Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. dat zy aan de gemeenteraadsverkiezingen van 1908 en aan de parlementaire verkiezingen van 1910 zal deelnemen met vernieuwde kracht en met het oog daarop al haar vrienden uitnoodigt reeds nu daartoe ijverig met haar te gaan medewerken. ZUID-AT RIKA, De Daily Mail verneemt uit Maritzburg Engelsche afgezanten uit Transvaal ijveren voor een nieuw plan tot samensmelting van Transvaal en Natal, hetwelk de Engelsche partij in beide landen voorstaat, om de Boerenpartij in Transvaal te overmannen door een vereenigde Engelsche partij in Natal en Transvaal. De Transvaalsche Boeren verzetten zich natuur lijk tegen dat plan, uit vrees dat zy dan door die groote party opgeslokt zouden worden. Maar de berichtgever denkt dat staathuishoud kundige overwegingen ten slotte de overwinning zullen behalen over staatkundige, aangezien Trans vaal by uitvoering van het plan een doorgaande verbindingslijn naar de kust zou krijgen, met Durban als eindhaven. JAPAN. De chef van den generalen staf, generaal Kodama is te Tokio plotseling overleden. Het Pan-Amerikaansche Congres is, volgens een telegram uit Rio-de-Janeiro, gister geopend. Voor zitter van het Congres is de heer dr. Joachim Nabucho, afgevaardigde van Brazilië. De bekende financier Russel Sage is gister te New-York, op 90 jarigen leeftijd, overleden. Te Rome loopt het gerucht, dat de neef van den koning van Italië, de graaf van Turijn, tot opvolger van prins George als gouverneur van het eiland Kreta is benoemd. Dr. Brouardel, een beroemd Parjjs medicus, is gister overleden. Op de Parijsche beurs daalden de Russische fondsen gister van 85.50 op 79.60. Uitleveringsverdrag. Den 20en Juli heeft te Athene de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 26 Augustus 1905 aldaar tusschen Nederland en Griekenland gesloten uitleveringsverdrag. i. I J 1 Celebes. De correspondent van de N. R. Grt. te Batavia seint De Doeri-colonne heeft de sterke bergbentings- Pondok en Kadok den 18en dezer de een na de ander genomen. De aanval werd door scheepsge schut ondersteund. De vijand bood hevigen tegen stand. Wy kregen 20 dooden en gewonden, onderofficieren en soldaten. Den 19en werd Bontoe Asoe genomen. fhans ligt Pengala, de hoofdplaats van het Poeang-Tikoe gebied, voor ons open. Blijkens een bij het ministerie van Koloniën van het westelijk militair commando van Makas sar ontvangen telegram, is bij de vermeestering van bergbentings nabij Bonto Asoe in de Tjor- adalanden op 18 dezer een inlandsch militair ge sneuveld en zijn daarby gewond negen Europeesche en twaalf inlandsche militairen beneden den rang van officier. ding der wet. wotdt opgemaakt (art. 17 der wet). Daarna kan eerst sprake zijn van herziening van het. tarief (art. 42.) Het is dus onmogelijk, dat. daaraan thans reeds zo.u gewerkt worden. liet iiof, Wjj lezen in de Haagstehe Kroniek der N. Gron. CA. Het schijnt bij de meeste Hoven, althans ook bij ons Hof, gewoonte te zijn om, wanneer dei Koningin in gezegende omstandighedeh verkeert, dierst een p,aar maanden vóórdat de heerlijke gebeurtenis wordt verwacht, daarvan officieel aan kondiging te doen en dan het allereerst kehhis ito geven aan de Raadslieden der Kroon. Van;- (daar dan ook dat het bericht in De Avondpost, als zou de mededeeling dat H. M. onze beminde Koningin in blijde verwachting is, aan de hof houding zijn gedaan, is tegengesproken. Aan die tegenspraak evenwel behoeft, gélukkig, niet (de heteekenis te worden gehécht dat het met zooveel verlangen door Vorstenhuis en Volk ver beide evenement niet in 't verschiet ligt. Al de maatregelen, in Hr. Ms. omgeving genomen, wij- z/en op. het tegendeel. Ik kan n bijv. met vol- ikomjem zekerheid zeggen dat mej. Hudig, van Rotterdam, die de Koningin hij een vorige gele genheid zoo voorbeeldig heeft verpleegd, is aan gezocht en bereid bevonden om H. M. ook bij de ko,mende gelegenheid haar goede diensten te bewijzen. Maar er is nog een andere reden om ite bevesjljgen dat 't groote feit in de naaste toekomsjt ligt. Jl. Zondag nl. bracht Z. K. II. de Prins der Nederlanden ©en bezoek aan deh voorzitter ran den Ministerraad, den heer De Meester, minister van Financiën, in diens woning pan het Sweelinckplein. De wijze waarop dit geschiedde gaf, naar ik meen te mogen zeggen, aan dat bezoek een zeer bizondere heteekenis, ,en ik geloof dat Land en Vólle terecht naar aanleiding daarvan vermoedde, dat nu in de eerstvolgende vergadering van den Ministerraad (die inmiddels heeft plaats gehad) officieel zou worden kenbaar gemaakt, dat in het Koninklijk Gezin een gelukkige gebeurtenis) [wordt te gemoet gezien. De Prins kwam vooraf aangekondigd ten huize van den premier, op een ongewoon .uur, even voor twaalven; hij was geheel alleen; pp korten afstand van de woning Idee beeren de M., stapjte 's Prinsen adjudant, de heer Hooft Graafland, uit het rijtuig, de Prins wilde blijkbaar, (foor zonder gevolg te verschij nen, aan zijn bezoek het karakter van een strikt intieme visite geven en als echtgenoot dé blijde tmediedeeling doen, zonder dat daarbij iemand tegenwoordig was. Na een klein half .uur ver trok de Prins weder en op eenigen afstand v.a'h ■it huis silajpitei die adjudant weer in om met Z. K. H. naar het paleis terug te rijden. Wat nu hef gevolg van dit bezoek zal zijn, op welke wijze eventueel aan de ontvangen mede deeling verder openbaarheid zal gegeven worden, mo.et afgewacht worden. Intusschen schijnt èen zaak reeds vast te staan, nl. dat IJ. M. de Koningin dit jaar de nieuwe zitting der Staten-Generaal niet in persoon zal openen, wijl H. M. besloten is, nog geruimen; tijd, vermoedelijk tot ongeveer Kerstmis, op het Loo te blijven, om dus, naar we vurig hopen, met teen jong Prinsje of Prinsesje, naar de hofstad terug te keereu. Havenwerken van Valparaiso. Door de Chileensche regeering is een wetsont werp ingediend tot verhooging van het bedrag, beschikbaar voor de havenwerken van Valparaiso, teneinde de machtiging te verkrijgen, om, hetzij met de inschrijvers, hetzy met andere huizen in onderhandeling te treden. De inschrijvingen, 3 in getal, toch, zyn vervallen de Engelsche en Nederlandsche omdat ze boven de begrooting en dus boven de door de wet toegestane gelden waren, en de inschrijving der Chileensche firma, hoewel ze beneden de begrooting was, omdat de inschrijvers de geëischte certificaten van bekwaam heid miste. (Vad.) Schadeloosstelling. Vanwege de Organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers, Landweermannen en oud-Miliciens is op verzoek der atdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. de volgende missive naar den Minister van Oorlog gezonden Amsterdam, 13 Juli 1906. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Oorlog. Excellentie 1 Met gepasten eerbied zijn wij zoo vrij, de aan dacht van Uwe Excellentie te vragen voor het volgende onderwerp: In onderscheidene gemeenten schijnt nog geen sprake te zyn, om over te gaan tot het uitkeeren der schadeloosstelling, als bedoeld by art. 15bis der Landweerwet. Vooral in de kleinere gemeenten is dit het geval. Een groot aantal landweerplich- tigen, v n. zy die reeds den 14 Mei zyn opgeko men, verkeert hierdoor in zeer geldelijke verlegen heid, wijl zij, als moetende van de eene week in de andere leven, in niet weinige gevallen, de week van opkomst hun gezin op crediet hebben moeten laten leven. Wij verzoeken Uw Excellentie beleefd, die maatregel te willen nemen, waardoor aan genoemde toestand een einde wordt gemaakt en hopen dat het Uwe Excellentie moge behagen, dit verzoek in te willigen. Zondagsrust. Het Delfsche comité voor Zondagsrust zal een adres tot de Tweede Kamer richten, met verzoek: herziening van de Zondagswet, om te komen tot beperking van Zondagsarbeid in het algemeen eu voor zooverre de maatschappelijke verhoudingen dit gedoogen en voorzoover de aard der industrie algeheel verbod in den weg staat. Het adres zal in geheel het land ter teekening circuleeren. Het Delfsch comité voor Zondagsrust bestaat uit 12 zelfstandige vereenigingen of atdeelingen en landelijke organisaties. Bezoek. De vereeniging van officieren der infanterie burgerwacht van Antwerpen 50 personen sterk, bracht Zondag een bezoek aan de Residentie. Zij vereenigden zich aan een kameraadschappelijken maaltijd in het Hotel de twee Steden. De eerste dronk werd gewyd aan H. M. de Konigin. De huldebetuiging werd naar het Loo overgeseind, en vandaar telegrafisch beantwoord. Later werden de verschillende merkwaardigheden der stad bezocht. «lag .a'.s. zullende huwen, is gister-morgen, "f zig zijnde hiare .aanstaande woning te ordenen, bij het. waterscheppen in de Zuid-Willemsvaart verdronken.- Te Maastricht is de zevenjarige G. bij hét spelen ,aan den waterkant in de rivier de Jekef gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Een 17-ja,rige jongeling, die niet kon zwem men, is bij het baden in den IJssel te Deventer, voor bet oog van zijn makkers en die geen luilp. Graaf Dumonceau. Graaf Dumonceau is beterende. Hij verlaat eenige uren daags het bed. De a.s. oorlogsbegrooting. Indertijd deelden wij mede, dat de begrooting van oorlog dit jaar aanzienlijk lager zou zijn. I Thans deelt het Vad. mede, dat de begrooting voor 1907 geraamd is op f 23.055.000, dat is ruim f944.000 lager dau die voor het loopende jaar is vastgesteld, en zulks in weerwil, dat verschillende posten verhoogd zijn moeten worden, ook in ver- band met de uitbreiding der landweer in 1907 en met de nog in uitvoering zynde legeruitbreiding, terwijl ruim een ton meer dan verleden jaar voor nieuwe kazernebouw wordt aangevraagd. Het totaal-bedrag der lagere ramingen op ver schillende artikelen bedraagt 11.402.00, waarbij echter valt op te merken, dat de bijdrage uit de begrooting van oorlog ten behoeve van de vesting- begrooting, ia verband met de plannen van den minister ten opzichte van de stelling van Amster dam, voorloopig ruim f 469.000 lager geraamd is dan het vorige jaar. Philologen. In de Paaschvacantie van 1907 op Woensdag 3 en Donderdag 4 April zal in het Universiteits gebouw te Amsterdam het vijfde Nederlandsche Philologen-Congres gehouden worden. Middenstand. Gisteren, Maandag, vergaderde te Amsterdam de Staatscommissie voor den Middenstand, naar aanleiding eener nadere door de regeêring ver zochte toelichting, inzake een te houden enquête naar den toestand van den Middenstand. Besloten werd tevens bij de regeering in te zenden een uitgebreid voorloopig rapport, in zake de vliegende winkels, met bybehoorende bijlagen over buitenlandsche wetgeving, waarin tevens worden behandeld de expositie van winkelwaren met détailverkoop, verkoop van goederen ter markt, venten en leuren van waren enz. Glasblazers. De Nederlandsche Glasblazersbond heeft de »Sperre" uitgesproken over de Nederlandsche glasfabrieken. Dit beteekent, dat elke glasarbeider zoowel in het binnen- als in het buitenland moet blijven op de plaats waar hij is. (Vad.) 7 7~ 1—L; 1—LJ i-j Werkstakingen. Uit Zaandam meldt men In de gisternamiddag gehouden vergadering der stakers, alhier is besloten, een commissie van ar bitrage naar de firma Pont te zenden en haar te vragen, alle uitgeslotenen en solidaire stakers weer in dienst te nemen. Van deze commissie werd alleen de heer Wessels ontvangen, die ver nam, dat de firma haar besluit handhaaft en alle uitgeslotenen onherroepelykals ontslagenbeschouwt. De Bootwerkersbond nam na het bekend worden van deze mededeeling, met 120 stemmen voor en 8 blanco het besluit, indien de firma de uitge sloten bootwerkers niet terugneemt voor deze firma vooreerst geen werk te zullen verrichten. Intusschen werken op de werven zoowel in den dag- als den nachtploeg ongeveer de helft der arbeiders rustig voort. De politie, versterkt met 20 rijksveldwachters bewaakt de uitgangen. Men meldt uit Rilland De polderwerkers aan den spoordijk hebben gistermorgen het werk gestaakt. Zij eischen van den aannemer Ten Sliepen hooger loon, langer rusttyd en beter drinkwater. Wie wilden door werken, werden gedwongen ook het werk neer te leggen. konden bieden, in den feilen stroom geraakt e,a verdronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. Uit Dubbeldam wordt aan de D. Ct. geweld Zaterdagmiddag kreeg de wed. A. Brand, wo nende aan den Dubbeldamschenweg alhier, 1° haar woning een toeval. Zij kwam juist op e«n brandend petroleumtoestel terecht, met het gevolg) dat haar kleeren in brand geraakten. Een buut- vrouw bemerkte een en ander en drong naar binnen. Met behulp van nog eenige personen waren de vlammen spoedig gebluscht. Terstond werd nu geneeskundige hulp ingeroepen, daar do ongelukkige ernstige brandwonden had bekome11 aan borst en zijde. Haar toestand is zorgwekkend- Men meldt aan de Ned. uit Utrecht Zaterdagochtend heeft hier ter stede een diep treurig ongeluk plaats gehad, De 16-jarige zoon van het gemeenteraadslid, den heer P. J. leerling van het christelijk gymnasium, had zied op het dak van zyns vaders woning, in de Nobel' straat, begeven, met het doel daar te gaan leze"' Vermoedelijk is de knaap, bevangen door de gloeiende zonnehitte, slaperig geworden, in welken toestand hy op een gegeven oogenblik omlaaf, stortte, door eenige glazen lantaarns heen, °m terecht te komen by de buren. Met een gebroken rib en twee gebroken armen werd de arme jon gen opgenomen. De doktoren v. d. Kaay en leden- burg verleenden geneeskundige hulp. Deze vrees den al direct voor beleediging der hersenen, zood#4 de grootst mogelijke rust werd voorgeschreven- Denzelfden avond ongeveer half negen is de knaap, na eenige uren buiten kennis te zyn geweest, gestorven. De diep beklagenswaardige ouders zijn radeloos van verdriet. Havengeld. Door de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschapp te Rotterdam is een adres aan den Gemeenteraad alhier gericht, waarin bezwaar wordt gemaak4 tegen de voorgestelde verhooging van het tarief van havengeld. In dat adres wordt uiteengezet dat de 37 sche pen der Maatschappij, die in 1905 alhier binnen kwamen, totaal een bedrag van f4102.11 aan havengeld hebben betaald. Zy lieten een bedrag achter van f 32838, dat aan cargadoors, loodsen» schippers en sjouwers ten goede kwam. Voor onze vroeden mag zeker dit adres een reden te meer zyn om te overwegen of de vroe gere vrijgevige bepaling, die schepen na een zeker aantal reizen op hier in hetzelfde jaar, van bet verder betalen van havengeld vrijstelde, dient her steld te worden. De Tweede Vredesconferentie. Sir Campbell-Bannerman, de Engelsche eerste minister, heeft gister aan het einde van zyn be langwekkend redevoering in de Interparlementaire Conferentie te Londen gezegd »Ik hoop, dat de naar hun vaderland terugge keerde congresleden er by hunne regeeringen op aan zullen dringen, dat zy afgevaardigden zullen zenden naar de tweede Haagsche vredesconferentie- Vastbesloten de onzinnige internationale wapeningen te breidelen, zullen de afgevaardigden elkaar in den Haag ontmoeten. De Engelsche afgevaardigden zijn even begeerig hetzelfde doel te bereiken." Men sehrijft uit Meeden (Gr.) De staking van de korenzichters en bindsters betreft meer dan 200 personen. Ook worden alle losse arbeiders overgehaald om mede te staken. De werklieden, bezig met het herstellen van den weg, doen mee. Alles gaat echter rustig toe. Zy, die reeds voor het verhoogde loon 1 8.50 per Jj hectare hebben gewerkt, hebben zich solidair verklaard. Schiedam— Brieile. Met verwijzing naar achterstaande advertentie van de bedevaart Schiedam—Brieile vestigen wij er byzonder de aandacht op, dat het tarief dit maal is verlaagd. Waar de bijdrage voor de kerk op het H. Martelveld niet meer afzonderlijk be rekend wordt, gelden kaarten le kl. slechts f terwijl die voor de tweede kl. a f0.50 berekend worden. Voorzeker zal deze tariefverlaging met de wetenschap dat de salonboot ditmaal de pelgrim3 binnen de kom der gemeente Brieile brengt, voor velen eene aansporing te meer zyn, om aan deze traditioneele vaderlandsche bedevaart deel te nemen- Rijksverzekeringsbank. Het bericht omtrent verlaging der tarieven van de Rijksverzekeringsbank, aan De Tijd ontleend, is, naar de M. Ct. uit zeer goede bron verneemt onjuist. Het js, zon schrijft men aan het blad, onmo gelijk! fihans reeds te zeggen, in hoeverre dé balen (der bank de lasten dekken. Dit kan eerst blijken uit de wetenschappelijke balans, die eerst 5 jaren na de in, werkingtre- n 1 i -i I—I i LLlJJ Ongelukken. Zondag-ïniddag omstreeks 5 uur had te Eg- mo;nd aan Zee een treurig ongeluk plaats. Eeni ge jongelieden uit Alkmaar waren met elkaar gaan baden, toen een hunner, een zékèrè K., die niet zwemmen kon, zich ondanks de waar schuwing van den hadknjedht, ,op een gevaar lijke plaats nabij een zoogenaamde „muye" of draaikolk begaf. i Bijna dadelijk yerdween hij, do;or den stroom meegevoerd. 'Zijne kameraden en de b'adpo- litie, welke laatste zich per vlet in zee bègaf, deden alle moeite den drenkeling te rédden, doch itervergeefs. Een paar uur later werd het lijk van den twintigjarigen jongeling gevonden. - Een motorrijder te Haarlem, die in de Ro- mojensfraat aldaar voor een sportkar met kin deren wilde uitwijken, reedt tegen een paal op, weid over het s-tuur heengeslingerd en brak drié ribben en oen been. Uit 's-TIertogenbosch wordt gemeld: Anna, Wa-lreubcrg, een jong meisje, Hondet- V. P. N. Gisteren-(Maandag)avond had de vergadering van de afd. Schiedam van de V. P, N. plaats. De opkomst was gering een zestiental met het bestuur meegerekend waren aanwezig De notulen werden goedgekeurd enj verslag uitgebracht va» de vergadering van het prov. bestuur mededeeling werd gedaan dat het waarborgfondstentoonstelling' heeft opgebracht f 55.40 en geplaatst is op de de Nutsspaarbank. Door den heer Van der Schalk werd weder °P hem genomen kuikens op 2 a 3 dagen leeltyd aan de leden te leveren. De aangekochte beendermolen door den beer van Katwijk zal door hem, indien een kooper hier voor te vinden zal zijn, worden verkocht, daar di4 niet marcheert. Het Reglement voor de prov. Zuid-Holland werd, na eenige bespreking, aangenomen. Door den Voor zitter werd namens de vergadering dank gebracb4 aan het afgetreden bestuurslid, den heer J. Postma, voor de moeite,die hy in zich het belang der vereen1" ging heeft getroost. Ten slotte werd besloten, wegens te geringe opkomst, de aanvulling van het bestuur aan 4e houden tot een volgende vergadering. „Alberdingk Thym." Men verzoekt ons opname van het volgende Voor den in het aanstaande najaar te houden wedstrijd in blij spelen zijn van 16 ingeschreven vereenigingen de navolgende 9 vereenigingen bij loting aangewezen, te weten van de plaatsen Weesp, Purmerend, Leiden, Beverwijk, Water: j - j I w o I J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2