tfumeniaiid. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Iran Lateraan, waar een praalgraf voor hem is opgericht. De Heilige Stoel, heeft het Quirinaal door tus- schenkomst van de kardinaal-vicarissen gevraagd, of er gerekend'kon worden op handhaving van de orde tijdens de overbrenging die op bescheiden wijze in den vroegen ochtend z,al plaats hebben. In antwoord hierop heeft de prefect van Rome latten wetten dat de regeering besloten had, aan den doodet militaire eer te bewijzen en dat troè- pen langs den weg geschaard zouden worden. De getest waarin deze onderhandelingen zijn gevoerd, wordt beschouwd als .e.en nieuw teeken flat de betrekkingen tusscheu Vatikaan en Quiri naal gaandeweg vriendelijker zijn geworden. De Köln. Volksz., dit bericht mede vermeldend, iteekent er het volgende bij aan: Dit bericht van Wolffs bureau dient onder bet mc-este voornehoud medegedeeld tè worden. Zé ker zijn de, drie jaren die na de voorloopige bijzetting van het stoffelijk pverschot eens Pau sen moeiten verioopen zijn, jiu, vervlogen. Maar van een .overbrenging van het lijk van Leo XIII naar de rerk van St. Jan van Lateraneh, waar volgens den yrensch van den overleden Paus zijn overschot rusten zal, kan nog geen sprake zijn, wijl het grafmonument nog niet voltooid [is. Die oprichting daarvan wordt, zooals men, Weet, bekostigd door de tijdens het pontificaat van Leo XIII benoemde kardinalen. Wat nu reeds over onderhandelingen piet de Italiaansche re geering betreffende de overbrenging gemeld wordt, is niet te begrijpen. CHINA. Volgens de Echo de Chine zou Rusland er in hebben toegestemd aan China een schadeloos stelling van 7.500.000 roebel uit te betaien voor de door Chineezen geleden verliezen bij de Rus sische muiterijen te Wiadiwostock, verleden jaar. H. M. de Koningin. De Staats-Courant bevatte gister-avond het vol- geuue Duueim Hen iicuie ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin geuurenoe eenige tlagen, heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geefi geen reden tot ongerustheid. (get.) Ur. RÜESSINGH, arts POT. Men verneemt, dat Hr. Ms. toestand niet ernstig en gelukkig zeer bevredigend is en het zich laat voorzien laat, dat de Koningin spoedig herstellen zal. Men verwacht dan ook geen geregelde bekend making van bulletins, heden het eerste en wellicht tegelijk bei laatste. De Koningin-Moeder, die Haar dochter gisteren bezocht, is te 5^ uur naar Soestdijk teruggekeerd. Dr. Roessingb, die nabij Het Loo zijn vacantie doorbrengt, kon zich ook van het Paleis naar zijn buitenverblijf begeven. Men meldt uit Apeldoorn aan het Vad. Na de ongesteldheid der Koningin en de daaruit voortkomende gevolgen, was de Prins ten prooi aan Uevige gemoedsbeweging. Dr. Laurillard, tij delijk te Apeldoorn, werd ten Paleize ontboden, en kalmeerde den Prins. De stemming in het Paleis is zeer gedrukt. H. M. de Koningin is zeer zwak. Men seinde gisteravond uit Soestdjjk H. M. de Koningin-Moeder kwam om ruim 7 uur per automobiel terug van Haar bezoek aan het Loo. De Koning van ËBgeland. Het koninklijk Engelsche jacht Victoria and Albert zal 14 Augustus te Vlissingen arriveeren ter ontscheping van den koning van Engeland. Minister Kraus. Men meldt uit Amsterdam Het bezoek dat minister Kraus gister aan Am sterdam bracht, moet, naar wij vernemen, in verband staan met het vraagstuk der verruiming van de Oosterdoksluis. De minister had ook een conferentie aan de Marinewerf. De heer Kraus was bjj dit bezoek o.a. verge- zelu van onzen burgemeester, den wethouder van P. W., den directeur van P. W. en den arron- dissementsingemeur van 's rijks waterstaat. Kamers vau Arbeid. Eergisteren werd te Utrecht de constitueèrerulé vergadering gehouden van de Vereeniging vail VooijZitjters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. De voorzitter van de voorloopige commissie, de heer Jos. de Sterke, van Rotterdam, opende de vergadering en deelde medé, dat in beginsel 152 personen zich vóór oprichting, der vereeui- jjjinjg hadden verklaard, waarna hij de behan deling der concept-statuten aan de orde stelde. Na eenige discussie werden deze vastgesteld, en het doel der vereeniging als volgt omschreven a. Samenwerking te verkrijgen tusschcn voor zitters en secretarissen der Kamers van Arbeid iii Nederland b. het onderling verschaffen van voorlichting (der leden ter bevordering van eenheid in toe passing van de wet op de Kamers van Arbeid door deze colleges; c. het doen van stappen, die leiden kunnen tod -verbetering der positie der Kamers van Ai-beidj, i d. heft doen inleiden en bespreken van on derwerpen, in verband staande met do Kamers vian Arbeid ..en haar jaak. Niadat de statuten waren aangenomen, werd de behandeling ,van het huishoudelijk reglement aan de ,orde gesteld. Hierin werd bepaald, dat elk jaar de minimum-contributie vastgesteld wordt voor bet eerstvolgend jaar, op een minimum van f 1.50. Besloten werd, .de koninklijke .goedkeuring op de statuten (aan te vragen en de daarvoor noo- dige redactievorm ,aan het bestuur over te laten. Daarna sprak mr. J. H. van Zanten, van Am sterdam, over de toekomst van de Kamers van Aibeiid, waarin hij schetste, hoe, naar zijn mee ning, die Kamers moesten zijn ingericht. Aan het slot van zijn referaat zeide de heer Vian Zanten, dat hij: op dezen heuglijken dag niet bij voorkeur de .onaangenaamheden en moei lijkheden, door (Je tegenwoordige wet ondervon den, op den voorgrond heeft willen stellen, maar liever eene schoone toekomst heeft willen voor- tooveren, om te laten zien, waarnaar wij moeten streven, en de leden der nieuwe vërèènigihg, die bij deze vereeniging vooraan willen staan, des te meer te kunnen aanvuren, om de vereeniging in dit .streven steeds te steunen. Spreker ein digde dan ook met den wensch te uiten, dat haar die stelun nimmer zal ontbreken. Celebes. Het telegram van onzen Bataviaschen corres pondent, was in de eerste woorden verminkt. Bij nadere overweging blijkt de lezing, die wij ervan gegeven hebben, ons onjuist. De aanhef moest luiden In Doeri heerscht weer rust en orde. Sterke bergstellingen bjj Pandok Kadok 18 dezer genomen enz. Het scheepsgeschut, waarvan sprake was, was snelvuurgeschut van de marine. /IV. R. Ct.J De staking te Leiden. De leiders der werkstaking te Leiden hebben gister aan het L. D. meegedeeld De stand der staking is nog dezelfde. Een kleine verbetering van het bericht van Vrijdag-avond. Daar stondde uitkeering van metselaars en opperlieden wordt gegarandeerd door den TimmerliedeDbond. Dit is in zooverre juist, uitgenomen de georganiseerde metselaars, die door hun vakbond gesteund worden. Donderdag-middag komt Van Hinte, secretaris van den Bond van gemeentewerklieden, op het appèl spreken. Door den heer mr. A. J. Fokker zijn pogingen aangewend om tot oplossing van den strijd te geraken. Een concept-overeenkomst is door hem ontworpen en aan beide partijen toegezonden. Tegen wettelijke winkelsluiting. Het dagelijksch bestuur van het comité der Amsterdamsche sigarenwinkeliers heeft een adres tot den gemeenteraad van Amsterdam gericht, waarin het de onlangs in een vergadering aange nomen motie heeft afgeschreven, behelzende een aantal 4bezwaren tegen de wettelijke regeling van de winkelsluiting. In deze motie geeft men te kennen, dat men tegen eiken wettelijken dwang is, en speciaal voor sigarenwinkeliers le. omdat zij in die verordening zien eene beperking van hun recht om te arbeiden 2e. omdat die beperking hun schade zal berok kenen, terwijl het beoogde doel, kortere arbeids duur voor winkelbedienden niet wordt bereikt: 3e. omdat voor hen de Zondag is één der voor- deeligste dagen en de grootste verkoop juist begint na het voorgestelde sluitingsuur; 4e. omdat zij verkoopen een artikel voor dadelijk gebruik, dat door het grootste deel van het publiek niet in voorraad wordt genomen en dan ook door den gemakkei jj ken verkoop zal worden verkocht in zaken, die niet gesloten zijn en door particulieren, hetgeen in de practjjk zal blijken niet belet te kunnen worden 5e. omdat, volgens hunne meening, het beoogde doel te bereiken ware, door slechts te verbieden, om op Zondag den geheelen dag en op werk dagen na een vestgesteld uur, anderen dan leden van hun gezin in winkels te laten arbeiden, zoo als die zaak ook in België ter bevordering van Zondagsrust is geregeld. Smedenbond. Dc (Bond van Smeden-patroons in Nederland zal, onder presidium van den heer L. E. Dupont van Amsterdam, zijn derde algemeene vergadering houden ,op Donderdag den 26n Juli a.s., des mor- Igens te 10 uur in het „Brongebouw" te Haarlem. :Wij vernamen, dat deze Bond reeds 69 afdee- lingen in Nederland gevestigd heeft en 1370 leden telt. Aan den Bond is een Onderlinge Omslag-Risico- Vereeniging in zake de „Ongevallenwet 1901" verbonden en dezer dagen is de rechtspersoonlijk heid (aan zijjn „Incassobureau" toegekend. Tal van nuttige onderwerpen komen in behan deling, (O- a. het benoemen eener commissiè tot het verzamelen van gegevens, voor het verkrijgen v)an „handwerkskamers" alsmede de wettelijke- regeling van het „werkplaatsonderwijs". Ook wer den er maatregelen genomen, tot het verkrijgen van de bevoegdheid, om arbeidsovereenkomsten (Ran |le gaan, als bedoeld in artikel 1637n van het „Arbeidscqntract". - De staking te Zaandam. De staking op de booten van de firma Pont, te Zaandam, is nog niet uitgebroken. De bootwerkers werken nog in afwachting van den uitslag eener conferentie, welke een deputatie uit de bootwer kers met de firma Pont zal houden. Deze confe rentie is gister-morgen gehouden. Het resultaat zou om half twee bekend worden. Geeft de firma niet toe, dan zouden de bootwerkers het werk na het rustuur niet hervatten. Men meldt nader uit Zaandam In de conferentie tusschen de patroons en een deputatie der bootwerkers verklaarden dezen, dat een hunner grieven was, dat de 19 ontslagenen beschouwd worden als arbeiders, die door traag heid in den arbeid het bedrijf tegenwerken. Zjj bewilligden toen in een voorstel, deze grief door een arbitragecommissie te laten onderzoeken, doch stelde als eisch, dat de uitgeslotenen ontslagen blijven met behoud van loon, tot het rap port is verschenen. De bootwerkers hebben in hunne vergadering van half twee besloten na kennisneming van deze mededeeling den arbeid niet neer te leggen. De boutwerkers vergaderen om drie uur. De correspondent van de Tel. seint De vergadering van uitgeslotenen en solidaire stakers te Zaandam besloot na de gevallen beslis sing der bootwerkers het arbitrage-voorstel aan te nemen. Heden-morgen zullen dus de werkzaamheden hervat worden, behalve door de uitgeslotenen. De vergadering benoemde tot arbeidersleden der commissie de heeren J. Kat, Wessels en W. Spreeuw. Stakiug geëindigd. Ook te Westkapelle is de werkstaking van dijkwerkers afgeloopen. Gister-morgen is het werk hervat. Ongelukken. Te lip (N.-H.) is gistermorgen bjj het baden in een landsloot de 13-jarige A. de V. verdronken. - Het lijk van een jongetje dat sedert Zater dagavond te Leiderdorp werd vermist, is gister morgen drijvende in den Rijn gevonden. De 14-jarige W. S., te Grijpskerk had eer gisteren de onvoorzichtigneia begaan zich dadeijjk na het eten te water te begeven. Tengevolge van krampen zonk de jongen en werd na eenige minu ten bewusteloos weer boven gehaaid. Door den spoedig ingeroepen geneeskundige werden na veel moeite de levensgeesten weer opgewekt, doch dezen nacht is de jongen bezweken. Bij'de eergisteren op de Vugtscbe heide ge houden schietoefeningen is een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De rmhcttn v. d. B., van de le cornp. le b it. 2e reg. tuf., werd door een noodlottig toeval met zijn eigen geweer nog al ernstig aan aangezicht en oogen gewondonmiddeljjk werd hij per brancard naar het hospitaal vervoerd, alwaar werd geconstateerd, dat spoedige overbrenging naar Utrecht noodzake lijk werd geacht. Eergisteren-namiddag is de man daarheen getransporteerd. Mr. L. C. Kronenberg, advocaat procureur te, Haarlem, plaatsvervangend kantonrechter en vice- president van den Raad van Beroep, oud 60 jaar werd gister dood op zijn bed gevonden, gestikt door gas, daar de kraan door een noodlottig toeval op de slaapkamer was blijven openstaan. 'Een vierjarig kind van S., te Woensel, dat Sn een onbewaakt «ogenblik zijn kleereh mejt lucifers in brand had gestoken, is aan de ge volgen overleden. Onze stadgenoot, de heer G. J. van Luik, slaagde heden te Rotterdam voor 3den stuurman voor de groote stoomvaart. Heden-morgen kreeg de werkman A. Koster, wonende Steenstraat, op het stoom schip Gelderland, waar hij werkzaam was, ver moedelijk door het verkeerd loopen van de winch, een mand met steenkolen op rug en arm, waar door hij zoodanig bezeerd werd, dat hij naar huis moest gaan en zich onder geneeskundige behan deling stellen. UIT MAASSLUIS. Thans is vastgesteld dat de oud- minister dr. A. Kuyper a.s. Donderdag Maassluis zal bezoeken. Eerst zal een bezoek gebracht worden aan het door den volksmond genoemde dominés'- huis aan den Zuidvliet (het huis, waarin de oud minister geboren werd) waarin een vertrek zal worden gemeubeld in den geest, als tijdens de geboorte van dr. Kuyper gebruikelijk was. Daarna wordt de Visscherijschool bezocht en ten slotte zal dr. Kuyper in het kerkgebouw der Gere formeerde Kerk B een rede houden over het belang van christelijk onderwijs. D e Aster. Gisternamiddag werd door de Neder- landsche sleepboot Cycloop den Niéuwen Water weg binnengesleept de Noordsche bark Aster, met zware schade, veroorzaakt door aanvaring, ter boogte van den Noord-Hinder, met het Ned. stoomschip Prins Willem II. De Aster is gister-avond te Rotterdam in de Schiehaven aangekomen. Onze visschersvloot. Uit Scheveningeo wordt in dato 24 dezer aan het Vad. gemeld De visschersvloot moet in 't laatst van de vorige week veel met stormweer te kampen hebben gehad. Bij den reeder C. v. d. Toorn Jz. kwam heden telegrafisch bericht in, dat een zijner loggers met verlies van een man, die overboord is geslagen en verdronken, te Lerwick binnenkwam. Schipper C. de Best is gisteren te Lerwick onder algemeene deelneming der aanwezige vis- schers aldaar begraven, 130 visschers volgden Je lijkbaar grafwaarts. Een der aanwezige predi kanten voerde aan de groeve het woord en her dacht den overledene. Hollandsche n ij verheid. De schakel- aanleg voor hooge spanning voor de nieuw te bouwen centrale voor de gemeente Leiden is opge" dragen aan de firma Hofstede Crull en Willink, te Hengelo. Dit is de eerste maal, dat een derge lijke aanleg door een Hollandsche firma wordt uitgevoerd. Ernstige mishandeling. Uit Weesp schrijft men aan het N. v. d. D. Een ongeval van ernstige mishandeling is door dr. K. alhier ter kennis van de politie gebracht. Zekere heer v. d. S., zonder beroep, die met zijn kinderen en een dame reeds langen tjjd zjjn intrek heeft in Hotel »De Roskam", heeft in opgewonden toestand een Duitsch meisje, dienstbode in het Hotel, zoodanig geschopt en geslagen, dat zjj, op geneeskundig advies, naar Amsterdam is vervoerd geworden, om aldaar in en ziekenhuis verpleegd te worden, voor- loopig ten koste van de gemeente Weesp. Haar toestand moet geenszins geruststellend zjjn. De burgemeester heeft, na onderzoek, op ver zoek van de beleedigde, een aanklacht ingediend bij de Justitie. Naar wjj vernemen, moet de Duft- sche consul zich de zaak hebben aangetrokken. Typhus. Maandag js op heit eiland Urk ook de gemeente geneesheer, ,dr. J. van dér Wjélèn, aan typhus overleden. De nog jonge arts had zich gedurende zijn 31/2-jarige praktijk bij de eilanders zeer hemind gemaakt. Een optisch verschijnsel. Men schrijft uit Stavoren aan de Lw. Ct De zee levert tegenwoordig nieuws. Neen, neen, al is het daarvoor nu de tjjd, een zeeslang hebben we niet opgemerkt. Wel een in teressant optisch verschijnsel aan den verren hori zon, meermalen in den loop der vorige week. Meestiijds toch is de kust aan den overkant niet soms wazig, hoogst zeiden met eenige helder heid te zien. Maar nu waren de torens, huizen, molens en geboomte duidelijk te onderscheiden, ja verhieven zich boven de waterlijn der zee. 't Eiland Wieringen teekende zich in zjjn volle breedte af t 'gen de kim, hing trillend in de onderste lucht lagen. 't Verschijnsel, 't zoogenaamde stillen" ont staande döor ongeljjke breking der lichtstralen en ongelijk verwarmde luchtsferen, komt ook voor io 't vlakke veld, maar is daar toch minder goed waar te nemen dan over de effene zee. Aanranding. Zondagmiddag is het logeetje van een notabelen ingezetenen van Almelo, dat met diens dochtertje ging wandelen, op den open baren weg te Ambt-Almelo door twee opgeschoten jongens aangerand en op niet nader aan te duiden wijze mishandeld. De justitie is onmiddeljjk met dit feit in kennis gesteld en reeds gister mocht het den gemeente veldwachters van Ambt-Almelo gelukken de daders op te sporen en in hechtenis te nemen. Tegen beiden is een bevel tot voorloopige hechtenis afgegeven. Lastige buitenlanders. Uit Enschedé wordt gemeld, dat Nobbenhuis, als «lastiger Aus- lauder" uit Duitscbland gewezen, naar aanleiding van een ministerieel schrijven, door den commis saris van politie te Enschedé is gehoord. Door den bliksem getroffen. Te Eefde, bjj Zutphen, zjjn gister-morgen de ploeg' baas der S.S., wonende aldaar, en een arbeider door den bliksem getroffen De ploegbaas werd ernstig gewondde arbeider kwam er met een onbeduidende kwetsuur at. Een geheimzinnig sterfgeval. Men schrijft uit Gemert d.d. 26 JuliHeden-morgen verspreidde zich als een loopend vuurtje bef bericht van den plotselingen dood van vrouw v* d. Kerkhof, een gezonde robuste vrouw, die giste" ren tegen den avond van Kokskermis thuis kwan1 en om 12 uur overleed. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in het duister, maar den heele» nacht zjjn op last van den betrokken geneesheer de rjjks- en gemeentepolitie in touw geweest- Ook is het parket te Roermond er van in kenms gesteld. Kermis en vechtpartijen. Men schrijft uit GeertruidenbergZondag was het de eersj^ idag van de kermis. Reeds Zaterdag was het )IL sommige café's rumoerig, en kwam het tot e®11 vechtpartij, waarbij zekere B. buiten de herberg gesmeten werd. Als wraakneming sloeg ruiten jsttuk, maar enkele der oyerige bezoekt'13 liepen naar buiten en janseldeh hem af. Zondag zon de B. op nog meer wraak. "J kocht een revolver met zes patronen. Hij scherpe, maar dc verkooper gal hem ongeïbe£

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2