en Gemeentebestuur. Voor het Kantongerecht werd heden behandeld de verzetzaak van B. Bakker, architect te Rotter dam. Bekl. was onlangs by verstek veroordeeld tot 27 geldboeten van 13.wegens het in de maand Januari 1906 doen bewonen van woningen in de Mariastraat, zonder dat hem schriftelijke vergunning van B. en W. daarvoor was verleend. Bekl. was heden verschenen en had als gemach tigde medegebracht den heer mr. Limburg, advo caat en procureur te Rotterdam. De gemachtigde van bekl., door den kanton rechter ondervraagd, verklaarde, dat hij van het ten laste gelegde alleen erkende, dat hy eigenaar der bedoelde panden in de Mariastraat is en order heeft gegeven tot het verhuren van woningen- Op verzoek van den kantonrechter werd voor lezing gedaan van een verklaring van B. en W., dat zy bekl. geen schriftelijke vergunning hadden uitgereikt. De hoofdagent van politie J. Meyer, die het proces-verbaal had opgemaakt, werd vervolgens gehoord. Hy persisteerde by zjjne vroeger afge* legde verklaringen. De ambtenaar van het Openb. Ministerie, de heer mr. Hyman, eischte bevestiging van het von nis, waarby bekl. tot 27 geldboeten van f3.—was veroordeeld. Mr. Limburg, die thans het woord verkreeg, zette in den breede uiteen, dat noch art. 5a, noch art. 5b der Woningwet iets met het hier ten laste gelegde heeft uit te staan. Aan de hand van de ge schiedenis van art. 5 trachtte hy aan te toonen, dat door wyziging van het oorspronkelyk artikel wel inkrimping werd beoogd, maar geen machts uitbreiding. Bekl. had bovendien het volste recht de woningen te verhuren, daar B. en W. een schriftelijke vergunning hadden gegeven. Alhoewel zy de vergunning nog niet hadden uitgereikt, staat het vast dat zy bestond, omdat het stuk aan bekl. meermalen ten stadhuize werd getoond- Men wilde hem de vergunning niet ter hand stelle» vooraleer hy de straat vóór de door hem ge' bouwde huizen aan de gemeente had overgedragen- «Hier, zeide men, »heb je de vergunning, maar je krygt haar niet voor je aan ons je straat hebt afgestaan". Vervolgens zeide mr. Limburg, dat z.i. op grond van het een en ander en ook wegens onjuistheid van het proces-verbaal en de onduidelijkheid der dagvaarding, ontslag van rechtsvervolging dient te volgen. De ambt. van het Op. Min. achtte het bewjjs voldoende geleverd en persisteerde by zyn eisch om het vonnis te handhaven. De heer mr. Limburg, repliceerend, bleef van meening, dat bekl. zal moeten worden vrygesp1"0' ken wegens de boven genoemde redenen en, zoo de kantonrechter bekl.echter aan het ten laste gelegde mocht schuldig vinden, dan zou hy gaarne zien, -in1 -j. r i:- i i i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2