Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Tweede Kamerzaal. Tjegen hel a.s. zittingjaar wordt eon ingrij pende verandering gebracht in de wijze van ver lichting dei vergaderzaal van de Tweede Kamer. Ontving de ruimte tot dusver haar kunstlicht uit de eJectrische gloeilampjes in lustres tegen ide pilasters der wanden aangebracht, voortaan zalj bet sitralien uj't een menigte gloeilichtjes, die, aangelegd op de plafond- of kroonlijst, als leen lichtgordel het bovenvierkant der zaal om sluiten en welke stralen door een hel witte kleur aan het plafond gegeven, naar beneden, terug gekaatst worden. Daardoor ontvangt het beneden gedeelte een lichtbundel, die veel beter voldoet «clan de bestaande verlichting en waarvan het eigenaardige is dat geen enkel der gloéilichamen, verborgen als zij liggen tegen de kroonlijst, van beneden voor het oog zichtbaar is. l)e werkwijze der Tweede Kamer. De Kamper Ct. is van oordeel, dat de maat regelen, door de Kamer genomen tot bespoediging van haar werkzaamheden afschaffing van het adres van antwoord op de Troonrede en uitnoo- diging aan de Regeering om de begrootingen zoo spoedig tnogelyk in te dienen en de Mühoenen- rede achterwege te laten weinig afdoende zijn. Beter ware, zooais in vroeger jaren gebruikelijk was, alie zes de werkdagen van de week voor den arbeid te gebruiken. Sedert de inkorting van de week zyn de avondvergaderingen belangrijk toegenomen, wat geen aanbeveling verdient. Ten tyde van het voorzitterschap van den heer Dul- lert werd verhaaid, dat deze zeer ongaarne de leden na het middagmaal zag bijeenkomen ter be handeling van 's lands zaken, omdat de meesten onder den invloed van een copieus diner en een goed glas wijn weinig gedispioneerd waren maar alware bet daarmee thans anders gesteld, het late avonduur, dat zich niet zelden tot een stuk in den nacbt uitstrekt, is al te afmattend, waardoor een trouwe opkomst der leden niet word bevorderd. Laat de Kamer, als zij met frisschen moed den arbeid hervat, van den beginne af van de extra vrye dagen afzien en zich herinneren dat er ge schreven staat: Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen. Voor een Kamer, die veel achter stand heeft en tijd tekort komt, is dat een heil zaam voorschrift, en er is geen enkele aanneme lijke reden om daarvan af te wyken. Zijn er leden, die nog andere bezigheden hebben, dit is voor de andere leden geen reden om met hen extra- vacantiedagen te nemenen beter is een minder voltallige vergadering dan in het geheel geen vergadering. s -■■■'.i- Xariel'herziening en bureaucratie. Men schrytt aan de Tel Nu aan üe sucadeimsére eindelijk een einde is is gekomen, vraagt menigeen zich af, waarom of de minister zich niet voor het afkondigen van die recntenverhuuging .door menschen uit de practyk heelt laten voorlichten. Hoe geheel anders zou zijne houding geweest zyn, wanneer hij vooruit geweten had op welke khpppen zijn verhoogd invoerrecht zich in Oe praktijk zou stooten. Onze minister van Financiën schijnt echter ab soluut geen vertrouwen te hebben in alles wat koopman heet, want in stede van zijn voordeel te doen met de ervaring, opgedaan met de verhoogde rechten op suikerhoudende vruchten enz., benoemt hy in de staatscommissie ter herziening van de algeheeie tanefwet geen enkelen man in de praktjjk Zeer velen met ons zouden zeker verwacht heb ben dat bij de samenstelling van een dergelijke commissie eenige achtenswaardige kooplieden, menschen, die met hun door ervaring gescherpt ver stand zouden kunnen adviseeren en hunne opiniedur- ven uiten, gevraagd zouden zijn, even goed als de be stuursleden der Amsterdamsche en Rotterdamsche Kamers van Koophandel daarvoor in aanmerking hadden dienen te komen. Hoe geheel anders is echter de thans samen gestelde staatscommissie. Zij bestaat uit 7 leden, waarvan niet minder dan vier hoofdambtenaren bij de invoerrechten en accijnzen, een raad-adviseur van het departement van Financiers en twee e,x- pediteurs; aantal menschen uit de practijk nihil. Hoe respectabel de leden dezer commissie ons ook voorkomen, gelukkig kunnen wij de keuze niet noemen. Zeer zeker zyn wij overtuigd, dat eene commissie, waarin, naast een paar hoofd ambtenaren, eenige bekende figuren uit den handel zitting hadden genomen,.veel meer vertrouwen zou hebben gewekt. Invoerrecht op suikerhoudende, gedroogde melk. Staatscourant no. 182 bevat het Kon. besluit van den 27sten Juli '1906, houdende vasstelling van het invoerrecht op suikerhoudende gedroogde melk. wanneer het suikergehalte niet hooger is dan 10 ten honderd f 2.70; wanneer het suikergehalte hooger is dan '10 ten honderd en niet hooger dan 20 ten honderd f 5.50. wanneer het suikergehalte hooger is dan 20 ten honderd, doch niet hooger dan 50 ten honderd f 13.50 wanneer het gehalte hooger is dan 50 ten honderd f 25. By uivoer is de belanghebbende verplicht in de aangifte volgens artikel 120 der algemeene wet van 26 Augustus 1822, de soort der goederen j naar de boven gemaakte onderscheidingen op te geven. Bali-Expeditie. Naar wij vernemen, zal het lid in den Raad van Ned. Indië F. A. Liefrinck de expeditie tegen de onafhankelijke Balische rijkjes vergezellen als gedelegeerd commissaris van de Ned.-Indische regeering: (Vad.J Spoorwegdienst. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, ten vervolge op de mede- deeling, voorkomende in de Staatscourant van 24 Juli 1906, betreffende de dienstregeling van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij, dat bij de boekhandelaren firma Gebrs. van Cleef te j 's-Gravenhage, [tegen betaling van f0.06 per exemplaar tot een beperkt aantal verkrijgbaar is gesteld het ontwerp van de winterdienstregeling 1906/7, aangeboden door de Noord-Brabantsche- Duitsche Spoorwegmaatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende dit dienst- regelingsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, ingezonden worden vóór of op 10 Augustus 1906 aan het Departement van Waterstaat. Stct Bestrijding der tuberculose. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld De leden-afgevaardigden ter internationals con ferentie ter bestrijding Yan de tuberculose, welke in begin September hier te stede zal worden gehouden, zullen 5 Sept. 's avonds in d« groote zaal van het hötel »De Twee Steden" ontvangen worden, waarbij Prins Hendrik zich bereid ver klaard heeft, tegenwoordig te zijn. Den 6en Sept. 10 uur, heelt de opening van de zittingen der conferentie plaats in de Eerste Kamer. Prins Hen drik heeft het voornemen, ook deze eerste verga dering bij te wonen. Den 7en Sept. zal de conferentie worden ont vangen door H. M. de Koningin-Moeder op Soestdyk. I pJ Onderwijs. Het voorloopig comité tot oprichting eener kweekschool tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen op Gereformeerden grondslag te Rotterdam bestaat uit de heeren C. B. Bavink, H. C. van den Brink, P. A. E. Sillevis Smitt, allen predikant te Rotterdam, J. van Dijk, hoofd der school Dordrecht, J. P. Hebly, id. Zuid-Beier land, D. Kok, makelaar Schiedam J. J. Miedema, predikant Charlois, J. Pieterson Moens h. d. school Gouda, H. Prins, Maassluis, P. Pruis, burgemeester Vlaardingen, T. Plantinga, notaris IJselmonde, K. te Slaa, fabrikant Schiedam, J. E. Vonkenberg, predikant te Barendrecht. Namens dit voorloopig comité is door door een commissie bestaande uit de heeren H. C. v. d. Brink (voorzitter), D. Kok penningmeester, J. J. Miedema secretaris en D. Kok aan de besturen der scholen met den by bel en de hoofden dier scholen te Rotterdam en om streken eene circulaire verzonden, waarin in ver band met de oprichtingen eenige vragen gesteld worden. De bedoeling is, dat de op te richten kweek school zoo mogelijk ook financieel in verband moet staan met de schoolvereenigingen en school bonden. Bloemisten. Hei gecombineerde gildencomité der Bloemist- (weiklieden-vereenigingen te Haarlem, Schoten, Overveen, Heemstede en Bermebroek, allé ondèr- afdeelingen van den Ned. R.-K. Volksbond, heb- biein toen schrijven to,t fru» patroons gericht, waarin wordt verzocht: lo. Van 1 Maart tot en met 30 Sept. den wjeiiktijd te bepalen op van 6 uren 's morgens tot 7 Uren 's avonds met 's morgens een schafttijd van i/2 pur, 's, middags I1/2 uur en 's namiddags 1/2 uur. 2o. Van 1 Oct. tot en met einde Februari te arbeiden van 's morgens minuten 20 voor zons opgang tot 's avonds 20 minuten na zonsonder gang, met een schafttijd van 2 ;uren per dag, 'waardoor de namiddagschafttyd vervalt. 3o. De,s Zaterdags om 4 yren in den namid dag te eindigen. 4o. Het toon te1 willen verhoogten met 50 ets. pier fweek, en dat Joon zoo jugit te keeren, dat hieit des winters gelijk is aan dat van den zo- uier. (l. d.) Bescherming van meisjes. Met instemming en goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch heeft de R. K. vereeniging tot Bescherming van Meisjes, Bisdom s-Hertogenbosch, een Correspondentschap opge richt te Boxmeer en is tot Correspondente be noemd Mevrouw C. F. J. A. Hengst, aldaar. Ongelukken. Gi'sternamiddag is te Vlissingen zekére A., werk man op de Maatschappij De Schelde, tusscheni ijzeren platen doodgedrukt. 1 Dje man is gehuwd en heeft kinderen. Die 22-jarige zoon van den machinist S. S. v. d. Reng, te Goevorden, had Zaterdagmiddag bet ongeluk bij .gebruik van vleesch een beentje iin de 'keel te krijgen, 'meit het treurig gevolg, rlait hij. bjnnien enkele oogenblikkeri door ver stikking overleed. Gedurende de afwezigheid der ouders is een 6-jarig kind aan de Jacob1 van Lermepka Ie. ito Amsterdam van een© tweed© verdieping op de binnenplaats gevallen. Het kind is paar het JVilhelminagasthuis ge bracht, waar slechts de dood kon worden ge constateerd. Te Loosduinen was Zaterdagavond een wees kind dat bij zijn oom den heer K. werd grootge bracht, verdwenen. Nadat men met een zegen de vaart bad afgevischt en in den omtrek vooral de woonwagens had afgezocht, is eindelijk Zondag avond door den nachtwaker v d. Kolk, die zijn pogingen al dien tijd niet had opgegeven, het Jijk met de dregge opgehaald. Door uit een in volle vaart zijnde tram te stap pen is eergisteren id dag te Oudheusden by Heusden een ongeveer 16-jarige jongen uit Waalwijk met beide beenen onder de wagens geraakt, met het treurig gevolg, dat hij kort daarna overleed. Te Coevorden is de 22-jarige zoon van den machinist v. d. Berg Zondag in een stukje vleesch gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam, op Dinsdag 14 Augustus 1906, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Drinkwaterleiding. Het zal menigeen in den laatsten tijd wel opge vallen zyn, dat het water onzer drinkwaterleiding een bruin-gele troebeling vertoont en het personeel der waterleiding herhaaldelijk bezig is geweest met het spuien der waterbuizen in de straten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de oorzaak van dit alles het optreden in de buizen van een soort wier Crenothrixpolyspora)dat zich gedurende den loop van den zomer veelvuldig ontwikkelt. Ook in andere plaatsen van ons land wordt het zelfde verschijnsel waargenomen. Nog niet heel lang geleden heeft o.a. de Gezondheidscommissie te Rotterdam in verband hiermede den Directeur der Drinkwaterleiding aldaar om inlichtingen gevraagd. Men wijst er ons voorts nog op, dat het gebruik van water, waarin dit wier voorkomt, niet gevaar lijk is voor de gezondheid. Het aanwezig zijn van het wier heeft met de filtratie niets uit te staan. Kamers van Arbeid. Naar wij vernemen, heeft de voorloopige Con- missie uit de beide kamers van Arbeid alhier tot oprichting eener Ambachtschool te Schiedam .dezer dagen een Conferentie gehad met den heer H. ,1. de Groot, inspecteur M. O., belast met het toe zicht op de Ambachtscholen in Nederland, waarin besloten is in het najaar een openbare vergadering te beleggen. De heer De Groot heeft zich bereid verklaard in die vergadering dat onderwerp in te leiden, ten einde hierdoor tot oprichting van een vereeniging voor de Ambachtschool voor Schiedam en omlig gende gemeenten te geraken. Belanghebbenden en belangstellenden zullen bier toe worden uitgenoodigd. Schiedam—Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer ten getale van 220 pelgrims onder geleide van de zeereerw. pastoors Verhoeven en Langewen en de weleerw. paters Bartijn en Van de Sande van de Dominicaner parochiën ditmaal ook weer ver eerd met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. Deken, pastoor Mobron, uit Overschie, en de zeer eerw. heer pastoor Coppens en de weleerw. heer kap. Nieuwendijk van de O. L. V. Vrouw Visitatie parochie vertrok heden-ochtend 7.28 stadstyd per extra trein via GeldermalsenNijmegen naar het veelbezochte genadeoord, waar zij ruim 1 ure 2.18 midden-Europeesche tijd werd verwacht. Omstreeks ure heden-middag zou zij, na eenige verfrissching, haren plechtigen intocht in Kevelaer houden onder de opwekkende tonen van Kevelaer's harmonie-gezelschap. Daarna wordt het gebruikelyk offer der processie-kaars gebracht en volgen heden en morgen de geestelijke oefe ningen in en buiten Kevelaer's heiligdommen. Donderdag-middag 2 ure M. E. T. uit Kevelaer vertrekkend, zal de processie omstreeks 2.30 A.T. te Nijmegen en 6.34 's avonds te dezer stede aan komen. Na aankomst te Schiedam zal Donderdag om streeks 8 ure in de Singelkerk het plechtig Lof worden gecelebreerd, waaronder predikatie, en zal vervolgens tot besluit der bedevaart het Te Deum worden gezongen. Tot dankzegging wordt Zondag d.a v. nog eene plechtige H. Mis in de St. Janskerk aan de Lange Haven opgedragen. Yoiksbadhuis. In de week van 30 Juli— 5 Aug. 1905 werden genomen 373 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 56 regen 31 regen B 241 school kinder a5 ct 25 Gedurende de maand Juli 1903 werden genomen 1236 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 107 kuipbaden 169 regen 97 regen 753 school kinder a5ct.H0 De milicien s-verlofgangers van de landmacht ingelijfd voor de lichting 1898, die dit jaar bestemd zijn om tot de landweer over te gaan, worden herinnerd om voor het einde dezer maand, hunne zakboekjes ter secretarie in te leveren. Het Utrechtsch stedelyk orkest, directeur de heer Wouter Hutschenruyter, heeft aangeboden hier in den loop der maand Januari in de Officieren-Vereeniging een matinee te geven. Het bestuur wil echter zekerheid hebben, dat de hooge kosten aan zulk een uitvoering verbon den, eenigszins zullen worden gedekt. Daarom zullen morgen en overmorgen lijsten circuleeren, waarop door leden en niet-leden zal kunnen worden geteekend. De toegangsprijzen zijn bepaald op f 1 en f 0.50 Gister-avond is de zesjarige Jan Saas, wonende Grofbaan, die uit baldadigheid was geklommen op de in beweging zynde stoomtram' aan den Rotterdamschen dijk van de treeplank gesprongen voor de tram geheel stilstond. Het gevolg was, dat de linkervoet onder een der wielen geraakte, de klomp werd verbrijzeld en de groote teen ernstig verwond werd. De jongen werd door zyn vader naar de ouder lijke woning gebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend. Gister-middag viel de tienjarig0 Hendrik van Eyk, wonende Groenelaan, al spelende in de Voorhaven. De 2(^arige Jac. Groenendaal, wonende Hoofd straat 73, die getuige was van het ongeval, sprong zonder zich te bedenken, gekleed te water en had het genoegen den jongen op het droge te brengen. De knaap kwam er aldus met den schrik en een nat pak af. UIT DELFT. Afschafflug van bakkers-naciitarbeid. Men meldt uit Delft In het Agnetapark alhier vond Zondag eene provinciale betooging plaats, belegd door de afd. Uellt van den Nederl. Bakkersgezellen bond, voor afschaffing van nachtarbeid. Te ruim twaalf uur was de lange stoet, waarin een veertigtal ontplooide banieren werden mede gevoerd, vertrokken van het gebouw der arbei ders-coöperatie Vooruit, die met succes een bakkerij drijtc, waarin nachtarbeid onbekend is. Om één uur in het Agnetapark aangekomen kon men zien, dut uit Arnhem, Rotterdam, Amsterdam en andere plaatsen builende provincie, vereenigingen waren overgekomen om adhaesie aan het doel der betooging te schenken. Het woord werd gevoerd voor de pauze door de heeren F. Mol en J. P. R- ten Boekhorst, na de pauze door de heeren L. de Visser en P. Nolting. Vooral laatstgenoemde spr. legde er nadruk op, dat de betooging nu toch eigenlyk de laatste moest zyndat men van minister Veegens mocht ver wachten inlossing van zijne toezegging, dat zoodra zich eene goede gelegenheid voordeed, hij tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers, bij wettelyk verbod, zou overgaan. Een duizendtal betalende bezoekers woonde de meeting by, die door muziek werd opgeluisterd? UIT ROTTERDAM. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben aan den op te richten automobiel-bussendienst tusschen Kralingen, Delfshaven via Beursplein toegestaan met 'n snelheid te rijden van 12 K. M. per uur. Commissarissen zyn de heeren J. P. Schalkwijk, A. O. Horstmann, Jacq. Musly en B. Altona. Drj© kinderen verbrand. Omtrent een érnstig ongeluk te Drogeham, schrijft men uit AuigUsltinusga aan de Leeuw. Ct.: il(n 'de zoogenaamde heid© onder Drogehain Isitond een flinke arbeiderswoning, bewoond door Rpfee V. d. Berg, zijne vrouw en hunne drié) kind eren, alle jongens, waarvan de oudste 5 jaar, je,en van 3 en een van I1/2 jaar. De man was jb \\ioensdag naar Duitschland gegaan te werken, om er 'wat geld te verdienen, wat noodig was, daaC zijn huis dooi geldely'ke hulp van anderen voor (een paar jaar ,was gebouwd. Hij en do zijne» b tonden als nijvere menschen bekend. Zaterdag j .1des namiddags ongeveer twee U|U|r, zou! de vrouw melk halen van eén der buren, die op korten afstand woonde, en li*5'1 bare drie bovengenoemde jongetjes achter in dé 'woning. Na eerjgen tijd jifwezig te zyn geweest, b'C' reikle haar de mare, da,t haar huis in brat»1 stiomd,zij 'spoedde zich derwaarts, doch k°rl (niet verhinderen, dat door de hevige vlamnto» (die reeds toen woedden, hare drie kindèrén ver brandden. Wjafter pin te blusschen (was er niet, z'oodat ©enigen tijd daarna de gedeeltelijk verkoolde lijkj©3 Ivan onder de jaog gloeiende puinhoopeh w-erde» Weggehaald, door de politie zorgv-uüdig voorloop'» in een korf neergelegd en bij de buren gébracht- (Ejejn hojujd en een varken zijn mede verbrand»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2